Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (35)Реферативна база даних (1018)Книжкові видання та компакт-диски (279)Журнали та продовжувані видання (15)
Пошуковий запит: (<.>K=СХІДНІ$<.>+<.>K=ДВОБОЇ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 130
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Релігія   
1.

Черенков М.М. 
Європейська реформація та український євангельський протестантизм: ідентичність віросповідних засад, особливості соціокультурних трансформацій: автореф. дис... д-ра філософ. наук: 09.00.11 / М.М. Черенков ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2009. — 36 с. — укp.

Проведено компаративний аналіз фундаментальних принципів європейської Реформації та віросповідних основ українського євангельського протестантизму. Розкрито специфіку відображення спільних богословських засад у соціальній позиції протестантизму. Виявлено, що євангельські церкви поєднують у своїй соціальній позиції східні та західні традиції та є чинником крос-культурного богословського синтезу, інкультурації ідей європейської Реформації у православній культурі. З'ясовано, що секуляризація протестанських церков у Європі й Америці обумовлює негативну реакцію українських протестантів, які знаходяться на стадії визначення своєї ідентичності між традиціоналізмом і західним модернізмом. Виявлено, що євангельські церкви в Україні зберігають ознаки маргінальної субкультури на сучасному етапі формування їх нової ідентичності. Проаналізовано основні тенденції соціально-політичного розвитку євангельського протестантизму у контексті євроатлантичної інтеграції України, побудови громадянського суспільства та налагодження партнерських відносин між державою та євангельскими конфесіями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э376.162.5 + Э376-343-011 +
Шифр НБУВ: РА363432

Рубрики:

      
2.

Комарницький М.М. 
Інституційні механізми забезпечення політичної стабільності в Південно-Східній Азії: автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.04 / М.М. Комарницький ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Комплексно проаналізовано інституційні механізми забезпечення політичної стабільності в Південно-Східній Азії. Сформовано понятійно-категоріальний апарат політичної стабільності на прикладі окремого регіону та з'ясовано основні передумови та визначальні фактори регіональної співпраці країн Південно-Східної Азії в політичній і економічній сфері, а також у безпековій політиці. Розглянуто формування інституційної основи та концептуальних підходів до регіональної співпраці на прикладі діяльності ACEAN як найвпливовішої регіональної організації та проаналізовано нові інституційні ініціативи співпраці країн Південно-Східної Азії в контексті традиційних і нетрадиційних викликів політичній стабільності. Вивчено перспективи розвитку нових інституційних механізмів політичної стабільності та регіональної безпеки в Південно-Східній Азії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф4(575)64
Шифр НБУВ: РА371574 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Нгуєн Тхі Тху Лінь 
Інтеграційна політика В'єтнаму в умовах економічної глобалізації: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.02 / Нгуєн Тхі Тху Лінь ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Проаналізовано теоретико-методологічні та практичні аспекти формування інтеграційної політики В'єтнаму за умов економічної глобалізації. Розкрито сутність та особливості інтеграційної політики, досліджено її взаємодію з економічною політикою держави. Показано роль інтеграційної політики у становленні економіки країн, що розвиваються, за сучасних умов формування міжнародних економічних відносин. Досліджено інтеграційний процес у Південно-Східній Азії на прикладі АСЕАН, проведено ретроспективний аналіз зміни економічної сутності інтеграційної політики В'єтнаму з кінця XIX ст. до сучасного періоду. З'ясовано, що основною сферою реалізації інтеграційної політики країни є зовнішньоекономічна діяльність, в якій проявляються всі результати прийнятої інтеграційної стратегії. Показано пріоритетне значення торгового механізму в реалізації інтеграційної політики держави. За допомогою регресійно-кореляційного аналізу наведено оцінку торгової діяльності В'єтнаму, висвітлено її здобутки та визначено недоліки. Запропоновано подальший план розширення та зміни структури торгівлі В'єтнаму з метою ефективної реалізації прийнятої в країні мультилатеральної інтеграційної політики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У580.3 + У9(5ВЄТ)8 +
Шифр НБУВ: РА353146

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
4.

Зуєв К.О. 
Іслам у Східній Україні: його сутність та історичні трансформації: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.11 / К.О. Зуєв ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 22 с. — укp.

Здійснено релігієзнавче дослідження ісламу в Східній Україні. Розглянуто його суть та історичні модифікації. На підставі аналізу літературних і архівних джерел визначено соціально-економічні та політичні передумови, обставини поширення ісламу в Східній Україні, а також його історичні трансформації, формування інститутів ісламу в регіоні, виявлено специфічні риси процесу поширення даної релігії в регіоні та формування регіонального центру ісламу в Україні. Виявлено чотири основні етапи процесу його поширення в дослідженому регіоні, а саме: до середини XIX ст., наприкінці XIX - початку XX ст., 1920 - 1980 рр., з 1990 р. З'ясовано особливості формування інститутів ісламу в Східній Україні на кожному етапі, залежність цього процесу від міграції етносів, що сповідують іслам, з різних регіонів, а також із закордону колишніх Російської імперії та СРСР та залежність від політики державної влади в регіоні у різні історичні періоди. Установлено, що процес інтеграції мусульман Східної України в соціо-культурний простір України розпочався наприкінці XIX ст. і залежав від трансформації українського суспільства. У сучасній Україні даний процес зумовлений етнічною належністю мусульман, часом їх мешкання на території України, а також збереженням та дотримуванням мусульманами регіону своїх традицій і сприйняттям світоглядного плюралізму суспільства України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э380.9(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА353934

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Мандзяк В.П. 
Історіографія українського національного руху в Галичині ХІХ - початку ХХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / В.П. Мандзяк ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2006. — 20 с. — укp.

Розглянуто історіографію українського національного руху в Галичині XIX - початку XX ст. Виявлено й охарактеризовано методологічні та концептуальні засади наукових досліджень, показано вплив ідеологічних догм і стереотипів на формування наукових уявлень з історії національного руху галицьких українців. Показано, що українська та зарубіжна історіографія розкрила не лише цілісну картину розвитку українського руху в підавстрійській Східній Галичині, але й досліджувала окремі його аспекти: діяльність перших просвітницьких гуртків і громадських організацій, розвиток галицького русофільства та народовста, виникнення політичних партій і традицій парламентаризму, участь духовенства, селянства, студентства та інтелігенції в національному русі. Обгрунтовано необхідність подальшого вивчення й інтерпретації таких наукових проблем, як вплив українського середовища у Відні на розвиток національного руху в краю, походження та сутність полонофільської й австрорусинської течій, трансформація модерної української ідеї, діяльність протопартійних організацій в Галичині. Проаналізовано праці українських і зарубіжних учених й виявлено дискурсійні питання, які залишаються актуальними для історіографії українського руху в Галичині XIX - початку XX ст., а саме: хронологічні межі та періодизацію національного відродження, походження та сутність галицького русофільства та австрорусинства, роль греко-каталицького духовенства в національному русі, феномен Галичини як "П'ємонту України".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР331)5 + Ф513(4УКР331)2г +
Шифр НБУВ: РА348734

Рубрики:

      
6.

Татаринов С.Й. 
Історія гірничої справи, металургії та металообробки доби бронзи Східної України: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / С.Й. Татаринов ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2006. — 23 с. — укp.

Проведено археологічне дослідження пам'яток доби бронзи Східної України. Виділено Бахмутські мідні копальні та розташовані поряд чітко датовані стоянки гірників-металургів зрубної культури. Вперше у Східній Європі досліджено різні типи мідеплавильних печей, виявлено й охарактеризовано гірничі та металообробні знаряддя праці, зливки, вироби з металу, ливарні форми. Встановлено існування у Донбасі у XV - XI ст. до н.е. центру металургії та металообробки. Встановлено господарський зв'язок мідних копалень з довготривалими спеціалізованими та звичайними поселеннями зрубної культурно-історичної спільноти на Сіверському Донці та у Подонні. Визначено клановий характер гірничої справи, металургії та металообробки. Виділено ареали розповсюдження металу Донецького гірничо-металургійного центру у Північному Приазов'ї та доведено існування мінової торгівлі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР5)26-24 + Т4(237УКР)26 +
Шифр НБУВ: РА346281

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Калашнікова В.Є. 
Історико-культурні цінності Східної України в роки Великої Вітчизняної війни: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / В.Є. Калашнікова ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2010. — 19 с. — укp.

Визначено особливості архівного, бібліотечного та музейного фондів Східної України напередодні війни. Висвітлено евакуацію історико-культурних цінностей в східні райони СРСР в перший рік війни, зроблено висновки щодо неспланованості даного процесу та причини його провалу. Розглянуто місце історико-культурних цінностей в політиці окупантів. Розкрито цілі та механізми захоплення, вивезення за межі країни та знищення культурного надбання Східної України окупантами. Встановлено обсяги збитків, заподіяних в ході воєнних дій архівними, бібліотечними та музейними установами. Висвітлено героїчні подвиги простих людей в порятунку та збереженні історико-культурних цінностей в роки Великої Вітчизняної війни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР5)622-7
Шифр НБУВ: РА371688 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Корольов Г.О. 
Автономістсько-федералістські погляди Михайла Грушевського: формування, втілення, трансформація: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Г.О. Корольов ; НАН України, Ін-т історії України. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено генезис автономістсько-федералістських поглядів М. Грушевського в історичному контексті XIX - початку XX ст. Зроблено спробу сформулювати парадигму політичних орієнтацій українських діячів даного періоду та запропоновано нове визначення місця та ролі ідеї федералізму у суспільно-політичному житті України. Показано визначальне значення світоглядних мотивацій, політичних процесів початку XX ст. у Російській імперії та Східній Європі, Української революції 1917 - 1921 рр., продукованих нею форм національної державності й особливостей становлення радянської держави у формуванні концепції федералізму. Проаналізовано становлення історичного та політичного світогляду М. Грушевського, розкрито ідейно-політичний вплив федералізму XIX ст. на формування та розвиток федералістських поглядів ученого. Проаналізовано теоретичні роздуми мислителя щодо "українського питання" та конституційного проекту перебудови Російської імперії як основного шляху його вирішення. Показано вплив М. Грушевського на трансформацію української ідеї у реалістичний проект національного руху. З'ясовано причини переходу від автономізму до ідеї незалежної держави у рецепції політика. Досліджено розвиток дихотомії української ідеї в усвідомленні М. Грушевського, визначено основні риси його конституційного проекту федеративної перебудови Росії. Проаналізовано федералістські погляди ученого (1918 - 1924 рр.) на базі двох головних концептів: розуміння федеративної України поза російським контекстом і трансформації ідеї федерації від європейської до радянської. Зроблено висновок про пріоритетне значення автономістсько-федералістської складової у політичному світогляді М. Грушевського.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-8 Грушевський + Ф1(4УКР)608 Грушевський +
Шифр НБУВ: РА367340

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Бабічева О.С. 
Анархізм та повстанський рух в Центральній та Південно-Східній Україні в період національно-демократичної революції (1917 - 1921 рр.).: автореф. дис. ... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.С. Бабічева ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — Д., 2010. — 18 с. — укp.

Визначено місце та роль анархістів і керованого ними повстанського руху в політичній структурі України на всіх етапах Української революції, ставлення анархістів до політики Центральної Ради, Гетьманату, Директорії, Радянської влади, боротьба повстанського руху керованого анархістами проти німецьких і австро-угорських окупантів, білогвардійського та націоналістичного рухів, організація анархістської держави - "Махновії", політичні репресії й інші методи політичної боротьби з боку радянського уряду анархо-повстанського руху, причини поразки анархістів на заключному етапі Української революції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-4 + Ф513(4УКР)61 + Ф69(4УКР)2'15 +
Шифр НБУВ: РА370128 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Кіба М.П. 
Архітектурно-художні характеристики римсько-католицьких храмів на південній та східній Україні (кінець XVIII - початок XX століття): Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / М.П. Кіба ; Харк. держ. техн. ун-т буд-ва та архіт. — Х., 2004. — 20 с. — укp.

Вивчено розвиток церкового будівництва у кінці XVIII - на початку XX ст. у контексті історичної традиції українського римсько-католицького зодчества. Установлено, що в архітектурі римсько-католицьких церков регіону були втілені традиційні структурно-морфологічні, стильові й композиційні рішення, а також нові форми, що відповідали напрямкам європейського культового зодчества кінця XVIII - на початку XX ст. Відзначено, що засади формоутворення храмів збагачені культурою полінаціональних (у містах) і мононаціональних (у колоніальних поселеннях) релігійних спільнот, що дало змогу виявити національну специфіку зодчества. Внаслідок незадовільного стану та руйнування церков запропоновано напрямки поновлення збережених храмів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ117.166(4УКР)5 + Щ113(4УКР)5 +
Шифр НБУВ: РА332829

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Дідур О.О. 
Біогеоценотичні властивості вільхових лісових екосистем південного сходу України (відновлення, управління, раціональне використання): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.О. Дідур ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2006. — 21 с. — укp.

Визначено рівні залягання грунтових вод різних типів ольсів та їх хімізм. Наведено дані щодо макро- та мікроморфологічних, водно-фізичних і фізико-хімічних властивостей досліджених вільшаників. З'ясовано особливості взаємодії листяного опада вільхових біогеоценозів за умов лабораторного експерименту. Охарактеризовано флору та рослинність, особливості грунтової альгофлори та грунтово-підстилкової фауни вільшнеків. Проведено екоморфічний аналіз рослинності різних типів вільшнеків. Визначено масштаби утворення у вільхових лісах різних типів жовена на коренях вільхи чорної. Наведено список рідких рослин і видів, що зникають. Запропоновано рекомендації щодо відновлення, управління та раціонального використання вільхових лісів у південно-східній частині України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П382.19-425(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА345120

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
12.

Демченко С.І. 
Біологічні особливості гриба IPeniophora gigantea/I (Fr.) Mass. - природного антагоніста IHeterobasidion annosum/I (Fr.) Bref.: Автореф. дис... канд. біол. наук / С.І. Демченко ; Ін-т ботаніки ім. М.Г.Холодного НАН України. — К., 2001. — 22 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е422.233*60*80*72-63(4Укр) + П496.91(4Укр)
Шифр НБУВ: РА316872 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Маслійов С.В. 
Біологічні особливості й ефективність вирощування розлусної кукурудзи в південно-східній частині України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / С.В. Маслійов ; УААН. Ін-т зерн. госп-ва. — Д., 1999. — 18 с. — укp.

Вперше розроблено екологічну безпечну технологію вирощування розлусної кукурудзи з урахуванням біологічних особливостей підвиду та нових гібридів. Для одержання стабільних і високих урожаїв зерна розлусної кукурудзи без застосування гербіцидів необхідно висівати гібриди Дніпровський 298 та Дніпровський 925 з густотою стояння рослин 45 тис/га та шириною міжрядь 30-45 см. Строки сівби - 2-3 декади травня. Обробіток грунту повинен складатися з оранки на 20-22 см та 3-х допосівних культивацій. Така технологія забезпечує врожайність зерна на рівні 35-40 ц/га при найменших матеріальних та енергетичних витратах. Умовно чистий прибуток досягає 4,8-6,3 тис. гр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.2-4(2УКР-4ВОР),022

Рубрики:

      
14.

Ельясі Гомарі Сарханг 
Біологічні особливості, спеціалізація і поліморфізм вірулентності Puccinia recondita Rob. Et Desm. f. sp. tritici Erikss. - збудника бурої листкової іржі пшениці у східній частині Лісостепу України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 06.01.11 / Ельясі Гомарі Сарханг ; Національний аграрний ун-т. — К., 2006. — 19 с.: рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.139 Puccinia (4УКР) + П491.121
Шифр НБУВ: РА344437

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
15.

Авер’янов С. В. 
Безпекова діяльність АСЕАН у Південно-Східній Азії / С. В. Авер’янов. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота є всебічним дослідженням безпекової діяльності АСЕАН в процесі формування архітектури безпеки в Південно-Східній Азії в умовах стрімкої динаміки регіонального перебалансування геостратегічного простору у постбіполярний період. Висновки та результати роботи дають розуміння динаміки і основних тенденцій розвитку регіону Південно-Східної Азії, зокрема, у сфері безпеки.У дисертації було запропоновано авторську періодизацію діяльності АСЕАН у сфері безпеки. Було проаналізовано внутрішні та зовнішні причини, які спонукали членів Асоціації до формування Спільноти безпеки АСЕАН. Особливу увагу при цьому було приділено процесу становлення Спільноти безпеки АСЕАН як однієї із трьох основних «опор» Спільноти АСЕАН. Це дозволило покращити систематизацію теоретичних та практичних досліджень міжнародних безпекових процесів та поглибити знання про особливості формування архітектури безпеки в Південно-Східній Азії.^UThe dissertation is a comprehensive study of the security activities of ASEAN in the process of forming the security architecture in Southeast Asia during rapid dynamics of regional rebalancing of geostrategic space in the post-bipolar period. Its conclusions and results provide an understanding of the dynamics and main security trends in Southeast Asia. The thesis analyzed the legal, axiological and praxeological principles of the Association on the example of the ASEAN Community as a basic security initiative of the organization, aimed at ensuring the necessary level of cooperation between member states in addressing pressing security issues in Southeast Asia.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Когут В. А. 
Відеоарт Львова 1990 — 2020-х років: становлення, моделі, експозиційні концепції: автореферат дис. ... д.філософ : 023 / В. А. Когут. — Б.м., 2023 — укp.

У Вступі обґрунтовано актуальність теми дослідження, встановлено її зв’язок з науковими програмами, планами та дисциплінами. Визначено мету й завдання, об’єкт та предмет дослідження. Окреслено практичне значення одержаних результатів дослідження.У розділі 1, а саме у підрозділі 1.1 «Аналіз літератури» звернено увагу на праці іноземних авторів, де відеоарт був об’єктом досліджень. Безпосередньо відеоарт досліджували українські науковці: Я. Пруденко, Г. Вишеславський, С. Побожій, А. Звіжинський, М. Афанасьєв, М. Рашковецький, Н. Манжалій та ін. У підрозділі 1.2 «Методи та джерела дослідження» окреслено методологічну основу дисертації. Введено у практичний вжиток «метод відокремлення відео». Джерельну базу становлять твори, збережені у вигляді цифрових копій відеоарту, насамперед митців Львова за період 1990-х – 2020-х років. У підрозділі 1.3 «Термінологічний апарат дослідження» відтворено значення необхідних дефініцій за темою дослідження, серед яких: відеоарт та відеоструктуралізм.Розділ 2 приурочено становленню мистецької практики відеоарту у світі та в Україні. У підрозділі 2.1 «Розвиток відеоарту у світовому контексті» У 1963 р. американські митці вперше використовують відеокамеру. Доробок авторів зі Східної Європи має з українським відеоартом більшість спільних рис і перешкод, на які натрапляли митці. Перешкоди й називаємо причиною часового відтермінування появи відеоарту в Східній Європі. У підрозділі 2.2 «Становлення відеоарту в Україні» зазначаємо, що відеоарт в Україні починається в 1988–1989-х рр. У Львові перші зразки відеоaрту створили: А. Бояров, група «Akuvido» та професор А. Максименко. У Розділі 3. виголошено хронологію залучення моделей художнього висловлювання у відеоарті Львова. Відтак, у підрозділі 3.1 «Відеоструктуралізм у технічних межах відео» відеоструктуралізм називаємо унікальною моделлю у відеоарті Львова на поч. 1990-х років. Відкладена поява відеоарту в Україні не спричинила відсутності етапу дослідження мистецької практики. У підрозділі 3.2 «Симуляція відео з вибірки кадрів» встановлено, що кадри за цієї моделі не завжди є вибіркою з одного неподільного дійства, що дає змогу стверджувати про не схожість з технічними ефектами. У підрозділі 3.3 «Інверсія «приватного» в «публічне» досліджено модель за якої митці звертаються до поняття лінії розмежування між тим, хто є позаду відеокамери, та тим, хто (що) є перед нею. У Розділі 4. розглянуто сценарії втілення які впливають на представлення відеоарту. У підрозділі 4.1 «Монтажні структури та експозиційне представлення відеоарту» згідно з типологією М. Волинського, застосовано чотири експозиційні концепції: відеопроєкції імерсійні, відеоарт у «чорній коробці», відеопроєкції нанесення, скульптури з екранів. Типологію розширено новими концепціями: відеопроєкції-петрогліфи та відеопроєкції-розчинення. У підрозділі 4.2 «Темпоральні взаємини із глядачем» особливістю відеоарту називаємо циклічне перевідтворення відео. Доведено різницю між авторським і глядацьким циклом під час перегляду відеоарту. ВИСНОВКИ1.? В Україні дослідження відеоарту є здебільшого оглядовими, а адаптацій іноземних теоретичних досліджень в вітчизняних публікаціях не знаходимо. 2.?З появою відеокамери художник отримує одноосібний контроль над створенням художнього висловлювання у відео. У 1970–1990-х роках в Східній Європі автори вимушено вдавались до застосувань кіноплівки та рукотворного способу творення відео без відеокамери. 3.?В Україні передумовою для появи відеоарту було подолання тоталітарного контролю. 4.?Особливістю відеоарту у Львові 1990–1996 рр. є наявність періоду візуальних досліджень можливостей відео. 5.?Доведено присутність трьох моделей художнього висловлювання у відеоарті Львова. 6.?На прикладі відеоартів: С. Петлюка, О. Хорошка, М. Барабаша віднайдено кореляційні взаємини монтажних структур відео та їх впливу на подальше представлення. 7.?Поява відеоарту спричинила новий штиб взаємин з глядачем. Особливість яких у наявності двох циклів відтворення – авторського та глядацького.^UThe Introduction substantiates the relevance of the research topic, establishes its connection with scientific programs, plans and disciplines. The goal and task, object and subject of research are defined. The practical significance of the research results is outlined.In chapter 1, specifically in subsection 1.1 "Analysis of literature", attention is paid to the works of foreign authors, where video art was the object of research. We note the monographs of D. Youngblood, Sh. Kabita, K. Elvic, D. Jill, and others. Due to the closeness of the contextual processes of the formation of video art in Ukraine and Poland, the works of scientists R. Klyuschynskyi, J. Klechek and E. Voytovych were involved.Video art was directly studied by Ukrainian scientists: Ya. Prudenko, H. Vysheslavskyi, S. Pobozhii, A. Zvizhynskyi, M. Afanasyev, M. Rashkovetskyi, N. Manzhaliy, and others. Subsection 1.2 "Methods and sources of research" outlines the methodological basis of the dissertation. The "video separation method" has been put into practical use. The source base consists of works preserved in the form of digital copies of video art, primarily by Lviv artists from the 1990s to the 2020s. Subsection 1.3 "Terminological apparatus of the study" reproduces the meaning of the necessary definitions according to the topic of the study, including: video art and video structuralism.Chapter 2 is devoted to the formation of the artistic practice of video art in the world and in Ukraine. In subsection 2.1 "Development of video art in the world context" In 1963, American artists use the video camera for the first time. The work of authors from Eastern Europe shares with Ukrainian video art most of the common features and obstacles encountered by artists. We call obstacles the reason for the temporary delay in the appearance of video art in Eastern Europe. In subsection 2.2 "Formation of video art in Ukraine", we note that video art in Ukraine begins in 1988-1989. In Lviv, the first examples of video art were created by: A. Boyarov, the group "Akuvido" and professor A. Maksimenko.In Section 3, the chronology of the involvement of models of artistic expression in the video art of Lviv is stated. Therefore, in subsection 3.1 "Video structuralism in the technical limits of video", we call video structuralism a unique model in the video art of Lviv at the beginning. 1990s. The delayed appearance of video art in Ukraine did not cause the absence of a research stage of artistic practice. In subsection 3.2 "Simulation of video from a sample of frames" it is established that the frames according to this model are not always a sample from one indivisible action, which makes it possible to claim that they are not similar to technical effects. Subsection 3.3 "The inversion of the "private" into the "public" explores the model by which artists refer to the concept of the line of demarcation between the one behind the video camera and the one (what) in front of it.In Chapter 4, the implementation scenarios that affect the presentation of video art are considered. In subsection 4.1 "Assembly structures and exhibition presentation of video art" according to M. Volynskyi's typology, four exhibition concepts are used: immersive video projections, video art in a "black box", video projections of application, sculptures from screens. The typology has been expanded with new concepts: video projection-petroglyphs and video projection-dissolution. In sub-section 4.2 "Temporal relations with the viewer" we call the cyclic reproduction of video a feature of video art. The difference between the author's and the viewer's cycle when viewing video art is proven.CONCLUSIONS1. Scientific explorations of foreign theorists prove that with the appearance of video art, a new role of the artist appears. In Ukraine, video art studies are mostly reviews, and we do not find adaptations of foreign theoretical studies in domestic publications.2. With the advent of the video camera, the artist gains sole control over the creation of artistic expression in the video. In the 1970s and 1990s in Eastern Europe, authors were forced to resort to the use of film and the manual way of creating video without a video camera.3. In Ukraine, the prerequisite for the emergence of video art was the overcoming of totalitarian control. 4. A feature of video art in Lviv in 1990–1996 is the presence of a period of visual research into the possibilities of video.5. The presence of three models of artistic expression in the video art of Lviv is proven.6. On the example of video artists: S. Petlyuk, O. Khoroshka, M. Barabasha, the correlative relationships of montage structures of videos and their influence on further presentation were found.7. The appearance of video art caused a new type of relationship with the viewer.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Волощук М.М. 
Військово-політичні стосунки Угорського королівства з Галицьким та Галицько-Волинським князівством (кінець ХІІ - ХІІІ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / М.М. Волощук ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2005. — 16 с. — укp.

Досліджено місце східнослов'янських земель у зовнішньополітичних планах угорської династії Арпадів. Комплексно вивчено питання щодо відносин феодальної еліти Галичини та Волині до присутності на території Подністров'я угорських впливів. З залученням нових письмових і археологічних джерел досліджено військово-політичні відносини з Арпадами князів Романа Мстиславича, Данила Романовича, Мстислава Удатного і Лева Даниловича. Уперше з'ясовано роль і місце "Золотих булл" 1222 р. і 1231 р. у системі військово-політичних і дипломатичних зв'язків обох сторін. Досліджено їх вплив на зовнішньополітичні орієнтації галицької та волинської знаті. Установлено, що русько-угорські військово-політичні взаємини еволюціонізували у тісному взаємозв'язку з міжнародними подіями, що мали місце у Центрально-Східній Європі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ВЕН)4-6 + Т3(4УКР)430-6 +
Шифр НБУВ: РА338874

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
18.

Гаюк І.Я. 
Вірменська апостольська церква як специфічний феномен християнського світу: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.11 / І.Я. Гаюк ; НАН України. Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Проведено історіософський аналіз формування етноконфесійної специфіки Вірменського християнства у поєднанні з історичною ретроспективою становлення та закономірної трансформації Вірменської Церкви за умов української діаспори. Концептуально новий погляд на феномен монофізитства, що становить догматичну базу Вірменської Апостольської та інших Давньосхідних Церков у поєднані з аналізом розвитку християнства періоду Вселенських соборів, показав доцільність розгляду монофізитства, несторіанства й інших догматичних рухів як один з проявів активізації процесу етнорелігієгенезу, що охопив східні провінції Римської імперії у III - IV ст. Характерною ознакою цього процесу було утворення нових етнічних спільнот на базі єдності віросповідання. Зазначено, що поява нових течій, напрямків, Церков була та є закономірним наслідком розвитку загальнохристиянської системи через природне ускладнення структури внаслідок утворення та розвитку чисельних взаємопов'язаних автономних її складових. Зазначено, що це стало причиною першого великого структурного поділу загальнохристиянської цілісності та виділення з неї Несторіанської й Монофізитської Давньосхідних Церков, що з точки зору етноконфесійної є національними автокефальними Церквами вірмен, сирійців, коптів, ефіопів та ін. Для цих народів саме монофізитський тип християнства став основою для формування нової етнічної домінанти. Окрім цього, формування характерних рис та онаціональнення Вірменської Церкви відбулися внаслідок етноконфесійного синкретизму християнства та зороастризму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э373.1 +
Шифр НБУВ: РА322910

Рубрики:

      
19.

Ольховська В.С. 
Вдосконалення якості концентрованих томатопродуктів в процесі їх виробництва: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.15 / В.С. Ольховська ; Харк. держ. ун-т харчування та торгівлі. — Х., 2009. — 18 с. — укp.

Обгрунтовано шляхи удосконалення якості концентрованих томатопродуктів у процесі їх виробництва. Встановлено сортову специфічність нагромадження нітратів, радіонуклідів, солей важких металів та оксалатів плодами томатів ботанічних сортів, які районовані у Східній Україні, встановлено сортові відмінності їх хімічного складу та вперше визначено вміст каротиноїдів та лікопіну. Науково обгрунтовано доцільність теплової обробки томатів у відварі шипшини з метою стабілізації їх кольору, збереження біологічно активних речовин у рослинній сировині та зниження вмісту токсичних речовин. Методом математичного моделювання визначено й експериментально підтверджено раціональні склади рецептурних компонентів томатної пасти та соусів, що дозволяють одержати високякісні, максимально наближені до сучасних рекомендацій нутріоціології продукти. Наведено результати комплексного товарознавчого оцінювання споживчих властивостей свіжих томатів, а також розроблених пасти та соусів заданого складу. Науково обгрунтовано й експериментально підтверджено високу харчову цінність нових концентрованих томатопродуктів, їх антиоксидантні та радіопротекторні властивості, а також високу харчову цінність під час зберігання. Встановлено гарантійні терміни зберігання розроблених концентрованих томатопродуктів. На запропоновані технічні рішення одержано патент України на корисну модель 21167 "Спосіб виробництва концентрованих томатопродуктів".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л961.5 +
Шифр НБУВ: РА367476

Рубрики:

      
20.

Брехуненко В.А. 
Взаємини козацьких спільнот Східної Європи в XVI - середині XVII ст.: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.02 / В.А. Брехуненко ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2000. — 37 с. — укp.

Розглянуто взаємовідносини волзького, гребінського, терського, українського та яїцького козацтв XVI - середини XVII ст. З'ясовано витоки, наріжні підвалини, принципи функціонування, прояви міжкозацьких взаємин та потенціал їх впливовості. Досліджено генезу козацтв Волги, Дону, Терека, а також Яїка. Вперше запропоновано цілісну концепцію взаємин козацьких спільнот Східної Європи XVI - середини XVII ст. Встановлено, що міжкозацькі стосунки були вагомим самостійним чинником, проаналізовано їх вплив на розвиток козацьких спільнот та міжнародних взаємин у регіоні. Значну увагу приділено суперництву Москви та Речі Посполитої за гегемонію у Східній Європі, українському питанню, кримсько-турецьким протиріччям, кавказькій політиці Москви, а також проблемі васалітету Орди Великих ногаїв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)4-294 + Т3(2Рос)4-294
Шифр НБУВ: РА310452 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського