Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (205)Книжкові видання та компакт-диски (23)
Пошуковий запит: (<.>K=МІКРОСКОПІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 69
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Павлій Р. Б. 
Антибактеріальна та противірусна дія препаратів, сконструйованих на основі похідних флуорену: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 03.00.07 / Р. Б. Павлій ; Ін-т мікробіології та імунології ім. І.І.Мечникова АМН України. — Х., 2010. — 23 с. — укp.

Досліджено 57 похідних флуорену. Виявлено три сполуки, що мають високу антимікобактеріальну дію та шість сполук, які проявляють антистафілококову й антистрептококову активність. Стійкість S. aureus 209-р до похідних флуорену формується повільно. Сироватка крові в поживному середовищі зменшує концентрацію препаратів в два раза. Електронна мікроскопія свідчить про інгібіцію пептидоглікану: лізис клітин S. aureus під дією сполуки похідного флуорену. Запропоновано експрес-метод визначення антивірусної дії даних препаратів. Встановлено сім сполук, що мають антифагову дію. Досліджено, що флуренізид проявляє антивірусну дію щодо РНК-вмісних вірусів. Поріг токсичності сполук похідних флуорену під час внутрішньочеревинного введеня білим мишам дозволяє віднести їх до практично нетоксичних речовин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.811.1-1 + Р281.811.6-1
Шифр НБУВ: РА377196 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Хмельницький Г.В. 
Моно- та поліхіміотерапія в комбінованому лікуванні гліальних пухлин великих півкуль головного мозку (Клініко-експериментальні дослідження): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.05 / Г.В. Хмельницький ; АМН України. Ін-т нейрохірургії ім. А.П.Ромоданова. — К., 1999. — 21 с. — укp.

Дисертацію присвячено актуальним питанням комбінованого лікування гліальних пухлин головного мозку з використанням різних видів ад'ювантної моно- та поліхіміотерапії на експериментальному і клінічному матеріалі за допомогою статистичних, клінічних та морфологічних (світлова та електронна мікроскопія) методик досліджень. Серед препаратів, які використовувалися для монохіміотерапевтичного лікування, найвищу антибластичну активність проявили алкілуючі препарати ССNU та хлофіден. Використання циклічної монохіміотерапії показало її вищу антибластичну ефективність у порівнянні з іншими досліджуваними препаратами у режимі монохіміотерапії. Проведені клінічні випробування нових поліхіміотерапевтичних комплексів VDB, VDF показали їх високу ефективність у лікуванні гліальних пухлин мозку різного ступеня анаплазії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.627.7-5

Рубрики:

      
3.

Гірник І.С. 
Поляриметрія, мікроскопія та вирощування кристалів лангбейнітів Kv2DCdv2xDMnv2(1 - x)D(SOv4D)v3D, Rbv2DCdv2D(SOv4D)v3D і Tlv2DCdv2D(SOv4D)v3D: Автореф. дис... канд. фіз.- мат. наук: 01.04.05 / І.С. Гірник ; Ін-т фіз. оптики. — Л., 2002. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В375.147,022 + В374,022
Шифр НБУВ: РА318732 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Марченко О.А. 
Сканувальна тунельна мікроскопія органічних молекул на інтерфейсі рідина- тверде тіло: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.18 / О.А. Марченко ; Ін-т фізики напівпровідників ім. В.Є.Лашкарьова НАН України. — К., 2007. — 33 с. — укp.

Здійснено теоретичні й експериментальні дослідження структур і властивостей самовпорядкованих надтонких (суб- і моношарових) органічних плівок (ОП), нанесених з розчину на атомно гладкі поверхні, а саме: реконструйовану грань Au (III) і базисну грань (0001) високо орієнтованого піролітичного графіту. Структурні дослідження ОП проведено безпосередньо в рідині за допомогою сканувального тунельного мікроскопа (СТМ), адаптованого до рідинного середовища. трифениленів, гексабензокороненів і силанів. Наведено приклади маніпуляцій з окремими молекулами, контрольованих електричним полем фазових перетворень і росту плівок, а також приклади створення штучних наноструктур (нанофабрикацію) за допомогою СТМ-вістря. Наведено тлумачення одержаних самовпорядкованих наноструктур у термінах адсорбційної та латеральної взаємодій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.15,022 + Г582.2,0 +
Шифр НБУВ: РА351267

Рубрики:

      
5.

Василенко 
Скануюча ближньопольова оптична мікроскопія поверхні напівпровідника з неоднорідним розподілом носіїв: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук : 01.04.10 / Василь Олексійович Василенко ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2009. — 19 с. : рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.24,022
Шифр НБУВ: РА364923

Рубрики:

      
6.

Верцанова О.В. 
Фотоакустична мікроскопія з оптимізованою п'єзоелектричною реєстрацією сигналів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.27.01 / О.В. Верцанова ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2000. — 18 с. — укp.

Досліджено фотоакустичний метод неруйнівного контролю якості матеріалів і виробів електронної техніки, підвищення його якісних параметрів за рахунок оптимізації п'єзоелектричної реєстрації сигналів. За результатами теоретичних і практичних досліджень п'єзоперетворювачів різного типу, умов їх роботи запропоновано та застосовано у фотоакустичній мікроскопії конструкцію прямокутного п'єзодатчика біморфного типу, що призвело до зниження порога чутливості мікроскопа до 2 мкм. Закономірності, отримані внаслідок математичного моделювання фотоакустичної мікроскопії з п'єзоелектричною реєстрацією, та використання оптимізованої конструкції п'єзодатчика, дозволили дослідити з більшою ефективністю продукцію електронної техніки, в тому числі, інтегральні мікросхеми, мікрозварні з'єднання, тонкоплівкові покриття, багатошарові структури, та оцінити їх якість за контрастом отриманих фотоакустичних зображень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З854.2-01
Шифр НБУВ: РА312354 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Кузьмич А.Г. 
Фототермоакустична та фотоелектрична мікроскопія напівпровідникових структур на основі кремнію: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / А.Г. Кузьмич ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Створено комп'ютеризований сумісний фототермоакустичний (ФТА) та фотоелектричний (ФЕ) мікроскоп, принцип дії якого базується на використанні одночасно збуджених теплових хвиль і хвиль нерівноважних електронно-діркових пар як носіїв інформації про властивості напівпровідників. Вивчено напівпровідникові структури кремнію: епітаксійні з різним типом провідності, імплантовані іонами бору та фосфору, а також пружно напружену область поблизу вершини тріщини в пластині кремнію. Одержано ФТА та ФЕ топограми. Досліджено пластини кремнію, імплантовані іонами за методами ФТА мікроскопії та виміру зміни коефіцієнта відбиття напівпровідників під дією модульованого лазерного опромінювання. Проведено порівняльний аналіз ФТА та ФЕ зображень вказаних структур на підставі результатів якого встановлено, що візуалізація тепловими хвилями областей епітаксійного нарощування та іонної імплантації в структурах на основі кремнію зумовлена залишковими пружними напругами, які виникають за умов технологічного циклу їх виготовлення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.271.4,022 + В379.271.51,022 + В343.53,022
Шифр НБУВ: РА317825 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Білик О. Г. 
Розвиток наукових і технологічних основ наплавлення зносостійких сплавів порошковими стрічками / О. Г. Білик. — Б.м., 2019 — укp.

Мета роботи - розробка науково обґрунтованої технології виробництва порошкових стрічкових електродів і вдосконалення технології механізованого електродугового наплавлення зносостійких сплавів з використанням порошкових стрічок. Об'єкт дослідження – закономірність формування зносостійкого наплавленого металу при використанні порошкового стрічкового електродного матеріалу. Предмет дослідження – конструкції порошкових стрічкових електродних матеріалів, способи наплавлення та вплив зовнішнього магнітного поля на формування наплавленого металу з отриманням необхідних розмірів і властивостей. Методи досліджень - оптична та сканувальна електронна мікроскопія, енергодисперсійна спектроскопія, рентгеноструктурний аналіз, вимірювання мікротвердості; випробування на абразивний знос; математичне моделювання розрахунку конструктивних параметрів порошкових стрічкових електродних матеріалів, розрахункові і експериментальні дослідження, математичні методи обробки даних з використанням програмних засобів, математичних пакетів Microsoft Excel, MathCad, Ansys-ED, заснованих на чисельних рішеннях. В основу математичних моделей було покладено метод кінцевих елементів, елементи теорії теплових процесів, регресійний аналіз. Встановлено закономірність формування зносостійкого наплавленого металу при використанні порошкового стрічкового електродного матеріалу. Встановлено закономірності формування структури в наплавленого металу з системою легування Fe-C-Cr-Ni, отриманого механізованим електродуговим наплавленням порошковими стрічками. Вперше показано, що при багатошаровому наплавленні зносостійкого сплаву порошковою стрічкою ПЛ-АН-111, в зонах перекриття виділяється графіт при перетворенні карбідів в процесі перекристалізації. Розроблена методологія оцінювання якості перемішування порошкоподібних компонентів різної грануляції і технологічних властивостей, яка характеризує ефективність змішування при виробництві порошкових стрічок. Експериментально підтверджено, що накладення зовнішнього магнітного поля з індукцією 28 мТ на зону плавлення порошкової стрічки, приводить до модифікації первинної структури наплавленого шару, зростання мікротвердості карбідної евтектики на 20-50HV.Впровадження технологій відновлення та зміцнення механізованим наплавленням порошковими стрічками дозволило підвищити: експлуатаційну стійкість проводин стану СПШ-120 ПрАТ «МК Азовсталь» в середньому в 3,03 рази та забезпечило зростання продуктивності обладнання; стійкість роликів рольгангу ЛПЦ-3000 ПрАТ «ММК ім Ілліча» в середньому 1,87 рази, що дозволило підвищити міжремонтний термін їх роботи; продуктивність і якість наплавлення порошковими стрічками деталей засипного апарату доменної печі (конусів та чаш) на 20 % в умовах ПрАТ «Азовзагальмаш». Загальний економічний ефект від впровадження розроблених технологій відновлення становить 2 961 740 грн.^UThe purpose of the work is to development of scientifically grounded technology for the production of powder tape electrodes and technology improvements of mechanized electric surfacing of wear-resistant alloys using powde tape. The object of study is the regularity of formation of wear-resistant weld metal when using powder tape electrode material. The subject of study is the construction of powder band electrode materials, methods of surfacing and the influence of the external magnetic field on the formation of weld metal with the necessary dimensions and properties. Research methods-optical and scanning electron microscopy, energy dispersive spectroscopy, x-ray diffraction analysis, microhardness measurements; abrasive wear tests; mathematical modeling of calculation of design parameters of powder tape electrode materials, computational and experimental studies, mathematical methods of data processing using software, mathematical packages Excel, MathCad, Ansys-ED, based on numerical solutions. The mathematical models were based on the finite element method, elements of the theory of thermal processes, regression analysis. The regularity of formation of wear-resistant weld metal when using powder tape electrode material. The regularity of formation of the structure of the weld metal with the alloying system Fe-C-Cr-Ni obtained by mechanized electric arc surfacing with powder tape. First shown that at multilayer surfacing of wear-resistant alloy powder tape PL-AN-111, in the overlapping zones, graphite is released during the conversion of carbides in the recrystallization process. A methodology for evaluating the mixing quality of powdered components of different granulation and technological properties has been developed, which characterizes the mixing efficiency in the production of powder tapes. It is experimentally confirmed that the imposition of an external magnetic field with an induction of 28 mT on the melting zone of the powder tape leads to a modification of the primary structure of the deposited layer, an increase in the microhardness of the carbide eutectic by 20-50HV.Implementation of recovery and strengthening technologies mechanized surfacing powder ribbons allowed to increase: the operational stability of the wires of the condition spsh-120 PJSC "Azovstal iron and steel works" an average of 3.03 time and ensured increased productivity of equipment; the stability of the rollers of the roller convey or rolling mill 3000 of PJSC "Mariupol Ilyich" in average of 1.87 times, which made it possible the overhaul period of their work; productivity and quality welding powder tape with of parts of the charging equipment of blast furnace (cones and bowls) 20% in terms of PJSC "Azovobschemash". The total economic effect of the implementation of the developed recovery technologies is 2 961 740 UAH.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Сьомкіна О. В. 
Удосконалення електрохімічного осадження функціональних покрить міддю на сплави заліза та алюмінію / О. В. Сьомкіна. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт дослідження – електрохімічні процеси, що протікають при формуванні мідних покриттів на основах із сталі та сплавів алюмінію. Мета дослідження – удосконалення технології електрохімічного нанесення покриттів міддю з високою адгезією, рівномірним розподілом по поверхні, здатністю до паяння, електрокаталітичними властивостями на основи із вуглецевої сталі та сплавів алюмінію. Методи дослідження – потенціометричне титрування, лінійна та циклічна вольтамперометрія, хронопотенціо- та хроноамперометрія, електрохімічна імпедансна спектроскопія, оптична та скануюча електронна мікроскопія, гравіметрія, рентгеноструктурний фазовий аналіз. Теоретичні і практичні результати – одержані результати містять нові теоретичні положення, які можливо використовувати при дослідженні відновлення міді на основах з більш негативним значенням електродного потенціалу. Практичне значення роботи полягає в удосконаленні електрохімічного нанесення функціональних мідних покриттів на основи з вуглецевої сталі та сплавів алюмінію. Розроблена технологія забезпечує створення осадів з міцною адгезією та рівномірним розподілом, які можуть використовуватися як самостійно, так і в якості підшару в багатошарових покриттях, а також дозволяє підвищити екологічну безпеку на гальванічному виробництві. Новизна – створені наукові основи технології осадження міді з тартратного електроліту, що дозволило удосконалити процес нанесення покриттів на стальну та алюмінієву основи. Доведено, що процес відновлення міді з тартратного електроліту є незворотним, перебігає за змішаною кінетикою та включає швидку попередню хімічну реакцію дисоціації комплексного іону [Cu(ОH)2Tart]2–. Виявлено, що анодна пасивація міді може відбуватись за рахунок утворення її оксидних плівок, визначено умови активного розчинення міді. Визначено, що при значенні рН, який вищий за 8,5 переважно існує комплексний іон [Cu(ОH)2Tart]2– з низьким значенням константи нестійкості, що дозволило розробити електроліт для осадження мідних покриттів на основи з потенціалом, більш електронегативним за мідь. Встановлено вплив структури та електричних характеристик оксидних плівок на поверхні алюмінію та його сплавів на технологічні параметри осадження міді. Вивчено корозійну стійкість анодованих зразків в електроліті міднення, що дозволило оптимізувати вимоги до підготовки основи перед нанесенням покриття. Ступінь упровадження – ефективність запропонованої технології доведена позитивними дослідно-промисловими випробуваннями у ДНВП «Об'єднання Комунар» (м. Харків). Результати досліджень використано в навчальному процесі кафедри технічної електрохімії НТУ «ХПІ». Сфера використання – результати роботи можуть бути використані на підприємствах машинобудівної галузі при отриманні функціональних покрить міддю, а також у вищих навчальних закладах при підготовці фахівців з технічної електрохімії.^UThe electrochemical processes occurring during the formation of copper coatings on the bases of steel and aluminum alloys are the object of the study. The purpose of the study is to improve the technology of copper electrochemical coatings having high adhesion, uniform distribution on the surface, soldering ability, electro-catalytic properties on the basis of carbon steel and aluminum alloys. Research methods that have been used are the next: potentiometric titration, linear and cyclic voltammetry, chronopotentiation and chronoamperometry, electrochemical impedance spectroscopy, optical and scanning electron microscopy, gravimetry, X-ray diffraction phase analysis. The results obtained include new theoretical assumptions that can be used in the study of copper deposition on bases with more negative values of the electrode potential. The practical value of the work is to improve the electrochemical application of functional copper coatings on the basis of carbon steel and aluminum alloys. The technology that has been developed provides the deposition of coatings with a strong adhesion and a uniform distribution on a basic metal. They can be used both independently and as a sublayer in multilayer coatings, and also allows to increase environmental safety in galvanic production. Novelty is in the scientific basis of the technology of copper depositing from tartrate electrolyte which were created. It became possible to improve the coating process of steel and aluminum alloys. It has been proved that the process of copper reduction from tartrate electrolyte is irreversible, runs through mixed kinetics and includes a rapid preliminary chemical dissociation reaction of the complex ion [Cu(OH)2Tart]2–. It was found that the anode passivation of copper may be due to the formation of its oxide films, conditions for active copper dissolution are determined. It has been determined that with the pH value above 8.5 there is predominantly a complex ion [Cu(OH)2Tart]2- with a low instability constant, which made it possible to develop an electrolyte for depositing copper coatings on the basis having an electrode potential, more electronegative than copper. The influence of the structure and electrical characteristics of oxide films on the surface of aluminum and its alloys on the technological parameters of copper deposition has been revealed. The corrosion resistance of anodized aluminium alloys samples immersed in working electrolyte has been studied, which made it possible to optimize the requirements for the substrate preparation prior to deposition of the coating. Practical implementation also has been provided. The effectiveness of technology proposed has been proven by pilot-industrial tests passed at State Scientific Production Enterprise "Kommunar Corporation" (Kharkiv). The results of the study has been implemented in the educational process of the Department of Technical Electrochemistry of the NTU "KhPI". The scope of application. The results of work can be used in machine-building industry when obtaining functional copper coatings, as well as in higher education institutions for the training of students in technical electrochemistry.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Сніжной Г. В. 
Наукові основи впливу магнітного стану структури на властивості аустенітних сталей / Г. В. Сніжной. — Б.м., 2019 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Глибицький Д. М. 
Текстури плівок біополімерно-сольових систем: кількісний аналіз при фізичних і хімічних впливах / Д. М. Глибицький. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт дослідження: особливості текстур плівок, отриманих при висушуванні водно-сольових розчинів біополімерів. Мета роботи: виявлення зв'язку між впливом хімічних і фізичних факторів на текстури плівок, отриманих з водно-сольових розчинів біополімерів, та з'ясування механізмів впливу стану біополімеру на текстури. Методи дослідження: інфрачервона, ультрафіолетова та флуоресцентна спектроскопії, НВЧ-діелектрометрія, динамічне і електрофоретичне розсіювання світла, рН-метрія, оптична мікроскопія та цифрова обробка зображень. Наукова новизна: у роботі надано докази впливу структурного стану біополімеру на формування та характеристики зигзагоподібних патернів на поверхні плівок. Практичне значення: застосування у аналітичній біотехнології, медичній техніці та фармацевтичній промисловості.^UThe object of study: features of the textures of films obtained by drying saline solutions of biopolymers. Objective: to identify the relationship between the influence of chemical and physical factors on the textures of films obtained from saline solutions of biopolymers, and to elucidate the mechanisms of the influence of biopolymer state on the textures. Research methods: infrared, ultraviolet and fluorescence spectroscopies, microwave dielectrometry, dynamic and electrophoretic light scattering, pH measurement, optical microscopy and digital image processing. Scientific novelty: the paper presents evidence of the influence of biopolymer's structural state on the formation and characteristics of zigzag patterns on the surface of films. Practical value: application in analytical biotechnology, medical equipment and pharmaceutical industry.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Єфременко Б. В. 
Структуроутворення в наплавлених Fe-Cr-Ni-C сплавах, призначених для використання в умовах високотемпературного зношування. / Б. В. Єфременко. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт дослідження – процеси формування структурно-фазового стану в високолегованих зносостійких сплавах, що отримані електродуговим наплавленням. Предмет дослідження – структура та трибологічні властивості сплавів У30Х25Н3С3 і 500Х40Н40С2РЦ при високотемпературному зношуванні. Мета дослідження – підвищення експлуатаційної довговічності захисних Fe-Cr-Ni-C покриттів, отриманих електродуговим наплавленням із використанням порошкових стрічок ПЛ АН-101 і ПЛ АН-111 в умовах високотемпературного зношування. Методи дослідження: оптична та сканувальна електронна мікроскопія, 3D-профілометрія, енергодисперсійна спектроскопія, рентгеноструктурний аналіз, вимірювання мікротвердості; випробування на високотемпературне окиснення, абразивне та високотемпературне абразивно-ерозійне зношування; методи математичної статистики та планування повного факторного експерименту.Отримані результати - Визначено міжфазний розподіл елементів за висотою покриттів сплавів Сормайт і 500Х40Н40С2РЦ. Показано, що із віддаленням від зони сплавлення карбіди збагачуються на Cr із відповідним збідненням матриці, а самі карбіди мають підвищений вміст Ni. Уперше встановлено факт кристалізації графіту в сплаві 500Х40Н40С2РЦ при наплавленні у два шари з 50%-м перекриттям валиків. Виявлено графітизацію карбідів при температурі вище за 1000 оС унаслідок неоднорідного розподілу Cr й Ni в об'ємі карбіду. Показано, що накладання поздовжнього магнітного поля при наплавленні сплаву У30Х25Н3С3 забезпечує подрібнення структурних складових та вирівнювання вмісту вуглецю, кремнію й хрому в металевій матриці, що запобігає утворенню перліту в покритті та підвищує його абразивну зносостійкість. Уперше зафіксовано протікання в наплавлених сплавах Сормайт і 500Х40Н40С2РЦ твердофазної реакції виділення вторинних нанорозмірних карбідів із аустеніту, яка відбувається при 850…950 оС та забезпечує підвищення гарячої твердості сплавів.Результати роботи впроваджені в навчальний процес на факультеті машинобудування і зварювання ДВНЗ «Приазовський державний технічний університет». Галузі використання – підприємства гірничо-металургійної та машинобудівної галузей промисловості.^UThe object of investigation - the processes of formation of the structural-phase state in high-alloy wear-resistant alloys, obtained by electro-arc surfacing. The subject of research – the structure and tribological properties of alloys 300Cr25Ni3Si3 and 500Cr40Ni40Si2BZr at high-temperature wear. The purpose of the study is to increase the durability of protective Fe-Cr-Ni-C coatings obtained by arc-weld surfacing with the use of powdered tapes of PL-AN-101 and PL-AN-111 in high-temperature wear conditions. Methods of research: optical and scanning electron microscopy, 3D-profilometry, energy-dispersion spectroscopy, X-ray diffraction analysis, microhardness measurement; high-temperature oxidation tests, abrasive and high-temperature abrasion-erosion wear; methods of mathematical statistics and planning of a full factor experiment. Obtained results – Defined the interfacial distribution of elements in height of the coatings of Sormait and 500Cr40Ni40Si2BZr. It is shown that with the distance from the fusion zone, carbides are enriched on Cr with a corresponding depletion of the matrix, and the carbides themselves have an elevated Ni content. For the first time, was established the fact of crystallization of graphite in an alloy of 500Cr40Ni40Si2BZr at an overlay in two layers with 50% overlap of rollers. Was revealed the graphitization of carbides at temperatures above 1000 ° C due to the inhomogeneous distribution of Cr and Ni in the carbide volume. The graphitization of carbides at temperatures above 1000 ° C was revealed due to the heterogeneous distribution of Cr and Ni in the carbide volume. It is shown that the overlay of a longitudinal magnetic field during surfacing of the alloy 300Cr25Ni3Si3 provides the shredding of structural components and the alignment of the content of carbon, silicon and chromium in the metal matrix, which prevents the formation of perlite in the coating and increases its abrasive wear resistance. For the first time, the solid-phase reaction of the allocation of secondary nanosized carbides from austenite in welded alloys Sormait and 500Cr40Ni40Si2BZr was observed, which occurs at 850 ... 950 oC and provides a rise in the hardness of alloys. The results of the work were introduced into the educational process at the Faculty of Mechanical Engineering and Welding of the SHEI «Priazovskyi State Technical University». Areas of use are enterprises of the mining and metallurgical and machine-building industries.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Ващук А. В. 
Синтез, структура і властивості сітчастих поліціануратів та нанопористих матеріалів, одержаних з використанням іонних рідин / А. В. Ващук. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт дослідження: створення нових матеріалів шляхом синтезу термостійких полімерів з мономерів, що містять CN зв'язок, за присутності іонних рідин як мультифункціональних агентів. Мета дослідження: встановлення закономірностей формування сітчастих поліціануратів у присутності іонних рідин залежно від їх хімічної будови та вмісту, та визначення впливу іонної рідини як мультифункціонального агенту на комплекс фізико-хімічних властивостей синтезованих полімерів та нанопористих матеріалів. Методи дослідження: Фур'є трансмісійна інфрачервона та 1Н ЯМР спектроскопії, диференційна сканувальна калориметрія, сканувальна електронна мікроскопія, динамічний механічний термічний аналіз, термогравіметричний аналіз, ДСК-термопорометрія, метод газової адсорбції (БЕТ аналіз). Синтезовано поліціануратні сітки у присутності іонних рідин (ІР) як мультифункціональних агентів: каталізатор, реакційноздатний модифікатор, наповнювач та пороутворювач. Вперше синтезовано та досліджено кінетичні закономірності формування сітчастих поліціануратів за присутності ІР різного типу, а саме апротонних, протонної та полімерної протонної. З використанням модельних досліджень запропоновано схеми хімічного вбудовування протонних ІР до структури поліціануратної сітки. Запропоновано механізм каталізу поліциклотримеризації диціанового естеру бісфенолу Е апротонними ІР за рахунок утворення перехідних комплексів. Синтезовано сітчасті поліціанурати з високим ступенем наповнення апротонною ІР (20-40 мас.%), встановлено вплив її вмісту на кінетичні особливості синтезу поліціануратів та зафіксовано формування комплексу між аніонами ІР та електрофільними центрами триазинових кілець, також визначено комплекс властивостей одержаних композитів. Розроблено ефективний спосіб одержання плівкових нанопористих сітчастих поліціануратів шляхом екстракції апротонної ІР з композиту та визначено їхні морфологічні особливості, параметри пористої структури та термічні властивості.^UObject of research: designs of new materials by synthesis of thermostable polymers from monomers containing C≡N bond, in the presence of ionic liquids as multifunctional agents. Aim of the work: establishing regularities of polycyanurate networks formation in the presence of ionic liquids depending on the chemical structure and content of the latter, and determining the influence of ionic liquid as multifunctional agent on physical-chemical properties of polymers and nanoporous materials synthesized. Methods: Fourier transform infrared (FTIR) 1H NMR spectroscopies, differential scanning calorimetry, scanning electron microscopy, dynamic mechanical thermal analysis, thermogravimetric analysis, DSC-based thermoporometry, gas adsorption method (BЕТ analysis). Polycyanurate networks were synthesized in the presence of ionic liquids (ILs) as multifunctional agents: catalyst, reactive modifier, filler or porogen. Kinetics of polycyanurates formation in the presence of ILs of various types, namely, aprotic, protic or polymeric protic were studied for the first time. Schemes of the chemical incorporation of protic ILs into polycyanurate network are suggested using model studies. The mechanism of catalysis of dicyanate ester of bisphenol E polycyclotrimerization due to the formation was newly proposed. Polycyanurates with a high amount of [HPyr][BF4] (20-40 wt%) were synthesized. The influence of IL content on the kinetic features of polycyanurates formation and properties of the composites filled with the IL were studied. The complex formation between the IL and electrophilic centers of triazine rings was proposed. An effective method of nanoporous PCN films generation was developed by extraction of aprotic IL from composites and their morphological features, porous structure parameters and thermal properties were determined.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Іванов В. П. 
Теоретичні і технологічні основи підвищення ефективності процесу електродугового наплавлення на основі моделювання формоутворення зварювальної ванни / В. П. Іванов. — Б.м., 2019 — укp.

Мета роботи - підвищення ефективності процесу електродугового наплавлення на основі математичного моделювання формоутворення зварювальної ванни за рахунок створення технології та обладнання для реалізації технологічного процесу з керуванням складом та властивостями наплавленого шару.Об'єкт досліджень - процес формоутворення зварювальної ванни при електродуговому наплавленні.Предмет досліджень – функціональні залежності еволюції зони проплавлення основного металу та способи регулювання її основних параметрів при електродуговому наплавленні.Методи досліджень: методи математичного моделювання; хімічний та спектральний аналіз, механічні випробування для визначення складу і властивостей наплавленого металу; оптична мікроскопія для дослідження структури наплавленого металу і пришовної зони; дослідження процесу наплавлення за допомогою автоматизованого науково-дослідного комплексу на основі плати збору даних.Наведено теоретичне узагальнення і нове рішення підвищення ефективності процесу електродугового наплавлення керуванням складом та властивостями наплавленого шару на основі математичного моделювання формоутворення нестаціонарної зварювальної ванни.Вперше розроблено математичну модель формування зони проплавлення у часі при нерухомому джерелі нагріву - формування завершується в період до 10 с, причому збільшення швидкості наплавлення в інтервалі (2,8÷11)•10-3 м/с зменшує цей період на 12÷35 %.Встановлено, що форма кривої фронту плавлення в досліджуваному інтервалі вхідних даних може бути виражена у вигляді нелінійної функції, в якій параметри руху фронту залежать від швидкості подачі і діаметра електрода.Запропоновано новий підхід для розрахунків глибини зони проплавлення при наплавленні електродною стрічкою (стрічками) під шаром флюсу, який враховує явище переміщення зварювальної дуги по торцю стрічкового електроду.^UThe purpose of the work is to increase the efficiency of the electric arc surfacing welding on the basis of mathematical modeling of the formation of the weld pool by creating technology and equipment for the implementation of the technological process with control of the composition and properties of the deposited layer The object of research is the process of formation of a welding pool at electric arc surfacing. The subject of research is the functional dependence of the evolution of the base metal penetration zone and the ways of regulating its basic parameters during electric arc surfacing. Methods of research: methods of mathematical modeling; chemical and spectral analysis, mechanical testing to determine the composition and properties of weld metal; optical microscopy to study the structure of the weld metal and the seam zone; investigation of the surfacing process using an automated research complex based on a data collection board.A theoretical generalization and a new solution to increase the efficiency of the electric arc welding process by controlling the composition and properties of the deposited layer based on mathematical modeling of the formation of a non-stationary welding pool. For the first time a mathematical model of a penetration zone formation in time with a stationary heating source is completed, which ends in a period of time up to 10 s, with an increase in the speed of surfacing in the range of (2,8÷11)•10-3 m/s reduces this period by 12÷35%. It is established that the shape of the melting front curve in the studied interval of the input data can be expressed as a nonlinear function in which the parameters of the front motion depend on the feed rate and the diameter of the electrode. A new approach is proposed to calculate the depth of the penetration zone when surfacing with a strip electrode under a layer of flux, which takes into account the phenomenon of movement of the welding arc at the end of the strip electrode.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Луценко Д. Г. 
Стан мікрогемоциркуляторної системи та вегетативної регуляції серцевого ритму щурів в умовах різних режимів холодової аклімації. / Д. Г. Луценко. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт дослідження – структурно-функціональний стан серцево-судинної системи тварин в умовах формування адаптації організму до холоду. Мета роботи – дослідити стан мікрогемоциркуляторного русла та вегетативної регуляції серцевого ритму у щурів в умовах неперервної та ритмічної холодової аклімації. Методи дослідження: моделювання холодової аклімації у щурів методами неперервного витримування в умовах холоду та ритмічної дії холодових впливів; тест вимушеного плавання в холодній воді для оцінювання адаптаційних здібностей організму; електрокардіографія з подальшим аналізом варіабельності серцевого ритму; прижиттєва мікроскопія судин шкіри, стегнового м'яза, печінки та головного мозку (з використанням люмінесцентного та поляризаційного освітлення) з подальшим морфометричним аналізом фото- і відеозображень; гістологічний аналіз крові для визначення лейкоцитарного складу крові з подальшим розрахунком лейкоцитарних індексів; визначення рівню кінцевих продуктів обміну оксиду азоту в тканинах за реакцією Грисса; вимірювання осмотичної крихкості еритроцитів методом малокутового розсіювання світла для обчислення індексу сферичності еритроцитів; статистичний аналіз. Вперше показано, що застосування неперервного і ритмічного режимів холодової аклімації приводять до різної відповіді мікросудин піальної оболонки головного мозку, шкіри, м'язів і печінки у щурів. Уперше встановлено, що тварини з різним вихідним рівнем вегетативної регуляції серця при тривалих режимах холодової аклімації реалізують стратегії, які відрізняються за ступенем залучення симпатичної і парасимпатичної ланок вегетативної нервової системи. Вперше показано, що застосування неперервного і ритмічного режимів холодової аклімації приводять до зміни осмотичної крихкості еритроцитів крові щурів. Вперше показано, що після неперервного і ритмічного режимів холодової аклімації спостерігається зниження концентрації метаболітів оксиду азоту в сироватці крові. Вплив неперервної холодової аклімації призводить до значного підвищення рівня метаболітів оксиду азоту в міокарді щурів, а ритмічної холодової аклімації – до зниження їх рівня в тканинах кори головного мозку.^UThe research object was the structural and functional state of animal cardiovascular system in the context of adaptation to cold. The research aim was to investigate the state of microhemocirculatory bed and vegetative regulation of heart rhythm in rats in conditions of continuous and rhythmic cold acclimation. Research methods were as follows: modelling of cold acclimation in rats by methods of continuous keeping in cold conditions and rhythmic action of cold exposures; a test of forced swimming in cold water to evaluate the adaptive capacity of the body; electrocardiography followed by heart rate variability analysis; in vivo microscopy of vessels of skin, femur muscle, liver and brain (using fluorescented and polarized light) followed by morphometric analysis of photo and video images; histological analysis of blood to determine leukocyte composition, followed by the calculation of leukocyte indices; determination of the level of nitric oxide end products in tissues by Griess reaction; measuring the osmotic fragility of erythrocytes by the method of small-angle light scattering to calculate the erythrocyte sphericity index; statistical analysis. For the first time, it was shown that the use of continuous and rhythmic regimens of cold acclimation resulted in different responses of the vessels in the brain, skin, muscles, and liver of rats. For the first time it was found that the animals with different baseline levels of autonomic heart regulation after prolonged regimens of cold acclimation implemented some strategies, differing in the degree of involvement of the sympathetic and parasympathetic parts of the autonomic nervous system. For the first time the use of continuous and rhythmic regimens of cold acclimation have been led to the changes in osmotic fragility of rat erythrocytes. It was for the first time shown that after continuous and rhythmic regimens of cold acclimation there was a decrease in the concentration of nitric oxide metabolites in serum. The continuous cold acclimation led to an increase in the level of nitric oxide metabolites in and rhythmic cold acclimation did to a decrease in their level in the cerebral cortex tissues.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Ковальчук А. І. 
Синтез, структура та властивості фторованих в ядро ізомерних поліазометинів з азогрупами в своєму складі / А. І. Ковальчук. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт дослідження: Перфторароматичні азо- і азометинвмісні мономери і полімери. Мета дослідження: розробка способів синтезу фторованих в ядро азовмісних мономерів ізомерної будови та отримання на їхній основі поліазометинів з азогрупами в своєму складі та фрагментами тетрафторбензолу або октафторбіфенілу, встановлення зв'язку між хімічною будовою, структурою та властивостями одержаних сполук. Методи дослідження: 1Н, 19F, 13С ЯМР, ІЧ та УФ спектроскопія, матрично-активована лазерна десорбційно/іонізаційна час-пролітна мас-спектрометрія (MALDI-ToF МS), ширококутовий рентгенографічний аналіз, диференційно сканувальна калориметрія, термогравіметричний аналіз, поляризаційно-оптична мікроскопія, експериментальні оптичні схеми на базі лазерних установок. З метою отримання Азо-ПАМ з азогрупами в головному ланцюзі розроблено спосіб синтезу тетрафункціональних реакційноздатних ізомерних азовмісних біс-гідроксибензальдегідів, які містять у своєму складі перфторовані моно- або біфеніленові фрагменти. Синтезовані мономери є стимул-чутливими і змінюють свої оптичні властивості в широких межах внаслідок дії зовнішніх факторів (УФ опромінення, зміна концентрації, pH та полярності розчинника). Шляхом взаємодії фторованих в ядро ізомерних азовмісних біс-гідроксибензальдегідів з 1-амінгексаном та гексаметилендіаміном були отримані модельні азо-азометинвмісні хромофори та Азо-ПАМ дифільного типу відповідно. Згідно з даними ШКР та ДСК пара-ізомерні Азо-ПАМ характеризуються шаруватою аморфно-кристалічною структурою, їх значення Tg становить >300 °С, тоді як мета-ізомерні Азо-ПАМ мають аморфну структуру з Tg ~134 °С. Всі отримані полімери термостабільні до 350 °С. Виявлено, що опромінення полімерних плівок (УФ 365 нм) мета-заміщених Азо-ПАМ веде до появи в них анізотропних властивостей за рахунок тран-цис ізомерії азогруп. На основі плівки мета-ізомерного Азо-ПАМ з фрагментами ОФБ була показана можливість запису дифракційних ґраток та орієнтації нею нематичного рідкого кристалу. Полімерні системи на основі фторованих Азо-ПАМ пропонуються як перспективні поляризаційно чутливі матеріали в голографічних методах запису, зберігання і відображення оптичної інформації та орієнтантації нематичних рідких кристалів.^UObject of research: Perfluoroaromatic azo-and azomethine-containing monomers and polymers. Aim of the work: development of methods of synthesis of corefluorinated of azo-containing monomers of the isomeric structure and obtaining on their basis polyazomethines with azo groups in their composition and fragments of tetrafluorobenzene or octafurobiphenyl, establishing a connection between the chemical structure, structure and properties of the resulting compounds. Methods: 1Н, 19F,13С NMR, IR, UV-vis spectroscopies, The Matrix-Assisted Laser Desorption Ionization – Time of Flight mass spectrometry (MALDI-ToF МS), wide angle X-ray diffraction, mechanical analysis, differential scanning calorimetry, thermogravimetric analysis, polarization-optical microscopy, experimental optical circuits based on laser installations. To obtain Azo-Pam with the azo groups in the main chain there was developed a method of synthesis of tetrafunctional reactive isomeric azo-containing bis-hydroxybenzaldehydes, containing perfluorinated mono- or biphenylene units. The synthesised monomers are stimuli-responsive and change their optical properties within a wide range due to the external factor influence (UV-irradiation, a concentration, pH or solvent polarity change). By means of the interaction between core-fluorinated azo-containing bis-hydroxybenzaldehydes with 1-aminohexane and hexamethylenediamine there were the model azo-azomethine containing chromophores and Azo-Pam of diphilic type obtained. According to WAX and DSC para-isomeric Azo-Pam are characterised by stratified amorphous-crystal structure, their Tg makes up >300 °C, whereas meta-isomeric Azo-Pam have an amorphous structure with Tg ~134 °C. All obtained polymers are thermostable till 350 °C. It was found out that the irradiation of meta-substituted Azo-Pam polymer films lead to the emergence of anisotropic properties due to trans-cis isomerization of the azo groups. On the basis of the meta-isomeric Azo-Pam film with octafluorobiphenyl units the ability to record diffractional gratings and orientate a nematic liquid crystal by it was demonstrated. Polymer systems, based upon core-fluorinated Azo-Pam, are promising as polarization susceptible materials used in holographic methods for recording, storage and reproduction of optical information and nematic liquid crystal orientation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Штефан В. В. 
Електрохімічні процеси в технології функціональних молібден- та вольфрамвмісних покриттів / В. В. Штефан. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт дослідження – є гомо- і гетерофазні процеси електрохімічного синтезу композиційних багатокомпонентних систем, що містять сполуки W, Mo на алюмінії; W, Mo, V, Cе, Zr, Cu на титані; Mo на залізі; W на сріблі та осадження Mo із Со на міді та нікелі та сплавах на основі цих металів. Мета дослідження – розробка теоретичних основ та технологічних засад електрохімічного нанесення поліфункціональних покриттів на основі сполук молібдену та вольфраму з керованими властивостями. Методи дослідження – лінійна та циклічна вольтамперометрія, хронопотенціометрія, електрохімічна імпедансна спектроскопія, оптична та скануюча електронна мікроскопія, гравіметрія, рентгеноструктурний фазовий аналіз. Теоретичні і практичні результати – встановлено важелі керування та кінетичні закономірності електрохімічних процесів за участю оксоаніонів молібдену та вольфраму в водних розчинах із широким діапазоном рН. Практичне значення роботи полягає в розробці технологічних показників електрохімічних процесів осадження покриттів: Со-Мо на М0 та Х80Н20; Al2O3·Mo(W)Oy на Д16; Ag2O·WOy на сріблі; TiOx∙РOy∙W(Мо)Oz, TiOx∙WOy·CeOy∙ZrOz∙CuOn, TiOx∙MoOy на ОТ4-0; FeOx∙MoOy на 08Х18Н10, які забезпечують кероване включення молібдену і вольфраму до їх складу залежно від практичного застосування осадів для підвищення твердості, хімічної стійкості в агресивних середовищах, антикорозійних, електроізоляційних та електрокаталітичних властивостей. Новизна – експериментально доведено гіпотезу про можливість керування природою електрохімічних процесів, за участю іонів молібдену (VI) та вольфраму (VI), пов'язана з досягненнями в дослідженні стану форм їх іонів у водних розчинах. Ступінь упровадження – ефективність запропонованих технологій доведена позитивними дослідно-промисловими випробуваннями у ННЦ “Харківський фізико-технічний інститут”, ПАО “УКРНАФТОХІМПРОЕКТ”, Huawei Technologies Co., Ltd., ТОВ “Укрспецеко” та впроваджено в ДП “Завод імені В.О. Малишева”. Результати досліджень використано в навчальному процесі кафедри технічної електрохімії НТУ «ХПІ». Сфера використання – технологія електрохімічних функціональних покриттів, у науково-дослідних та проектних інститутах, у навчальному процесі ВНЗ України.^UThe subject of this research is homo- and hetero phase processes of electrochemical synthesis of composite multicomponent systems containing compounds W, Mo on aluminium; W, Mo, V, Cе, Zr, Cu on titanium; Mo on iron; Won silver and deposition of Mo and Co on copper and nickel and alloys based on these metals. The research objective is the development of the theoretical foundations and technological principles of electrochemical application of polyfunctional coatings based on molybdenum and tungsten compounds with controlled properties. The Research methods that have been used are the following: linear and cyclic voltammetry, chronopotentiometry, electrochemical impedance spectroscopy, optical and scanning electron microscopy, gravimetry, X-ray diffraction phase analysis. The results obtained – the controls and kinetic regularities of electrochemical processes with the participation of molybdenum and tungsten oxoanions in aqueous solutions with a wide range of pH were determined. The practical implication of the work is to develop the technological parameters of the electrochemical processes of coating deposition: Co-Mo on M0 and Х80Н20; Al2O3·Mo(W)Oy on D16; Ag2O·WOy on silver; TiOx∙РOy∙W(Мо)Oz, TiOx∙WOy·CeOy∙ZrOz∙CuOn, TiOx∙MoOy on OT4-0; FeOx∙MoOy on 08Х18Н10, which provide controlled inclusion of molybdenum and tungsten into their composition depending on the practical application of deposits to increase hardness, chemical resistance in aggressive environments, anticorrosion, electrical insulation and electro-catalytic properties. The novelty - the hypothesis about the controlling possibility by the electrochemical processes nature, with the participation of molybdenum (VI) and tungsten (VI) ions, associated with the achievements in the study of the forms state of their ions in aqueous solutions is experimentally proved. The implementation level consists of pilot-industrial trials at the NSC “Kharkiv Institute of Physics and Technology”, Public JSC “UKRNAFTOKHIMPROECT”, LLC “Ukrspececco”, Huawei Technologies Co., Ltd. and implementation of the scientific work results at the state enterprise “Malyshev Plant” that proved the efficiency of technologies and a high level of the functional properties of obtained materials. The results of the study have been implemented in the educational process of the Department of Technical Electrochemistry of the NTU “KhPI”. The area of this research application is the technology of electrochemical functional coatings, in research, development and design institutes, and in the training process of the Ukrainian universities.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Ставровська В. Є. 
Підвищення механічних властивостей мікролегованої сталі вдосконаленням хімічного складу і режиму охолодження з прокатного нагріву / В. Є. Ставровська. — Б.м., 2019 — укp.

Мета роботи - підвищення комплексу механічних властивостей листового прокату із сталі S355 застосуванням термічної і термодеформаційної обробок з прокатного нагріву, оптимізація її хімічного складу, встановлення оптимальних параметрів термодеформаційної обробки.Об'єкт досліджень - процеси фазово-структурних перетворень в низьколегованих конструкційних сталях при термічній і термодеформаційній обробках.Предмет досліджень - формування структури та механічні властивості прокату із конструкційної V-Nb-Al-мікролегованої сталі при обробках із застосуванням тепла прокатного нагріву.Методи досліджень: оптична та сканувальна електронна мікроскопія, трансмісійна електронна мікроскопія, дилатометричний і термічний методи аналізу, стандартні випробування на механічні властивості, методи математичної статистики та регресійний аналіз.Досягнуто підвищення мех.властивостей прокату зі сталі S355 оптимізацією хімскладу, параметрів термообробки; розроблено регресійні моделі впливу хімелементів, товщини листа, температури випробувань на мех.властивості нормалізованих сталей класу S355. Показано ефективність використання енергозбережних технологій термічної і термодеформаційної обробок сталі S355 з прокатного нагріву. Встановлено оптимальну температуру закінчення деформації при нормалізувальному прокатуванні 830-850оС. Визначено внесок структурних механізмів зміцнення у загальну міцність прокату після різної термодеформаційної обробки з прокатного нагріву, показано зростаючий внесок дислокаційного механізму при контрольованій прокатці із прискореним охолодженням до 460-530оС. Доведено можливість заміни гартування з пічного нагріву сталі на прискорене охолодження водою в УКО з прокатного нагріву, що забезпечує повну відповідність категорії міцності S690QL.^UThe work's aim is increasing of complex of mechanical properties or plates from the steel S355 by using of heat treatment and thermo-mechanical rolling, optimization f it`s chemical composition, determination of optimum parameters of thermo-mechanical rolling.The research's object is processes of phase transformation in low-alloyed structural steels at heat treatment and thermo-mechanical rolling.The research's subject is the formation of the microstructure and mechanical properties of plates from structural V-Nb-Al micro-alloyed steel at treating with using of the heat from rolling heating.The research methods: optical microscopy, scanning electron and transmission electron microscopy, dilatometric, heating analysis methods; test on mechanical properties, methods of the math statistics and regression analisis.The thesis is devoted of the problem of increasing the mechanical properties of plates of S355 by optimization of its chemical composition and parameters of heat treatment. Regression models of the influence of chemical elements, plate thickness, test temperature on the mechanical properties of normalized steel with a composition close to S355 steel have been developed. The efficiency of using energy-saving technologies of thermal and thermo-mechanical treatment of S355 steel from rolling heating in exchange of normalization from furnace heating is shown. The optimal temperature of the end of deformation at normalizing rolling (830-850 оС) is found. The contribution of structural strengthening mechanisms to the total strength after the implementation of various schemes of thermal deformation treatment with rolling heating has been determined; the increasing contribution of the dislocation mechanism after controlled rolling with accelerated cooling to 460-530 оC is shown. The possibility of replacement of furnace heating of steel with the accelerated cooling by water from rolling heating is proved, which ensures full compliance with the strength class S690QL.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Мак-Мак Н. Є. 
Створення метастабільних станів та зміцнення конструкційних сталей способами термічної та хіміко-термічної обробки / Н. Є. Мак-Мак. — Б.м., 2019 — укp.

Мета роботи – підвищення експлуатаційної довговічності виробів з конструкційних сталей, що працюють в різних умовах зношування, шляхом розробки комплексних технологій поверхневого зміцнення, які забезпечують отримання метастабільних фазово-структурних градієнтних станів і модифікацій з ефектом самозміцнення при експлуатації. Об'єкт дослідження – поверхневі шари конструкційних сталей, які зміцнені способами хіміко-термічної, об'ємної і поверхневої термічної обробок. Предмет дослідження – градієнтний структурно-фазовий стан і властивості поверхневих шарів низьковуглецевих конструкційних сталей після хіміко-термічної і термічної обробок. Методи дослідження. Оптична і електронна мікроскопія, мікрорентгено-спектральний аналіз, рентгеноструктурний фазовий аналіз, кількісна металографія, спектральний аналіз, 3D-мікрофрактографія зношеної поверхні, вимірювання твердості та мікротвердості, випробування на абразивне, ударно-абразивне і адгезійне зношування в умовах сухого тертя ковзання; математичне моделювання і обробка експериментальних даних. Розроблено нові способи і технології об'ємно-поверхневого та поверхневого зміцнення ряду цементованих низьколегованих конструкційних сталей: ВТЦО, НТЦО, плазмове гартування, ШТЦА. Запропоновані способи і технології об'ємно-поверхневого та поверхневого зміцнення забезпечують регулювання градієнтних модифікацій метастабільного аустеніту, підвищення зносостійкості в різних умовах зношування в ~2,5-6 рази. Розроблені способи поверхневого зміцнення забезпечили підвищення довговічності оброблених деталей (лопастей дробометних апаратів, молотків зернодробарок, шестерень) в 1,7-2; 2,6-3; 1,3-1,5 рази, відповідно, в порівнянні з серійними. Розроблені способи поверхневого зміцнення впроваджено у виробництво в ПАТ «Азовмаш», на промисловому підприємстві «Віктор» та рекомендовані до впровадження на машинобудівному підприємстві ТОВ «МАГМА» з сумарним економічним ефектом 92800 грн.^UThe work's aim is the operational longevity improvement of parts, made of structural steels that have to work under different wear conditions by means developing surface hardening, complex processes that ensure receiving metastable phase-structural gradient states and modifications with self-strengthening effect at their exploitation. The investigation's object is structural steels' surface layers, strengthened by chemical-thermal, bulk and surface heat treatment methods. The investigation's subject is gradient phase-structural state and the low-carbon structural steels surface layers properties after chemical-thermal and heat treatment. Methods of investigation include optical and electronic microscopy, micro-X-ray spectral analysis, X-ray structural phase analysis, quantitative metallography, spectral analysis, 3D micro-fractography of worn-out surfaces, measuring of hardness and micro-hardness, abrasive and shock-abrasive dry and sliding wear testing, mathematical simulation and treatment of experimental data. New methods and ways of volume-surface and surface hardening (HTTCT, LTTCT, plasma quenching and RTCN) of the carbonized low carbon structural steels series were developed. The proposed methods and technologies for volume-surface and surface hardening provides the regulation for metastable austenite gradient modifications, wear resistance increase in under various wear conditions by 2.5 6 times. The developed surface hardening methods ensured the machined parts (blades of shot blasting machines of the grain crusher tool, gears) durability increase in by 1.7-2; 2.6-3; 1.3-1.5 times, respectively, compared with the serial. The developed surface hardening methods were introduced into production at PJSC «Azovmash», at the industrial enterprise «Victor» and recommended for introduction at the machine-building enterprise «MAGMA» with a total economic effect of 92800 UAH.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Ошурко А. П. 
Дослідження якісних характеристик кісткової тканини верхньої щелепи людини в динаміці пренатального онтогенезу / А. П. Ошурко. — Б.м., 2020 — укp.

З метою з'ясування особливостей структури й мінерального складу кісткової тканини верхньої щелепи людини в динаміці пренатального онтогенезу ми дослідили препарати 219 об'єктів (зародків, передплодів та плодів людини) віком від 4 тижнів до 10 місяців внутрішньоутробного розвитку (3,2–375,0 мм тім'яно-куприкової довжини) з використанням: комплексу методів морфологічного дослідження (макроскопія, морфометрія, мікроскопія, мікрофотографування, звичайне та тонке препарування верхньої щелепи); комплексу методів з визначення макро- і мікроелементів у зачатках кісткової тканини верхньої щелепи людини (турбідиметричний, фотометричний, атомно-емісійний і атомно-абсорбційний аналізи фотометрії полум'я); проведено апаратне дослідження щільності кісткової тканини верхньої щелепи плодів людини в динаміці пренатального онтогенезу із застосуванням комп'ютерного томографа GX CB-500 No NU011250, USА з використанням для аналізу отриманих зображень стандартизованого програмного забезпечення i-CATVisionз визначенням кількісних показників щільності у міжнародних одиницях Хаунсфілда (МО Hu). Всі отримані цифрові показники оброблені методами варіаційної статистики, що підтверджує вірогідність даних про особливості якісних характеристик кісткової тканини верхньої щелепи людини в динаміці пренатального онтогенезута має важливе значення для пренатальної діагностики, судово-медичної практики, особливо для моніторингу нормального розвитку плода і раннього скринінгу вад розвитку. Уперше був запропонований новий підхід щодо дослідження якісних характеристик кісткової тканини верхньої щелепи плодів людини, який полягає в комплексному (одночасному) вивченні кількісного вмісту мікроелементів (K, Fe, Co, Sr, Zn), макроелементів (P, Na,Ca, Mg, S) та КТ-щільності кісткової тканини зачатка верхньої щелепи плодів людини в динаміці пренатального онтогенезу. Оскільки, під час ультразвукового дослідження, візуалізація структур обличчя з виявленням аномалій розвитку чи встановлення його норми стає можливою з 11–13 тижнів вагітності, то у проведеному дослідженні акцентовано увагу починаючи з вікової групи 11-16 тижнів внутрішньоутробного розвитку, що, водночас, надає належну уяву щодо щільності кісткової тканини, яка забезпечується вмістом мікро- та макроелементів. У зв'язку з цим, методом статистичних згрупувань при вивченніякісно однорідних сукупностей, де ще не спостерігається якісних перетворень, але є кількісні відмінності, проведено групування для великого числа спостережень (1 група – 11-16 тижні внутрішньоутробного розвитку; 2 група – 17-24 тижні; 3 група – 25-29 тижні та 4 група – 30-40 тижні внутрішньоутробного розвитку). Вивчено особливості морфогенезу верхньої щелепи людини в ранньому пренатальному періоді онтогенезу з визначенням вікового періоду настання передумов для проведення поглибленого дослідження мінерального вмісту та КТ-щільності зачатка кісткової тканини верхньої щелепи людини. Уперше визначено кількісні показники вмісту мінеральних (макро- і мікро-) елементів в зачатку кісткової тканини верхньої щелепи людини в динаміці плодового періоду розвитку та досліджено закономірності вікової динаміки вмісту мінеральних елементів у зачатку кісткової тканини верхньої щелепи плодів людини. Уперше визначено КТ-щільність зачатка кісткової тканини різних анатомічних ділянок верхньої щелепи людини (що відповідають чотирьом відросткам верхньої щелепи: лобовому, виличному, піднебінному та комірковому) в динаміці плодового періоду внутрішньоутробного розвитку з використанням стандартизованого програмного забезпечення i-CATVisionу МО Hu та з'ясовані закономірності вікової динаміки щільності зачатка кісткової тканини різних ділянок верхньої щелепи людини у плодів. Уперше проведено порівняння вікової динаміки показників щільності та вмісту мінеральних (мікро- і макро-) елементів зачатка кісткової тканини верхньої щелепи людини у пренатальному онтогенезі з проведенням математичної обробки та статистичним аналізом отриманих даних. Отримані нові фактичні дані щодо особливостей структури, мікроелементного (K, Fe, Co, Sr, Zn) і макроелементного (P, Na, Ca, Mg, S) складута КТ-щільності кісткової тканини верхньої щелепи плодів людинив динаміці пренатального онтогенезу мають прикладне значення в теоретичній тапрактичній галузях медицини, лабораторіях скринінгу морфологічного матеріалу для оцінки ступеня дозрівання та прогнозування життєздатності організму, діагностики відхилень від нормального розвитку та їх корекції. Наукові результати щодо мінерального складу та щільності кісткової тканини верхньої щелепи плодів людини в динаміці пренатального онтогенезу рекомендовані до використання в навчальному процесі кафедр морфологічного профілю, дитячої стоматології та щелепно-лицевої хірургії, а також при написанні монографій та навчальних посібників з цих дисциплін. Ключові слова:верхня щелепа, кісткова тканина, мікроелементи, макроелементи, КТ-щільність, пренатальний онтогенез, зародок, передплід, плід, людина.^UIn order to find out the peculiarities of the structure and mineral composition of bone tissue of the human maxilla in the dynamics of prenatal ontogenesis, we investigated preparations of 219 objects (embryos, prefetuses and human fetuses) from the age of 4 weeks to 10 months of intrauterine development (3.2-375.0 mm of coccygeal-parietal length) using: a set of morphological research methods (macroscopy, morphometry, microscopy, microphotography, simple and delicate preparation of the maxilla); a complex of methods for the determination of macro- and trace elements in the germs of the bone tissue of the human maxilla (turbidimetric, photometric, atomic-emission and atomic absorption analyzes of photometry of the flame); a hardware investigation of the density of maxillary bone tissue of human fetuses in the dynamics of prenatal ontogenesis has been carried out using a computed tomograph GX CB-500 № NU011250, USA to analyze the received images of standardized software i-CATVision with the definition of quantitative density indices in international units Hounsfield (MO Hu). All the obtained digital indices have been processed by methods of variation statistics, which confirms the probability of data on the peculiarities of qualitative characteristics of human maxillary tissue in the dynamics of prenatal ontogenesis and is important for prenatal diagnosis, forensic medical practice, especially for monitoring normal fetal development and early developmental defect screening. A new approach has been proposed for the first time to study the qualitative characteristics of maxillary tissue of human fetuses, which consists in the complex (simultaneous) study of the quantitative content of trace elements (K, Fe, Co, Sr, Zn), macroelements (P, Na, Ca, Mg, S) and CT-density of the bone tissue of the germ of the maxilla of the human fetuses in the dynamics of prenatal ontogenesis. Since during the ultrasound examination, the visualization of facial structures with the detection of anomalies of development or the establishment of its norm becomes possible from 11-13 weeks of pregnancy, the study focuses on the age group of 11-16 weeks of fetal development, which, at the same time, provides the proper conception of the density of bone tissue, which is ensured by the content of micro and macroelements. In this regard, using the method of statistical groupings in the study of qualitatively homogeneous aggregates, where there are no qualitative changes yet, but there are quantitative differences, grouping for a large number of observations has been conducted (group 1 - 11-16 weeks of intrauterine development, 2 groups - 17-24 weeks; group 3 - 25-29 weeks and group 4 - 30-40 weeks of intrauterine development). The features of morphogenesis of the human maxilla in the early prenatal period of ontogenesis with the definition of the age period of the onset of prerequisites for in-depth study of mineral content and CT-density of the germs of human maxillary tissue have been studied. For the first time the quantitative indices of the mineral content (macro- and microelements) in the germs of human maxillary tissue in the dynamics of the fetal period of development have been determined and the patterns of age dynamics of the mineral elements content in the germ of the bone tissue of the maxilla of human fetuses have been studied. The CT-density of the germ of bone tissue of various anatomical parts of the maxilla (corresponding to four apices of the upper jaw: frontal, caudal, palatal and cellular) has been determined for the first time in the dynamics of the fetal period of intrauterine development using standardized software i-CATVision in MO Hu and the patterns of age dynamics of the density of the germs of bone tissue of different parts of the human upper jaw have been established. A comparison of the age dynamics of the indices of density and mineral content (micro- and macro-) of the germs of human maxillary tissue in prenatal ontogenesis with mathematical processing and statistical analysis of the data has been made for the first time. The new actual data on the features of the structure, microelement (K, Fe, Co, Sr, Zn) and macroelement (P, Na, Ca, Mg, S) content and CT-density of human maxillary tissue in the dynamics of prenatal ontogenesis have been obtained, and they have the applied significance in the theoretical and practical branches of medicine, laboratories for morphological material screening to assess the degree of maturity and predict the viability of the organism, diagnosis of deviations from normal development and their correction. Scientific results on mineral content and bone density of the maxilla of a human fetus in the dynamics of prenatal ontogenesis are recommended for use in the educational process at the departments of pediatric dentistry and jaw-facial surgery, as well as writing monographs and textbooks on these disciplines.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського