Бази даних


Автореферати дисертацій - результати пошуку


Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=20081211000354<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1
   
Лучка І.В. 
Метаногенез у рубці великої рогатої худоби і деякі аспекти його регуляції : автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.04 / І.В. Лучка ; Ін-т біології тварин УААН. — Л., 2008. — 16 с. — укp.

Вивчено процес утворення метану у рубці великої рогатої худоби (ВРХ) з віком. З'ясовано вплив на нього різних годівельних чинників. Досліджено емісію цього газу тваринами у Західному регіоні України. Визначено вікову динаміку утворення метану у телят і вплив на цей процес коротколанцюгових жирних кислот. Показано, що інгібувальний вплив на утворення метану з вуглеводів і продуктів їх перетворення здійснює крохмаль, глюкоза, фруктоза й інулін та фумаринова кислота. Установлено зменшення продукції метану під впливом окиснених форм сірки, хрому, марганцю, цинку та суміші мікроелементів з сульфатом. З амінокислот утворення метану найбільше інгібують цистеїн, валін, ізолейцин і лізин. За умов інкубації бактерійних клітин, виділених з ріднини рубця ВРХ з монензином і клітинами S. cerevisiae зменшується інтенсивність метаногенезу. З'ясовано, що у разі одночасного внесення цих домішок в інкубаційне середовище підвищується їх інгібувальна дія. Установлено, що емісія метану ВРХ у навколишнє середовище менша у передкарпатській, ніж у низинній провінції, а у разі пасовищного утримання тварин рівень утворення метану в рубці нижчи у порівнянні зі стійловим утриманням. Додавання до раціону ВРХ суміші мікроелементів з сульфатом амонію запобігає їх впливу на рубцеві метаногенні мікроорганізми, за цього зменшується емісія метану в атмосферу та підвищуються прирости маси тварин на 14 %.

  Завантажити


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-273.90 + П60-273.90
Шифр НБУВ: РА358642


Рубрики:
  
 
Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
Пам`ятка користувача

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського