Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (265)Книжкові видання та компакт-диски (198)Журнали та продовжувані видання (9)
Пошуковий запит: (<.>A=ЯРЕМК$<.>+<.>A=ЛАРИС$<.>+<.>A=АДОЛЬФІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
1.

Яремко Р.М. 
Антиоксидантний статус організму курчат яєчних ліній у ранньому віці і фактори його регуляції: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.04 / Р.М. Яремко ; УААН. Ін-т землеробства і біології тварин. — Л., 1999. — 18 с. — укp.

Представлені дані про зміни антиоксидантного статусу курчат яєчного напрямку продуктивності в період з 30- до 60-добового віку. Встановлено, що в період найбільш інтенсивного росту курчат з 38- до 45-добового віку в їх організмі різко посилюються процеси перекисного окиснення ліпідів. Запропоновано способи зменшення інтенсивності перекисного окиснення ліпідів в організмі курчат у вказаний період, в основі яких лежить використання в їх годівлі водорозчинних препаратів селену (селеніту натрію) і вітаміну Е (аквавіту-Е). Встановлений позитивний вплив використання добавок вітаміну Е і селену у годівлі курчат яєчних ліній на їх ріст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П682-451.22,022

Рубрики:

      
2.

Яремко Г. З. 
Бланкетні диспозиції в статтях Особливої частини Кримінального кодексу України: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.08 / Г. З. Яремко ; Львів. держ. ун-т внутр. справ. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Розглянуто історичний і зарубіжний досвід використання бланкетних відсилок під час формулювання кримінально-правових заборон. Проаналізовано особливості бланкетних диспозицій у статтях особливої частини Кримінального кодексу України залежно від того, ознаки якого елемента складів злочинів характеризує бланкетна вказівка. Сформульовано концепцію формулювання бланкетних вказівок на ознаки складів злочинів у ході правотворчості та правозастосування щодо статей Кримінального кодексу України з такими диспозиціями. Встановлено, що її найважливішими складовими є визначення припустимого рівня бланкетності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4УКР)1-30
Шифр НБУВ: РА375245 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Яремко М.О. 
Вдосконалення швидкісно-силових якостей в ударних прийомах кікбоксерів на етапі попередньої базової підготовки: Автореф. дис... канд. фіз. наук: 24.00.01 / М.О. Яремко ; Львів. держ. ін-т фіз. культури. — Львів, 2001. — 18 с. — укp.

Вивчено арсенал ударних прийомів, які застосовуються у змагальних поєдинках кікбоксерів. Визначено види ударних прийомів (поодиноких ударів руками і ногами та сполучень ударів), які частіше застосовуються у змагальних поєдинках кікбоксерів. Досліджено силові та часові показники цих ударних прийомів під час настанов "швидко" та "сильно" у кваліфікованих спортсменів та у кікбоксерів масових розрядів. Проаналізовано структуру статистичних взаємозв'язків між силовими та часовими показниками ударних прийомів у ході настанов "швидко" та "сильно". На підставі результатів досліджень розроблено методику вдосконалення швидкісно-силових якостей в ударних прийомах кікбоксерів. Експериментально доведено ефективність застосування запропонованої методики на етапі попередньої базової підготовки кікбоксерів масових розрядів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч517.135.151-1
Шифр НБУВ: РА315938 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
4.

Яремко Л.А. 
Забезпечення зовнішньоекономічної безпеки прикордонного регіону в умовах глобалізації: автореф. дис. ... д-ра екон наук: 21.04.01 / Л.А. Яремко ; Рада нац. безпеки і оборони України, Нац. ін-т пробл. міжнар. безпеки. — К., 2010. — 37 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження теоретико-методологічних засад забезпечення зовнішньоекономічної безпеки (ЗЕБ) прикордонного регіону (ПР) в перехідній економіці. Обгрунтовано тенденцію глобалізації регіонів, їх становлення як геоекономічних суб'єктів. Показано, що інтеграція регіонів у світовий господарський простір супроводжується зростанням зовнішньоекономічних загроз. Досліджено загрози різних видів зовнішньоекономічної діяльності, зокрема, міжнародної торгівлі, міжнародного обміну капіталами, міжнародного трансферу технологій, трансміграції робочої сили. Визначено методологічні та практичні підходи щодо розробки політики забезпечення ЗЕБ ПР. Доведено, що універсальний засіб забезпечення ЗЕБ ПР - досягнення глобальної конкурентоспроможності. Розроблено модель формування конкурентних переваг регіону за умов глобалізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)80-995
Шифр НБУВ: РА370289 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Яремко О.М. 
Контамінація раціонального та гуманістичного вимірів у генезі інституту покарання в контексті європейської правової традиції: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.12 / О.М. Яремко ; Київ. нац. ун-т внутр. справ. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено проблему контамінації раціонального та гуманістичного вимірів в інституті покарання у контексті європейської правової традиції. Доведено, що під впливом окремих чинників на різних етапах розвитку суспільства раціональний і гуманістичний виміри в інституті покарання зміщувалися, зіставлялися, увідповіднювалися, поєднувались, а також роз'єднувалися, розривалися аж до протиставлення. Виявлено, що інститут покарання залежно від домінування кожного з вимірів (раціонального або гуманістичного) набував специфічності. Встановлено, що інквізиційно-репресивний інститут покарання формувався за значної переваги раціоцентрично-утилітарного виміру над гуманістичним, а у разі домінування раціонально-духовного виміру над раціоцентричним інквізиційно-репресивний характер цього інституту зводився до мінімуму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.9 + Х881.9(4)02-2 +
Шифр НБУВ: РА362825

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Яремкевич Р. В. 
Оптимізація діагностики та комплексного хірургічного лікування синдрому діабетичної стопи: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.03 / Р. В. Яремкевич ; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І. Пирогова. — Вінниця, 2011. — 20 с. — укp.

З'ясовано головні епідеміологічні характеристики синдрому діабетичної стопи (СДС) (захворюваність, нозологічна та анотомо-морфологічна структура вогнищ СДС, супутня патологія, гендерні характеристики) та їх вплив на наслідки конвекційного лікування. Визначено основні клінічні, нейрофізичні та патоморфологічні особливості розвитку гнійно-септичних уражень (ГСУ) за різних варіантів СДС у контексті вибору тактики його хірургічного лікування. З'ясовано структуру первинних гнійно-некротичних вогнищ у разі СДС, ступінь ураження структурних елементів стопи, розташованих у зоні первинного вогнища, анатомічні передумови та напрямки поширення ГСУ, динаміку loci morbi в післяопераційному періоді. Вперше стверджено зональність ураження тканин стопи, притаманне для СДС, феномен "неочевидних некрозів" як субстрат обов'язкової хірургічної елімінації, закономірність етапного розвитку патоморфологічних змін у разі СДС. Розроблено радикальні опорозберігальні способи хірургічного лікування прогностично несприятливих нозологічних форм СДС. Запропоновано рекомендації щодо ранньої діагностики та диференційованого хірургічного лікування СДС, проведено оцінювання їх клінічної ефективності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.160.23-37 + Р457.865.7-59
Шифр НБУВ: РА385087 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Яремко І.Й. 
Оцінювання та формування вартості машинобудівних підприємств: автореф. дис. ... д-ра екон. наук: 08.00.04 / І.Й. Яремко ; Нац. ун-т "Львів. політехніка. — Л., 2010. — 41 с. — укp.

Доведено перспективність і адекватність використання вартісних показників і індикаторів в оцінюванні ефективності функціонування вітчизняних машинобудівних підприємств як господарських суб'єктів інноваційного типу розвитку з метою демонстрації вартості власного капіталу, об'єктивність вартісних критеріїв для встановлення ефективності управління інноваційним капіталом. Висвітлено принципи та засади побудови системи оцінювання вартості машинобудівних підприємств, адекватні умовам вітчизняної економіки. Наведено теоретико-концептуальну основу системи оцінювання вартості машинобудівного підприємства, що базується на майновому підході та ресурсній концепції з коригувальним індикатором економічної доданої вартості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.851.1-862-21 +
Шифр НБУВ: РА370197 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Яремко О. Г. 
Політичні партії Буковини (кінець XIX ст. - 1940 р.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / О. Г. Яремко ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2011. — 20 с. — укp.

Розглянуто діяльність політичних партій на Буковині в кінці XIX ст. - 1940 р. Висвітлено передумови утворення політичних партій на Буковині. Основну увагу приділено аналізу діяльності українських партій на Буковині та крайових осередків австрійських і румунських партій у краї. Проведено системний аналіз стану партійно-політичного життя інших національних спільнот краю й охарактеризовано основні суспільно-політичні процеси регіону в даний період. На підставі документального матеріалу доведено, що поява політичних партій на Буковині у кінці ХІХ ст. свідчила про структуризацію суспільства. Визначено місце та роль окремих політичних партій та їх лідерів у суспільно-політичному житті Буковини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР337)61-48 + Т3(4УКР337)5-48 + Ф69(4УКР3)2
Шифр НБУВ: РА379596 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Яремкович М.А. 
Проза Гната Михайличенка (особливості проблематики та поетики): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / М.А. Яремкович ; Прикарпат. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2004. — 16 с. — укp.

Досліджено проблематико-тематичні пошуки у творчості Г.Михайличенка у контексті філософських позицій А.Шопенгауера, Ф.Ніцше, які визначали основні тенденції духовного життя кінця XIX - початку XX ст. З'ясовано основні мотиви новелістики письменника. Висвітлено основі етапи модифікації жанру новели у творчості Г.Михайличенка. Виявлено своєрідність та новаторство в освоєнні художніх засобів імпресіоністичної манери письма (на матеріалі новелістичної творчості автора). Проаналізовано характер еволюції стильових домінант у творчості письменника від імпресіонізму до символізму. З'ясовано природу символів "Блакитного роману", а також досліджено філософські, соціальні, психологічні, моральні аспекти його проблематики. Запропоновано характеризувати індивідуальний авторський стиль Г.Михайличенка як феномен орнаментальної поетики. Виявлено риси індивідуального креаційного новаторства письменника на рівнях проблематики та поетики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Михайличенко,Г.В. 534 + Ш5(4УКР)5-4 Михайличенко,Г.В. 534
Шифр НБУВ: РА328931

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Яремко Ю.І. 
Регулювання земельних відносин при становленні ринку земель аграрних підприємств: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / Ю.І. Яремко ; Європ. ун-т. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Визначено суть земельних відносин і економічного механізму ринку землі. Висвітлено методичні підходи до еколого-економічного оцінювання земель, а також інституційний механізм управління земельними ресурсами у зарубіжних країнах та в Україні. Наведено концептуальні засади формування ринку земель сільськогосподарського призначення. Проаналізовано та розвинуто методичні аспекти здійснення грошового оцінювання землі та її оренди. Визначено стан приватизації та оренди даних земель. Наведено стратегію державної підтримки формування ринку землі. Удосконалено іпотечне кредитування земельних ділянок через економічний механізм застави права оренди землі. Запропоновано програму врегулювання земельних відносин на зрошуваних землях. Удосконалено механізм управління інформаційним забезпеченням процесу розвитку даного ринку. Наведено модель екологічного менеджменту підприємства на зрошуваних землях, що має значно прискорити становлення ринку землі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)321-51-21 +
Шифр НБУВ: РА358767

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Яремко С. А. 
Система дистанційного діагностування функціонального стану людини за параметрами біологічно активних точок: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.11.17 / С. А. Яремко ; Вінниц. нац. техн. ун-т. — Вінниця, 2010. — 20 с. — укp.

Запропоновано метод інваріантного перетворення параметрів біологічно активних точок (БАТ). Розроблено структурну схему системи вимірювання параметрів БАТ на основі засобів зменшення впливових величин. Надано автоматичне коригування похибок первинного перетворення шляхом обробки декількох результатів вимірювань на основі схем заміщення. Розроблено математичну модель оцінювання результатів багаторазових спостережень із використанням статистичних методів, а також програмне забезпечення для оцінювання результатів дистанційного діагностування БАТ. Проведено експериментальні дослідження, які реалізують математичні моделі та підтверджують теоретичні положення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р343. с05
Шифр НБУВ: РА373469 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Яремко О. В. 
Імунофізіологічний статус організму та інтенсивність розвитку телят молочного періоду вирощування за дії піридоксину гідрохлориду / О. В. Яремко. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт дослідження: фізіолого-біохімічні процеси в організмі, імунний статус та показники росту і розвитку телят молочного періоду вирощування за дії піридоксину гідрохлориду.Мета роботи: з'ясувати особливості формування імунофізіологічного статусу, росту та розвитку телят у молочний період вирощування за дії піридоксину гідрохлориду.Методи дослідження: фізіологічні (кількість еритроцитів та їх популяції, кількість лейкоцитів, кількість тромбоцитів, швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ), еритроцитарні індекси); імунологічні (загальна кількість лімфоцитів, кількість Т- і В-лімфоцитів, бактерицидна активність сироватки крові (БАСК), лізоцимна активність сироватки крові (ЛАСК), фагоцитарна активність нейтрофілів (ФАН); біохімічні (вміст загального протеїну, протеїнові фракції, аспартатамінотрансфераза (АсАТ), аланінамінотрансфераза (АлАТ); фізико-хімічні (хімічний склад молозива і молока, вітамін В6); зоотехнічні (інтенсивність росту та розвитку молодняку); економічні (економічна ефективність, рентабельність, чистий прибуток); статистичні (середнє арифметичне (М), його похибка (m) та рівень вірогідності (р≤0,05) за критеріями Стьюдента-Фішера (t).Наукова новизна: Вперше проведено комплексні дослідження особливостей формування фізіологічних, імунологічних показників та метаболічного гомеостазу, що характеризують функціональний стан організму, клітинні та гуморальні фактори природної резистентності, імунологічної реактивності й інтенсивності розвитку телят з першої до 90-ої доби за дії піридоксину гідрохлориду.Встановлено відмінності у механізмах, які забезпечують метаболічний гомеостаз і становлення первинної та вторинної ланки імунного захисту організму телят молочного періоду вирощування за дії піридоксину гідрохлориду. Виявлено залежний від дози вплив піридоксину гідрохлориду на вміст загального протеїну та його фракцій, особливо альбумінів, у сироватці крові телят від народження до 90-ої доби життя. Доведено, що у первинній ланці імунного захисту організму екзогенний піридоксину гідрохлорид забезпечує високу активність гуморальних факторів неспецифічної резистентності на 60- і 90-у доби життя телят, тоді як клітинні фактори проявляли високу активність, починаючи з 21-ої доби досліду.Уперше визначено особливості формування Т- і В-клітинної ланки імунітету за випоювання телятам піридоксину гідрохлориду в критичний період постнатальної адаптації. Доведено, що піридоксину гідрохлорид зумовлює збільшення кількості Т-лімфоцитів на тлі зменшення В-лімфоцитів. Виявлено позитивну динаміку вмісту сироваткового ІgА у 60- і 90-добових телят за впливу піридоксину гідрохлориду.Встановлено, що випоювання телятам піридоксину гідрохлориду з молозивом і молоком підвищує еритроцитопоез та вміст гемоглобіну з 21- до 90-ої доби життя. Зростання кількості еритроцитів відбулося, в основному, за рахунок популяції «молодих» еритроцитів, що сприяло покращенню оксиген-транспортної функції крові у телят цього періоду вирощування та їх фізіологічного стану в цілому.Встановлено, що збільшення маси тіла та вірогідне зростання абсолютних приростів телят залежить від дози піридоксину гідрохлориду та найбільш виражене за дози 3 мг/кг маси тіла з 21- до 90-ої доби життя. Наукову новизну досліджень підтверджено патентами України на корисну модель №№ 25348, 97923. Запропоновано: Піридоксину гідрохлорид використовувати телятам впродовж 60-ти діб постнатального онтогенезу у дозі 3 мг/кг маси тіла. Піридоксину гідрохлорид застосовувати згідно розроблених методичних рекомендацій «Показники гемопоезу у телят молочного періоду вирощування за дії піридоксину гідрохлориду» і згідно деклараційних патентів № 25348 та № 97923. Впроваджено: Наукові розробки впроваджено у тваринницьких господарствах Тернопільської області - ППАФ «Медобори» Тернопільського району та Львівської області - ППАФ «Україна» і ФГ «Богданович КБО» Кам'янка-Бузького району.Отримані дані експериментальних досліджень з застосування піридоксину гідрохлориду телятам молочного періоду вирощування розширюють і поглиблюють наявні відомості про його вплив на фізіологічні, імунологічні та господарські показники, а також можуть бути використані для фізіологічного обґрунтування нових способів ведення молочного скотарства та вдосконалення існуючих технологій годівлі телят на ранніх етапах постнатального розвитку. Одержані результати позитивної дії екзогенного піридоксину гідрохлориду на організм телят вказують на доцільність його використання для покращення їх імунофізіологічного статусу та інтенсивності росту. Економічно обґрунтовано перевагу випоювання телятам 3 мг/кг маси тіла піридоксину гідрохлориду. Матеріали дисертаційної роботи використовуються в освітньому процесі за вивчення дисципліни «Фізіологія сільськогосподарських тварин» та науково-дослідницькій роботі студентів спеціальностей 204 «Технологія виробництва та переробки продукції тваринництва», 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» і 211 «Ветеринарна медицина» провідних закладів вищої освіти України.^UObject of research: physiological and biochemical processes in the body, immune status and indicators of growth and development of calves of the dairy period of rearing under the action of pyridoxine hydrochloride.Purpose of the work: to find out the peculiarities of the formation of immunophysiological status, growth and development of calves in the dairy period of rearing under the action of pyridoxine hydrochloride.Research methods: physiological (study of hematological parameters); immunological (determination of the number of lymphocytes, bactericidal and lysozyme activity of blood serum, phagocytic activity of neutrophils); biochemical (determination of protein content and its fractions and enzyme activity); physico-chemical (determination of the chemical composition of colostrum and cow's milk and vitamin B6 in milk and blood); zootechnical (determination of the intensity of growth and development of calves); statistical (determination of average values and their errors, level of probability).Scientific novelty: For the first time a comprehensive study of the formation of physiological and immunological parameters of calves from the 1st to the 90th day under the action of pyridoxine hydrochloride. It provides the activity of humoral factors of nonspecific resistance on the 60th and 90th days of life of calves, and cellular from the 21st day of the experiment.Pyridoxine hydrochloride causes an increase in the number of T-lymphocytes against the background of a decrease in B-lymphocytes. Feeding calves pyridoxine hydrochloride with colostrum and milk increases erythrocytopoiesis and hemoglobin content from the 21st to the 90th day of life.The increase in the number of erythrocytes was mainly due to the population of "young" erythrocytes, which contributed to the improvement of oxygen transport function of blood in calves of this rearing period and their physiological condition in general.The increase in body weight and the probable increase in absolute gains of calves depends on the dose of pyridoxine hydrochloride and is most pronounced at doses of 3 mg / kg body weight from 21 to 90 days of age.Proposed: Comprehensive studies of the formation of immunophysiological status, growth and development of calves in the lactation period under the action of pyridoxine hydrochloride. Pyridoxine hydrochloride is recommended for use in calves for 60 days of postnatal ontogeny at a dose of 3 mg / kg body weight.Implemented: Scientifically substantiated and proven the effectiveness of pyridoxine hydrochloride in dairy calves and implemented in practice in livestock farms of Ternopil region PPAF "Medobory" Ternopil region and Lviv region PPAF "Ukraine" and FE "Bogdanovych KBO".The obtained data of experimental researches on application of pyridoxine hydrochloride to calves of the dairy period of cultivation expand and deepen the available data on its influence on physiological, immunological and economic indicators, and also can be used for physiological substantiation of new ways of conducting dairy cattle breeding and improvement of existing technologies. postnatal development.The main provisions of the dissertation are introduced into the educational process and research work of the departments of Stepan Gzhytskyi National University of Veterinary Medicine and Biotechnologies Lviv, Sumy National Agrarian University, Poltava State Agrarian Academy, Kharkiv State Zooveterinary Academy, Dnipro National Agroeconomic University, Bila Tserkva National Agrarian University, Podilsk State Agrarian Technical University, National University of Life and Environmental Sciences of Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Гарасим Л. О. 
Теоретико-методологічні засади фольклористичної концепції Григорія Нудьги. / Л. О. Гарасим. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація є першим комплексним і цілісним дослідженням процесу формування наукового гуманітаристичного світогляду, діапазону пошукових інтересів та теоретико-методологічних засад фольклористичної концепції Г. Нудьги. На підставі аналізу історіографічного матеріалу визначено етапи розвитку, локальні осередки та дослідницьку проблематику сучасного нудьгознавства. Простежено етапи становлення світоглядних основ ученого та визначено широту наукових зацікавлень, зібрано й систематизовано теоретикометодологічні положення фольклористичного вчення Г. Нудьги та головні принципи збирацької роботи й едиторської діяльности. Окреслено джерелознавчий потенціал наукових пошуків дослідника та виявлено роль і значення його фольклористичних студій для подальшого розвитку українського уснословесознавства.^UThe thesis is the first complex and holistic analysis of the process of shaping the scholarly humanitarian outlook, the range of research interests and theoretical and methodological principles of Hryhoriy Nudha's folkloristic conception. Based on the analysis of historiographical material, the development stages, local centres and areas of research in modern Nudha Studies have been outlined. The author has traced out the stages of the scholar's outlook development, determined the range of his academic interests, collected and systematized the theoretical and methodological principles of Nudha's folkloristic research and principles of his work as a folklore collector and editor. With due regard of theoretical conclusions and practical findings of predecessor folklorists, the list of issues addressed in his explorations has been finalized and the distinctive features of his folkloristic conception have been delineated. The thesis presents Nudha's most significant achievements and findings which consisted in particular in identifying little known facts on integration of Ukrainian folk songs in the foreign cultural space and offers an analysis of his theoretical considerations on distinctive features of the folk ballad and chumak song in the context of Ukrainian and world lyro-epic tradition. A profound analysis of Nudha's reception of folklore-literature relationships (folklorization of authored texts of Ukrainian classical writers) has been conducted and his innovative vision of the Ukrainian laughter culture has been identified. Attention has been drawn to the scholar's academic potential in terms of source studies, as his activity was never unidirectional and varied depending on the issue in question. The thesis determines the role and impact of Nudha's folkloristic studies on further academic pursuits in this area in Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Стиранка М. Б. 
Кримінально-правова характеристика сепаратизму в Україні. / М. Б. Стиранка. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація є дослідженням в якому здійснена системна переоцінка кримінально-правової охорони територіальної цілісності, недоторканності та територіального устрою України в умовах загострення загроз таким охоронюваним правовідносинам. Вирізняє роботу наскрізний підхід до системи норм про сепаратизм, погляд на охорону територіальної цілісності і недоторканності, а також територіального устрою держави як на систему правових приписів, що забезпечують схоронність таких суспільних відносин, а також науковий аналіз питань караності та застосування норм КК України про такі посягання. На підставі отриманих результатів визначено зміст та обсяг поняття «сепаратизм». Виокремлено наскрізну систему кримінально-правових норм, спрямованих на охорону територіальної цілісності і недоторканності, а також територіального устрою держави (ст.ст. 109, 110, 1102, 111, 436, 437, 447 КК України). Обґрунтовано, що об'єктом сепаратизму як родового кримінально-правового поняття належить вважати територіальний суверенітет, який охоплює територіальну цілісність та недоторканність держави, а також її територіальний устрій.Розглянуто стан теоретичного дослідження кримінальної відповідальності за сепаратизм, що дало змогу виокремити питання, щодо яких є дискусії (які суспільно небезпечні діяння охоплює поняття «сепаратизм»; як саме право народів і націй на самовизначення має кореспондувати з правом на територіальну цілісність держав; чи є відмінність між загальноприйнятим визначенням поняття сепаратизму та кримінально-правовим тощо), а також ті, які досі невирішені або описані поверхнево.Вивчено поняття «сепаратизм» у широкому розумінні у рамках міждисциплінарного дослідження (розглядається як соціально-політичне явище; базується на прагненні деяких регіонів держави до відокремлення, набуття більшої політичної самостійності; призводить до дезінтеграції (розпаду, розділення) держави та порушує баланс її геополітичної безпеки). Здійснено розмежування понять «сепаратизм» та «право народів і націй на самовизначення». Визначено систему складів злочинів, які регламентують кримінальну відповідальність за посягання на територіальну цілісність і недоторканність, а також територіальний устрій держави. До них запропоновано відносити: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади (ст. 109 КК України); посягання на територіальну цілісність і недоторканність України (ст. 110 КК України); фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України (ст. 1102 КК України); державна зрада (ст. 111 КК України); пропаганда війни (ст. 436 КК України); планування, підготовка, розв'язування та ведення агресивної війни (ст. 437КК України); найманство (ст. 447 КК України).^UThe thesis is a systematic study of criminal law protection of territorial integrity, inviolability and territorial organization of Ukraine under the conditions of aggravation of threats to such protected legal relations. The paperis featured by a thorough approach to the system of anti-separatism norms, as well as a scientific analysis of the issues of punishment and application of the norms of the Criminal Code of Ukraine on such encroachments. Based on the obtained results, the features of the criminal law concept of “separatism”are formulated and its definition is proposed. The end-to-end system of criminal law norms aimed at protection of the territorial integrity and inviolability as well as territorial structure of the state (Articles 109, 110, 1102, 111, 436, 437, 447 of the Criminal Code of Ukraine) is defined. It is substantiated that the subject of separatism as a generic criminal law concept should be considered territorial sovereignty, which includes the territorial integrity and inviolability of the state as well as its territorial structure.The state of the theoretical study of criminal liability for separatism is considered, making it possible to identify issues that are generally accepted which are discussed as well as those that are still unresolved or described superficially.The concept of “separatism” is researched in a broad sense in the interdisciplinary study (it is considered as a social and political phenomenon; based on the desire of some regions of the state to secede, gain greater political independence; it leads to disintegration (breakup, separation) of the state and disbalances its geopolitical security). A distinction is made between the concepts of “separatism” and “the right of peoples and nations to self-determination”.The system of corpus delicti, which regulates criminal liability for encroachment on territorial integrity and inviolability, as well as the territorial structure of the state, has been determined. It is proposed to include: actions aimed at forcible change or overthrow of the constitutional order or seizure of state power (Article 109 of the Criminal Code of Ukraine); encroachment on the territorial integrity and inviolability of Ukraine (Article 110 of the Criminal Code of Ukraine); financing of actions committed for the purpose of forcible change or overthrow of the constitutional order or seizure of state power, change of borders of the territory or state border of Ukraine (Article 1102 of the Criminal Code of Ukraine); treason (Article 111 of the Criminal Code of Ukraine); propaganda of war (Article 436 of the Criminal Code of Ukraine); planning, preparation, resolution and conduct of aggressive war (Article 437 of the Criminal Code of Ukraine); mercenary activities (Article 447 of the Criminal Code of Ukraine).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Федун І. І. 
Народноінструментальна ансамблева культура українських Карпат і Західного Полісся як вияв традиційного професіоналізму (ХХ – перші десятиліття ХХІ ст.). / І. І. Федун. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено вивченню специфіки професіоналізму, притаманного традиційній інструментальній ансамблевій культурі західноукраїнських Карпат та Полісся ХХ – початку ХХІ ст. У роботі з'ясовано поняття українського традиційного інструментального ансамблю та подано власне визначення цього феномену, класифіковано та описано можливі джерела вивчення української народноінструментальної ансамблевої традиції^UThe dissertation is devoted to the specifics of professionalism inherent in the traditional instrumental ensemble culture of the Ukrainian Carpathians and 18 Western Polissia regions for the period from the 20th through the beginning of the 21st century. First of all, the concept of the Ukrainian traditional instrumental ensemble is clarified in the work. The author's definition of this phenomenon is given. Thus, the traditional instrumental ensemblein folk music is: 1. coordinated joint play of two or more personinstruments (author's term); 2. a mobile group of musicians acting as a single artistic group; 3. ceremonial and folk music intended for performance in an ensemble.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Яремко О. П. 
Еколого-економічні основи розвитку збалансованого розвитку лісового сектору Подільського економічного району / О. П. Яремко. — Б.м., 2022 — укp.

Яремко О.П. Еколого-економічні основи розвитку збалансованого розвитку лісового сектору Подільського економічного району. – Рукопис.Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.06 – економіка природокористування та охорони навколишнього середовища. Інститут агроекології і природокористування НААН, Київ, 2022.У дисертаційній роботі досліджено та теоретично обґрунтовано сутність еколого-економічних основ збалансованого розвитку лісового сектору та поглиблено зміст дефініцій згідно з тематикою дослідження. Розроблено та науково обґрунтовано концептуальний підхід та принципи щодо формування системи еколого-економічних основ збалансованого розвитку лісового сектору як системи нормативного-правового, адаптаційно-інструментального та оптимізаційно-цільового забезпечення. Обґрунтовано теоретико-методологічні засади еколого-економічних основ збалансованого розвитку лісового сектору. Удосконалено теоретико-методологічний підхід до аналізу і оцінки рівня збалансованого розвитку лісового сектору Подільського економічного району. Проведено еколого-економічний аналіз сучасного стану та існуючих проблем збалансованого розвитку лісового сектору Подільського економічного району. Запропоновано логістику джерел фінансування заходів щодо збалансованого розвитку лісового сектору. Удосконалено теоретико-методологічний підхід до оцінки рівня основ збалансованого розвитку лісового сектору Подільського економічного району на основі показників еколого-економіко-соціального розвитку. Розроблено та науково обґрунтовано стратегічні імперативи еколого?економічних основ збалансованого розвитку лісового сектору Подільського економічного району. Обґрунтовано напрями розробки та етапи реалізації Концепції, а також імперативи еколого-економічних основ збалансованого розвитку лісового сектору. Сформовано алгоритм оцінки і моніторингу еколого-економічних основ розвитку лісового сектору. Розроблено організаційно?економічний механізм управління розвитку лісового сектору в контексті еколого-економічних основ та обґрунтувати напрями його реалізації. Ключові слова: лісовий сектор, еколого-економічні основи, збалансований розвиток, механізм, лісове господарство, лісова політика.^UYaremko O.P. Ecological and economic basis of balanced development of the forest sector of Podillia Economic District. – The manuscript.The thesis submitted for the Doctor Degree of the Economic Sciences, specialty 08.00.06 – Economics of Environmental Management and Environmental Protection.Institute of Agroecology and Environmental Management of the National Academy of Agrarian Sciences of Ukraine, Kyiv, 2022.The dissertation researched and theoretically substantiated the essence of the ecological and economic foundations of the balanced development of the forest sector and deepened the content of the definitions according to the subject of the study. A conceptual approach and principles regarding formation have been developed and scientifically substantiatedthe system of ecological and economic foundations of the balanced development of the forest sector as a system of normative-legal, adaptation-instrumental and optimization-target support. The theoretical and methodological ones are substantiatedthe principles of the ecological and economic foundations of the balanced development of the forest sector.The theoretical and methodological approach to the analysis and assessment of the level of balanced development of the forest sector of the Podilsk Economic District has been improved. An ecological and economic analysis of the current state and existing problems was carried outbalanced development of the forest sector of Podilsk Economic District. The logistics of sources of financing measures for the balanced development of the forest sector are proposed. The theoretical and methodological approach toassessment of the level of the basics of balanced development of the forest sector of Podilsk Economic District based on indicators of ecological, economic and social development. The strategic imperatives of the ecological and economic foundations of the balanced development of the forest sector of the Podilsk Economic District have been developed and scientifically substantiated. The directions of development and stages of implementation of the Concept are substantiated, as well as the imperatives of the ecological and economic foundations of a balanceddevelopment of the forest sector. An algorithm for assessment and monitoring of the ecological and economic foundations of the development of the forest sector has been developed. An organizational and economic management mechanism for the development of the forest sector was developed in the context of ecological and economic foundations and the directions for its implementation were substantiated.Keywords: forest sector, ecological and economic foundations, balanced development, mechanism, forestry, forest policy.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Яремко Р. Я. 
Соціально-психологічні особливості розвитку професійної самореалізації майбутніх фахівців з пожежної безпеки / Р. Я. Яремко. — Б.м., 2022 — укp.

Об’єкт: професійна самореалізація майбутніх фахівців з пожежної безпеки; мета: теоретично обґрунтувати та емпірично визначити соціально-психологічні особливості розвитку професійної самореалізації майбутніх фахівців з пожежної безпеки; методи: аналіз, експеримент; новизна: виокремлено провідні компоненти (емоційно-вольовий, когнітивно-поведінковий і мотиваційно-ціннісний) професійної самореалізації майбутніх фахівців з пожежної безпеки; результати дослідження: комплексна соціально-психологічна програма розвитку професійної самореалізації майбутніх фахівців з пожежної безпеки; галузь: психологія.^UObject: professional self-realization of future fire safety specialists; goal: to theoretically substantiate and empirically determine socio-psychological features of the development of professional self-realization of future fire safety specialists; methods: analysis, experiment; novelty: the leading components (emotional-volitional, cognitive-behavioral and motivational-value) of professional self-realization of future fire safety specialists are singled out; research results: a comprehensive socio-psychological program for the development of professional self-realization of future fire safety specialists; branch: psychology.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Яремкевич А. Д. 
Вивчення ефектів та механізмів підсилення оптичних переходів молекули тиміну метал-вуглецевими наноструктурами.: автореферат дис. ... д.філософ : 104 / А. Д. Яремкевич. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вивчення ефектів та механізмів підсилення оптичних переходів молекули тиміну за допомогою методів SERS та SEIRA спектроскопії, використовуючи різні елементи підсилення, такі як частинки благородних металів, фотонні структури, вуглецеві матеріали та їх комбінації.Активний розвиток нанотехнологій в останніх роках зумовлює суттєву увагу наукової спільноти до властивостей наночастинок та вуглецевих матеріалів. Одним з найбільш активно досліджуваних напрямків залишається використання спеціально створених наноматеріалів для підсилення спектрального оптичного сигналу у методах аналізу, зокрема у Surface-Enhanced Raman Spectroscopy (SERS) та Surface-Enhanced Infrared Absorption (SEIRA). Металеві наночастинки у цих системах генерують плазмонні коливання, що сприяють значному збільшенню електромагнітного поля на їхній поверхні. Це підсилене поле взаємодіє з молекулами речовини, збільшуючи інтенсивність розсіювання світла (у випадку SERS) чи поглинання інфрачервоного світла (у випадку SEIRA). Отримання додаткової інформації про взаємодію молекул на нанорівні, а також здатність аналізувати сигнали від над малої кількості речовини, робить ці методи дуже потужними для вивчення фізичних, хімічних чи біологічних систем на молекулярному рівні.У дисертаційній роботі представлені результати досліджень механізмів підсилення оптичних переходів молекули тиміну з використанням різних підсилюючих структур.По-перше, експериментально вивчено підсилюючі властивості золотих наночастинок у формі нанозірок та їх композитів з графеновими нанофлейками, в якості підсилюючих елементів в SEIRA спектроскопії. Беручи до уваги, що основу реалізації цих ефектів складають два основні механізми: електромагнітний та хімічний, було запроповоновано окремий аналіз впливу розмірів та форми наночастинок благородних металів на електромагнітну компоненту підсилення та впливу хімічного механізму, шляхом додавання вуглецевих наночастинок у композит у композит. Показано, що наночастинки, плазмонний пік яких зміщено ІЧ бік, виявиляють кращі властивості для ефекту SEIRA. Молекули тиміну, адсорбовані на наноструктурах золота, демонструють коефіцієнт підсилення поглинання ІЧ-випромінювання до 10 разів в залежності від типу молекулярної групи. У той же час помітна сильна залежність коефіцієнту підсилення від молекулярної групи тиміну при осадженні на графенові комплекси. Цей коефіцієнт досягає 25 разів для групи N1-H, що говорить про орієнтацію молекули тиміну на графені.По-друге, експериментально вивчено потенціал використання композиту з срібними наночастинками, у поєднанні з відновленим оксидом графену, в якості активної наноструктури для SERS та SEIRA експериментів, зокрема з детектування молекул тиміну та аденіну. Показано, що сигнали зразків, приготованих з розчинів меншої концентрації тестової молекули демонструють суттєво краще підсилення, що ймовірно, спричиненюється помірною частиною аналітового матеріалу, що контактує з нанорозмірним сріблом та графеновими включеннями. Максимально досягнутий коефіцієнт підсилення для аденіну менший, ніж для тиміну, що спричинено кращою придатністю використаного червоного збудження для індукції процесів зарядового переносу з графену на рівень LUMO молекули тиміну.По-третє, досліджено підсилюючий ефект графенових флейків та фотонних структур в раман спектроскопії. Для аналізу механізму підсилення використовувалася діелектрична резонансна хвилеводна структура з об’ємною модуляцією показника заломлення типу об’ємна гратка на основі полімерного нанокомпозиту на скляній підкладці. Було експериментально показано потенційну можливість застосування як періодичних резонансних хвилеводних структур, так і їх комбінації з графеновими нанофлейками, в якості підсилюючих підкладок для ефекту SERS. Експериментально підтверджено, що періодичні хвилеводні структури можуть служити як підсилюючі поверхні та призводити до значного підсилення сигналу адсорбованої молекули (до 100 разів). Ключові слова: ефект SERS, ефект SEIRA, коефіцієнт підсилення ІЧ поглинання, коефіцієнт підсилення Раманівської спектроскопії, тимін, металеві наночастинки, вуглецеві наноматеріали, графен, відновлений оксид графену, резонансні фотонні структури.^UThe dissertation is devoted to the investigating the effects and mechanisms of enhancing the optical transitions of thymine molecules using SERS and SEIRA spectroscopy methods. It involves the utilization of diverse range of enhancement components including noble metal particles, photonic structures, carbon materials, and their combinations.The active development of nanotechnologies in recent years has led to significant attention from the scientific community towards the properties of nanoparticles and carbon materials. One of the most actively researched directions remains the utilization of specially designed nanomaterials to enhance the spectral optical signal in analytical methods, particularly in Surface-Enhanced Raman Spectroscopy (SERS) and Surface-Enhanced Infrared Absorption (SEIRA). Metallic nanoparticles in these systems generate plasmonic oscillations, contributing to a substantial increase in the electromagnetic field on their surface. This enhanced field interacts with the molecules of the substance, amplifying the intensity of light scattering (in the case of SERS) or the absorption of infrared light (in the case of SEIRA). The acquisition of additional information about the interaction of molecules on the nanoscale, as well as the ability to analyze signals from very small amounts of substances, makes these methods highly powerful for studying physical, chemical, or biological systems at the molecular level.The dissertation work presents research findings on the mechanisms of enhancing optical transitions of thymine molecules using various amplifying structures.Firstly, the enhancing properties of gold nanoparticles in the form of nanostars and their composites with graphene nanoflakes as enhancing elements in Surface-Enhanced Infrared Absorption (SEIRA) spectroscopy were experimentally investigated. Considering that the realization of these effects is based on two primary mechanisms - electromagnetic and chemical, a separate analysis was proposed to assess the impact of the size and shape of noble metal nanoparticles on the electromagnetic component of enhancement and the influence of the chemical mechanism by adding carbon nanoparticles to the composite. It has been demonstrated that nanoparticles with a red-shifted infrared plasmonic peak exhibit superior properties for the SEIRA effect. Thymine molecules adsorbed on gold nanostructures show an enhancement absorption coefficient up to 10 times, depending on the type of molecular group. Simultaneously, a significant dependence of the enhancement coefficient on the molecular group of thymine is observed when deposited on graphene complexes. This coefficient reaches 25 times for the N1-H group, indicating the orientation of the thymine molecule on graphene.Secondly, the potential use of a composite with silver nanoparticles in combination with reduced graphene oxide as an active nanostructure for Surface-Enhanced Raman Spectroscopy (SERS) and Surface-Enhanced Infrared Absorption (SEIRA) experiments has been experimentally explored, particularly for the detection of thymine and adenine molecules. It has been shown that signals from samples prepared from solutions with a lower concentration of the test molecule exhibit significantly better enhancement, likely due to a moderate fraction of the analyte material in contact with nanosized silver and graphene inclusions. The maximum achieved enhancement coefficient for adenine is lower than for thymine, attributed to the better suitability of the used red excitation for inducing charge transfer processes from graphene to the LUMO level of the thymine molecule.Thirdly, the enhancing effect of graphene flakes and photonic structures in Raman spectroscopy has been investigated. To analyze the enhancement mechanism, a dielectric resonant waveguide structure with volume modulation of the refractive index, such as a volume grating based on a polymeric nanocomposite on a glass substrate, was employed. The potential application of both periodic resonant waveguide structures and their combinations with graphene nanoflakes as enhancing substrates for the Surface-Enhanced Raman Spectroscopy (SERS) effect has been experimentally demonstrated. It has been experimentally confirmed that periodic waveguide structures can serve as enhancing surfaces, leading to a significant signal enhancement of adsorbed molecules (up to 102 times).Keywords: SERS effect, SEIRA effect, infrared absorption enhancement factor, Raman spectroscopy enhancement factor, thymine, metal nanoparticles, carbon nanomaterials, graphene, reduced graphene oxide, resonant photonic structures.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського