Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
Пошуковий запит: (<.>A=ТERLETSKA K.<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 2
Представлено документи з 1 до 2

      
Категорія:    
1.

Maderich V. 
Long-term variations of the sea level on the Western coast of the Antarctic Peninsula = Довгострокові варіації рівня моря на західному узбережжі Антарктичного півострова / V. Maderich, K. Тerletska, I. Brovchenko, D. Pishniak // Укр. антаркт. журн.. - 2019. - № 1. - С. 93-102. - Бібліогр.: 8 назв. - англ.

Мета дослідження - аналіз сезонних і багаторічних змін рівня моря на західному узбережжі Антарктичного півострова. Об'єкт дослідження: сезонна і міжрічна мінливість рівня моря, температури повітря, тиску на рівні моря, опадів на станції Фарадей/антарктична станція "Академік Вернадський" в період 1960 - 2018, яка розглядалась репрезентативною для Антарктичного півострова. Використовувалися статистичні методи дослідження, що включають оцінки лінійних трендів часових рядів за допомогою непараметричного методу Сена. Тест Манна - Кендала застосовувався для оцінки рівня значущості нахилу тренду. Аналіз часової мінливості проводився за допомогою вейвлет-аналізу. З використанням пакету програм Mатлаб (Matrix Laboratory, MATLAB) розраховувались квадрати коефіцієнтів вейвлетів залежно від масштабу та зсуву або скалограми, які характеризують локальний спектр енергії, та скейлограми, розраховані осередненням скалограм по часовим зсувам. Для вейвлет-перетворень використовувались функції Морле. Результати розрахунків показали, що тренд рівня моря на станції Фарадей/антарктична станція "Академік Вернадський" в період 1960 - 2018 рр. згідно зі спостереженнями та корекцією за рахунок ізостатичної швидкості підйому або опускання земної кори знаходиться в діапазоні від 3,05 до 3,45 мм/рік, що значно вище ніж глобальний тренд рівня 2,1 мм/рік. Скейлограми рівня моря надають змогу оцінити осереднені по зсувам періоди і амплітуди коефіцієнтів вейвлетів для кожного сезону. Найбільші амплітуди скейлограм рівня моря спостерігались австральною весною з максимумом на періоді 8 років, але в середньому за рік максимум амплітуди спостерігається на періоді 10 років. Для всіх сезонів характерна наявність слабо вираженого періоду близько 4 років. Наявність максимумів у скейлограмах рівня моря, температури повітря та тиску на рівні моря на періодах 3 - 4 роки і 6 - 8 років підтверджує зв'язок процесів в атмосфері і океані в західній Антарктиці з природними коливаннями системи океану - атмосфери, таких як Південна Кільцева Мода та Ель-Ніньйо - Південне Коливання, які мають характерні періоди 3 - 4 та 6 - 8 років. Зроблено висновок, що, на відміну від температури повітря, тренд рівня відносно слабко залежить від сезону, за винятком осені, коли він менше утричі в порівнянні із середньорічним, тоді як тренд температури найбільший австральною зимою і найменший влітку.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д221.35

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24597 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Науки про Землю   
2.

Brovchenko I. 
Modelling seasonal and intraseasonal variations of circulation, temperature, salinity and sea level in the Bellingshausen Sea and on the Antarctic Peninsula shelf = Моделювання сезонних та внутрішньосезонних варіацій циркуляції, температури, солоності і рівня моря Беллінсгаузена та на шельфі Антарктичного півострова / I. Brovchenko, V. Maderich, K. Тerletska, A. Bezhenar // Укр. антаркт. журн. - 2020. - № 2. - С. 16-25. - Бібліогр.: 23 назв. - англ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д221,0

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24597 Пошук видання у каталогах НБУВ 


 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського