Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (164)Книжкові видання та компакт-диски (150)Журнали та продовжувані видання (14)
Пошуковий запит: (<.>A=Попова О$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 19
Представлено документи з 1 до 19

      
1.

Попова О.О. 
Вакцинопрофілактика краснухи та удосконалення епідеміологічного нагляду: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.02 / О.О. Попова ; АМН України. Ін-т епідеміології та інфекц. хвороб ім. Л.В.Громашевського. — К., 2001. — 21 с. — укp.

Проведено детальний аналіз захворюваності на краснуху в різні роки в різних вікових групах. Визначено найбільш вразливі до хвороби вікові групи дітей та професійні категорії дорослого населення, а також стратегічні напрямки вакцинопрофілактики краснухи. Доведено необхідність щеплення для дівчат віком 15 - 16 років з детальним вивченням анамнезу щодо захворювання на краснуху. Вперше в Україні встановлено безпечність та імунологічну ефективність вакцинації проти краснухи серед різних вікових груп населення з використанням моновакцин і комбінованої вакцини проти кору, краснухи та епідемічного паротиту. Запропоновано заходи щодо удосконалення епідеміологічного нагляду за хворими на краснуху та з випадками вродженої краснухи за рахунок збільшення параметрів статистичної звітності та забезпечення проведення лабораторної диференціальної діагностики випадків вродженої краснухи, організації серологічного обстеження у разі необхідності вагітних жінок з метою запобігання виникненню випадків вродженої краснухи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.514.26-395
Шифр НБУВ: РА314410 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
2.

Попова О.Л. 
Економічний механізм сталого розвитку аграрної сфери: автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.00.03 / О.Л. Попова ; Держ. установа "Ін-т економіки та прогнозування НАН України". — Х., 2009. — 40 с. — укp.

Розроблено теоретико-методологічні засади економічного механізму сталого розвитку національної аграрної сфери в інтересах суспільного добробуту та справедливості поколінь. Обгрунтовано основні положення концепції сталого розвитку для аграрної сфери. Визначено місце агроландшафту в агросфері й особливості його формування у контексті сталого розвитку. Обгрунтовано стратегічні вектори, заходи й економічні важлелі сталого розвитку національної аграрної сфери, узгоджені з загальновизнаними у міжнародній, зокрема, європейській практиці. Оцінено сформовані тенденції розвитку вітчизняного аграрного сектора й еколого-соціальну діяльність сільськогосподарських підприємств у контексті сталості. Розкрито теоретико-методологічні засади й об'єктне спрямування економічного механізму сталого розвитку аграрної сфери. Оцінено раціональність витрат бюджетних коштів на підтримку агросфери, визначено відповідність порядків їх надання засадам сталого розвитку. Обгрунтовано пропозиції щодо удосконалення економічного механізму розвитку аграрної сфери у контексті сталості та трансформації системи державної підтимки, активізації самоорганізації суб'єктів агрогосподарювання та сільських спільнот.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320-96 +
Шифр НБУВ: РА368267

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Попова О.І. 
Клініко-експериментальне обгрунтування застосування амізону та біфіформу у комплексному лікуванні герпетичних стоматитів у дітей і дорослих: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / О.І. Попова ; Ін-т стоматології АМН України. — О., 2007. — 20 с. — укp.

Науково обгрунтовано доцільність комплексного застосування противірусного препарату з імуномодулювальними властивостями та пробіотика в терапії герпетичних стоматитів у дітей та дорослих з метою підвищення ефективності лікування захворювання. На підставі результатів епідеміологічного дослідження виявлено високий рівень розповсюдженості герпетичних стоматитів серед населення. Під час проведення експериментального дослідження на моделі генітальної герпетичної інфекції на 20-ти мурчаках встановлено, що поєднане використання біфіформу з 3 % амізоновою маззю майже повністю запобігає виникненню специфічної симптоматики. Виявлено, що застосування запропонованого методу лікування в клініці зменшує інтенсивність загальної симптоматики, скорочує терміни місцевих проявів, періоду висипань та епітелізації, зменшує біль, суб'єктивні відчуття, а також сприяє скороченню загальної тривалості захворювання на 2 доби, збільшенню міжрецидивного періоду на 2-3 місяці у порівнянні з контрольною групою. Ефективність лікування підтверджено за допомогою мікробіологічних, морфологічних та імунологічних досліджень. Показано, що застосування запропонованого методу лікування сприяє відновленню стану мікроекології порожнини рота, прискорює заживлення герпетичних вогнищ, а також відновлення показників в системі інтерферону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.220.111-5 + Р733.661.220.111-5 +
Шифр НБУВ: РА351077

Рубрики:

      
4.

Попова О. В. 
Методика навчання майбутніх перекладачів декодування інтонації гендерно-маркованого англійського мовлення: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.02 / О. В. Попова ; Південноукр. нац. пед. ун-т ім. К.Д. Ушинського. — О., 2010. — 21 с. — укp.

Розглянуто теоретичні передумови та сучасний стан підготовки майбутніх перекладів до декодування інтонації гендерно-маркованого англійського мовлення. Визначено педагогічні умови навчання майбутніх перекладачів декодування семантики інтонаційного оформлення жіночого та чоловічого англомовного мовлення. Виявлено критерії, показники та рівні сформованості в майбутніх перекладачів навичок декодування інтонації гендерно-маркованого англійського мовлення. Розроблено лінгводидактичну модель, систему вправ і методичні рекомендації щодо навчання майбутніх перекладачів декодування семантики інтонації жіночого та чоловічого англомовного діалогічного мовлення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-913.31
Шифр НБУВ: РА376234 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Попова О.Г. 
Оцінка і прогнозування мікроструктури, властивостей робочого шару прокатних валків з високохромистого чавуну: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.02.01 / О.Г. Попова ; Харк. нац. автомоб.-дор. ун-т. — Х., 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено вплив хімічного складу й умов кристалізації на формування структури й властивостей робочого шару валка. Отримано математичні моделі, що встановлюють взаємозв'язок між хімічним складом, співвідношенням структурних складових, умовами формування робочого шару, параметрами термообробки та властивостями металу валка. Виявлено закономірності в розподілі легуючих елементів між фазами за глибиною робочого шару валка в литому стані та після термообробки. Теоретичними оцінками виявлено температурні градієнти, визначено рівень термічних напружень, а також можливість перерозподілу хрому в неоднорідному полі напружень. На підставі виявлених закономірностей запропоновано оцінюючі критерії якості, що дозволяють прогнозувати структуру, механічні та експлуатаційні властивості матеріалу валків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К722.521.250.42
Шифр НБУВ: РА315328 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
6.

Попова О.А. 
Розвиток граматично правильного українського мовлення майбутніх учителів гуманітарних спеціальностей у двомовному середовищі: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.02 / О.А. Попова ; Херсон. держ. ун-т. — Херсон, 2010. — 21 с. — укp.

Висвітлено лінгвістичні, психологічні та лінгводидактичні засади розвитку граматично правильного українського мовлення студентів у двомовному середовищі. Теоретично обгрунтовано й експериментально перевірено методику роботи з розвитку такого мовлення у майбутніх учителів. Визначено умови ефективного формування граматичної правильності мовлення студентів, зокрема, навчання мови на засадах когнітивно-комунікативного підходу, спрямування організаційних форм і методів роботи на підвищення мотиваційних інтересів студентів до вивчення граматики української мови та формування усвідомленої потреби мовленнєвого самовдосконалення майбутнього педагога гуманітарного профілю в двомовному середовищі, раціональне поєднання традиційних та інноваційних методів і прийомів, а також застосування системи вправ і завдань, спрямованих на запобігання та подолання граматичних помилок інтерферентного характеру.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-913.33 + Ч489.518.5
Шифр НБУВ: РА373095 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Попова О.В. 
Розвиток інноваційних процесів у середніх загальноосвітніх навчально-виховних закладах України в ХХ столітті: Автореф. дис... д-ра пед. наук: 13.00.01 / О.В. Попова ; Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2001. — 39 с. — укp.

Досліджено генезис інноваційних процесів у середніх загальноосвітніх навчально-виховних закладах України в ХХ ст. На підставі детермінованого аналізу конкретно-історичних обставин визначено етапи їх розвитку, зокрема, з початку ХХ ст. до 1920 рр. - зародження педагогічних інновацій, 1920 - середина 1930-х рр. - реорганізація навчально-виховного процесу, середини 1950 - 1980-ті рр. - розвиток масової педагогічної творчості, 1990-ті рр. - розбудову інноваційної школи за умов національного відродження). Розкрито суть інноваційного навчально-виховного закладу, наведено класифікацію типів інноваційних шкіл. Проаналізовано зміст конкретних інновацій, реалізованих у навчально-виховних закладах України протягом ХХ ст. Визначено умови ефективності впровадження нововведень у шкільну практику. Досліджено особливості розвитку інноваційних процесів, що мають прогностичну спрямованість і є джерелом для розробки науково-теоретичних напрямів фундаментальних досліджень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч311,01 + Ч33(4УКР)
Шифр НБУВ: РА319989 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Попова О.М. 
Розвиток музейної справи в Харківській губернії (1864 - 1917 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.М. Попова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено музейну справу у Харківській губернії в 1864 - 1917 рр. Розкрито стан наукової розробки цієї проблеми. Проаналізовано історичні джерела. Висвітлено троїстий внесок земських установ усправу організації та подальшої діяльності українських музеїв, наукової та практичної музейної роботи. Розглянуто передумови заснування, організацію та діяльність головних музейних установ Харківської губернії. Визначено роль Харківського університету, Харківського історико-філологічного товариства, товариства розповсюдження в народі грамотності, Харківського церковно-археологічного товариства, міської школи малювання та живопису, губернського земства щодо розповсюдження музейної справи у межах Харківської губернії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч773(4УКР-4ХАР)5 +
Шифр НБУВ: РА361645

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Попова О.П. 
Розвиток творчого потенціалу майбутнього інженера в процесі професійної підготовки у вищому технічному навчальному закладі: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / О.П. Попова ; Класич. приват. ун-т. — Запоріжжя, 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему розвитку творчого потенціалу студентів ВТНЗ. Розкрито суть понять "творчий потенціал інженера", "розвиток творчого потенціалу студента ВТНЗ". Розроблено й обгрунтовано концептуальні підходи та модель розвитку творчого потенціалу даних студентів. Доведено, що необхідними та достатніми умовами його розвитку є цілеспрямована внутрішньовузівська підготовка викладачів до розвитку творчого потенціалу майбутніх інженерів, духовно-творче збагачення педагогічного процесу ВТНЗ, створення розгалуженої системи стимулювання професійно-творчого самовияву.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж.р(4УКР)3-3 +
Шифр НБУВ: РА364720

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Попова О.В. 
Санаторно-курортне лікування порушень репродуктивної сфери дівчаток пубертатного віку з остеопенічним синдромом: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / О.В. Попова ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2007. — 18 с. — укp.

Вивчено особливості статевого та фізичного розвитку, гормональний гомеостаз, структурно-функціональні властивості кісткової тканини дівчаток з патологією пубертатного періоду. Установлено, що низька концентрація естрадіолу та прогестерону у крові цих дівчаток з патологією зазначеного періоду є причиною дефіциту кісткової маси, розвитку у них остеопенії та можливості прогресування сколіотичної хвороби. Розроблено лікувальний комплекс, який позитивно впливає на клінічні прояви, нормалізує антропометричні показники, вміст гонадотропних гормонів, збільшує концентрацію стероїдних і пептидних гормонів на 78,0 %, рівень кальцію - на 98,0 %. У результаті лікування індекс щільності кісткової тканини збільшився на 5,0 - 6,0 % в основній групі, кількість дітей з остеопенією знизилася на 33,3 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.418.1-54 + Р733.71-54 +
Шифр НБУВ: РА350040

Рубрики:

      
11.

Попова О.В. 
Синдром хронічної втоми у хворих на хронічні гепатити (діагностика, лікування, реабілітація): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.02 / О.В. Попова ; Луган. держ. мед. ун-т. — Луганськ, 2002. — 20 с. — укp.

Узагальнено дані комплексного клініко-лабораторного обстеження 86-ти хворих з хронічними гепатитами (ХГ) невірусного генезу та наявністю синдрому хронічної втоми (СХВ) і 92-х хворих з СХВ, у яких не виявлено хронічної патології печінки. Встановлено, що у даних хворих мають місце синдром метаболічної інтоксикації, який характеризується підвищенням рівня "середніх молекул", метаболітів перекисного окиснення ліпідів на тлі більш значного зниження активності ферментів системи антиоксидантного захисту, а також помірні порушення імунологічних показників, переважно за відносним супресорним варіантом вторинного імунодефіциту, помірне зростання рівня циркулюючих імунних комплексів і природного інгібуючого фактора сироватки крові, що корелює зі ступенем зменшення концентрації IgM. Доведено, що включення ербісолу та ентеросорбції до програми лікування хворих на ХГ з наявністю симптомів СХВ сприяє більш швидкій ліквідації клінічних симптомів гепатиту, а у подальшому - зникненню симптомів СХВ; обумовлює повноцінну ліквідацію вторинного імунодефіциту, нормалізацію біохімічних показників, що у 1,6 разів частіше поєднується зі стійкою клініко-біохімічною ремісією протягом одного року. Зазначено, що проведення медичної реабілітації даних хворих з використанням рослинного препарату "Манаксу" у комбінації з ентеросорбцією після виписки із стаціонару дозволяє уникнути чергового загострення ХГ ще протягом 11 місяців.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.510.116-5 +
Шифр НБУВ: РА322866

Рубрики:

      
12.

Попова О.Ю. 
Управління ефективністю інвестиційної діяльності промислових підприємств: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / О.Ю. Попова ; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. — Луганськ, 2003. — 19 с.: рис., табл. — укp.

Досліджено основні тенденції інвестиційної діяльності промислових підприємств. Проаналізовано функції держави та ринку у формуванні стприятливих умов інвестування. Запропоновано пріоритетні напрямки удосконалення інвестиційного законодавства. Уточнено визначення основних термінів, що розкривають суть інвестиційної діяльності промислових підприємств. Побудовано схему інвестиційної діяльності, яка відображає процес формування мотивації інвесторів. Розвинено класифікацію видів ефективності інвестиційної діяльності, яка створює вимоги до інструментів управління ефективністю, а також сформовано методичний підхід до керування інвестиційного проекту. Запропоновано методичний апарат оцінки впливу різних за рівнем ефективності інвестицій на загальний результат господарювання. Обгрунтовано порядок визначення результатів залежних і незалежних інвестицій з урахуванням характеру використання кінцевої продукції. Сформовано систему індексів та узагальнюючий показник, що дає змогу визначити інтенсивний та екстенсивний напрям формування ефективності інвестиційної діяльності. Надано визначення нової характеристики інвестицій - зони безпеки та рекомендації з оцінки приросту її меж у разі зміни інвестиційних платежів. Розроблено модель взаємозв'язку між терміном скорочення інвестиційних фаз та рівнем прибутку від реалізації проекту, яка враховує варіанти рівномірного та нерівномірного розподілу даних платежів у часі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)301-56-07-21 +
Шифр НБУВ: РА326325

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Попова О.В. 
Феномен ідентичності у контексті соціально-філософського дискурсу: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / О.В. Попова ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2008. — 19 с. — укp.

Розглянуто феномен соціальної ідентичності як діалектичну єдність тотожності та унікальності, самості та ототожнення, idem та ipse. Виокремлено головні парадигми розуміння ідентичності та визначено її смислове поле в межах цих парадигм. Узагальнено головні теорії ідентичності в західній та вітчизняній філософії та психології. Встановлено тісний зв'язок цієї категорії з категорією самосвідомості в контексті історико-філософської думки. Визначено головні підходи сучасної гуманітаристики щодо стратегії подолання кризи ідентичності. Виявлено головні тенденції історичних модифікацій соціальної ідентичності, пов'язані з діалектикою тотожності й самості, встановлено логіку соціальних трансформацій ідентичності. Проаналізовано головні чинники формування постмодерної ідентичності, її особливості та вплив на становлення сучасної української ідентичності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*622 + Ю952.2 +
Шифр НБУВ: РА361003

Рубрики:

      
14.

Попова О.І. 
Формування стилістичної вправності мовлення майбутніх учителів початкових класів: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / О.І. Попова ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 2001. — 16 с. — укp.

Досліджено проблему формування стилістичних умінь майбутніх учителів початкових класів, актуальність якої визначено потребою держави мати кваліфікованих спеціалістів початкової ланки середньої освіти, які засвоїли знання теоретичного матеріалу різних навчальних дисциплін і володіють мовленням на професійному рівні. Проаналізовано стан мовленнєвої культури студентів факультету підготовки вчителів початкових класів, виявлено типові стилістичні помилки та недоліки в їх мовленні. На підставі аналізу наукової літератури визначено напрямки роботи над стилістичною вправністю професійного мовлення вчителів початкових класів. Розроблено методичне забезпечення процесу формування у студентів стилістичної вправності професійного мовлення. Експериментально перевірено ефективність запропонованої методики вдосконалення стилістичних умінь майбутніх учителів початкових класів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-913.37
Шифр НБУВ: РА312491 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Василишина Л. М. 
Формування оптимальної територіальної структури регіонального господарювання / Л. М. Василишина. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота присвячена обґрунтуванню теоретичних засад та розробці практичних рекомендацій щодо формування оптимальної територіальної структури регіонального господарювання. Досліджено генезис розвитку територіальної структури регіонального господарювання та уточнено сутність територіальної структури регіонального господарювання. Обґрунтовано роль кластерів як компоненти територіальної структури регіонального господарювання. Розроблено методичний підхід до формування оптимальної територіальної структури регіонального господарювання. Узагальнено зарубіжний досвід формування територіальних структур. Проведено оцінювання організаційно-економічних передумов територіальної кластеризації. Проаналізовано фінансові передумови територіальної кластеризації. Визначено концептуальні засади формування територіальної структури регіонального господарювання. Розроблено концептуальні моделі організаційно-економічного і фінансового забезпечення формування територіальної структури. Запропоновано науковий підхід до моделювання територіальної структури регіонального господарювання, який орієнтований на створення крос-кластера як одиниці територіальної структури.^UIn the dissertation theoretical bases and practical recommendations on the improvement of tools for forming the optimal territorial structure of regional economy have been developed.The genesis of the development of territorial structure of regional economy is studied and the essence of territorial structure of regional economy is specified. As a result, territorial structure of the economy should be considered as the optimal spatial ratio in the location of territorial, industrial, social, infrastructural and natural objects, as well as their complexes (associations) with characteristic stable connections, which are endowed with certain functions aimed at sustainable socio-economic development of the region to ensure high standards of quality of life and well-being of the population. The role of clusters as components of territorial structure of regional economy is substantiated. Based on the synthesis of theoretical and methodological studies of cluster theories, the thesis is formed that complex and dynamic management processes lead to the integration of different kinds and types of clusters, making it possible to create a new form of territorial organization – cross-cluster, which is formed at the intersection of different kinds and types of clusters. A methodical approach to formation of the optimal territorial structure of regional management is developed, which is based on clustering of territories and allows to analyze changes in the main parameters of their organizational, economic and financial support, to establish interregional differences.The foreign experience of formation of territorial structures is generalized, the results of which show that the intensification of cluster formation process begins when a wide range of participants is involved, among whom state and regional (territorial, local) authorities play an important role. The assessment of organizational and economic preconditions of territorial clustering is carried out. Financial preconditions of territorial clustering are analyzed. Problems that slow down the processes of decentralization and territorial reform have been identified: public distrust of the authorities, lack of an institutional component, insufficiently correct activities of certain mass media, and the presence of corruption schemes, in particular in the field of land issues.Conceptual bases of formation of territorial structure of regional economy are determined. Conceptual models of organizational, economic and financial support for formation of territorial structure have been developed. A matrix of differentiation of territories is developed, the elements of which are determined by conceptual models of organizational, economic and financial support of the optimal territorial structure of regional management, which are based on quantitative estimates of indicators. The scientific approach to modeling of territorial structure of regional management which is focused on creation of a cross-cluster as a unit of territorial structure is offered.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Попова О. О. 
Соціальний та культурний капітал як чинник соціальної адаптації внутрішньо переміщених осіб в сучасному українському суспільстві. / О. О. Попова. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації досліджується вплив соціального та культурного капіталівна процес соціальної адаптації вимушених внутрішніх переселенців вукраїнському суспільстві. Актуальність теми зумовлена браком комплекснихсоціологічних досліджень соціального та культурного капіталів як чинниківсоціальної адаптації вимушених переселенців, а також суспільним запитом наоптимізацію їх соціального становища та фасілітацію інтеграції доприймаючих громад.^UThe PhD thesis investigates the influence of social and cultural capitals on theprocess of social adaptation of internally displaced persons in Ukrainian society. Thesubject is actually due to the lack of complex sociological researches of social andcultural capitals as a factor of social adaptation of internally displaced persons, aswell as due to the public demand for optimizing their social status and facilitatingtheir integration into the host communities.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Попова О. В. 
Формування компетентності в українському усному діалогічному мовленні в учнів основної школи методом дискусії. / О. В. Попова. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню дискусії як навчального методу на уроках української мови, розкриттю його ефективності у формуванні компетенції усного діалогічного мовлення в учнів основної школи. У дисертації подано результати теоретико-експериментального дослідження процесу формування української комунікативної компетентності в учнів основної школи із застосуванням методу навчальної дискусії в умовах діалогічного навчання. Розглянуто діалогічну взаємодію в лінгводидактиці, усне мовлення як текст, його текстові і далогічні ознаки, проведено аналіз праць українських та іноземних методистів, лінгводидактів, котрі досліджували метод дискусії, та ефективність цього методу у формуванні комунікативної компетентності на уроках української мови. Розглянуто усну діалогічну компетентність учнів основної школи як дидактичну проблему, з'ясовано принципи формування української усномовленнєвої діалогічної компетентності, серед яких: принцип кооперативності, комунікативного спрямування навчання, незалежної думки, принцип інтегративності галузей науки і міжпредметних зв'язків, діяльнісний принцип, принцип налаштованості на життєвий та комунікативний досвід учнів.^UThe thesis aims to the study of discussion as a teaching method in Ukrainian language lessons, revealing its effectiveness in building the competence of oral dialogic speech in lower secondary school students. The thesis presents the results of theoretical and experimental research of the process of building of Ukrainian communicative competence in lower school students using the method of educational discussion in the conditions of dialogic learning. Dialogic interaction in linguodidactics, oral speech as a text, its textual and dalogical features, analysis of works of Ukrainian and foreign methodologists, linguodidactics related to the study of the method of discussion and its effectiveness in the building of communicative competence in Ukrainian lessons are considered. Oral dialogic competence of lower school students as a didactic problem is considered, the principles of formation of Ukrainian conditional dialogic competence are clarified, among which: the principle of cooperativeness, communicative direction of learning, independent thought, the principle of integrative branches of science and interdisciplinary relations, activity principle life and communicative experience of students.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Попова О. В. 
Дизайн сценічного простору в сучасному українському театрі: автореферат дис. ... д.філософ : 022 / О. В. Попова. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертаційній роботі вперше у вітчизняній гуманітаристиці досліджено дизайн сценічного простору постановок 2010–2020-х рр. у сучасному українському театрі з урахуванням видової специфіки. Проаналізовано композиційні принципи та структуру сценічного простору українського театру на прикладі вистав драматичних, музичних театрів, театрів танцю і театрів малих форм.Використання терміна «дизайн сценічного простору» (загальна візуально-просторова організація всієї театральної події, що потенційно включає в себе всі відчуття, а також часовий аспект театру) обґрунтовано на концептуальному рівні як підхід до вирішення художнього оформлення вистав сучасного українського театру, процесу створення унікального візуального образу з використанням знакових засобів для розкриття авторської концепції та сенсово-змістового наповнення вистави.Дизайн сценічного простору сучасного українського театру розглянуто у контексті його процесуальності, що виражається у створенні пластичного образу у часопросторі вистави за допомогою різноманітних форм, матеріалів, світлових та кольорових акцентів, а також узгодженні з розвитком мізансценічного малюнка постановки.Застосовано класичний інструментарій мистецтвознавства, орієнтований на стильовий та формально-композиційний аналіз, цілісне бачення предметно-просторового середовища вистави. Мистецтвознавчий аналіз посприяв дослідженню творчості провідних художників сучасного українського театру, виявленню образотворчого рішення театральної вистави з погляду стилістики, жанрової своєрідності, використання композиційних засобів, специфіки пластичного образу та ін.З’ясовано, що новий концептуальний та конструктивний підхід до вистави, характерний для європейського і українського театру початку ХХ ст., зумовив глибинне дослідження нових технологічних інструментів, засобів та можливостей формування дизайну сценічного простору. Констатовано, що дизайн сценічного простору – самостійний вид проєктної діяльності, включений у процес створення театральної вистави як продукту колективної творчості, що передбачає розробку і створення об’єктів предметного середовища, а також застосування комбінованих прийомів організації ігрового простору вистави; як вид проєктно-художньої діяльності включає проєктування, конструювання та організацію простору сцени за допомогою інших видів дизайну; працює із середовищем життя людини в умовному ігровому просторі.Виявлено, що сучасна концепція сценічного дизайну великою мірою заснована на русі New Stagecraft і пропагує його естетичні цінності: простота, уніфікація, співпраця.Констатовано, що відповідно до сучасної концепції дизайн сценічного простору можна розглядати як подієвий майданчик (цілісність), що не обмежується живим театром, а охоплює оформлення простору в будь-якому середовищі, в тому числі й віртуальному. Рецепція візуальної події відбувається у часі та просторі глядача.Виявлено, що основним в організації предметно-просторового середовища вистави в сучасному драматичному театрі є принцип художньої інтерпретації (характеризується широким та варіативним творчим потенціалом і є втіленням сценографічної гри в контексті специфіки концепції постмодерністського театру). Принципи автентичності та культурної ідентичності застосовуються відповідно до режисерського прочитання літературного першоджерела. Урахування історичного та етнічного контексту, культурно-естетичних і національних особливостей відбувається з метою авторського застосування прийому візуального цитування.Виявлено основні напрями розвитку сценічного дизайну українського музичного театру.З’ясовано, що особливості пластичного рішення дизайну сценічного простору театру танцю полягають у: максимальному звільненні планшета сцени; розміщенні на вертикальних площинах декору сюжетно-оповідного чи орнаментально-декораційного характеру (в сучасних постановках простежується тенденція заміни живописних декорацій на мультимедійні – зазвичай проєкція на задник); розробці динамічного світлового та кольоро-пластичного еквівалента музичній партитурі, що доповнюють змістовність танцювальної лексики; створенні костюмів, що узагальнюють сутність характеру персонажа, посилюють інформативність візуального ряду та пластичну виразність.Констатовано, що візуально-образну мову художника-постановника в театрі танцю та театрі малих форм (театр одного актора) на сучасному етапі характеризує: створення порожнього, філософічного простору; приділення основної уваги освітленню, тіньовим ефектам.^UIn the dissertation work, for the first time in domestic humanities, the design of the stage space of productions of 2010-2020s in the modern Ukrainian theater was investigated, taking into account the species specificity. The compositional principles and structure of the stage space of the Ukrainian theater are analyzed on the example of performances of dramatic, musical, dance and small-form theaters.The use of the term "design of stage space" (the general visual-spatial organization of the entire theatrical event, which potentially includes all sensations, as well as the temporal aspect of the theater) is based on a conceptual level as an approach to solving the artistic design of performances of modern Ukrainian theater, the process of creating a unique visual image with the use of symbolic means to reveal the author's concept and the meaningful content of the play.The design of the stage space of the modern Ukrainian theater is considered in the context of its procedurality, which is expressed in the creation of a plastic image in the space-time of the performance with the help of various forms, materials, light and color accents, as well as coordination with the development of the mise-en-scène design of the production.The classical toolkit of art history, focused on stylistic and formal-compositional analysis, a holistic vision of the subject-spatial environment of the performance, is applied. The art analysis contributed to the research of the work of the leading artists of the modern Ukrainian theater, to the discovery of the artistic solution of the theatrical performance from the point of view of stylistics, genre originality, the use of compositional means, the specifics of the plastic image, etc.It was established that the design of the stage space is an independent type of project activity, included in the process of creating a theatrical performance as a product of collective creativity, which involves the development and creation of objects of the subject environment, as well as the use of combined methods of organizing the play space of the performance; as a type of project-artistic activity includes designing, constructing and organizing the space of the stage with the help of other types of design; works with a person's living environment in a conditional game space.Designing the environment of theatrical action involves a harmonious combination of all its parameters: material-physical, functional-pragmatic, social and emotional-artistic. A characteristic trend in the design of the stage space is the desire to design integrally shaped complexes that change and harmonize the object-spatial environment of theatrical action.It was revealed that the modern concept of stage design is largely based on the New Stagecraft movement and promotes its aesthetic values: simplicity, unification, cooperation. The New Stagecraft revolution in the Western world was not only an aesthetic shift, but also the beginning of theater design. The function of scenery and the figurative expression of feelings is a philosophical position based on the philosophy of New Stagecraft: the set designer, who is responsible for creating meaningful interpretive art on stage, must balance functional purpose with artistic expression. The theory of New Stagecraft is based in part on the discovery by theater designers of new ways to make the stage environment useful.It was established that according to the modern concept, the design of the stage space can be considered as an event site (integrity), which is not limited to a live theater, but covers the design of space in any environment, including a virtual one. The reception of a visual event takes place in the time and space of the viewer.The main directions of the development of the stage design of the Ukrainian musical theater have been identified.It was found out that the features of the plastic design solution of the stage space of the dance theater are: maximum release of the stage tablet; placement on vertical planes of decor of a plot-narrative or ornamental-decorative nature (in modern productions, there is a tendency to replace pictorial decorations with multimedia ones – usually projection onto a backdrop); development of a dynamic light and color-plastic equivalent of a musical score that complements the meaningfulness of the dance vocabulary; creating costumes that summarize the character's essence, enhance the informativeness of the visual series and plastic expressiveness.It was established that the visual and figurative language of the stage artist in the dance theater and the theater of small forms (the theater of one actor) at the modern stage is characterized by: the creation of an empty, philosophical space; paying the main attention to lighting, shadow effects.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Попов Є. М. 
Економічне забезпечення стратегічного розвитку коксохімічної галузі України: автореферат дис. ... д.філософ : 051 / Є. М. Попов. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертацію присвячено вирішенню актуального наукового завдання щодо формування системи економічного забезпечення стратегічного розвитку вітчизняної коксохімічної галузі, що створює у фундаментальний базис для подальших трансформаційних процесів, в тому числі у повоєнний період.У вступі обґрунтовано актуальність теми дослідження, визначено її зв’язок з науковими програмами, планами та темами. Відповідно до встановленої мети, яка передбачає поглиблення теоретичних положень та подальший розвиток науково-методичних і практичних рекомендацій щодо формування системи економічного забезпечення стратегічного розвитку коксохімічної галузі України, окреслено основні завдання роботи, визначено наукову новизну та практичне значення одержаних результатів. Обґрунтовано особистий внесок автора, представлено результати апробації основних положень дисертації, наукові публікації, структуру та загальний обсяг роботи.У першому розділі «Теоретичні основи економічного забезпечення стратегічного розвитку коксохімічної галузі України» висвітлено теоретичну сутність стратегічного розвитку коксохімічної галузі; проаналізовано основні підходи до формування економічного забезпечення галузевого розвитку; досліджено зарубіжний досвід економічного забезпечення розвитку коксохімічної галузі.На основі теоретичного дослідження особливостей стратегічного розвитку коксохімічної галузі систематизовано підходи до розуміння сутності його економічного забезпечення; обґрунтовано авторське бачення моделі стратегічного розвитку вітчизняної коксохімічної галузі. Доведено, що розвиток коксохімічної галузі, як складної системи, об’єктивно потребує відповідного економічного забезпечення, і, відповідно, дослідження наукового базису таких процесів, що дозволить розвинути існуючи досягнення та шукати нові можливості, окреслити перспективи стратегічного розвитку вітчизняної промисловості.Визначено функції, складові системи економічного забезпечення стратегічного розвитку коксохімічної галузі, з’ясовано її категоріальний апарат; засоби та інструменти регуляторного впливу на процеси стратегічного розвитку вітчизняної коксохімічної галузі. Сформовано чинники впливу на стратегічний розвиток коксохімічної галузі.Розроблено структурну схему формування системи економічного забезпечення стратегічного розвитку коксохімічної галузі України.Визначено принципи формування системи економічного забезпечення стратегічного розвитку коксохімічної галузі. Уточнено принципи формування даної системи. Доведено, що формування економічного забезпечення стратегічного розвитку вітчизняної коксохімічної галузі має ґрунтуватися на оптимальному поєднанні різних елементів з використанням системного підходу.З’ясовано, що зарубіжний досвід реалізації процесів економічного забезпечення розвитку коксохімічної галузі в країнах - світових лідерах ґрунтується на програмному підході, який базується на розробці та реалізації взаємно узгоджених програм (в рамках державної промислової політики). Акцентовано увагу на тому, що вагомим інструментом їх успішного запровадження є інвестиції. Досліджено концепції розвитку світового коксохімічного виробництва та зарубіжні практики, які представлять інтерес для реновацій в коксохімічній промисловості України та можуть стати драйверами повоєнного розвитку з реальним отриманням синергетичного ефекту.В другому розділі «Діагностика факторів впливу на процеси економічного забезпечення стратегічного розвитку коксохімічної галузі» проаналізовано розвиток коксохімічної галузі України як складової національної економіки; удосконалено методи та моделі формування економічного забезпечення стратегічного розвитку коксохімічної галузі; поглиблено науково-методичний інструментарій економічного забезпечення стратегічного розвитку коксохімічної галузі.На підставі аналізу основних статистичних показників проведено аналіз основних економічних показників діяльності коксохімічних підприємств, встановлено причини значного падіння виробництва коксу. Визначено, що на сучасному етапі коксохімічна галузь України стикається з низкою проблем економічного, соціального, технічного та технологічного характеру, які перешкоджають її розвитку та досягненню відповідних ефектів.Базуючись на результатах дослідження, визначено, що на сучасному етапі коксохімічна галузь України стикається з низкою проблем економічного, соціального, технічного та технологічного характеру, які перешкоджають її розвитку та досягненню відповідних ефектів невизначеності; використовуючи метод конкретизації ідентифіковано проблеми, пов’язані з її соціально-економічним розвитком. Доведено необхідність застосування нових організаційних підходів та технологій до стратегічного розвитку промислового сектору.Сформовано методичні підходи до прогнозування розвитку коксохімічної галузі; розроблено структурну модель процесу прогнозування стратегічного розвитку коксохімічної галузі; удосконалено понятійно-категоріальний апарат процесу прогнозування стратегічного розвитку коксохімічної галузі.^UThe dissertation is devoted to solving the scientific task of forming a system of economic support for the strategic development of the domestic coke industry, which creates a fundamental basis for further transformational processes, including in the post-war period.The introduction substantiates the relevance of the research topic, defines its connection with scientific programs, plans and topics. In accordance with the established goal, which involves the deepening of theoretical provisions and the further development of scientific, methodological and practical recommendations for the formation of a system of economic support for the strategic development of the coke-chemical industry of Ukraine, the main tasks of the work are outlined, the scientific novelty and practical significance of the obtained results are determined. The personal contribution of the author is substantiated, the results of the approval of the main provisions of the dissertation, scientific publications, the structure and overall scope of the work are presented.The first section “Theoretical foundations of economic support for the strategic development of the coke-chemical industry of Ukraine" highlights the theoretical essence of the strategic development of the coke-chemical industry; the main approaches to the formation of economic support for industry development are analyzed; the foreign experience of economic support for the development of the coke industry was studied.On the basis of a theoretical study of the features of the strategic development of the coke chemical industry, approaches to understanding the essence of its economic support are systematized; the author's vision of the model of strategic development of the domestic coke chemical industry is substantiated. It has been proven that the development of the coke-chemical industry, as a complex system, objectively requires appropriate economic support, and, accordingly, the study of the scientific basis of such processes, which will allow to develop existing achievements and look for new opportunities, to outline the prospects for the strategic development of the domestic industry.The functions, components of the system of economic support for the strategic development of the coke chemical industry are defined, its categorical apparatus is clarified; means and instruments of regulatory influence on the processes of strategic development of the domestic coke chemical industry. Factors influencing the strategic development of the coke industry have been formed.A structural diagram of the formation of a system of economic support for the strategic development of the coke-chemical industry of Ukraine has been developed.The principles of forming a system of economic support for the strategic development of the coke industry have been determined. The principles of the formation of this system have been specified. It has been proven that the formation of economic support for the strategic development of the domestic coke industry should be based on an optimal combination of various elements using a systemic approach.It was found out that the foreign experience of implementing the processes of economic support for the development of the coke industry in world leaders is based on a programmatic approach, which is based on the development and implementation of mutually agreed programs (within the framework of the state industrial policy). Attention is focused on the fact that investments are an important tool for their successful implementation. Concepts of the development of global coke-chemical production and foreign practices are studied, which are of interest for renovations in the coke-chemical industry of Ukraine and can become drivers of post-war development with a real synergistic effect.In the second section "Diagnostics of influencing factors on the processes of economic support of the strategic development of the coke chemical industry" the development of the coke chemical industry of Ukraine as a component of the national economy is analyzed; improved methods and models of economic support for the strategic development of the coke industry; in-depth scientific and methodical toolkit of economic support for the strategic development of the coke industry.Based on the analysis of the main statistical indicators, an analysis of the main economic indicators of the activity of coke chemical enterprises was carried out, and the reasons for a significant drop in coke production were established. It was determined that at the current stage, the coke-chemical industry of Ukraine faces a number of problems of an economic, social, technical and technological nature, which prevent its development and the achievement of the relevant effects.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського