Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (35)Книжкові видання та компакт-диски (46)Журнали та продовжувані видання (7)
Пошуковий запит: (<.>A=ГРИЦИНЯК$<.>+<.>A=ІГОР$<.>+<.>A=ІВАНОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 7
Представлено документи з 1 до 7

      
1.

Грициняк І.І. 
Біологічні особливості та фактори підвищення продуктивності коропів любінських внутрішньопорідних типів, їх помісей та гібридів: автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.02.03 / І.І. Грициняк ; Ін-т риб. госп-ва УААН. — К., 2008. — 39 с. — укp.

Вивчено біологічні (генетичні, імунологічні та фізіолого-біохімічні) особливості любінських рамчастого та лускатого коропів, їх помісей та гібридних форм і вплив певних факторів на підвищення їх продуктивності. Проведено системне дослідження зв'язку між білковим поліморфізмом крові, природною резистентністю, активністю імунної та антиоксидантних систем і обміном білків і ліпідів у коропа різного генезису. Вивчено генетичну структуру любінських рамчастого та лускатого типів коропа, їх помісей і гібридних форм і деяких інших внутрішньопорідних типів коропа українських порід за генетико-біохімічними маркерами. Показано відмінності та подібність між дослідженими коропами. Показано алельне збагачення генотипу коропа за умов гібридизації. Виявлено більш високу природну резистентність та вищу активність антиоксидантних ферментів в організмі любінського лускатого коропа, ніж рамчатого та гібридних форм коропів, ніж у чистопородних. Установлено зниження ативності імунної системи та факторів природної резистентності у любінських рамчастого та лускатого коропів, їх помісей та гібридних форм у разі підвищення щільності посадки у процесі їх вирощування у ставах. Установлено пряму взаємозалежність між масою тіла цьоголіток любінських рамчастого та лускатого коропів та вмістом білків і ліпідів у печінці та скелетних м'язах і ступенем використання їх в енергетичних процесах життєдіяльності у зимовий період. Вивчено продуктивну та метаболічну дію різних сполук селену у разі їх додавання до раціону коропа окремо та разом з різними сполуками йоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П729.11 +
Шифр НБУВ: РА360941

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Іванович Г.В. 
Динаміка вмісту глікогену та сумарних ліпідів у мідій IMytilus galloprovincialis/I Lam. Одеської затоки: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / Г.В. Іванович ; НАН України. Ін-т біології півден. морів ім. О.О.Ковалевського. — Севастополь, 2005. — 23 с. — укp.

Вивчено вміст глікогену та його динаміку у тілі мідій Одеської затоки. Доведено, що вміст глікогену у тілі мідій з марікультурних колекторів у 1,8 рази вищий, ніж у мідій природних субстратів. З'ясовано, що він вірогідно зменшувався з верхньої частини колектора - 4,58 %, до нижньої - 2,68 % сирої маси. Виявлено, що вміст глікогену у зовнішніх частинах друзи вищий, ніж у внутрішніх у 1,6 - 1,8 рази. За результатами вивчення максимального вмісту глікогену у тілі мідій за літнього періоду (червень - липень) установлено, що цей вміст значно нижчий в Одеській затоці, ніж у мідій з Кримського регіону (2,98 та в 5,20 - 5,70 % сирої маси відповідно). Виявлено різницю максимальних рівнів вмісту глікогену на п'яти прибережних станціях з різним рівнем водообміну. Цей рівень послідовно зменшується від станції з вільним водообміном - 4,9 % до станції з обмеженим рівнем водобміну - 2,1 % сирої маси. Під час дослідження різних органів мідій установлено, що максимальний вміст глікогену у гонадах, а мінімальний - у зябрах. Визначено, що найбільшого рівня вміст глікогену становить на стадії статевого спокою у гонадах - 5,15 %, у гепатопанкреасі - 1,91 %, у зябрах - 1,79 % сирої маси. Мінімум цього компонента відзначено на стадії вимету в усіх органах. Сумарних ліпідів виявлено найбільше у гепатопанкреасі. В усіх органах вміст сумарних ліпідів максимальний у період дозрівання статевих продуктів на переднерестовій стадії: у гепатопанкреасі - 2,47 %, у гонадах - 1,53 % та у зябрах - 0,92 % сирої маси. Мінімум цього вмісту виявлено в усіх органах у період вимету статевих продуктів. Установлено можливість використання вмісту глікогену та сумарних ліпідів, а також супутніх показників (вмісту сирої та сухої речовини, вологи та морфо-функціональних індексів) як індикаторів стану молюсків на різних стадіях репродуктивного циклу та за різних умов мешкання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.166.21*725.123.113 +
Шифр НБУВ: РА341209

Рубрики:

      
3.

Гурбик В. В. 
Рибницько-біологічна оцінка галицького коропа в умовах промислового вирощування в ставах Прикарпаття. / В. В. Гурбик. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота є закінченою науковою працею, яка присвячена комплексній оцінці рибницько-біологічних показників галицького коропа, вирощеного в ставових умовах Прикарпаття.В роботі розглянуті питання вирощування різновікових груп галицького коропа. Досліджено екологічні умови вирощування, темп росту впродовж вегетаційного сезону, умови зимового утримання, вивчено природну резистентність, цитогенетичний профіль та здійснено оцінку господарських якостей малопоширеного масиву в умовах промислового вирощування в ставах Прикарпаття. Встановлено принципи щодо вирощування в ставових умовах рибопосадкового матеріалу галицького коропа з підвищеними показниками середньої індивідуальної маси. Рекомендовано його розширене промислове вирощування в господарствах даного регіону як малопоширеного та аборигенного масиву.^UThe dissertation is a completed scientific work, which is devoted to the complex assessment of fishery - biological indicators of the Galician carp grown in the Pond Carpathian ponds.The work deals with the cultivation of age-old groups of Galician carp. The ecological conditions of cultivation, the growth rate during the growing season, the conditions of winter retention were investigated, the natural resistance, the cytogenetic profile were studied and the economic characteristics of the low-massif in the conditions of industrial cultivation in the Prykarpattya ponds were evaluated.The principles for the cultivation in the pond conditions of fish planting material of Galician carp with high indices of average individual mass have been established. It is recommended that it be expanded industrial cultivation in the region's farms as a widespread and aboriginal massiv.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
4.

Грішин Б. О. 
Оцінка помісних коропів першого покоління від схрещування антонінсько-зозуленецького і любінського внутрішньопородних типів української рамчастої породи. / Б. О. Грішин. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено вивченню основних рибогосподарських показників помісних коропів від схрещування плідників антонінсько-зозуленецького і любінського внутрішньопородних типів української рамчастої породи.Вперше в Україні проведені комплексні дослідження біологічних особливостей та рибницьких показників помісних рамчастих коропів у виробничих умовах ставового господарства лісостепової зони України. Проаналізовано морфометричні показники та репродуктивні особливості плідників вихідних батьківських форм, проведено схрещування плідників, вирощування одержаних помісей у промислових умовах та вивчення їхніх основних рибницько-біологічних показників. Відтворення чистопородних та помісних коропів від реципрокних схрещувань плідників антоніно-зозуленецького і любінського рамчастого коропів проведено в заводських умовах. Реакція плідників на гіпофізарні ін'єктування складала 100%.Встановлено перевагу як цьоголіток, так і дволіток помісних груп над коропами вихідних ліній за середньою масою. Встановлено підвищення темпу росту обидвох помісних груп на першому та другому роках життя. За рибопродуктивністю дослідних нагульних ставів встановлена перевага помісних дволіток над вихідними лініями коропів. Показано особливості білкового та ліпідного обміну досліджуваних груп риб, а також визначено рівень їх природної резистентності.^UThe dissertation is devoted to the study of the main fish culture parameters of crossbred carp from crossing the broods of Antonino-Zozulenets and Lubin intrabreed types of Ukrainian framed breed.Comprehensive studies of biological features and fish production parameters of rearing of crossbred framed carp in production conditions of a pond fish farm of the forest-steppe zone of Ukraine have been conducted for the first time in Ukraine. In particular, morphometric parameters and reproductive features of broodstock of the original parental forms were analyzed, crossing of brood fish with characteristic feThe advantage of both this year and two years of local groups over the carp of the starting lines in terms of average weight has been established. An increase in the growth rate of both local groups in the first and second years of life was found. According to the fish productivity of the experimental feeding ponds, the advantage of local biennials over the starting lines of carp has been established. Peculiarities of protein and lipid metabolism of the studied groups of fish are shown, as well as the level of their natural resistance is determined.atures of these intrabreed types was performed, rearing of obtained crossbreds in industrial conditions and study of their main biological parameters in comparison with original purebred carp were carried out. Reproduction of purebred and crossbred carp from reciprocal crossings of breeders of Antonino-Zozulenets and Lubin framed carp was carried out using artificial methods of breeding. The response of the brood fish to pituitary injections was 100%.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
5.

Симон М. Ю. 
Вирощування молоді російського осетра (Acipenser gueldenstaedtii Brandt & Ratzenburg) за умови введення до раціону інактивованих пекарських дріжджів. / М. Ю. Симон. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота є закінченою науковою працею, яка присвячена комплексній оцінці рибницько-біологічних показників осетра за умови введення до раціону дріжджів. В роботі розглянуті питання вирощування молоді осетра в установці замкненого водопостачання, за умови згодовування дріжджів. Досліджено рибницько-біологічні аспекти годівлі та особливості будови травної системи й основні біохімічні показники риб. Встановлено принципи вирощування молоді, що характеризується високим рівнем виживання та темпами росту, за рахунок введення до раціону дріжджів. Їх рекомендовано згодовувати, додаючи до основного корму у кількості 15% від його маси, впродовж 28 діб після повного переведення на годівлю комбікормами.^UThe dissertation is a completed scientific work devoted to a comprehensive assessment of fish-breeding and biological indicators of juvenile Russian sturgeon, provided that inactivated baker's yeast is introduced into the diet. Studies of fish-breeding and biological aspects of feeding the Russian sturgeon juveniles as well as digestive system structural features and the main biochemical indices during yeast consumption in intensive aquaculture conditions are presented. Overall, the principles of growing juvenile Russian sturgeon characterized by a high level of survival and growth rates due to the introduction of inactivated baker's yeast into the diet were established. The inactivated baker's yeast are recommended as an input to the main feed, in the amount of 15% over the total nutrition mass, within 28 days after the final transition to feeding with artificial feed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
6.

Куць У. С. 
"Рибницько-біологічна оцінка самців амурського сазана різного генезису в умовах промислової гібридизації" / У. С. Куць. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена вивченню продуктивних, репродуктивних, генетичних особливостей та ефективності використання в промисловій гібридизації самців амурського сазана, що мають різне генетичне походження. Вперше проведено порівняльний аналіз розмірно-вагових показників, екстер'єрних індексів тілобудови та досліджено основні відтворювальні властивості 8- та 9-річних самців амурського сазана, отриманих із застосуванням кріотехнологій, в порівнянні з такими самців амурського сазана місцевих стад, що є нащадками плідників, які були завезені із Далекого Сходу — озеро Ханка (басейн р. Амур) у 70−80-х рр. минулого століття та пройшли 8 поколінь відтворення. Здійснено оцінку генетичної структури за генетико-біохімічними системами та ДНК-маркерами. Дано характеристику самців за нащадками та проаналізовано основні рибницькі показники за товарного вирощування.Встановлено, що у самців сазана, отриманих з використанням кріоконсервованої сперми, були вищими середні значення кількості алелів на локус та ефективної кількості алелів на локус, а також був вищим індекс Шеннона та ширшим діапазон розміру ампліконів. Одночасно, у самців сазана обох генотипів встановлені вищі значення фактичної гетерозиготності та індексу інформаційного поліморфізму за локусами MFW 15 та MFW 23.Згідно аналізу продуктивних показників кріосамці переважали місцевих за масою та довжиною тіла у віці 8-ми та 9-ти років. При цьому коефіцієнт вгодованості 8-річних місцевих сазанів становив 1,96, проти 1,85 у кріосамців; у 9-річок — відповідно 1,72 та 1,55 од. Індекс високоспинності місцевих самців становив 4,06−4,07, кріосамців — 3,77−3,88 од. За індексом довжини голови сазани обох генотипів не відрізнялися із значеннями 23,42−23,75% у 8-річок та 21,32−21,40% у 9-ти річок. Одночасно, індекс обхвату тіла зростав з віком від 1,48−1,55 у 8-річок до 1,66−1,79 од. у 9-річок. Разом з тим, плідники амурського сазана обох вікових категорій характеризувалися високими показниками загальної активності сперміїв (87,5 − 94,4%) та збереженості рухливості (69−108 год). Дослідження розчинних протеїнів сперміїв виявили характерні для електрофоретичного розділення протеїнів зони глобулінів: γ-, β- і α-, альбуміну і преальбумінів.Середня маса цьоголіток, одержаних від 8-річних кріосамців, була на 1,1% нижчою, ніж така цьоголіток від сазанів місцевого походження. Серед нащадків від 9-річних самців, вищим на 3,4% темп росту був у цьоголіток, отриманих від кріосамців, а відповідно, і максимальним показник рибопродуктивності — 696,1 кг/га. При цьому на 3,69 та 3,71% вищим показником виживання характеризувалися цьоголітки, одержані від кріосамців. Максимальним показником висоти тіла характеризувалися гібридні цьоголітки, отримані від 8-річних кріосамців, при цьому середні значення показника вгодованості перебували в межах 2,28–2,39 од., а витрати корму не перевищували 4 од.Згідно аналізу гематологічних показано, що цьоголітки, одержані від схрещування любінських самиць з амурськими сазанами, мали вищі показники вмісту еритроцитів в крові на 45,0 та 39,6 %, та нижчі показники за вмістом гемоглобіну на — 15,0 та 20,0%, гематокриту — 12,4 та 13,6%. Вміст дієнових кон'югатів, малонового діальдегіду та СОД в організмі цьоголіток, отриманих від 9-річних самців амурського сазана, мав вищі значення в порівнянні з особинами, отриманими від 8-річних самців. Натомість, перші поступалися за вмістом каталази.Вихід із зимового утримання був вищим у однорічок, отриманих від любінських самиць, на 2,2 та 4,5% відповідно до дослідних груп сазанів. Одночасно, у них встановлено вищий ступінь — схуднення на 10,7, і 10,9%, проти 8,91 та 8,90% у гібридних однорічок місцевого походження. Зниження вмісту жиру в м'язових тканинах за період зимівлі у однорічок від любінських самиць становило 45,1 та 49,1%, від галицьких самиць — 39,5 та 33,2%, білка — 15,92; 12,29% та 9,85; 16,95% відповідно до дослідних груп.Серед гематологічних показників суттєвого зниження, в порівнянні з показниками цьоголіток, набули значення вмісту гемоглобіну — 11,1–16,0% та еритроцитів в крові — 8,2−13,9%. Відсоток зниження кількості еритроцитів в крові був нижчим у цьоголіток, отриманих від кріосамців, як в перший рік досліджень, так і другий. Натомість у однорічок дослідної групи цієї ж генерації було зафіксоване найбільше зниження показника гематокриту — 11,7 та 13,7% відповідно, до дослідних років.Найбільш економічно ефективні у вирощуванні однорічки коропо-сазанових гібридів, отриманих від схрещування галицьких та любінських самиць та кріосамців амурського сазана. За рахунок отриманої високої продуктивності продукції (505,3 і 568,9 кг/га) та зниження її собівартості (46,8 і 47,0 грн/га), сума прибутку підприємства збільшилась на 6655 та 7412 грн/га, а значення рентабельності виробництва зросло до 27,74−28,12%.^UThe dissertation is devoted to the study of productive, reproductive, genetic features and efficiency of the use of Amur carp males of different genetic origin in industrial hybridization. For the first time we conducted a comparative analysis of size and weight parameters, exterior body built indices and investigated main reproductive properties of age-8- and 9 Amur carp males obtained using cryotechnologies in comparison with those of Amur carp males of local stocks, which are descendants of brood fish brought from the Far East – Lake Hanka (Amur River basin) in the 70-80's of the last century and underwent 8 generations of reproduction. The genetic structure was assessed by genetic and biochemical systems and DNA markers. The characteristics of males by their offspring were given and main piscicultural indicators for commercial cultivation were analyzed.Carp males obtained using cryopreserved semen were found to have higher mean values of the number of alleles per locus and the effective number of alleles per locus, as well as a higher Shannon index and a broader range of amplicon sizes. At the same time, carp males of both genotypes were characterized by higher values of actual heterozygosity and information polymorphism index at the MFW15 and MFW23 loci.According to the analysis of productive indicators, cryo-males surpassed the local ones by body weight and length at age-8 and 9. The condition factor of age-8 local carp was 1.96 versus 1.85 in cryo-males; in age-9 fish – 1.72 and 1.55, respectively. The body length to depth ratio of local males was 4.06−4.07, cryo-males – 3.77−3.88. According to the head length index, carps of both genotypes did not differ with values of 23.42−23.75% in age-8 and 21.32−21.40% in age-9. At the same time, the body circumference index increased with age from 1.48-1.55 in age-8 to 1.66-1.79 in age-9 fish. At the same time, brood Amur carp of both age categories were characterized by high total sperm activity (87.5 - 94.4%) and preservation of spermatozoid motility (69-108 hours). Studies of soluble sperm proteins detected the zones of globulins typical for electrophoretic separation of proteins: γ-, β- and α-, albumin and prealbumins.The average weight of the young-of-the-years (YOY) obtained from age-8 cryo-males was 1.1% lower than YOYs obtained from local carps. Among the offspring of age-9 males, the highest growth rate was 3.4% in YOYs obtained from cryo-males, and, accordingly, the maximum value of fish productivity – 696.1 kg/ha. At the same time, YOYs obtained from cryo-males were characterized by 3.69 and 3.71% higher survival rates. The maximum body height was observed in hybrid YOYs obtained from age-8 cryo-males, at the same time the average values of the condition factor were in the range of 2.28-2.39 and feed consumption did not exceed 4.According to hematological analysis, YOYs obtained from crossing Lubin females with Amur carp had higher erythrocyte counts in the blood by 45.0 and 39.6%, and lower hemoglobin content by 15.0 and 20.0%, hematocrit – 12.4 and 13.6%. The content of diene conjugates, malonic dialdehyde and SOD in the body of YOYs obtained from age-9 Amur carp males was higher than in individuals obtained from age-8 males. Instead, the former had a lower catalase content.The yield from winter keeping was higher in yearlings obtained from Lubin females by 2.2 and 4.5%, respectively, according to the experimental groups of carp. At the same time, they had a higher degree of weight loss by 10.7 and 10.9% versus 8.91 and 8.90% in hybrid yearlings of local origin. The decrease in fat content in muscle tissue during the winter period in age-1 obtained from Lubin females was 45.1 and 49.1%, from Galician females – 39.5 and 33.2%, protein - 15.92; 12.29% and 9.85; 16.95% according to the experimental groups.Among the hematological parameters, those, which significant decreased in comparison with the same parameters of YOYs, were hemoglobin content – by 11.1-16.0% and erythrocyte count in blood – by 8.2-13.9%. The percentage of the reduction in the erythrocyte count in blood was lower in YOYs obtained from cryo-males, both in the first year of the study and the second one. On another hand, age-1 fish of the experimental group of the same generation had the largest decrease in hematocrit – by 11.7 and 13.7%, respectively, compared to the studied years.The most cost-effective for the cultivation were age-1 hybrids between common and Amur carps obtained from crossing Galician and Lubin females and cryo-males of Amur carp. Due to the high productivity of products (505.3 and 568.9 kg/ha) and reducing their cost (46.8 and 47.0 UAH/ha), the enterprise's profit increased by 6655 and 7412 UAH/ha, while the profitability of production increased up to 27.74−28.12%.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Кориляк М. З. 
Рибницько-біологічні показники коропа при введенні до складу раціону розторопші плямистої. / М. З. Кориляк. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота являє собою закінчене наукове дослідження, в якому розв'язано актуальну задачу із підвищення рибопродуктивності ставів та покращення репродуктивних характеристик організму коропа при застосуванні в годівлі нетрадиційної кормової добавки з біологічно активними властивостями розторопші плямистої. Відповідно до функціонально-біологічних характеристик добавки, досліджено механізм її впливу на організм експериментальних груп риб. Вивчено та проаналізовано вплив розторопші плямистої на показники системи антиоксидантного захисту організму та якісні показники м'яса експериментальних груп риб в лабораторних та промислових умовах. Розроблено економічно обґрунтовані норми та методи введення до складу раціону коропа розторопші плямистої.^UThe dissertation is a completed scientific study, which solves the urgent problem of increasing the fish productivity of ponds and reproductive characteristics of the carp organism when used in unconventional feed additives with biologically active properties of milk thistle.In accordance with the functional and biological characteristics of the additive, the mechanism of its effect on the body of experimental groups of fish was studied. The influence of milk thistle on the indicators of the body's antioxidant defense system and the quality of meat of experimental groups of fish in laboratory and industrial conditions has been studied and analyzed. Economically justified norms and methods of introduction of milk thistle carp into the diet have been developed.During the entire research period, a series of experimental model tests were performed both in the laboratory and in the pond, following the generally accepted rules of fish production and repetition to determine the effect of the introduction of milk thistle on the physiological and biochemical parameters of the organism according to its biological properties.For the first time, economically justified norms and methods of introducing milk thistle into the diet of carp at different stages of ontogenesis have been developed. It is determined that the raw materials of milk thistle used in research on the content of the main active substances meet the regulatory requirements for drugs and dietary supplements.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського