Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (134)Книжкові видання та компакт-диски (78)Журнали та продовжувані видання (7)
Пошуковий запит: (<.>A=ДАНЕШМАНД$<.>+<.>A=ЕСЛАМІ$<.>+<.>A=АМІР$<.>+<.>A=РЕЗА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 10
Представлено документи з 1 до 10

      
1.

Аміруллоєва Н. В. 
Закономірності адсорбції і інгібуючої дії катіоноактивних поліелектролітів і їх асоціатів з алкілсульфонатами натрію: автореф. дис. ... канд. хім. наук : 02.00.05 / Н. В. Аміруллоєва ; ДВНЗ "Укр. держ. хім.-технол. ун-т". — Д., 2011. — 21 с.: рис., табл. — укp.

Вперше встановлено механізм адсорбції катіонактивних поліелектролітів і натрій алкілсульфонатів, який пов'язано із взаємодією гідрофобних частин молекул з розчинником і взаємодією функціональних груп з поверхнею полікристалічних електродів. Доведено, що в системах, які містять катіонактивні олігомери та натрій алкілсульфонати, формуються нестехіометричні асоціати з високими значеннями констант утворення, які збільшуються за зростання довжини вуглеводневого ланцюга низькомолекулярного інгредієнта поліелектролітних комплексів (ПЕК). Встановлено значне збільшення констант адсорбційної рівноваги ПЕК порівняно з базовими олігомерами в результаті збільшення гідрофобності макрочастинок за агрегації та посилення їх виштовхування розчинником на межу розділу фаз. Показано, що за умов постійного заповнення поверхні катіонактивні поліелектроліти та ПЕК проявляють високу інгібуючу дію за перенесення заряду на амальгамних електродах, яка декілька зменшується на полікристалічних електродах через зниження електростатичної взаємодії між органічним адсобатом і іонами, що розряджаються. Запропоновано новий спосіб посилення адсорбційної здатності й інгібуючої дії катіонактивних поліелектролітів, який полягає у формуванні безпосередньо в розчині ПЕК олігомерів з алкілсульфонат-аніонами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г576.2,0 + Г713.7,0
Шифр НБУВ: РА384520 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Аміршадян А.А. 
Інтерполяційні задачі в узагальнених класах Неванлінни та Стілтьєса: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.01 / А.А. Аміршадян ; НАН України. Ін-т приклад. математики і механіки. — Донецьк, 2005. — 19 с. — укp.

Для простого симетричного оператора S у просторі Понтрягіна доведено існування його самоспоряженого розширення з заданами регулярними точками. Одержано критерій рівномірної додатності (від'ємності) власних підпросторів самоспряженого розширення. Побудовано операторну модель для бідотичної інтерполяційної задачі Неванлінни - Піка в узагальнених класах Неванлінни та Стілтьєса у невиродженому та виродженому випадках. Установленно взаємно однозначну відповідність між множиною рішень задачі та множиною самоспряжених розширень модельного оператора. У випадку невиродженої матриці Піка одержано опис всіх її рішень. Для однобічної інтерполяційної проблеми одержано достатні умови відсутності виключних параметрів. Досліджено межову індефінітну інтерполяційну проблему Неванлінни - Піка. Для випадку невиродженої матриці Піка одержано опис усіх її розв'язків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В162.44,0 + В192.141.0 +
Шифр НБУВ: РА341344

Рубрики:

      
3.

Аміров Р.З. 
Інформаційно-вимірювальна система ідентифікації типорозмірів брикетів при пакетуванні радіоактивних відходів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.11.16 / Р.З. Аміров ; Донец. нац. техн. ун-т. — Донецьк, 2001. — 18 с. — укp.

Досліджено питання зменшення невикористаного об'єму контейнерів пакування радіоактивних відходів шляхом створення методології кодування типорозмірів брикетів і створення на її основі інформаційно-вимірювальної системи ідентифікації типорозмірів брикетів у реальному часі. Розвинуто напрямок залучення методів кодування та розпізнавання образів для підвищення ефективності інформаційно-вимірювальної системи ідентифікації типорозмірів брикетів комплексу з переробки радіоактивних відходів, яка забезпечує мінімізацію невикористаного об'єму контейнера за рахунок планування набору брикетів і реалізує концепцію безлюдної технології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л362.093
Шифр НБУВ: РА316406 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Амірханов В.М. 
Координаційна хімія карбациламідофосфатів: Автореф. дис... д-ра хім. наук: 02.00.01 / В.М. Амірханов ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 34 с. — укp.

Визначено, що необхідною й достатньою умовою утворення площинного фрагмента OCNPO є бідентатно-циклічна координація КАФ ліганду в депро-тонованій формі через атоми кисню карбонільної та фосфорильної груп з утворенням шестичленних металоциклів. Для КАФ лігандів у нейтральній формі виявлено явище внутрішньомолекулярної самоорганізації, яке визначає дизайн координаційної частки. Показано, що координаційно ненасичені трис-комплекси лантаноїдів можуть бути використаними як структурні блоки для супрамолекулярних систем. На підставі біологічних тестів протипухлинного препарату "Бензотеф" та його комплексів з лантаноїдами доведено, що синтез та дослідження координаційних сполук на основі відомих протипухлинних препаратів фосфорамідного типу є шляхом до удосконалення їх біохімічних властивостей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г125.232.1
Шифр НБУВ: РА320120 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Резакова Т.А. 
Теплофізичні процеси при використанні газонасичених геотермальних вод в когенераційних технологіях: автореф. дис. ... канд. техн. наук: 05.14.06 / Т.А. Резакова ; Ін-т техн. теплофізики НАН України. — К., 2010. — 29 с. — укp.

Запропоновано теплофізичну модель руху теплоносія в довгій вертикальній свердловині, оточеній гірським масивом, і наведено розв'язок її рівнянь за допомогою прикладного програмного пакету Phoenics, а також проведено верифікацію моделі. Одержано інженерні номограми для визначення зміни температури теплоносія по глибині свердловини залежно від глибини свердловини, дебіту, температури шару та режиму експлуатації. Наведено теплофізичну модель, що описує термогідродинамічні процеси в підземному водопроникненому колекторі під час нагнітання в нього холодного теплоносія та метод числового розв'язання рівнянь моделі за допомогою прикладного CFD пакету, проведено верифікацію моделі. Одержано тривимірні поля температур і концентрацій закачуваної та природної рідини в системі проникний колектор - гірський масив. Проведено числові розрахунки й аналіз зміни параметрів потоку фільтрації, кінетики охолодження проникненого колектора й оточувального гірського масиву, динаміки розподілу закачуваного холодного теплоносія в колекторі на прикладі реальної діючої геотермальної циркуляційної системи (ГЦС). Проведено розрахунок і проаналізовано режим експлуатації колектора з газонасиченою водою. Визначено, що час електрогенерації майже втричі менший, ніж теплової генерації. Одержано кількісні оцінки впливу режиму роботи ГЦС під час сезонної експлуатації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З647 +
Шифр НБУВ: РА369610 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Олишевець І. П. 
Координаційні сполуки лантаноїдів з моно- та біс-хелатуючими лігандами карбацил- та сульфоніламідофосфатного типу / І. П. Олишевець. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота є продовженням наукового напрямку, присвяченого синтезу та дослідженню фізико-хімічних властивостей координаційних сполук (КС) лантаноїдів з карбацил- та сульфоніламідофосфатами (КАФ та САФ лігандами). Попередні дослідження показали, що координаційні сполуки лантаноїдів з КАФ та САФ лігандами мають низку корисних властивостей, а саме: значну термічну стійкість, інтенсивну та ефективну фотолюмінесценцію, магнітні властивості та біологічну активність, що робить їх перспективними сполуками для створення функціональних матеріалів для сучасних технологій. Особливе місце в представленій роботі займає дослідження аніонних та катіонних комплексів лантаноїдів, що пов'язано з перспективами їх застосування як електропровідних розчинів, які містять люмінесціюючі йони. Такі комплекси також можуть виступати в якості вихідних речовин для синтезу гетеробіядерних сполук та створення білих світлодіодів (WLED). У рамках даної роботи синтезовано 20 нових аніонних комплексів лантаноїдів з монохелатуючими фосфорильованими сульфамідами та двома типами катіонів. Координаційні сполуки було дослідженно за допомогою інфрачервоної, ЯМР (1Н, 13С, 31Р), електронної спектроскопії та із застосуванням методів елементного, термогравіметричного, калориметричного, рентгенофазового та рентгеноструктурного аналізу.Дану дисертаційну роботу можна вважати початком нового перспективного напрямку досліджень координаційних сполук з біс хелатуючими карбацил- та сульфоніламідофосфатами, оскільки зазначені сполуки надають можливості одержання нових поліядерних комплексів з корисними фізико-хімічними властивостями. У рамках даного дослідження вперше було одержано гелікатні біядерні комплекси з біс-хелатуючим САФ лігандом (тетраметил[оксібіфеніл-4,4՛-диїлди(сульфоніл)]діамідофосфатом), структурні особливості та спектральні властивості яких були досліджені за допомогою численних фізико-хімічних методів аналізу. Спроби використання даних КС європію та тербію в технології білих світлодіодів (WLED) призвели до висновку, що наразі фотолюмінофори на основі координаційних сполук (NHEt3)2[Ln2(L3)4] (Ln = Eu, Tb) доцільно використовувати як додаткові люмінофори – коректори спектру випромінювання джерела світла для суттєвого покращення спектральних та колориметричних характеристик випромінюваного білого світла.Важливою частиною дисертаційної роботи є дослідження координаційних сполук на основі нового біс-хелатуючого КАФ ліганду тетраметил[піридин-2,6-диїл(імінокарбоніл)]діамідофосфату (H2(L5)). Для оцінки кислотно-основних властивостей даного карбациламідофосфату були визначені константи протонування. Методом потенціометричного титрування було досліджено процес комплексоутворення в розчині і визначено константи стійкості та стехіометрію комплексів за різних значень рН. Новий КАФ ліганд є водорозчинним, що робить його перспективним в галузі біологічних досліджень. Після проведення оцінки біологічної активності in silico за допомогою комп'ютерної програми PASS було виявлено протипухлинну (antineoplastic) активність даного карбациламідофосфату. Для H2L5 встановлено in vitro наявність цитотоксичної дії щодо лейкозних клітин та відсутність гемолітичної активності у діапазоні досліджуваних концентрацій, що дозволяє зробити висновок про доцільність подальших біологічних дослідженнь сполук на основі даного ліганду. У координаційних сполуках [Ln(HL5)2(NO3)]∙i-PrOH вперше для біс карбациламідофосфатів була зареєстрована тридентатна координація ліганду до йона металу з утворенням комплексів «скорпіонатного» типу. Дослідження термічних властивостей всіх синтезованих КС показали їх значну термічну стійкість (початок розпаду близько 200 °С), що свідчить про можливість практичного використання комплексів лантаноїдів з моно- та біс-хелатуючими карбацил- та сульфоніламідофосфатами в електролюмінесцентній діодній технології. А розчинність отриманих комплексів у воді відкриває перспективу для їх практичного застосування в біології та медицині.Таким чином, результати проведених в рамках даної роботи досліджень:- доповнюють знання щодо координаційно-хімічних властивостей моно- та біс-хелатуючих САФ та КАФ лігандів; - поглиблюють розуміння зв'язку спектральних характеристик лантаноїдів з будовою комплексних сполук; - сприяють розробці підходів до пошуку найбільш ефективних лігандних систем на основі карбацил- та сульфоніламідофосфатів для одержання моно- та біядерних комплексів лантаноїдів з бажаними люмінесцентними характеристиками; - демонструють потенціал практичного використання біядерних комплексів європію та тербію з біс-хелатуючим САФ лігандом в якості люмінофорів в технології білих світлодіодів.^UThis work continues the scientific direction devoted to the study of physicochemical properties of lanthanide coordination compounds with sulfonyl- and carbacylamidophosphates.Previous studies have shown that lanthanide coordination compounds with CAPh and SAPh ligands have a number of useful properties, namely: high thermal stability, intense and efficient photoluminescence, magnetic properties and biological activity, which makes them promising compounds for creating functional materials for modern technologies. A special place in the presented work is occupied by the study of anionic and cationic complexes of lanthanides, which is associated with the prospects of their use as electrically conductive solutions containing luminescent ions. Metal containing ionic liquids based on ionic complexes can be precursors for the new types of materials. Such complexes can also act as starting materials for the synthesis of heterobinuclear compounds for white electrodiodes (WLED). In the framework of this study, 20 new anionic complexes of lanthanides with monochelating sulfonylamidophosphates and two types of cations were synthesized and characterized by the means of IR, NMR (1H, 13C, 31P) and electronic spectroscopy as well as elemental, thermogravimetric, calorimetric and X-ray diffraction methods.This work can be considered as the beginning of a new promising area of research of coordination compounds with bis-chelating carbacyl- and sulfonylamidophosphates, as these ligands provide opportunities for obtaining the new polynuclear complexes with unique physicochemical properties.This study was the first to obtain helicate binuclear complexes with bis-chelating SAPh ligand, which were investigated by the means of infrared, NMR (1H, 13C, 31P) and electronic spectroscopy, as well as by the methods of elemental, thermogravimetric and X-ray diffraction analyses. Attempts to use these europium and terbium complexes in the WLED technology have led to the conclusion that (NHEt3)2[Ln2(L3)4] (Ln = Eu, Tb) complexes can be used as additional phosphors for the light source spectrum correction. This will significantly improve the spectral and colorimetric characteristics of the white light emitted.An important part of this work is the study of coordination compounds based on the new bis-chelating CAPh ligand tetramethylpyridine-2,6-diyl-(iminocarbonyl)diamidophosphate. Its acid-base properties in methanol/water solution were studied, stability constants and stoichiometry of complexes at different pH values were determined.The new CAPh ligand is water-soluble, which makes it promising in the field of biological research. After evaluation of biological activity using the computer program PASS the antitumor (antineoplastic) activity of this carbacylamidophosphate was detected. For tetramethylpyridine-2,6-diyl-(imino-carbonyl)diamidophosphate, the presence of cytotoxic effects on leukemic cells and the absence of hemolytic activity (in the range of concentrations used) were found. That allows us to conclude that further biological studies of compounds based on this ligand are appropriate.For the first time the tridentate coordination of the ligand to the metal ion with the formation of scorpionate-type complexes was estabilished in the coordination compounds [Ln(HL5)2(NO3)]∙i-PrOH based on bis carbacylamidophosphates. Studies of the thermal properties of all coordination compounds obtained have shown their high thermal stability (the beginning of decay is about 200 °C), which indicates the prospects for practical use of lanthanide complexes with mono- and bis-chelating carbacyl- and sulfonylamidophosphates in LED technology. And a good solubility in water opens the perspective for their practical application in biology and medicine.Thus, the results of research conducted in this work• supplement knowledge of the coordination and chemical properties of mono- and bis-chelating SAPh and CAPh ligands;• deepen the understanding of the relationship between the spectral characteristics of lanthanides with the structure of complex compounds;• encourage the development of approaches to find the most effective ligand systems based on carbacyl- and sulfonylamidophosphates for mono- and binuclear complexes of lanthanides with the desired luminescent characteristics;• demonstrate the perspective for practical use of binuclear europium and terbium complexes with bis-chelating SAPh ligand as phosphors in the WLED technology.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Олишевець І. П. 
Координаційні сполуки лантаноїдів з моно- та біс-хелатуючими лігандами карбацил- та сульфоніламідофосфатного типу / І. П. Олишевець. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота є продовженням наукового напрямку, присвяченого синтезу та дослідженню фізико-хімічних властивостей координаційних сполук (КС) лантаноїдів з карбацил- та сульфоніламідофосфатами (КАФ та САФ лігандами). Попередні дослідження показали, що координаційні сполуки лантаноїдів з КАФ та САФ лігандами мають низку корисних властивостей, а саме: значну термічну стійкість, інтенсивну та ефективну фотолюмінесценцію, магнітні властивості та біологічну активність, що робить їх перспективними сполуками для створення функціональних матеріалів для сучасних технологій. Особливе місце в представленій роботі займає дослідження аніонних та катіонних комплексів лантаноїдів, що пов'язано з перспективами їх застосування як електропровідних розчинів, які містять люмінесціюючі йони. Такі комплекси також можуть виступати в якості вихідних речовин для синтезу гетеробіядерних сполук та створення білих світлодіодів (WLED). У рамках даної роботи синтезовано 20 нових аніонних комплексів лантаноїдів з монохелатуючими фосфорильованими сульфамідами та двома типами катіонів. Координаційні сполуки було дослідженно за допомогою інфрачервоної, ЯМР (1Н, 13С, 31Р), електронної спектроскопії та із застосуванням методів елементного, термогравіметричного, калориметричного, рентгенофазового та рентгеноструктурного аналізу.Дану дисертаційну роботу можна вважати початком нового перспективного напрямку досліджень координаційних сполук з біс хелатуючими карбацил- та сульфоніламідофосфатами, оскільки зазначені сполуки надають можливості одержання нових поліядерних комплексів з корисними фізико-хімічними властивостями. У рамках даного дослідження вперше було одержано гелікатні біядерні комплекси з біс-хелатуючим САФ лігандом (тетраметил[оксібіфеніл-4,4՛-диїлди(сульфоніл)]діамідофосфатом), структурні особливості та спектральні властивості яких були досліджені за допомогою численних фізико-хімічних методів аналізу. Спроби використання даних КС європію та тербію в технології білих світлодіодів (WLED) призвели до висновку, що наразі фотолюмінофори на основі координаційних сполук (NHEt3)2[Ln2(L3)4] (Ln = Eu, Tb) доцільно використовувати як додаткові люмінофори – коректори спектру випромінювання джерела світла для суттєвого покращення спектральних та колориметричних характеристик випромінюваного білого світла.Важливою частиною дисертаційної роботи є дослідження координаційних сполук на основі нового біс-хелатуючого КАФ ліганду тетраметил[піридин-2,6-диїл(імінокарбоніл)]діамідофосфату (H2L5). Для оцінки кислотно-основних властивостей даного карбациламідофосфату були визначені константи протонування. Методом потенціометричного титрування було досліджено процес комплексоутворення в розчині і визначено константи стійкості та стехіометрію комплексів за різних значень рН. Новий КАФ ліганд є водорозчинним, що робить його перспективним в галузі біологічних досліджень. Після проведення оцінки біологічної активності in silico за допомогою комп'ютерної програми PASS було виявлено протипухлинну (antineoplastic) активність даного карбациламідофосфату. Для H2L5 встановлено in vitro наявність цитотоксичної дії щодо лейкозних клітин та відсутність гемолітичної активності у діапазоні досліджуваних концентрацій, що дозволяє зробити висновок про доцільність подальших біологічних дослідженнь сполук на основі даного ліганду. У координаційних сполуках [Ln(HL5)2(NO3)]∙i-PrOH вперше для біс карбациламідофосфатів була зареєстрована тридентатна координація ліганду до йона металу з утворенням комплексів «скорпіонатного» типу. Дослідження термічних властивостей всіх синтезованих КС показали їх значну термічну стійкість (початок розпаду близько 200 °С), що свідчить про можливість практичного використання комплексів лантаноїдів з моно- та біс-хелатуючими карбацил- та сульфоніламідофосфатами в електролюмінесцентній діодній технології. А розчинність отриманих комплексів у воді відкриває перспективу для їх практичного застосування в біології та медицині.Таким чином, результати проведених в рамках даної роботи досліджень:- доповнюють знання щодо координаційно-хімічних властивостей моно- та біс-хелатуючих САФ та КАФ лігандів; - поглиблюють розуміння зв'язку спектральних характеристик лантаноїдів з будовою комплексних сполук; - сприяють розробці підходів до пошуку найбільш ефективних лігандних систем на основі карбацил- та сульфоніламідофосфатів для одержання моно- та біядерних комплексів лантаноїдів з бажаними люмінесцентними характеристиками; - демонструють потенціал практичного використання біядерних комплексів європію та тербію з біс-хелатуючим САФ лігандом в якості люмінофорів в технології білих світлодіодів.^UThis work continues the scientific direction devoted to the study of physicochemical properties of lanthanide coordination compounds with sulfonyl- and carbacylamidophosphates.Previous studies have shown that lanthanide coordination compounds with CAPh and SAPh ligands have a number of useful properties, namely: high thermal stability, intense and efficient photoluminescence, magnetic properties and biological activity, which makes them promising compounds for creating functional materials for modern technologies. A special place in the presented work is occupied by the study of anionic and cationic complexes of lanthanides, which is associated with the prospects of their use as electrically conductive solutions containing luminescent ions. Metal containing ionic liquids based on ionic complexes can be precursors for the new types of materials. Such complexes can also act as starting materials for the synthesis of heterobinuclear compounds for white electrodiodes (WLED). In the framework of this study, 20 new anionic complexes of lanthanides with monochelating sulfonylamidophosphates and two types of cations were synthesized and characterized by the means of IR, NMR (1H, 13C, 31P) and electronic spectroscopy as well as elemental, thermogravimetric, calorimetric and X-ray diffraction methods.This work can be considered as the beginning of a new promising area of research of coordination compounds with bis-chelating carbacyl- and sulfonylamidophosphates, as these ligands provide opportunities for obtaining the new polynuclear complexes with unique physicochemical properties.This study was the first to obtain helicate binuclear complexes with bis-chelating SAPh ligand, which were investigated by the means of infrared, NMR (1H, 13C, 31P) and electronic spectroscopy, as well as by the methods of elemental, thermogravimetric and X-ray diffraction analyses. Attempts to use these europium and terbium complexes in the WLED technology have led to the conclusion that (NHEt3)2[Ln2(L3)4] (Ln = Eu, Tb) complexes can be used as additional phosphors for the light source spectrum correction. This will significantly improve the spectral and colorimetric characteristics of the white light emitted.An important part of this work is the study of coordination compounds based on the new bis-chelating CAPh ligand tetramethylpyridine-2,6-diyl-(iminocarbonyl)diamidophosphate. Its acid-base properties in methanol/water solution were studied, stability constants and stoichiometry of complexes at different pH values were determined.The new CAPh ligand is water-soluble, which makes it promising in the field of biological research. After evaluation of biological activity using the computer program PASS the antitumor (antineoplastic) activity of this carbacylamidophosphate was detected. For tetramethylpyridine-2,6-diyl-(imino-carbonyl)diamidophosphate, the presence of cytotoxic effects on leukemic cells and the absence of hemolytic activity (in the range of concentrations used) were found. That allows us to conclude that further biological studies of compounds based on this ligand are appropriate.For the first time the tridentate coordination of the ligand to the metal ion with the formation of scorpionate-type complexes was estabilished in the coordination compounds [Ln(HL5)2(NO3)]∙i-PrOH based on bis carbacylamidophosphates. Studies of the thermal properties of all coordination compounds obtained have shown their high thermal stability (the beginning of decay is about 200 °C), which indicates the prospects for practical use of lanthanide complexes with mono- and bis-chelating carbacyl- and sulfonylamidophosphates in LED technology. And a good solubility in water opens the perspective for their practical application in biology and medicine.Thus, the results of research conducted in this work• supplement knowledge of the coordination and chemical properties of mono- and bis-chelating SAPh and CAPh ligands;• deepen the understanding of the relationship between the spectral characteristics of lanthanides with the structure of complex compounds;• encourage the development of approaches to find the most effective ligand systems based on carbacyl- and sulfonylamidophosphates for mono- and binuclear complexes of lanthanides with the desired luminescent characteristics;• demonstrate the perspective for practical use of binuclear europium and terbium complexes with bis-chelating SAPh ligand as phosphors in the WLED technology.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Шатрава Ю. О. 
Координаційно-хімічні властивості деяких фосфорильованих карбамідів і сульфамідів / Ю. О. Шатрава. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена синтезу та вивченню координаційно-хімічних властивостей окремих представників фосфорильованих карбамідів (КАФ) і сульфамідів (САФ), встановленню взаємозв'язку між будовою лігандів та складом і властивостями координаційних сполук на їх основі. Синтезовано та виділено в індивідуальному стані 42 нові координаційні сполуки перехідних металів. Комплекси досліджено методами ІЧ, ЯМР (1Н та 31Р), електронної та люмінесцентної спектроскопії, термогравіметричного та рентгеноструктурного аналізу. В результаті дослідження вперше було зафіксовано три нові типи координації КАФ та САФ лігандів та встановлено взаємозв'язок між природою замісників біля атомів сульфуру/карбону і фосфору хелатуючого фрагменту та способом координації лігандів до центрального йону металу. Показано, що досліджувані КАФ ліганди координуються бідентатно через атом оксигену карбонільної групи і атом нітрогену гетероциклу з утворенням шестичленного металоциклу як у нейтральній, так і в ацидоформі. На прикладі комплексів з фосфорильованими сульфамідами вдалося простежити вплив стеричного фактору на координаційно-хімічні властивості лігандів та будову комплексів. Вперше в межах одного комплексу {AgL3}n зареєстрована бідентатно-хелатна та бідентатно-місткова координація сульфамідних лігандів до йону арґентуму та монодентатна координація САФ лігандів в молекулярній формі у комплексах складу UO2(HL3,4)2(NO3)2. Для кристалічних координаційних сполук європію Eu(L3)3•Phen та Na[Eu(L4)4] на основі аналізу спектрів люмінесценції запропоновано симетрію оточення центрального атому та визначено часи життя збудженого стану (1.44 мс та 1.3 мс, відповідно). Виявлено, що одержані КАФ ліганди проявляють часо- та дозозалежний цитотоксичний ефект щодо клітин лейкозу L1210. Ключові слова: фосфорильовані карбаміди, сульфаміди, координаційні сполуки лантаноїдів, КАФ, САФ, спектроскопія, кристалічна будова, люмінесценція, HOMO, LUMO.^UOne of the promising areas of development of modern coordination chemistry is the creation of new ampolydentate ligands that are able to form kinetically, thermodynamically and thermally stable metal complexes with valuable properties. Due to phosphoryl group has a high affinity for most metals, phosphoryl-containing ligands attract a special attention of researchers in the synthesis of new metal complexes for modern technologies.One way to create the new ligand systems is to modify the structure of known classes of ligands, which already have a wide and diverse application. The substitution of carbon atoms in the structure of widely used β-diketones by heteroatoms leads to the formation of their structural analogues - carbacyl- and sulfonylamidophosphates, which have recently proved to be powerful ligand systems. The possibility of varying the nature and size of the substituents at the functional core allows obtaining new complexes with potentially useful properties. The aim of this work was to trace the relationship between the structure of ligands, the method of their coordination to transition metal ions, the structure of the resulting complexes and their properties. Two representatives of phosphorylated ureas - (CAPh) ligands, containing 2-aminothiazole and 2-aminopyridine fragments, and two phosphorylated sulfamide (SAPh) ligands, which differ by nature of substituents near the phosphorus atom, were synthesized. In the structure of dimethyl[(1,3-thiazol-2-ylamino)carbonyl]amidophosphate, the binding of molecules to a centrosymmetric dimer by four hydrogen bonds was recorded for the first time for urea derivatives. For 2-aminopyridine-containing ligand a polymeric structure is realized.As a result of the study, three new types of coordination mode for CAPh and SAPh ligands were found for the first time:1) the [dimethyl[(1,3-thiazol-2-ylamino)carbonyl]-amidophosphate (H2L1) and dimethyl-[(pyridin-3-ylamino)carbonyl]amidophosphate (H2L2)) are coordinated in bidentate manner via the carbonyl oxygen and the nitrogen atom of heterocycle with the formation of a six-membered chelated metalcycle in both neutral and acidoform. 2) bidentate-bridge coordination for N-[bis(diethylamino)phosphoryl]benzene-sulfonamide (HL3) to the silver ion via the oxygen atoms of the phosphoryl group and amide nitrogen atoms, resulting formation of polymer one-dimensional chains {AgL3}n;3) monodentate coordination of SAPh ligands in molecular form via the oxygen atom of the phosphoryl group was registered (in UO2(HL3,4)2(NO3)2 complexes).As a result of biological studies the time- and dose-dependent cytotoxic effect of the urea obtained on L1210 leukemia cells was demonstrated. In this study it was possible to trace the influence of steric factor on the coordination capabilities of sulfamide-type ligands and the structure of complexes. Due to steric peculiarities created by the presence of shielding ethyl substituents near the phosphorus atom, which are able to prevent the formation of intermolecular contacts, it was not possible to obtain tetrakis-lanthanide complexes with the HL3 ligand. In addition, the steric complications that create ethyl substituents allowed obtaining a molecular tris-complex of lanthanide Lu(L3)3 with an uncharacteristic low coordination number Lu3+ 6.On the other hand, the spatial structure of dimorpholine[phenylsulfonyl]-amidophosphate (HL4) allowed to obtain tetrakis-complexes of the composition {Na[Nd(L4)4]}n with a polymer structure that is typical for similar anionic complexes with sodium cation. The crystal structure of this complex contains large pores (790 Å3), and the thermogravimetric analysis showed the absence of solvent molecules. Upon UV light photoexcitation, the europium complexes Eu(L3)3Phen and Na[Eu(L4)4] show bright red luminescence with an emission lifetime of 1.44 ms and 1.3 ms.Thermogravimetric studies of all complexes showed their thermal stability up to 200°C, which opens new opportunities for practical use of the compounds obtained. Keywords: phosphorylated ureas, sulfamides, lanthanides coordination compounds, CAPh, SAPh, spectroscopy, crystal structure, luminescence, HOMO, LUMO.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Амірханова М. Р. 
Роль поліморфізму генів апотозного каскаду в розвитку сенсоневральної приглухуватості.: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / М. Р. Амірханова. — Б.м., 2023 — укp.

Сенсоневральна приглухуватість (СНП) ̶ це захворювання, яке має багатофакторну етіологію та патогенез, характеризується перцептивним порушенням слухової функції і виникає в результаті ураження будь-якої ділянки слухового аналізатора ̶ від рецепторів слухового нерву до слухової зони кори головного мозку. За даними різних джерел щороку захворюваність на СНП оцінюється від 5 до 30 випадків на 100000 населення. Було встановлено, що люди з порушенням слуху мають вищі показники госпіталізації, деменції, депресії та навіть смертності. Близько 80% пацієнтів з сенсоневральною приглухуватістю відзначають наявність шуму в голові, в одному або в обох вухах (тинітус). При своєчасному, ранньому звертанні хворого за допомогою та скоординованій роботі лікарів можна очікувати підвищення позитивних результатів терапії та прогнозу на відновлення або покращення стану слуху. Перцептивні порушення можуть бути вродженими та набутими. Найбільш вивченими факторами етіопатогенезу є судинний, віковий та акустичний. Частота вроджених форм достатньо висока серед населення - 1/1000 новонароджених, і є найчастішою вродженою вадою в розвинених суспільствах. За даними різних джерел, спадкова втрата слуху складає 40-45% усіх випадків порушення слуху. Протягом останніх десятиліть все більше з’являється наукових досліджень, що вивчають питання ролі поліморфізму різноманітних генів в патогенезі сенсоневральних порушень слуху. Одним з таких напрямків присвячений ролі апоптозу в патогенезі перцептивного порушення слуху. За умови фізіологічного функціонування організму, тканин та клітин в ньому, існує баланс між утворенням нових клітин і їх руйнуванням та загибеллю. Певні генотипи можуть мати вплив на цей баланс і сприяти підвищеній активності процесів апотптозу. Вивчення поліморфізму генів Bcl-2 Bax та Bid та його асоціації з виникненням та розвитком перцептивних порушень слуху через апоптоз може стати основою для розробки превентивних заходів, для генетичної діагностики та генної терапії сенсоневральної приглухуватості в майбутньому.^USensorineural deafness (SND) is a disease that has a multifactorial etiology and pathogenesis. It is characterized by a perceptual impairment of auditory function and is caused by damage to any part of the auditory analyzer – from the receptors of the auditory nerve to the auditory zone of the cerebral cortex. According to various sources, the incidence of SNP is estimated from 5 to 30 cases per 100,000 populations each year. People with hearing loss have been found to have higher rates of hospitalization, dementia, depression and even mortality. About 80% of patients with sensorineural hearing loss (SND) note the presence of noise in the head, in one or both ears (tinnitus). With timely, early referral of the patient for help and coordinated work of doctors, one can expect an increase in the positive results of therapy and the prognosis for recovery or improvement of the hearing condition. Perceptual disorders can be congenital or acquired. The most studied etiopathogenesis factors are vascular, age and acoustic. The frequency of congenital forms is quite high among the population – 1/1000 newborns, and is the most common congenital defect in developed societies. Hereditary hearing loss accounts for about 40-45% of all cases of hearing impairment. During the last decades, more and more scientific studies are appearing, studying the role of polymorphism of various genes in the pathogenesis of sensorineural hearing disorders. One of these directions for twenty years has been dedicated to the role of apoptosis in the pathogenesis of perceptual hearing impairment. Under the conditions of physiological functioning of the body, tissues and cells in it, there is a balance between the formation of new cells and their destruction and death. Certain genotypes can have an impact on this balance and contribute to the increased activity of apoptosis processes. The study of the polymorphism of Bcl-2 (anti-apoptotic), Bax and Bid (pro-apoptotic) genes and its influence on the occurrence and development of perceptual hearing disorders due to apoptosis may become the basis for genetic diagnosis and gene therapy of sensorineural deafness in the future.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Резанов Б. М. 
Моделі та методи оптимізації розподілу завдань у туманному середовищі Iнтернету речей: автореферат дис. ... д.філософ : 123 / Б. М. Резанов. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню актуальної науково-технічної задачі, пов'язаної з розробкою нових та удосконалення існуючих методів розподілу завдань, що потребують виконання у режимі, наближеному до реального часу, в туманних середовищах Інтернету речей. Об’єкт дослідження – процес розподілу завдань у туманному середовищі Інтернету речей. Предмет дослідження – моделі та методи розподілу завдань у туманному середовищі Інтернету речей. Метою дисертаційної роботи є підвищення ефективності використання обчислювальних ресурсів туманних середовищ Інтернету речей шляхом розробки нових та удосконалення існуючих методів розподілу завдань, що потребують виконання у режимі, наближеному до реального часу. За результатами дослідження отримано такі наукові результати: отримав подальший розвиток метод кластеризації туманного середовища підтримки Інтернету речей за рахунок використання математичної моделі початкового розподілу інтегрованого кластера обчислювальних ресурсів, що дозволило покращити якість групування завдань і ресурсів та сприяло підвищенню продуктивності туманної платформи; вперше розроблено модель елементарних потоків завдань Інтернету речей при використанні туманної платформи, яка враховує особливості розподілених обчислень та дозволяє провести декомпозицію зв’язної неперервної послідовності вхідних даних; удосконалено комплекс методів розподілу ресурсів туманного середовища підтримки Інтернету речей, який відрізняється від відомих сумісним використанням розробленої моделі елементарних потоків завдань та методу кластеризації, що дозволило прискорити процес адаптивного перерозподілу ресурсів та проводити його без призупинення процесу обробки транзакцій у випадках змінного навантаження та збільшених вимог до ресурсів, а також значно зменшити час обробки та збалансувати використання хмарних ресурсів при надходженні великих потоків даних; отримав подальший розвиток метод швидкої двохфакторної аутентифікації між пристроями Інтернету речей за рахунок інтеграції другого фактору в службу аутентифікації з централізованою базою користувачів, що дозволило суттєво зменшити час на перевірку санкціонованості доступу та забезпечення конфіденційності даних. Практичне значення отриманих результатів полягає в наступному: – підвищення продуктивності туманної платформи IoT до 9%. Однією з ключових переваг є покращення виробничих результатів системи завдяки оптимізації розподілу завдань. Це дозволяє більш швидко та ефективно обробляти дані, що надходять від сенсорів IoT та виконувати завдання обробки даних; – зменшення часу відгуку до 10%: розроблені методи дозволяють більш раціонально використовувати ресурси, такі як обчислювальні потужності та пропускна здатність мережі. Це призводить до зменшення середнього часу відгуку системи; – покращення методу швидкої двохфакторної аутентифікації в туманних середовищах Інтернету речей. Внаслідок цих покращень підвищилася швидкість аутентифікаціїї у 2.65 рази при використанні цього методу для розглядаємої туманної платформи; – розвиток сучасних застосувань: отримані результати роблять доступними більшу кількість сценаріїв використання систем IoT на туманній платформі. Це розширює можливості для застосувань в таких галузях, як управління містом, промисловість, охорона здоров'я та багато інших; – забезпечення стійкості та надійності в середньому до 3%: оптимізовані методи роблять системи IoT більш стійкими до викликів та забезпечують надійність роботи в умовах навантаження та змін. За результатами дослідження підтверджено практичну та теоретичну цінність розроблених методів, надано практичні рекомендації, щодо застосування розроблених методів та розглянуто перспективи їх подальшого розвитку.^UThe dissertation work is devoted to solving an urgent scientific and technical problem related to the development of new and improvement of existing methods for distributing tasks that need to be performed in near real time in foggy environments of the Internet of Things. Object of research is the process of task distribution in the foggy environment of the Internet of Things. The subject of research is models and methods of task distribution in the foggy environment of the Internet of Things. The purpose of the dissertation is to increase the efficiency of using the computing resources of the foggy environments of the Internet of Things by developing new and improving existing methods for distributing tasks that need to be performed in near real time. The following scientific results were obtained as a result of the study: the method of clustering the fog environment supporting the Internet of Things was further developed by using a mathematical model of the initial distribution of the integrated cluster of computing resources, which improved the quality of grouping tasks and resources and contributed to the performance of the fog platform; for the first time, a model of elementary task flows of the Internet of Things using a fog platform was developed, which takes into account the features of distributed computing and allows decomposition of a coherent continuous sequence of input data; an improved set of methods for allocating resources of the fog environment supporting the Internet of Things, which differs from the known ones by the joint use of the developed model of elementary task flows and the clustering method, which made it possible to speed up the process of adaptive redistribution of resources and carry it out without suspending the transaction processing in cases of variable load and increased resource requirements, as well as significantly reduce processing time and balance the use of cloud resources when large data flows are received; the method of fast two-factor authentication between IoT devices was further developed by integrating the second factor into the authentication service with a centralized user database, which significantly reduced the time required to verify access authorization and ensure data confidentiality. The practical significance of the results is as follows: – increase the performance of the fog IoT platform by up to 9%. One of the key benefits is improved system performance due to optimized task distribution. This allows for faster and more efficient processing of data coming from IoT sensors and performing data processing tasks;– reduction of response time by up to 10%: the developed methods allow for more rational use of resources, such as computing power and network bandwidth. This leads to a reduction in the average response time of the system; – improving the method of fast two-factor authentication in foggy IoT environments. As a result of these improvements, the authentication speed has increased by 2.65 times when using this method for the considered fog platform; – development of modern applications: the results obtained make more scenarios for using IoT systems on the fog platform available. This expands the possibilities for applications in industries such as city management, industry, healthcare, and many others; – ensuring resilience and reliability by up to 3% on average: optimized methods make IoT systems more resilient to challenges and ensure reliable operation under load and change. Based on the study results, the practical and theoretical value of the developed methods was confirmed, practical recommendations were given on applying the developed methods, and prospects for their further development were considered.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського