Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Тематичний інтернет-навігатор (7)Наукова електронна бібліотека (142)Реферативна база даних (2850)Книжкові видання та компакт-диски (404)Журнали та продовжувані видання (55)
Пошуковий запит: (<.>K=ГЕНЕТИК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 386
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Серебряник О.І. 
Рибосомна АТРаза вищих еукаріот: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.03 / О.І. Серебряник ; НАН України. Ін-т молекуляр. біології та генетики. — К., 1998. — 20 с. — укp.

Вперше доказано, що високо очищені рибосоми вищих еукаріот містять міцно зв'язану АТРазу та вивчено її властивості. Показано наявність двох активних центрів та виявлено стимулюючу дію аміноацил-тРНК на каталітичну активність одного з них. Отримано дані про участь рибосомної АТРази у контролі над функціонуванням А-сайта рибосоми, де відбувається відбір кодон-специфічних тРНК. Проведено порівняння рибосомної АТРази з дріжджовими EF-3 і виявлено ряд загальних властивостей. Встановлено, що рибосоми вищих еукаріот, маючи власну АТРазну активність, зберегли у процесі еволюції підсилюючий елемент(и), необхідний для стимуляції EF-3. Теоретичне значення роботи полягає у новому розумінні детальних механізмів циклу елонгації поліпептидного ланцюга на 80S рибосомі та виявленні нових можливих точок прикладання факторів, які регулюють біосинтез білка у вищих еукаріот.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*725.111.436

Рубрики:

      
2.

Кочерга З.Р. 
Антропогенетичні особливості окремих популяцій дитячого населення Прикарпаття: Автореф. дис... канд. мед. наук: 03.00.15 / З.Р. Кочерга ; Укр. наук. гігієн. центр. — К., 1998. — 19 с. — укp.

Розроблена методологія програми генетичного моніторингу популяцій людини при мутагенному забрудненні довкілля, яка передбачає одночасне дослідження популяцій генетико-епідеміологічними (оцінка частоти та динаміки природжених вад розвитку, спадкових хвороб і репродуктивних втрат в усій популяції, дослідження демографічної ситуації) та експериментально-генетичними методами (багатофакторний, кореляційний та дискримінантний аналіз дерматогліфічних показників, дослідження функціонального стану генотипу та цитогенетичне обстеження дітей різних регіонів). Доведено наявність негативних генетичних змін в популяціях населення екологічно несприятливих територій. Встановлена перевага мимовільних викиднів на ранніх термінах гестації, зниження народжуваності, зростання перинатальної смертності, природжених вад розвитку і спадкових захворювань у новонароджених та перинатально-померлих дітей. Методом математичного, факторного і кореляційного аналізу вивчені найбільш інформативні дерматогліфічні характеристики взаємозв'язки 64 дерматогліфічних показників дітей різних регіонів Прикарпаття. Проведене цитологічне дослідження ядер букальних епітеліоцитів 565 дітей 6 вікових груп різніх екологічних зон. Встановлені вікові і статеві особливості цитологічних показників (індексів хроматизації, гетеропікнотичної Х-хромосоми, нуклеолярного індексу та морфологічно змінених ядер). Ступінь вираженості змін останніх залежить від умов навколишнього середовища. Розроблений інтегральний показник пошкодження спадкового апарату дітей цих регіонів на основі кореляційного аналізу між дерматогліфічними, цитологічними та цитогенетичними характеристиками.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733-2 с21

Рубрики:

      
3.

Рекротюк О.І. 
Підвищення ефективності оцінки і добору бугаїв чорно-рябої породи: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / О.І. Рекротюк ; УААН. Ін-т розведення і генетики тварин. — с.Чубинське Київ. обл., 1998. — 16 с. — укp.

Розроблена система методів підвищення ефективності оцінки та добору плідників з використанням різних джерел інформації і методів визначення їх племінної цінності, оцінка альтернативних варіантів програми селекції з урахуванням інтенсивності добору і використання плідників. Вперше удосконалено методику оцінки, добору і використання бугаїв, з урахуванням генетичних і середовищних факторів та умов ринкової економіки. Встановлено, що для вірогідної оцінки племінної цінності бугаїв у відкритих популяціях необхідно враховувати структуру генотипу потомків плідників і реакцію їх на умови середовища.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-334.33,022

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Філіпцова О.В. 
Генетико-демографічні процеси в урбанізованих популяціях Східної України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.15 / О.В. Філіпцова ; Харк. держ. ун-т. — Х., 1998. — 16 с. — укp.

Вивчення записів шлюбів, які були зареєстровані в 1960, 1985 та 1992-95 рр. в урбанізованих популяціях східної України (Харків, Донецьк, Полтава), показало, що в 90-і роки змінилась динаміка генетико-демографічного процесу. Якщо з 1960 по 1985 рр. у цих популяціях збільшувався аутбридинговий компонент (підвищення національного різноманіття, відсотка міжнаціональних шлюбів, дальності міграції та шлюбної відстані), то в 90-і роки почався зріст інбридингового компонента (зменшення коефіцієнта міграції, етнічного різноманіття, шлюбної відстані, підвищення відсотка однонаціональних шлюбів, тенденція до моноетнічності). За ознаками "національність" та "місце народження" міські популяції східної України наближаються до панміксії, за соціально-професійними ознаками (освіта, професія) вивчені популяції залишаються репродуктивно підрозділеними.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*446.2(237УКР5),022

Рубрики:

      
5.

Шадчина Т.М. 
Розробка теоретичних основ та методів дистанційного моніторінгу стану посівів озимої пшениці за допомогою спектрометрії з високим спектральним розділенням: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.12 / Т.М. Шадчина ; НАН України. Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 1999. — 34 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-4в734.5,022

Рубрики:

      
6.

Ладика В.І. 
Селекційні аспекти якісного удосконалення популяції лебединської худоби: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.02.01 / В.І. Ладика ; УААН. Ін-т розведення і генетики тварин. — с.Чубинське, 1999. — 33 с. — укp.

Дисертація присвячена питанню селекційного удосконалення популяції лебединської худоби з використанням генетичного потенціалу швіцької породи західноєвропейської та північноамериканської селекції. Викладено нові методичні підходи по врахуванню частки спадковості поліпшуючих порід, запровадження в систему добору та підбору оцінки за типом будови тіла та білковомолочністю, принципово нову схему управління селекційною роботою з породою. Встановлені закономірності застосування інбридингу, використання бугаїв-плідників різної селекційної належності в процесі створення молочного типу у бурій породі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П603.9 лебединська

Рубрики:

      
7.

Соколовська Т.Г. 
Українська термінологія з генетики: походження, структура, системність (лінгвістична проблематика): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Т.Г. Соколовська ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертаційну роботу присвячено аналізу української термінології з генетики, що розглядаєтся як цілісний об'єкт в аспектах формування, структурно-системних зв'язків та функціонування. Досліджуєтся проблематика дефініції терміна і терміносистеми в сучасному мовознавстві, визначаються теоретичні засади аналізу галузевих термінологій. Зазначається, що українська термінологія з генетики є ієрархічною єдністю, яка складалась протягом століть у Західній Європі і лише на початку ХХ ст. (як інтернаціональна за походженням система) була перенесена в українське мовне середовище. Висвітлюється питання аналізу тезаурусних та структурних функцій, що є формами вияву зв'язків та відношень термінів у галузі генетики. У Додатку подаються пробні статті "Словника-тезасуруса українських термінів з генетики".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34:Е

      
8.

Рубан С.Ю. 
Методологія та система селекції тварин української червоно-рябої молочної породи: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.02.01. / С.Ю. Рубан ; УААН. Ін-т розведення і генетики тварин. — с.Чубинське Київ. обл., 1999. — 43 с. — Бібліогр.: с.36-39. — укp.

Проведено аналіз еволюції симентальської худоби України і методів селекції, які використовувались у процесі її удосконалення. За останні 20 років узагальнено дані, отримані в результаті використання складного комбінаційного схрещування симентальської породи з поліпшувальними породами: айрширською, монбельярдською та червоно-рябою голштинською. Проведено комплексну оцінку ефективності схрещування на кожному з трьох етапів такої роботи, що дозволило виділити найбільш перспективні групи тварин-продовжувачів. Встановлено динаміку зміни генетичних кореляцій помісних тварин та тварин нового молочного типу, що дало змогу провести моделювання можливих змін у популяції при доборі за надоєм. У результаті використання цілеспрямованих методів оцінки, добору та підбору тварин було створено цінний масив худоби, племінна частина якого склала основу української червоно-рябої молочної породи (апробована у 1992 році). За цей період теоретично та експериментально обгрунтовано застосування генетико-екологічних моделей для цілей селекції. Показана можливість оцінки тварин різних генетичних груп за стійкістю до середовищних коливань та зв'язок оцінок середовищної чутливості з показниками відтворення та продуктивного довголіття. З використанням персональних комп'ютерів опрацьовано широкий комплекс методів оцінки особливостей екстер'єру корів та бугаїв-плідників, реалізованого генотипу тварин, племінної цінності з використанням цільової функції, оцінки з урахуванням ступеня тиску добору, племінної цінності з використанням лінійної моделі. Все це дало можливість обгрунтувати методологію і систему оцінки тварин молочних порід в умовах господарств України. На підставі цих даних розроблено програму селекції тварин української червоно-рябої молочної породи, яка дозволяє прискорити темпи генетичного прогресу за надоєм до 31 кг молока на корову за рік.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П603.9 українська червоно-ряба молочна

Рубрики:

      
9.

Тарчинський В.В. 
Система добору маток при формуванні високопродуктивного товарного молочного стада: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / В.В. Тарчинський ; УААН. Ін-т розведення і генетики тварин. — с.Чубинське (Київ. обл.), 1999. — 17 с. — укp.

Розроблена система племінної роботи в товарному стаді молочної худоби, яка забезпечує формування рентабельних молочних господарств. Встановлений вплив генетипових і паратипових факторів на реалізацію продуктивного потенціалу тварин та визначена роль природного і штучного їх добору при створенні молочного стада.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-37,022

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Чешко В.Ф. 
Наука і держава. Методологічний аналіз соціальної історії науки (генетика і селекція в Росії та Україні за радянських часів): Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.09 / В.Ф. Чешко ; Харк. держ. ун-т. — Х., 1999. — 36 с. — укp.

Дисертація являє собою системне методологічне дослідження процесу кризисної коеволюції фундаментальної науки, прикладних дослідних розробок і технології (на прикладі розвитку генетики) в політичному та соціальному контексті. Проаналізована трансформація структури концептуальних популяцій під дією трьох комплексів взаємопов'язаних соціальних факторів - філософії марксизму, централізованого державного контролю за розвитком науки і трансформації менталітету. Сформульовані умови виникнення у системі державного контролю науково-дослідницької діяльності механізму з позитивним зворотним зв'язком та визначені його наслідки для розвитку науки і наукового співтовариства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*44г(2),022

Рубрики:

      
11.

Соколовська О.Г. 
Реакція фотосинтезу і фотодихання у сортів пшениці на грунтову посуху: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / О.Г. Соколовська ; НАН України. Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 1999. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.1-275.92,022

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
12.

Крисан К.В. 
Перебудови структури плазміди pATV 8 у трансгенних мишей: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.03 / К.В. Крисан ; НАН України. Ін-т молекуляр. біології і генетики. — К., 1999. — 17 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*443.1,022

Рубрики:

      
13.

В'юн В.В. 
Підвищення ефективності діагностики та лікування природжених вад розвитку шлунково-кишкового тракту та сечовидільної системи у дітей: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.09 / В.В. В'юн ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Захищається науково-практична робота, у якій на основі пренатального ультразвукового дослідження плоду втілена в клінічну практику етапна діагностична програма "генетик - дитячий хірург - акушер - дитячий хірург". Розроблені лікувально-діагностичні критерії, вивчені алгоритми сполученості природжених вад розвитку (ПВР) підвищили ефективність лікування дітей цієї категорії. При цьому скорочені строки надходження новонароджених з ПВР шлунково-кишкового тракту (ШКТ) на 20,05 години та знижена післяопераційна летальність на 31%. У дітей з ПВР сечовидільної системи (СВС) зменшені строки початку лікування з 5,6 років до 5,8 місяців, проявлення пієлонефриту знижені на 73%. Встановлено, що ПВР ШКТ та СВС зустрічалися в складі множинних природжених вад розвитку у 31,15% та 18,49% відповідно.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.413.050

      
Категорія: Біологічні науки   
14.

Серебряник О.І. 
Рибосомна АТРаза вищих еукаріот: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.03 / О.І. Серебряник ; НАН України. Ін-т молекуляр. біології та генетики. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Вперше доказано, що високо очищені рибосоми вищих еукаріот містять міцно зв'язану АТРазу та вивчено її властивості. Показано наявність двох активних центрів та виявлено стимулюючу дію аміноацил-тРНК на каталітичну активність одного з них. Отримано дані про участь рибосомної АТРази у контролі над функціонуванням А-сайта рибосоми, де відбувається відбір кодон-специфічних тРНК. Проведено порівняння рибосомної АТРази з дріжджовими EF-3 і виявлено ряд загальних властивостей. Встановлено, що рибосоми вищих еукаріот, маючи власну АТРазну активність, зберегли у процесі еволюції підсилюючий елемент(и), необхідний для стимуляції EF-3. Теоретичне значення роботи полягає у новому розумінні детальних механізмів циклу елонгації поліпептидного ланцюга на 80S рибосомі та виявленні нових можливих точок прикладання факторів, які регулюють біосинтез білка у вищих еукаріот.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*725.111.436

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
15.

Лукаш Л.Л. 
Вплив екзогенних вірусів і ДНК на спонтанний та індукований мутагенез в соматичних клітинах ссавців: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.26 / Л.Л. Лукаш ; НАН України. Ін-т молекуляр. біології і генетики. — К., 1999. — 34 с. — укp.

Сформульовано і експериментально обгрунтовано концепцію регуляції мутагенезу під впливом екзогенних нуклеотидних послідовностей вірусного та клітинного походження. Первинним чинником індукованого мутагенезу в системі аденовірус - клітина є експресія ранніх регуляторних генів, відповідальних за стимуляцію реплікації та злоякісну трансформацію клітин. Вторинним чинником дестабілізації є перепрограмування клітинного геному (зміна активності та мутації клітинних генів, транспозиції мобільних генетичних елементів) під впливом експресії вірусних генів та інтеграції їх з хромосомною ДНК. Додатковим чинником мутагенезу, який підвищує ймовірність прояву мутацій, є відтягування репаративних ферментів клітини на взаємодію з молекулами генетичної матриці екзогенного походження. Вперше доведено, що аденовірус є комплексним мутагеном, мутагенна активність якого в непермісивних клітинах визначається взаємодією ранніх оперонів Е1А, Е1В та Е4. Показано корелятивну зміну мутагенної та трансформуючої активності вірусних та клітинних генів під впливом генетичних регуляторних елементів та пухлинного промотору ТРА. Часткова інактивація екзогенної ДНК призводить до зниження, а повна - до втрати мутагенності. Присутність молекул екзогенної ДНК або О6-бензилгуаніну, що інгібують репаративну активність АГТ, призводить до підвищення мутагенного ефекту нітрозогуанідину. Молекулярний аналіз мутацій, індукованих нітрозогуанідином за умов активної та пригніченої репарації, дозволив виявити деякі особливості роботи ферменту АГТ: однакову ефективність стосовно ниток ДНК, що транскрибуються і не транскрибуються, і підвищену точність виправлення пошкоджень на ГЦ-багатих ділянках, які мають більш високу температуру плавлення і довше зберігають двониткову структуру.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*440.224,022

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
16.

Оболенська М.Ю. 
Регенерація печінки у щурів: молекулярно-біологічні процеси, їх регуляція та часова шкала: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.03 / М.Ю. Оболенська ; НАН України. Ін-т молекуляр. біології і генетики. — К., 1999. — 34 с. — укp.

Досліджено синтез ДНК, внутрішньоклітинний розподіл і кількість новоутвореної РНК, кінетичну складність ядерної РНК, експресію окремих генів (c-fos, c-myc, Р4502Е1, ЯФГ-1 alpha, фактору некрозу пухлин та його рецепторів) і синтез окису азоту в регенеруючій печінці щурів. Запропоновано часову шкалу процесу. Сформульовано положення про часткове обмеження експресії геному в перехідний період регенерації, про синергізм між проліферативною і клітиноспецифічною активністю клітин печінки різного типу і про взаємне обмеження клітиноспецифічної і проліферативної активності в клітинах печінки одного типу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*335.9*694.6,022

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
17.

Говорун Д.М. 
Фізико-хімічні механізми біомолекулярного впізнавання: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.03 / Д.М. Говорун ; НАН України. Ін-т молекуляр. біології і генетики. — К., 1999. — 34 с. — укp.

Встановлено найбільш загальні фізико-хімічні механізми білково-нуклеїнового і нуклеїново-нуклеїнового впізнавання. Розширено уявлення про структурно-динамічні і енергетичні властивості нуклеотидних основ та їхній стекінг. Визначено, що основи нуклеїнових кислот (НК), як і самі НК, унікально поєднують у собі цілу низку взаємопов'язаних форм структурної мінливості - прототропну таутомерію, структурну нежорсткість, геометричну ізомерію, здатність приєднувати або відщеплювати протон, спонтанно дезамінуватися і окислюватися тощо. Розроблено моделі спонтанних напіврозкритих станів ДНК та її передплавлення, далекодії в ДНК та її просторової викривленості, генотоксичного впливу на неї УФ-опромінення, кооперативності. Встановлено основні мікроструктурні чинники структурно-динамічної гетерогенності ДНК. Представлено низькочастотні Раманівські спектри компонентів НК, що послідовно ускладнюються, та співкристалізатів типу "основа - похідна амінокислоти". Підтверджено класичну модель Малєєва низькочастотної рухомості ДНК. Досліджено енергетику і кооперативні властивості Н-зв'язків у кристалах і співкристалізатах основ ДНК.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*725.111.3*115,022

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
18.

Лісневич Л.О. 
Фізіолого-біохімічні властивості та функціональна роль запасних білків буряків: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.12 / Л.О. Лісневич ; НАН України. Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 1999. — 37 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*725.111.3,022 + П215.2-272.5,022

Рубрики:

      
19.

Кур'ята В.Г. 
Фізіолого-біохімічні механізми дії ретардантів і етиленпродуцентів на рослини ягідних культур: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.12 / В.Г. Кур'ята ; НАН України. Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 1999. — 33 с. — укp.

Вивчено вплив різних груп ретардантів на ріст, фотосинтетичні процеси, період спокою і продуктивність ягідних культур. Встановлено, що рістгальмуюча дія препаратів реалізується через зміни донорно-акцепторних відносин рослини, в основі яких знаходиться глибока перебудова гормонального комплексу, інгібування активності меристем, перерозподіл потоків асимілятів і елементів мінерального живлення між органами. Обробка рослин на ранніх етапах розвитку призводить до перебудови гормонального комплексу в осінньо-зимовий період і викликає більш ранній вихід пагонів із стану органічного спокою. З'ясовано, що внаслідок зміни архітектоніки насаджень і підвищення морозостійкості під впливом ретардантів збільшується продуктивність рослин малини, що дозволило розробити і впровадити у виробництво технологію застосування препарату декстрел для оптимізації продуктивності цієї культури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П258-468.5,022

Рубрики:

      
20.

Дзямко М.Й. 
Ефективність схрещування бурої карпатської худоби з плідниками м'ясних генотипів, створених в Україні: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / М.Й. Дзямко ; УААН. Ін-т розведення і генетики тварин. — К.; Чубинське, 1999. — 17 с. — укp.

Дисертація містить результати досліджень, проведених в умовах гірської зони Карпат, по вивченню ефективності схрещування маток бурої карпатської породи з плідниками волинської м'ясної породи та знам'янського м'ясного типу. Встановлені закономірності формування продуктивних якостей помісів першого покоління при двох рівнях інтенсивності їх вирощування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-338,022

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського