Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (14)Тематичний інтернет-навігатор (2)Наукова електронна бібліотека (112)Реферативна база даних (2572)Книжкові видання та компакт-диски (611)Журнали та продовжувані видання (50)
Пошуковий запит: (<.>K=РОЗСТРІЛЯНЕ$<.>+<.>K=ВІДРОДЖЕННЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 393
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Станкевич В.Л. 
Україна і болгарське національне відродження: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / В.Л. Станкевич ; Донец. держ. ун-т. — Донецьк, 1998. — 18 с. — укp.

Дисертація є комплексно-історичним дослідженням взаємозв'язку України та болгарського національного відродження в період з кінця ХVІІІ до початку ХХ століття. У роботі вперше проведений порівняльний аналіз розвитку процесів українського та болгарського відроджень. Показано, що українсько-болгарські зв'язки мають власну історію, яку нерідко розчиняли раніше у болгарсько-східнослов'янських і болгарсько-російських зв'язках. Аналіз взаємовпливу та взаємодії процесів українського та болгарського відроджень проведено відповідно з сучасним рівнем методології гуманітарних наук.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9БОЛ)64

Рубрики:

      
2.

Козюра І.В. 
Розвиток історичного краєзнавства на Полтавщині в 20-30-х рр. ХХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.В. Козюра ; Харк. держ. ун-т. — Х., 1998. — 18 с. — укp.

В дисертації розглянуто історико-краєзнавчу діяльність музейних, архівних установ, наукових товариств, навчальних закладів, дослідників Полтавщини та їх зусилля щодо збереження і популяризації історико-культурної спадщини в 20-30-х роках ХХ століття. На основі широкого кола джерел було визначено основні напрями, форми й методи регіональних досліджень і їх роль у розвитку історичної науки. Праця містить важливий матеріал, що дає можливість переглянути і розширити уявлення про характер історико-краєзнавчого руху у визначений період. Автор прийшов до висновку, що посилення краєзнавчої активності в час національно-культурного відродження України в 20-і роки змінилося занепадом історико-краєзнавчого руху в регіоні внаслідок сталінських репресій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ПОЛ)61-7

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Слободян О.Т. 
Створення і діяльність Української республіканської партії. 1990-червень 1996 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.Т. Слободян ; Київ. ун-т ім.Т.Шевченка. — К., 1998. — 17 с. — укp.

В дисертації досліджуються історичні умови та етапи творення Української республіканської партії, її діяльність з моменту створення до прийняття нової Конституції незалежної української держави. Показано, що УРП як перша формально зареєстрована політична партія незалежної України пройшла складний шлях опозицій і співпраці з офіційною владою. Партія зробила відчутний внесок у відродження української мови як державної і сприяла поверненню українській культурі міжнародного авторитету. УРП активно сприяла формуванню інституту приватної власності з правоцентристських політичних позицій. Але об'єктивні обставини і політичні помилки національно-демократичного загалу не дозволили УРП увійти до уряду і реалізувати свою соціально-економічну програму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф69(4УКР)64*1

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Кузьменко В.Б. 
Український культурно-національний рух в 90-х роках XIX ст. (на матеріалах Півдня України): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.Б. Кузьменко ; Одес. держ. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертація є спеціальним дослідженням українського культурно-національного руху в 90-х роках XIX ст., виконаним на матеріалах Півдня України. В ній аналізуються основні тенденції та напрямки українського культурно-національного руху і розглядається процес поширення національної самосвідомості. В роботі показана еволюція національного відродження у 90-х рр. XIX ст., простежується формування на основі культурно-національного руху політично-національної складової визвольних змагань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр7)52-7

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
5.

Шуба О.В. 
Релігія в етнонаціональному розвитку України (політологічний аналіз): Автореф. дис... д-ра політ. наук: 23.00.02 / О.В. Шуба ; Львів. держ. ун-т ім. І.Франка. — Л., 1999. — 30 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретико-методологічних та політологічних аспектів взаємодії етносу і релігії у процесі їх історичної трансформації та в умовах сучасних суспільно-політичних реалій України. Висвітлюється роль і значення конфесійних чинників у національному бутті українського народу. Розкриваються процес еволюції та особливості українського православ'я як національно самобутнього релігійного й етнокультурного феномена, аналізуються причини його розколу, проблеми об'єднання та здобуття автокефалії. З'ясовується місце інших релігій у етнонаціональному розвитку України. Досліджується зв'язок національного і релігійного відродження в сучасних умовах. Виявляються тенденції розвитку етнонаціональних і релігійних процесів, причини та сутність міжцерковного конфлікту, ступінь його загрози суспільно-політичній стабільності українського суспільства. Окреслюється коло національно-державних інтересів України у релігійно-церковній сфері, визначаються основні напрями їх забезпечення в умовах розбудови української державності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э29(4УКР) + Э211.31 + Ф088

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
6.

Мартинова Т.Є. 
Вплив кобзарства на формування національної самосвідомості українців: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.12 / Т.Є. Мартинова ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертація присвячена філософському осмисленню кобзарства як соціокультурного явища. Аналізуються основні риси кобзарства та кобзарської творчості як історико-культурного феномену, визначається вплив кобзарства на формування світоглядного менталітету українців, окреслюється його місце серед європейських та вітчизняних типів культури. Аналізуючи кобзарство, автор доводить, що воно є не тільки частиною фольклорної спадщини українського народу, але й займає особливе місце у структурі суспільної свідомості, виступаючи оригінальною формою узагальнення життєвого досвіду українців, яка на сучасному етапі державотворення є важливим чинником відродження духовності та культури України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР)-526

Рубрики:

      
7.

Тур В.Г. 
Православні монастирі Криму у ХІХ - на початку ХХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.Г. Тур ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Подано результати досліджень історії православних монастирів, запропоновано її хронологію. Вивчено соціально-політичні, культурні та економічні передумови, які сприяли їх відродженню у другій половині ХІХ ст., а також особливості функціонування до початку 30-х рр. ХХ ст. Обгрунтовано гіпотезу іконоборського часу розповсюдження чернецтва в Криму, розкрито причини його згасання під тиском ісламу у XV - XVIII ст. і майже столітньої перерви в житті іноцтва після приєднання півостроіва до Росії. На підставі архівних матеріалів і публікацій дореволюційного періоду проаналізовано передумови та обставини відродження православних монастирів у середині ХІХ ст., розкрито процес і специфіку відновлювання кіновій у взаємозв'язку з політичними подіями. Підкреслено значення використання інституту чернецтва імператорською владою з метою ідеологічного обгрунтування належності Криму до православної держави, показано його орієнтацію на витиснення ісламу, цілеспрямоване створення центрів паломництва для православних християн. На основі аналізу джерел з історії монастирів Криму розглянуто місце чорного духовенства у правовому полі Російської імперії, політичній і церковній структурі держави.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)0-55 + Э372.27-649
Шифр НБУВ: РА307680 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Гривнак О.С. 
Лінгводидактичні ідеї Івана Огієнка: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / О.С. Гривнак ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 1999. — 22 с. — укp.

Дисертація є історико-методичним дослідженням лінгводидактичних ідей І.Огієнка (Митрополита Іларіона). В роботі висвітлено питання зв'язку мови і психічних особливостей українського етносу в концепції вченого. Обгрунтовано використання лінгводидактики І.Огієнка для підвищення ефективності педагогічного процесу в сучасній школі. Розроблено рекомендації для втілення ідей лінгводидактики вченого в методиці викладання української мови з урахуванням актуальних проблем національно-мовного виховання. Опрацьована низка нових принципових положень, що можуть мати вагоме значення для формування наукової концепції сучасної національної школи в період розбудови України, духовного відродження її народу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-91

      
9.

Новаківська Л.В. 
Просвітницька діяльність і педагогічні погляди Олени Пчілки: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / Л.В. Новаківська ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Здійснено історико-педагогічний аналіз просвітницької діяльності і педагогічних поглядів української письменниці, вченого, педагога Олени Пчілки. Показано формування її світогляду, визначено основні напрями і розкрито зміст її просвітництва в контексті громадсько-педагогічного руху української інтелігенції за відродження національної освіти, науки, культури, самосвідомості народу; проаналізовано практичний досвід педагога у становленні основ української материнської школи, родинного виховання; розкрито сутність поглядів Олени Пчілки на проблеми рідної мови як основи національної освіти, на народного вчителя, дитяче читання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР)6-2

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Алексієвець М.О. 
Екологічний рух в Україні (історичний аспект): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / М.О. Алексієвець ; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 1999. — 19 с. — укp.

Дисертація присвячена дослідженню історико-географічних передумов, національних природоохоронних традицій виникнення та розвитку екологічного руху в Україні. У праці аналізуються його тенденції та особливості в контексті сучасного національно-державного відродження, а також розглядаються перспективи екоруху та посилення його ролі у природоохоронній справі. Матеріали дослідження можуть бути використані при вивченні історії України, соціоекології, у практичній діяльності вчителів загальноосвітніх шкіл, викладачів, студентів, природознавців.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*63*45

Рубрики:

      
11.

Терешко Ю.М. 
Демократичний рух у Чехословаччині 1945-1968 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Ю.М. Терешко ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертація присвячена темі демократичного руху у Чехословаччині 1945-1968 рр. Комплексно проаналізовані основні закономірності діяльності демократичного антитоталітарного руху у Чехословаччині 40-60-х рр., метою якого була гуманізація всієї політичної системи країни, відродження вільного громадянського суспільства, боротьба із проявами сталінізму і неосталінізму. На основі великого масиву літератури, джерел і документів, свідчень очевидців, значна частина яких уперше вводиться у науковий обіг в Україні, критично аналізуються методи діяльності і тактики комуністичної партії Чехословаччини та інших чеських і словацьких партій, громадсько-політичних організацій, а також діяльність їх лідерів. Значна увага приділена дослідженню політичних концепцій і доктрин, а також зовнішньополітичним факторам, які впливали на розвиток демократичного руху.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)63-48

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Тарапон О.А. 
Становище та діяльність літературно-мистецької інтелігенції України в умовах українізації (1923 р. - початок 1930-х рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.А. Тарапон ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Аналізуються соціальне становище та позиції літературно-мистецької інтелігенції в умовах політики українізації, специфіка її взаємовідносин з радянською владою, прояви опору діячів літератури і мистецтва становленню тоталітарної системи. Розкрито основні напрямки професійної діяльності літературно-мистецької інтелігенції та її роль у процесі українізації. Виявлено внесок літераторів та митців у відродження національних традицій в культурі, піднесення культурного рівня та національної свідомості громадян України. Показано засоби радянської влади, спрямовані на встановлення партійної монополії в культурі, проаналізовано негативний вплив ідеологізації суспільного і культурного життя на становище та діяльність літературно-мистецької інтелігенції. В контексті посилення репресій тоталітарного режиму, згортання українізації висвітлено трагічну долю літературно-мистецької інтелігенції України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-7 + Т3(4УКР)61-7 + Т3(4УКР)61-7

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Бацак Н.І. 
Греки Північного Приазов'я: культурно-просвітницький розвиток (кінець ХVIII- початок ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н.І. Бацак ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Досліджуються процеси культурного розвитку маріупольської грецької громади у зв'язку з проблемами відродження та збереження її етнічної самосвідомості. Розглядається формування і розвиток системи культурно-освітніх закладів грецької громади після переселення з Криму до Північного Приазов'я, досліджуються чинники становлення системи грецької національної освіти на Маріупольщині, простежується еволюція та згортання національного шкільництва греків в умовах урядової політики Російської імперії, визначається рівень залученості грецького населення до початкової і середньої освіти у порівнянні з іншими етнічними групами регіону. Висвітлено роль греків у культурно-мистецькому житті Маріупольщини, проаналізовано особливості організації і функціонування мережі культурно-просвітницьких товариств та бібліотечних закладів північноприазовської грецької громади, основні напрямки її культурно-просвітницької діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГРЕ)0-7

Рубрики:

      
14.

Романько І.І. 
Розвиток театрального мистецтва України в 1917-1920 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.І. Романько ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Зроблено аналіз розвитку театрального мистецтва в Україні у 1917 - 1920 рр. в умовах національної соціальної революції. На основі широкої документальної бази розглянуто політику і діяльність національних державних утворень Центральної Ради, Генерального Секретаріату, Української Держави гетьмана П.Скоропадського, Директорії в галузі театральної справи. Показано процес відродження Українського театру в національному і художньо-естетичному плані. Досліджено театральну політику радянської влади в Україні, зміни в театральному житті у 1919 - 1920 рр. Подано об'єктивну оцінку нових напрямів театрального мистецтва, привнесеним в Україну з радянської Росії. Визначено особливості культурного процесу в Україні у 1917 - 1920 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ333(4УКР)61 + Т3(4УКР)6-7
Шифр НБУВ: РА307689 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Колесников К.М. 
Українська історична наука та історіософія на рубежі ХІХ - ХХ століть: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / К.М. Колесников ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертація присвячена дослідженню механізму становлення "народницьких" і "державницьких" історіософських концепцій в процесі розвитку української історичної науки, а також взаємодії історико-філософських, історико-сцієнтистських та аксіологічних аспектів в історичній творчості В.Антоновича, М.Грушевського і В.Липинського. Вперше розглянуто історіографічний образ терміну "історіософія" в системі супутніх понять, як-от "історіографія", "інтелектуальна історія", "філософія історії", "філософія національної ідеї", на підставі чого запропонована власна дефініція. Проаналізована специфіка української історії, шляхи її формування та розвитку, зіставлені особливості російської та української історіософій. У роботі дістала подальший розвиток реконструкція історіософії видатних українських політиків і науковців - В.Антоновича, М.Грушевського і В.Липинського. Показана синхронність і взаємозалежність еволюції української історіософії, національного відродження кінця ХVIII - початку ХХ ст. та українського історіографічного процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4Укр)52

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
16.

Гордієнко В.В. 
Православні конфесії в Україні періоду другої світової війни (вересень 1939 - вересень 1945 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.В. Гордієнко ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Аналізуються процеси в церковно-православному житті України в період другої світової війни. Висвітлюється релігійно-церковна політика радянської держави, нацистського та румунського окупаційних режимів. Визначено фактори і умови відродження православної церкви в Україні під час окупації. Показана роль церкви в суспільному житті України після визволення її від німецько-фашистських загарбників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-36 + Э372.09(4УКР) + Т3(4УКР)62-55

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Ходоровський М.Д. 
Масонство і Україна (За матеріалами діяльності вільних мулярів XVIII ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / М.Д. Ходоровський ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 1999. — 17 с. — укp.

Дисертацію присвячено зв'язкам ордену вільних мулярів з Україною, що встановились протягом XVIII ст. Аналізуються особливості функціонування лож та масонських об'єднань в різних регіонах України. Висвітлюється діяльність адептів ордену українського походження та інших вільних мулярів - учасників масонського руху в українських землях. Визначаються їх політичні орієнтації, ставлення до питань відродження української державності. Простежується вплив української духовної традиції на розвиток окремих напрямів масонства. До наукового обігу введено нові фактичні матеріали щодо масонського руху в Україні XVIII ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)52-727 + Т3(0)52-727

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Харченко В.Ю. 
Громадсько-політична діяльність Володимира Антоновича: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.Ю. Харченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 21 с. — укp.

Досліджено громадсько-політичний аспект діяльності Володимира Антоновича (1830/4 - 1908 рр.), одного з головних представників українського національного руху другої половини XIX ст. Особливу увагу приділено його визначній участі у польських студентських гуртках у Києві напередодні Січневого повстання (1863 р.) та його ролі у створенні Київської громади. Проаналізовано вплив Антоновича на події національного відродження в Галичині у 1880 - 90-і рр., зокрема, його ініціативу у досягненні угоди з польською владою. Виявлено залежність стратегії поведінки та національно-політичної орієнтації Антоновича від умов імперської цензури та його власної культурницької концепції. Підкреслено, що, незважаючи на численні тактичні компроміси, головний курс громадської діяльності Володимира Антоновича був завжди послідовним, виправданим і патріотичним.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5-8 Антонович
Шифр НБУВ: РА312031 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Лузан Ю.Я. 
Організаційно-економічний механізм державного регулювання агропромислового виробництва в Україні: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Ю.Я. Лузан ; УААН. Ін-т аграр. економіки. — К., 2000. — 22 с. — укp.

Досліджено організаційно-економічний механізм державного регулювання агропромислового виробництва в Україні, визначено і обгрунтовано роль та функції держави у формуванні ринкової економіки. З методологічних позицій розкрито соціально-економічну сутність аграрної політики в перехідний період, проаналізовано форми і методи державної підтримки агропромислового виробництва. Проаналізовано сукупність організаційних методів державного забезпечення розвитку агропромислового виробництва, розроблено систему державного управління агропромисловим комплексом (АПК) з обгрунтуванням сучасних організаційних методів регулювання розвитку аграрної сфери у період становлення ринкової економіки. Визначено основні напрями та складові проекту Національної програми розвитку агропромислового виробництва та соціального відродження села на 1999 - 2010 роки. Розкрито сутність, зміст і шляхи удосконалення економічного механізму регулювання діяльності (АПК), формування фінансово-кредитної і податкової системи, цінової політики і ціноутворення, розвитку інвестиційного процесу в АПК. Обгрунтовано напрями соціального захисту агропромислових товаровиробників, розроблено пропозиції щодо розвитку соціальної інфраструктури на селі, а також наведено рекомендації державної підтримки економічної безпеки агропромислового виробництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)320-21
Шифр НБУВ: РА308178 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Шипович М.А. 
Літературно-мистецька інтелігенція України у 1920-і роки: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / М.А. Шипович ; Донец. держ. ун-т. — Донецьк, 2000. — 20 с. — укp.

Висвітлено проблеми еволюції літературно-мистецької інтелігенції України як соціокультурного феномена за умов щойно встановленого більшовицького режиму. Вперше комплексно розглянуто соціальний портрет даної суспільної верстви, динаміку її взаємовідносин із владою, вплив політики українізації на зростання національної самосвідомості українських митців та формування самобутньої генерації творців українського духовного відродження 1920-х років, основні напрямки та форми громадсько-культурної діяльності літературно-мистецької інтелігенції в даний період. Зроблено висновок: літературно-мистецька інтелігенція України у 1920-ті роки являла собою складний та суперечливий соціокультурний організм, який функціонував за своїми власними внутрішніми та зовнішніми законами, притаманними суспільству в цілому. Головною ознакою даної соціальної верстви було збереження паростків національно-демократичної думки, що сприяло національно-культурному відродженню України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-293 + Ш5(4УКР)6-3,3 + Щ03(4УКР)6
Шифр НБУВ: РА308669 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського