Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (4)Реферативна база даних (239)Книжкові видання та компакт-диски (169)Журнали та продовжувані видання (14)
Пошуковий запит: (<.>A=БІЛАН$<.>+<.>A=ЛЮДМИЛ$<.>+<.>A=ЛЕОНІДІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 20
Представлено документи з 1 до 20

      
1.

Білан С.О. 
Аграрна освіта в Україні: історичний аспект (90-ті роки ХХ - початок ХХІ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / С.О. Білан ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено суть та шляхи реформування системи вищої аграрної освіти України протягом 1990 рр. - початку XXI ст., обумовленого необхідністю підготовки кадрів для нових організаційно-виробничих структур у сільському господарстві, які виникли у процесі реформування агропромислового комплексу. Розглянуто структуру, механізм становлення, а також чинники й особливості функціонування багатоступеневої системи освіти в аграрних вищих навчальних закладах. Визначено місце, роль і функції учасників навчально-виховного процесу у реформуванні даної освіти. Проаналізовано трансформацію державної політики та системи управління у цій сфері. Зроблено висновки щодо подальших шляхів удосконалення підготовки фахівців у вищих навчальних закладах аграрного профілю та підвищення їх ролі у формуванні єдиного освітнього простору України у поєднанні з вирішенням проблеми інтеграції до світової системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П р(4УКР)3 + Ч483(4УКР)6 +
Шифр НБУВ: РА338607

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
2.

Білан Н.В. 
Вплив електротермічних полів на локалізацію гідротермально-метасоматичного золотого зруденіння середньопридніпровського мегаблоку Українського щита: автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.11 / Н.В. Білан ; Нац. гірн. ун-т. — Д., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено дію електротермічних полів на процеси формування гідротермально-метасоматичного золотого зруденіння у зонах розривних порушень з метою встановлення закономірності його просторового розміщення. Теоретично обгрунтовано виникнення електричних полів у розривних порушеннях, які обрамляють розломи, у разі їх тектонічних активацій. Експериментально досліджено вплив електротермічних полів на фізико-хімічні процеси у зразках мінералів і гірських порід. Розроблено фізико-хімічну модель осадження золота у капілярно-пористих середовищах під впливом електричних полів. Виділено перспективні на золоте зруденіння ділянки у межах Сурської та Конкської зеленокам'яних структур Середньопридніпровського мегаблоку Українського щита.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д451(45УКР)41 + Д59(45УКР)45 +
Шифр НБУВ: РА363104

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
3.

Біланюк В.І. 
Вплив трас магістральних трубопроводів на гірськокарпатські ландшафтні структури: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.01 / В.І. Біланюк ; НАН України. Ін-т географії. — К., 1998. — 16 с. — укp.

Досліджено механізм взаємодії гірських ландшафтних структур із магістральними трубопроводами. В результаті запропоновано карти поширення шкідливих природно-географічних процесів та стійкості природних комплексів. На цій основі розроблені ландшафтно-екологічні підходи до оптимізації антропогенно-порушених територій Карпатського регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д821.6(45УКР3)

Рубрики:

      
4.

Біланич Г.П. 
Діяльність видавництва "Карпати" в краєзнавчому русі України (1945 - 1991 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 17.00.01 / Г.П. Біланич ; Київ. нац. ун-т культури і мистец. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексне дослідження у культурно-історичному та книговидавничому аспектах процесів розвитку і пріоритетних напрямків видавничої діяльності "Карпат" у другій половині XX ст. Охарактеризовано основні етапи його розвитку, виявлено загальнонаціональні та регіональні аспекти діяльності. Здійснено книговидавничий аналіз масиву видань, висвітлено шляхи їх поширення у суспільстві. Виявлено вплив видавничої діяльності "Карпат" на національно-культурні процеси в Україні та за її межами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)63-7 + Ч617.4(4УКР3)711.3г +
Шифр НБУВ: РА348701

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Білан Н.І. 
Засоби вираження агенса семантико-синтаксичної структури прислів'їв російської мови: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / Н.І. Білан ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2008. — 19 с. — укp.

Визначено засоби вираження агенса семантико-синтаксичної структури прислів'їв російської мови. Доведено, що пріоритетну роль у семантичній структурі висловлювань Ч.Філлмор відводив іменним групам. На підставі вивчення значення цілісних семантико-синтаксичних структур російських прислів'їв обгрунтовано актантне керування предикатом, що відповідає характеру породження висловлювань і дозволяє проаналізувати функціонування всіх компонентів семантико-синтаксичних структур - як предикатів, що мають винятково реляційне значення (сигніфікат), так і актантів, іменованих мовними одиницями повного об'єму значення з його денотативним і сигніфікативним компонентами. Встановлено, що основним засобом вираження мовної універсалії активності/пасивності є гіпервідношення семантико-синтаксичної структури, утворюване гіперролями агенса та пацієнса, що діють на рівні цілісних структур прислів'їв російської мови. Виявлено мовні засоби, що позначають гіпервідношення семантико-синтаксичних структур прислів'їв, якими є форми вираження мовних категорій стану, модальності та каузальності. На підставі встановлених критеріїв визначення агенса виявлено мовні засоби його вираження в семантико-синтаксичних структурах російських прислів'їв, якими є: лексема (конкретний або абстрактний іменник) або іменна група з означенням у позиції підмета або додатка; неповні номіналізації, що позначають оживлені, неоживлені предмети та непредметні об'єкти; структурно-семантичний біном, який є номіналізацією причиново-наслідкового відношення позначуваної прислів'ям ситуації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-33 +
Шифр НБУВ: РА358437

      
6.

Білан М. Б. 
Лексико-семантичні трансформації у військовому перекладі (на матеріалі статутних документів сухопутних військ збройних сил Франції): автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.16 / М. Б. Білан ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Досліджено лексико-семантичні особливості українського перекладу військових статутних документів сухопутний військ збройних сил Франції. Когнітивний аналіз військових статутних документів дозволяє встановити ступінь еквівалентності й адекватності відтворення концептуальної, комунікативної та текстової інформації в перекладі, а також виявити основні фактори, що зумовлюють перекладацькі трансформації. У перекладах французьких військових статутних документів українською мовою виділено традиційні та специфічні лексико-семантичні трансформації. До традиційних трансформацій віднесено конкретизацію, модуляцію, генералізацію та компенсацію, а до специфічних - термінологізацію, детермінологізацію, спеціалізацію та деспеціалізацію. Під час порівняння оригіналів та їх перекладів з'ясовано, що серед типів перетворень переважають традиційні лексико-семантичні трансформації. Перспективи дослідження полягають у подальшому теоретичному й експериментальному вивченні таких аспектів перекладознавства: дослідження відношень ТО та ТП на лексико-семантичному рівні, проведення концептуального аналізу військових текстів в оригіналах і перекладах, визначення перекладацьких стратегій, розробка французько-українських військових глосаріїв та словників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-77
Шифр НБУВ: РА376586 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Білан П.В. 
Механізми внутрішньоклітинної кальцієвої регуляції в екзокринних клітинах: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.02 / П.В. Білан ; НАН України. Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2005. — 44 с. — укp.

Уперше розроблено нові біофізичні методи, які дозволяють кількісно реєструвати вивільнення іонів кальцію з окремих секреторних везикул, також вимірювати кількість іонів кальцію, звільнених або захоплених окремими ізольованими клітинами та невеликими клітинними кластерами під час роботи різних кальцій-регулювальних систем плазматичної мембрани. Запропоновано біофізичні методи візуалізації місць вивільнення іонів кальцію на поверхні поодиноких ізольованих клітин, а також їх невеликих кластерів. Досліджено локалізацію вивільнення даних іонів з панкреатичних ацинарних клітин і ацинарних клітин слинних залоз та визначено молекулярні системи, що зумовлюють це вивільнення. Уперше показано, що окремі секреторні гранули є кальцієвими внутрішньоклітинними депо. Охарактеризовано кількість і кінетику вивільнення кальцію шляхом екзоцитозу на рівні одиночної клітини та у порівнянні з вивільненням кальцію за допомогою мембранних кальцієвих насосів. Установлено, що вивільнення кальцію в екзокринних клітинах може відбуватися шляхом екструзії, а також екзоцитозу. Установлено, що у деяких випадках основна частина кальцію вивільняється за допомогою останнього механізму. Уперше з'ясовано взаємозв'язок між просторово-часовими змінами внутрішньоклітинної концентрації іонів кальцію та їх виходу з панкреатичних ацинарних клітин. Розроблено математичну модель дифузії іонів кальцію у навколоклітинному середовищі після їх вивільнення з окремих клітин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*551.7*715.7 +
Шифр НБУВ: РА340071

Рубрики:

      
8.

Білан 
Мікроміцети зерна овса, їх токсигенні властивості та вплив фумонізину В1 на курчат: автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.03 / Андрій Валерійович Білан ; Одеський держ. аграрний ун-т. — О., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П872.76-961 + П857.8 + Е521.5*72
Шифр НБУВ: РА364777

Рубрики:

      
9.

Білан Г.І. 
Обновленський рух в Україні 20 - 30-х рр. XX ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Г.І. Білан ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2005. — 20 с. — укp.

Уперше у вітчизняній історіографії здійснено дослідження, об'єктом якого є обновленський рух в Україні. Базуючись на значному масиві джерел, вивчено генезу та розвиток ліберального церковного руху, висвітлено процес його трансформації в бюрократичну, політично заангажовану обновленську Церкву. Проаналізовано чинники фіктивного симбіозу більшовицького уряду з представниками новаторськи налаштованого кліру. Систематизовано дані про головні організаційні заходи обновленства - Всеукраїнські Собори 1923 р. і 1925 р., Передсоборну нараду 1924 р. З'ясовано долі обновленських митрополитів Пімена (Пєгова), Йосипа (Кречетовича), Олександра (Чекановського) та деяких інших діячів руху.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-7 +
Шифр НБУВ: РА335015

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Білан Л.Л. 
Становлення та розвиток вищої аграрної освіти в Україні (XIX - початок ХХ століття): Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / Л.Л. Білан ; Житомир. держ. ун-т ім. І.Франка. — Житомир, 2007. — 20 с. — укp.

Здійснено історико-педагогічний аналіз становлення та розвитку вищої аграрної освіти в Україні в XIX - на початку XX ст. Висвітлено процес створення мережі аграрних ВНЗ України, з'ясовано їх місце та роль в освітянському процесі, забезпеченні кадрами вищої кваліфікації. Визначено та науково обгрунтовано етапи розвитку вищої аграрної освіти. Досліджено професорсько-викладацький склад, його професійний рівень. Показано основні шляхи вирішення кадрової проблеми в аграрних ВНЗ України. Охарактеризовано динаміку студентського контингенту, зокрема, джерела та тенденції його поповнення, рівень підготовки та соціальний статус. На підставі аналізу навчальних планів і програм визначено особливості змісту вищої аграрної освіти та розглянуто напрями його розвитку. Систематизовано й узагальнено принципи, організаційні засади, форми та методи освітньої діяльності аграрних ВНЗ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П.р (4УКР)3 +
Шифр НБУВ: РА349213

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Білан Н.І. 
Структурно-стильові та лексико-семантичні особливості заповітної документації (на матеріалі духівниць кінця ХVІІ - ХVІІІ ст.): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Н.І. Білан ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Досліджено українські духівниці кінця XVII - XVIII ст. На засадах компаративного текстологічного аналізу виявлено структурні особливості та мовний формуляр різнотипових заповітів, доведено єдність композиційної основи духівниць. З'ясовано відмінності в оформленні клаузул, зумовлених стильовою манерою заповідачів. Висвітлено еволюцію формул українських духівниць під впливом функціонування споріднених різновидів актової документації. Виявлено, що дискретність формул і водночас розпливчастість їх поза межами клаузул зумовлена складним формуванням жанрового контексту духівниць, які увібрали в себе елементи урядово-адміністративної, торговельної, економічної документації та власне сповідальних зізнань заповідача. Визначено лексико-семантичну класифікацію даних документів, проаналізовано лінгвістичну насиченість, обмежену жанровими ознаками. З'ясовано специфіку стилетвірних мовних традицій рукописних пам'яток, зумовлених дотриманням базових формул заповіту, відзначено живомовну побутову виразність словника духівниць.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-0 +
Шифр НБУВ: РА327658

      
12.

Білан В.М. 
Українсько-угорське співробітництво: формування системи міждержавних відносин у 1990-х роках: Автореф. дис...канд. іст. наук: 07.00.02 / В.М. Білан ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2004. — 20 с. — укp.

Досліджено формування системи українсько-угорських міждержавних відносин у 1990-х рр. та введено в науковий обіг значний обсяг неопублікованих документальних матеріалів. Висвітлено еволюцію головних напрямків і форм взаємин органів державної влади й управління України та Угорської Республіки, розкрито особливості процесу формування добросусідських відносин між двома країнами в 1990-х рр. Узагальнено досвід білатеральних взаємин даних держав у цей період, виділено його позитивні тенденції і гальмівні чинники та доведено необхідність розробки стратегічної концепції зовнішньої політики України щодо Угорської Республіки й держав регіону Центрально-Східної Європи в цілому за сучасних геополітичних реалій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)64-6 + Т3(4ВЕН)64-6 +
Шифр НБУВ: РА330315

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Білан Ю.В. 
Управління попитом та пропозицією на товарному ринку (на прикладі підприємств споживчої кооперації Західного регіону України): Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Ю.В. Білан ; Нац. ун-т харч. технологій. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Розроблено рекомендації та пропозиції щодо формування системи ефективної маркетингової діяльності піприємств споживчої кооперації залежно від комплексу соціально-економічних факторів з використанням розроблених і вдосконалених економіко-статистичних методів маркетингових досліджень. Визначено роль і місце оцінки попиту та пропозиції у маркетинговій діяльності підприємств споживчої кооперації. Узагальнено систему показників, факторів і методів оцінки еластичності попиту та пропозиції. Виявлено тенденції становлення та розвитку даних підприємств Західного регіону України. Удосконалено методику моніторингу споживчого попиту на підставі даних вивчення динаміки попиту та ринкової кон'юнктури, яка має забезпечити умови для оптимального пристосування торгової мережі та переробних підприємств споживчої кооперації до вимог ринку, структури попиту. Здійснено розрахунок потенціалів товарної пропозиції та ємності споживчого ринку з метою визначення оцінки привабливості ринку та конкурентних позицій зазначених підприємств Західного регіону України, що є вихідною передумовою вибору маркетингових стратегій на ринку споживчих товарів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР3)421.8-361 +
Шифр НБУВ: РА341126

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Шеремет Є. Ю. 
Експресія та просторовий розподіл нейронного кальцієвого сенсорного білка гіпокальцину в субклітинних компартментах. / Є. Ю. Шеремет. — Б.м., 2020 — укp.

Гиппокальцин – нейронный Ca2+-сенсорный белок (NCS), который опосредуетвнутриклеточные сигнальные пути благодаря своей способности к Ca2+-зависимой 22транслокации из цитозоля на плазматическую мембрану. Несмотря на то, чтоподобная транслокация гиппокальцина и других NCS-белков достаточно хорошоизучена, никаких количественных оценок распределения гиппокальцина междуцитозолем и плазматической мембраной при базальном уровне внутриклеточнойконцентрации свободных ионов кальция ([Ca2+]i) получено не было. В этой работе мыпредложили простые и универсальные подходы для таких оценок. Мы показали, чтоуровень экспрессии экзогенного гиппокальцина (10 мкМ) в исследуемых нейронахгиппокампа по крайней мере втрое ниже по сравнению с концентрацией эндогенного.Таким образом, экзогенный белок можно использовать в качестве инструментавизуализации распределения, транслокации и взаимодействия гиппокальцина сбелками-мишенями без существенного влияния на эндогенную сигнализациюгиппокальцина. Используя метод восстановления флуоресценции послефотовыцветания (FRAP), мы показали, что коэффициент диффузии флуоресцентномеченого гиппокальцина в дендритах нейронов гиппокампа (~40 мкм/с) находится впределах диапазона значений, характерных для цитозольных белков, причемкоэффициент был примерно в 10 раз больше, чем для чисто мембранного белка. Обаэти результаты свидетельствуют о том, что гиппокальцин находится в основном вцитозоле дендритов нейронов гиппокампа. Прямое вычисление фракционногораспределения гиппокальцина на базальном уровне [Ca2+]i показали, что мембраннаяфракция гиппокальцина не превышает 8%. В целом, наши результаты говорят о том,что, будучи преимущественно цитозольным, гиппокальцин может умеренноактивировать свои мембранные белки-мишени даже в условиях покоя.^UHippocalcin (HPCA) is a neuronal calcium sensor (NCS) protein that providesintracellular signaling via its Ca2+-dependent translocation from the cytosol to the plasmamembrane. Although such translocation of HPCA and some NCS proteins is wellestablished, no quantitative estimates of HPCA distribution between the cytosol and plasmamembrane at a basal level of free intracellular calcium concentration ([Ca2+]i) have beenobtained. Thus, it is still unknown whether HPCA regulates its plasma membrane targetsunder resting conditions. Moreover, exogenously expressed fluorescently-labeled proteins,widely used for biophysical studies, could probably shift endogenous proteins signaling.That's why the main issues in this study is the estimation of the expression level of the 23exogenous HPCA construct, compared to that of the corresponding endogenous one, andquantitative estimates of HPCA distribution between the cytosol and plasma membrane at abasal level [Ca2+]i. In this work, we propose a simple and universal approaches for suchestimations. The approach for measurement of expression level is based upon commonknowledge that the dye fluorescence is directly proportional to its quantum yield and thenumber of its molecules and that a coefficient of proportionality is determined by spectralproperties of the dye and optical equipment used to record fluorescent signals. If twofluorescent dyes are present in the same volume, then a ratio of their concentrations is equalto a ratio of their fluorescence multiplied by some dye- and equipment-dependentcoefficient. Thus, if the coefficient and concentration of one dye is known then theconcentration of another dye can be determined. Here we have demonstrated how tocalculate this coefficient (called a ratio factor) and how to use it for concentrationmeasurements of fluorescently tagged molecules. Using this approach, we estimated aconcentration of exogenously expressed HPCA, tagged by a fluorescent protein in adendritic tree of rat hippocampal neurons loaded via a patch pipette with Alexa Fluor dyeof known concentration. We have demonstrated that HPCA expression level (10 μM) in thehippocampal neurons under study is at least 3 times lower compared to the concentration ofendogenous one. Thus, the exogenous protein may be used as a tool to visualize HPCAdistribution, translocation and target interaction without substantial perturbation ofendogenous HPCA signaling. Next, we have evaluated HPCA spatial distribution in livingcells at a basal level of [Ca2+]i comparing this distribution with one of exogenouslyexpressed membrane protein, EYFP-Mem. Using fluorescence recovery afterphotobleaching, we showed that the diffusion coefficient of fluorescently tagged HPCA inthe dendrites of the hippocampal neurons (~40 μm2/s) is within a range of values typical forcytosolic proteins. The coefficient was about 10-fold higher than that for EYFP-Mem. Bothresults indicate that HPCA is mainly localized in the cytosol of the dendrites of hippocampalneurons. Subsequent direct calculations for HPCA fractions in the cytosol and plasmamembrane at a basal level of [Ca2+]i demonstrated that the plasma membrane fraction ofHPCA does not exceed 8%. Altogether, our results suggest that although being mainlycytosolic, HPCA may potentially signal to its plasma membrane targets under restingconditions. New approaches, used for obtaining such estimates, can be applied forquantitative evaluation expression level of NCS protein and its spatial distribution in livingcells under different experimental conditions and for development of precise biophysicalmodels of their signaling.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Біланич Л. В. 
Державне регулювання соціального підприємництва та соціально-відповідального бізнесу / Л. В. Біланич. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертацію присвячено обґрунтування теоретико-методичних засад державного регулювання соціального підприємництва та соціально-відповідального бізнесу.Визначено методологічні аспекти наукових досліджень соціального підприємництва та соціально-відповідального бізнесу. Охарактеризовано теоретичні основи соціального підприємництва та соціально-відповідального бізнесу. Досліджено правову базу розвитку соціального підприємництва та соціально-відповідального бізнесу та феномени сучасного соціального підприємництва та соціально-відповідального бізнесу. Визначено методи державного регулювання і підтримки соціального підприємництва в Україні та зроблений аналіз розвитку соціального підприємництва та соціально-відповідального бізнесу, відповідно визначено місце соціального підприємництва та соціально-відповідального бізнесу за умов ринкової економікиОхарактеризовано основні моделі та напрями розвитку соціального підприємництва та міжнародний досвід його державного регулювання, на основі чого розроблено концепцію вдосконалення державного регулювання соціальним підприємництвом та соціально-відповідальним бізнесом і рекомендації щодо формування державної політики підтримки соціального підприємництва та соціально-відповідального бізнесу. Запропонований науковий підхід до оцінювання ефективності вдосконалення державного регулювання соціального підприємництва та соціально-відповідального бізнесу.^UThe dissertation is devoted to the substantiation of theoretical and methodological foundations of state regulation of social entrepreneurship and socially responsible business.Methodological aspects of scientific researches of social entrepreneurship and socially responsible business are defined. The theoretical foundations of social entrepreneurship and socially responsible business are characterized. The legal basis for the development of social entrepreneurship and socially responsible business and the phenomenon of modern social entrepreneurship and socially responsible business are investigated.The methods of state regulation and support of social entrepreneurship in Ukraine are determined and the analysis of the development of social entrepreneurship and socially responsible business is made, the place of social entrepreneurship and socially responsible business in the market economy is determined accordingly.The basic models and directions of development of social entrepreneurship and international experience of its state regulation are characterized, on the basis of which the concept of improvement of state regulation of social entrepreneurship and socially responsible business is developed, as well as recommendations for forming the state policy of support of social entrepreneurship and socially responsible business. The paper also proposes a scientific approach to assessing the effectiveness of improving state regulation of social entrepreneurship and socially responsible business.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Павлик В. В. 
Детермінанти мінімізації розривів енергоефективності у національній економіці / В. В. Павлик. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації уточнено сутність розривів енергоефективності, типологізацію їх видів, обґрунтувано їх системоутворювальні детермінанти та визначено основні засади реалізації державної політики їх мінімізації, удосконалено теоретичні засади дослідження структурно-функціонального середовища формування й розвитку теорії управління розривами енергоефективності, поглиблено типологізацію підходів та методичний інструментарій оцінювання розривів енергоефективності та їх прогнозування, розроблено науковометодологічне підґрунтя оцінювання впливу якості державного регулювання національної економіки на ефективність управління розривами енергоефективності, обґрунтовано наявність коінтеграційних зв'язків у ланцюзі «якість інституціонального середовища ↔ обсяг залучених зелених інвестицій в енергетику ↔ обсяг розривів енергоефективності».Ключові слова: вуглецево-нейтральна економіка, енергетична безпека, енергоефективність, зелений енергетичний перехід, національна економіка, розриви енергоефективності, зелені інвестиції, сталий розвиток.^UThesis specifies the essence of energy-efficiency gaps, and their types substantiate their system-forming determinants and define the basic principles of state policy for their minimization. Thus, the energy-efficiency gap in the national economy is a discrepancy between the potential and actual levels of energy-efficiency of the national economy, due to the use of inefficient technologies of energy production, transportation and consumption, limited green investment for their renewal, asynchrony of government regulation of the energy sector in Ukraine.The typology of approaches to the assessment of energy-efficiency gaps by an integrated combination of two criteria features – the dominant element of the assessment model and the object of comparison, is developed. A methodological tool fo estimating energy-efficiency gaps is developed. It is based on the use of stochastic frontier analysis and Shepard's energy distance function. Besides, it considers the random nature of endogenous determinants for energy-efficiency gaps and their causal relationship with the globalization levels, political economy openness, and urbanization as exogenous determinants. In Ukraine, the average level of energy-efficiency gaps during the study period was 0.12. The critical bifurcation points were in 2009 and 2015. It was explained by the impact of the global financial crisis and the escalation of military-political conflicts in the country. The growing dynamics of the level of energy efficiency gaps in Ukraine was due to the excess of the negative effect of growth in exports of primary energy resources and the use of inefficient technologies for their processing over the positive impact of imports of energy-efficient innovations. A retrospective analysis of the dynamics of changes in the level of energy-efficiency gaps for 2002-2019 in Ukraine showed that the minimum size of energy-efficiency gaps was in 2010 and 2016 when the strategies and programs for the energy sector development were ratified. The systematic framework to forecast by energy-efficiency gaps using Box-Jenkins methodology with autoregressive integrated modelling ARIMA is deepened. The findings allowed concluding that the foresight trend of energy-efficiency gaps was growing, and critical bifurcation points occur in 2024 and 2027. In this case, the targets of the state strategy realization for the transition to a carbon-neutral economy are substantiated, considering the identified bifurcation points. The indices of the quality of the institutional environment in Ukraine for 2002-2019 confirmed the hypothesis that the impact of institutional determinants on the volume of energy-efficiency gap should be studied element by element, rather than integrally. The overall effect of institutional determinants on the size of energy-efficiency gaps was more than 30 % determined by the political stability of the government and more than 60 % by the level of public intolerance of corruption. It is these detriments that are the conditions for ensuring the effectiveness of the state policy of minimizing the energy-efficiency gap in Ukraine. The co-integration ties in Ukraine in the chain "the institutional environment quality ↔ volume of attracted green investments in the energy sector ↔ volume of energyefficiency gaps" are empirically confirmed. Targets of investment and institutional determinants, the achievements of which cause annual minimization of energy-efficiency, are identified. It is established that the time lag of manifestation of the influence of the determinants of energy-efficiency gaps' minimization was one year. To reduce the volume of energy-efficiency gap by 1 % in the next year, it was necessary to increase the indices of public rejection of corruption and political stabilization of the government by 1 % and 3 %, respectively, and the volume of green investments in the energy sector – by 15 %.While maintaining the current format of the state regulatory policy, the rate of return of the energy market of Ukraine to equilibrium on its own, without cardinal state intervention, is meagre. In order to bring this speed closer to the maximum level, it was necessary to increase the index of public rejection of corruption to 1.47 points, and the index of political stability of the government – to 2.38 points. Keywords: carbon-neutral economy, energy security, energy-efficiency, green energy transition, national economy, energy-efficiency gaps, green investments, sustainable development.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Скубенич К. В. 
Механічні властивості суперіонних провідників зі структурою аргіродиту та композитів на їх основі / К. В. Скубенич. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню механічних властивостей суперіонних кристалів зі структурою аргіродиту Cu6PS5X (X = I, Br), твердих розчинів (Cu1-xAgx)7Ge(Si)S(Sе)5I, композитів і керамік методами мікро- і наноіндентування, внутрішнього тертя, аналізу СЕМ-зображень, а також впливу лазерного опромінення у режимі “in situ”. Досліджені розмірні ефекти наноіндентування монокристалів Cu6PS5Br(І). Досліджені температурні зміни внутрішнього теря Q-1 і модуля зсуву G кристалу Cu6PS5Br, а також записані петлі механічного гістерезису в інтервалі температур 100-300 К. Встановлено, що кристал Cu6PS5Br є невласним сегнетоеластиком. Вперше у суперіонних кристалах виявлений фотопластичний ефект оберненого типу. Встановлено, що гігантські лазерно-індуковані зміни мікротвердості спостерігаються лише в Ag-вмісних суперіонних кристалах.^UThe thesis is devoted to the study of mechanical properties of the following substances with argyrodite structure: Cu6PS5X (X = I, Br) superionic crystals, (Cu1-xAgx)7Ge(Si)S(Sе)5I solid solutions, composites and ceramics by methods of micro- and nanoindentation, internal friction, analysis of SEM-images, as well as the influence of laser irradiation in the “in situ” mode. The nanoindentation size effects of Cu6PS5Br (I) single crystals are investigated. Temperature changes of the internal terum Q-1 and the shear modulus G of Cu6PS5Br crystal are investigated, and mechanical hysteresis loops are recorded in the temperature range 100-300 K. It is established that Cu6PS5Br crystal is an non-own ferroelastic. For the first time a photoplastic effect of inverse type was detected in superionic crystals. It is established that giant laser-induced changes of microhardness are observed only in Ag-containing superionic crystals.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Коробець О. М. 
Організаційно-економічні засади управління екологічними ризиками підприємства / О. М. Коробець. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена розробленню теоретико-методичних засад функціонування системи управління екологічними ризиками підприємства у контексті забезпечення його конкурентоспроможності. Авторкою поглиблено методичне підґрунтя дослідження еволюції теорії управління екологічними ризиками. За результатами бібліометричного аналізу виявлено експоненціальне зростання кількості наукових статей із теорії управління екологічним ризиком. Результати компаративного аналізу частоти запитів у пошуковій системі Google із динамікою публікаційної активності в наукометричній базі даних Scopus засвідчили про конвергенцію трендів пошукової діяльності щодо екологічних ризиків та ефективними інструментами їх мінімізації. За рівнем семантичної тісності наукових напрямів економічних досліджень із теорії управління екологічним ризиком визначено п'ять комплементарних кластерів: теорія екологічної економіки, теорія ризикології, теорія управління екологічними збитками, теорія управління у системі охорони здоров'я, теорія рециклінгу відходів виробництва. Розвинено концептуальні засади формування системи управління екологічними ризиками підприємства. Вони інтегрально поєднують організаційну та функціональну складові системи управління екологічними ризиками підприємства, визначають її місце в системі корпоративного менеджменту підприємства та напрями впливу на ефективність його діяльності. Обгрунотовано, що управління екологічними ризиками повинно базуватися на таких принципах: превентивність (прогнозування та оцінювання явних і латентних наслідків управління екологічними ризиками), кондиційність (додержання стандартів якості організації виробничо-технологічних процесів на підприємстві), конвергентність (узгодження маркетингових, економічних, технологічних та соціальних детермінант управління екологічними ризиками з метою врахування всієї сукупності прямих і непрямих наслідків екологічного ризику на підприємстві), комплементарність (розгляд системи управління екологічнми ризиками як невід'ємної складової загальної системи управління підприємством), скринінг і моніторинг (своєчасний аналіз відхилень параметрів функціонування підприємства від їх нормативних значень та ймовірності виникнення біфуркаційних точок розвитку підприємства, що провокують появу екологічних ризиків), лояльність (транспарентність екологічної звітності підприємства та позиціонування як соціально й екологічно відповідального підприємства з метою створення позитивного іміджу серед стейкхолдерів, підвищення цінності продукції для споживачів). У дисертаційній роботі структуровано підходи до оцінювання ефективності процесу управління екологічними ризиками на підприємстві залежно від параметрів та процедури оцінювання: ймовірнісно-циклічний, суб'єктивно-аналітичний, системно-динамічний. У роботі за основу взято останній підхід (системно-динамічний). Це дозволило врахувати міжнародно визнані вимоги щодо підвищення ефективності корпоративного управління ризиками підприємства. Авторкою розроблено науково-методичний підхід до інтегрального оцінювання ефективності системи управління екологічними ризиками. Для підприємств ПрАТ «Запоріжкокс», ПрАТ «Дніпроспецсталь», ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат», ПрАТ «Нікопольський завод феросплавів» значення інтегрального індексу ефективності системи управління екологічними ризиками перебувало в межах низького та середнього рівнів упродовж досліджуваного періоду. Основними інгібіторами стали індикатори Strat та Operat у поєднанні з неузгодженістю внутрішніх підсистем управління підприємств. Підтверджено гіпотезу про позитивний вплив ефективності системи управління екологічними ризиками на рівень прибутковості підприємства. Застосування інструментарію структурного моделювання і техніки PLS-SEM засвідчило позитивний статистично значущий зв'язок між ефективністю системи управління екологічними ризиками та рівнем прибутковості підприємства. Встановлення цільових орієнтирів екоорієнтованого розвитку підприємства та відповідної системи управління екологічними ризиками повинно відбуватися з урахуванням інтересів усіх стейкхолдерів підприємства. Результати оцінювання засвідчили, що запас міцності системи управління екологічними ризиками на ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» у 2019 р. знизився на 28 % порівняно з 2012 р., тоді як на інших досліджуваних підприємствах відбулося зростання: ПАТ «Арселорміттал Кривий Ріг» – на 16 %, ПрАТ «Запоріжкокс» – на 11 %, ПрАТ «Дніпроспецсталь» – на 16 %, ПрАТ «Нікопольський завод феросплавів» – на 26 %. Це дозволило обґрунтувати доцільність диференціації типів процесу управління екологічними ризиками (евентуальний, таргетований, інтенсивний) залежно від значення індексу ефективності системи управління екологічними ризиками підприємства та запасу її міцності. Ключові слова: екодеструктивний вплив, екологічний ризик, екоорієнтований розвиток, конкурентоспроможність, металургія, підприємство, прибутковість, стейкхолдери.^UThesis devoted to developing theoretical and methodological principles of the environmental risk management system at the enterprise in the framework to increase the competitiveness at the market. The author developed a methodical basis of analysis of the evolution of environmental risk management. The bibliometric analysis results allowed identifying the exponential trend of publishing activity on the environmental risk management theory. The results of a comparative analysis of the frequency of queries in the Google search engine with the dynamics of publication activity in the database Scopus proved the convergence between trends in search activity on the environmental risk and effective instruments to minimise them. Six clusters of scientific alliances by their geographical affiliation were identified, which contributed to the development of the environmental risk management theory: Great Britain, the Netherlands, Sweden (cluster 1); USA, Germany, France, Spain (cluster 2); Hong Kong, South Africa, Thailand (cluster 3); Canada, Australia (cluster 4); Italy, Japan, South Korea (cluster 5); China, New Zealand (cluster 6). Five complementary clusters were defined by the level of semantic closeness of economic research on environmental risk management theory: ecological economics theory, risk theory, theory of environmental damage management, management theory in the health care system, theory of production waste recycling. The conceptual framework of environmental risk management at the enterprise was developed. It integrally combined organisational and functional components of environmental risk management, specifying its place in the enterprise's internal subsystem and highlighting its impact on the enterprises' performance. It was argued that environmental risk management should be based on the following principles: prevention (forecasting and assessment of explicit and latent consequences of environmental risk management); conditionality (observance of quality standards of the organization of production and technological processes at the enterprise); convergence (coordination of marketing, economic, technological and social determinants of environmental risk management considering the direct and indirect consequences of environmental risk at the company); complementarity (consideration of the environmental risk management as an integral part of the enterprise management system); screening and monitoring (analysis of deviations of enterprise functioning from their normative values and probability of bifurcation provoking environmental risk); loyalty (transparency of environmental reporting and positioning as a socially and environmentally responsible enterprise in order to create a positive image among stakeholders, increase the value of products for consumers). The thesis developed the approaches for assessing the environmental risk management efficiency at the enterprise related to the parameters and procedure of estimation: probabilistic-cyclic, subjective-analytical, system-dynamic. In the investigation, the last approach (system-dynamic approach) was taken as a basis. It allowed considering the international requirements for improving corporate risk management system at the company. The author developed the approaches to estimate the environmental risk management efficiency at the enterprise. These positive dynamics were due to the reduction of environmental taxes and fines paid at the enterprise and the increase of transparency. The environmental risk management efficiency was within low and medium levels during the studied period for the enterprises of PJSC "Zaporizhkoks", PJSC "Dniprospetsstal", PJSC "Dniprovsky Metallurgical Combinat", PJSC "Nikopol Ferroalloy Company". The main inhibitors were Strat and Operat in combination with the inconsistency of internal enterprise management. The targets for eco-oriented enterprise's development and the relevant environmental risk management should consider all stakeholders' interests. Using the uncertainty theory, accounting for the limit values of components' changes of the environmental risk system and the Hurwitz criterion, the author estimated the environmental risk system's margin of safety. The findings proved that the estimated margin of safety of environmental risk system at PJSC "Dnieper Metallurgical Combinat" decreased 2019 by 28 % compared to 2012, while at other surveyed enterprises there was an increase: PJSC "ArcelorMittal Kryvyi Rih" by 16 %, PJSC "Zaporizhkoks" by 11 %, PJSC "Dniprospetsstal" by 16 %, PJSC "Nikopol Ferroalloy Company" by 26 %. It allowed justifying the differentiating of environmental risk management types (possible, targeted, intensive) depending on the value of the efficiency index of environmental risk management at the enterprise and the margin of safety. Key words: eco-destructive impact, environmental risk, eco-oriented development, competitiveness, metallurgy, enterprise, profitability, stakeholders.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Біланик І. Б. 
Необмежені множини умовної збіжності гіллястих ланцюгових дробів спеціального вигляду. / І. Б. Біланик. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота виконана в рамках аналітичної теорії неперервних та гіллястих ланцюгових дробів і присвячена дослідженню збіжності гіллястих ланцюгових дробів спеціального вигляду (гіллястих ланцюгових дробів з нерівнозначними змінними при фіксованих значеннях змінних), встановленню оцінок похибок апроксимації їх підхідними дробами.Неперервні та гіллясті ланцюгові дроби є ефективним апаратом для побудови раціональних наближень аналітичних функцій. Засновником наукової школи теорії гіллястих ланцюгових дробів є В. Я. Скоробогатько. В процесі становлення аналітичної теорії було виділено три типи гіллястих ланцюгових дробів: гіллясті ланцюгові дроби загального вигляду з фіксованим числом гілок розгалуження, двовимірні неперервні дроби та гіллясті ланцюгові дроби з нерівнозначними змінними. Вони були об'єктами досліджень вітчизняних та закордонних науковців, зокрема, Д. І. Боднара, Х. Й. Кучмінської, М. О. Недашковського, Р. І. Дмитришина, Т. М. Антонової, С. В. Шарина, В. Р. Гладуна, О. М. Сусь, М. М. Пагірі, Н. П. Гоєнко, О. С. Манзій, О. Є. Баран, М. М. Бубняк, С. М. Возної, а також В. Семашка, М. О'Доногое і Дж. Мерфі, А. Кайт і Б. Вердонк, Х. Воделанда, Т. Коматцу та ін.Найзагальніші алгоритми розвинення аналітичних функцій у неперервні дроби використовують принцип відповідності між степеневими рядами та різними типами функціональних неперервних дробів. Дослідження відповідності між кратними степеневими рядами та багатовимірними C-дробами сприяло появі гіллястих ланцюгових дробів з нерівнозначними змінними, які були вперше введені Д. І. Боднаром. Такі дроби ефективно використовуються для побудови багатовимірних раціональних наближень аналітичних функцій багатьох змінних.Основне завдання дисертаційного дослідження – встановлення необмежених множин умовної збіжності гіллястих ланцюгових дробів спеціального вигляду. Відомо, що необмежені множини не можуть бути множинами збіжності неперервних дробів, частинні знаменники яких рівні одиниці. Тому накладаються певні додаткові умови, які гарантують їх збіжність. Як правило, це розбіжність ряду, складеного із елементів неперервного дробу. Для отримання формул загальних членів аналогічних рядів при дослідженні необмежених множин умовної збіжності гіллястих ланцюгових дробів спеціального вигляду розглядається питання встановлення критерію та ефективних достатніх умов збіжності таких дробів з додатними елементами. Ці результати використовуються для побудови необмежених множин умовної збіжності: кутових, параболічних та інших.^UThe thesis is fulfilled within the analytic theory of continued and branched continued fractions and is devoted to the study of convergence of branched continued fractions of the special form (branched continued fractions with independent variables at fixed values of variables), to establishing truncation error bounds.Continued and branched continued fractions are an effective apparatus for constructing rational approximations of analytic functions. The founder of the scientific school of the theory of branched continued fractions is V. Ya. Skorobogatko. During the process of formation of analytic theory, three types of branched continued fractions were distinguished: branched continued fractions of general form with a fixed number of branches of branching, two-dimensional continued fractions, and branched continued fractions with independent variables. They were the object of research of domestic and foreign scientists, in particular, D. I. Bodnar, Ch. Yo. Kuchminska, M. O. Nedashkovsky, R. I. Dmytryshyn, T. M. Antonova, S. V. Sharyn, V. R. Hladun, O. M. Sus, M. M. Pahirya, N. P. Hoyenko, O. S. Manziy, O. E. Baran, M. M. Bubnyak, S. M. Vozna as well as V. Semashko, M. R. O'Donohoe and J. Murphy, A. Cuyt and B. Verdonk, H. Waadeland, T. Komatsu and others.The most general algorithms for the expansion of analytic functions into continued fractions use the principle of correspondence between power series and different types of functional continued fractions. The study of the correspondence between multiple power series and multidimensional C-fractions contributed to the appearance of branched continued fractions with independent variables, which were first introduced by D. I. Bodnar. Such fractions are effectively used to construct multidimensional rational approximations of analytic functions with several variables.The main task of the dissertation research is to establish unbounded conditional convergence regions of branched continued fractions of the special form. It is known that unbounded regions cannot be regions of convergence of continued fractions whose partial denominators are equal to one. Therefore, certain additional conditions are imposed that guarantee their convergence. As a rule, this is the divergence of a series composed of elements of a continued fraction. The question of establishing the criterion and effective sufficient conditions for convergence of such fractions with positive elements is considered in order to obtain the formulas of general terms of similar series in the study of unbounded conditional convergence regions of branched continued fractions of the special form. These results are used to construct unbounded conditional convergence regions: angular, parabolic, and others. The thesis consists of the abstract, introduction, four chapters, conclusions for each chapter and general conclusions, bibliography, and appendix that contains the list of author's publications.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Білан А. О. 
Стратегічні напрями соціально-економічного розвитку освітньої сфери: автореферат дис. ... д.філософ : 051 / А. О. Білан. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертаційне дослідження присвячене розробленню теоретико-методичних підходів та практичних рекомендацій щодо реалізації стратегічних напрямів соціально-економічного розвитку освітньої сфери на рівні територіальних громад, регіонів та держави. Для досягнення мети дослідження здійснено комплексний аналіз наукових праць, міжнародного досвіду, стратегічних та планувальних документів загальнодержавного та регіонального рівня, визначено особливості й тенденції соціально-економічного розвитку освітньої сфери. Розглянуто та проаналізовано наявні підходи до визначення категорій «розвиток» та «соціально-економічний розвиток», уточнено їх взаємозв’язок. За результатами аналізу внутрішньої ефективності освіти в Сумській області на прикладі закладів загальної середньої освіти встановлено, що окремі показники не задовольняють умові соціально-економічної нормалі, внаслідок чого не забезпечується ефективне функціонування освітньої сфери на рівні повної загальної середньої освіти, що в подальшому може мати негативні наслідки, оскільки освітня галузь є джерелом формування робочої сили для решти галузей економіки. У роботі обґрунтовано потребу використання в системі оцінки ефективності такого розвитку критерію «доцільності», оскільки саме його показники відображають ступінь охоплення освітньою сферою суспільних потреб та удосконалено перелік показників, за якими здійснюватиметься така оцінка. Водночас розширено напрями впливу якості освіти на соціально-економічний розвиток суспільства, зокрема в частині забезпечення відповідного рівня загального інтелектуального розвитку населення як чинника економічного розвитку територій. Обґрунтовано використання комплексного підходу до вирішення зумовлених обмеженими фінансовими ресурсами проблемних питань щодо створення умов задоволення соціально-економічних потреб населення. У роботі враховано передбачені в Державній стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки очікувані показники реалізації стратегічного напряму щодо створення умов для фіксованого широкосмугового доступу до Інтернету соціальними закладами. Проаналізовано демографічну ситуацію в Сумській області протягом 2018-2021 років та частку дітей шкільного віку й учнів, які здобувають освіту в закладах загальної середньої освіти, обґрунтовано необхідність оптимізації мережі закладів освіти для підвищення рівня якості наданих послуг. Встановлено, що кількість населення й мережа закладів освіти безпосередньо пов’язані з соціально-економічним розвитком територіальних громад, регіону та країни в цілому. Визначено роль якісного обліку всіх дітей шкільного віку, які проживають чи перебувають на території громади, прийняття рішень про закріплення території та формування економічно ефективної мережі закладів освіти в забезпеченні права на здобуття обов’язкової освіти та економічному розвитку територій. Обґрунтовано потребу розмежування політики розвитку сільських і міських шкіл, застосування стратегічно релевантного територіального підходу до формування мережі закладів освіти, використання даних про неї як індикатора соціально-економічного розвитку освітньої сфери. За результатами аналізу інструментарію формування ефективної освітньої мережі в контексті реалізації стратегічних напрямів соціально-економічного розвитку освітньої сфери виявлено потребу його розвитку та вдосконалення, впровадження нових підходів до застосування. Запропоновані в дослідженні шляхи реалізації стратегічних напрямів соціально-економічного розвитку освітньої сфери передбачають застосування вдосконаленого механізму визначення обсягу освітньої субвенції на основі кількісних та якісних показників для розрахунку зазначених видатків, оновлений підхід до ощадливого використання та розподілу ресурсів соціальної інфраструктури через відкриття локацій техніко-технологічної підтримки, а також окреслюють напрями вдосконалення правового/нормативного підґрунтя для впровадження ефективних інструментів соціально-економічного розвитку освітньої сфери, реалізації нових підходів інфраструктурного забезпечення освітніх послуг, діяльності закладів і установ соціальної інфраструктури.^UThe dissertation research is aimed at development of theoretical and methodological approaches and practical recommendations for the implementation of strategic directions of socio-economic development of the educational sphere at the level of territorial communities, regions and the state. To achieve the goal of the research, a comprehensive analysis of scientific works, international experience, strategic and planning documents of the national and regional level was carried out, features and trends of socio-economic development of the educational sphere were determined.The existing approaches to defining the categories “development” and “socio-economic development” were considered and analyzed, and their relationship was clarified. The country’s economic development is ensured through effective planning and implementation of strategic documents, so the issue of proper organization of the functioning of all links in the spheres of public life is fundamental for socio-economic development. The carried-out analysis of the state of socio-economic development of the educational sphere shows that the approaches to the formation and implementation of strategic directions for the development of the educational sphere need to be revised, and the tools and mechanisms need to be further improved. The identified problematic issues of education development in rural areas and the insufficient level of satisfaction of the socio-economic needs of the residents of rural communities necessitate the expansion of the directions of development of rural areas, the introduction of cost-effective mechanisms with their reflection in the content of tasks and activities of state programs and strategies.According to the results of the analysis of the internal efficiency of education in the Sumy region, using the example of general secondary education institutions, it was established that certain indicators do not meet the conditions of the socio-economic norm, as a result of which the effective functioning of the educational sphere at the level of full general secondary education is not ensured. The use of an integrated approach to solving problematic issues caused by limited financial resources concerning creation of conditions for meeting the socio-economic needs of the population is substantiated. The work takes into account the expected indicators of the implementation of the strategic direction of creating conditions for fixed broadband access to the Internet by social institutions provided for in the State Strategy for Regional Development for 2021-2027. The demographic situation in the Sumy region during 2018-2021 and the share of school-age children and students who receive education in general secondary education institutions were analyzed, the need to optimize the network of education institutions to improve the quality of services provided was substantiated. According to the results of the analysis of the tools for the formation of an effective educational network in the context of the implementation of strategic directions of socio-economic development of the educational sphere, the need for its development and improvement, the introduction of new approaches to application was identified. Ensuring the objective distribution of the service territory between education institutions, as well as the continuous interaction of the structural unit responsible for the creation and constant updating of the register with other entities that have information about school-age children living in the community, is the basis for the formation of state policy in the field of education, ensuring state guarantees, fair and effective distribution of educational subvention, development of social infrastructure for meeting socio-economic needs, creating a cost-effective network of education institutions.The introduction of information and communication technologies in the educational sphere is a priority area of policy not only in Ukraine, but also in other countries of different levels of development. Informatization and digitization of industries is a strategic guideline for socio-economic development of industries, which is reflected in strategic documents of national and regional importance. The results of the research confirmed that the provision of modern computer equipment, timely updating of the material and technical base and the creation of conditions for access to the Internet are the basis for the provision of quality educational services and the solution of problematic issues of meeting the socio-economic needs of the population. The results of the study substantiate the need to take into account and implement this benchmark in the strategic directions of socio-economic development of the education sector.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського