Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (19)Тематичний інтернет-навігатор (6)Наукова електронна бібліотека (928)Реферативна база даних (10188)Книжкові видання та компакт-диски (2181)Журнали та продовжувані видання (51)
Пошуковий запит: (<.>K=ПУТИ$<.>+<.>K=РЕВОЛЮЦИ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 8
Представлено документи з 1 до 8

      
Категорія: Будівництво   
1.

Постернак С.О. 
Влияние технологической поврежденности бетона на трещинообразование и прочность железобетонных изгибаемых элементов по наклонным сечениям: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.01 / С.О. Постернак ; Одес. гос. акад. стр-ва и архитектуры. — О., 2004. — 18 с. — укp.

На основании анализа характера образования и развития нормальных и наклонных трещин в железобетонных балках показано, что на начальном этапе наклонные трещины, как и нормальные, развиваются по траекториям технологических трещин (энергетически выгодному пути), а затем подрастают до превращения в магистральные или развиваются путем пересечения структурных блоков (ячеек). На основании результатов исследования сделан вывод, что проверку изгибаемых элементов по несущей способности с учетом технологической поврежденности бетона следует проводить дифференцированно в зависимости от изменения количества и качества минерального наполнителя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н53-028.013 +
Шифр НБУВ: РА330866

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
2.

Бодлак П.М. 
Геологічна модель зчленування Більче-Волицької і Бориславсько-Покутської зон Передкарпатського прогину та нафтогазоносність фронтальних складок: Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.17 / П.М. Бодлак ; НАН України. Ін-т геології і геохімії горючих копалин. — Л., 2000. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено уточненню геологічної будови зони зчленування автохтона Більче-Волицької та алохтона Бориславсько-Покутської зон Передкарпатського прогину та перспективам нафтогазоносності фронтальних складок на основі комплексної інтерпретації геолого-геофізичних матеріалів та даних глибокого і надглибокого буріння. Встановлено, що сучасна північно-східна межа поширення фронтальних складок алохтона Внутрішньої зони контролюється площиною Передкарпатського розлому. За результатами системного аналізу первинної та трансформованої геолого-геофізичної інформації розроблено принципово нову геологічну модель зчленування Зовнішньої та Внутрішньої зон прогину. Доведено, що фронтальні палеогенові складки Внутрішньої зони високоперспективні щодо видобутку нафти та газу. У межах досліджуваної території закартовано низку структур та підраховано геологічні ресурси вуглеводнів фронтальних складок, які становлять 166,4 одиниці умовного палива. З'ясовано, що середні ресурси нафти, газу та конденсату одного об'єкта становлять 16,6 одиниці. Запропоновано буріння опорно-параметричних свердловин на Нижньо-Довголуцькій, Дережицькій, Нижньо-Східницькій, Міжрічинській, Яблуницькій, Путильській структурах, а також пошукових - на Довголуцькій, Лісовицькій, Трускавецькій та Підберезькій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д453(45УКР3)1 + Д59(45УКР3)453.1 + Д443.417
Шифр НБУВ: РА308734 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
3.

Красовський О.С. 
Густинне моделювання ізостатично врівноважених структур: Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.22 / О.С. Красовський ; НАН України. Ін-т геофізики ім. С.І.Субботіна. — К., 2006. — 16 с. — укp.

Розглянуто основні закономірності формування густинних моделей неоднорідностей літосфери з урахуванням їх спрямованості до стану ізостатичної рівноваги за гравітаційної диференціації речовини у полі сили тяжіння Землі. На теоретичних моделях проведено порівняльне вивчення результатів двох і тривимірного моделювання. Досліджено результати заміни повністю ізостатично врівноваженої структури латеральними неоднорідностями. Вперше виконано числове гравітаційне моделювання ізостатично врівноважених западин однакової глибини, заповнених осадками різної густини. Показано, що саме ізостатично врівноважені западини створюють поля, за морфологією та інтенсивністю подібні з досліджуваними у різних регіонах. На теоретичних густинних моделях і розрахованих за основними профілями ГСЗ розглянуто питання доцільності виділення регіонального фону. На підставі використання концепції ізотатичного врівноваження структур та їх сукупностей розроблено систему оцінки можливих методологічних помилок, що виникають під час операції геологічного редукування. Побудовано густинну модель вздовж профілю ГСЗ Путивль - Кривий Ріг з урахуванням виявлених у процесі теоретичного моделювання закономірностей. Здійснено розподіли густини з глибиною у блоках, які перетинаються профілем, на підставі яких одержано нові дані про структурну будову та густинні неоднорідності регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д211.2 +
Шифр НБУВ: РА344459

Рубрики:

      
4.

Путинцева Н.В. 
Ефективність омега-3 поліненасичених жирних кислот у корекції ендобронхіальних факторів неспецифічної реактивності у хворих на хронічне обструктивне захворювання легенів: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.27 / Н.В. Путинцева ; Ін-т фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського АМН України. — К., 2006. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р412.2-52 + Р412.3-52 +
Шифр НБУВ: РА342931

Рубрики:

      
5.

Зірка В.В. 
Мовна парадигма маніпулятивної гри в рекламі: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.02 / В.В. Зірка ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 2005. — 32 с. — укp.

Визначено основні характеристики сучасної реклами, що свідчать про явно виражений маніпулятивний характер рекламних текстів. Розкрито суть мовного маніпулювання, здійсненого завдяки свідомому та цілеспрямованому використанню особливостей структури та вживанню мови. Наведено визначення поняття "маніпулема". Акцентовано увагу на категорії маніпулятивної гри та маніпулятивному компоненті (кваліфікаторі). Висвітлено прийоми маніпулятивної гри у рекламі, подано класифікацію адресатів і адресантів мовних стратегій реклами. Відповідно до сучасної лінгвістичної теорії запропоновано визначення мовної парадигми у контексті рекламного маніпулювання. Здійснено системний опис маніпулятивних компонентів реклами, зокрема: словникового корпусу за різних варіантів, рекламних слоганів та прецедентних феноменів. Відзначено, що найяскравішим, традиційним і широко вживаним маніпулятивним компонентом є оцінна лексика, що має високий прагматичний потенціал ("революцинное алмазное укрепляющее средство"). Зауважено, що важливим засобом впливу та маніпулювання свідомістю споживача є використання прецедентних феноменів. Зроблено висновок, що дії людини навіть у час комп'ютерних технологій певною мірою обумовлені пам'яттю, традицією та міфом ("о вкусном не спорят" (реклама сирів)). З'ясовано, що істотне значення для тактики залучення й утримання уваги адресата мають запозичення, зокрема англіцизми ("требуются мерчендайзер и креатор"), значна роль у рекламому маніпулюванні належить "грі слів", що робить текст яскравим, пікантним і таким, що запам'ятовується ("уколы красоты"). Слоган як важливий маніпулятивний кваліфікатор рекламного звертання реалізує зазначені мовні засоби ("Vichi. Источник здоровья"). Виявлено шляхи креативних маніпулятивних рекламних текстів, що реалізуються у навмисній гендерній маркованості лексики та впровадженні реклами у нові сфери людського буття, зокрема сферу потенційного володіння чим-небудь: їжею, матеріальними цінностями, інформацією, красою ("зеркало души").

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-716 + Ш141.2-31 + Ч620.164 +
Шифр НБУВ: РА337060

Рубрики:

      
6.

Нечитайло В. В. 
Грошовий обіг на території Гетьманщини (1648-1764 рр.) / В. В. Нечитайло. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертаційному дослідженні вперше в українській і світовій історичній науці комплексно та глибоко проаналізовано основні проблемні питання історії грошового обігу Гетьманщини в період з 1648 по 1764 рр. Особливу увагу сфокусовано на питанні економічної експансії та агресії Московської держави та її наступника, Російської імперії, проти українських земель, що здійснювались шляхом проведення невдалих грошових реформ та фінансових експериментів. Про це свідчать такі заходи московського царського на російського імперського урядів:- уведення до грошового обігу контрамаркованих талерів за завищеною ціною проти ринкової;- уведення у грошовий обіг мідних рублів та полтин у середині XVII ст., які збувались представниками московської влади на українських ринках, що можна впевнено порівняти із таємним поширенням фальшивої монети на державному рівні;- уведення до обігу мідних монет за номінальною ціною срібних монет у 1660-ті рр.;- проект карбування чехів у Путивлі у 1670-ті рр.;- упровадження карбування імітації півтораків Речі Посполитої нижчої якості у Севську у 1686 р.;- проект уведення на українські ринки знецінених московських полушок 1720-х рр.Головним досягненням цього дисертаційного дослідження вважаємо формування об'єктивного й неупередженого бачення історії грошового обігу України-Гетьманщини у 1648-1764 рр. Описано та проаналізовано основний зміст реформ московської влади в Україні.^UIn this dissertational research the main problematic questions of the history of the Hetman State money circulation during 1648 to 1764 were completely and deeply analyzed for the first time in Ukrainian and world historical science. Special attention was focused on the question of the economic expansion and aggression of Muscovy against Ukrainian lands carried out by unsuccessful monetary reforms. In this study we have proved that the actions of the Moscow government against the Ukrainian money market, traditionally oriented to the countries of Western Europe, can be characterized only by the use of Ukrainian lands as a platform for the financial experiments. This is evidenced by such an actions of the Moscow tsardom and Russian imperial governments:1. Involving into the monetary circulation the thalers with the special countermarks with the higher against market price;2. Involving into the monetary circulation of a copper rubles and poltines in mid. XVII cent., which were distributed with the representatives of Moscow authorities in Ukrainian markets, which can be confidently compared with the secret spread of a fake coin at the state level.3. Introduction to the circulation of copper coins at the nominal price of silver coins in the 1660's;4. The project of the production of the Czechs in Putivl in the 1670's;5. The introduction to the monetary circulation of the low quality imitations of the poltoraks of the Polish-Lithuanian Commonwealth minted in Sevsk in 1686;6. The project of introducing into the Ukrainian markets of the cheap Moscow polushkas of the 1720's.There has been given a further development of the elaboration of the iconography of the project of the Putivl Czechs. The general picture of the finds of counterfeit coins of the Polish-Lithuanian Commonwealth and other issuers of Central and Western Europe on the Hetman State territory was formed and analyzed, confirming the results of previous studies in Ukrainian numismatic historiography with the new modern excavations.We have also characterized the finds of the Islamic coins on the territory of the Hetman State which are the first in the national historical science general analysis the findings of the coins of the Islamic world in the studied period. We consider it absolutely necessary to change the ideological course in the study of the circulation of «efimoks with signs», focusing on the criminal facts of the financial aggression of the Muscovy at the planning stage of the reform. We study the processes of circulation of coins in Ukraine in accordance with historical reality, in contrast to the positions of ideologically engrossed works of the imperial and Soviet times.The functions and the role of Moscow gold coins are specified. We can confidently assume that the studied by M. Kotlyar and V. Ryabtsevich «rewardings» of the Cossacks army of Bogdan Khmelnytsky was the usual gratuity when the payment made by a gold coin. Such forms of payment does not characterize in any way the form of relations of Ukrainians and the Moscow kingdom as the servants described by predecessors, but is paid for the provided military services and support on parity conditions, which was successfully concealed and masked by Soviet historians in describing the main function of the golden kopeck as a predominantly peculiar award than a circulating coin.During the second half of the XVII and the first half of the XVIII cent., the local population has falsified all of the most common types of the Moscow and Russian coins. At the beginning of the 20th century in the numismatic circles of Ukraine there was an active scientific discussion about the probability of the production by the Cossack Hetman of the imitative own coins. However, several times published sources of that time, without the description of such a coins themselves, remain only the basis for the various hypotheses. To the coins that could have been hypothetically made by the order of Bogdan Khmelnytsky, we can conventionally include the imitations of the poltoraks, made with the use of silver. The plans of Ivan Vyhovsky about the starting of his own coinage of the Grand Duchy of Rus in Kiev, like the Polish-Lithuanian coins, unfortunately, have not been fulfilled. We assume that coins borrowed from the name and on the initiative of Peter Doroshenko could be coins of average denomination, made of silver. According to our deep conviction, the issues on behalf of the Cossack Hetmans were real, as evidenced by the analysis of the new Ukrainian treasures, which are described in the dissertation, which include coins that are typical to the ones possibly minted by hetmans.We believe that the main achievement of this dissertation research is the formation of an objective and unbiased vision of the history of the monetary circulation of Ukraine-Hetman State in 1648-1764, we have described and analyzed the main content of the reforms of the Moscow authorities in Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Шеремет Є. Ю. 
Експресія та просторовий розподіл нейронного кальцієвого сенсорного білка гіпокальцину в субклітинних компартментах. / Є. Ю. Шеремет. — Б.м., 2020 — укp.

Гиппокальцин – нейронный Ca2+-сенсорный белок (NCS), который опосредуетвнутриклеточные сигнальные пути благодаря своей способности к Ca2+-зависимой 22транслокации из цитозоля на плазматическую мембрану. Несмотря на то, чтоподобная транслокация гиппокальцина и других NCS-белков достаточно хорошоизучена, никаких количественных оценок распределения гиппокальцина междуцитозолем и плазматической мембраной при базальном уровне внутриклеточнойконцентрации свободных ионов кальция ([Ca2+]i) получено не было. В этой работе мыпредложили простые и универсальные подходы для таких оценок. Мы показали, чтоуровень экспрессии экзогенного гиппокальцина (10 мкМ) в исследуемых нейронахгиппокампа по крайней мере втрое ниже по сравнению с концентрацией эндогенного.Таким образом, экзогенный белок можно использовать в качестве инструментавизуализации распределения, транслокации и взаимодействия гиппокальцина сбелками-мишенями без существенного влияния на эндогенную сигнализациюгиппокальцина. Используя метод восстановления флуоресценции послефотовыцветания (FRAP), мы показали, что коэффициент диффузии флуоресцентномеченого гиппокальцина в дендритах нейронов гиппокампа (~40 мкм/с) находится впределах диапазона значений, характерных для цитозольных белков, причемкоэффициент был примерно в 10 раз больше, чем для чисто мембранного белка. Обаэти результаты свидетельствуют о том, что гиппокальцин находится в основном вцитозоле дендритов нейронов гиппокампа. Прямое вычисление фракционногораспределения гиппокальцина на базальном уровне [Ca2+]i показали, что мембраннаяфракция гиппокальцина не превышает 8%. В целом, наши результаты говорят о том,что, будучи преимущественно цитозольным, гиппокальцин может умеренноактивировать свои мембранные белки-мишени даже в условиях покоя.^UHippocalcin (HPCA) is a neuronal calcium sensor (NCS) protein that providesintracellular signaling via its Ca2+-dependent translocation from the cytosol to the plasmamembrane. Although such translocation of HPCA and some NCS proteins is wellestablished, no quantitative estimates of HPCA distribution between the cytosol and plasmamembrane at a basal level of free intracellular calcium concentration ([Ca2+]i) have beenobtained. Thus, it is still unknown whether HPCA regulates its plasma membrane targetsunder resting conditions. Moreover, exogenously expressed fluorescently-labeled proteins,widely used for biophysical studies, could probably shift endogenous proteins signaling.That's why the main issues in this study is the estimation of the expression level of the 23exogenous HPCA construct, compared to that of the corresponding endogenous one, andquantitative estimates of HPCA distribution between the cytosol and plasma membrane at abasal level [Ca2+]i. In this work, we propose a simple and universal approaches for suchestimations. The approach for measurement of expression level is based upon commonknowledge that the dye fluorescence is directly proportional to its quantum yield and thenumber of its molecules and that a coefficient of proportionality is determined by spectralproperties of the dye and optical equipment used to record fluorescent signals. If twofluorescent dyes are present in the same volume, then a ratio of their concentrations is equalto a ratio of their fluorescence multiplied by some dye- and equipment-dependentcoefficient. Thus, if the coefficient and concentration of one dye is known then theconcentration of another dye can be determined. Here we have demonstrated how tocalculate this coefficient (called a ratio factor) and how to use it for concentrationmeasurements of fluorescently tagged molecules. Using this approach, we estimated aconcentration of exogenously expressed HPCA, tagged by a fluorescent protein in adendritic tree of rat hippocampal neurons loaded via a patch pipette with Alexa Fluor dyeof known concentration. We have demonstrated that HPCA expression level (10 μM) in thehippocampal neurons under study is at least 3 times lower compared to the concentration ofendogenous one. Thus, the exogenous protein may be used as a tool to visualize HPCAdistribution, translocation and target interaction without substantial perturbation ofendogenous HPCA signaling. Next, we have evaluated HPCA spatial distribution in livingcells at a basal level of [Ca2+]i comparing this distribution with one of exogenouslyexpressed membrane protein, EYFP-Mem. Using fluorescence recovery afterphotobleaching, we showed that the diffusion coefficient of fluorescently tagged HPCA inthe dendrites of the hippocampal neurons (~40 μm2/s) is within a range of values typical forcytosolic proteins. The coefficient was about 10-fold higher than that for EYFP-Mem. Bothresults indicate that HPCA is mainly localized in the cytosol of the dendrites of hippocampalneurons. Subsequent direct calculations for HPCA fractions in the cytosol and plasmamembrane at a basal level of [Ca2+]i demonstrated that the plasma membrane fraction ofHPCA does not exceed 8%. Altogether, our results suggest that although being mainlycytosolic, HPCA may potentially signal to its plasma membrane targets under restingconditions. New approaches, used for obtaining such estimates, can be applied forquantitative evaluation expression level of NCS protein and its spatial distribution in livingcells under different experimental conditions and for development of precise biophysicalmodels of their signaling.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Костюченко Т. С. 
Структура і циркуляція мережі політичної елітиУкраїни: застосування мережевого аналізу для дослідження зв'язків / Т. С. Костюченко. — Б.м., 2021 — укp.

Диссертация содержит обобщения теоретических и эмпирическихисследований сетей правящих элит и результаты собственного эмпирическогоисследования, основанного на принципах сетевого анализа. Осуществленаразработка и эмпирическая проверка новой модели, которая объясняетформирование структуры сетевой связанности политических элит и включаетсравнение важности связей общего прошлого для объединения представителейполитической элиты в подгруппы, паттерны циркуляции и совместнуюзаконотворческую деятельность в анализ структуры сети политической элиты.В сети не выявлено фрагментации власти и оппозиции, вместо этого естьструктура «ядра-периферии». Связанность сети политической элиты выше вподгруппах с общими бизнес-интересами – до Революции Достоинства и посленее, в группах «долгожителей» по паттернам циркуляции. Соавторство взаконопроектах частично пересекается со связями общего прошлого, безфрагментации по признаку фракционной принадлежности, а «долгожители»несколько более влиятельны в сетях законотворческой деятельности, чем«новички». Практическое значение диссертационной работы заключается ввозможности применения разработанного и апробированного подхода длявыявления сетевых структур в политической элите с учетом паттерновциркуляции и структур совместной законотворческой деятельности.Ключевые слова: сети политических элит, паттерны циркуляции, сетевойанализ, сетевые структуры законотворческой деятельности в политике.^UThe dissertation summarizes theoretical and empirical materials on power elitestudies and the results of author's own empirical research on the evaluation ofimportance of common past ties for grouping of political actors under the period ofpolitical turmoil, for their circulation and joint legislative efforts. The study solvesthe scientific problem formed by the incapability of the theoretical approaches of thepolitical elites analysis available in the current Western elitist tradition to explain the functioning of political elite structures in Ukraine as they lack the post-Soviet contextand do not consider political changes during Ukraine's independence. Thus, thisdissertation contains designed and empirically verified the model to study thefunctioning of political elite network in Ukraine considering the cohesion and elitescirculation patterns. The research approach includes all authorities branches anddifferent dimensions of ties, and thus enables the comparison of network cohesionand the evaluation of the impact of network cohesion into the sustaining the powerposition during political turbulences (‘revolutions').The research results show that the political elite network in 2007-2010 isdensely connected via the common past in political, civic and business dimensions,and through the overlap of the studying in the same universities. There is clear «coreperiphery» structure; the actors in the core are connected 5 times denser than in theperiphery, proving the presence of brokers in the network. Some fragmentation exists– not by faction affiliation (between the «power» and «opposition»), but higher andlower cohesion among various actors via the common past in different dimensions.Among all types of common past ties the highest centralization is within political tiesproving the connectedness of subgroups around particular individuals. Therepresentatives of political elites with the longer experience in power are more centraldue to the extended connections with their peers in legislative and executive powerbranches.Weak correlation of ties through the common past in political and businessdimensions among businessmen-politicians questions the statement on merging ofbusiness and politics in post-Soviet societies. The research reveals the most centralpolitical affiliations of businessmen-politicians (committees of economic policy andon budget) and the most central business affiliations (companies of SCM holding).No merging of oligarchic and financial-industrial groups and the networks of thecommon past among the political elite representatives is revealed. These results werepartly affected by the limitations of using the open biographical data for the study ofcommon past ties. Higher network density among businessmen-politicians thanamong all elite actors, proves the impact of ties for this subgroup. The sustaining ofthis subgroup in power even after the Revolution of Dignity in 2013-2014 supportingthe idea that business-interest groups manage to keep positions in power duringpolitical turmoil.The outcomes of the analysis of the influence of Komsomol and Communistparty activists within the political elite network in 2007-2010 add the empiricalillustration in the previous studies of recruitment patterns of Ukrainian political elites.In particular, the network cohesion of the subgroup of Komsomol and party activistsin the dimension of the common past is higher than the connectedness in the overallnetwork; the importance of particular actors is high within the local centrality andwithin the betweenness as global centrality. So, they are the significant actors notonly in the subgroup of former Komsomol and party activists, but also in the wholepolitical elite network as the brokers between the subgroups.The subgroups cohesion by the circulation patterns revealed higher density bythe ties of the common past among the “survivors” who managed to keep their positions in poser during the period of political changes. The similar outcomes wereobtained during the verification of the connectedness among survivors after theRevolution of Dignity. The «survivors» who were in power before the politicalturmoil in 2013 and stayed after the presidential and parliamentary election in 2014,are better connected than those who lost the power positions as a results of theelections in 2014.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського