Бази даних


Автореферати дисертацій - результати пошуку


Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=20090728001109<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1
   
Миронюк Н.І. 
Проблема йодного дефіциту та його подолання у населення Західного регіону України : автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.14 / Н.І. Миронюк ; Держ. установа "Ін-т ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка АМН України". — К., 2008. — 24 с. — укp.

Проведено рандомізоване, кластерне дослідження йодного забезпеченя дітей і жінок репродуктивного віку в Західному регіоні України та визначено наявність легкого та помірного ступеня йодного дефіциту у цьому регіоні. За результатами йодурії встановлено, що 47,2 % обстежених жінок і 32,5 % дітей відчували йодний дефіцит. Споживання йодованої солі населенням становило 55,0 - 65,0 %, причому тільки 27 % проб солі відповідали ДОСТу. Групова й індивідуальна практика мала низький рівень. На підставі даних ультразвукового дослідження виявлено тривалу ретроспективну тяжку нестачу йоду на території Львівщини, що призвело до розвитку зоба у 40,8 % обстежених. Найбільшу частоту випадків зоба спостережено у дітей з гірської місцевості - 66,1 % і дітей, які мешали на селі - 55,4 %. Транзисторна гіпертиреотропонемія внаслідок йодної недостатності призвела до порушень у фізичному розвитку 16,8 % немовлят. Кількість дітей з дисгаромнійним фізичним розвитком вірогідно більша у кластерах з недостатнім йодним забезпеченням. Збільшення об'єму щитовидної залози більше, ніж на 50 % від норми, зумовлює збільшення кількості дітей з крайніми формами різко дисгармонійного розвитку. За умов йодного дефіциту без проведення йодної профілактики універсальний показник коефіцієнт інтелекту в дітей становив 91,4 - 97,0 балів, за цього у дітей, які мешкають у місті, він вищий. За результатами порівняння рівнів йодування солі та значень йодурії в жінок Західного регїону України доведено, що рівень йодування харчової солі від 15 до 30 чнм є найоптимальнішим, який забезпечує запобігання ризику екстремальних значен йодурії у населення та цілком забезпечує потреби організму в йоді.

  Завантажити


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.121.2 + Р11(4УКР)026.241.5 + Р11(4УКР)284.1 +
Шифр НБУВ: РА361933


Рубрики:

Географічні рубрики:
  
 
Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
Пам`ятка користувача

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського