Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (15)Реферативна база даних (216)Книжкові видання та компакт-диски (25)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=ЕОЛОВІ$<.>+<.>K=ТОНИ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 9
Представлено документи з 1 до 9

      
1.

Куреньова К.Ю. 
Діагностичне та прогностичне значення стану різних відділів слухового аналізатора при хронічній функціональній гіпотонусній дисфонії: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.19 / К.Ю. Куреньова ; АМН України. Ін-т отоларингології ім. О.С.Коломійченка. — К., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

На підставі результатів комплексного аудіологічного обстеження 155-ти хворих на хронічну функціональну гіпотонусну дисфонію (ХФГД) із застосуванням сучасних електроакустичних та електрофізіологічних методів (тональної аудіометрії у конвенціональному та розширеному діапазонах частот, імпедансної аудіометрії, стовбуромозкови та кіркових слухових викликаних потенціалів) показано, що у даних пацієнтів виявляється виражена різного ступеня зацікавленість усіх відділів слухового аналізатора. Співвідношення амплітудних характеристик АРВМ і годинних показників КСВП виявило, що дані акустичної імпедансометрії відповідають результатам дослідження КСВП, що дозволяє використання імпедансної аудіометрії як об'єктивного методу для оцінки стану стовбуромозкового відділу слухового аналізатора. Доведено, що показники стану різних відділів слухового аналізатора (амплітуди АРВМ, годинної характеристики КСВП, порогів слуху на тони у конвенціональному та розширеному діапазонах частот) можуть використовуватись як об'єктивні критерії тяжкості перебігу ХФГД, профвідбору та профорієнтації осіб голосомовних професій..

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р683-4 +
Шифр НБУВ: РА322744

Рубрики:

      
2.

Лико І.Я. 
Порівняльна характеристика структури, хімічного складу, фізичних показників нормальної і дефектної вовни: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.04 / І.Я. Лико ; Ін-т біології тварин УААН. — Л., 2003. — 16 с.: рис. — укp.

Вивчено особливості макроструктури та фізико-хімічних показників патологічно стоншеної вовни ("голодна тонина") в овець різних генотипів і виявлення зв'язку цього дефекту вовни з їх білковим спектром, особливо білками, які відзначаються високим вмістом сірки та цистину. Показано, що за умов депресії процесів вовноутворення ріст вовни уповільнюється, з'являються зміни в її структурі, хімічному складі та фізичних показниках волокон. За методом електрофорезу в поліакриламідному гелі з використанням Тріс-гліцин буферної системи, pH 8,3 та за наявності додецисульфату натрію досліджено гетерогенність білків з високим вмістом сірки - S-карбоксиметилкератеїнів. За розміром молекули їх поділено на 5 фракцій, умовно позначених літерами А, Б, В, Г, молекулярною масою відповідно 22, 21, 16, 11, 10 тис. Виявлено породні особливості кількісного співвідношення SCMKB і корелятивні зв'язки між біохімічними та фізичними показниками вовни. Показано, що в основі генези патологічного стоншення вовни є порушення синтезу ультрабагатого на цистин білка кортексту, тобто UHSP.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П661-269.1 +
Шифр НБУВ: РА325417

Рубрики:

      
3.

Діхтярук О.В. 
Стан слухової та вестибуларної функції у хворих на розсіяний склероз: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.19 / О.В. Діхтярук ; Ін-т отоларингології ім. проф. О.С.Коломійченка АМН України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Розглянуто стан слухової та вестибулярної функції у хворих на розсіяний склероз (РС) на підставі вивчення взаємозв'язку між електроакустичними, вестибулометричними та нейрофізіологічними даними залежно від стадії, ступеня тяжкості та тривалості захворювання. Обстежено 100 хворих на РС цереброспінальну форму з достовірним діагнозом за критеріями Mc.Donald (2005) (43 чоловіка, 57 жінок) та 25 здорових осіб, вік обстежених 17 - 55 років. На підставі досліджень встановлено, що за даними тональної порогової аудіометрії у 74 % хворих на РС слух на тони в конвенціональному діапазоні частот знаходиться в межах нормальних величин, але у 82 % з них спостерігали зниження слуху (до 55 дБ) в розширенному діапазоні частот, лише у 26 % обстежених хворих зниження порогів слухових відчуттів має місце як в конвенціальному, так і в розширенному діапазоні частот. У 95 % хворих на РС виявлено ураження на рівні стовбурових структур слухового аналізатора та виявленно центральні вестибулярні розлади різного ступеня тяжкості від І до ІІІ. Виявлено невідповідність між тяжкістю вестибулярної дисфункції (ВДФ) та вираженістю статичної рівноваги за всіх ступенів РС. Зазначено, що застосування пульс-терапії кортикостероїдів у хворих на РС у стадії екзацербації демієлінізувального процесу дозволяє коригувати порушення слухової та вестибулярної функції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.016.25 + Р683.024-4 +
Шифр НБУВ: РА366255

Рубрики:

      
4.

Логінов М.І. 
Теоретичні основи селекції льону-довгунця на поліпшення прядивної здатності волокна та методи оцінки його якості при створенні високопродуктивних сортів: автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.01.05 / М.І. Логінов ; Ін-т зерн. госп-ва УААН. — Д., 2008. — 40 с. — укp.

Встановлено основні закономірності успадкування ознак, які визначають господарсько цінні та якісні показники волокна рослин льону-довгунця - гнучкості, міцності, тонини та розрахункової добротності пряжі. Доведено, що в селекції на покращання якості волокна її потрібно визначати на ранніх етапах - у другому-третьому поколінні гібридів, в яких виявляється більшість ефектів домінування. На рівні індивідуальних елітних рослин гібридних популяцій встановлено величину та характер взаємозв'язків між ознаками якості волокна та іншими господарсько-цінними ознаками рослин льону-довгунця, що дає підстави для визначення якості волокна на ранніх етапах селекції з метою запобігання вибраковуванню рослин і селекційних сімей з високою якістю волокна. На підставі багатофакторної залежності створено емпіричну формулу та запропоновано метод оцінювання якості волокна на першому етапі в індивідуальних рослинах за показником відносного розривного навантаження пряжі, який запропоновано вважати критерієм оцінювання якості волокна льону-довгунця. Розроблено методи оцінювання якості волокна в індивідуальних елітних рослинах льону-довгунця, засновані на побічних ознаках - зусиллю, що виникає під час проколу та прочосу волокна та величини його укрутки. Розроблено спосіб підготовки за лабораторних умов несучих посівних стрічок для сівби лункових селекційних розсадників першого та другого року селекції. Запропоновано спосіб сівби насіння селекційних розсадників, який дозволяє у 10 - 12 разів скоротити навесні за польових умов час сівби у розсадниках і провести її в оптимальні агротехнічні строки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П216.1-317 +
Шифр НБУВ: РА360210

Рубрики:

      
5.

Заруба К.В. 
Технологічні та якісні властивості вовни овець таврійського типу асканійської тонкорунної породи: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.04 / К.В. Заруба ; Держ. вищ. навч. закл. "Херсон. держ. аграр. ун-т". — Херсон, 2008. — 20 с. — укp.

Наведено теоретичні та практичні відомості з питань формування продуктивності та технологічних показників вовни в овець таврійського типу асканійської тонкорунної породи з різним характером песижності під час народження. Вивчено вікову мінливість господарсько-корисних ознак у овець від народження до віку 27 місяців. Одержано нові дані щодо характеру вовнового покриву новонароджених ягнят, кількісного та якісного складу песиги, її топографічної мінливості та процесів випадіння, інтенсивності росту та розвитку молодняку, сортового складу рун, вікової та топографічної мінливості якісних показників вовни. Установлено взаємозв'язок між песижністю новонароджених ягнят з їх подальшою продуктивністю та якістю вовни. Установлено інтенсивне та синхронне на різних ділянках тулуба випадіння песиги у перші місяці життя ягнят. Достатньо високі коефіцієнти повторюваності живої маси ярок у 4 - 8-місячному віці та тонини - у віці 2 і 8 місяців з показниками 15-місячних ярок свідчать про можливість відбору з цими показниками у ранньому віці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П661.3,1 + П661.3,1 + П661.3,1
Шифр НБУВ: РА360506

Рубрики:

      
6.

Калащук Г.П. 
Удосконалення асканійських м'ясо-вовнових овець методом поглибленої селекції: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / Г.П. Калащук ; Херсон. держ. аграр. ун-т. — Херсон, 2000. — 21 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням удосконалення асканійських м'ясо-вовнових овець методом поглибленої селекції у малих замкнутих популяціях, розробленого доктором сільськогосподарських наук П.І.Польською (1990 р.). Удосконалено барановідтворювальне ядро асканійських кросбредів та асканійських чорноголових овець, які не мають аналогів у світовій практиці за рівнем універсальної продуктивності: м'ясної, молочної та вовнової у поєднанні з високою відтворювальною здатністю: багатоплідністю - скороспілістю та адаптаційною здатністю за умов високих якісних характеристик довгої кросбредної вовни зниженої тонини. Вони є державним поліпшуючим генофондом для створення нових порід і типів, формування конкурентоспроможної галузі вівчарства в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П661.39 асканійська
Шифр НБУВ: РА309941 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Цілинко Л. М. 
РОЗРОБКА ЕФЕКТИВНОЇ СИСТЕМИ ЗАХИСТУ ПОСІВІВ РИСУ ВІД БУР'ЯНІВ В ПІВДЕННОМУ СТЕПУ УКРАЇНИ / Л. М. Цілинко. — Б.м., 2021 — укp.

Наукова новизна одержаних результатів. Уперше проведено комплексні дослідження особливостей процесів забур'янення посівів рису посівного, уточнено конкурентну спроможність посівів культури в різні періоди їх вегетації, визначено причини недостатнього рівня ефективності існуючих систем застосування гербіцидів і розроблено систему контролювання бур'янів за допомогою гербіцидів з адсорбентами, що посилюють їх селективність до рослин рису.Удосконалено систему контролювання процесів забур'янення посівів рису з урахуванням специфіки видового складу бур'янів, що як і культура належать до ботанічної родини Тонконогові, та послідовного застосування гербіцидів по сходах, що обмежує здатність бур'янів формувати масу і дозволяє отримувати високі урожаї рису. Набули подальшого розвитку наукові положення щодо можливостей регулювання рівня селективності гербіцидів до рослин культури і їх біохімічної активності до проростків і сходів бур'янів у посівах рису посівного. Основні результати досліджень. Серед видового складу рослин у посівах рису посівного домінували рослини: куги гострокінцевої (Scirpus mucronatus L.) – 390 шт./м2 або 53,8 %, проса півнячого (Echinochloa crus galli L.) – 236 шт./м2 або 35,6 %, сить різнорідна (Cyperus difformis L.) – 40 шт./м2 або 5,5 %, бульбоочерет компaктний (Bolboschoenus compactus Drob.) – 11 шт./м2 або 1,5 %. Кількість сходів бур'янів у посівах рису посівного була значною і коливалась від 228,0 шт./м2 до 724 шт./м2.У посівах рису посівного протягом 100 діб спільної вегетації (від появи сходів) бур'яни формували в середньому 2980 г/м2 сирої або 924 г/м2 сухої маси, що знижувало рівень урожайності зернівок на 70,4 – 73,7 %. Поглинання рослинами бур'янів сполук мінерального живлення досягало:N – 90,5 кг/га, P2O5 – 56,4 кг/га, K2O – 109,8 кг/га. Такого обсягу достатньо для формування урожаю рису від 4,35 до 5,11 т/га. Застосування у посівах рису гербіциду Комманд, 48 КЕ у нормі витрати 0,5 л/га (без адсорбенту) знижувало кількість сходів бур'янів у середньому на 46,1 %. Серед гербіцидів, що застосовували з адсорбентом найкращі результати зафіксовані за використання препарату Дуал Голд, 960 ЕС у нормах витрати 1,0 та 1,4 л/га, що знижувало чисельність сходів бур'янів на 78,8 та 80,3 % відповідно.Гербіциди ґрунтової дії навіть за наявності фізичного адсорбенту у посівах рису не виключали повністю проявів фітотоксичності до рослин культури. Найвищий рівень фітотоксичності зафіксований у гербіциду Фронтьєр (норми витрати 0,9 та 1,2 л/га). Зниження густоти рослин культури у посівах на 29,7 та 35,1 %. Найменшу фітотоксичність забезпечував гербіцид Дуал Голд, 960 ЕС (норми втрати 1,0 та 1,4 л/га). Зниження густоти стояння рослин рису 14,9 та 16,9 %. Гербіцид Комманд, 48 КЕ (без адсорбенту) у нормі витрати 0,5 л/га знижував густоту стояння посівів культур на 23,8 %. Препарат Дівікстон, 25 Neu у нормі витрати 1,2 л/га забезпечував зниження сходів небажаної рослинності у посівах рису на 92,3 %, гербіцид Цитадель, 25 ОД у нормі витрати 1,6 л/га на 88,2 %, препарат Топшот, 113 ОД м.д. у нормі витрати 3,0 л/га знижував забур'яненість посівів культури на 90,3 %. Рівень урожайності посівів рису мав зворотну залежність із обсягами маси бур'янів у посівах. Найвищий обсяг формування маси бур'янів був в середньому 3631 г/м2 (посіви забур'яненого контролю). Рівень урожайності таких посівів був низьким – 3,61 т/га або 31,6 % від можливого в дослідах. У захисті посівів найефективнішим була система послідовного застосування Дуал Голд, 960 ЕС у нормі витрати 1,4 л/га з адсорбентом у ґрунт + Топшот, 113 ОД м.д. у нормі витрати 3,0 л/га по сходах, що забезпечило зниження формування маси бур'янів до 244 г/м2. і отримання урожайності зернівок 13,81 т/га або 92,0 % від максимально можливого у дослідах.Урожайність рису посівного за використання екологічно безпечної системи контролювання бур'янів найвищою в досліді була на ділянках варіанту 6, в середньому 10,63 т/га зернівок за вологості 16,08 %. Посіви варіанту 2 (використання гербіциду Сіріус з. п.) забезпечували отримання 9,39 т/га або 88,3 % від максимальної. Контролювання бур'янів у посівах рису за допомогою системи спеціальних екологічно безпечних мембран є перспективним і після патентування та відповідного технічного забезпечення їх механізованого застосування, можуть отримати широку практику впровадження у аграрному виробництві. Економічна ефективність використання нової системи захисту посівів рису від бур'янів за допомогою гербіцидів (варіант 3) становила 6284,9 грн/га або на 28,3 % перевищує вартість традиційної системи (варіант 2). Водночас додаткові затрати компенсовані обсягом збереженого урожаю – 1,73 т/га або 15,9 % вище від рівня урожайності з використанням традиційної системи захисту. Собівартість урожаю складала 2569,15 грн/т, рівень рентабельності – 211,38 %, що були найкращі у дослідах. Прибуток з тони товарної продукції – 5430,85 грн/т, що перевищував показники продукції з посівів традиційного варіанту захисту (варіант 2) на 5,3 %.^UScientific novelty of the obtained results. For the first time a comprehensive study of the peculiarities of weeding of rice crops, clarified the competitiveness of crops in different periods of their growing season, identified the causes of insufficient efficiency of existing herbicide application systems and developed a weed control system with herbicides with adsorbents that enhance their selectivity to rice plants.The control system of rice weed control processes has been improved, taking into account the specific species composition of weeds, which like the culture belong to the botanical family Poaceae, and consistent application of herbicides on the stairs, which limits the ability of weeds to form mass and allows high rice yields.Scientific provisions on the possibility of regulating the level of selectivity of herbicides to crop plants and their biochemical activity to seedlings and seedlings of weeds in crops of sown rice have been further developed.The main results of research. The potential contamination of the upper horizon – 0–10 cm of arable soil layer in rice checks with weed seeds that could germinate, averaged 12987 pcs / m2, of which rooster millet (Echinochloa crus galli L.) – 1381 pcs / m2Among the species composition of plants in the crops of rice sown dominated by plants: plague (Scirpus mucronatus L.) – 390 pieces / m2 or 53.8 %, millet (Echinochloa crus galli L.) – 236 pieces / m2 or 35.6 %, heterogeneous sieve (Cyperus difformis L.) – 40 pieces / m2 or 5.5 %, compact tuber (Bolboschoenus compactus Drob.) – 11 pieces / m2 or 1.5 %. The number of weed seedlings in rice crops was significant and ranged from 228.0 units / m2 to 724 units / m2.In crops of sown rice for 100 days of joint vegetation (from emergence) weeds formed an average of 2980 g / m2 of raw or 924 g / m2 of dry mass, which reduced the yield of grains by 70.4 – 73.7 %. Plant uptake of mineral nutrition compounds by weeds reached: N – 90.5 kg / ha, P2O5 – 56.4 kg / ha, K2O – 109.8 kg / ha. This volume is sufficient for the formation of rice yield from 4.35 to 5.11 t / ha.Soil herbicides, even in the presence of a physical adsorbent in rice crops, did not completely rule out phytotoxicity to crop plants. The highest level of phytotoxicity was recorded in the herbicide Frontier (consumption rates of 0.9 and 1.2 l / ha). Reduction of crop density in crops by 29.7 and 35.1 %. The lowest phytotoxicity was provided by the herbicide Dual Gold, 960 EC (loss rates of 1.0 and 1.4 l / ha). Reduction of standing density of rice plants by 14.9 and 16.9 %. Herbicide Command, 48KE (without adsorbent) at a rate of 0.5 l / ha reduced the stocking density of crops by 23.8 %.The drug Divikston, 25Neu at a rate of 1.2 l / ha provided a reduction of seedlings of unwanted vegetation in rice crops by 92.3 %, the herbicide Citadel, 25OD at a rate of 1.6 l / ha by 88.2 %, the drug Topshot, 113OD m.d. at the rate of consumption of 3.0 l / ha reduced weediness of crops by 90.3 %.The yield of rice crops was inversely related to the weed mass in the crops. The highest mass of weeds was on average 3631 g / m2 (weed control crops). The yield of such crops was low - 3.61 t / ha or 31.6 % of what was possible in the experiments.In the protection of crops, the most effective was the system of sequential application of Dual Gold, 960 EC at a rate of 1.4 l / ha with adsorbent in the soil + Tropshot, 113ODm.d. at a rate of 3.0 l / ha on the stairs, which reduced the formation of weeds to 244 g / m2. and obtaining a grain yield of 13.81 t / ha or 92.0 % of the maximum possible in the experiments.The yield of rice sown using an environmentally safe weed control system in the experiment was highest in the areas of option 6, an average of 10.63 t / ha of grains at a humidity of 16.08 %. Crops of option 2 (use of the herbicide Sirius z. P.) Provided 9.39 t / ha or 88.3 % of the maximum. Control of weeds in rice crops using a system of special environmentally friendly membranes is promising and after patenting and appropriate technical support for their mechanized use, can get a wide practice of implementation in agricultural production.The economic efficiency of using the new system of protection of rice crops from weeds with herbicides (option 3) was 6284.9 UAH / ha or 28.3 % higher than the cost of the traditional system (option 2). At the same time, additional costs are offset by the amount of stored yield – 1.73 t / ha or 15.9 % higher than the level of yield using the traditional protection system. The cost of the harvest was 2569.15 UAH / t, the level of profitability – 211.38 %, which were the best in the experiments. Profit per ton of marketable products – UAH 5430.85/t, which exceeded the indicators of products from crops of the traditional version of protection (option 2) by 5.3 %.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Марткоплішвілі М. М. 
Особливості емісії хімічно активних сполук азоту в рослинництві Південно-степового регіону України / М. М. Марткоплішвілі. — Б.м., 2021 — укp.

У роботі наведено теоретичне узагальнення та запропоновано нове практичне вирішення наукового завдання, яке полягає у вивченні заходівзбереження та підвищення активності азоту добрив (застосування деструктора, інгібітора нітрифікації, позакореневого підживлення) та їх впливу на ріст тарозвиток, урожайність та якість зерна кукурудзи.Встановлено, що фактори досліду істотно вплинули і на формування фотосинтетичних характеристик посівів кукурудзи. Так, кращі значенняфотосинтетичного потенціалу, в міжфазний період 15 листків - цвітіння качанів, спостерігались у варіантах використання деструктора «СтимОрганік» 2л/га в поєднанні з інгібітором уреази (нітрифікації) Стабілурен (Stabiluren 30) та позакореневим підживленням Aminomax 1 л/га – 0,99 тис. м2/га, а у варіантівнесення Айдамін комплексний 2 л/га, відповідно 1,00, тис. м2/га.За позакореневого підживлення рослин кукурудзи карбамідом 14 кг/га + Aminomax 1 л/га вміст протеїну в зерні становив 10,0-10,4 %, а за поєднаннякарбаміду з Айдамін комплексний 2 л/га, відповідно, 10,2-10,8 %. Також застосування деструктора «СтимОрганік» 2 л/га та інгібітора уреази(нітрифікації) Стабілурен (Stabiluren 30) істотно не вплинуло на формування вмісту протеїну в зерні кукурудзи. А от максимальний вміст крохмалю був завикористання деструктора «СтимОрганік» 2 л/га та інгібітора уреази (нітрифікації) Стабілурен (Stabiluren 30) в поєднанні з Aminomax або Айдамінкомплексний – 73,8 % та 74,0 %, відповідно.Застосування деструктора стерні «СтимОрганік» 2 л/га а також інгібітора уреази Стабілурен (Stabiluren 30) та позакореневого підживлення Aminomaxсприяло формуванню прибутку 17163 грн./га за собівартості тони зерна - 4848 грн., в той же застосування Айдамін комплексний забезпечив: 18803 грн./га та 4661 грн, відповідно.Встановлено, що за комплексного застосування деструктора стерні «СтимОрганік» 2 л/га а також інгібітора уреази Стабілурен (Stabiluren 30) з позакореневим підживленням Aminomax отримано енергії 80,76 ГДж/га з врожаєм, а коефіцієнт енергетичної ефективності становив 2,04, а от за умовивнесення Айдамін комплексний отримано кращі показники досліду і, відповідно, накопичено з врожаєм 83,51 ГДж/га та КЕЕ був 2,09.Ключові слова: кукурудза на зерно, урожайність, хімічно активний азот, деструктор, позакореневе підживлення, економічна та біоенергетичнаефективність.^UThe paper provides a theoretical generalization and proposes a new practical solution to the scientific problem, which is to study measures to preserve and increasethe activity of nitrogen fertilizers (destructor, nitrification inhibitor, foliar fertilization) and their impact on growth and development, yield and quality of corn grain.It was found that experimental factors significantly influenced the formation of photosynthetic characteristics of maize crops. Thus, the best values of photosyntheticpotential, in the interphase period of 15 leaves - flowering cobs, were observed in the use of the destructor "StimOrganic" 2 l/ha in combination with urease inhibitor (nitrification) Stabiluren (Stabiluren 30) and foliar feeding 1 l/Aminoma 0.99 thousand m2/ha, and on the variant of application Aidamin complex 2 l/ha,respectively 1.00 thousand m2/ha.It was found that the foliar feeding of maize plants with urea 14 kg/ha + Aminomax 1 l/ha protein content in corn grain was 10.0-10.4%, and the combinationof urea with Aidamine complex 2 l/ha, respectively 10.2-10.8%. It was also investigated that the application of the destructor "StimOrganic" 2 l / ha and ureaseinhibitor (nitrification) Stabiluren (Stabiluren 30) did not significantly affect the formation of protein content in corn grain. But the maximum starch content wasobserved with the use of the destructor "StimOrganic" 2 l/ha and urease inhibitor (nitrification) Stabiluren (Stabiluren 30) in combination with Aminomax or Aidamine complex - 73.8% and 74.0%, respectively.It was investigated that the application of StimOrganic stubble destructor 2 l/ha as well as urease inhibitor Stabiluren (Stabiluren 30) and foliar fertilizationAminomax contributed to the formation of a profit of 17163 UAH/ha at the cost of one ton of grain – 4848 UAH, at the same time combined application Aidamincomplex provided the best values of profit and cost: 18803 UAH/ha and 4661 UAH in accordance.Complex application of StimOrganic stubble destructor 2 l/ha and urease inhibitor Stabiluren (Stabiluren 30) with foliar feeding Aminomax received energy of80.76 GJ yield, and the energy efficiency ratio was 2.04, but with the introduction of Aidamin complex obtained the best results of the experiment and, accordingly,accumulated with a yield of 83.51 GJ / ha and KEE was 2.09.Key words: corn for grain, yield, chemically active nitrogen, destructor, foliar feeding, economic and bioenergy efficiency.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Влащук О. А. 
Насіннєва продуктивність сортів буркуну білого однорічного залежно від агротехнічних прийомів вирощування в умовах півдня України / О. А. Влащук. — Б.м., 2022 — укp.

Об'єкт дослідження – процеси росту, розвитку, формування насіннєвої продуктивності, фотосинтетична діяльність, водоспоживання рослин буркуну білого однорічного в незрошуваних умовах півдня України. Мета – встановити особливості формування насіннєвої продуктивності різних сортів буркуну білого однорічного шляхом оптимізації параметрів ширини міжрядь та доз азотного добрива в незрошуваних умовах півдня України. Методи – польовий, лабораторний, розрахунково-порівняльний, статистичний. Результати – в середньому, найвищий показник насіннєвої продуктивності – 556,0 кг/га, максимальну урожайність кондиційного насіння – 495,0 кг/га, а також максимальний вихід кондиційного насіння буркуну білого однорічного – 89,0 % було отримано за сівби сорту буркуну білого однорічного Південний, використання ширини міжрядь 45 см та дози азотного добрива N60. Середній коефіцієнт фенотипової варіації (Vpf, %) виходу кондиційного насіння залежно від ширини міжрядь був незначним і коливався в межах 1,73–2,45 % для сорту Південний та 1,85–2,15 % для сорту Донецький однорічний. Дещо більшою модифікаційна мінливість (Vm, %) була залежно від застосування доз азотного добрива та склала 2,65–9,26 % для сорту Південний та 2,71–9,38 % для сорту Донецький однорічний, що вказує на переваги технологічного регулювання виходу кондиційного насіння за допомогою даного агротехнічного заходу. Насіння буркуну сорту Південний (фактор А) характеризувалось вищою енергією проростання – середні значення показника склали 77,4 %, в той час як у сорту Донецький однорічний – 77,1 %. Використання різних параметрів ширини міжрядь (фактор В) також впливало на енергію проростання насіння. Найвищі середні значення показника – 79,1 % отримано за ширини міжрядь 45 см, найменші – 75,6 % за ширини міжрядь 15 см. За фактором С (доза азотного добрива) максимальна енергія проростання насіння – 78,0 % встановлена за азотного підживлення дозою N60. Найбільша вартість валової продукції з 1 га – 55600 грн/га, максимальний в досліді умовно чистий прибуток – 43827 грн/га, найменша собівартість однієї тони посівного матеріалу – 21174 грн та найвищий рівень рентабельності – 372,0 % було отримано на посівах сорту Південний за використання ширини міжрядь 45 см та дози внесення азотного добрива N60. Новизна – вперше в незрошуваних умовах півдня України удосконалено елементи сортової агротехніки різних сортів буркуну білого однорічного; визначено комплексну дію ширини міжрядь та доз азотного добрива на формування насіннєвої продуктивності культури. Визначено і обґрунтовано спроможність різних сортів буркуну білого однорічного формувати сталу урожайність кондиційного насіння у різні за погодними умовами роки залежно від вивчаємих факторів. Наукова цінність – набули подальшого розвитку наукові положення щодо особливостей росту й розвитку рослин буркуну білого однорічного, формування врожайності та якості насіння залежно від сортового складу, ширини міжрядь та доз азотного добрива в незрошуваних умовах півдня України. Галузь – сільське господарство.^UObject of study – processes of growth, development, formation of seed productivity, photosynthetic activity, water consumption of white sweet clover under non-irrigated conditions of the South of Ukraine. Aim – to identify the specifics of the formation of seed productivity of different varieties of annual white sweet clover by optimizing the parameters of row spacing and nitrogen fertilizer doses under non-irrigated conditions of the South of Ukraine. Methods – field, laboratory, computational, statistical. Results – on the average, the highest index of seed productivity – 556.0 kg/ha, the maximum productivity of certified seeds – 495.0 kg/ha, and the maximum output of certified seeds of annual white sweet clover – 89.0 % were obtained when sowing the white sweet clоver variety Pivdennyi with the row spacing of 45 cm and the nitrogen fertilizer dose N60. The average coefficient of phenotypic variation (Vpf, %) of the output of certified seeds depending on row spacing was insignificant and ranged from 1.73 to 2.45 % for the variety Pivdennyi and from 1.85 to 2.15 % – for the variety Donetskyi Odnolitnii. Modification variability (Vm, %) was somewhat higher depending on application of nitrogen fertilizer doses being 2.65–9.26 % for the variety Pivdennyi and 2.71–9.38 % for the variety Donetskyi Odnolitnii, that indicates advantages of technological regulation of the output of certified seeds by means of this agro-technological measure. White sweet clover seeds of the variety Pivdennyi (Factor А) were characterized by higher germination energy – the average value of the index equaled 77.4 %, whereas that of the variety Donetskyi Odnolitnii was 77.1 %. Application of different parameters of row spacing (Factor В) also affected seed germination energy. The highest average value of the index – 79.1 % was obtained when using the row spacing of 45 cm, the lowest value – 75.6 % was obtained when using the row spacing of 15 cm. By Factor С (nitrogen fertilizer dose) the maximum seed germination energy – 78.0 % was identified when applying the nitrogen fertilizer dose N60. Тhe highest cost of the gross product per hectare – 55600 UAH/ha, the maximum net profit in the experiment – 43827 UAH/ha, the lowest cost price from per ton of the seeding material – 21174 UAH and the highest level of profitability – 372.0 % were obtained in the crop areas of the variety Pivdennyi with the row spacing of 45 cm and application of the nitrogen fertilizer dose N60. Novelty – for the first time the elements of agro-technology for different varieties of annual white sweet clover under non-irrigated conditions of the South of Ukraine were improved; a complex effect of row spacing and nitrogen fertilizer doses on the formation of the crop seed productivity was determined. The capability of different white sweet clover varieties to form stable yields of certified seeds in the years differing in weather conditions depending on the factors under study was determined and substantiated. The scientific value – scientific ideas concerning the specifics of plant growth and development of annual white sweet clover, formation of seed productivity and quality depending on variety assortment, row spacing and nitrogen fertilizer doses under non-irrigated conditions of the South of Ukraine were further developed. Sector – agriculture.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського