Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Наукова електронна бібліотека (29)Реферативна база даних (283)Книжкові видання та компакт-диски (147)Журнали та продовжувані видання (5)
Пошуковий запит: (<.>K=ГІГІЄНА$<.>+<.>K=ПОМЕШКАНН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 33
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Бережний Д.В. 
Гельмінтофауна та гельмінтоценози диких водоплаваючих птахів Біосферного заповідника "Асканія-Нова" ім. Ф.Е.Фальц-Фейна, розробка заходів боротьби та профілактики: Автореф. дис... канд. вет. наук: 03.00.18 / Д.В. Бережний ; УААН. Ін-т експерим. і клініч. вет. медицини. — Х., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням вивчення гельмінтофауни та гельмінтоценозів у диких водоплаваючих птахів заповідника "Асканія-Нова" . Висвітлені показники гельмінтофауни та гельмінтоценозів, їх залежність від віку, сезону, умов помешкання та годівлі. Запропоновані науково обгрунтовані протигельмінтозні схеми боротьби та профілактики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П873.62-981,022

Рубрики:

      
2.

Омельчук С.Т. 
Гігієна застосування пестицидів і агрохімікатів на територіях, що зазнали радіоактивного забруднення, та у зонах надзвичайних екологічних ситуацій: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.02.01 / С.Т. Омельчук ; Нац. мед. ун-т ім. О.О. Богомольця. — К., 2001. — 35 с. — укp.

Експериментально-теоретично обгрунтовано розроблені концепції та методичні основи гігієнічного регламентування пестицидів у ході їх застосування на радіоактивно забруднених територіях і зонах екологічного ризику для збереження та зміцнення здоров'я населення, захисту навколишнього середовища від додаткового екзогенного забруднення. За умов натурно відтвореного експерименту та під час епідеміологічних досліджень вивчено основні ланки патогенезу та залежності "доза - час - ефект" за тривалої поєднаної дії на організм малих доз іонізуючого випромінювання (ІВ) і фосфорорганічних пестицидів (ФОП). Вивчено вплив малих доз ІВ і ФОП на стан чоловічої репродуктивної системи. Науково обгрунтовано теоретичні, методологічні та практичні аспекти оцінки потенційного екологічного ризику виникнення захворювань шлунково-кишкового тракту та серцево-судинних захворювань у населення. Надано гігієнічну оцінку потенційному ризику для працюючих і населення 56 нових закордонних пестицидів. Створено теоретичні основи та методичну базу для корекції допустимої добової дози надходження пестицидів до організму людини за умов їх використання на радіоактивно забруднених територіях. Запропоновано нові методи підвищення адаптаційних реакцій організму та зниження поглинутої дози за умов комбінованого навантаження радіонуклідами та пестицидами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р124.541
Шифр НБУВ: РА317152 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

П'ятниця-Горпинченко Н.К. 
Гігієна праці в азбестоцементному виробництві: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / Н.К. П'ятниця-Горпинченко ; Держ. установа "Ін-т медицини праці АМН України". — К., 2009. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано профілактичні заходи щодо оптимізації умов праці робітників основних професій шиферних заводів. Досліджено умови праці, розраховано стажові експозиційні дози пилових навантажень (ЕДП) та контрольні пилові навантаження, допустимий стаж роботи та визначено темпи старіння робітників. Відзначено, що головним виробничим фактором є азбестовмісний пил, робота за шкідливих умов спричиняє їх прискорене постаріння. На підставі розрахованих ЕДП (групи ризику виникнення азбестозумовлених захворювань) і функціональних класів біологічного віку зроблено висновок, що робітники мають певний ризик виникнення патології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р124.515-4 + Р124.511-4 +
Шифр НБУВ: РА363498

Рубрики:

      
4.

Терещенко В.Г. 
Гігієна та фізіологія праці при вирощуванні та переробці соняшника за індустріальними технологіями: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / В.Г. Терещенко ; Ін-т медицини праці АМН України. — К., 2005. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Здійснено комплексну фізіолого-гігієнічну оцінку умов праці на основних етапах технологічного циклу вирощування та переробки соняшника. Установлено, що під час виконання земляних сільськогосподарських робіт на технічно зношених тракторах оператори зазнають впливу шкідливих виробничих чинників (шуму, вібрації, пилу, мікроклімату), рівні яких у деяких випадках наближаються до екстремальних і на 10 % - 70 % перевищують значення, що реєструвалися 1980 - 1990 рр. За умов застосування пестицидів як неодмінної складової інтенсивних технологій у рослинництві, працівники зазнають їх шкідливої дії за різних шляхів надходження до організму (інгаляційним, перкутанним), за цього розрахункові ризики шкідливої дії є високими для будь-якого шляху. Відзначено, що застосування новітніх технологій ультрамалооб'ємного обприскування за допомогою надлегких літальних апаратів (НЛА) має гігієнічні переваги у порівнянні з традиційними повнооб'ємними технологіями. Зазначено, що використання НЛА потребує спеціальної підготовки, високої кваліфікації пілотів і застосування комплексу заходів щодо безпеки польотів і засобів захисту від впливу шкідливих виробничих чинників (високої напруженості праці, шуму, вібрацій, пестицидів). За результатами фізіологічних досліджень установлено залежність вираженості біологічної реакції організму від інтенсивності впливу шкідливих виробничих чинників різної природи за різних видів робіт. Запропоновано комплекс профілактичних заходів, зокрема: цільове застосування способів захисту під час виконання конкретних видів робіт, діяння раціональних режимів праці, визначення санітарно-захисних зон за умов ультрамалооб'ємного застосування агрохімікатів за допомогою НЛА. Наведено пропозиції з питань "захисту часом" працюючих на сільськогосподарських машинах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р124.518 + Р124.541 +
Шифр НБУВ: РА338471

Рубрики:

      
5.

Яригін А.В. 
Гігієнічна характеристика природного ультрафіолетового випромінювання в приміщеннях житлових будинків: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.02.01 / А.В. Яригін ; Ін-т гігієни та мед. екол. ім. О.М.Марзеєва АМН України. — К., 2002. — 21 с. — укp.

Здійснено гігієнічну оцінку природного ультрафіолетового випромінювання (УФВ), яка надходить в помешкання крізь сучасні світлопрозорі захисні конструкції житлових споруд з метою оптимізації гігієнічних властивостей внутрішнього середовища житла. Висвітлено залежність біологічної дії УФВ від дози фактора. Доведено, що біологічна дія УФВ у житловому приміщенні відбувається внаслідок прямого сонячного опромінення крізь засклення в прилеглій до вікна зоні приміщення. Розкрито вплив УФВ на психофізіологічні показники організму людини, її психологічний стан і санітарно-гігієнічні показники забруднення приміщень мікроорганізмами. Визначено, що бактерицидна дія УФВ є лімітувальним критерієм його оцінки в помешканні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.113.1
Шифр НБУВ: РА319964 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Гуляк Я.В. 
Договір найму (оренди) житла за цивільним законодавством України: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / Я.В. Гуляк ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2005. — 24 с. — укp.

Здійснено порівняльне дослідження поняття та характерних ознак договору найму (оренди) житла за ЦК України 2003 р. та спеціальних норм житлового закондавстав України, присвячених аналогічним питанням. На підставі одержаних результатів сформульовано особливі вимоги для укладання договорів найму житла відповідно до норм глави 59 ЦК України. Розглянуто питання правової характеристики цивільно-правового договору як законодавчої бази регулювання відносин користування житлом (помешканням) у цивільному обігу. Проаналізовано основні поняття та зміст договору найму (оренди) житла й обгрунтовано вимоги щодо його належного виконання. Визначено суть поняття та юридичний зміст засобів забезпечення належного виконання договору найму (оренди) житла. Сформульовано пропозиції щодо удосконалення чинних правових норм і узгодження положень ЦК України і житлового законодавства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)211.321.3 +
Шифр НБУВ: РА336847

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Швидкий О.Г. 
Планування та організація початкових слідчих дій при розслідуванні квартирних крадіжок: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / О.Г. Швидкий ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2000. — 18 с. — укp.

На підставі вивчення й аналізу кримінальних справ стосовно крадіжок з проникненням у житло класифіковано різноманітні дії крадіїв - підготовка до крадіжки, безпосереднє проникнення у помешкання, заволодіння матеріальними цінностями, а також приховування слідів злочину. Визначено ефективну роль інформаційної бази про крадіжки у порівнянні з оперативними повідомленнями для встановлення подібності й особи крадія. Проаналізовано типові помилки, яких припускаються працівники слідчих та оперативно-розшукових органів під час першочергових слідчих дій. Значну увагу приділено послідовності та способу огляду місця крадіжки у залежності від обставин вчинення злочину. З'ясовано роль спеціальних знань експерта-криміналіста та використання їх у виявленні, закріпленні та вилученні доказів на місці події, застосування технічних засобів у процесі виявлення та фіксації слідів проникнення у житло. Висвітлено питання про процесуальні дії слідчого у складі слідчо-оперативної групи. Досліджено тактичні прийоми та дані психології допиту потерпілих, свідків квартирних крадіжок відповідно до конкретних обставин справи. Обгрунтовано виправданість невідкладного пошуку необхідних суб'єктів без санкції прокурора, процесуальні особливості його проведення та оформлення, а також застосування техніко-криміналістичних засобів з метою виявлення викрадених речей та фіксації слідів. Конкретизовано особливості узгодження та співпраці слідчого з іншими оперативними працівниками та спеціалістами під час проведення першочергових слідчих дій. Доведено конкретну користь висунення різних версій, а також планування конкретних слідчих дій на всіх етапах розслідування справи. Запропоновано методи усунення умов, обставин, причин, мотивів учинення крадіжок особистого майна з помешкань громадян.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4Укр)122.1 + Х893.9(4Укр)722.07 + Х894.9(4Укр)3
Шифр НБУВ: РА309747 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Ганіч І.Г. 
Поверхнева герметизація композитних реставрацій фронтальних зубів залежно від гігієнічного стану порожнини рота: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / І.Г. Ганіч ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему підвищення ефективності профілактики вторинного карієсу шляхом використання розробленого способу диференційованої поверхневої герметизації композитних реставрацій з кратністю проведення, що залежить від гігієічного стану ротової порожнини. За результатами проведених досліджень установлено найбільш часті ускладнення у разі використання композитних матеріалів за умов лікування неускладнених форм карієсу - порушення крайового прилягання (37,8 % та виникнення вторинного карієсу (20,8 %) - у більшості випадків до цього призводить низька гігієна ротової порожнини. Розроблено спосіб проведення поверхневої герметизації композитних реставрацій фронтальних зубів у разі лікування неускладнених форм карієсу. Установлено кратність проведення диференційованої поверхневої герметизації композитних реставрацій залежно від гігієнічного стану ротової порожнини. За цього запропоновано використовувати спосіб для профілактки вторинного карієсу під час виконання композитних реставрацій. Проведено мікробіологічні та електронно-мікроскопічні дослідження та встановлено деструктивний процес поверхні пломбувального композитного матеріалу з покриттям герметиком і без нього, зумовлений асоціацією оральних стрептококів. За цього більш виразне ушкодження виявлено на поверхні пломбувального матеріалу без покриття герметиком.прилягання на 60 % у каріозних порожнинах III і IV класів за Блеком.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.21-5 +
Шифр НБУВ: РА357428

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
9.

Кінаш О.В. 
Повітрообмін у приміщеннях житлових будинків і його вплив на мікроклімат: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.03 / О.В. Кінаш ; Донбас. нац. акад. буд-ва і архіт. — Макіївка, 2007. — 20 с. — укp.

За лабораторних умов досліджено процеси протікання повітряного потоку через пластинчаті щілинні отвори, прототипи щілин вікон і різнопрофільні віконні щілини, а також конструкції вікон і балконних дверей. Проаналізовано процеси природного повітрообміну приміщень (помешкань) будівель з застосуванням математичних моделей і результатів експериментальних досліджень на реальних об'єктах. За допомогою математичного моделювання повітрообміну з використанням результатів досліджень установлено залежність між інтенсивністю повітрообміну та кліматичними і контрольованими умовами. Розроблено рекомендації щодо керування природним повітрообміном приміщень (помешкань). Запропоновано методику розрахунку систем вентилювання приміщень житлових та інших будинків з застосуванням математичної моделі тепло- та повітрообміну у помешканнях за розрахункових умов, а також математичної моделі тепло- та повітрообміну у помешканнях житлових будинків за нестаціонарних умов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н113.6 +
Шифр НБУВ: РА351206

Рубрики:

      
10.

Васильєв О.О. 
Сармати та черняхівське населення Буджака в другій половині III - на початку V ст. н.е.: автореф. дис... канд. фармац. наук: 15.00.02 / О.О. Васильєв ; Ін-т археології НАН України. — К., 2008. — 16 с. — укp.

Комплексно проаналізовано пам'ятки фінального етапу пізньосарматської культури та старожитностей черняхівської культури у межиріччі Дністра та Дунаю. Охарактеризовано поховальний обряд пізньосарматських і черняхівських могильників. Проаналізовано керамічні комплекси цих пам'яток. Визначено основні характеристики системи освоєння простору для помешкання черняхівського населення Буджака. Уточнено хронологію пізньосарматських комплексів, запропоновано їх періодизацію. Розроблено хронологію могильника черняхівської культури Нагірне II, з урахуванням якої створено систему відносної хронології черняхівських могильників Буджака. На підставі даних писемних і археологічних джерел висвітлено історико-культурні процеси, що відбувалися у Буджаку у другій половині III - на початку V ст. н. е.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(45)273.12 +
Шифр НБУВ: РА361910

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
11.

Ситнік О.І. 
Структура популяцій справжніх ящірок (Lacertidae) в умовах центрального лісостепу України. Популяційний аналіз: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.І. Ситнік ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Наведено результати комплексних екологічних досліджень популяцій трьох видів справжніх ящірок (Lacertidae), проведених на базі Канівського природного заповідника в 1995 - 2002 рр. та деяких пунктів фізико-географічної області київського плато у межах центрального лісостепу України в 1999 - 2001 рр. Здійснено порівняльний аналіз основних екологічних параметрів досліджуваних видів Lacertidae. Встановлено особливості їх поширення у регіоні, наведено характеристику статевої, вікової, просторової, фенологічної та екологічної структури поселень, розглянуто процеси живлення, розмноження, типи забарвлення. Досліджено багаторічну динаміку чисельності прудкої та зеленої ящірок у районі Канівського природного заповідника. Виявлено значне скорочення окремих популяцій зеленої ящірки в регіоні та встановлено ознаки дестабілізації коливального процесу багаторічної динаміки виду у Канівському природному заповіднику. Показано суттєвий вплив на формування чисельності і структури досліджуваних поселень чинників антропогенної трансформації територій помешкання (розорювання, випасу), хижацького вилову та погодно-кліматичних умов останніх років.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.342.231 Lac*804*803.3(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА339482

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Кокот В.Р. 
Токсиколого-гігієнічна характеристика пестициду "Полікарбацин" і гігієна праці в умовах його виробництва та застосування: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / В.Р. Кокот ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Д.Галицького. — Л., 2004. — 20 с. — укp.

Доведено негативний вплив умов праці під час виробництва та застосування полікарбацину на стан здоров'я працівників. Вперше встановлено показники токсичності препарату за інгаляційного надходження в організм і його негативний вплив на структурні та функціональні характеристики щитовидної залози. Наведено результати експериментальних досліджень щодо гонадотоксичної дії полікарбацину за інгаляційного надходження. Одержано нові дані про ризик виникнення мутацій під його впливом. Доведено алергенний характер дерматитів, які виникають і розвиваються у працівників за умов виробництва полікарбацину. Експериментально встановлено, що за умов сільськогосподарського застосування препарату прояви алергічного дерматиту посилюються під впливом ультрафіолетового опромінювання. Науково обгрунтовано ГДК полікарбацину у повітрі робочої зони та встановлено терміни безпечного виходу працівників сільського господарства на оброблені ділянки. Запропоновано комплекс санітарно-технічних, гігієнічних і лікувально-профілактичних оздоровчих заходів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.6 +
Шифр НБУВ: РА334333

Рубрики:

      
13.

Андрійчук Л.О. 
Фізіолого-гігієнічне обгрунтування критеріїв регламентації та оцінки шуму побутових електричних машин і приладів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.02.01 / Л.О. Андрійчук ; АМН України. Ін-т гігієни та мед. екол. ім. О.М.Марзеєва. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Вперше на базі соціолого-гігієнічного опитування виявлено особливості режиму користування побутовими електричними машинами та приладами (ПЕМП) в побуті. Встановлено залежність оцінки ПЕМП як джерел шуму від характеру діяльності та відпочинку в житлі, віку, статі, стану самопочуття, умов мешкання людини. Вперше визначено добове дозоване акустичне навантаження на користувача від ПЕМП за типових умов експлуатації, еквівалентні рівні звуку від ПЕМП, що впливають на людину в помешканні. Доведено закономірності формування експозиційних рівнів шуму в житловому середовищі. Надано всебічну гігієнічну оцінку ПЕМП як джерелам шуму. Створено акустичну модель шуму середньостатистичного набору ПЕМП для експериментальних досліджень. Удосконалено принципи експериментального дослідження шумових ефектів на організм людини. Простежено закономірності формування біоефектів шуму низької та середньої інтенсивності. Вперше виявлено особливості впливу на організм людини акустичного навантаження від ПЕМП. З використанням системного підходу на базі фізіолого-гігієнічного дослідження, опитування, акустичного та математичного моделювання встановлено пороговий рівень та дозу шуму ПЕМП. Удосконалено психофізіологічні критерії з метою оцінки шуму низької та середньої інтенсивності на організм людини. Проаналізовано принципи, критерії оцінки та регламентації шуму ПЕМП у житловому середовищі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р121.88
Шифр НБУВ: РА311183 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Смолякова І.Д. 
Формування здорового способу життя студентів у системі фізичного виховання вищого технічного навчального закладу: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.02 / І.Д. Смолякова ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 21 с. — укp.

Вперше визначено структуру та зміст компонентів здорового способу життя студентів, які навчаються у технічних ВНЗ. Із використанням кореляційного та факторного аналізу встановлено кількісний зв'язок між окремими компонентами здорового способу життя та показниками дієздатності студентів. Визначено ступінь реального використання студентами технічних спеціальностей основних компонентів здорового способу життя (раціональна праця, харчування, рухова активність, загартовування, особиста гігієна, добовий режим, психогігієна, відмова від шкідливих звичок). Обгрунтовано принципи та методику формування мотивації до ведення здорового способу життя у межах базового курсу фізичного виховання, обгрунтовано умови її ефективного впровадження, розкрито можливості використання комп'ютерних засобів у даному процесі. Розроблено методики формування умінь і навичок програмування раціональної рухової активності, профілактики розумової та фізичної втоми та перевтоми. Доведено суттєву роль активних занять фізичною культурою та спортом у формуванні мотивації студентів до ведення здорового способу життя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.354.5 + Ч511.143
Шифр НБУВ: РА372525 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Волкова Н.В. 
Цивільно-правові засоби індивідуалізації фізичних осіб: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / Н.В. Волкова ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено цивільно-правові засоби індивідуалізації фізичних осіб. Виявлено необхідність індивідуалізації людини як особистості, учасника суспільних відносин і суб'єкта права. На підставі результатів теоретичних розробок визначено цивільно-правові засоби індивідуалізації фізичних осіб, їх особливості та види. Проаналізовано співвідношення правосуб'єктності фізичної особи та її індивідуалізувальних ознак. Охарактеризовано засоби індивідуалізації людини, а саме: ім'я, місце помешкання, цивільні стани, зовнішність і зображення. Розкрито сучасні аспекти зазначених категорій і особливості їх реалізації. Сформульовано пропозиції щодо вдосконалення певних норм чинного законодавства з питань індивідуалізації фізичної особи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)011 + Х839(4УКР)03 +
Шифр НБУВ: РА359492

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Полякова О. В. 
Художньо-образні засади дизайну інтелектуально керованого житлового середовища / О. В. Полякова. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено дослідженню актуальних проблем формування дизайну інтелектуально керованого житлового середовища: визначенню засад створення його художньо-образних характеристик та забезпечення відчуття комфорту мешканців засобами новітніх технологій. Комплексно досліджено чинники дизайну сучасного комфортного житла, оснащеного засобами інтелектуального керування середовищем. Розроблено композиційні прийоми створення художньо-образної концепції інтер'єру помешкання засобами інтелектуального керування житловим середовищем. Розроблено послідовні етапи сценарного моделювання та запропоновано методику проектування інтелектуально керованого житлового середовища.^UThesis is dedicated to the research on current design issues in an intelligently managed housing environment: defining the basics of creating an artistic image and providing a sense of comfort to residents through innovative technologies. It contains a complex research of design factors of modern comfortable housing provided with intelligently managed housing environment. Three compositional techniques were developed for creating the concept of the housing artistic image using the means of intelligent environmental management, which reflect the types of compositional interaction of equipment with the housing environment. The successive stages of the housing scenario modeling and proposals for the method of an intelligently managed housing environment designing were developed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Кубатко А. І. 
Формування культури здоров'я майбутніх фахівців економічних спеціальностей у процесі прикладної фізичної підготовки / А. І. Кубатко. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт дослідження – процес професійної підготовки майбутніх фахівців економічних спеціальностей. Мета дослідження – теоретично обґрунтувати, розробити та експериментально перевірити модель формування культури здоров'я майбутніх фахівців економічних спеціальностей у процесі прикладної фізичної підготовки. Наукова новизна отриманих результатів дослідження полягає у тому, що: уперше теоретично обґрунтовано, розроблено й експериментально перевірено модель формування культури здоров'я фахівців економічних спеціальностей у процесі прикладної фізичної підготовки як відкриту динамічну систему, що включає аналітико-методологічний (соціальне замовлення, мета, завдання, підходи, принципи), організаційний (педагогічні умови, зміст, форми, методи й засоби) та результативний (компоненти, критерії, показники, рівні, результат) блоки; розроблено критерії (аксіологічний, гносеологічно-діяльнісний та поведінковий), показники (мотивація здорового способу життя; обізнаність у сфері культури здоров'я; уміння оцінити стан здоров'я; фізкультурно-оздоровчі вміння; емоційно-вольова регуляція; прагнення до саморозвитку), за якими схарактеризовано рівні (пасивний, елементарний, базовий, високий) сформованості культури здоров'я фахівців економічних спеціальностей у процесі прикладної фізичної підготовки; визначено педагогічні умови формування культури здоров'я фахівців економічних спеціальностей у процесі прикладної фізичної підготовки (формування ціннісного ставлення до власного здоров'я через урахування біологічних (генетичні), фізичних (зовнішнє середовище), соціальних (оточення, умови життя, професійна діяльність) та індивідуальних (шкідливі звички, харчування, особиста гігієна, фізичні навантаження, режим праці й відпочинку тощо) чинників; розвиток навичок подолання негативних впливів на здоров'я у професійній сфері (стресові ситуації, розумова втома, перевтомлюваність, низька рухова активність тощо); сприяння рефлексії, самоконтролю і самооцінці культури здоров'я); уточнено поняття «культура здоров'я майбутніх фахівців економічних спеціальностей» та «формування культури здоров'я майбутніх фахівців економічних спеціальностей у процесі прикладної фізичної підготовки».^UThe object of research is the process of professional preparation of future specialists in economic specialties. The purpose of the study is to substantiate theoretically, develop and test the model of formation of a health culture of future specialists in economic specialties in the process of applied physical training. The scientific novelty of the obtained results is that: for the first time the model of formation of a health culture of future specialists in economic specialties in the process of applied physical training was developed, substantiated theoretically and tested experimentally as an open dynamic system that includes analytical and methodological (social order, purpose, tasks, approaches, principles), organizational (pedagogical conditions, content, forms, methods and means) and effective (components, criteria, indicators, levels, results) blocks; criteria (axiological, epistemological-activity and behavioral), indicators (motivation for a healthy lifestyle; awareness in the field of health culture; the ability to assess health; fitness skills; emotional and volitional regulation; the desire for self-development) are developed, according to them the levels (passive, elementary, basic, high) of the formation of a health culture of specialists in economic specialties in the process of applied physical training are characterized; pedagogical conditions of formation of a health culture of specialists in economic specialties in the process of applied physical training are determined (formation of values to one's own health through consideration of biological (genetic), physical (external environment), social (environment, living conditions, professional activity) and individual (bad habits, nutrition, personal hygiene, physical activity, work and rest, etc.) factors; development of skills to overcome the negative effects on health in the professional sphere (stressful situations, mental fatigue, fatigue, low physical activity, etc.); promoting reflection, self-control and self-assessment of health culture); the concept of " a health culture of specialists in economic specialties " and "formation of a health culture of specialists in economic specialties in the process of applied physical training" are specified.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Яремко О. В. 
Імунофізіологічний статус організму та інтенсивність розвитку телят молочного періоду вирощування за дії піридоксину гідрохлориду / О. В. Яремко. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт дослідження: фізіолого-біохімічні процеси в організмі, імунний статус та показники росту і розвитку телят молочного періоду вирощування за дії піридоксину гідрохлориду.Мета роботи: з'ясувати особливості формування імунофізіологічного статусу, росту та розвитку телят у молочний період вирощування за дії піридоксину гідрохлориду.Методи дослідження: фізіологічні (кількість еритроцитів та їх популяції, кількість лейкоцитів, кількість тромбоцитів, швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ), еритроцитарні індекси); імунологічні (загальна кількість лімфоцитів, кількість Т- і В-лімфоцитів, бактерицидна активність сироватки крові (БАСК), лізоцимна активність сироватки крові (ЛАСК), фагоцитарна активність нейтрофілів (ФАН); біохімічні (вміст загального протеїну, протеїнові фракції, аспартатамінотрансфераза (АсАТ), аланінамінотрансфераза (АлАТ); фізико-хімічні (хімічний склад молозива і молока, вітамін В6); зоотехнічні (інтенсивність росту та розвитку молодняку); економічні (економічна ефективність, рентабельність, чистий прибуток); статистичні (середнє арифметичне (М), його похибка (m) та рівень вірогідності (р≤0,05) за критеріями Стьюдента-Фішера (t).Наукова новизна: Вперше проведено комплексні дослідження особливостей формування фізіологічних, імунологічних показників та метаболічного гомеостазу, що характеризують функціональний стан організму, клітинні та гуморальні фактори природної резистентності, імунологічної реактивності й інтенсивності розвитку телят з першої до 90-ої доби за дії піридоксину гідрохлориду.Встановлено відмінності у механізмах, які забезпечують метаболічний гомеостаз і становлення первинної та вторинної ланки імунного захисту організму телят молочного періоду вирощування за дії піридоксину гідрохлориду. Виявлено залежний від дози вплив піридоксину гідрохлориду на вміст загального протеїну та його фракцій, особливо альбумінів, у сироватці крові телят від народження до 90-ої доби життя. Доведено, що у первинній ланці імунного захисту організму екзогенний піридоксину гідрохлорид забезпечує високу активність гуморальних факторів неспецифічної резистентності на 60- і 90-у доби життя телят, тоді як клітинні фактори проявляли високу активність, починаючи з 21-ої доби досліду.Уперше визначено особливості формування Т- і В-клітинної ланки імунітету за випоювання телятам піридоксину гідрохлориду в критичний період постнатальної адаптації. Доведено, що піридоксину гідрохлорид зумовлює збільшення кількості Т-лімфоцитів на тлі зменшення В-лімфоцитів. Виявлено позитивну динаміку вмісту сироваткового ІgА у 60- і 90-добових телят за впливу піридоксину гідрохлориду.Встановлено, що випоювання телятам піридоксину гідрохлориду з молозивом і молоком підвищує еритроцитопоез та вміст гемоглобіну з 21- до 90-ої доби життя. Зростання кількості еритроцитів відбулося, в основному, за рахунок популяції «молодих» еритроцитів, що сприяло покращенню оксиген-транспортної функції крові у телят цього періоду вирощування та їх фізіологічного стану в цілому.Встановлено, що збільшення маси тіла та вірогідне зростання абсолютних приростів телят залежить від дози піридоксину гідрохлориду та найбільш виражене за дози 3 мг/кг маси тіла з 21- до 90-ої доби життя. Наукову новизну досліджень підтверджено патентами України на корисну модель №№ 25348, 97923. Запропоновано: Піридоксину гідрохлорид використовувати телятам впродовж 60-ти діб постнатального онтогенезу у дозі 3 мг/кг маси тіла. Піридоксину гідрохлорид застосовувати згідно розроблених методичних рекомендацій «Показники гемопоезу у телят молочного періоду вирощування за дії піридоксину гідрохлориду» і згідно деклараційних патентів № 25348 та № 97923. Впроваджено: Наукові розробки впроваджено у тваринницьких господарствах Тернопільської області - ППАФ «Медобори» Тернопільського району та Львівської області - ППАФ «Україна» і ФГ «Богданович КБО» Кам'янка-Бузького району.Отримані дані експериментальних досліджень з застосування піридоксину гідрохлориду телятам молочного періоду вирощування розширюють і поглиблюють наявні відомості про його вплив на фізіологічні, імунологічні та господарські показники, а також можуть бути використані для фізіологічного обґрунтування нових способів ведення молочного скотарства та вдосконалення існуючих технологій годівлі телят на ранніх етапах постнатального розвитку. Одержані результати позитивної дії екзогенного піридоксину гідрохлориду на організм телят вказують на доцільність його використання для покращення їх імунофізіологічного статусу та інтенсивності росту. Економічно обґрунтовано перевагу випоювання телятам 3 мг/кг маси тіла піридоксину гідрохлориду. Матеріали дисертаційної роботи використовуються в освітньому процесі за вивчення дисципліни «Фізіологія сільськогосподарських тварин» та науково-дослідницькій роботі студентів спеціальностей 204 «Технологія виробництва та переробки продукції тваринництва», 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» і 211 «Ветеринарна медицина» провідних закладів вищої освіти України.^UObject of research: physiological and biochemical processes in the body, immune status and indicators of growth and development of calves of the dairy period of rearing under the action of pyridoxine hydrochloride.Purpose of the work: to find out the peculiarities of the formation of immunophysiological status, growth and development of calves in the dairy period of rearing under the action of pyridoxine hydrochloride.Research methods: physiological (study of hematological parameters); immunological (determination of the number of lymphocytes, bactericidal and lysozyme activity of blood serum, phagocytic activity of neutrophils); biochemical (determination of protein content and its fractions and enzyme activity); physico-chemical (determination of the chemical composition of colostrum and cow's milk and vitamin B6 in milk and blood); zootechnical (determination of the intensity of growth and development of calves); statistical (determination of average values and their errors, level of probability).Scientific novelty: For the first time a comprehensive study of the formation of physiological and immunological parameters of calves from the 1st to the 90th day under the action of pyridoxine hydrochloride. It provides the activity of humoral factors of nonspecific resistance on the 60th and 90th days of life of calves, and cellular from the 21st day of the experiment.Pyridoxine hydrochloride causes an increase in the number of T-lymphocytes against the background of a decrease in B-lymphocytes. Feeding calves pyridoxine hydrochloride with colostrum and milk increases erythrocytopoiesis and hemoglobin content from the 21st to the 90th day of life.The increase in the number of erythrocytes was mainly due to the population of "young" erythrocytes, which contributed to the improvement of oxygen transport function of blood in calves of this rearing period and their physiological condition in general.The increase in body weight and the probable increase in absolute gains of calves depends on the dose of pyridoxine hydrochloride and is most pronounced at doses of 3 mg / kg body weight from 21 to 90 days of age.Proposed: Comprehensive studies of the formation of immunophysiological status, growth and development of calves in the lactation period under the action of pyridoxine hydrochloride. Pyridoxine hydrochloride is recommended for use in calves for 60 days of postnatal ontogeny at a dose of 3 mg / kg body weight.Implemented: Scientifically substantiated and proven the effectiveness of pyridoxine hydrochloride in dairy calves and implemented in practice in livestock farms of Ternopil region PPAF "Medobory" Ternopil region and Lviv region PPAF "Ukraine" and FE "Bogdanovych KBO".The obtained data of experimental researches on application of pyridoxine hydrochloride to calves of the dairy period of cultivation expand and deepen the available data on its influence on physiological, immunological and economic indicators, and also can be used for physiological substantiation of new ways of conducting dairy cattle breeding and improvement of existing technologies. postnatal development.The main provisions of the dissertation are introduced into the educational process and research work of the departments of Stepan Gzhytskyi National University of Veterinary Medicine and Biotechnologies Lviv, Sumy National Agrarian University, Poltava State Agrarian Academy, Kharkiv State Zooveterinary Academy, Dnipro National Agroeconomic University, Bila Tserkva National Agrarian University, Podilsk State Agrarian Technical University, National University of Life and Environmental Sciences of Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Кириченко В. М. 
Ветеринарно-санітарна експертиза продуктів забою курчат-бройлерів за збагачення раціону комплексом наномікроелементів / В. М. Кириченко. — Б.м., 2020 — укp.

Наукова робота виконувалась згідно індивідуального плану аспіранта кафедри ветеринарно–санітарної експертизи та судової ветеринарної медицини Харківської державної зооветеринарної академії (2016–2020 рр.) за спеціальністю 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза». Робота є частиною наукової теми: «Експертиза якості й безпечності та критерії ветеринарно–санітарного оцінювання продуктів забою тварин за збагачення раціону комплексом наномікроелементів», яка виконується на базі кафедри ветеринарно–санітарної експертизи та судової ветеринарної медицини Харківської державної зооветеринарної академії (номер державної реєстрації 01114U004951, 2015–2025 рр.). У дисертаційній роботі уперше науково обґрунтовано використання комплексу наномікроелементів Zn, Cu, Ag, Co, Ge, Mg у дозах – 1, 10 та 20 см3/дм3 води, 5 діб поспіль з інтервалом у 5 діб для відгодівлі курчат–бройлерів. Експериментально доведено, що оптимальною дозою, серед досліджуваних, є 1 см3 препарату на 1 дм3 води. Проведеною ветеринарно–санітарною експертизою продуктів забою птиці встановлено покращення органолептичних, мікроскопічних, бактеріологічних показників і хімічного складу м'яса, що свідчить про підвищення біологічної та харчової цінності продуктів забою курчат–бройлерів.Роботу виконували відповідно до «Європейської конвенції про захист хребетних тварин, яких використовують для експериментальних та наукових цілей» (Страсбург, 1995), «Загальних етичних принципів експериментів на тваринах» (Україна, 2010), що відповідає положенням Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження». Годували курчат повноцінними комбікормами – основний раціон. Доступ птиці до корму та води не обмежувався. Параметри мікроклімату в приміщенні регулювалися автоматично.^UThe scientific work was performed according to the individual plan of a graduate student of the Department of Veterinary Sanitary Examination and Forensic Veterinary Medicine of the Kharkiv State Veterinary Academy (2016–2020) in the specialty 212 «Veterinary Hygiene, Sanitation and Examination». The work is part of the scientific topic: «Examination of quality and safety and criteria for veterinary and sanitary evaluation of slaughter products for enrichment of the diet with a complex of nanomicroelements», which is performed on the basis of the Department of Veterinary Sanitary Examination and Forensic Medicine of Kharkiv State Veterinary Academy (state registration number 01114U004951, 2015–2025).In the dissertation work for the first time it was scientifically substantiated use of a complex of nanomicroelements Zn, Cu, Ag, Co, Ge, Mg in the doses – 1, 10 та 20 cm3/dm3 water, 5 consecutive days with an interval of 5 days for fattening broiler chickens. It is experimentally proved that the optimal dose, among the subjects, is 1 cm3 of the drug per 1 dm3 of water. The veterinary and sanitary examination of poultry slaughter products revealed an improvement in organoleptic, microscopic, bacteriological parameters and chemical composition of meat, which indicates an increase in the biological and nutritional value of broiler slaughter products.The work was performed in accordance with the «European Convention for the Protection of Vertebrate Animals Used for Experimental and Scientific Purposes» (Strasbourg, 1995), «General Ethical Principles for Animal Experiments» (Ukraine, 2010), which corresponds to the Law of Ukraine ill–treatment. « Chickens were fed complete feed – the main diet. The bird's access to feed and water was not restricted. The parameters of the microclimate in the room were adjusted automatically.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Верхолюк М. М. 
Санітарно-гігієнічне обґрунтування розробки та застосування засобу на основі ортофосфатної кислоти із полігексаметиленгуанідином для обробки доїльного обладнання / М. М. Верхолюк. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація на здобуття освітньо-наукового ступеня доктора філософії галузі знань 21 «Ветеринарна медицина» за спеціальністю 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза». – Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького, Львів, 2020.Дисертаційна робота присвячена комплексному вивченню особливостей санітарної обробки доїльного устаткування, розробці ефективного кислотного мийно-дезінфікуючого засобу та режимів його застосування, санітарно-гігієнічній оцінці молока.За результатами моніторингу «Переліку зареєстрованих ветеринарних препаратів, кормових добавок, готових кормів та преміксів» отримано нові дані про стан виробництва засобів для санітарної обробки доїльного обладнання в Україні та узагальнено потребу у них на внутрішньому ринку. Для розробки кислотного мийно-дезінфікуючого засобу «Мілкодез» був вибраний прототип, проведений підбір діючих речовин, визначено їх сумісність, фізико-хімічні властивості, оптимальну концентрацію, а також досліджено фізико-хімічні, бактерицидні й токсичні властивості готового препарату. За результатами проведених досліджень доведено, що створюваний мийно-дезінфікуючий засіб у своєму складі повинен містити не менше 30 % ортофосфатної кислоти.Дослідженнями величини і швидкості корозії нержавіючої сталі та алюмінію за дії 30 % розчину ортофосфатної кислоти (ІSO 8044:1986) встановлено, що в якості інгібітору корозії до складу створюваного кислотного засобу необхідно вводити нітрат амонію, кількість якого повинна становити 5 %, що забезпечить зменшення корозійної дії кислоти в 2,5 раза. Визначенням мінімальної бактерицидної концентрації полігексаметиленгуанідину до мікроорганізмів було встановлено, що для забезпечення належної дезінфікуючої дії вона повинна становити не менше 2 % у створюваному кислотному мийно-дезінфікуючому засобі, оскільки припинення росту E. coli 055К59 №3912/41 відзначено за концентрації 0,5 %, P. aerоginosa 27/99 – за 0,7 %, а S. aureus ATCC 25923 – за 1,9 %.На підставі одержаних результатів розроблений кислотний мийно-дезінфікуючий засіб для санітарної обробки доїльного обладнання «Мілкодез», який містить у своєму складі ортофосфатну кислоту (30 %), полігексаметиленгуанідин (2 %), нітрат амонію (5 %) і дистильовану воду –100 % Відсутність росту S. аureus ATCC 25923 та E. coli 055К59 №3912/41 на середовищах із концентрацією препарату «Мілкодез» 0,07 і 0,035 %, що була меншою за мінімальну бактерицидну концентрацію, через 47 і 48 пересівів свідчить про відсутність резистентності вказаних мікроорганізмів до діючих речовин засобу і можливість його довготривалого використання для санітарної обробки доїльного обладнання.Дослідженнями кількості МАФАнМ у змивах із доїльного обладнання і молочного інвентарю доведено, що «Мілкодез» необхідно застосувати гарячим (70±5 ℃), у концентрації 0,5 % після попередньої обробки лужним засобом «Hyprochlor», експозиція для молочного інвентарю і переносних доїльних апаратів повинна становити не менше 5 хв, охолоджувача молока – 10 хв, установки доїльної в молокопровід УДМ 200 «Брацлавчанка» та доїльного залу «Ялинка» – 15 хв.Бактеріологічним дослідженням молока, одержаного після санації обладнання «Мілкодезом», встановлено, що його застосування упродовж 5 –15 хв, після попередньої обробки лужним засобом «Hyprochlor», дозволяє одержати молоко сире коров'яче із вмістом МАФАнМ до 100 тис. в 1 см3.Новизна роботи полягає в тому, що отримані нові дані про стан виробництва засобів для санітарної обробки доїльного обладнання в Україні та визначено потребу в них на внутрішньому ринку. Встановлено, що препарати власного виробництва покривають потребу на 40 %, серед них лише 17,4 % становлять кислотні мийно-дезінфікуючі засоби. Вперше на основі ортофосфатної кислоти розроблений мийно-дезінфікуючий засіб «Мілкодез», який, для підвищення ефективності санітарної обробки доїльного устаткування, містить дезінфектант полігексаметиленгуанідин, а для попередження корозії нержавіючої сталі та алюмінію – інгібітор нітрат амонію. Розроблені, теоретично обґрунтовані й апробовані ефективні та безпечні режими застосування засобу «Мілкодез» для санітарної обробки доїльного обладнання та молочного інвентарю, які забезпечують добрий санітарний стан устаткування, видалення молочного каменю та одержання молока екстраґатунку.Ключові слова: молоко, доїльне обладнання, молочний інвентар, мийно-дезінфікуючі засоби, санітарна обробка, діючі речовини, ортофосфатна кислота, полігексаметиленгуанідин, нітрат амонію, «Мілкодез».^UDissertation for the degree of Philosophy Doctor in the field of knowledge 21 «Veterinary medicine», specialty 212 «Veterinary hygiene, sanitation and expertise». – Stepan Gzhytskyi National University of Veterinary Medicine and Biotechnologies Lviv, 2020.The dissertation is devoted to the complex study of the features of sanitary processing of milking equipment, the development of effective acid detergent and modes of its application and sanitary and hygienic evaluation of milk.According to the results of the monitoring of the «List of registered veterinary preparations, feed additives, prepared feeds and premixes», new data on the state of production of means for sanitary processing of milking equipment in Ukraine were obtained and the need for them in the internal market was generalized. For the development of the acid detergent «Milkodez» was selected prototype, conducted the selection of active substances, determined their compatibility, physico-chemical properties, optimal concentration, as well as investigated the physico-chemical, bactericidal and toxic properties of the finished drug. According to the results of the conducted researches it is proved that the created detergent-disinfectant in its composition must contain not less than 30 % of orthophosphate acid.Studies of the magnitude and rate of corrosion of stainless steel and aluminum by the action of 30 % solution of orthophosphate acid (ISO 8044: 1986) found that as a corrosion inhibitor in the composition of the acid is necessary to introduce ammonium nitric acid, the amount of which should be 5 %, which will reduce corrosion action of acid in 2.5 times.Determination of the minimum bactericidal concentration of polyhexamethyleneguanidine to microorganisms has been found that in order to ensure proper disinfectant, its concentration in the created acid detergent should be at least 2 %, since the termination of the growth of E. coli 055К59 No. 3912/41 41 %, P aeroginosa 27/99 by 0.7 %, and S. aureus ATCC 25923 by 1.9 %.Based on the obtained results, an acid detergent for sanitary treatment of «Milkodez» milking equipment was developed, which contains orthophosphate acid – 30 %, polyhexamethyleneguanidine – 2 %, ammonium nitric acid – 5 % and distilled water. The absence of growth of S. aureus ATCC 25923 and E. coli 055K59 No. 3912/41 on media with a concentration of the drug «Milkodez» of 0.07 and 0.035 %, which was lower than the minimum bactericidal concentration, after 47 and 48 siftings indicates the absence of resistance of these microorganisms to the active substances of the tool and the possibility of its long-term use for sanitary processing of milking equipment.Investigations of MAFANM quantity in washes from milking equipment and dairy equipment have shown that Milkodez should be applied hot (70 ℃), at a concentration of 0.5 % after pre-treatment with alkaline «Hyprochlor», and exposure for dairy equipment and portable milking machines the apparatus should be at least 5 minutes, the milk cooler – 10 minutes, the installation of milking in the UMM 200 «Bratslavchanka» milking parlor and the milking room «Fir-tree» – 15 minutes.Bacteriological examination of the milk obtained after reconstruction of the equipment with «Milkodez» revealed that its use within 5-15 minutes, after pre-treatment with alkaline «Hyprochlor», allows to obtain raw cow's milk with MAFANM content up to 100 thousand in 1 cm3.The novelty of the work is as follows. New data on the state of production of sanitary equipment for milking equipment in Ukraine have been obtained and the need for them in the internal market has been identified. It has been established that self-made preparations cover the need for 40 % and among them only 17.4 % are acid detergents.For the first time, the detergent «Milkodez» was developed on the basis of otophosphate acid, which contains a disinfectant of polyhexamethyleneguanidine in order to improve the efficiency of sanitary processing of milking equipment, and to prevent corrosion of stainless steel and aluminum ammonium inhibitor.Effective and safe regimens of the use of mildew for the development, theoretically substantiated and tested sanitary processing of milking equipment and dairy equipment, which ensure the good sanitary condition of the equipment, removal of milk stone and obtaining milk of extra grade.Keywords: milk, milking equipment, dairy equipment, detergents, sanitary treatment, active ingredients, orthophosphoric acid, polyhexamethyleneguanidine, ammonium nitric acid, «Milkodez».


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського