Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (4)Наукова електронна бібліотека (20)Реферативна база даних (1092)Книжкові видання та компакт-диски (353)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>K=ІНФІНІТИВНІ$<.>+<.>K=РЕЧЕНН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 250
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Гедз С.Ф. 
Комунікативно-прагматичні особливості висловлювань з інтерогативним значенням у сучасній англійській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / С.Ф. Гедз ; Київ. держ. лінгв. ун-т. — К., 1998. — 16 с. — укp.

Дисертація присвячена вивченню семантико-прагматичних та комунікативних явищ, пов'язаних з інтерогативністю в сучасній англійській мові. Уточнюється і доповнюється перелік ознак інтерогативності, а також таксономія питальних речень. Обгрунтовується необхідність розгляду питальних висловлювань невід'ємно від відповідей на них. Встановлено й розглянуто окремі типи псевдоінформативних питань. Досліджені вторинні функції питальних речень на основі комунікативної та соціальної взаємодії мовців. Описані комунікативно-функціональні особливості кожного типу питального речення. Розширено інвентар загальновизнаних ознак інтерогативності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-221

Рубрики:

      
2.

Межов О.Г. 
Суб'єктні синтаксеми у структурі простого речення: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.Г. Межов ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 1998. — 19 с. — укp.

У дисертації проведено системне дослідження суб'єктних синтаксем у семантично елементарному та неелементарному простому реченні. Виділено семантичні різновиди суб'єктних синтаксем залежно від семантичних типів предикатів. Описано відмінкові та прийменниково-відмінкові засоби вираження семантико-синтаксичної категорії суб'єкта. Розглянуто позиційні варіанти суб'єктних синтаксем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-22

      
3.

Рабанюк Л.С. 
Генітивні речення в сучасній українській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Л.С. Рабанюк ; Прикарпат. держ. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 1998. — 16 с. — укp.

У роботі здійснено системний аналіз генітивних та генітивно-квантитативних речень сучасної української мови з урахуванням їх формально-граматичних, структурно-семантичних та комунікативно-функціональних параметрів. Виділено структурні схеми, описано основні моделі генітивних стверджувальних і заперечних речень з імпліцитним та експліцитним квантитативним компонентом, проаналізовано їх позиційну й семантичну структуру, ремо-тематичну будову.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-22

      
4.

Кульбабська О.В. 
Напівпредикативні конструкції в сучасній українській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.В. Кульбабська ; Прикарпат. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 1998. — 17 с. — укp.

Запропоновано системний опис речень, ускладнених напівпредикативними дієприслівниковими комплексами, окреслено граматичний статус категорії напівпредикативності та поняття напівпредикативної конструкції, які реалізуються параметрами відносної темпоральності й модальності та часткової персональності. У роботі проаналізовано семантичну та комунікативну структуру речень з Part ІІ-конструкціями, комплексно описано формально-семантичні співвідношення досліджувальних структур з іншими реченнями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-22

      
5.

Томусяк Л.М. 
Семантико-синтаксична організація речень з дуплексивами: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Л.М. Томусяк ; Прикарпат. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 1999. — 19 с. — укp.

Запропоновано комплексний системний опис синтаксичних конструкцій української мови, до складу яких входить компонент з подвійною причленною залежністю, названий у роботі дуплексивом. Синтаксична природа дуплексива і семантико-синтаксична структура семантично неелементарного речення з цим компонентом тлумачиться з урахуванням найновіших досягнень українського і зарубіжного мовознавства. На основі грунтовного аналізу фактичного матеріалу (картотека складає 6000 карток) зроблено цікаві експериментально-лінгвістичні спостереження над функціонуванням речень з дуплексивними компонентами. Узагальнено формальні засоби вираження дуплексива в припідметовій (присуб'єктній) та придодатковій (приоб'єктній) позиції; досліджено природу синтаксичного зв'язку тяжіння; описано семантичну (три- та чотирикомпонентну) структуру речень з дуплексивами; визначено основні типи первинних та вторинних пропозицій в односуб'єктних та двосуб'єктних реченнях з дуплексивами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-221

      
6.

Гриценко С.П. 
Лексичний вплив як чинник динаміки структури мови-реципієнта (на матеріалі латинських запозичень українських пам'яток кінця XVI-XVII ст.): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / С.П. Гриценко ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 20 с. — укp.

У дисертації досліджено вплив латинської мови на мову українськомовних пам'яток к. XVI-XVII ст. На тлі загальної характеристики соціокультурної ситуації України зазначеного періоду показано важливе значення латинської мови у шкільництві, художній творчості та урядуванні України. Широке використання латинської мови зумовило значне запозичення латиномовних елементів в українськомовних текстах. Відзначено, що тематично латинськомовні елементи охоплюють різні сфери: найповніше - тематичні групи: "Людина як істота", "Душа і розум", "Людина як член суспільства", "Організація суспільства і соціальні інститути", спорадично - "Небесні тіла", "Земля", "Простір", "Причина". Структурно запозичення розподіляють на лексичні, словосполучення, речення, фрагменти текстів; графічно - збереження графіки оригіналу, або ж середньоукраїнська кирилична графіка. Формально та семантично значна частина латинізмів адаптована українською мовою. Запозичення українською мовою латинізмів здійснювалося як безпосередньо (рецепція латинськомовних текстів), так і опосередковано (через польську, чеську, німецьку, французьку, римську, італійську мови). У роботі уточнено час переймання латинських елементів українською мовою, порівняно з тим, як до цього було потрактовано у наявній науковій літературі. Розширення лексичного та морфемного складу української мови, посилення функціонального навантаження окремих фонем української мови к. XVI-XVII ст. засвідчує важливість латинськомовних впливів як фактора динаміки структури мови-реципієнта.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-06

      
7.

Бочарова І.В. 
Лексико-семантичні та граматичні параметри назв релігійних свят у сучасній українській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / І.В. Бочарова ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 1999. — 17 с. — укp.

Дисертацію присвячено комплексному аналізу культової лексики - назв релігійних свят - як одиниць з подійно-темпоральною семантикою, які мають бінарну денотативну віднесеність і специфічне сигніфікативне значення. Визначено статус мовних одиниць, які на лексичному рівні парадигматично структуруються у тематичну групу. Визначено системні відношення між найменуваннями релігійних свят, з'ясовано їх референтну віднесеність, виокремлено прагматичний компонент в їх структурі. Проаналізовано морфолого-синтаксичне варіювання номінативів та їх кількісного складу, а також функції досліджуваних одиниць у синтаксичній структурі речення. Змодельовано регулярні структурні типи назв релігійних свят. Розкрито роль подійно-темпоральних нормативів у формуванні семантико-синтаксичної організації речення, досліджено вмотивовані ними семантичні відношення: атрибутивні, об'єктні, адвербіальні, компаративні. Доведено, що найменування релігійних свят мають специфічний вияв як одиниці мови і мовлення та заповнюють аплікативну зону в еквіполентній опозиції, яку утворюють семантичні поля подійності і темпоральності, а координати і обсяг зазначеної аплікативної зони зумовлені синтаксичною позицією найменувань релігійних свят.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-315.5
Шифр НБУВ: РА307871 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Щербина Н.Л. 
Синонімія синтаксичних зворотів і підрядних речень у сучасній сербській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.03 / Н.Л. Щербина ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Проведено системне дослідження можливостей та умов реалізації явища синтаксичної синонімії на матеріалі простих, ускладнених дієприкметниковими і дієприслівниковими зворотами речень та складнопідрядних конструкцій у сучасній сербській мові. Проаналізовано функціональні особливості та внутрішньоструктурні семантико-синтаксичні співвідношення досліджуваних конструкцій; комплексно описано основні семантико-синтаксичні типи напівпредикативних синтаксичних зворотів і встановлено закономірності їх синонімії з підрядними синтаксемами у поліпредикативних реченнях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.64-22

Рубрики:

      
9.

Олійник О.О. 
Абстрактно-авторські речення в художньому мовленні: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.О. Олійник ; Одес. держ. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертація присвячена виявленню синтаксичного статусу абстрактно-авторських речень в ієрархічній системі предикативних одиниць українського художнього мовлення. Здійснено системний аналіз абстрактно-авторських речень в художньому мовленні з урахуванням їх формально-граматичних, структурно-семантичних та функціонально-стилістичних параметрів. Проаналізовано ряд суттєвих ознак таких речень у зіставленні, з одного боку, з особливостями узуальних (звичайних) речень, з іншого, - з особливостями пареміологічних одиниць. Зроблено висновок про те, що абстрактно-авторські речення становлять особливі синтаксичні структури в українському художньому мовленні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-22

      
10.

Розгон В.В. 
Синтаксичні функції фразеологічних одиниць у структурі речення: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / В.В. Розгон ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 1999. — 19 с. — укp.

З'ясовано функціонування фразеологічних одиниць як засобів вторинної номінації української мови у простому двоскладному реченні. Досліджено здатність різних структурних моделей та певних лексико-граматичних груп фразеологізмів вступати у семантичні відношення з іншими компонентами синтаксичної конструкції і всім компонентним складом виконувати роль відповідного члена речення. Уточнено функціональну співвіднесеність фразем і лексем. З'ясовано, що фразеологізми, співвідносні з певним лексико-граматичним класом, можуть реалізувати, проте дещо обмежено, характерні для нього граматичні категорії. З'ясовано закономірності, що визначають специфіку фразем як головних, так і другорядних членів двоскладного речення. Досліджено синтаксично автономну позицію фразем звертань, вставних і вставлених конструкцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-221 + Ш141.4-33
Шифр НБУВ: РА307583 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Миронова В.М. 
Граматичні особливості латинської актової мови XV-XVI ст. в Україні (на матеріалі гродських і земських судових актів Галицької, Сяноцької, Перемишльської і Львівської адміністративних округ Галицької Русі): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.14 / В.М. Миронова ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертацію присвячено системному дослідженню морфології та синтаксису актової латинської мови, яка вживалася на території Галицької Русі (ХV-ХVI ст.). Застосовано метод зіставного аналізу, який дозволив встановити зміни в граматиці актової латини, зумовлені україно-латинським білінгвізмом судових писарів. Встановлено, що граматична система латинської актової мови ХV - ХVI ст. в Україні є наслідком інтерференційного поєднання латинської та староукраїнської граматик. Лінгвістичний аналіз виявив взаємозв'язок мовних рівнів у становленні ієрархії мовної системи: зміни граматичних характеристик розглядаються в аспекті взаємодії граматичних значень словоформ із їх синтаксичними функціями. Доведено визначальну роль синтаксичного фактора у зміні морфологічних характеристик латинських словоформ. Встановлено, що частиномовна парадигматика актової латини характеризується змінами як у формальній, так і у функціональній площинах організації мовного знака, причому ці інтерференції є поєднанням різних за походженням форм і функцій. Запропоновано систематизований опис синтаксичної системи актової латини як в аспекті структурної організації різних типів синтаксичних структур, так і в аспекті частиномовної характеристики головних та другорядних членів речення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш146.1-06

Рубрики:

      
12.

Шульжук Н.В. 
Структура складного речення у діалогічному мовленні (на матеріалі художніх творів): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Н.В. Шульжук ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 16 с. — укp.

Здійснено системне дослідження формально-синтаксичної, семантико-синтаксичної та комунікативної структури складного речення у діалогічному мовленні. Визначено центральні і периферійні типи складного речення-репліки та чинники, що зумовлюють специфіку організації вказаних структур. Описана взаємодія комунікативного ярусу з формально-синтаксичним та семантико-синтаксичним. Акцентовано увагу на особливостях структури складного речення як у діалозі драматичного, так і прозового творів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-22

      
13.

Дзюбак Н.М. 
Структурно-комунікативні ознаки неповноти речення: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Н.М. Дзюбак ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Розглянуто питання функціональних та структурно-граматичних особливостей неповних та еліпсованих конструкцій в умовах комунікативної діяльності (діалогічного та монологічного мовлення). Дослідження неповних структур проведено у комунікативному, семантичному і формально-граматичному аспектах на матеріалі текстів розмовного мовлення, фольклору та української літератури, у сфері яких виявлено специфіку аналізованих конструкцій. Визначено функціональну специфіку неповних речень як своєрідної семантико-граматичної категорії, що бере участь у формуванні висловлювань, реплік діалогів, ширше - у текстоутворенні відповідно до виконання комунікантами прагматичної настанови мовлення. На даній основі розкрито граматичну природу опущення членів речення й еліпсису як явищ динамічного (експресивного) синтаксису сучасного усного та писемного мовлення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-221
Шифр НБУВ: РА307929 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Шевченко І.С. 
Історична динаміка прагматичних властивостей англійського питального речення (16-20 ст.): Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.04 / І.С. Шевченко ; Київ. держ. лінгв. ун-т. — К., 1999. — 36 с. — укp.

Дисертацію присвячено розробці основ аналізу та вивченню історичного розвитку прагматичних властивостей англійського питального речення. Встановлено концептуальні засади історичної прагмалінгвістики як нової дослідницької парадигми, що базується на системно-діяльнісному трактуванні мовленнєвої комунікації. Еволюція прагматичних властивостей мовленнєвої комунікації загалом розглядається як результат внутрішнього розвитку мови й змін комунікативних потреб, зумовлених еволюцією суспільства та культури. Виявлено діахронічні сталі та змінні елементи прагматики англійського питального речення у мовленнєвому акті (його аспектах) та дискурсі (принципі ввічливості). Розроблено модель мовленнєвого акту, що складається з дев'яти аспектів, об'єднаних у три блоки, й описано кількісну та якісну історичну динаміку окремих аспектів мовленнєвих актів, реалізованих досліджуваними реченнями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-022.2

Рубрики:

      
15.

Марчило Л.М. 
Історія форм майбутнього часу дієслова в українській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Л.М. Марчило ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Досліджується історія становлення синтетичних та аналітичних форм майбутнього часу в українській мові на матеріалі писемних пам'яток різних жанрів XI-XVIII ст. Проаналізовано інфінітивні сполуки та форми, які вживалися для позначення майбутньої дії у давньоукраїнській та староукраїнській мові, простежуються основні тенденції розвитку дієслівних форм майбутнього часу в українській мові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-022.1

      
16.

Загревський Є.І. 
Безсполучникові складні речення з пояснювальним компонентом у сучасній українській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Є.І. Загревський ; Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертаційне дослідження присвячене виявленню семантико-синтаксичних особливостей пояснювальних відношень у структурі безсполучникових речень. Визначено зміст "пояснення" стосовно безсполучникових конструкцій, всебічно розкрито особливості структурної організації їх окремих різновидів, що дозволило уточнити класифікацію безсполучникових пояснювальних речень. Виявлення структурно-граматичних ознак дало змогу встановити підрядний зв'язок в окремих групах пояснювальних речень безсполучникового типу і, таким чином, визнати їх граматичну співвіднесеність зі сполучниковими складними реченнями. На основі здійсненого аналізу семантичної і граматичної співвіднесеності досліджуваних і сполучникових конструкцій констатовано, що речення обох типів виявляють як спільні, так і специфічні риси граматичності. Проведено дослідження поширеності й частотності безсполучникових складних речень з пояснювальними відношеннями компонентів у стилях мови і доведено їх широке функціонування у різних сферах використання сучасної української мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-221

      
17.

Прокопчук Л.В. 
Категорія порівняння та її вираження в структурі простого речення: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Л.В. Прокопчук ; НАН України; Ін-т укр. мови. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Здійснено комплексний аналіз категорії порівняння в структурі простого речення, встановлено механізм утворення основних її компонентів, визначено їх співвідношення з компонентами формально-граматичної структури речення. Виявлено семантичні властивості всіх компонентів порівняльної конструкції у взаємозв'язку з їх узагальненою лексичною природою, простежено семантичну кореляцію предмета й образу порівняння. Проаналізовано систему засобів вираження категорії порівняння (лексико-семантичні, словотвірні та граматичні). Мовні засоби вираження порівняльної семантики формують ієрархізовану систему одиниць різних рівнів мови, домінантою в якій виступають граматичні одиниці. Структура порівняльної конструкції, у поєднанні з особливостями семантики її компонентів і частотністю вживання їх у різних стилях, формує комплекс структурно-семантичних і функціональних параметрів сучасної літературної мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-22
Шифр НБУВ: РА312262 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Джура А.С. 
Синтаксична транспозиція відмінкових форм (на матеріалі іменникових форм родового відмінка): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / А.С. Джура ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Висвітлено різновиди синтаксичної транспозиції відмінкових форм іменника, граматичний статус родового відмінка як типового відмінка транспозиції, його первинні й вторинні семантико-синтаксичні та формально-синтаксичні функції у реченні й словосполученні, а також валентну та невалентну сполучуваність родового відмінка. З'ясовано характер синтаксичної ад'єктивації, адвербіалізації та вербалізації родового відмінка, його внутрішньовідмінкової синтаксичної транспозиції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-212.1
Шифр НБУВ: РА309304 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Шабат С.Т. 
Категорія питальної модальності в сучасній українській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / С.Т. Шабат ; Прикарпат. держ. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2000. — 19 с. — укp.

Окреслено лінгвістичний статус категорії питальної модальності, встановлено співвідношення об'єктивної та суб'єктивної модальності у структурі питального речення, описано комплекси питально-модальних реалізацій запиту. На основі грунтовного вивчення фактичного матеріалу здійснено комплексний системний аналіз питальних речень з урахуванням їх формально-граматичних, структурно-семантичних і комунікативно-функціональних особливостей, визначено місце питальних висловлювань у реєстрі синтаксичних одиниць, що протиставляються непитальним структурам, систематизовано функціональні вияви власне-питальних і невласне-питальних речень, з'ясовано стилістичну та текстотвірну роль питальних конструкцій. За результатами дослідження встановлено, що речення питальної модальності репрезентують формально-семантичну єдність, яка полягає у вираженні багатоаспектного когнітивного процесу та у реалізації комунікативно-прагматичних функцій, актуалізація яких відбувається у певних контекстах і залежить від комунікативних інтенцій мовця.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-221
Шифр НБУВ: РА309791 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Баган М.П. 
Семантико-синтаксичні параметри безособового вживання особових дієслів у сучасній українській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / М.П. Баган ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Розглянуто основні лексико-семантичні групи дієслів сучасної української мови, що можуть функціонувати як безособові. Проаналізовано зміни в їх валентному оточенні, передусім, зміни у вираженні семантичного суб'єкта, а також у кількісному та якісному складі облігаторних та напівоблігаторних компонентів. Визначено межі непрямовідмінкового та імпліцитного вираження семантичного суб'єкта у безособових реченнях. Установлено синкретичні значення форм непрямих відмінків іменників, а також з'ясовано причини імплікації семантичного суб'єкта.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-212.5
Шифр НБУВ: РА308732 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського