Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (10)Реферативна база даних (275)Книжкові видання та компакт-диски (77)Журнали та продовжувані видання (5)
Пошуковий запит: (<.>K=КЕРАМІКА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 25
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Булатецький В.В. 
Вплив структурних дефектів і легуючих домішок (Cu, Li) на оптичні і електричні властивості полікристалічних і монокристалічних зразків ZnSe і CdS: Автореф. дис. канд... фіз.-мат. наук: 01.04.10 / В.В. Булатецький ; Волин. держ. ун-т ім. Л.Українки. — Луцьк, 2002. — 16 с.: рис. — укp.

Запропоновано моделі, які дозволяють пояснити природу деяких центрів люмінсценції в ZnSe та механізми впливу на параметри центрів випромінювання структурних дефектів і легувальних домішок літію та міді. За концентрацій легувальних домішок, більших за концентрації, які зумовлюють поріг протікання в кераміках ZnSe, з матеріалу міжзернових включень формується нескінченний кластер, нитки якого у вигляді сітки пронизують зразок та визначають провідність кераміки, яка добре описується теорією протікання неоднорідних систем. Визначено порогові концентрації легувальних домішок, за яких виникає нескінченний кластер.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.22,022 +
Шифр НБУВ: РА321767

Рубрики:

      
2.

Корохіна А. В. 
Кераміка бондарихинської культури: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.04 / А. В. Корохіна ; НАН України ; Ін-т археології. — К., 2011. — 19 с. — укp.

Розроблено типологію та класифікацію орнаменту кераміки, одержано попередні дані щодо рецептів формувальних мас. Розглянуто динаміку розвитку бондарихинських керамічних традицій та проведено їх порівняння зі спорідненими культурними типами - студеноцьким і лебедівським. Наведено п'ятиступеневу періодизацію розвитку керамічних традицій бондарихинської культури. За даними аналізу кераміки простежено активну взаємодію бондарихинського населення з культурним оточенням - культурами західної, контактної та східної зон спільноти валикової кераміки, а також півдня Східноукраїнського Полісся. Формування традицій бондарихинського керамічного виробництва розглянуто як процес взаємодії декількох культурних компонентів, передусім, поволзького та верхньодніпровського (мар'янівського). Подібність керамічних комплексів культури та споріднених з нею типів пов'язується зі спільним компонентом їх складання, який вбачається у формуваннях доби пізньої бронзи лісової зони Волзького басейну.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(45УКР)26-415
Шифр НБУВ: РА382098 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Кривобок Р.В. 
Кераміка для захисту від електромагнітного випромінювання: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.17.11 / Р.В. Кривобок ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано й експериментально підтверджено можливість одержання електропровідної композиційної кераміки та магнітних композиційних покриттів захисної дії від впливу електромагнітного випромінювання (ЕМВ), що виготовляються за швидкісним режимом випалу. Розроблено технологію та склади електропровідної кераміки та магнітних композиційних покриттів. Встановлено оптимальну концентрацію електропровідної (карбіду кремнію) та магнітної (фериту кобальту) домішок для одержання композицій з мінімальним значенням питомого об'ємного опору та максимальним значенням магнітної проникності зі збереженням фізико-механічних й експлуатаційних властивостей на рівні ГОСТ 6141-91. Досліджено захисні властивості від дії електромагнітного випромінювання у діапазоні частот 50 Гц - 1 200 МГц композиційної кераміки з домішкою карбіду кремнію. Встановлено, що використання розробленої електропровідної кераміки зменшує дію ЕМВ у середньому на 20 дБ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л428 +
Шифр НБУВ: РА350896

Рубрики:

      
4.

Рижов С.М. 
Кераміка поселень трипільської культури Буго-Дніпровського межиріччя як історичне джерело: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.04 / С.М. Рижов ; НАН України. Ін-т археол. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Кераміка є найбільш масовою та інформативною категорією знахідок трипільської культури. Класифікація посуду пам'яток Буго-Дніпровського регіону дозволила виділити комплекси із специфічними рисами. На їх основі визначені локально-хронологічні групи і встановлені між ними територіальні, хронологічні, генетичні співвідношення. Періодизація пам'яток регіону включена до загальної періодизаційної схеми культурно-історичної спільності Аріушд-Кукутень-Трипілля. Розглянуті деякі питання розвитку культури - розселення племен "західної" генетичної лінії у Буго-Дніпровському межиріччі, їх місце і зв'язки з трипільськими племенами та контакти з іншоетнічним населенням.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(2)253.110.11

Рубрики:

      
5.

Тесленко І. Б. 
Кераміка Таврики XV століття: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.04 / І. Б. Тесленко ; НАН України, Ін-т археол. — К., 2011. — 16 с. — укp.

Вперше розроблено та методично обгрунтовано класифікацію, типологізацію та детальну хронологію кераміки Таврики XV ст. Проаналізовано масовий керамічний матеріал пам'яток Кримського півострова цього століття, введено до наукового обігу нові джерела - неопубліковані музейні колекції гончарних виробів з комплексів XV ст. З'ясовано напрямки, динаміку та закономірності імпорту й експорту полив'яної та неполив'яної кераміки в цей період.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т491.5 + Т4(45УКР-6КРМ)4-415
Шифр НБУВ: РА383188 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Світличний Є.О. 
Корундова кераміка, модифікована діоксидом цирконію, з підвищеними міцністю та термостійкістю: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.17.11 / Є.О. Світличний ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2006. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л428.2 +
Шифр НБУВ: РА346588

Рубрики:

      
7.

Пітак О.Я. 
Лицьова будівельна кераміка, виготовлена методом напівжорсткої екструзії: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.17.11 / О.Я. Пітак ; Укр. держ. хім.-технол. ун-т. — Д., 2006. — 20 с. — укp.

Запропоновано засоби покращення структурно-механічних характеристик дослідних експериментальних керамічних мас. Визначено основні пружньо-в'язко-пластичні властивості та розроблено оптимальні склади експлуатаційних мас для формування лицьової будівельної кераміки за умов напівжорсткої екструзії (вологості у межах 18 - 20 %). Встановлено, що введення поверхнево-активних речовин дозволило знизити оптимальну формувальну вологість з 21,2 % до 18,3 %. Розроблено нові склади керамічних будівельних матеріалів з високими експлуатаційними (зокрема морозостійкістю, міцністю) та декоративними властивостями (брунатного та насиченого жовтого кольору). Встановлено закономірності фазоутворення та принципи одержання ефективної лицьової кераміки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л422.22 +
Шифр НБУВ: РА347867

Рубрики:

      
8.

Михайлов В.І. 
Магнітні, транспортні і резонансні властивості самодопійованих та допійованих кальцієм манганітів: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.11 / В.І. Михайлов ; НАН України. Донец. фіз.-техн. ін-т ім. О.О.Галкіна. — Донецьк, 2005. — 21 с. — укp.

Відзначено, що цей ефект сильніше виявляється у плівкових зразках. Проведено порівняння впливу тиску та магнітного поля на транспортні властивості керамічних і плівкових зразків манганітів з надлишком марганцю, що мають однакову сполуку. Установлено наявність лінійного підвищення температури Кюрі та більш інтенсивного переходу метал-діелектрик під тиском. Зроблено висновок, що ефекти тиску та магнітного поля більшою мірою виявляються у плівкових зразках, ніж у кераміках. Для манганітів з надлишком марганцю такі дослідження проведено вперше.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.271.5,022 + В379.373,022 +
Шифр НБУВ: РА340878

Рубрики:

      
9.

Волошин О.В. 
Модифікація трибологічних властивостей монокристалів корунду для виробів медичного і технічного застосування: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.02.01 / О.В. Волошин ; НАН України. Ін-т монокристалів. — Х., 2006. — 17 с. — укp.

Установлено залежність коефіцієнта тертя та працездатності пари тертя від заданого на стадії попередньої обробки рельєфу поверхні. Показано, що лінійний знос тертя сапфір/поліетилен з заглибленням знижується, у порівнянні з аналогічною парою без заглиблень, на 26 - 30 %, а коефіцієнт тертя зменшується на 19 - 25 %. Вивчено залежність кута змочування сапфіра водою та гліцерином від кристалографічної орієнтації. Показано, що кут змочування максимальний для площини (0001) води та гліцерину. Виявлено, що з пар тертя Co - Mo - Cr/поліетилен, кераміка/поліетилен, сапфір/поліетилен за сукупністю функціональних властивостей перевагу має пара сапфір/поліетилен.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К769.5-3 + Л463.2 +
Шифр НБУВ: РА346390

Рубрики:

      
10.

Шарапова В.В. 
Підвищення експлуатаційних властивостей матеріалів футеровки алюмінієвих електролізерів за рахунок удосконалення їх структурно-фазових характеристик: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.02.01 / В.В. Шарапова ; Держ. п-во "Укр. НДІ спец. сталей, сплавів та феросплавів "УкрНДІспецсталь". — Запоріжжя, 2009. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано можливість підвищення терміну безаварійної експлуатації елементів футеровки алюмінієвих електролізерів на підставі вивчення деградації властивостей існуючих матеріалів, оптимізації хімічного складу, структурно-фазових та експлуатаційних характеристик футеровки. Проведено дослідження матеріалів футеровки за умов промислового електролізера. З'ясовано, що однією з причин низького терміну служби алюмінієвого електролізера є застосування у футеровці матеріалів недостатньої якості, а також таких, які несумісні між собою (корундо-карбідна кераміка на основі корунду глинозему керамічного та карбіду кремнію чорного). Встановлено, що побічні агресивні продукти електролізу Na, нижчі фторидні та кисневі сполуки алюмінію, кальцію, магнію, дифундуючи у футеровку катода, призводять до негативної зміни її хіміко-мінералогічного складу, зниження меж міцності та подальшого руйнування та виходу електролізера з ладу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К343.144-51-037 + Л424.2-1 +
Шифр НБУВ: РА369215

Рубрики:

      
11.

Караваєв Т.А. 
Товарознавча оцінка порошкових лакофарбових покриттів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.19.08 / Т.А. Караваєв ; Київ. нац. торг.-екон. ун-т. — К., 2005. — 20 с. — укp.

На підставі комплексної товарознавчої оцінки лакофарбових покриттів на металевих підкладках встановлено їх високі фізико-механічні властивості, корозійну та атмосферостійкість, відзначено привабливий естетичний вигляд. Проведено порівняльний аналіз експлуатаційних властивостей порошкових лакофарбових покриттів на металевих підкладках, одержаних з порошкових фарб на основі термореактивних плівкоутворювачів різних виробників. З метою розширення галузей застосування порошкових фарб в Україні розроблено новий спосіб одержання порошкових лакофарбових покриттів на деревних матеріалах, що включає попереднє сушіння заготовок, їх грунтування, сушіння, охолодження, нанесення порошкової форби (електростатичним або трибостатичним методом) і формування порошкового лакофарбового покриття. Зазначено, що запропонований метод відрізняється тим, що поверхню деревного матеріалу попередньо покривають спеціальною електропровідною грунтовкою, а для формування порошкового лакофарбового покриття застосовують конвективне нагрівання. Встановлено вплив різних технологічних чинників на формування споживчих властивостей та якість одержаних виробів. Розроблено рецептуру вододисперсійної грунтовки для формування струмопровідного шару на поверхні діелектричних неметалевих матеріалів (таких як скло, кераміка, деревина, деревні плити). Встановлено закономірності процесів взаємодії між порошковою фарбою і грунтовим покриттям під час формування лакофарбового покриття на деревних матеріалах. Здійснено комплексну товарознавчу оцінку одержаних з використанням нової технології виробів "Фасад МДФ" з порошковим лакофарбовим покриттям".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л749.8 +
Шифр НБУВ: РА334681

Рубрики:

      
12.

Думчак І.М. 
Українська проблематика ХХ ст. у творчій спадщині американського письменника Аскольда Мельничука: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / І.М. Думчак ; Терноп. нац. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. — Т., 2006. — 20 с. — укp.

Висвітлено українську проблематику прози А.Мельничука в контексті порівняльного літературознавства. Проаналізовано малі розповідні форми творів, зокрема есе "Римські монети, скіфська кераміка" та новели "Дерево світла" в площині проблеми адаптації українських емігрантів до нових умов у компаративному зіставленні другого твору з творами американських письменників-емігрантів Б.Розенблатта "Зеліг" та О.Годіна "Мій мертвий брат їде до Америки". Розглянуто проблему місця митця в суспільстві за рівнем її висвітлення в новелі "Дерево світла" А.Мельничука та оповіданнях українських письменників В.Шевчука "Постріл" та В.Тарнавського "Дерево життя". Вивчено рецепцію роману Г.Г.Маркеса "Сто років самотності" на основі зіставлення з твором "Що сказано". Визначено типологічні відповідності та відмінності роману "Посланець мертвих" А.Мельничука в процесі компаративного аналізу з творами У.Самчука "На твердій землі" та К.Месуд "Проста історія" на рівні проблематики та поетики. Досліджено український переклад роману "Що сказано" А.Мельничука на лінгво-літературознавчому рівнях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш400.218.7 + Ш5(УК=7СПО)-4Мельничук,А.534 + Ш5(7СПО=УК)-4 Мельничук,А.534 +
Шифр НБУВ: РА342920

Рубрики:

      
13.

Ворона І. О. 
Вплив іонів-активаторів на процеси консолідації, структуру та люмінесцентні властивості високолегованої лазерної кераміки (Y1-x REx)3Al5O12 (RE=Nd3+, Yb3+, Er3+) / І. О. Ворона. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню процесів консолідації, люмінесцентних властивостей та лазерних характеристик високолегованої прозорої кераміки (Y1-xREx)3Al5O12 (RE=Nd3+, Yb3+,Er3+). Досліджено вплив концентрації іонів Nd3+ і Yb3+ на процеси консолідації і мікроструктуру кераміки 1-4 ат.% Nd3+:YAG, 5-15 ат.% Yb3+:YAG і тришарової кераміки YAG/1 4 ат.% Nd3+:YAG/YAG. Досліджено механізми концентраційного гасіння люмінесценції та визначено структуру оптичних центрів в кераміці Nd3+:YAG і Yb3+:YAG. Встановлено вплив концентрації іонів RE=Nd3+,Yb3+ на лазерні характеристики кераміки RE3+:YAG. Описано ключові відмінності в умовах консолідації, оптичних властивостях та лазерних характеристиках кераміки на основі YAG, обумовлені іонами-активаторами Nd3+ і Yb3+. Визначено вплив концентрації іонів-активаторів на ефективність сенсибілізації Yb3+ Er3+ та на перерозподіл енергії між каналами випромінювальної релаксації іонів Er3+ в кераміці Yb3+,Er3+:YAG.Ключові слова: лазерна кераміка, мікроструктура, Nd3+:YAG, Yb3+:YAG, Yb3+,Er3+:YAG, люмінесценція рідкоземельних іонів, ІЧ-лазери, сенсибілізація.^UCurrent thesis is devoted to research of consolidation processes, luminescence properties and laser characteristics of highly-doped transparent ceramics (Y1 xREx)3Al5O12 (RE=Nd3+, Yb3+,Er3+). The influence of the concentration of Nd3+ and Yb3+ ions on consolidation processes and microstructure of ceramics 1-4 at.% Nd3+:YAG, 5-15 at.% Yb3+:YAG and three-layer ceramics YAG/ 1-4 at.% Nd3+:YAG/YAG was studied. The mechanism of luminescence quenching were investigated and the structure of optical centers in Nd3+:YAG and Yb3+:YAG ceramics was determined. The influence of ion concentration RE=Nd3+, Yb3+ on the laser characteristics of ceramics RE3+:YAG has been established. The key differences in consolidation conditions, optical properties and laser characteristics of YAG-based ceramics due to activators of Nd3+ and Yb3+ influence were described. The influence of dopants concentration on the efficiency of sensitization Yb3+ Er3+ and on the redistribution of energy between channels of radiative relaxation of Er3+ ions in Yb3+,Er3+:YAG ceramics has been determined.Key words: laser ceramics, microstructure, Nd3+:YAG, Yb3+:YAG, Yb3+,Er3+:YAG, rare-earth luminescence, IR-lasers, sensitization.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Кравець О. П. 
Люмінесценція галатів магнію та цинку легованих марганцем та європієм / О. П. Кравець. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вивченню оптико-люмінесцентних характеристик сполук галатів магнію і цинку (MgGa2O4, ZnGa2O4) зі структурою шпінелі та їхніх твердих розчинів (Mg1-xZnxGa2O4, х = 0÷1.0) при одночасному легуванні іонами марганцю і з різною концентрацією іонів європію, встановленню ролі дефектів кристалічної ґратки у формуванні центрів люмінесценції та процесах перенесення енергії збудження. Отримані результати є важливими, перш за все, при застосуванні цих сполук як люмінофорів різного кольору свічення.Методом Х-променевої дифракції із застосуванням аналізу Рітвельда встановлено, що усі отримані кераміки володіють структурою шпінелі. За допомогою спектроскопії часів життя позитронів у структурі досліджуваних зразків було виявлено катіонні вакансійні та мультивакансійні дефекти, а також підтверджено впровадження іонів Eu3+ у матрицю шпінелі.Показано, що люмінесценція матриці та іонів Mn2+ у сполуках MgGa2O4 і ZnGa2O4, легованих іонами Mn2+ та одночасно легованих іонами Mn2+ і Eu3+, збуджується в області краю фундаментального поглинання. Кераміка твердого розчину Mg0,5Zn0,5Ga2O4: Mn2+, Eu3+ показує на порядок вищу інтенсивність збудження смуги люмінесценції матриці, що зумовлено значною кількістю точкових дефектів. У всіх одночасно легованих кераміках шпінелей іони Eu3+ збуджуються в широкій смузі, пов'язаній з перенесенням заряду (O2--Eu3+) та вузьких лініях, зумовлених внутрішньоцентровими переходами.Спектри фотолюмінесценції усіх керамік галатів, одночасно легованих іонами Mn2+ та Eu3+, демонструють смуги свічення матриці (350-475 нм), іонів Mn2+ (475-575 нм) та Eu3+ (575-650 нм) при збудженні в області краю фундаментального поглинання. Введення іонів Eu3+ та збільшення їхньої концентрації впливає на інтенсивність усіх смуг свічення, проте не змінює їхню форму та спектральне положення. Встановлено, що величини концентрації європію 4 і 3 моль % є оптимальними у кераміках MgGa2O4: Mn2+, Eu3+ і ZnGa2O4: Mn2+, Eu3+ відповідно. Збільшення вмісту іонів Eu3+ призводить до послаблення інтенсивності люмінесценції матриці одночасно легованих галатів магнію та цинку. У галаті магнію інтенсивність випромінювання іонів Mn2+ зростає при введенні іонів Eu3+ і досягає максимуму при концентрації 5 моль %. Натомість, у галаті цинку інтенсивність свічення Mn2+ різко спадає при введенні європію. Отримані залежності вказують на наявність перенесення енергії між матрицею, іонами Mn2+ та Eu3+. Введення іонів європію призводить до зменшення постійної часу загасання люмінесценції іонів Mn2+ і підтверджує припущення про перенесення енергії між іонами активатора.Проведені розрахунки координат на хроматичних діаграмах світності показали, що всі кераміки демонструють варіацію кольорів свічення від синього до червоного. Зміна кольору свічення може здійснюватися зміною складу керамік та концентрації активатора. Зважаючи на це, досліджувані кераміки галатів магнію, цинку та твердих розчинів на їхній основі, одночасно леговані іонами Mn2+ та Eu3+, запропоновано для використання як люмінофорів з можливістю контролю кольору свічення.^UThis thesis dedicated to investigate the effect of co-doping with Mn2+ and different concentration of Eu3+ ions on the optical-luminescent properties of magnesium and zinc gallate compounds (MgGa2O4, ZnGa2O4) with spinel structure and solid solutions of these compounds (Mg1-xZnxGa2O4), and to establish the role of crystal structure defects in light emission and excitation energy transition processes for application of these compounds as phosphor materials with multiple emission colors.The single phase spinel structure of all obtained ceramic materials was testified by X-ray diffraction measurements with application of Rietveld refinement. Positron annihilation time spectroscopy revealed cation vacancy and multi-vacancy defects in the structure of investigated spinels and verified successful incorporation of Eu3+ ions into the spinel host.The luminescence of matrix and Mn2+ ions in the MgGa2O4 and ZnGa2O4 compounds were found to be excited in the region of fundamental absorption edge. The ceramics of the Mg0.5Zn0.5Ga2O4: Mn2+, Eu3+ solid solution exhibits an order higher excitation intensity of the matrix luminescence band due to large number of structural defects. In all of the co-doped ceramic samples the Eu3+ ions were excited in the broad charge transfer band (O2--Eu3+) and narrow lines of intracenter transitions in Eu3+ ions.The photoluminescence emission spectra of all gallate ceramic samples co-doped with Mn2+ and Eu3+ ions show emission bands of matrix (350-475 nm), Mn2+ ions (475-575 nm), and Eu3+ ions (575-650 nm). It has been shown that incorporation of Eu3+ ions and rising of their concentration affects all of the observed luminescence bands. However, it changes neither character and spectral position. An optimal concentration of europium ions was found for MgGa2O4: Mn2+, Eu3+ and ZnGa2O4: Mn2+, Eu3+ ceramics, taking values approximately 4 and 3 mol.%, respectively. The increase of the Eu3+ ions concentration leads to suppression of the matrix luminescence intensity in co-doped magnesium and zinc gallate compounds. However, the emission intensity of Mn2+ ions increases with the introduction of Eu3+ ions and reaches a maximum around 5 mol.% in the magnesium gallate compound. The obtained concentration dependences indicate energy transfer between the matrix, the Mn2+, and Eu3+ ions. The reduction of the luminescence decay constant of Mn2+ ions after co-doping with Eu3+ ions confirms the assumption about the energy interaction between activator ions.The coordinates of luminosity CIE (Commission Internationale de l'Éclairage) diagram were calculated and showed that all ceramics exhibit variation of the emission color from blue to red. The color modification can be employed either by changing the composition of gallate ceramics or by tuning concentration of activator ions. This reveals that investigated ceramics of magnesium and zinc gallates together with their solid solutions co-doped with Mn2+ and Eu3+ ions can be used for application as phosphors with possibility of controlling the emission color.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Вдовиченко О. В. 
Ідентифікація мезоструктури та визначення властивостей порошкових і композиційних матеріалів методами акустичної спектроскопії / О. В. Вдовиченко. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертацію присвячено вирішенню важливої науково-технічної проблеми розроблення нової методології акустичної ідентифікації особливостей структури і властивостей порошкових, композиційних та пошкоджених матеріалів на основі аналізу резонансного відгуку на механічне збурення з метою створення виробів з прогнозованими фізико-механічними та функціональними характеристиками. Об‘єктом дослідження є вплив особливостей мезоструктури таких матеріалів на їх поведінку на макроскопічному рівні. Як основні, в роботі розглянуто два типи елементів мезоструктури: пори і частково сформовані межі частинок або фазами.Методологія, яка сформульована та обґрунтована в роботі, дозволяє розрізняти внесок особливостей наведених типів та оцінювати їх вміст, що є критерієм для удосконалення технологій отримання розглянутих класів матеріалів. Методологія базується на експериментально встановленому зв‘язку між станом меж частинок з одного боку та несиметричною реакцією матеріалів на навантаження різних знаків - з іншого. Відгук матеріалів ідентифіковано на підставі модифікованого в роботі акустичного резонансного методу. Використано та узагальнено уявлення про нелінійно-пружну поведінку порошкових та пошкоджених матеріалів.На підставі застосування розробленої методології було проаналізовано вплив різних типів елементів мезоструктури на характеристики пружності і дисипації енергії порошкових металів (Fe, Ti, Al-6Cu-0,4Mn), керамічних (α-Al2O3) та композиційних матеріалів (ГАп/склофаза, алюмінієві сплави/SiC) і встановлено оптимальні структурно-технологічні параметри їх виготовлення. Сформульовані підходи були покладені в основу створення методів виявлення змін структури сталей (Сталь 20 та 12Х1МФ) в процесі експлуатації виробів в екстремальних умовах для обґрунтованого подовження терміну їх експлуатації, а також методики дослідження механізмів деформування сплавів високого демпфування мартенситного типу Ti3Sn.Ключові слова: порошкові та композиційні матеріали, кераміка, структура, пори, міжфазні межі, накопичення пошкоджень, нелінійна пружність, здатність до демпфування, акустичні резонансні методи, неруйнівний контроль.^UThis thesis focuses on the solution of an important scientific and technical problem of the development of new methodology for acoustic identification of structural features and properties of powder, composite and damaged materials based on analysis of resonance response to mechanical excitation for the development of the parts with specified physical, mechanic and functional characteristics. The influence of features of mesostructures of such materials on their macroscopic behavior is the subject of inquiry. As a basic, two different types of the structural features – pores and partly consolidated boundaries between particles or phases are considered.The methodology formulated and substantiated in the work allows to discern the contribution of the stated types of the features and to estimate their fractions that serve as a criterion for the refinement of technological processes of fabrication of studied classes of materials. The methodology is based on experimentally revealed dependence on state of the boundaries between particles in one hand, and non-symmetric response of the materials to the load of different directions in other hand. The response of materials is identified by the acoustical resonant technique elaborated in this work. A conception of non-linear elastic behavior of powder and damaged materials was used and extended.Based on the utilization of the developed methodology, the influence of the different types of mesostructural elements on elastic characteristics and damping capacities of powder metals (Fe, Ti, Al-6Cu-0,4Mn), ceramics (α-Al2O3) and composite materials (HAp/glass phase, aluminum alloys/SiC) was analyzed and the optimal structural and technological parameters of their fabrication were determined. The stated approaches were assumed as a basis for the development of techniques for reveal of structural changes in steels (Steel 20 and 12Kh1MF) during operations of parts under extreme conditions with the purpose of the substantiated overhaul-period renewals, and also for the technique of investigation of mechanisms of deformation of martensitic alloy Ti3Sn with high damping capacity.Keywords: powder and composite materials, ceramics, structure, pore, phase boundary, damage accumulation, non-linear elasticity, damping capacity, acoustic resonant techniques, non-destructive evaluation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Ульянчич Н. В. 
Формування властивостей кальцій-фосфатної кераміки для регенеративної медицини / Н. В. Ульянчич. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена виявленню впливу технологічних параметрів обробки синтезованого осаду нестехіометричного ГАП розчинами органічних кислот та легування його кремнієм на фізико-хімічні та біологічні властивості отриманої КФК; створення наноструктурованої композитної кераміки, що містить компоненти різні за розчинністю; створення біосумісної антибактеріальної поверхні з ГАП зі сріблом на титанових імплантатах для розробки матеріалів, що використовуватимуться в регенеративній медицині з метою пластики великих кісткових дефектів. Встановлено, що обробка осаду нестехіометричного ГАП аскорбіновою кислотою дозволяє отримати трифазну КФК (α-ТКФ, β-ТКФ і ГАП) в інтервалі температур 800 °C1300 °C з різним співвідношенням фаз, а легування осаду кремнієм сприяє утворенню трифазної КФК в інтервалі 800 -1200 °C. Визначено потенційні температури відпалу для отримання структур більш схильних до резорбції та з більшою розчинністю. Модифікування КФК кислотами та кремнієм сприяє утворенню наноструктури, при цьому адсорбційна активність модифікованих матеріалів збільшилась майже вдвічі. Створено композитну наноструктуровану КФК, що складається з наночастинок сфероїдної форми з трифазної КФК (ГАП, β-ТКФ, α-ТКФ) та голчатого типу β-ТКФ. Від інших композитних КФК цей матеріал відрізняється тим, що складається не з голчатих кристалів ГАП, які отримують високовартісним методом, а голчатих кристалів β-ТКФ, отриманих методом хімічного осадження. За результатами доклінічних досліджень модифікованих КФК та композитної КФК встановлено, що оптимізовані за технологічним параметрам матеріали володіють остеоіндуктивними властивостями. Отримано антибактеріальні покриття з гідроксиапатиту методом мікроплазмового напилення ГАП, легованого сріблом, та покриття з ГАП, на яке нанесені наночастинки срібла плазмовим диспергуванням у вакуумі. Встановлено, що обидва типи покриттів чинять антибактеріальний вплив на всі досліджені патогенні тест-культури мікроорганізмів. За результатами доклінічних досліджень КФК та покриттів на титанових імплантатах отримано Сертифікат відповідності технічному регламенту №753 щодо медичних виробів згідно з вимогами ISO 13485, №UA.TR.039.1204, №217 від 15.09.2020 року, це дає дозвіл на використання розроблених матеріалів в клініках України. Ключові слова: гідроксиапатит, трикальційфосфат, розчинність, адсорбційна активність, нанорозмірні частинки, нанопори, наноструктурування, трифазна та композитна кальцій-фосфатна кераміка.^UThe thesis is devoted to revealing of influence of technological parameters of the treatment with organic acid solutions and silicon doping of the synthesized sediment of nonstoichiometric HAP on physicochemical and biological properties of the received CPC; creation of nanostructured composite ceramics containing components of different solubility; creation of a biocompatible antibacterial surface with silver containing HAP on titanium implants for the development of materials to be used in regenerative medicine for the bone grafting of large defects. It was found that treatment of non-stoichiometric HAP precipitate with ascorbic acid allows to obtain three-phase CPC (α-TCP, β-TCP and HAP) in the temperature range of 800-1300 °C with different phase ratios, while doping of the precipitate with silicon promotes the formation of threephase CPC in the temperature range of 800-1200 °C. Potential annealing temperatures to obtain structures more prone to resorption and with greater solubility have been determined. Modification of the CPC with acids and silicon promotes the formation of a nanostructure, increasing the adsorption activity of modified materials almost twice. A composite nanostructured CPC consisting of spheroid nanoparticles with three-phase CPC (HAP, β-TCP, α-TCP) and needle-type β-TCP was created. This material differs from other composite CPCs in that it consists of β-TCP needle crystals obtained by chemical precipitation instead of needle-shaped HAP crystals obtained by a high-cost method. According to the results of preclinical studies of modified CPC and composite CPC, it was found that the materials optimized for technological parameters have osteoinductive properties. Antibacterial HAP coatings were obtained: by the method of microplasma spraying of silverdoped HAP and HAP coating, on which silver nanoparticles were applied by plasma dispersion in vacuum. It was found that both types of coatings have an antibacterial effect on all studied pathogenic test cultures of microorganisms. According to the results of preclinical studies of CPC and coatings on titanium implants received the Certificate of Conformity to the technical regulations №753 for medical devices in accordance with the requirements of ISO 13485, №UA.TR.039.1204, №217 from 15.09.2020, which allows using the developed materials in clinics of Ukraine. Key words: hydroxyapatite, tricalcium phosphate, solubility, adsorption activity, nanosized particles, nanopores, nanostructuring, three-phase and composite calcium-phosphate ceramics.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Білоусов О. Ю. 
ФІЛЬТРУВАЛЬНІ КОМПОЗИТИ НА ОСНОВІ ПОРОУТВОРЮЮЧИХ МАТЕРІАЛІВ РІЗНОГО ГЕНЕЗИСУ / О. Ю. Білоусов. — Б.м., 2021 — укp.

Білоусов О.Ю. Фільтрувальні композити на основі пороутворюючих матеріалів різного генезису. – На правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук (доктора філософії) за спеціальністю 05.17.11 – технологія тугоплавких неметалічних матеріалів (технічні науки). Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Київ, 2021.Дисертацію присвячено розвитку наукових засад хімічної технології виробництва пористих керамічних фільтрувальних матеріалів за умов розширення сировинної бази, підвищення експлуатаційної надійності та конкурентоспроможності.Досліджено склад, структуру і властивості поверхні різновидів вихідних матеріалів штучного та природного походження як сировини для виготовлення пористих фільтрувальних композитів поліфункціонального призначення.Сформульовані вимоги і розроблено нові раціональні склади фільтрувальних матеріалів на основі композицій сировини різного генезису при диференціації кількісного співвідношення компонентів, їх гранулометрії, звʼязуючих, умов формування та ступеню термічної обробки.Розроблено технологічні принципи застосування вихідних матеріалів різного генезису – керамічного шамоту та магматичних порід для виготовлення фільтрувальних композитів і внесено відповідні зміни в технічні умови на їх виробництво. Дослідно-промисловими випробуваннями на об'єктах промисловості та сільського господарства підтверджена ефективність виконаних науково-технічних розробок.Ключові слова: вироби фільтрувальні, композит, кераміка пориста, матеріали сировинні, генезис, склад, властивості поверхні, випал, пористість, конструкція, технічні системи.^UBilousov O.Yu. Filter composites based on pore-forming materials of different genesis. - Manuscript.Thesis for the candidate of technical sciences degree (PhD) in speciality 05.17.11 – Тechnology of hard-melting nonmetallic materials. – National Technical University of Ukraine «Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute», Kyiv, 2021.The thesis is devoted to the development of scientific bases of chemical technology of production of porous ceramic filter materials under conditions of expansion of raw material base, increase of operational reliability and competitiveness.Comprehensive solution of issues of industrial development, life support and environmental protection has necessitated the implementation of filtration and purification of air, gases and liquids using porous materials. At the same time, attention is paid to expanding the range of such materials, increasing the performance and operational reliability.Elements of porous ceramics, which were produced in Ukraine at the Slavyansky ceramic plant, became practically widespread in filtration and purification systems. However, the constant expansion of applications and technical requirements for porous ceramics requires further modernization of their technology based on the deepening of scientific ideas about the criteria for selecting raw materials, their physical and chemical properties and features of the structure of products.Known developments in the technology of porous ceramics are mainly based on the use of highly concentrated dispersed systems based on resource-intensive ceramic fireclay, made by high-temperature firing of refractory clays. The analysis of the filler as a factor influencing the formation of the structure and properties of the products is reduced to the variation of its particle size distribution. In most known developments, the structural characteristics of filter ceramics are limited by indicators of total or open porosity. The cleaning efficiency is associated with a decrease in pore diameter while reducing productivity.Further development of competitive national production, increasing the range and directions of use of porous ceramics are inextricably linked with the expansion of raw materials, development of new mass compositions, improvement of technological processes and equipment, absorption of scientific ideas about the connection composition → structure → properties in highly concentrated dispersed silicate systems.The aim of this work is to develop scientific and technical principles of national production of competitive porous ceramics waiting for cleaning, irrigation and aeration systems by expanding the raw material base, establishing patterns of formation of the pore structure of filter ceramics based on fillers of different genesis.A set of physicochemical and instrumental methods of analysis and standardized testing were used for research. Lyophilicity and wettability by polar and nonpolar liquid were evaluated by the improved technique of B.V. Deryagin. The structure and phase composition were determined using X-ray phase, electron microscopic and infrared methods of physicochemical analysis. Processing of experimental results was carried out using the methods of mathematical statistics.The composition, structure and surface properties of varieties of raw materials of artificial (ceramic fireclay) and natural (magmatic rocks) origin as the main raw material – fillers and man-made cutting additives for the manufacture of porous filter composites for multifunctional purposes have been studied.New rational compositions of porous ceramics based on raw materials of different genesis with differentiation of varieties and quantitative ratio of components, porous man-made additives and the degree of heat treatment have been created.Technological principles of application of initial materials of different genesis for production of elements of ceramics as filter composites taking into account an energy condition and lyophilicity of a surface of pore structure are developed. The design has been improved and the industrial production of porous ceramic elements for technical systems of aeration and water purification and soil irrigation has been made.Keywords: filter products, porous ceramics, raw materials, genesis, composition, surface properties, firing, porosity, construction, water treatment, soil irrigation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Штибель Н. В. 
Підвищення ефективності загоєння порожнинних кісткових дефектів нижньої щелепи шляхом застосування ударно-хвильової терапії / Н. В. Штибель. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкти – післяопераційні порожнинні кісткові дефекти нижньої щелепи; мета – оптимізація процесу репаративного остеогенезу в ділянці післяопераційних порожнинних кісткових дефектів на нижній щелепі шляхом застосування у їх лікувальному процесі ударно-хвильової терапії; методи – ретроспективний аналіз, клініко-анамнестичні, загальноклінічні, променеві (конусно-променева комп'ютерна томографія (КПКТ), 3d моделювання), морфологічні (гістологічне, морфометричне дослідження), цифрові візуально-аналітичні та математично-статистичні методи дослідження; результати – з'ясовано, що найдієвішим методом фізичної стимуляції процесів загоєння післяопераційних порожнинних кісткових дефектів є екстракорпоральна ударно-хвильова терапія, яка також може бути використана в практиці щелепно-лицевої хірургії для лікування суглобових розладів, лінійних переломів, зокрема незрощених, періімплантитів та з метою профілактики утворення післяопераційних рубців. Ретроспективно встановлено, що серед порожнинних кісткових дефектів щелеп найчастіше зустрічалися дефекти великого розміру (>8 мм), які становили 47,1% всіх кісткових дефектів щелеп. Превалюючим методом лікування післяопераційних кісткових дефектів була аугментація дефекту із використання препаратів на основі колагену та збагаченого тромбоцитами фібрину. Доведено ефективність застосування ударно-хвильової терапії з метою оптимізації репаративного остеогенезу, що було підтверджено рентгенологічно та гістологічно, адже тканини в ділянці кісткових дефектів у тварин, що отримували ударно-хвильову терапію в післяопераційному періоді, на різних порівнюваних етапах були більш зрілими та гістологічно спорідненими до інтактних тканин у порівнянні із контролем. Оптимальним для загоєння порожнинних кісткових дефектів нижньої щелепи є виповнення дефекту колагеновою губкою, імпрегнованою синтетичними кераміками та призначення після завершення гострої фази післяопераційного періоду 3 сеансів екстракорпоральної ударно-хвильової терапії в дозі 500 імпульсів частотою 5 Гц зі зростаючим тиском на фронті ударної хвилі від 1,2 Бари до 1,6 Бар на уражену ділянку. Значною у динаміці загоєння є роль типу кісткової тканини (компактизована чи губчаста), що утворює основу дефекту. Застосування ударно-хвильової терапії не має визначної ролі у попередженні вертикальної редукції альвеолярного гребеня.; галузь – охорона здоров'я^UThe objects – postoperative cavitary bone defects in mandible; the purpose – improving the process of reparative osteogenesis in the area of postoperative cavity bone defects in mandible using shock wave therapy in their treatment process; methods – retrospective analysis, clinical-anamnestic, general clinical examination, radiological (cone-beam computed tomography (CBCT), 3d modeling), morphological (histological, morphometric investigation), digital visual-analytical and mathematical-statistical research methods; results – It was found that the most effective method of physical stimulation of healing processes of postoperative cavity bone defects is extracorporeal shock wave therapy, which can also be used in the practice of maxillofacial surgery for the treatment of joint disorders, linear fractures, including nonunion prophylaxis, periimplantitis and postoperative scars prophylaxis. Retrospectively, it was found that among the cavitary bone defects of the jaws, the most common were defects of large size (> 8 mm), which accounted for 47.1% of all bone defects of the jaws. The dominant method of treatment of postoperative bone defects was augmentation of the defect using collagen-based grafts and platelet-rich fibrin. The effectiveness of shock wave therapy to optimize reparative osteogenesis was proved, which was confirmed radiologically and histologically, the tissues in the area of bone defects in animals receiving shock wave therapy in the postoperative period at different comparable stages were more mature and more related to intact tissues compared to control. Optimal for the healing of cavitary bone defects of the mandible is the filling of the defect with a collagen sponge impregnated with synthetic ceramics and treatment with 3 sessions of extracorporeal shock wave therapy at a dose of 500 pulses at a frequency of 5 Hz with an increasing pressure on a front wave from 1,2 Bars up to 1.6 Bar on affected area after the acute phase. Significant role in the dynamics of healing has the type of bone tissue (compact or trabecular in the basis of the defect. The use of shock wave therapy does not play a significant role in preventing vertical reduction of the alveolar ridge; branch – Health care.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Чечуліна І. О. 
Аттична чорнолакова кераміка з Ольвії класичного періоду. / І. О. Чечуліна. — Б.м., 2021 — укp.

Аттична чорнолакова кераміка посідає важливе місце серед чисельних знахідок, здобутих під час розкопок Ольвії. Окрім амфорної тари для перевезеннявина та олії, чорнолаковий та розписний посуд з Аттики є однією з найбільших груп імпортних матеріалів в Ольвії та північнопричорноморського регіону загалом. У комплексному дослідженні, разом із супутніми керамічними знахідками, що мають абсолютне датування та розвинену типологію, аттична чорнолакова кераміка надає нові актуалізовані дані щодо економічних відносин античних полісів регіону зАттикою у класичний період.Слід зауважити, що аттичний чорнолаковий посуд має низку важливих характеристик, які дозволяють його чітко діагностувати серед всього матеріалу. Це,зокрема, унікальне чорнолакове покриття, складна система орнаментації, морфологічні особливості. Все це дозволяє не лише визначити належність до центрувиробництва, а й тип і підтип посуду, визначити датування, що звужується у певних випадках до 10-25 років. Це відіграє неабияке значення при датуванні закритих комплексів та загалом усіх пам'яток античної доби. Чорнолаковий посуд має детальну хронологію, розроблену насамперед на матеріалах пам'ятокбезпосереднього з місця його виробництва. Знахідки, що походять з Афінської агори, є надійною основою для встановлення датування аналогічного посуду з території Північного Причорномор'я і надають їй значимості хронологічного індикатора.Вивчення складу аттичної чорнолакової кераміки, встановлення кількісних показників для певного часу, в кінцевому результаті сприяє вивченню широкого колапитань, пов'язаних з розвитком торгівельно-економічних відносин певного центру та регіону загалом з античним Середземномор'ям.^UAttic black-glazed pottery occupies an important place among the numerous finds unearthed during the excavations of Olbia. In addition to transport amphorae, black-glazed and painted pottery from Attica are the largest groups of imports in Olbia and the Northern Black Sea region. In this comprehensive study, together with the accompanying ceramic materials which have an absolute dating and developed typology, Attic black-glazed ceramics provide new, up to date data on the economic relations between the ancient poleis of the region and Attica during the classical period.It should be noted that the Attic black-glazed ware has several important characteristics that allows it to be clearly diagnosed amongst all other materials. This is, in particular, a unique black-glazed coating, a complex system of ornamentation and morphological features. All these allow determining the center of production, the type, and subtype of utensils, to determine the dating, which in some cases narrow down the dates to 10-25 years. This plays an important role in the dating of closed complexes on all the sites of antiquity. Black-glazed ware has a detailed chronology, developed primarily on the materials directly from the place of its production. The finds originating from the Athenian Agora became a reliable basis for establishing the dating of the similar vessels from the territory of the Northern Black Sea coast and gives it the significance of a chronological indicator. Thus, the modern archaeological study of the site takes into account a set of different indicators — from the study of the stratigraphy of the excavated site to the dating of certain types of utensils. This, in turn, made it possible to study the composition of Attic black-glazedceramics from a new angle, to establish quantitative indicators for a certain time period which ultimately contributes to the study of a wide range of issues related to trade and the economic relations of a particular center and region with the rest of the ancient Mediterranean.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Чемеровський В. О. 
Клініко-експериментальне обґрунтування імплантації кальцій-фосфатної кераміки, легованої кремнієм, за осколкових переломів кісток у собак. / В. О. Чемеровський. — Б.м., 2022 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського