Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (20)Реферативна база даних (370)Книжкові видання та компакт-диски (433)Журнали та продовжувані видання (18)
Пошуковий запит: (<.>A=БУДНИК$<.>+<.>A=СЕРГІЙ$<.>+<.>A=МИХАЙЛОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 21
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Сергійчик В. О. 
Адміністративно-правові засади виконання Україною обов'язків держави прапора щодо контролю технічного стану морських суден: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / В. О. Сергійчик ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2010. — 19 с. — укp.

Запропоновано нове вирішення наукової проблеми, яке виявляється у необхідності забезпечення ефективності виконання Україною обов'язків держави прапора щодо контролю технічного стану морських торговельних суден шляхом вдосконалення адміністративно-правових засад виконавчо-розпорядчої діяльності відповідних органів виконавчої влади. Визначено міжнародно-правові та національно-правові підстави та наслідки набуття Україною правового статусу "держава прапору". Досліджено історичні, правові й організаційні підвалини створення та становлення національного класифікаційного товариства "Регістр судноплавства України", його правовий статус, функції та повноваження. Запропоновано зміни у складі центральних органів виконавчої влади України щодо технічного регулювання у галузі торговельного мореплавства та визначено їх функціональну компетенцію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х912.523.4 + Х819(4УКР)125.42
Шифр НБУВ: РА373187 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Сергійчук О.М. 
Вища школа України в умовах лібералізації суспільного життя. 1953 - 1964 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.М. Сергійчук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 17 с. — укp.

Проаналізовано політику партійно-радянської влади щодо вищої школи у період хрущовської "відлиги". З'ясовано суть лібералізації суспільного життя, її вплив на розвиток вищої школи та реформування вищих навчальних закладів республіки. Визначено кількісний та якісний склад науково-педагогічних кадрів вищої школи України, розкрито особливості їх підготовки за умов децентралізації управління вузами. Виявлено особливості формування складу студентів вузів, простежено їх національне та соціальне походження. Досліджено вплив лібералізації суспільних процесів на проведення навчального процесу, проаналізовано підходи партійних і громадських організацій до виховання студентства. Значну увагу приділено матеріально-технічному забезпеченню вищої школи республіки, її фінансуванню, житлово-побутовим умовам студентів. Прослідковано міжнародні зв'язки вищих навчальних закладів республіки з вузами інших країн світу, а також встановлено їх характер і результативність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч484(4УКР)7
Шифр НБУВ: РА320949 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Будник О. А. 
Вуглепластики триботехнічного призначення на основі фторопласту-4 та модифікованого вуглецевоволокнистого наповнювача: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.17.06 / О. А. Будник ; ДВНЗ "Укр. держ. хім.-технол. ун-т". — Д., 2010. — 22 с. — укp.

Розроблено вуглепластики триботехнічного призначення на основі фторопласту-4 та модифікованого вуглецевого волокна. Встановлено оптимальні режими процесу модифікації вуглецевоволокнистого наповнювача. Вивчено вплив параметрів технологічного процесу подрібнення волокна й його модифікацію на фізико-механічні та триботехнічні властивості вуглепластику. Досліджено вплив механохімічної, термічної та термомеханічної модифікації вуглецевоволокнистого наповнювача на властивості вуглепластиків на основі фторопласту-4. Показано, що розроблені вуглепластики за рівнем міцності та зносостійкості суттєво перевищують аналоги. З розробленого вуглепластикового композиту виготовлено поршневі кільця та сальникові ущілення поршневих компресорів 4ГМ 2,5У-2/3-250. Розроблено технологічний процес виготовлення вуглепластику.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л719.22 + Л719.945
Шифр НБУВ: РА381174 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Сергійчук О.Л. 
Діагностика та лікування ахалазії кардії: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / О.Л. Сергійчук ; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2009. — 20 с. — укp.

Наведено результати обстеження та лікування 122-х пацієнтів з ахалазією кардії (АК). Показано, що діагностика патології саме на ранніх стадіях зумовлює позитивні безпосередні та віддалені наслідки лікування. Розглянуто схему обстеження хворого щодо наявності дисфагічного синдрому, що включає вперше впроваджену соно-діагностику, допомагає вчасно діагностувати АК та диференціювати її зі злоякісними ураженнями стравохідно-шлункового переходу. Оцінено безпосередні та віддалені (до 11-ти років) наслідки лікування АК, проаналізовано причини ускладнень і рецидивів захворювання. Зазначено, що розроблена методика кардіодилатацій дозволяє ефективно та безпечно проводити хірургічну корекцію АК на I - III стадіях захворювання з позитивним ефектом на момент виписки в понад 80 % випадків та в понад 70 % - у віддалений час з чітким економічним підгрунтям. Стало можливим відновлення пасажу їжі в комплексі передопераційної підготовки у хворих з IV стадією АК та в разі післяопераційних стриктур кардії. Аналіз результатів оперативного лікування АК засвідчив переваги абдомінального доступу операції Геллера з передньою неповною фундоплікацією. Використання розробленої методики інтраопераційної внутрішньопорожнинної трансілюмінації для виконання адекватної за глибиною та довжиною езофагокардіоміотомії сприяє уникненню інтраопераційних труднощів та ускладнень, особливо у разі повторних хірургічних втручань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.365.605.6-5 +
Шифр НБУВ: РА368508

      
5.

Михайлович Ю.Й. 
Обгрунтування доцільності застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики з метою попередження післяопераційних ускладнень у хворих на рак легень та рак проксимального відділу шлунка: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.07 / Ю.Й. Михайлович ; АМН України. Ін-т онкології. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто вплив злоякісної пухлини бронхів і проксимального відділу шлунка на зміну бактеріальної флори в екосистемах легень і шлунка. Висвітлено ефективність застосування периопераційної та післяопераційної антибіотикопрофілактики цефотаксимом. Здійснено оцінку швидкості темпів зниження рівня ендогенної інтоксикації залежно від антибіотикотерапії. Встановлено, що наявність і розвиток злоякісної пухлини легень і шлунка спричинює якісні та кількісні зміни у мікробних популяціях вищезгаданих органів, формування локальних запальних вогнищ. Застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики цефотаксимом у режимі монотерапії зменшує частоту післяопераційних ускладнень, підвищує ефективність хірургічного лікування хворих на рак легень і рак проксимального відділу шлунка. Доведено, що застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики сприяє більш швидкому зниженню рівня ендогенної інтоксикації у прооперованих хворих онкоторакального профілю у порівнянні з післяопераційною схемою антибіотикопрофілактики. Запропоновано удосконалену схему протибактеріальної терапії, ефективну фармакологічну дозу цефотаксиму, а також методику визначення коефіцієнта інтоксикації "К" як критерія для визначення темпів зниження рівня ендогенної інтоксикації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.423-59 + Р569.433.2-59
Шифр НБУВ: РА319310 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Сергійчук О. В. 
Оптимізація методів загального знеболення в амбулаторній та малоінвазивній хірургії: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.30 / О. В. Сергійчук ; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — К., 2010. — 22 с. — укp.

Вперше застосовано концепцію комплексного підходу щодо анестезіологічного знеболення амбулаторних операцій. Встановлено доцільність застосування оптимізованих схем тотальної внутрішньовенної анестезії в поєднанні з методом попереджувальної аналгезії у хворих, які піддягали амбулаторним та малоінвазивним хірургічним втручанням. Вперше обгрунтовано ефективність і безпечність даної схеми тотальної внутрішньовенної анестезії у хворих з окремими, компенсованими складними клінічними випадками супутньої патології. Розроблено та впроваджено метод дистанційного спостереження за станом хворих у віддаленому післяопераційному періоді.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р451
Шифр НБУВ: РА369801 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Михайлович В.А. 
Освітні тенденції культурної політики в умовах глобалізації: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.10 / В.А. Михайлович ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Досліджено освітній потенціал культурної політики, спрямованої на реформування вітчизняної системи освіти та забезпечення її входження у світовий освітній простір як рівноправної дієвої сили, що передбачає у своїй сутності світові культурно-освітні тенденції, але не заперечує та не применшує національні чинники та цінності, які визначають своєрідність характеру саме української освіти. Запропоновано визначення поняття "культурна політика". Досліджено процес становлення парадигм освіти у різних типах культури (доглобалізаційний період). Визначено соціально-історичні параметри глобалізації. Висвітлено перспективи та тенденції розвитку освіти у ситуації глобалізації. Розкрито значення освітніх тенденцій культурної політики у розвитку глобальної цивілізації. Досліджено українські реалії культурної політики у контексті розвитку сучасної вітчизняної політики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Ч30 + Ю252:Ч30
Шифр НБУВ: РА369433 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Михайлович Д.М. 
Офіційне тлумачення закону: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Д.М. Михайлович ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2003. — 19 с. — укp.

Проаналізовано фактори, що викликають необхідність тлумачення нормативних приписів. Сформульовано мету тлумачення закону та запропоновано логічний алгоритм її досягнення. Подано визначення поняття офіційного тлумачення закону, репрезентовано його основні ознаки, стадії та види. Охарактеризовано співвідношення офіційного та доктринального тлумачення. Висвітлено поняття, юридичну природу, загальні та специфічні ознаки, функції та види актів офіційного тлумачення, акцентовано увагу на особливостях їх дії у часі, просторі та щодо кола осіб.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.5 + Х8(4УКР)-320.3 +
Шифр НБУВ: РА324691

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Будник О.Д. 
Прийняття інвестиційних рішень при реалізації стратегії вертикальної інтеграції: методичні аспекти: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / О.Д. Будник ; Київ. нац. екон. ун-т. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Дослідження присвячено питанням методичного забезпечення обгрунтування інвестицій у відповідності з обраною стратегією розвитку підприємства. Запропоновано модель стратегічного інвестування виробничої холдингової компанії. Встановлено, що на підставі розробленого показника "обмежувальний чинник формування плану стратегічних інвестицій головного підприємства" можна проводити вибір сукупності проектів стратегічних інвестицій (вертикальної інтеграції). Розроблено методику оцінки стратегічних інвестицій виробничої холдингової компанії при реалізації стратегії вертикальної інтеграції (фінансовий аспект) дозволяє обгрунтувати рішення щодо інтеграції з одночасним ухваленням або відхиленням спільних інвестиційних проектів. Виявлено, що оцінка інвестиційної вартості пакетів акцій при вертикальній інтеграції повинна враховувати величину синергетичного ефекту. Запропоновані методичні положення дисертації апробовані на прикладі інвестиційної діяльності підприємств судноплавної компанії "Укррічфлот", що дало можливість зробити висновок про їх практичну цінність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)290-56

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Будник М.М. 
Розробка біомедичних інформаційно-вимірювальних систем на основі СКВІД-магнітометрів та технології їх застосування: автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.13.06 / М.М. Будник ; Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова НАН України. — К., 2009. — 36 с. — укp.

Висвітлено проблеми розробки біомедичних інформаційно-вимірювальних систем (IBC) та їх застосування. Запропоновано новий напрямок створення IBC на основі надчутливих надпровідникових кріогенних сенсорів - СКВІД-магнітометрів для неінвазивної реєстрації надслабких біомагнітних полів від людей чи тварин. Створено фізико-математичні моделі та методи розрахунків СКВІД-магнітометрів і біомагнітної вимірювальної техніки та дослідні зразки IBC. Запропоновано нові підходи до розпізнавання зображень на основі модифікації двовимірного перетворення Фур'є, а також до класифікації та нечіткого прийняття рішень з метою детальної стратифікації станів біооб'єктів. Розроблено прикладне забезпечення інформаційних технологій магнітокардіографічної діагностики, призначене для її впровадження у клінічну практику.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р343.37с05 +
Шифр НБУВ: РА367413

      
Категорія: Релігія   
11.

Сергійко В.Ф. 
Соціально-етичне вчення християнства: тенденції розвитку, конфесійні особливості: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.11 / В.Ф. Сергійко ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Соціальне вчення католицизму у трьох його вимірах - теоретичному, історичному, практичному проаналізовано у контексті розвитку від теоцентризму до антропоцентризму. Розкрито зміст протестантської трудової етики, яка утвердила у суспільній практиці типово буржуазні норми та цінності, стала світським вираженням нового християнського символу віри, оформленням у релігійному обрамленні буржуазного політико-правового порядку. Доведено, що соціальна концепція Російської православної церкви побудована на різкому протиставленні теоцентричної духовної традиції російського православ'я та європейського антропоцентричного гуманізму, слов'янсько-православної національно-культурної ідентичності та секуляризованої, уніфікованої, глобалізованої Європи, російського народного православ'я з державним статусом і міжнародних стандартів прав людини, європейської концепції свободи совісті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-44 +
Шифр НБУВ: РА324812

Рубрики:

      
12.

Сергійчук Б. В. 
Українсько-турецькі відносини в першій чверті XX ст.: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / Б. В. Сергійчук ; Дип. акад. України при М-ві закордон. справ України. — К., 2011. — 19 с. — укp.

Вперше в українській історіографії всебічно досліджено процес здійснення зовнішньополітичного курсу незалежної України в Чорноморському регіоні в першій чверті ХХ ст. на основі аналізу українсько-турецьких відносин. Введено до наукового обігу архівні документи та матеріали, в тому числі й іноземні, що поглиблюють інформацію про розвиток українсько-турецьких відносин. Висвітлено діяльність константинопольської філії Союзу Визволення України в роки Першої світової війни, зусиллями якої відновлено контакти між українським і турецьким народами. Розглянуто діяльність Посольства України в Стамбулі в різних аспектах, викликаних тогочасними реаліями, становище українських біженців, які опинилися в таборах військовополонених на теренах колишньої Османської імперії, та ту допомогу, яка надавалася їм українськими дипломатами. Визначено роль, яку відігравала Українська Дипломатична місія в Туреччині щодо визнання автокефалії Української Православної Церкви. Переглянуто характер відносин між УСРР і керівництвом національно-визвольного руху Туреччини у 1921 - 1922 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-64(5ТУЕ) + Т3(5ТУЕ)61-6
Шифр НБУВ: РА382130 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Сергійчук С. І. 
Управління продуктивністю праці в машинобудуванні: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.07 / С. І. Сергійчук ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Визначено соціально-економічну сутність управління продуктивністю праці (ПП). Досліджено чинники зростання ПП відповідно до етапів розвитку національної економіки, проаналізовано науково-методичні підходи щодо її оцінювання та вимірювання. Проведено оцінювання ПП в контексті макроекономічної трансформації національної екеноміки за умов кризи. Досліджено стан ПП у промисловості. Проаналізовано управління нею на підприємствах машинобудування України. Запропоновано формування інноваційної інфраструктури як передумови підвищення рівня ПП та конкурентоспроможності промисловості. Проведено прогнозування ПП в системі макроекономічних показників за умови впровадження антикризових заходів. Визначено напрями удосконалення механізму управління ПП на промисловому підприємстві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.851.1-641-21
Шифр НБУВ: РА380014 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Будник С.Л. 
Фазові рівноваги та кристалічна структура сполук в системах {Ce,Yb} - {Co,Ni} - P та деяких споріднених: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.01 / С.Л. Будник ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2002. — 18 с.: рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г125.25-4 +
Шифр НБУВ: РА322237

      
15.

Будник С.М. 
Формування професійної готовності офіцерів-прикордонників до творчого вирішення завдань управлінської діяльності: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / С.М. Будник ; Нац. акад. Держ. прикордон. служби України ім. Б.Хмельницького. — Хмельниц., 2006. — 20 с. — укp.

Визначено основні показники та критерії професійної готовності офіцера-прикордонника до творчого розв'язання завдань управлінської діяльності та розроблено методику визначення рівнів її розвитку. Обгрунтовано й експериментально перевірено психолого-педагогічну програму формування даної готовності у слухачів Національної академії Державної прикордонної служби України у процесі навчання. Уточнено її псхологічну модель, розкрито суть, зміст і структуру професійної готовності офіцера-прикордонника до творчого вирішення завдань управлінської діяльності. Узагальнено основні погляди з проблеми формування професійної готовності офіцерів-керівників до творчого вирішення зазначених завдань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю959.189:Ц + Ю945.1 + Ц68,8(4УКР)1-5 +
Шифр НБУВ: РА345070

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
16.

Фомін К. В. 
ПІДГОТОВКА ВЧИТЕЛЯ ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ ДО ОРГАНІЗАЦІЇ ДІАЛОГІЧНОГО НАВЧАННЯ / К. В. Фомін. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота є теоретико-експериментальним дослідженням проблеми підготовки майбутнього вчителя початкової школи до організації діалогічного навчання учнів. Виокремлено методологічні засади дослідження окресленої проблеми: філософсько-педагогічна антропологія, філософсько-педагогічна герменевтика та філософсько-педагогічна синергетика. Конкретизовано принципи організації діалогічного навчання учнів початкової школи. Визначено структуру, показники та рівні готовності майбутніх учителів початкової школи до діяльності у визначеному контексті. Теоретично обґрунтовано та побудовано модель підготовки вчителя Нової української школи до організації діалогічного навчання здобувачів початкової освіти та виокремлено педагогічні умови її ефективної реалізації. Удосконалено змістове наповнення і методичний супровід процесу підготовки вчителя школи І-го ступеня до організації діалогічного навчання учнів. Аналіз результатів експериментальної роботи засвідчив ефективність авторської моделі. Результати проведеного наукового пошуку можуть бути використані викладачами у процесі професійної підготовки майбутніх педагогів до роботи в закладах освіти різного типу, а також у системі післядипломної педагогічної освіти^UThe thesis focuses on theoretical and experimental research of the problem of training future elementary school teachers to organize dialogic teaching of students. The methodological foundations of the study of the outlined problem are singled out: philosophical and pedagogical anthropology, philosophical and pedagogical hermeneutics, and philosophical and pedagogical synergetic. The study of scientific sources made us to state that the training of future primary school teachers for the outlined type of professional activity provides efficiency in the conditions of implementation as an integrated educational system that includes: pedagogical goal-setting, tasks, content, methods, techniques, forms of organization of teacher's and students' work and in dialogic teaching, means of pedagogical communication, evaluation of the results of educational and cognitive activity, etc.The essence of the basic concepts of the study are clarified, which are: «dialogic communication», «educational dialogue», «dialogic teaching», «teacher's communicative culture», «training of a future primary school teacher for the organization of dialogic education», «ethics of pedagogical communication», «designing the educational environment of the institution of higher education» and others.The principles of organization of dialogic education for elementary school students are specified as follows: humanism; feedback in educational engagement; nature compliance; scientific organization of educational dialogue; communicative orientation; modeling of problem situations in training; the relationship between theoretical knowledge and practice; communication ethics; pedagogical partnership; pedagogical optimism in teaching.The structure of future teachers' readiness for dialogic teaching of primary school students has been determined, which includes the following components: motivational, cognitive, communicative, reflexive and activity. Criteria (need-motivational, cognitive, social-communicative, reflexive-valuable and operational-activity), indicators and levels of future primary school teachers' readiness for activity in a certain context (high, middle and low) are formulated.The author's model of training of the New Ukrainian school teacher for the organization of dialogic teaching of primary students containing four conditional blocks (methodological-targeted, content-methodical , organizational-procedural and diagnostic-effective) is theoretically substantiated, and the ways of its implementation in the holistic process of professional training of future teachers in higher education are outlined. The substantive content and methodological basis of the process of primary school teachers' training for the organization of dialogic education of students in higher educational institutions have been improved.As a result of theoretical analysis of the outlined problem and research of the experience of teacher-practitioners, the following pedagogical conditions for improving the effectiveness of training of future teachers in the investigated aspect are specified: integrity, systematic vocational training of future elementary school teachers to organize dialogic teaching; the gradual orientation of the content of education in higher education in the direction of formation and development of pedagogical communication skills, elements of communicative and reflexive-activity components 20of professional readiness by introduction of methods of dialogic teaching in the process of teaching of pedagogical and professional-methodical disciplines; adjusting the subject-subject interaction of participants in the educational process, creating the atmosphere of creativity; designing an educational dialogic environment in a higher education institution; a practically oriented approach to the study of disciplines from the sphere of professional training of a future specialist.The practical importance of the study is to gradually introduce into the educational process of institutions of higher education the model of training of future primary school teachers for dialogic teaching, which involves dialogism: of the content of education, forms and methods of organizing training; communication in groups on the basis of partnership pedagogy; critical reflection of the participants of the interaction. Dialogic orientation of the content of education (at the level of bachelor's and master's degree) was carried out in the process of teaching pedagogical and professional-methodical disciplines of elementary education, as well as special course “Communicative Pedagogy».The analysis of the results of the experimental work has proved the effectiveness of the author's model. The results of the scientific search can be used by teachers in the process of professional training of future teachers to work in educational institutions of different types, as well as in the system of postgraduate pedagogical education.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Будник В. М. 
Дослідження і сертифікація біомедичних інформаційно-вимірювальних систем / В. М. Будник. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена вирішенню актуальної науково-прикладної задачі дослідження інформаційно-вимірювальних систем (ІВС) біомедичного призначення та методик класифікації біомедичних даних, їх вдосконалення та доопрацювання для сертифікації та впровадження у медичну практику. У дисертаційній роботі отримано ряд результатів з розроблення та вдосконалення біомедичних ІВС на основі надпровідникових СКВІД-магнітометрів.Вперше розроблено методику калібрування СКВІД-магнітометричної ІВС та проведено її калібрування за допомогою повіреної міри магнітної індукції (ММІ), що дозволило достовірно оцінити метрологічні параметри вимірювальних каналів різних типів (релаксаційних та постійного струму). Також вперше проведено експериментальні дослідження магнітних наночастинок (МНЧ) за допомогою СКВІД-сасептометричної ІВС, зокрема вивчено вплив розміру частинок, їх концентрації та покриття на амплітуду сигналу, що дозволило провести дослідження комплексів наночастинок зі стовбуровими клітинами, лабораторних тварин та їх органів.Вперше розроблено аналітичну модель системи намагнічування апарату для низькочастотної магнітної терапії, що дозволило створити 3-компонентне ортогональне магнітне поле із заданою величиною та однорідністю, розмістити пацієнта в лікувальній камері з мінімальною масою та розмірами котушок намагнічування. Також удосконалено методику випробувань 9-канального кардіомагнітного сканера, що дозволило провести оцінку його відповідності вимогам технічного регламенту на медичні вироби.Удосконалено методику класифікації біомедичних даних, шляхом відбракування неінформативних магнітокардіографічних (МКГ), біохімічних та інших параметрів на основі серій багатовимірних ЛДА тестів. Це дозволило досягти точність класифікації для 2-х груп пацієнтів в діапазоні 84–90 % та середню точність для 4-х груп 81,3 % (специфічність 100 %, чутливість для ІМ – 81 %, міокардиту – 68,8 %, ІХС – 66,7 %). Отже, при класифікації двох груп точності достатньо для впровадження у медичну практику, а при класифікації 4-х груп – недостатньо для виявлення ІХС та міокардиту.Крім того розвинуто методику розрахунку робочої області магнітних аплікаторів на основі експериментальних вимірювань магнітного поля в аксіальній площині, обчислення діаграм спрямованості поля та градієнту. Підтверджено, що аплікатор створює градієнт поля 1,4 мТл/мм на відстані 50 мм від робочої поверхні, та 3,6 мТл/мм на відстані 30 мм, що достатньо для утримання МНЧ в тілі тварин середнього розміру.Вперше отримано результати експериментальних досліджень МНЧ за допомогою СКВІД-сасептометричної ІВС, зокрема оцінено вплив розміру частинок, їх концентрації та типу покриття на амплітуду сигналу. Також проведені дослідження культур стовбурових клітин з МНЧ Fe2O3, лабораторних тварин (кролів, щурів) та їх окремих органів, які показали, що ця ІВС придатна для вивчення розподілу МНЧ та їх композитів з ліками в тілі лабораторних тварин, зокрема для пухлинних моделей із застосуванням магнітного аплікатора.Розроблено та удосконалено конструкторську, експлуатаційну, технологічну та іншу технічну документацію для ряду зразків МКГ систем та апарату «ТУРБОМАГ». Проведена сертифікація апарату «ТУРБОМАГ» (2010), повірка ММІ (2014) та випробування МКГ системи в ДП «Укрметртестстандарт» (2016). Апарат магнітної терапії «ТУРБОМАГ» функціонує в медичному центрі «Інститут клінічної медицини» (2010), 4-канальна МКГ система – в Головному військовому клінічному госпіталі (2010), 9-канальний кардіомагнітний сканер – у КНР та у Великій Британії (2016–2020). Частина робіт виконувалась в рамках держзамовлення МОНУ та проєктів УНТЦ № 3074, № 4719, № Р624. Отримано 4 довідки про використання результатів роботи.Ключові слова: біомедична апаратура, інформаційно-вимірювальна система, магнітна терапія, магнітний аплікатор, СКВІД-магнітометр, вирішувальне правило, класифікація, калібрування, сертифікація.^UThe dissertation is devoted to the decision of the actual scientific and applied problem of research of information and measuring systems (IMS) of biomedical application and methods of classification of biomedical data, their improvement and completion for certification and introduction in medical practice.In the dissertation work a number of results on development and improvement of biomedical IMS based on superconductive SQUID-magnetometers are received. For the first time, a method of calibration of the SQUID-magnetometric IMS was developed and its calibration was performed using a calibrated measure of magnetic induction (MMI), which allowed to reliably estimate the metrological parameters of measuring channels of different types (relaxation and direct current). The test procedure of the 9- channel cardiomagnetic scanner was also improved, which allowed to assess its compliance with the requirements of the technical regulations for medical devices. Calibration of several samples of SQUID magnetometers was performed using the measure of magnetic induction.For the first time, an analytical model of the magnetization system of the apparatus for low-frequency magnetic therapy was developed, which allowed to create a 3-component orthogonal magnetic field with a given size and homogeneity, the possibility of placing the whole patient's body in the treatment chamber at minimum weight and size of magnetization coils.The method of classification of biomedical data have been improved by rejecting non-informative magnetocardiographic (MCG), biochemical and other parameters based on a series of multidimensional LDA tests. This allowed achieve the accuracy of classification for 2 groups of patients in the range of 84–90% and the average accuracy for 4 groups of 81.3% (specificity 100%, sensitivity to MI – 81%, myocarditis – 68.8%, coronary arthery disease – 66.7%). Thus, in the classification of two groups, accuracy is sufficient for implementation in medical practice, and in the classification of 4 groups - not enough to detect coronary heart disease and myocarditis.The method of classification of biomedical data has been improved by rejecting non-informative magnetocardiographic (MCG), biochemical and other parameters based on a series of multidimensional LDA tests. This allowed to achieve the accuracy of classification for 2 groups of patients and.In addition, a method for calculating the working area of magnetic applicators have been further developed based on experimental measurements of the magnetic field in the axial plane and calculation magnetic field and gradient coverage diagrams. This made it possible to accurately calculate the position and size of the working area of the applicator. It was confirmed that the applicator creates a field gradient of 1.4 mT/mm at a distance of 50 mm from the work surface, and 3.6 mT/mm at a distance of 30 mm, which is sufficient accumulation of magnetic nanoparticles (MNP) in the body of laboratory animals of medium size (rabbits).Also, for the first time, the results of experimental studies of MNP using SQUID saseptometric IMS were obtained, in particular, evaluation of the effect of particle size, concentration and coating typeon the signal amplitude was evaluated. Experimental studies of Fe2O3 and Fe3O4 MNP were performed. The optimized frequency band of magnetization of nanoparticles in which the maximum signal is observed and the concentration calibration was performed for solutions of MNP Fe2O3 and Fe3O4 in gelatin and heptane.Studies of stem sells cultures with MNP Fe2O3, laboratory animals (rabbits, rats) and their isolated organs have also been performed, which have shown that this information and measuring system is suitable for studying the distribution of MNPs and their composites with drugs in the body of laboratory animals, in particular for tumor models and magnetic applicators.The design, operational, technological and other technical documentation for a number of samples of MCG systems and the "TURBOMAG" device were developed and improved. Certification of the device "TURBOMAG" (2010), verification of MMI (2014) and tests of the MCG system in SE "Ukrmetrteststandard" (2016) were performed. The "TURBOMAG" magnetictherapy device operates at the Institute of Clinical Medicine (2010), a 4-channel MCG system at the Main Military Clinical Hospital (2010), and a 9-channel cardiomagnetic scanner at the People's Republic of China and the United Kingdom (2016–2020). Part of the work was performed within the framework of the state order of the Ministry of Education and Science of Ukraine and Science and Technology Center in Ukraine (STCU) projects 3074, 4719, and Р624. 4 certificates on the implementation of the results of the dissertation research were obtained.Keywords: biomedical equipment, information-measuring system, magnetic therapy, magnetic applicator, SQUID magnetometer, decision-making rule, classification, calibration, certification.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Сергійчук В. В. 
Розголошення державної таємниці: кримінально-правова та кримінологічна характеристика / В. В. Сергійчук. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація є комплексним дослідженням кримінально-правових і кримінологічних засад охорони державної таємниці в Україні.Проаналізовано історію становлення та розвитку кримінально-правової охорони державної таємниці на українських землях від часів Київської Русі до сьогодення, здійснено порівняльно-правову характеристику систем кримінально-правової охорони державної таємниці в деяких зарубіжних країнах (Естонія, Франція, Узбекистан, Туреччина, Молдова і Білорусь). Проаналізовано склад злочину – розголошення державної таємниці, передбачений ст. 328 КК, проведено відмежування його від суміжних злочинів, а також здійснено кримінологічну характеристику цього злочину.У результаті дослідження сформульовано нові положення, висновки та пропозиції, які в подальшому можуть бути використані для розвитку інституту кримінально-правової охорони державної таємниці в Україні, а також запропоновано зміни до КК з метою вдосконалення його положень.^UThe dissertation research is a complex and systematic scientific research of the crime – disclosure of a state secret. The history of criminal-legal protection of a state secret on Ukrainian lands was analysed. It was stated that the criminal-legal protection of a state secret has undergone a difficult path of development since the time of Kievan Rus till nowadays. As a result of the analysis the concept of a state secret in the times of Kievan Rus, the definition of protection of information constituting a state secret in the times of Kievan Rus and the characteristics of a state secret of that time, the list of information that was a state secret in the times of Cossacks and Hetmanate, the XIX – early XX century, and during the period when Ukraine was a part of the USSR were formulated. For the first time, the criminal measures of state secrets protection in the countries such as Estonia, France, Uzbekistan, Turkey, Moldova and Belarus were analysed in complex and compared to the criminal law protection of a state secret in Ukraine. As a result of the analysis, common and distinctive peculiarities of the legal provisions of the criminal codes of these states regarding the system of state secrets protection were analysed, and also indicated some legal provisions that should be incorporated into our national legislation in this sphere.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Сергійчук Р. В. 
Малоінвазивна перкутанна нефролітотрипсія без нефростомії: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / Р. В. Сергійчук. — Б.м., 2023 — укp.

Сечокам’яна хвороба є одним із найбільш розповсюджених захворювань.Захворюваність уролітіазом у світі досягає 2-5%, а пацієнти з СКХ складають30-45% всього контингенту урологічних стаціонарів, і з них нефролітіазомхворіють близько 50%. СКХ може перебігати з явищами гострого та хронічногопієлонефриту, частими рецидивами, що у свою чергу призводить довиникнення ниркової недостатності, інвалідизації та смертності .Виходячи з цього, метою нашої роботи стало підвищення ефективностілікування сечокам'яної хвороби шляхом малоінвазивної перкутанноїнефролітотрипсії. Відповідно до поставлених завдань на кафедрі урологіїНаціонального медичного університету охорони здоров’я України ім. П.Л.Шупика в роботі було досліджено 190 випадків захворювання сечокам’яноюхворобою при котрих були виявлені конкременти нирки та верхньої третинисечовода розмірами до 30 мм. Всім пацієнтам було проведено оперативнелікування – міні-черезшкірна нефролітотрипсія на базі урологічного відділенняКиївської обласної клінічної лікарні.Пацієнтів було розподілено на 3 групи: І контрольна група (n = 102), девиконано міні-ПНЛ за стантартною методикою зі встановленням нефростоми,ІІ (n = 47) та ІІІ (n = 41) експерементальні групи, котрим проводили операції забезнефростомною та бездренажною методиками відповідно.Серед всіх 190 пацієнтів чоловіків було 98 осіб, що склало 51,58 %, ажінок 92 осіб, і відповідно, 48,42 %. Вік пацієнтів, котрі були прооперовані,варіював від 18 до 74 років, в своїй більшості хворіло працездатне населення,віком від 18 до 60 років – 154 (81,05 %) пацієнтів.3Обстеження пацієнтів проводилось згідно сучасних стандартів тарекомендаціями Європейської асоціації урологів, і включало в себе дані скаргхворого, збір анамнезу, фізикальний огляд, лабораторні методи обстеження,сонографічне обстеження, променеві методи – оглядова та екскреторнаурографія, комп’ютерна томографія.В даному дослідженні було виконано: 102 (53,68 %) міні – ПНЛ, котразакінчувалась стандартною методикою; 47 (24,73 %) міні – ПНЛ, при котрій невстановлювалась нефростома, а лише JJ - стент; 41 (21,57 %) та міні – ПНЛ,після якої дренування нирки не проводилось. При даних операціяхвикористовувався ендоскопічний інструментарій фірми Karl Storz (Німеччина);УЗ апарат Aloka SSD (Японія); лазерний контактний літотриптор Н-20 Dornier(Франція) та Lumenis Versa Pulse Power Suite 20w (Ізраїль); пневматичнийконтактний літотриктор Karl Storz (Німеччина); цифрова рентгенівська система(Siemens, Німеччина); рентгенпрозорий багатофункціональний операційнийстіл (Mquet, Німеччина).Стандартна методика проведення міні-черезшкірної нефролітотрипсіїнайчстіше проводилась пацієнтам у віці 45-59 (42,16 %), потім по частотіслідували 25-44 (37,25 %) років, далі пацієнти віком 60-74 (15,69 %) років, анайменша по частоті група 18-24 (4,9 %) років. Безнефростомна методикапроведення операції найчастіше проводилась пацієнтам у віці 45-59 (40,43 %)років, потім по частоті слідували пацієнти віком 25 - 44 (27,66 %) років, 60-74(23,4 %) років, а найменша по частоті група 18 - 24 (8,51 %) років. Повністюбездренажна методика виконувалась у найбільшій кількості пацієнтам у віці 45- 59 років (39,02 %) та 25-44 (34,15 %) років, наступним по частоті слідувалипацієнти віком 60 - 74 років (21,95 %), а в групі 18-24 (4,88 %) років проведенонайменшу кількість операцій.На правій нирці було виконано 103 (54,22 %), на лівій нирці – 87 (45,78%) операцій. При цьому конкременти найчастіше знаходились в мисці нирки 80(42,11 %) та в верхній третині сечовода 47 (24,74 %), потім за частотою камені4знаходились в нижній чашці нирки 40 (21,05 %), і були в найменшій кількості усередній та верхній чашках, що склало 12 (6,32 %) та 11 (5,78 %) відповідно.Оперативне лікування проводилось з використанням провідниковоїанестезії у 187 (98,42 %) пацієнтів, або ендотрахеального наркозу 3 (1,58 %)пацієнтів. Операція проводилась в стандартному положенні пацієнта на животіу 185 (97,37 %) пацієнтів, та в пложенні на спині у 5 (2,63 %) пацієнтів.В І групі доступ через нижню чашку виконувався в 65 (63,72 %)випадках, через середню в 25 (24,5 %) і через нижню в 12 (11,76 %) випадках. ВІІ групі доступ виконувався через нижню чашку в 36 (76,59 %), середню 9(19,14 %), верхню 2 (4,25 %), В ІІІ групі доступ виконувався через нижнючашку в 34 (82,93 %) випадках, через середню в 7 (17,07 %), через верхнючашку доступ не здійснювався. Робимо висновок, що у всіх групах доступ донирки здійснювався через нижню чашку, яка є найбільш зручною для хірурга, іпри виконанні пункції ризик травмувань сусідніх органів зводиться домінімуму.^UUrolithiasis is one of the most common diseases. The incidence of urolithiasishas reached 2-5% of the global population, and patients with urolithiasis account for30-45% of all urological inpatients with around 50% of them suffering fromnephrolithiasis. Urolithiasis is manifested by acute and chronic pyelonephritis, andfrequent relapses, which in turn leads to kidney failure, disability, and mortality.Based on the above, the aim of our study was to enhance the efficacy oftreating urolithiasis by using minimally invasive percutaneous nephrolithotripsy. Inaccordance with the goals set at the Department of Urology of Shupyk NationalHealthcare University of Ukraine the study analyzed 190 cases of urolithiasis. Thefindings indicated the presence of calculi of the kidney and the upper third of theureter up to 30 mm in size. All patients underwent operative treatment, namely minipercutaneous nephrolithotripsy at the Department of Urology of the Kyiv RegionalClinical Hospital.Depending on the method of mini-percutaneous nephrolithotripsy, thefollowing 3 groups of patients were distinguished. The main Group I (n = 102),which underwent mini-PNL according to the standard technique with the installationof a nephrostomy, the II (n = 47) and III (n = 41) control Groups, which wereoperated on without nephrostomy and without drainage, respectively.Out of a total of 190 patients, there were 98 men, which accounted for 51.58%,and 92 women, and respectively, 48.42%. The age of the patients who underwentsurgery ranged from 18 to 74 years. The majority of the patients were working-agepopulation aged 18 to 60 years – 154 individuals (81.05%).9Examination of patients was carried out in accordance with modern standardsand recommendations of the European Association of Urologists, and included dataon patient complaints, anamnesis collection, physical examination, laboratorymethods of examination, sonographic examination, radiation methods - inspectionand excretory urography, computer tomography.In this study, the following procedures were performed: 102 (53.68 %) miniPCNL completed with a standard procedure; 47 (24.73 %) mini-PCNLs without anephrostomy tube but with a JJ stent insertion and 41 (21.57 %) total tubeless miniPNLs. During the surgeries the following instruments were used: endoscopicinstruments from Karl Storz (Germany); Aloka SSD ultrasound machine (Japan);Dornier H20 laser contact lithotripter (France) and Lumenis Versa Pulse PowerSuite20w (Israel); Karl Storz pneumatic contact lithotripter (Germany); digital radiographysystem (Siemens, Germany); radiolucent multifunctional surgical table (Maquet,Germany).The standard mini-percutaneous nephrolithotripsy technique was mostfrequently performed on patients aged 45-59 (42.16 %) and 25-44 years (37.25 %),followed by those aged 60-74 years (15.69 %), and least frequently in the 18-24 agegroup (4.9 %). The tubeless procedure was most often performed on patients aged 45-59 (40.43 %), followed by those aged 25-44 (27.66 %) and 60-74 (23.4 %) years, andthe least frequent age group is older than 18-24 (8.51 %). The total tubelessprocedure was performed in the largest number of patients aged 45-59 (39.02 %) and25-44 (34.15 %) years, followed by patients aged 60-74 years (21.95 %), and the 18-24 (18.24 %) age group underwent the least amount of surgeries.103 (54.21%) operations were performed on the right kidney, 87 (45.78%) onthe left kidney. At the same time, calculi were most often located in the kidney bowl80 (42.11%) and in the upper third of the ureter 47 (24.74%), then the stones weremost often located in the lower kidney cup 40 (21.05%) and were in the smallestamount in the middle and upper cups, which was 12 (6.32%) and 11 (5.78%),respectively.10Operative treatment was carried out using conductive epidural or spinalanesthesia in 187 (98.42%) patients, or endotracheal anesthesia in 3 (1.58%) patients.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Михайлович В. В. 
Проектування нанорозмірних оксидних діелектричних матеріалів для електронних пристроїв: автореферат дис. ... д.філософ : 104 / В. В. Михайлович. — Б.м., 2023 — укp.

Михайлович В.В. Проектування нанорозмірних оксидних діелектричних матеріалів для електронних пристроїв. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 104 «Фізика та астрономія». – Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича МОН України, Чернівці, 2023.Сьогодні діелектричні матеріали відіграють ключову роль у передових електронних пристроях, таких як, конденсатори, суперконденсатори, сенсори, транзистори, тощо. В контексті нинішньої тенденції до мінімізації розмірів, підготовка та функціоналізація нанорозмірних діелектричних матеріалів є одним із пріоритетних напрямків дослідження. Серед широкого спектру діелектриків одним із найцікавіших є матеріали з високою діелектричною сталою, так звані матеріали з високою константою діелектричної проникності (high-k). Одними з найбільш яскравих представників висококонстантних матеріалів є оксидні діелектрики, до яких можна віднести перовскіти барію титанату та шпінелі на основі хромітів. Ці два типи сполук викликають зростаючий інтерес, оскільки вони володіють високою діелектричною сталою, фероелектричною, п'єзоелектричною, піроелектричною та іншими властивостями, що робить їх ідеальними кандидатами для застосування в мікро- та наноелектроніці.В цьому контексті, дана дисертація зосереджується на підготовці, функціоналізації та інтеграції нанорозмірних перовскітів типу BaTiO3 та шпінелей типу ZnCr2O4 у плоскі конденсатори з високим значенням константи діелектричної проникності. Дисертація організована наступним чином;У вступі обґрунтовано вибір теми та актуальність дисертаційного дослідження, вказано його зв’язок з науковими програмами та темами, сформульовано мету та завдання дисертації, вказане її наукове та практичне значення, наведено інформацію про публікації й особистий внесок здобувача, апробацію результатів роботи, її структуру й обсяг.Розділ 1 складається з чотирьох основних частин: (i) сучасний стан досліджень, (ii) властивості нанорозмірних діелектричних оксидних частинок, (iii) методи наноструктурування та організації діелектричних наночастинок у вигляді тонких плівок та (iv) інтеграція діелектричних наночастинок в електронні пристрої в якості активних компонентів. Розділ закінчується висновками. У розділі 2 описано основні методи, що використовувалися для характеристики діелектричних оксидних наноматеріалів. Розділ 3 присвячено синтезу та характеристиці діелектричних наночастинок типу перовскіту. Зокрема, експериментальним шляхом було отримано ряд систем наночастинок титанату барію з контрольованою морфологією та розміром: кубічні наночастинки (середній розмір близько 15 нм), усічені кубоїдальні наночастинки (середній розмір близько 100 нм) та усічених ромбододекаедричних наночастинок (середній розмір близько 110 нм). Слід зазначити, що наночастинки з усіченою ромбододекаедричною та усіченою кубоїдальною морфологією BaTiO3 були отримані та описані вперше. Досліджено вплив морфології частинок на діелектричні властивості наночастинок на основі титанату барію. У розділі 4 описано методику варіювання морфологією систем типу шпінелі та її вплив на діелектричні властивості. Результати експерименту свідчать, що на розмір, ширину забороненої зони та діелектричні властивості отриманих наночастинок шпінелі впливають декілька факторів, зокрема час горіння гелю, температура горіння та ентальпія горіння твердого хелатно-звязуючого агента. Розділ 5 ілюструє, інтеграцію наночастинок типу шпінелі та перовскіту в електронні пристрої. Першим кроком на цьому шляху була функціоналізація поверхні наночастинок з метою отримання стабільних суспензій, які будуть використовуватися для осадження тонких плівок. Для виготовлення тонких плівок були використані два методи, а саме: діелектрофорез та “drop casting”. Незважаючи на те, що метод діелектрофорезу дозволяють отримувати тонкі плівки з високим ступенем впорядкованості наночастинок, цей методи обмежений неперервністю тонких шарів на великих поверхнях. Цю проблему було подолано за допомогою методу “drop casting”. Для наноматеріалів перовскіту та шпінелі товщина отриманих тонких плівок варіюється від 400 нм до 4300 нм. Якість поверхні та елементний склад плівок було досліджено за допомогою скануючої електронної мікроскопії та енергодисперсійного X-проминевого аналізу. Наступним кроком після визначення характеристик тонких плівок було виготовлення конденсаторів. Ефективність виготовлених конденсаторів було досліджено методом імпеданс спектроскопії. Таким чином, ми отримали наступні значення електричної ємності: 1 нФ для конденсатора на основі ZnCr2O4, 200 нФ для конденсаторів на основі усічених кубоїдальних наночастинок BaTiO3 і 2 нФ для конденсаторів на основі усічених ромбододекаедричних наночастинок BaTiO3.^UMykhailovych V. V. Design and production of oxide dielectric materials at the nanometric scale for electronic devices.Thesis on search for the Doctor of Philosophy degree in specialty 104 «Physics and Astronomy». - Yuriy Fedkovych Chernivtsi National University, Ministry of Education and Science of Ukraine, Chernivtsi, 2023.Nowadays, dielectric materials play a key role in main electronic devices, like for example capacitors, supercapacitors, sensors, field effect transistors, etc. Towards the minimalization trend, the preparation and functionalization of nanoscale dielectric materials are of primary interest. Among a wide range of dielectrics, one of the most interesting are the materials with high dielectric constant (high-k). One of the brightest representatives of high-k materials are oxide-based dielectrics, from which barium titanate perovskites and metal chromite spinels can be figured out. These two types of compounds show a growing interest as they possess high dielectric, ferroelectric, piezoelectric, pyroelectric and other properties, which makes them a perfect candidate for application in micro- and nano-electronics. In this context, the present thesis focusses on preparation, functionalization and integration of nanoscale perovskite-type BaTiO3 and spinel-type ZnCr2O4 in planar high-k capacitors. The thesis is organized as following;The Іntroduction justifies the relevance of the topic of the dissertation research, indicates its connection with scientific programs, plans and topics, formulates the purpose and tasks of the dissertation, emphasizes its scientific and practical significance, presents information about the publications and personal contribution of the recipient, approves the project results, their structure and amount.Chapter 1 is structured in four main sections which consist of (i) state of the art, (ii) properties of nanosized dielectric oxide particles; (iii) nanostructuration and organization methods of dielectric nanoparticles as thin films and (iv) integration of dielectric nanoparticles in electronic devices as active elements. The chapter ends with partial conclusions. Chapter 2 describes the main techniques used for dielectric oxide nanomaterials characterization. Chapter 3 is devoted to synthesis and characterization of perovskite-type dielectric nanoparticle systems. Thus, a series of barium titanate nanoparticles systems have been obtained, with controlled morphology and size: cubic nanoparticles (with the mean size of about 15 nm), edge-truncated cuboidal nanoparticles (with a size about 100 nm) and truncated rhombic dodecahedron (with a size about 110 nm). It has to be mentioned here that the truncated rhombic dodecahedron and cuboidal edge-truncated morphologies for BaTiO3 has been obtained and described for the first time. Chapter 4 describes the methodology of morphology tailoring in spinel type systems and its impact on the dielectric properties. The experimental results strongly suggest that several factors, including the burning time of gel, the combustion temperature, and the enthalpy of combustion of the solid chelating/fuel agents, influence the size, band gap and dielectric properties of the obtained spinel nanoparticles. Chapter 5 is dedicated to the integration of the spinel and perovskites nanoparticles in electronic devices. First step on this road was the surface functionalization of the nanoparticles in order to obtain a stable ink suspensions which will be used for the thin films deposition. Various methods were used for the thin film fabrication, namely drop casting, dielectrophoresis and spin coating. Despite the dielectrophoresis and spin coating methods allowed as to obtain thin films with a high order degree of the nanoparticles, these techniques are limited by the continuity of the thin layers on large surfaces. This issue has been overcome by using drop casting method. For both, perovskite and spinel nanomaterials the thickness of the prepared thin films vary from 400 nm to 4300 nm. The surface quality and elemental composition of the films has been investigated by Field-emission Scanning Electron Microscopy, and EDX analyses. As a next step, after elaboration of characterization of thin films the planar capacitors have been fabricated by deposition of silver electrodes onto the both sides of the dielectric films. The performance of the fabricated planar capacitors was studied by Broadband Dielectric Spectroscopy. Thus, we obtained the following values for the electrical capacitance: 1 nF for ZnCr2O4 based capacitor, 200 nF for cuboidal BaTiO3 based capacitors and 2 nF for the truncated rhombic dodecahedron BaTiO3 based capacitors.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського