Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (97)Книжкові видання та компакт-диски (12)
Пошуковий запит: (<.>K=ЛЬОДОВИК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 7
Представлено документи з 1 до 7

      
Категорія: Науки про Землю   
1.

Савенок С.П. 
Геохімічні особливості цирконів та монацитів з льодовикових та алювіальних відкладів, як індикатори петрофонду провінцій постачання (на прикладі Східно-Європейської платформи і Західної Антарктиди): Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.02 / С.П. Савенок ; НАН України. Ін-т геохімії, мінералогії та рудоутворення. — К., 2006. — 21 с. — укp.

Досліджено геохімічні особливості великих вибірок уламкових зерен циркону (n = 2684) та монациту ((n = 937) з льодовикових і алювіальних відкладів, які характеризують як провінції постачання Український щит з прилеглою частиною Східно-Європейської платформи (СЄП) й Антарктичний півострів (АП) у Західній Антарктиді. Концентрації елементів-домішок (Hf, Y, Th, U, Pb) у поодиноких зернах мінералів визначено за допомогою нової апаратурної версії спеціалізованого варіанта рентгено-флуоресцентного аналізу (XRF - MP/SG). Вік зерен оцінено за методом "загального Pb" (Pb - Th - U критерій). Денудовані материнські петротипи ідентифіковано за складом циркону з використанням його Hf - Y класифікації (Hf - Y критерій). Установлено, що комплексне використання Hf - Y та Pb - Th - U критеріїв дозволяє ефективно ідентифікувати провідні джерела постачання уламкового циркону (материнські петротипи) й оцінювати внесок кожного з них. Hf - Y та Pb - Th - U систематика зерен уламкового циркону дозволила оцінити об'ємні співвідношення провідних петротпів, охарактеризувати їх зміну у часі та розрахувати моделі росту земної кори у межах СЄП та АП. Виявлено молодий (0,5 - 0,7 млрд років), невідмий раніше етап інтенсивного монацитоутворення у межах СЄП. Одержані результати досліджень суттєво доповнюють існуючі дані про еволюцію земної кори обох регіонів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д340.42 +
Шифр НБУВ: РА345676

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
2.

Хохлов В.М. 
Динаміка нелінійних взаємодій в глобальній кліматичній системі: Автореф. дис... д-ра геогр. наук: 11.00.09 / В.М. Хохлов ; Одес. держ. екол. ун-т. — О., 2005. — 35 с. — укp.

Розроблено науково-методичні засади діагностування та прогнозування процесів, що відбуваються в глобальній кліматичній системі. Запропоновано використовувати енергетичні характеристики атмосфери, які відображають динаміку кліматотвірних процесів як один з комплексних показників стану кліматичної системи. На підставі результатів аналізу просторово-часових закономірностей розподілу різних видів енергії в атмосфері встановлено, що урахування прихованої теплоти конденсації у схемі на основі трансформованої Ейлерової середньої дозволяє більш точно фізично обгрунтувати процеси перетворення одного виду енергії в інший. Розроблено методику застосування вейвлет-розкладення для діагностування взаємодій всередині кліматичної системи. З використанням понять спільної інформації та причнинності Грангера та результатів вейвлет-аналізу встановлено закономірності нелінійної взаємодії між глобальними структурами телеконекції (Арктичним, Південним та Антарктичним коливанням) за умов змінного клімату. Розроблено енергобалансову модель клімату, яка грунтується на положеннях теорії катастроф і враховує цикли льодовикових періодів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д247 с82 +
Шифр НБУВ: РА337099

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
3.

Глотов В.М. 
Методи навігаційно-цифрової фотограмметрії при дослідженні кінематичних процесів: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.24.02 / В.М. Глотов ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2007. — 36 с. — укp.

Розроблено теоретичні та технологічні засади вивчення кінематичних процесів засобами цифрового фотограмметричного знімання (наземного та повітряного) за фіксації просторового положення знімальної системи. Вперше теоретично обгрунтовано й експериментально підтверджено доцільність застосування лінійних операторів для опрацювання зображень у кінематичній цифровій фотограмметрії. Розроблено способи врахування дисторсії цифрових знімальних камер за напрямками та попіксельно. Створено математичну модель (на засадах цифрової кінематичної фотограмметрії) для визначення кількісних параметрів льодовиків Антарктичного узбережжя. Запропоновано методику створення цифрових великомасштабних планів Антарктичного узбережжя та прилеглих до нього островів. Розроблено методики спостереження за деформаціями інженерних споруд цифрових стереофотограмметричним методом. Наведено методику створення цифрових фронтальних планів та інтер'єрів споруд. Створено методику оперативного визначення координат і виявлення об'єктів цифровим стереофотограмметричним комплексом під час виконання миротворчих операцій. Розроблено макетні зразки цифрового фототеодоліта, аерофотопристрою та комплексу "GPS - знімальна камера", а також методику проведення знімальних робіт. Запропоновано методику дослідження GPS за кінематичного режиму її використання з аерознімальною системою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д131.8 +
Шифр НБУВ: РА349395

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
4.

Базилевська М.С. 
Утворення, розподіл та перенесення галогенвуглеводнів в геологічному середовищі: Автореф. дис... канд. геол. наук: 21.06.01 / М.С. Базилевська ; НАН України та М-во України з надзв. ситуацій. Ін-т геохімії навколиш. середовища. — К., 2005. — 21 с. — укp.

Виконано дослідження летких домішок, що містяться в молодих і давніх шарах льодовика о.Галіндез на Західному узбережжі Антарктиди. Наведено результати кількісного аналізу домішок і встановлено причини їх збагачення у льоді та особливості утворення з природних джерел. Встановлено відсутність суттєвих природних джерел фреонів, їх замінювачів і розчинників, що містять хлор, в атмосфері Антарктиди. Відзначено роль деградуючих льодовиків Антарктиди та айсбергів як локальних джерел емісії галоген- і сірковмісних атмосферних домішок. Запропновано модель розподілу галогенвуглеводнів в геологічному середовищі та розраховано коефіцієнти моделі для поверхонь різних природних матеріалів, а також для розчинення речовини в рідинах, адсорбції з води на поверхні компонентів геологічного середовища та рівноваги між різними фазами. Показано, що запропонована модель задовільно описує вивчений методом газової хроматографії розподіл типових забруднювачів атмосфери між газовою фазою та модельними поверхнями. Встановлено фактори, що визначають стійкість і характеристичну відстань перенесення в геологічному середовищі органічних забруднювачів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д23,8 +
Шифр НБУВ: РА336997

Рубрики:

      
5.

Сусуловська С. А. 
Фітонематоди Longidoridae урбоекосистем Розточчя і Опілля (Україна): таксономічний склад і особливості формування фауни / С. А. Сусуловська. — Б.м., 2021 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
6.

Марусаж Х. І. 
Розробка методики комплексного дослідження змін поверхневих об'ємів острівних льодовиків Антарктичного узбережжя / Х. І. Марусаж. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота полягає у розробці та дослідженні методики комплексного дослідження змін поверхневих об'ємів острівних льодовиків Антарктичного узбережжя методами наземного лазерного сканування та наземного цифрового знімання. Подано сучасний стан досліджень льодовиків в регіоні Антарктичного півострова. Розглянуто та проаналізовано методи для моніторингу льодовиків та запропоновано їх класифікацію. Сформовано відповідні висновки щодо переваг та недоліків застосування методів. Розроблено способи визначення фокусної віддалі цифрової неметричної знімальної камери, виконано їх дослідження та апробація. Досліджено та враховано вплив дисторсійних спотворень камери. Подано дослідження точності побудови хмари точок методом наземного лазерного сканування залежно від віддалі до об'єкта сканування та характеристик поверхні сканування. Подано запропоновану методику комплексного дослідження змін поверхневих об'ємів острівних льодовиків антарктичного узбережжя. Висвітлено основні етапи технологічної схеми та надано рекомендації щодо їх виконання. Здійснено апробацію методики для моніторингу льодовиків на о. Вінтер та о. Галіндез упродовж 2013-2014 та 2014-2018 років. Аналіз отриманих результатів та попередніх досліджень дозволяє зробити висновок, що упродовж 2013-2019 років льодовик о. Галіндез загалом втратив до 3 % свого об'єму, а льодовик острова Вінтер – до 2%.^UThe dissertation work consists in the development of the methodology for complex research of volume changes of the island glaciers on the Antarctic coast by the methods of terrestrial laser scanning and terrestrial photogrammetry. The current state of glaciers research in the Antarctic region are considered. Methods for monitoring glaciers are considered and analyzed and their classification is proposed. The corresponding conclusions concerning advantages and disadvantages of methods application are formed. Methods for determining the focal length of a digital non-metric camera were developed, their research and testing were performed. The influence of distortion of digital non-metric cameras was investigated. A study of the investigation of points cloud by terrestrial laser scanning depending on the distance to the scanning object and the characteristics of the scanning surface was presented. Proposed methodology for a complex study of volumes changes of island glaciers on the Antarctic coast was presented. The main stages of the workflow are highlighted and recommendations for their implementation are given. The application of the proposed methodology for monitoring glaciers on the islands Winter and Galindez during 2013-2014 and 2014-2018 are presented. Analysis of the results and previous research allows us to conclude that during 2013-2019, the Galindez Glacier has lost up to 3% of its total volume, and the Winter Glacier has lost up to 2%.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Христецька М. В. 
Природоохоронний моніторинг і реабілітація гідроекосистем Шацького національного природного парку: автореферат дис. ... д.філософ : 101 / М. В. Христецька. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено вивченню екологічного стану гідроекосистем та оптимізації їх збереження на прикладі Шацького національного природного парку (Волинська область, Україна).Актуальність роботи полягає в обґрунтуванні впровадження активних заходів охорони шляхом ренатуралізації гідроекосистем Шацького НПП – унікального природоохоронного об’єкта європейського масштабу, розташованого на Головному Європейському вододілі басейнів Чорного та Балтійського морів. Шацький національний природний парк є унікальним поєднанням водно-болотних, лісових, лучних та озерних екосистем поліського типу, через що входить до світової природоохоронної мережі і є частиною Транскордонного біосферного резервату «Західне Полісся». З урахуванням наявних даних та власних результатів моніторингових досліджень встановлено, що сучасний екологічний стан території Шацького НПП потребує оптимізації функціонування водних екосистем та збереження їх водогосподарських можливостей у комплексі з природоохоронними заходами, для чого необхідне створення системи моніторингу для управління водними ресурсами та забезпечення контролю за використанням природних вод.Водні ресурси Шацького НПП представлені поверхневими водами: озерами, річками, болотами, ставками, меліоративними каналами; ґрунтовими та підземними водами. Озерні комплекси Шацького НПП мають різне генетичне походження (льодовикове, карстове), змішане живлення (атмосферні опади, поверхневий і підземний стоки), водно-болотні комплекси згідно зі своїми фізико-географічними умовами входять до міжнародного переліку; природні об’єкти розміщені в конкретних функціональних зонах, тому для їх охорони необхідно проведення комплексу природоохоронних заходів.Тісний взаємозв’язок напірних, ґрунтових та поверхневих вод дає змогу зробити висновок про те, що порушення хоча б одного компонента водного режиму спричинює деформацію режиму і балансу всіх складових водної екосистеми; озерні екосистеми перебувають у тісному гідравлічному зв’язку.Водні ресурси об’єднують усі галузі господарства території Шацького НПП, тому створення інтегрованого управління слід розглядати, як найважливіше завдання парку як частини природно-заповідного фонду.Управління водними ресурсами території Шацького НПП повинно базуватись на основі комплексного моніторингу усіх складових (екологічної, економічної, соціальної), від яких залежить формування, перерозподіл та збереження поверхневих та підземних вод, водокористування й водоспоживання кожної конкретної території. З огляду на екологічну безпеку та забезпечення сталого розвитку території Шацького НППП, здійснення постійного моніторингу стану водних ресурсів є одним із важливих природоохоронних завдань.^UThe dissertation is devoted to the study of the ecological state of hydroecosystems and the optimization of their conservation, using the example of Shatsk National Nature Park (Volyn Oblast, Ukraine).The relevance of the study lies in substantiating the implementation of active conservation measures through the renaturalization of hydroecosystems within Shatsk National Nature Park – a unique conservation area of European significance located on the Main European Watershed between the basins of the Black and Baltic Seas.Shatsk National Nature Park is a unique combination of waterlogged, forested, meadow, and lake ecosystems characteristic of the Polesie region. Due to this distinctive composition, the park is included in the global conservation network and forms part of the Transboundary Biosphere Reserve "Western Polesie".Taking into account the available data and our own monitoring research results, it has been determined that the current ecological condition of Shatsk National Nature Park requires optimization of the functioning of water ecosystems and the preservation of their hydrological capabilities. This optimization should be implemented in conjunction with conservation measures, necessitating the establishment of a monitoring system for the management of water resources and ensuring control over the utilization of natural waters.The water resources of Shatsk National Nature Park consist of surface waters, including lakes, rivers, swamps, ponds, drainage channels, as well as ground and underground waters. The lake complexes within Shatsk National Nature Park have diverse genetic origins (glacial, karstic) and receive mixed nourishment from atmospheric precipitation, surface runoff, and groundwater. Waterlogged complexes, based on their physiogeographic conditions, are included in international lists, and the natural objects are located in specific functional zones. Therefore, the conservation of these resources requires the implementation of a comprehensive set of conservation measures.The close interrelation among artesian, groundwater, and surface waters allows us to conclude that the disturbance of even one component of the water regime results in the deformation of the entire regime and balance of all components of the water ecosystem. Lake ecosystems are intricately linked through hydraulic connections.The water resources unite all sectors of the economy within the territory of Shatsk National Nature Park. Therefore, the establishment of integrated management should be considered a crucial task for the park as part of the natural conservation fund.The management of water resources within the Shatsk National Nature Park should be based on a comprehensive monitoring approach that encompasses all relevant components – environmental, economic, and social. These components collectively influence the formation, redistribution, and preservation of surface and underground waters, as well as the water use and consumption patterns specific to each particular area.Considering the ecological safety and ensuring the sustainable development of the Shatsk National Nature Park territory, the continuous monitoring of the state of water resources stands out as one of the crucial environmental conservation tasks.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського