Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (19)Книжкові видання та компакт-диски (6)
Пошуковий запит: (<.>K=МІКРОСИСТЕМА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 8
Представлено документи з 1 до 8

      
1.

Кріцберг Р.Я. 
Дивергенція та конвергенція регіональних варіантів англійської мови: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.04 / Р.Я. Кріцберг ; Київ. держ. лінгв. ун-т. — К., 2001. — 32 с. — укp.

Вивчено проблему диференціації та інтеграції регіональних варіантів англійської мови - британського, американського, австралійського - шляхом виявлення лексико-семантичних, частково, фразеологічних і морфолого-синтаксичних розрізнювальних елементів цих мікросистем у синхронії та діахронії. Дивергентні процеси американського та британського варіантів включають відмінності планів змісту та вираження й охоплюють основний словниковий склад англійської мови. Уживання певної частини британських діалектизмів та архаїзмів у літературних американському й австралійському варіантах виявляє дивергентні та конвергентні тенденції. Стан системи англійської мови не є збалансованим і відзначається взаємовпливами на різних рівнях між американським, британським і австралійським варіантами. Американський варіант значно впливає на два інші варіанти, австралійська мікросистема знаходиться під подвійним, британським та американським, впливом. Формування американської літературної норми було остаточно завершено в кінці XIX ст., коли склалися необхідні історичні умови для функціонування єдиного нормованого літературного варіанта. Екзоглосна ситуація в американському варіанті характеризується багатополюсністю, а в австралійському - біполярністю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-66
Шифр НБУВ: РА313282 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Кантемір С.О. 
Синтагматичні та парадигматичні властивості прикметників кольору в німецькій мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / С.О. Кантемір ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2003. — 20 с. — укp.

Зазначено, що зіставний аналіз результатів семантичної та лексичної сполучуваності дає змогу виділити три спільні, найбільш типові групи синтагматичних партнерів прикметників кольору: іменників на позначення зовнішності людини одягу та взуття, а також флори. На парадигматичному рівні встановлено, що проаналізована мікросистема проявляє себе як угрупування мовних елементів зі спільним денотатом, які різняться між собою відношеннями несумісності. Спостережено, що парадигматичні відношення між досліджуваними словами вказують на властивість прикметників кольору в словосполученнях не заміщувати, а доповнювати один одного. Через те в їх дистрибуційних характеристиках (у порівнянні з іншими досліджуваними словами) зафіксовано більше спільних ознак, аніж відмінних, тобто всі досліджені прикметники кольору становлять тісну лексико-семантичну мікроструктуру, члени якої поєднані між собою різними за силою та характером зв'язками та виявляють позитивну кореляцію.що займають центр мікросистеми. Виявлено, що центральна позиція вказаних прикметників у мікросистемі кольору зумовлена їх мовною функцією та роллю у відображенні об'єктивної реальності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-315.6 +
Шифр НБУВ: РА325855

Рубрики:

      
3.

Чудовська-Кандиба І.А. 
Соціокультурні чинники ефективності соціальної комунікації: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.06 / І.А. Чудовська-Кандиба ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Вперше розглянуто соціальну комунікацію в перспективі основних соціологічних парадигм. Висвітлено можливості та обмеження, які відкриває окремо взятий теоретичний напрямок у разі визначення особливостей соціальної комунікації. Проаналізовано поняття "ефективності" у соціальному аспекті. З'ясовано можливості його використання в соціології комунікації. Запропоновано концепцію соціальної комунікації, базовим компонентом якої є суб'єкт (мікросистема), що дозволяє більш мобільно підходити до соціальної комунікації, та визначення її ефективності. Наведено поняття ефективної соціальної комунікації як найрезультативнішої форми комунікаційного процесу, де використано всі задіяні процеси. На підставі матеріалу емпіричного дослідження удосконалено розуміння впливу масової комунікації на процес формування певних соціокультурних уявлень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*333.4 + С5*118:Ч
Шифр НБУВ: РА315106 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Грозян Н.Ф. 
Фразеологічна мікросистема "Поведінка людини" в українській мові (ідеографічний і аксіологічний аспекти): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Н.Ф. Грозян ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Досліджено корпус фразеологічних одиниць (ФО) української мови на позначення поведінки людини. Зазначено, що комплексне застосування ідеографічного та аксіологічного аспектів дозволило одержати нові результати щодо семантичної організації даного шару ФО, місця фразеологічної мікросистеми "поведінка людини" в структурі фразеологічної системи української мови. Використано досягнення сучасної психологічної, сексологічної, суїцидологічної наук, експериментальної психосемантики, деяких даних теорій, висновків етно- та нейропсихолінгвістичної галузей лінгвістики. У ідеографічному аспекті охарактеризовано їх тематичні поля - "агресивна поведінка людини", "девіантна поведінка людини", "просоціальна поведінка людини", "сексуальна поведінка людини". Визначено домінуючі типи структурно-граматичних моделей ФО. Розглянуто питання, пов'язані із типологією аксіологічно орієнтованих ФО. Запропоновано психосемантичний підхід щодо дослідження їх позитивного та негативного оцінювання значень. На основі психолінгвістичного аналізу показано зв'язок фразеологізмів із національним менталітетом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-33 +
Шифр НБУВ: РА325082

      
5.

Колеснікова І.Є. 
Фразеологічна мікросистема "риси характеру людини" в українській та англійський мовах (ідеографічний аспект): автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.17 / І.Є. Колеснікова ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2010. — 20 с. — укp.

Визначено принципи організації структури ідеографічної ієрархії фразеологічної системи мови, місце в ній фразеологічної мікросистеми "Риси характеру людини". Наведено схему ідеографічної класифікації ФО на позначення рис характеру людини з урахуванням досягнень сучасної психологічної науки, висновків етнолінгвістичної та лінгвокультурологічної галузей лінгвістики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-33 + Ш143.21-33
Шифр НБУВ: РА372615 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Забашта Р.В. 
Функціональна ідеографія як засіб опису лексики (на матеріалі номінативних одиниць зі значенням "особа" в сучасній російській мові): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / Р.В. Забашта ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — Д., 2009. — 19 с. — укp.

Висвітлено функціоналізм, який є одним із напрямів сучасної лінгвістики, що активно розвивається. Визначено, що головним завданням функціональних досліджень стає опис того, як будова мови обумовлена здійсненням соціально значущої ролі (впливом на свідомість реципієнта). Зазначено, що функціональна ідеографія як засіб опису лексики передбачає моделювання ціннісно-орієнтованих поняттєвих зон мовної картини світу та визначення тих номінативних одиниць (простого та складного типів), які є експлікаторами семантем (мовних понять), що входять до складу цих зон. Виявлено, які семантеми знаходяться на тому самому рівні ієрархії з семантемою "особа" та є центральними для інших фрагментів картини світу. Показано як може бути описана мікросистема мовної картини світу в аспекті укладання стислого активного тезауруса.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-31 +
Шифр НБУВ: РА367451

Рубрики:

      
7.

Підіпригора Ю.Г. 
Функціональні характеристики заперечення в системі дієслівних перифраз сучасної іспанської мови: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / Ю.Г. Підіпригора ; Київ. держ. лінгв. ун-т. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Розглянуто функціональні характеристики заперечення як інтегратора мікросистем дієслівних перифраз сучасної іспанської мови у консолідовану систему. Розкрито алгоритм трансформації дієслівних перифраз у суплетивні форми вираження значень, притаманних іншим мікросистемам, та утворення змішаних функціональних парадигм як зон взаємопроникнення мікросистем. Запропоновано критерій відносного векторного проникнення. Встановлено ступені інтеграції між мікросистемами. Побудовано модель даного механізму. Визначено інші можливі функції заперечення в системі дієслівних перифраз: актуалізатор контекстуальних чинників, структурний модифікатор, покажчик роз'єднаності лексем, посилювач вихідного значення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.21-220 + Ш147.21-31
Шифр НБУВ: РА312600 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Дмитренко Н. П. 
Тепломасообмін та гідродинаміка в мікросистемах з неідеальним середовищем та біоконвективними течіями.: автореферат дис. ... д. т. н. : 05.14.06 / Н. П. Дмитренко. — Б.м., 2023 — укp.

В дисертаційній роботі розглядаються завдання, що пов’язані з розвитком підходів аналітичного та чисельного моделювання мікропотоків, нано-потоків, потоків газу Ван дер Ваальса та біоконвективних течій. Запропоновано методи для розрахунку різних аспектів теплообміну та гідродинаміки в мікро- та нанопотоках. Використовуючи зазначені розрахункові методи, було вирішено ряд задач теплообміну та гідродинаміки в мікродифузорі та мікроконфузорі. Отримано вирази для розподілу поля швидкості та температури та числа Нуссельта для дослідження потоку в пласкому мікроканалі, що обертається. Розглянуто особливості процесів нестійкості Діна та Тейлора нанорідини. Наведено математичні та експериментальні результати дослідження спонтанного переходу до плівкового кипіння нанорідини. Досліджено стаціонарну ламінарну течію і теплообмін в плівці пари на вертикальній поверхні та отриманий параметр стійкості нанорідини при фазових перетвореннях. Запропоновано комплекс аналітичних методів досліджено процесу природної конвекції газу Ван дер Ваальса над вертикальною нагрітою поверхнею. Представлено результати дослідження нестійкості біоконвективних ефектів в пористих середовищах.^UIn the dissertation problems related to the development of analytical and numerical modeling of microflows, nanoflows, Van der Waals gas flows, and bioconvective flows are considered. The dissertation examines tasks related to the development of analytical and numerical modeling approaches for microflows, nanoflows, van der Waals gas flows, and bioconvective flows.Methods for calculating various aspects of heat transfer and hydrodynamics in micro- and nanoflows are proposed. Using the specified calculation methods, a number of problems of heat exchange and hydrodynamics in the microdiffuser and microconfuser were solved. Expressions for the distribution of the velocity and temperature fields and the Nusselt number for the study of flow in a rotating flat microchannel are derived. The peculiarities of the processes of Dean and Taylor instability of nanofluid are considered. Mathematical and experimental results of the study of the spontaneous transition to film boiling of a nanofluid are given. Stationary laminar flow and heat exchange in a vapor film on a vertical surface and the obtained nanofluid stability parameter during phase transformations were studied. A complex of analytical methods was proposed to investigate the process of natural Van der Waals gas convection over a vertical heated surface. The results of the study of instability of bioconvective effects in porous media are presented.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського