Бази даних


Автореферати дисертацій - результати пошуку


Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=0521U101992<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1
   
Щипак Геннадій Васильович 
Теоретичні основи селекції гексаплоїдних тритикале на адаптивність, урожайність та якість: автореф. дис. ... д. с.-г. н. : 06.01.05 - Селекція і насінництво / Г. В. Щипак ; Інститут рослинництва ім. В. Я. Юр'єва Національної академії аграрних наук України. — 2021 — укp.

Об'єкт дослідження: установлення цінності сортозразків тритикале, удосконалення схем та методів селекції та ефективності різних типів схрещувань, визначення ефективності створення багатолінійних сортів тритикале з комплексом господарських цінних ознак, розроблення параметрів моделей перспективних сортів тритикале, установлення рівня і переваг технологічних властивостей зерна нових сортів тритикале озимого типу й дворучок. Мета: методологічне обґрунтування основ селекції гексаплоїдних тритикале на підвищення та реалізацію генетичного потенціалу шляхом визначення нових науково-методичних підходів щодо створення сортів тритикале (озимих, дворучок), що мають підвищену адаптивність, стійкість до біотичних та абіотичних чинників, підвищений потенціал урожайності зерна і зеленої маси, з високими кормовими властивостями, а також з підвищеними та високими технологічними і хлібопекарськими якостями. Методи: загальнонаукові, селекційні, польові, лабораторні, біохімічні, технологічні, статистичні. Новизна. Теоретично обґрунтовано основи селекції та практично створено сорти гексаплоїдних тритикале з високими хлібопекарськими якостями. Визначено закономірності створення методами внутрішньовидової і віддаленої гібридизації нових ліній гексаплоїдних тритикале, що становлять основу селекційної програми з формування багатолінійних сортів з високими адаптивними, урожайними і якісними показниками. Розроблено основні параметри моделей сортів тритикале, спеціалізованих за напрямками використання. Теоретично обґрунтовано методичні основи створення і впроваджено у виробництво нові багатолінійні сорти тритикале різного типу розвитку: озимі кормові; озимі зернові фуражного і технічного напрямку; середньостеблові сорти озимого і альтернативного типу розвитку; зернові та універсальні, з хорошими і відмінними хлібопекарськими властивостями; низькостеблові сорти з високими хлібопекарськими властивостями. Результати. Розроблено та впроваджено у селекційний процес схема, моделі сортів тритикале, методи селекції сортів озимого, альтернативного та поліморфного типу розвитку, забезпечили виділення цінних за комплексом ознак селекційних ліній тритикале із використанням внутрішньовидової та віддаленої гібридизації, що дозволило сформувати конкурентоспроможні, високоврожайні, із оптимальними і високими адаптивними властивостями сорти різного типу розвитку і напрямку використання. Ступінь впровадження. Створені сорти впроваджено у сільськогосподарське виробництво України. Вихідний селекційний матеріал, методичні розробки включено до селекційних програм Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр'єва НААН. Отримано 21 свідоцтво про авторство на сорти тритикале. Сфера впровадження: наукові установи НААН, НАН і Мінагрополітики України, навчальні заклади, агроформування АПК України.

Постачальник даних: УкрІНТЕІ (Український Інститут науково-технічної експертизи та Інформації)

  Завантажити автореферат

З матеріалами дисертації можна ознайомитись в НРАТ (Національний репозитарій академічних текстів)
 
Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
Пам`ятка користувача

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського