Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (100)Книжкові видання та компакт-диски (64)Журнали та продовжувані видання (8)
Пошуковий запит: (<.>A=КОЧАН$<.>+<.>A=ІРИНА$<.>+<.>A=МИКОЛАЇВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 10
Представлено документи з 1 до 10

      
1.

Кочан Р.В. 
Вдосконалення компонентів прецизійних розподілених інформаційно-вимірювальних систем: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.11.16 / Р.В. Кочан ; НАН України. Фіз.-мех. ін-т ім. Г.В.Карпенка. — Л., 2005. — 19 с.: рис. — укp.

Синтезовано узагальнену структуру інтелектуалізованої системи, яка забезпечує покращення якості процедур корекції всіх компонентів вимірювального каналу (зокрема сенсорів) завдяки самонавчанню та самоадаптації згідно з заданою стратегією та тактикою поведінки, що дало змогу мінімізувати затрати на проведення процедур підвищення точності та визначити вимоги до метрологічного тестування таких систем. Створено узагальнену структуру метрологічного програмного тесту - програмно-апаратного комплексу, застосування якого дає змогу дослідити властивості вимірювальних каналів інтелектуалізованих вимірювальних систем у пришвидшеному часі та сформулювати вимоги до їх компонентів. Розроблено та досліджено основні прецизійні компоненти вимірювального каналу - оригінальний комутатор напруги низького рівня, а також прецизійний і завадостійкий аналого-цифрові перетворювачі, з покращеними метрологічними характеристиками за робочих умов, адаптивністю та мережевими функціями. Запропоновано використовувати метод взаємного протиставлення резисторів подільника напруги для корекції інтегральної нелінійності аналого-цифрових перетворювачів, що дало змогу зменшити похибку нелінійності у 4 - 8 разів. Розроблено мережевий прикладний процесор з дистанційним програмуванням і програмною реалізацією набору периферійних інтерфейсів, що базується на двопроцесорній архітектурі з розподіленням між ними функцій реалізації інтерфейсів і виконання робочої програми, що гарантує її заміну через ці інтерфейси під час роботи. Створено універсальний сторожовий таймер, функціонування якого не залежить від операційної системи та програмного забезпечення сервера розподіленої системи. Розроблено двокаскадний цифро-аналоговий перетворювач, який завдяки раціональному розподілу функцій між каскадами забезпечує прецизійне дослідження властивостей підсистем корекції похибок, самоадаптації та прийняття рішень інтелектуальних систем і впливу на них процесу самонавчання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З965.981-04 +
Шифр НБУВ: РА336915

Рубрики:

      
2.

Кочан І.М. 
Системність, динаміка, кодифікація слів з міжнародними кореневими компонентами в сучасній українській мові: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.01 / І.М. Кочан ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 2006. — 39 с. — укp.

Здійснено дослідження слів з міжнародними компонентами у сучасній літературній мові за даними лексикографічних праць, що було наведено протягом XX ст. Виявлено їх системну організацію (парадигматику та синтагматику), зміст і форму, кількісну й якісну динаміку, різні способи утворення, абсолютну та відносну кодифікованість. Проведено систематизацію слів з міжнародними кореневими компонентами (МКК) за формою та змістом. Розглянуто класи термінів з міжнародними терміноелементами, що можуть стояти у препозиції, постпозиції або вживатися у пре- та постпозиції. Проаналізовано кількісну й якісну динаміку таких слів за словниками різних типів і років видання, зміну (розширення чи звуження) семантичної структури ряду термінів, а також їх співвіднесеність з термінологічними полями та лексико-семантичними групами, парадигматику та синтагматику. З'ясовано статус компонента у кожному конкретному випадку. Розглянуто творення таких слів в українській мові, досліджено проблему їх кодифікації. Диференційовано поняття компонент і терміноелемент. Продемонстровано модифікацію основ і зміну статусу компонента.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-322 + Ш141.4-34 +
Шифр НБУВ: РА345211

      
3.

Кочан О. В. 
Термоелектричний перетворювач з керованим профілем температурного поля: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.11.04 / О. В. Кочан ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2011. — 19 с. — укp.

Запропоновано та досліджено новий вид давача температури - термоелектричний перетворювач з керованим профілем температурного поля (ТЕП з КПТП). В ньому, за рахунок стабілізації власного профілю температурного поля вздовж електродів головної термопари, незалежного від змін температурного поля об'єкта вимірювання, деградаційні процеси в її термоелектродах проявляються тільки у вигляді часового дрейфу функції перетворення та не можуть себе проявити як похибка від набутої за експлуатації термоелектричної неоднорідності, у разі якої генерована термо-е.р.с. залежить не тільки від температур робочого злюту та злютів порівняння, а і від профілю температурного поля вздовж електродів термопари. Проведено аналіз похибок ТЕП з КПТП, запропоновано метод регулювання температури підсистемами ТЕП з КПТП. Теоретично оцінено методичну похибку від теплового потоку від нагрівників до робочого злюту головної термопари. Розроблено та виготовлено макет ТЕП з КПТП і стенд його дослідження, експериментально підтверджено теоретичні висновки. Розроблено структуру системи, що використовує ТЕП з КПТП, показано, що за використання вибраних технічних рішень похибка від неоднорідності не перевищує 0,2 °С, а за періодичній метрологічній перевірці головної термопари похибка виміру температури не перевищує 1,3 °С.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З322-5
Шифр НБУВ: РА379638 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Кочан В.М. 
Феномен пограниччя у соціокультурному вимірі: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / В.М. Кочан ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено пограниччя як соціокультурний феномен. Праналізовано історію вивчення кордонів і пограниччя. Розглянуто концептуалізацію феномену пограниччя, визначено його соціокультурну специфіку та динаміку, антропологічні аспекти, зокрема, формування людини пограниччя та його ідентичності. Встановлено, що пограниччя є певним регіоном з соціальною, культурною, економічною, політичною специфікою та дуже багатоманітним феноменом. З'ясовано, що поліваріантність пограниччя визначається характером кордону. Доведено, що різноманітність типів кордонів визначає той факт, що зміст поняття пограниччя розкриваєтсья через його типологію. Виділено й охарактеризовно три типи пограниччя: перехідне, стикове, фронтирне. Встановлено, що пограниччя має суттєву соціокультурну специфіку, яка проявляється через особливе ставлення до чужого й характеризується високим ступенем субкультурності прикордонних регіонів. Доведено, що специфіка пограниччя визначає особливий тип соціального суб'єкта, формування якого відбувається за моделями маргіналізації, інтеграції й андрогінізації. Встановлено, що ідентичність людини пограниччя двонаправлена: у бік сусідніх етнокультурних спільностей і того центру, стосовно якого вона заявляє своєю регіональністю. Зроблено висновок, що пограниччя - це не лише лінія демаркації суміжних держав, але і природній полігон пошуку діалогу, компромісу, толерантності, що набуває особливого значення за умов світової глобалізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*333.123 +
Шифр НБУВ: РА357758

Рубрики:

      
5.

Поліщук Н. О. 
Термінолексика як джерело оновлення газетного тексту (на матеріалі газет перших десятиліть ХХІ ст.). / Н. О. Поліщук. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню термінолексики в сучасному українському газетному тексті. Термінну лексику розглянуто в двох площинах: структурно-семантичній та комунікативно-функційній.Поглиблено зміст поняття “термінолексика”, з'ясовано специфіку її функціонування в газетному тексті. Обґрунтувано проблеми мовної динаміки, зокрема процеси актуалізації, активації, денотативно-конотативної переорієнтації, пасивізації, окнижнення та орозмовлення в сучасному газетному контенті. Окреслено наслідки еволюції семантики термінолексем поза межами термінологічного поля, що відбувається в процесі детермінологізації. Проаналізовано 2 755 термінолексем, зреалізованих у мас-медійних контекстах. Виокремлено 23 тематичні групи, у їх межах лексико-семантичні підгрупи термінної лексики з модифікованою семантикою та емоційно-експресивним забарвленням. Встановлено тематичний діапазон і частотність уживання метафор, створених на базі термінолексики, визначено особливості морфологічного вираження семантично модифікованої термінолексики.Розкрито найяскравіші мовні особливості семантико-стилістичного явища гри слів як засобу увиразнення авторської мови.Виявлено типологію інноваційної термінної лексики в газетних матеріалах суспільно-політичної тематики.^UThe thesis is devoted to the research of term-vocabulary in the modern Ukrainian newspaper text. The term-vocabulary is considered in two aspects: structural-semantic and communicative-functional.The content of the term “term-vocabulary” is deepened. This term has considerably expanded its content and volume today. The specifics of its functioning in the modern newspaper text are found out. The problems of linguistic dynamism are substantiated, in particular, the processes of actualization, activation, denotative-connotative reorientation, passivization of modern newspaper lexicon. The consequences of the semantics evolution of term-lexeme out of bounds the terminology field, which occurs in the determinologization process, are outlined. The analysis of 2,755 term-lexeme, realized in mass-media contexts, is made. 23 thematic groups are distinguished, within them lexico-semantic groups of term-vocabulary with modified semantics and emotionally expressive coloring. The thematic range and frequency of the use of metaphors, created on the basis of term-vocabulary, are established. The most vivid language features of the semantic and stylistic phenomenon of word games as a means of expressing of the author's language are revealed. The modeling of the graphic game as a kind of game of language is traced. The general language innovations are investigated, the permanent process of their appearance is considered and analyzed, the typology of the innovative term-vocabulary in the newspaper materials of social and political subjects is revealed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
6.

Кочан О. В. 
Методи і засоби підвищення точності вимірювання температури термоелектричними перетворювачами з неоднорідними термопарами / О. В. Кочан. — Б.м., 2020 — укp.

Наукова новизна одержаних результатів полягає у наступному:1) Вперше запропоновано нову концепцію бездемонтажного калібрування термоелектричного перетворювача для успішної реалізації якої необхідно і достатньо виділити на його термопарі ділянку, в межах якої не відбуваються деградаційні зміни питомої термо-е.р.с., що дає змогу використати цю ділянку для оперативного визначення похибки шляхом цілеспрямованого переміщення зони температурного градієнту у сторону опорної ділянки. 2) Отримала подальший розвиток модель, що описує зміни термо-е.р.с. неоднорідної термопари внаслідок зміни розподілу температури вздовж її електродів, що дало змогу встановити закономірність, яка відображає зв'язок між поточними і максимальними значеннями похибок дрейфу і неоднорідності. 3) Вперше запропоновано оперативний метод визначення похибки термоелектричного перетворювача у процесі експлуатації, зумовленої дрейфом функції перетворення термопари, за допомогою опорної ділянки шляхом цілеспрямованого зміщення зони температурного градієнту таким чином, щоб цей градієнт був прикладений лише до опорної ділянки термопари. 4) Вперше запропоновано оперативний метод діагностування стану електродів термопари у процесі експлуатації, який, завдяки цілеспрямованим змінам температурного поля вздовж її електродів, дає змогу визначити шляхом рішення системи лінійних рівнянь за методом сукупних вимірювань питому термо-е.р.с. віртуальних ділянок, на які розбита термопара та визначити ступінь їх деградації, щоб зробити обґрунтований висновок про придатність термопари для подальшої експлуатації. 5) Вперше запропоновано метод керування профілем температурного поля за допомогою штучної нейронної мережі несхильний до самозбудження, що забезпечує зменшення тривалості встановлення заданого профілю температурного поля до однієї-двох ітерацій завдяки реалізації розімкнутої системи керування та навчання нейронної мережі безпосередньо на об'єкті керування. 6) Набула подальшого розвитку модель похибки термопари, яка описує залежність похибки термопари від температури та тривалості експлуатації, а також значення температури після зміни профілю температурного поля, що дозволяє спрогнозувати термін придатності термопари до використання. 7) Вперше запропоновано структуру двоконтурної системи вимірювання температури, яка, за рахунок почергової зміни функцій контурів (вимірювання та керування температурною об'єкта або корекція похибок і діагностування стану електродів термопари) забезпечує похибку вимірювання температури в межах 1,3°С для термопар типу хромель-алюмель. 8) Вперше запропоновано метод встановлення функції перетворення термоелектричного перетворювача за рахунок введення двох додаткових виводів термопари, що дає змогу експериментально підтвердити ефективність запропонованих методів.^UScientific novelty is:1) For the first time there is proposed a new concept of in situ calibration of the TC, for its implementation it is necessary and sufficient to determine the section on its TC which undergoes no degradation of Seebeck coefficient, which allows using this section by purposefully moving the temperature gradient zone towards the reference junction.2)There is further developed a model describing changes of thermo-emf of inhomogeneous TC versus changes in temperature distribution along its electrodes, which allows establishing the relationship between the current and maximum values of errors due to drift and due to inhomogeneity.3) For the first time there is proposed an operative method for in-situ determining error due to the TC drift by the means of a reference section and a purposeful shift of the temperature gradient zone so that this gradient applied only to the TC reference section.4) For the first time there is proposed an operative method of in situ diagnosing the state of the TC legs is proposed, which, due to purposeful changes of temperature field along TC, allows determining, by solving a system of linear equations by the method of aggregate measurements, Seebeck coefficients of sections which the TC is split into and determine the degree of their degradation to make a justified decision about the suitability of the TC for further operation.5) For the first time there is proposed, a stable method to control the temperature field using an artificial neural network, which reduces the duration of setting a preset temperature field to one or two iterations by implementing an open control system and training the neural network directly on the object of control.6) There is further developed a model of TC error, which describes the dependence of TC error on temperature and duration of operation, and temperature difference between the current and operation temperatures after changing the temperature field, which allows predicting the future time of operation of the TC.7) For the first time there is proposed a structure of a two-contour temperature measurement system, which, due to alternate changes of contour functions (measurement and control of object's temperature or error correction and diagnostics of thermocouple legs) provides temperature measurement error of 1.3°C for the type K TC.8) For the first time there is proposed a method for setting the conversion characteristic of the TC by introducing two additional wires, which allows confirming experimentally the effeciency of the proposed methods.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Кухарчишин М. І. 
Семантична деривація в українській біологічній термінології. / М. І. Кухарчишин. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація є першою спробою комплексного аналізу особливостей семантичної деривації, що відбувається на тлі процесів термінізації, транстермінізації та детермінізації в біологічній термінології української мови. У роботі обґрунтовано теоретико-методологічні засади дослідження семантичної деривації в біологічній термінології; з'ясовано зовнішньо- і внутрішньомовні причини цього процесу. Описано термінізацію загальномовних одиниць у біологічній термінології (метафоричні й метонімні перенесення значень загальновживаних слів у термінний пласт). Охарактеризовано процес транстермінізації: переосмислення термінів інших терміносистем у біологічній і міграція біологічних термінів в інші терміносистеми. Розглянуто детермінізацію біологічних термінів і проаналізовано перетворення, що виникають у семантичній структурі біологічних термінів, ужитих у художніх текстах, текстах засобів масової інформації, в корпусі фразеологізмів чи іншій терміносистемі. Матеріали дисертації сприятимуть поглибленню й уточненню знання про закономірності формування та розвитку біологічної термінології української мови. Можуть бути використані для впорядкування та стандартизації конкретної терміносистеми й у лексикографічній практиці, при створенні профільних підручників і навчальних посібників, а також слугувати підґрунтям для теоретичних студій з українського термінознавства.^UThe dissertation is the first attempt at the complex analysis of semantic derivation which occurs against the background of processes of terminologization, transterminologization and determinologization in biological terminology of the Ukrainian language. The paper substantiates the theoretical and methodological principles of the study of semantic derivation in biological terminology; explores the external and internal linguistic causes of this process; describes the terminologization of common language units in biological terminology (metaphorical and metonymical transfer of meanings of commonly used words in the layer of terms); characterizes the process of transterminologization, i.e. rethinking of terms of other terminological systems in biological one and migration of biological terms into other terminological systems; considers the determinologization of biological terms and analyzes the semantic transformations which arise in the semantic structure of a biological term used in journalistic, artistic or other terminological systems.The dissertation materials will contribute to the deepening and refinement of knowledge about the patterns of formation and development of biological terminology of the Ukrainian language. They can be used to organize and standardize a specific terminological system in lexicographic practice and to create specialized textbooks and manuals, as well as serving as a basis for theoretical studies in the Ukrainian terminology.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Германович Г. О. 
Медичні терміни зі соматичними компонентами в сучасній українській мові. / Г. О. Германович. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню медичних термінів зі соматичними компонентами як єдиної системної організації. У роботі обґрунтовано теоретико-методологічні засади дослідження медичної лексики зі соматичними компонентами в українському мовознавстві. Показано системну організацію соматичної лексики в медичній сфері; з'ясовано специфіку медичних термінів зі соматичними компонентами; розглянуто структурні моделі цих термінів. Описано основні лексико-семантичні групи в системі медичних термінів зі соматичними компонентами й схарактеризовано парадигматичні та синтагматичні зв'язки між ними. Виявлено місце соматизмів в структурі простих, складних і складених термінів. З'ясовано, які соматизми за походженням переважають: українські чи запозичені. Матеріали дослідження сприятимуть систематизації знань і поглибленню відомостей про специфіку медичних термінів зі соматичними компонентами, їхню структуру, класифікаційну групу, значення, продуктивність, доцільність існування в терміносистемах галузевого профілю. Запропонований аналіз слугуватиме для впорядкування та стандартизації медичної термінології.^UThe thesis highlights the research of medical terms with somatic components as a unified system. The theoretical and methodological basis of the investigation of medical lexicon with somatic components in Ukrainian linguistics has been analyzed. The system of organization of somatic lexicon in the medical sphere has been demonstrated; specification of medical terms with somatic components has been defined; structural models of these terms have been considered. The main lexical-semantic groups in the system of medical terms with somatic components have been described and the paradigmatic and syntagmatic relationships between them have been characterized. A place of somatisms in the structure of simple, compound and composed terms has been found out. Also, it has been analyzed what terms predominate in origin: Ukrainian or borrowed.The materials of the study will contribute to the systematization of knowledge and widening of the information about the specificity of medical terms with somatic components, their structure, classification group, meaning, productivity, justification of their existence in the medical term system. The proposed analysis will ensure the improvement and standardization of medical terminology.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Кочанов В. Ю. 
МЕТОД РОЗРАХУНКУ НАПРУЖЕНО-ДЕФОРМОВАНОГО СТАНУ ТА ВИБІР КОНСТРУКТИВНИХ ПАРАМЕТРІВ ІЛЮМІНАТОРІВ ДЛЯ ЗАСОБІВ ОКЕАНОТЕХНІКИ / В. Ю. Кочанов. — Б.м., 2021 — укp.

У роботі розглянуто методи розрахунку напружено-деформованого стану глибоководних ілюмінаторів та методи їх випробувань при тривалих та циклічних навантаженнях гідростатичним тиском.Розроблено теоретичний метод розрахунку напружено-деформованого стану, запропоновано спосіб вибору конструктивних параметрів ілюмінаторів засобів океанотехніки та методики прогнозування зміни їх фізико-механічних характеристик в процесі експлуатації. В результаті досліджень отримано наступні наукові результати.Вперше розроблено аналітичний спосіб розрахунку напружень і деформацій у світлопрозорому елементі з органічного скла ілюмінатора під дією рівномірного гідростатичного тиску.^UIn the dissertation work considers calculating methods of the stress-strain state of deep-water portholes and methods for testing them under long-term and cyclic loading by hydrostatic pressure.A theoretical method for calculating the stress-strain state was developed; the method for choosing the design parameters of the portholes of ocean engineering facilities and a method for predicting changes in their physical and mechanical characteristics during operation were proposed.As a result of the research, the following scientific results were obtained.For the first time, an analytical method for calculating stresses and deformations in a translucent element of porthole made of acrylic under the action of uniform hydrostatic pressure was developed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Білоусова Р. З. 
Терміни бібліотекознавства та бібліографознавства в українській мові кінця ХХ – початку ХХІ століття (системно-структурна організація). / Р. З. Білоусова. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню термінології українського бібліотеко- та бібліографознавства за попередні 25 років, що дало змогу осмислити її національну специфіку, встановити основні тенденції розвитку, використати надбання провідних спеціалістів галузі та міжнародний досвід, сформулювати методологічні засади унормування цієї термінолексики, визначити ступінь її відповідності реальним професійним потребам. Встановлено, що українська бібліотекознавча та бібліографознавча термінологія початку ХХІ ст. є важливою частиною українського термінофонду і становить розгалужену й чітку систему найменувань (зібрано 2552 одиниці), об'єднаних у тематичні групи лексики, яка переживає як інтенсивне поповнення новими термінами, так і втрату застарілих. Детально проаналізовано гіперо-гіпонімні відношення, а також яскраво виражені лексико-семантичні процеси (синонімію, антонімію, паронімію, полісемію). Розкрито питання структури термінів, проаналізовано основні способи творення. Обґрунтовано думку, що процеси освоєння термінів-новотворів поки що не мають належної критичної лінгвістичної оцінки, об'єктивного вивчення, фахових рекомендацій стосовно потреби та доцільності їх вживання. Через те новітні процеси термінотворення потребують чіткого правописного регламенту.^UThe thesis is devoted to the research of terminology of Ukrainian library science and bibliography for the recent 25 years, which allowed to comprehend its national distinguishing features, to establish basic tendencies and regularities of its development, to use the achievements of leading specialists in this field as well as international experience, to outline methodological base for this terminology standardization, to determine the degree of its compliance with real professional needs. It was found that Ukrainian Librarian-Bibliographical Terminology of the early XXI century is an important part of the terminology stock of Ukrainian language that constitutes an extensive and clear system of names (2552 units are collected) grouped into thematic groups of vocabulary undergoing both constant and intensive replenishment by new terms and loss of old or obsolete terms. The hyper-hyponymic relations as well as strongly-marked lexical and semantic processes (synonymy, antonymy, paronymy, polysemy) have been analyzed in details. The issue of the structure of terms has been revealed; the basic ways of tern building have been analyzed.It has been substantinated that the processes of acquisition of term-neologisms have yet undergone neither a proper critical linguistic assessment, nor an objective study, nor professional recommendations on the need and expediency of their use. Therefore, the recent processes of term formation require clear spelling rules.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського