Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (41)Реферативна база даних (1368)Книжкові видання та компакт-диски (1342)Журнали та продовжувані видання (50)
Пошуковий запит: (<.>A=Бас$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 74
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Бас А.О. 
Ортопедичне відновлення зубів, зруйнованих нижче рівня ясен, куксовими штифтовими вкладками з біоінертним покриттям: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / А.О. Бас ; Ін-т стоматології АМН України. — О., 2003. — 18 с.: рис., табл. — укp.

Розроблено метод відновлення зубів, зруйнованих нижче рівня ясен. Запропоновано використання штифтової куксової вкладки, що має конструктивні особливості та захисне біоінертне фторопластове покриття, що дає змогу підвищити міцність системи "куксова штифтова вкладка - зуб" в 1,4 - 1,5 рази, ніж за умов застосування куксових штифтових вкладок зі звичайним опорним елементом. Проведено електрохімічні, біохімічні та імунологічні дослідження впливу матеріалу куксових штифтових вкладок з кобальто-хромового сплаву з фторопластовим покриттям з метою відновлення зубів, зруйнованих нижче рівня ясен, що дає змогу виключити явища гальванізму в порожнині рота, запальні явища в тканинах крайового пародонту, сприяє збереженню цілісності зубо-щелепної системи у хворих з даним видом патології та значно покращує якість ортопедичного лікування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р668.62 с03 + Р668.62 с03
Шифр НБУВ: РА326010

Рубрики:

      
2.

Бас О. А. 
Фізична реабілітація жінок другого зрілого віку після мастектомії в післяопераційному періоді: автореф. дис. ... канд. наук з фіз. виховання та спорту : 24.00.03 / О. А. Бас ; Львів. держ. ун-т фіз. культури. — Л., 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Уперше розроблено та апробовано програму фізичної реабілітації для жінок другого зрілого віку після мастекомії, яка передбачає комплексний вплив на фізичний, функціональний та психоемоційний стан, грунтується на узагальненні наявних методик фізичної реабілітації онкохворих, індивідуальному доборі засобів фізичної реабілітації з дотриманням основних її принципів. Основними складовими запропонованої програми є реабілітаційне обстеження для визначення основних проблем, прогнозування результатів реабілітаційного втручання, його планування та виконання, а також оцінювання його результатів і порівняння їх з прогнозованими показниками. Розроблено алгоритми реабілітаційного обстеження та реабілітаційних втручань відповідно до періодів реабілітації та виявлених проблем у пацієнток після операції. Обгрунтовано, що запорукою ефективності програми фізичної реабілітації жінок після мастекомії є послідовна та повна реалізація поставлених завдань, що дозволить максимально відновити загальний фізичний та функціональний стан та сприятиме покращанню якості життя після виписки зі стаціонару.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.133.1-59
Шифр НБУВ: РА383094 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Бас 
Застосування електрофоретичних зубних щіток та зубної пасти, що містить пелоїди, в індивідуальній гігієні порожнини рота хворих із запальними захворюваннями пародонту: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Наталія Олександрівна Бас ; Інститут стоматології АМН України. — О., 2006. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.210.12-5
Шифр НБУВ: РА352930

Рубрики:

      
4.

Басій Н.Ф. 
Маркетингова концепція торговельної діяльності підприємств споживчої кооперації: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Н.Ф. Басій ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2003. — 20 с. — укp.

Проаналізовано вплив факторів середовища маркетингу на діяльність підприємств споживчої коперації протягом усього періоду їх існування, розглянуто особливості їх функціонування в перехідній економіці, класифікацію споживчого ринку. Розроблено методичні підходи до визначення привабливості для підприємства окремих його секторів. Здійснено аналіз потенціалу підприємств споживчої кооперації на ринку та його використання, соціальних аспектів діяльності підприємств та вплив конкурентного середовища на їх діяльність. Запропоновано методичні положення для економічного оцінювання маркетингових можливостей. Виявлено параметри споживчого ринку підприємств споживчої кооперації за допомогою соціологічного дослідження. Вдосконалено методичні підходи до прогнозування продажу товарів. Розроблено концептуальну модель запровадження маркетингу на даних підприємствах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)421.81-211.1 +
Шифр НБУВ: РА325672

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Басіста А. С. 
Удосконалення методів діагностики та лікування захворювань тканин пародонта у хворих на хронічний тонзиліт: автореферат дис. ... д.філософ : 221 / А. С. Басіста. — Б.м., 2024 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
6.

Басістий П.В. 
Вплив воденьвмісних газових середовищ на кінетику фазових перетворень у сплавах на основі нікеля і заліза: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.02.01 / П.В. Басістий ; Луц. держ. техн. ун-т. — Луцьк, 2004. — 16 с.: рис. — укp.

Розроблено методологічні підходи до вивчення впливу наводнення на фізико-механічні властивості сплавів на основі Fe і Ni, легованих вуглецем та азотом. Встановлено аналітичну залежність, що зв'язує обмінну енергію феромагнітного сплаву з ГЦК-структурою та енергію активації проникання водню. Виявлено конкуруючий вплив водню та вуглецю на параметри феромагнітного перетворення в сплавах системи Fe - Ni. Визначено, що водень знижує, а вуглець підвищує температуру точки Кюрі сплаву FeNi (36 %). Запропоновано фізичний механізм покращання інварних та міцнісних властивостей цього сплаву за водневої обробки. Встановлено закономірності протікання процесу зневуглецювання (водневої корозії) сталі 10Х9ВФА за водневої обробки за умови підвищених температур. Показано, що сумісна дія водню та азоту інтенсифікує процес азотування конструкційних матеріалів. Встановлено, що термічна обробка у водні прискорює процеси атомного впорядкування у сплавах системи Ni - W - Re, що дозволяє покращити їх фізико-механічні характеристики. Запропоновано експрес-методику визначення часу зневуглецювання конструкційних матеріалів на основі вимірювання кінетики зміни їх електрофізичних властивостей та експрес-методику оптимізації умов азотування конструкційних матеріалів з азотоводневих сумішей на основі вимірювання їх водневої проникності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К222.08 + К232.208 +
Шифр НБУВ: РА328847

Рубрики:

      
7.

Басай О.В. 
Правове забезпечення соціального захисту безробітних в Україні: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.05 / О.В. Басай ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

Розкрито суть правового поняття соціального захисту населення від безробіття, розкрито зміст активної та пасивної політки соціального захисту безробітних, їх місце та значення за сучасних умов ринкових перетворень в Україні, проаналізовано законодавство про соціальний захист від безробіття. Досліджено поняття, правову природу, принципи, правовий статус суб'єктів загальнообов'язкового державного соціального страхування у випадку безробіття. Проаналізовано поняття та висвітлено зміст та види працевлаштування як найбільш ефективний елемент політики соціального захисту безробітних. Наведено конкретні пропозиції щодо вдосконалення чинного законодавства з даних питань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х879(4УКР)7 +
Шифр НБУВ: РА338300

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Басай О.В. 
Правовий режим рослинного світу України: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.06 / О.В. Басай ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2009. — 16 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження правового регулювання охорони, використання та відтворення рослинного світу України. Визначено сутність поняття рослинного світу, зроблено його відмежування від понять "флора", "рослинність", які не можна визначити як юридичні поняття природних об'єктів. Розглянуто особливості використання та відтворення природних рослинних ресурсів, визначено їх види. Проаналізовано чинне законодавство України, що регулює охорону, використання та відтворення рослинного світу, а також ефективність контролю у даній сфері. Висвітлено окремі питання юридичної відповідальності за порушення законодавства про рослинний світ. Розроблено пропозиції щодо удосконалення законодавчого забезпечення правового режиму рослинного світу в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х859(4УКР)14 + Е5(4УКР)б +
Шифр НБУВ: РА362770

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Басалкевич О. Є. 
Моделювання тезауруса якісних прикметників у давньошотландській мові. / О. Є. Басалкевич. — Б.м., 2021 — укp.

У праці розглядається сукупність синонімічних якісних прикметників давньошотландської мови, чиє комплементарне співіснування розглядається у синонімічних рядах, вишикуваних в часі – діахронних чи історичних синонімічних рядах. Згодом дослідження переходить у когнітивний план, в якому на базі утворених рядів розгортається фрагмент ад'єктивної асоціативної карти давньошотландської мови, до якого застосовується комплекс симулятивних технік, а саме: відстеження асоціативних антиподів, розгортання асоціативних структур прикметників, відтворення асоціативного експерименту для обраного стимулу, калькуляція віддаленості та схожості для будь-яких двох асоціатів спільного поля, диференціювання давньошотландської лексики на шести шкалах нечіткого асоціативного диференціала, що в межах дослідження назвемо історичним асоціативним тезаурусом давньошотландських якісних прикметників (Scottaurus). Подібні лексикографічні студії не виконувались на матеріалі давньошотландської мови ні у вітчизняній, ні в британській мовознавчих школах. Методологічна новизна праці полягає у розробці методу реконструкції та дослідження асоціативних карт давніх станів мови, зокрема в семантичному диференціюванні лексики з синтезом ментальних (комбінаторно-семантичних) репрезентацій.^UThe totality of synonymous qualitative adjectives of Older Scots, whose complementary existence is studied within the synonymic sets that are chronologically ordered, the diachronic or historical synonymic sets, is regarded in the proposed work. Reversive sets or epidigmatic structures of adjectives make the second type of the regarded meaning maps. The extended research of the Older Scottish adjectives is realized in the context of additional lexicography and literature sources. The wide meaningfulness of the compiled historical synonymic sets is motivated by the inherence of everysemy (eurysemy) qualities such as syncretism, polydenotatism, synsematism and polyfunctionality in the collocations of adjectives. Subsequently, owing to Zipfian regularity, the research transfers into the cognitive plane, where based on the accomplished sets, the fragment of an adjectival associate map of Older Scots is being evolved. The complex of simulative technics: tracing of associative antipodes, evolving of associative adjectival structures, restoring of associative norms, associative distancing and differentiating of Older Scottish lexis following the six scales of a fuzzy associative differential, which are applied to the map in order to revive its associative attraction within our work, is called the historical associative thesaurus of evaluation, activity and potency on the material of Older Scots (Scottaurus). Neither Ukrainian nor British linguistic school has ever performed the similar lexicographic study in Older Scots. Methodological novelty roots in a new method of reconstruction and research of associative maps of older lingual states, particularly, in semantic differentiation of the lexis. with the synthesis of mental (combinatorial semantic) representations.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Басалюков В.В. 
Психотерапія сексуальної дисгармонії подружньої пари на моделі тренінгу особистісного росту: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.16 / В.В. Басалюков ; Укр. НДІ соц. та суд. психіатрії. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Проведено всебічне комплексне клінічне, експериментально-психологічне та соціологічне обстеження 161 подружжя з різними формами первинної сексуальної дезадаптації, а також сексуальної дисфункції у подружжя. На підставі здобутих результатів розроблено триетапну модель тренінгу особистісного росту як методу психотерапевтичної корекції сексуальної дисгармонії подружжя. Досліджено короткострокові та довгострокові ефекти тренінгу, а також виявлено позитивну динаміку особистісних особливостей та характеру взаємодії подружжя. Визначено оптимальний - компромісний стиль ведення тренінгової групи. Доведено високу ефективність тренінгу особистісного росту у разі невротичних розладів, що супроводжують сексуальну дисгармонію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.451 + Р698-3 + Р712.5-3
Шифр НБУВ: РА309696 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Басанець А.В. 
Сучасні підходи до діагностики та профілактика пневмоконіозу у працюючих вугільних шахт як пріоритетна проблема професійної патології: автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.02.01 / А.В. Басанець ; Ін-т медицини праці АМН України. — К., 2007. — 35 с. — укp.

Розв'язано актуальну проблему галузі охорони здоров'я за допомогою удосконаленої системи профілактики пневмоконіозу у шахтарів вугільних шахт України та на основі застосування сучасної системи діагностики захворювання. Досліджено умови праці у даних шахтах з визначенням концентрацій загального пилу, та його складових - респірабельної фракції пилу та кварцу в персональних пробах повітря, розкрито їх головну роль у розвитку пневмоконіозу. Визначено частоту та особливості клінічного перебігу захворювання у шахтарів, фактори ризику його розвитку. Проведено порівняльний аналіз та висвітлено ефективність методів функціональної діагностики (спірометрії, бодіплетізмографії та визначення дифузійної здатності альвеоло-капілярної мембрани) для діагностики початкових ознак порушення бронхолегеневої функції під час пневмоконіозу, викладено показники, що є біомаркерами патологічних змін. Запропоновано метод визначення дифузійної здатності альвеоло-капілярної мембрани у пробі з фізичним навантаженням для діагностики початкових порушень легеневої функції. Досліджено залежність даної функції за пневмоконіозу від рентгенологічних змін. Визначено генетичні маркери ризику розвитку пневмоконіозу та обгрунтовано підходи щодо застосування молекулярно-генетичних методів дослідження для профілактики захворювання працівників за умов впливу пилу. Створено інтегративну систему діагностики пневмоконіозу на різних рівнях медико-санітарного обстеження працівників за даних умов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р412.307 + Р124.506.1-4 +
Шифр НБУВ: РА352892

Рубрики:

      
12.

Басанський В. О. 
Удосконалення організаційно-технологічних рішень інструментального моніторингу забудови зсувонебезпечних територій. / В. О. Басанський. — Б.м., 2021 — укp.

Дослідження організаційно-технологічних показників інструментального моніторингу забудови зсувонебезпечних територій базується на використанні ідеалізованої моделі стійкості зсувонебезпечних територій. Моделювання факторів, що впливають на розвиток зсувів дозволило встановити причинно-наслідкові зв'язки виникнення і розвитку зсувних процесів; провести класифікацію і ранжування факторів зсувної небезпеки; виявити потенційну зсувну небезпеку території; провести порівняння зсувної небезпеки різних ділянок; встановити пріоритети при будівництві захисних споруд і оцінити їх ефективність; визначити необхідний склад робіт з утримання та геотехнічного моніторингу зсувних ділянок.Встановлено залежність термінів і періодичності інструментального моніторингу зсувонебезпечних територій та технічного стану розташованих на них будівель від швидкості розвитку зсувних процесів для забезпечення своєчасного виявлення, прогнозування та упередження загрози виникнення дефектів і пошкоджень конструкцій будівель; визначено вплив прийнятої організаційної схеми виконання компенсаційних заходів щодо унеможливлення утворення наднормованих деформацій конструкції будівель в зоні впливу зсувних процесів на стабілізацію технічного стану існуючих будівель; удосконалено методичні підходи до визначення необхідності виконання компенсаційних заходів для підтримання експлуатаційної придатності зсувонебезпечних територій і розташованих на них будівель при оптимальних фінансових і часових витратах; дістали подальший розвиток методики визначення ефективності застосування системи інструментального моніторингу зсувонебезпечних територій і технічного стану забудови в зоні впливу зсувних процесів для прийняття оперативних рішень щодо призупинення зсуву.^UThe study of organizational and technological indicators of instrumental monitoring of landslide-prone areas is based on the use of an idealized model of stability of landslide-prone areas. Modeling of factors influencing the development of landslides allowed to establish causal links between the occurrence and development of landslides; to classify and rank landslide hazards; identify potential landslide hazards; to compare the landslide hazard of different areas; set priorities in the construction of protective structures and evaluate their effectiveness; determine the necessary composition of works on maintenance and geotechnical monitoring of landslides.Specific features of instrumental monitoring processes have been identified that allow to correctly and timely assess the condition of geodynamic areas of buildings located on them, to predict the possible development of defects and damage to buildings and to develop measures to stabilize or eliminate them. The dependence of terms and periodicity of instrumental monitoring of landslide-hazardous territories and technical condition of buildings located on them on the speed of development of landslide processes to ensure timely detection, forecasting and prevention of the threat of defects and damage to building structures; the influence of the adopted organizational scheme of implementation of compensatory measures on impossibility of formation of excessive deformations of a design of buildings in a zone of influence of landslide processes on stabilization of a technical condition of existing buildings is defined; improved methodological approaches to determining the need for compensatory measures to maintain the operational suitability of landslide-prone areas and buildings located on them at optimal financial and time costs; received further development of methods for determining the effectiveness of the system of instrumental monitoring of landslide-prone areas and the technical condition of buildings in the area affected by landslides to make operational decisions to suspend landslides.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Басанцов І.В. 
Розвиток державного фінансового контролю в умовах ринкової економіки України: автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.00.08 / І.В. Басанцов ; Держ. податк. адмін. України, Нац. ун-т держ. податк. служби України. — Ірпінь, 2008. — 34 с. — укp.

Обгрунтовано, що зі зміною моделі інституту державного фінансового контролю (ДФК) - до вектора ефективності та результативності діяльності - повинні змінюватися його методи та форми. Розкрито важливе значення економічної експертизи проектів фінансових рішень і програмно-цільового бюджетування, орієнтованого на результат, що використовуються під час проведення аудиту ефективності. Доведено, що аудит ефективності є окремою перспективною формою ДФК, основне завдання якого - оптимізація механізму управління державними фінансовими ресурсами. Обгрунтовано науково-методичні засади організації та проведення аудиту ефективності використання державних фінансових ресурсів як самостійної оціночної форми ДФК, експериментально підтверджено доцільність їх використання. Виявлено, що проведення аудиту за новою методикою сприяє одержанню економічного та соціального ефекту без залучення додаткових державних коштів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)262.8 +
Шифр НБУВ: РА359522

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Басанцов І.В. 
Управління процесом формування і функціонування пенсійного фонду України в умовах ринкових перетворень: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / І.В. Басанцов ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2001. — 20 с. — укp.

Викладено результати теоретичних досліджень, наведено рекомендації щодо вдосконалення управління процесом формування та функціонування Пенсійного фонду України. Визначено економічну сутність Пенсійного фонду за умов переходу до ринку. Розроблено методи підвищення ефективності управління пенсійними системами з різними методами фінансування. Запропоновано модель територіального перерозподілу фінансових коштів пенсійної системи. Обгрунтовано схему управління Пенсійним фондом за умов переходу до накопичувальної схеми. Розглянуто принципи функціонування єдиної пенсійної служби в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)272.22-21
Шифр НБУВ: РА313064 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Басара Г.Б. 
Українське провінційне місто як політичне та соціокультурне явище у добу національно-демократичної революції (березень 1917 - квітень 1918 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.12 / Г.Б. Басара ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексний аналіз українського провінційного міста як політичного та соціокультурного явища. Досліджено рівень політичної та соціальної мобілізації городян напередодні національно-демократичної революції 1917 - 1921 рр. Проаналізовано особливості формування законодавчої бази функціонування органів міського самоврядування у Російській імперії. Розглянуто зміни у законодавстві, здійснені Тимчасовим урядом, розкрито муніципальну політику Центральної Ради. Висвітлено роль структурних змін виконавчої влади у громадсько-політичному житті провінційних міст, охарактеризовано прояви національно-визвольного руху та політичного самовираження городян у березні 1917 - квітні 1918 рр. Встановлено специфіку складових, що визначали революційну субкультуру міста, з'ясовано вплив політичних та соціокультурних чинників на розвиток української національної ідентичності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)611-22 +
Шифр НБУВ: РА323711

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Басара М. А. 
Пошкодження і руйнування К-подібних вузлів плоских зварних ферм / М. А. Басара. — Б.м., 2021 — укp.

Дана робота стосується актуальної науково-технічної проблеми пошкодження і руйнування К-подібних вузлів плоских зварних ферм. Саме К-подібні вузли є найпоширенішими для усіх фермових конструкцій. Зварні металеві ферми впродовж експлуатації зазнають комплексного впливу робочих навантажень, вітру, снігу, зміни температури, сейсміки, аварійних ситуацій тощо. Внаслідок цього в елементах конструкцій та в місцях їх з'єднань відбувається формування пошкоджень, які призводять до втрати тримальної здатності й руйнування ферм. Особливо актуальним є попередження руйнування ферм за умов циклічних навантажень, оскільки їх довготривала дія викликає поступове накопичення пошкоджень, появу тріщин та їх поширення аж до руйнування при незмінних експлуатаційних навантаженнях.^UThis paper presents the current scientific and technical problem of fracture and damage of K-shaped nodes of flat welded trusses. K-shaped nodes are the most common among all truss structures. Welded metal trusses during operation are exposed to the complex effects of workloads, wind, snow, temperature changes, seismic, emergencies and more. As a result, damage is formed in the structural elements and in their joints, which can lead to loss of bearing capacity and fracture of trusses. It is especially important to prevent fracture under cyclic loads, as their long-term action can cause the accumulation of damage, initiate cracks and their propagation till fracture at constant operating loads


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Басараб М.Б. 
Досвід європейської інтеграції Польщі: перспективи для України: Автореф. дис... канд. політ. наук: 21.01.01 / М.Б. Басараб ; Нац. ін-т стратег. дослідж., Нац. ін-т пробл. міжнар. безпеки. — К., 2004. — 15 с. — укp.

Досліджено особливості досвіду євроінтеграції Польщі, а саме договірних відносин Європейського Союзу (ЄС) та Польщі, інституційного механізму забезпечення євроінтеграції Польщі, нормативного забезпечення даного процесу, зовнішньополітичної стратегії країни. Проаналізовано стан і перспективи інтеграції України з ЄС з урахуванням внутрішньополітичних, економічних та інших факторів, що ускладнюють цей процес. Висвітлено проблеми стосовно одержання статусу асоційованого члена союзу. Значну увагу приділено використанню Україною позитивних моментів польського досвіду щодо європейської інтеграції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х915.232.5-7 +
Шифр НБУВ: РА328727

Рубрики:

      
18.

Басараб М.М. 
Роль громадських організацій Закарпаття в державотворчих процесах наприкінці 80-х - на початку 90-х рр. ХХ ст.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / М.М. Басараб ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2007. — 20 с. — укp.

Визначено особливості функціонування перших незалежних громадсько-політичних організацій Закарпаття в 1988 - 1994 рр. у загальноукраїнському контексті. Показано специфіку утворення громадських організацій і об'єднань у краї, що було зумовлено певними факторами, а саме: історико-політичними традиціями, ідеологічним протистоянням у суспільстві, формуванням демократичних відносин і плюралізму, активізацією суспільно-політичного життя населення, відродженням духовних цінностей, захистом оточувального середовища та вирішенням екологічних проблем, прагненням до створення незалежної держави. Досліджено активну державотворчу позицію Закарпатської крайової організації Народного Руху України за перебудову, крайової організації Української Гельсінської спілки, обласної організації Товариства української мови ім. Т.Шевченка, Ужгородського товариства "Просвіта" та відродженої крайової "Просвіти", обласних організацій "Меморіалу", Товариства політв'язнів і репресованих, Краєзнавчого об'єднання ім. О.Митрака, Союзу українок Закарпаття, Української народної Ради Закарпаття. Розкрито їх основні статутно-програмовані документи. Проаналізовано державотворчі процеси та протидію їм комуністичної влади краю. За умов краху командно-адміністративної системи, кризи комуно-радянських державних відносин пробудження народної свідомості сприймалося населенням краю з піднесенням. Місце та роль громадських організацій у державотворчих процесах непересічні. Важливість функцій, які у процесі діяльності вони виконували, стала головним чинником в інтеграції інтересів громадян, досягненні пріоритетних завдань тогочасності. Зазначено, що політика багатьох товариств сприяла усвідомленню краянами необхідної для представників будь-якої нації основних засад розвитку самобутньої культури. Вони базувались на засадах патріотичного виховання молоді, відстоювання національних, культурних і духовних цінностей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ЗАК)63-48 + Ф79(4УКР333)2 +
Шифр НБУВ: РА354768

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
19.

Басараб В. І. 
ДЕРЖАВОТВОРЧА КОНЦЕПЦІЯ ТА НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНІ ІДЕЇ МИТРОПОЛИТА АНДРЕЯ ШЕПТИЦЬКОГО / В. І. Басараб. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертаційній роботі осмислено державницькі погляди Андрея Шептицького, зокрема, його критичне ставлення до комунізму, соціалізму, «пацифікації» та нацизму. Розглянуто міркування митрополита Галицького про необхідні передумови побудови сильної незалежної України, його уявлення про реформування органів державної влади, війська, церкви, закладів освіти. У дисертаційній роботі детально проаналізовано пастирські послання А. Шептицького, в яких осмислюються проблеми державотворення та ідеологічна спрямованість політичних партій, рухів й засуджується імперська політика країн-завойовниць українських земель. У дисертаційному дослідженні розглянуто листи митрополита Галицького до державних діячів та священнослужителів, а також відповіді на них респондентів задля увиразнення державницького світогляду Владики. Екуменічні ідеї А. Шептицького трактуються в роботі як надійне підґрунтя національно-духовного відродження України, окреслюється бачення митрополитом ролі Української греко-католицької церкви у процесі становлення української державності. Простежено в дисертації еволюцію державницьких ідей А. Шептицького в період Другої світової війни, акцентовано на засудженні митрополитом Галицьким політичного режиму А. Гітлера, з'ясовано церковно-політичні погляди А. Шептицького стосовно польської шовіністичної політики . А. Шептицький створив своєрідну світоглядну модель щасливого суспільства, підґрунтям якого повинні бути християнські цінності, міцна родина, різні громадські об'єднання, що мали б на меті морально-інтелектуальний розвиток особистості, сприяння її самореалізації в колективі шляхом втілення в життя євангельських заповідей. Митрополит Галицький акцентував на європейських цінностях, протиставляючи їх російській ментальності, засудив комуністичну та нацистську ідеології, а також явище «пацифікації».^UThe dissertation is devoted to statehood ideas of Andrey Sheptyckyy, his critical attitude to communism, socialism, pacification and Nazism.It was considered the thoughts of Galician metropolitan about the necessary building basis of strong independent Ukraine, his ideas about the reforming of state authority, army, churches and educational institutions. In this thesis pastor dispatches of A. Sheptyckyy were analyzed in details. These dispatches show the problem of state-building and ideological orientation of political parties, movements and the imperial politics of countries-conquerors of Ukrainian territories were condemned. In this research the letters of Galician metropolitan to statesmen and clergymen and also the replies on them are considered for clear description of state outlook of Lord. Ecumenical ideas of A. Sheptyckyy are interpreted as reliable basis of national and spiritual revival of Ukraine, metropolitan vision of the role of Greek-Catholic church in the formation of Ukrainian statehood is outlined. It was tracked the evolution of statehood ideas of A. Sheptyckyy of the World War II period; it was emphasized on condemning of Hitler's political regime by Galician metropolitan; it was found out political and church ideas of A. Sheptyckyy as regards Polish chauvinistic politics. A. Sheptyckyy created a kind of world outlook conception of happy society, the basis of which would have to be Christian values, strong family, different civil association the goal of which was moral and cultural development of personality, assistance of their self-realization in group with the help of evangelical commandments. Galician metropolitan emphasized on European values opposing to Russian mentality, condemned communistic and Nazism ideology and also such phenomenon as “pacification”.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Басараб Н. Я. 
«Розвиток післядипломної освіти вчителів початкової школи в західних областях України (1945-1991 рр.)».: автореферат дис. ... д.філософ : 011 / Н. Я. Басараб. — Б.м., 2023 — укp.

Об’єкт дослідження – післядипломна освіта в західних областях України. Мета дослідження – на основі історико-педагогічного аналізу простежити генезу післядипломної освіти вчителів початкової школи в західних областях України (1945–1991 рр.) та виявити перспективи творчого використання продуктивного досвіду за умов модернізації системи післядипломної освіти в сучасній Україні. Наукова новизна дисертаційного дослідження полягає в тому, що вперше здійснено комплексне історико-педагогічне дослідження розвитку післядипломної освіти вчителів початкової школи в західних областях України (1945–1991 рр.); визначено чинники, що впливали на розвиток післядипломної педагогічної освіти в західних областях України досліджуваного періоду, зокрема: політико-правові, соціально-економічні, культурно-освітні, соціально-психологічні; розроблено періодизацію розвитку післядипломної освіти вчителів початкової школи в західних областях України (1945–1991 рр.): І етап (1945–1959 рр.) – відновлення та активізація діяльності інститутів удосконалення вчителів; ІІ етап (1959–1974 рр.) – реформування освітньої системи, активізація перекваліфікації учителів в інститутах удосконалення кваліфікації; ІІІ етап (1974–1991 рр.) – домінування спрямованості інститутів удосконалення кваліфікації вчителів на підвищення теоретичного рівня професійної готовності педагогів; ІV етап (1991 р.) – розвиток післядипломної освіти як структурної ланки системи освіти; схарактеризовано особливості змісту та еволюціонування кваліфікаційної підготовки педагогічних працівників у системі післядипломної освіти, яка передбачає безперервне фахове вдосконалення, забезпечує поглиблення, розширення та оновлення професійних знань, умiнь i навичок учителів початкових класів на основі здобутої ранiше освiтньо-професiйної пiдготовки та набутого практичного досвіду; окреслено шляхи покращення доступу до професійного зростання вчителів початкової школи в розбудові сучасної неперервної педагогічної освіти через позиції відповідей на запитання про узгодження суперечностей між реальним змістом педагогічної освіти, вимогами школи та викликами держави (на прикладі Івано-Франківської територіальної громади). Практичне значення результатів дослідження полягає в тому, що його матеріали можуть бути використані в науково-дослідницькій, навчальній, патріотично-просвітницькій роботі. Зібраний та узагальнений науково-теоретичний, фактологічний матеріал може слугувати підґрунтям для подальшого вивчення історії розвитку післядипломної освіти (кваліфікаційного вдосконалення) українського вчительства.^UThe object of the research is postgraduate Education for Primary School Teachers in Western Regions of Ukraine. The research aims to trace the genesis of postgraduate education for primary school teachers in the western regions of Ukraine (1945–1991) through historical and pedagogical analysis and identify perspectives for creative utilization of productive experience amid the modernization of the postgraduate education system in contemporary Ukraine. The scientific novelty of the dissertation lies in the first-ever comprehensive historical and pedagogical study of the development of postgraduate education for primary school teachers in the western regions of Ukraine (1945–1991). The research identifies factors influencing the development of postgraduate pedagogical education in the studied period, including political-legal, socio-economic, cultural-educational, and socio-psychological factors. The dissertation introduces a periodization of the development of postgraduate education for primary school teachers in the western regions of Ukraine (1945–1991): Stage I (1945–1959) – restoration and activation of improvement institutions for teachers; Stage II (1959–1974) – reforming the educational system, activating teachers' retraining in improvement institutions; Stage III (1974–1991) – dominance of the orientation of improvement institutions towards enhancing the theoretical level of teachers' professional readiness; Stage IV (1991) – development of postgraduate education as a structural component of the education system. The dissertation characterizes the content and evolution of qualification training for pedagogical staff in postgraduate education, emphasizing continuous professional improvement, deepening, expanding, and updating professional knowledge, skills, and abilities based on previously acquired educational-professional training and practical experience. The research outlines ways to improve access to the professional growth of primary school teachers in the development of modern continuous pedagogical education through addressing contradictions between the actual content of pedagogical education, school requirements, and state challenges (using the example of the Ivano-Frankivsk territorial community). The practical significance of the research lies in its potential use in scientific research, educational preparation, and patriotic-educational activities. The collected material can serve as a foundation for further studies on the history of postgraduate education (qualification improvement) for Ukrainian teachers.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського