Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (5)Реферативна база даних (291)Книжкові видання та компакт-диски (55)
Пошуковий запит: (<.>K=ФУТБОЛІСТ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 24
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Петренко С.І. 
Вплив навчально-тренувального процесу на підготовленість 12 - 14-річних футболістів з різним рівнем біологічного розвитку: автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.01 / С.І. Петренко ; Харк. держ. акад. фіз. культури. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості фізичного розвитку та формування фізіологічних і психологічних якостей футболістів 12 - 14-річного віку, які відрізняються за рівнем біологічного розвитку. У цих осіб виявлено невідповідність між паспортним і біологічним віком, виділено групи з уповільненим, нормальним і прискореним розвитком. Доведено, що підлітки з прискореним біологічним розвитком мають кращі психофізіологічні показники та відрізняються від своїх однолітків за результатами фізичної та технічної підготовленості. Проаналізовано взаємозв'язок і взаємовплив різних складових (фізичної, технічної, психологічної) спортивної підготовки юних футболістів і вплив на рівень їх підготовленості. Показано, що використання комплексу фізичних вправ, спрямованих на розвиток швидкісних і швидкісно-силових якостей юних футболістів сприяє покращанню показників їх фізичної та технічної підготовленості. З'ясовано, що використання психологічної підготовки (у формі соціально-психологічного тренінгу) сприяє формуванню позитивних і соціально бажаних якостей особистості гравців і викликає несуттєві, але достовірні зміни у фізичній і технічній складових спортивної підготовленості. Об'єктивно обгрунтовано важливу роль врахування усіх складових у процесі підготовки юних футболістів. Показано значення взаємозв'язку та взаємовпливу різних складових у формуванні юних футболістів як спортсменів та особистостей. Наведено рекомендації тренерам з футболу, що працюють з підлітками, щодо організації навчальних занять.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч515.780.4 +
Шифр НБУВ: РА369449

Рубрики:

      
2.

Романюк В.П. 
Комплексна оцінка впливу занять футболом в умовах різних рухових режимів на морфофункціональний розвиток школярів 11-17 років: Автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.02 / В.П. Романюк ; Харк. держ. акад. фіз. культури. — Х., 2007. — 19 с. — укp.

Вперше проведено комплексну порівняльну оцінку морфофункціонального розвитку, фізичної підготовленості та фізичної працездатності юних футболістів і нетренованих школярів 11 - 17 років. Встановлено особливості кореляційних взаємозв'язків між їх морфофункціональним розвитком, фізичною підготовленістю та фізичною працездатністю. Визначено основні сенситивні періоди розвитку рухових якостей юних футболістів 11 - 17 років. Розроблено методику комплексної оцінки їх морфофункціонального розвитку, фізичної підготовленості та фізичної працездатності, яку можна використовувати з метою діагностики та відбору школярів до занять футболом. Розроблено й експериментально перевірено методичні підходи проведення уроків футболу, які спрямовані на покращання функціонального розвитку, фізичної підготовленості та фізичної працездатності школярів. Визначено комплекс морфофункціональних змін в організмі школярів за умов третього уроку фізичної культури - уроку футболу. Доповнено дані про вікові зміни розвитку рухових якостей, морфологічного та функціонального розвитку юних футболістів 11 - 17 років.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч515.780.4 +
Шифр НБУВ: РА349887

Рубрики:

      
3.

Коваль С.С. 
Комплексне формування рухових якостей і освоєння техніко-тактичних дій юних футболістів 8 - 12 років: автореф. дис. ... канд. наук з фіз. виховання і спорту : 24.00.01 / С.С. Коваль ; Харк. держ. акад. фіз. культури. — Х., 2010. — 21 с. — укp.

Визначено рівень духовних якостей, техніко-тактичної та функціональної підготовленості юних футболістів під впливом тренувального процесу за програмою ДЮСШ. Виявлено кореляційну залежність між окремими показниками фізичних якостей, кількісними й якісними показниками техніко-тактичних дій і психологічними якостями юних футболістів. Розроблено тренувальні завдання, що передбачають комплексне формування техніко-тактичних дій і розвиток рухових якостей, що забезпечують їх виконання. Встановлено ефективність таких комплексів тренувальних завдань, що дозволяють підвищити рівень фізичних якостей та опанувати елементи техніки футболу юними футболістами віком 8 - 12-ти років.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч515.78
Шифр НБУВ: РА375298 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Самер Джаміль Мохамед Саїд 
Комплектування груп початкової підготовки на підставі комплексної оцінки функціональних можливостей юних футболістів 9-11 років: Автореф.дис...канд. пед. наук: 24.00.01 / Самер Джаміль Мохамед Саїд ; Український держ. ун-т фізичного виховання і спорту. — К., 1998. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч515.781.521

Рубрики:

      
5.

Левченко Л.І. 
Корекція функціонального стану спортсменів екзогенними макроергічними фосфатами: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.24 / Л.І. Левченко ; Дніпропетр. держ. мед. акад. — Д., 2005. — 20 с.: рис. — укp.

Вивчено функціональний стан спортсменів-футболістів високої спортивної кваліфікації за умов максимальних фізичних навантажень у період закінчення першого та другого кола чемпіонату України з футболу, визначено критерії метаболічних порушень у життєво важливих органах, розглянуто питання оптимізації медикаментозної корекції цих порушень. Завдяки використанню експериментальної моделі на лабораторних тваринах виявлено основні шляхи метаболічних порушень в життєво важливих органах та визначено роль речовин, багатих фосфатним зв'язком в корекції цих зрушень. З застосуванням комплексного методу (велоергометрії, ЕКГ, ВСР, реографії, лабораторно-біохімічних показників, морфологічного дослідження еритроцитів) обстежено 110 спортсменів-футболістів. З'ясовано, що ФК достовірно покращує показники вуглеводно-енергетичного обміну, процеси ПОЛ та накопичення в еритроцитах АТФ, суттєво поліпшує функціональний стан спортсменів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р354.11 +
Шифр НБУВ: РА335106

Рубрики:

      
6.

Бузнік А.І. 
Мінімізація конфліктної взаємодії спортсменів у юнацьких збірних командах з футболу: Автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.01 / А.І. Бузнік ; Держ. НДІ фіз. культури і спорту. — К., 2002. — 18 c. — укp.

Досліджено процес мінімізації конфліктної взаємодії гравців юнацьких збірних команд з футболу. Визначено критичний рольовий набір юнацької збірної команди з футболу, а також назви, функції та поведінкові ознаки 12-ти неформальних ролей. Теоретично обгрунтовано та експериментально перевірено авторську технологію мінімізації конфліктної взаємодії членів юнацької збірної з футболу. Технологія мінімізації передбачала ієрархічну послідовність і взаємозв'язок основних етапів: формування чіткої системи теоретичних знань про конфлікт, психологічне забезпечення формування емоційної стійкості футболістів, індивідуальні та групові психокорекційні бесіди, активну участь членів юнацької збірної команди в тренінг-групах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч515.784(4Укр)7
Шифр НБУВ: РА320286 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Дулібський А.В. 
Моделювання тактичних дій у процесі підготовки юнацьких команд з футболу: Автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.01 / А.В. Дулібський ; Нац. ун-т фіз. виховання і спорту України. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Висвітлено теоретичні та практичні аспекти тактичної підготовки на основі використання методів моделювання змагальної діяльності юних футболістів. Розроблено новий напрямок у системі навчально-тренувального процесу юних футболістів, який грунтується на використанні методів моделювання змагальної діяльності юнацьких команд з футболу. Обгрунтовано основні вимоги щодо підбору тренувальних засобів, спрямованих на удосконалення тактики гри. Встановлено, що застосування різноманітних засобів тактичної підготовки за умов, які моделюють ігрову діяльність юних футболістів, ефективно впливає на якісні показники виконання техніко-тактичних прийомів та проведення індивідуальних, групових і командних тактичних дій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч515.781.513
Шифр НБУВ: РА315395 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Степаненко В.М. 
Морфофункціональна та психофізіологічна обумовленість ефективності захисних дій юних футболістів 11 - 15 років: Автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.01 / В.М. Степаненко ; Нац. ун-т фіз. виховання і спорту України. — К., 2007. — 21 с. — укp.

Досліджено питання стосовно вікових змін морфофункціональних і психофізіологічних особливостей розвитку організму юних футболістів. З'ясовано значення даних особливостей для ефективного виконання захисних дій у процесі змагальної діяльності юними спорстменами. Розроблено критерії оцінки даних особливостей, а також інтегрального коефіцієнта ефективності захисних дій, які можуть використовуватися за умов контролю, визначення амплуа та комплектування ігрових ліній у процесі підготовки юних футболістів віком 11 - 15-ти років.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч515.78 +
Шифр НБУВ: РА351379

Рубрики:

      
9.

Перевозник В.І. 
Особливості побудови тренувального процесу футболістів-ветеранів: Автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання та спорту: 24.00.01 / В.І. Перевозник ; Харк. держ. акад. фіз. культури. — Х., 2004. — 20 с.: рис. — укp.

Розроблено науково-методичні засади побудови тренувального процесу футболістів-ветеранів різних вікових груп. Проведено дослідження особливостей функціонального стану організму та рівня фізичної підготовленості спортсменів різного віку (35 - 40 років, 41 - 45 років, 46 - 55 років). Проведено порівняльний та кореляційний аналіз техніко-тактичних дій футболістів-ветеранів з урахуванням рівня функціонального стану їх організму та фізичної підготовленості у різні вікові періоди. Розроблено програми тренувального процесу футболістів-ветеранів різних вікових груп, експериментально перевірено їх ефективність та впроваджено у практику спортивної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч515.781.52
Шифр НБУВ: РА331121

Рубрики:

      
10.

Овчаренко С.В. 
Планування навчально-тренувального процесу футболістів-інвалідів з наслідками дитячого церебрального паралічу в річному циклі підготовки: Автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.01 / С.В. Овчаренко ; Нац. ун-т фіз. виховання і спорту України. — К., 2005. — 21 с. — укp.

Досліджено проблему удосконалення системи фізичної підготовки спортсменів у паралімпійському спорті. Розроблено й експериментально апробовано моделі річного циклу підготовки футболістів-інвалідів з наслідками ДЦП. Одержано нові дані щодо їх функціональних і рухових можливостей. Вперше запропоновано методику побудови річного циклу підготовки спортсменів-інвалідів з наслідками ДЦП, які займаються футболом. Обгрунтовано кількісні критерії оцінки рівня фізичної підготовленості на основі врахування рухових можливостей футболістів-інвалідів. Виявлено взаємозв'язок показників фізичної підготовленості та змагальної діяльності футболістів з наслідками ДЦП. Розроблено й апробовано модель тренувального процесу підготовки спорстменів-інвалідів, що забезпечує підвищення їх рухових і функціональних можливостей і збереження модельного рівня підготовленості протягом 20 - 30-ти днів основних змагань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч515.78.157 +
Шифр НБУВ: РА340180

      
11.

Перепелиця П.Є. 
Побудова тренувального процесу студентських футбольних команд з урахуванням різного рівня підготовленості гравців: автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.01 / П.Є. Перепелиця ; Дніпропетр. держ. ін-т фіз. культури і спорту. — Д., 2009. — 20 с. — укp.

Визначено рівень розвитку рухових якостей, техніко-тактичної та функціональної підготовленості та креативних здібностей футболістів-першокурсників випускників училищ фізичної культури, дитячо-юнацьких спортивних шкіл і шкільних секцій. Виявлено кореляційну залежність між окремими показниками функціонального стану організму, рівнем розвитку фізичних якостей, кількісними й якісними показниками техніко-тактичних дій і креативних здібностей футболістів-першокурсників з різним рівнем підготовленості. Визначено оптимальний зміст тренувального процесу та розроблено комплекси додаткових занять для футболістів-випускників дитячо-юнацьких спортивних шкіл і шкільних секцій. Встановлено ефективність розроблених комплексів тренувальних програм, які підвищують рівень фізичної та техніко-тактичної підготовленості студентів-випускників різних структур довузівської футбольної підготовки для виконання командних ігрових дій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч515.78 +
Шифр НБУВ: РА368639

Рубрики:

      
12.

Байрачний О.В. 
Психологічні показники у визначенні спортивного амплуа футболістів: автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.01 / О.В. Байрачний ; Нац. ун-т фізич. виховання і спорту України. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Вивчено психологічні критерії оцінки ступеня відповідності можливостей футболіста вимогам діяльності в межах окремого ігрового амплуа. Встановлено, що висококваліфіковані футболісти різного спортивного амплуа відрізняються окремими психофізіологічними та психологічними показниками. Розроблено психологічні профілі футболістів різних спортивних амплуа, що складаються з комплексу найбільш значущих, з точки зору забезпечення ефективності тренувальної та змагальної діяльності, показників. Розроблено практичні рекомендації щодо організації процесу спортивної орієнтації футболістів з використанням психологічних критеріїв оцінки придатності до ефективної змагальної та навчально-тренувальної діяльності в межах окремого ігрового амплуа на різних етапах багаторічної підготовки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч515.78 +
Шифр НБУВ: РА367652

Рубрики:

      
13.

Лисенчук Г.А. 
Теоретико-методичні основи керування підготовкою футболістів: Автореф. дис... д-ра наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.01 / Г.А. Лисенчук ; Нац. ун-т фіз. виховання і спорту України. — К., 2004. — 34 с.: рис. — укp.

Розроблено загальну комплексну технологію керування навчально-тренувальним процесом футболістів за аналогією до кібернетичних зворотних зв'язків між керованим об'єктом (футболістом) та об'єктом-керівником (тренером). Запропоновано систему тестів, контрольних показників, алгоритмів розрахунку узагальнених оцінок спеціальної підготовленості футболістів у кількісних та якісних величинах, що розглядається як окрема технологія організації контролю, яка є засобом керування за різних практичних умов підготовки футболістів. Зазначено, що відповідно до вимог системно-структурного підходу технологія керування складається з кількісних моделей змагальної діяльності та фізичної підготовленості футболістів різного віку та кваліфікації. Розкрито особливості індивідуалізації навчально-тренувального процесу футболістів шляхом вибору засобів та методів тренування відповідно до об'єктивних закономірностей індивідуального перебігу процесів адаптації спортсменів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч515.781.5 +
Шифр НБУВ: РА330485

Рубрики:

      
14.

Васильчук А.Г. 
Технологія навчання футболу школярів у системі фізичного виховання загальноосвітніх шкіл: автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.02 / А.Г. Васильчук ; Львів. держ. ун-т фіз. культури. — Л., 2007. — 19 с. — укp.

Вперше розроблено й експериментально перевірено технологію комп'ютерного навчання футболу за умов загальноосвітньої школи. Запропоновано ефективні форми, засоби та методи підготовки юних футболістів. Наведено модельні характеристики змагальної діяльності старшокласників. Визначено динаміку показників їх фізичного стану під впливом запропонованої методики навчання футболу та змагальної підготовки. Виявлено, що рівень фізичної та технічної підготовки старшокласниіків протягом року суттєво змінюється, показано пріоритетний вплив ступеня тренованості на даний процес. Експериментально досліджено взаємозв'язок показників фізичної та технічної підготовки юних футболістів. Зроблено висновок, що за умов належної організації педагогічного процесу заняття футболом є ефективним засобом покращання стану здоров'я, підвищення працездатності та рівня спортивної майстерності старшокласників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч515.78 +
Шифр НБУВ: РА353922

Рубрики:

      
15.

Будзин В.Р. 
Удосконалення навчально-тренувального процесу футболісток у підготовчому періоді з урахуванням фаз ОМЦ: автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.01 / В.Р. Будзин ; Львів. держ. ун-т фіз. культури. — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Мета дослідження - розробка диференційованих підходів до навчально-тренувального процесу футболісток 18-20-ти років на етапах підготовчого періоду відповідно до можливостей жіночого організму у різні фази оваріально-менструального циклу (ОМЦ). Доведено, що тренування футболісток за розробленими диференційованими підходами, які враховують функціональні можливості жіночого організму в різні фази ОМЦ, сприяють достовірно (р < 0,05) більш вираженим позитивним змінам фізичної працездатності, спеціальної підготовки та ігрової діяльності, ніж тренування за програмою, яка не враховує біологічних змін жіночого організму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч515.785 +
Шифр НБУВ: РА368657

Рубрики:

      
16.

Журід С.М. 
Удосконалення техніко-тактичної підготовки футболістів 15-17 років з використанням комплексів тренувальних завдань: автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання та спорту: 24.00.01 / С.М. Журід ; Харк. держ. акад. фіз. культури. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Вперше науково обгрунтовано методику удосконалення техніко-тактичної підготовки юних футболістів віком 15 - 17-ти років на базі різноспрямованих комплексів тренувальних завдань. Визначено кореляційний зв'язок між креативними здібностями, психологічними якостями та показниками техніко-тактичних дій юних футболістів, проаналізовано їх змагальну діяльність у порівнянні з висококваліфікованими спортсменами залежно від ігрового амплуа. Розроблено алгоритми комплексів атакуючих і захисних техніко-тактичних дій футболістів віком 15 - 17-ти років за умов змагальної та тренувальної діяльності. Вперше створено спеціальні методики удосконалення техніко-тактичної майстерності юних футболістів, які рекомендовано використовувати в процесі підготовки спортсменів до переходу в професійні команди. Встановлено показники креативних здібностей футболістів віком 15 - 17-ти років залежно від їх ігрового амплуа. Уточнено кількісні та якісні характеристики ефективності техніко-тактичних дій футболістів, встановлено їх зв'язок з сенсомоторними й інтелектуальними функціями. Доповнено методику планування, контролю й управління підготовкою до змагальної діяльності футболістів віком 15 - 17 років.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч515.78 +
Шифр НБУВ: РА355084

Рубрики:

      
17.

Шаленко В.В. 
Формування рухових якостей та технічної підготовленості школярів протягом безперервної футбольної підготовки: Автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання: 24.00.01 / В.В. Шаленко ; Харк. держ. акад. фіз. культури. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

Розроблено систему безперервної футбольної підготовки юнаків шкільного віку, яка враховує анатомо-фізіологічні особливості організму, взаємосполучення розвитку рухомих якісних показників і технічної підготовленості, а також модельні критерії відбору в її ланцюгах. На підставі проведених досліджень вивчено динаміку та найбільш сприятливі періоди розвитку рухомих якісних показників у сполученні з технічною підготовкою. Визначено кореляційний зв'язок рівня розвитку швидкісних і швидкісно-силових якісних ознак, максимальної сили м'язів і елементів виконання технічних прийомів юними футболістами 11-ти - 14-ти рр. Розроблено методику розвитку рухових якісних показників і технічної підготовленості у школярів протягом безперервної футбольної підготовки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч515.781.51 +
Шифр НБУВ: РА336162

Рубрики:

      
18.

Тянь Тенцзюнь 
Функціональна підготовка юних футболістів різних ігрових амплуа на етапі спеціалізованої базової підготовки: автореф. дис. ... канд. наук з фіз. виховання і спорту : 24.00.01 / Тянь Тенцзюнь ; Дніпропетр. держ. ін-т фіз. культури і спорту. — Д., 2010. — 20 с. — укp.

Вперше науково обгрунтовано та впроваджено у практику підготовки юних футболістів 16 - 17-ти років програму навчально-тренувального процесу, яка базується на диференціації засобів тренування з урахуванням різних ігрових амплуа на етапі спеціалізованої базової підготовки. Розроблено методичні підходи в організації навчально-тренувального процесу юних футболістів 16 - 17-ти років у річному циклі підготовки, які базуються на принципах комплексності, різноспрямованості, варіативності та диференціації тренувальних впливів залежно від ігрової спеціалізації. Доповнено й уточнено дані про структуру функціональної підготовленості юних футболістів на етапі спеціалізованої базової підготовки. Розширено структурні особливості взаємозв'язків показників основних сторін функціональної підготовленості юних футболістів різних ігрових амплуа. Узагальнено та доповнено кількісні дані про техніко-тактичну діяльність юних футболістів. Уточнено та систематизовано наявні дані про засоби та методи, які застосовуються у навчально-тренувальному процесі футболістів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч515.781.521
Шифр НБУВ: РА377975 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Процик І. Р. 
Футбольна лексика у формальному та неформальному дискурсах / І. Р. Процик. — Б.м., 2021 — укp.

Працю присвячено комплексному дослідженню футбольної лексики української мови: її формуванню, розвитку та функціюванню впродовж понад столітньої історії футболу в Україні. Сформульовано визначення футбольного дискурсу, диференційовано формальний і неформальний футбольний дискурси, здійснено соціолінгвістичний аналіз побутування української мови в різних суспільних сферах, пов'язаних із футболом. Дисертація є першим в українському мовознавстві всебічним і системним дослідженням футбольної лексики в діахронії та синхронії в усній та писемній формах мовлення – як історично сформованої та функційно розбудованої підсистеми сучасної загальнонаціональної мови, що обслуговує комунікативні потреби українців у вагомій упродовж останнього сторіччя соціокультурній сфері. На основі ґрунтовного аналізу фактичного матеріалу розглянуто періоди зародження, становлення й розвитку футбольної лексики з кінця ХІХ до початку ХХІ ст. через призму впливу мовних і позамовних чинників та запропоновано шляхи її оптимізації. Описано неформальний футбольний дискурс – жаргонізми в футбольній лексиці та соціолект українських футбольних фанатів. Проаналізовано футбольний ономастикон як один із основних маркерів соціолінгвістичних тенденцій в українській мові футболу, – назви футбольних клубів, вживані у формальному дискурсі, та прізвиська футболістів, використовувані в неформальному дискурсі. Діахронне соціолінгвістичне дослідження української футбольної лексики дало змогу довести, що футбол є однією з небагатьох соціокультурних сфер національного життя, яка цілісно представлена в українській мові формальним і неформальним дискурсами.^UThe dissertation is devoted to the diachronic study of football vocabulary of the Ukrainian language from the birth of football in Ukraine in the second half of the XIX century and until now, the history of formation, development and functioning of Ukrainian football vocabulary has been comprehensively studied, sociolinguistic analysis of its formal and informal use in various areas connected with football hase been carried out. The author's definition of football discourse as a separate subspecies of sports discourse has been formulated. This discourse has a specific thematic focus, is focused on a specific addressee, uses a specific arsenal of language tools and is a set of texts of different genres, styles which have different communicative directions. This discourse is a product of speech in football. The formation of Ukrainian football terminology as the main marker of official football discourse began in the late nineteenth century, and the most intensive period of formation of the system of names to denote football concepts falls on the first third of the ХХ century, when football spread widely in Ukraine. The development of national football terminology took place in Ukraine due to specific socio-political circumstances in two parallel directions: in Dnieper Ukraine – with significant colonial influences of the Russian terminological tradition, and in Western Ukraine – with clearly emphasized national approaches to term formation. In the West of Ukraine, the resources of the Ukrainian language were used primarily for naming football concepts, when commonly used words were given a special term meaning or football nominations were created on the basis of word-forming resources – creative bases and affixes. Most of the foreign terms had Ukrainian equivalents, sometimes they were extensive synonymous series of competing specific names, which is a noticeable feature of the non codification of the Ukrainian football terminology of that time.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Омельченко А. В. 
Особливості хірургічного лікування спортивної грижі у футболістів. / А. В. Омельченко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена важливій медичній проблемі сучасної хірургії, а саме діагностиці та вибору оптимального способу хірургічного лікування спортивної грижі у футболістів, причини хронічного пахвинного болю під час заняття спортом. Виникнення болю провокується різкими поворотними рухами тулуба та нижніх кінцівок з подальшим сильним ударом по м'ячу. Особлива увага приділяється критеріям постановки діагнозу, обгрунтуванню вибору оптимального способу хірургічного лікування, а також прогнозуванню виникнення спортивної грижі у футболістів.Метою даної роботи є підвищення ефективності хірургічного лікування спортивної грижі у футболістів шляхом впровадження встановлених діагностичних критеріїв та вибору найбільш оптимального мініінвазивного способу герніопластики.Завдання дослідження:1. Провести ретроспективний аналіз незадовільних результатів хірургічного лікування спортивної грижі у футболістів.2. Дослідити та визначити основні діагностичні УЗД- та МРТ- критерії спортивної грижі у футболістів.3. Визначити найбільш оптимальний спосіб хірургічного лікування спортивної грижі у футболістів. 4. Оцінити терміни професійної реабілітації та якість життя після хірургічного лікування спортивної грижі у футболістів. 5. Визначити зміни біомеханіки специфічних рухів футболістів після хірургічного лікування спортивної грижі.6. Вивчити вплив поліморфізмів генів COL1A rs1800012, MCT1 rs104934, COL12A1 rs240736 на ризик розвитку хронічного пахвинного болю та можливість його прогнозування.Дисертаційне дослідження складалося з п'яти етапів. На першому етапі проведено ретроспективний аналіз незадовільних результатів хірургічного лікування спортивної грижі у 36 футболістів професійних та аматорських клубів. На другому етапі проведено клінічне та лабораторно-інструментальне обстеження 62 футболістів. Розроблені діагностичні УЗД- та МРТ-критерії для верифікації діагнозу спортивної грижі у футболістів. На третьому етапі за визначеними діагностичними критеріями 36 футболістам зі спортивною грижею були проведені лапароскопічні методики хірургічного лікування. 10 (27,8 %) футболістам проведено двобічну інтраперитонеальну герніоалопластику (IPOM) пахвинних каналів. Надалі 8 (22,2 %) футболістам було застосовано розроблений спосіб за методикою IPOM з субдермальним ушиванням внутрішніх пахвинних кілець при збільшенні їх розмірів. Спосіб двобічної трансабдомінальної преперитонеальної герніоалопластики (TAPP) застосували 18 (50%) футболістам. Проаналізовано результати хірургічного лікування спортивної грижі у 2 групах футболістів. До основної групи увійшли 36 (50%) футболістів, яким виконувалися лапароскопічні методики герніоалопластики, до групи порівняння – 36 (50%) футболістів, прооперованих за допомогою відкритих методик з герніопластикою передньої чи задньої стінки пахвинного каналу. Проаналізовано показники інтенсивності болю, обмеження рухової активності, середню тривалість перебування в стаціонарі, терміни реабілітації (повернення до повноцінної професійної діяльності) та якість життя футболіста. У професійних футболістів вивчали кар'єрні досягнення після різних хірургічних методик лікування спортивної грижі. За результатами хірургічного лікування обґрунтовано вибір оптимального способу хірургічного лікування спортивної грижі у футболістів.На четвертому етапі для визначення змін біомеханіки специфічних рухів у футболістів зі спортивною грижею після хірургічного втручання досліджували пікову силу м'язів передньої черевної стінки (прямих м'язів живота та зовнішніх косих м'язів живота з обох боків), пікову силу м'язів привідної групи стегна обох нижніх кінцівок у футболістів. На цьому етапі дослідження до першої групи було залучено 15 професійних футболістів з ARS-синдромом, до другої групи – 36 футболістів після хірургічного лікування спортивної грижі за методиками двобічної лапароскопічної герніоалопластики, до третьої групи ˗ 65 здорових футболістів професійних та аматорських клубів, з них 11 футболістів молодіжного складу Ю-13. П'ятим етапом для прогнозування ризику хронічного пахвинного болю проведено визначення частоти алельних варіантів генів COL1A1 rs1800012 (G/T), MCT1 rs1049434 (A/T), COL12A1 rs240736 (A/G) у 41 футболіста, які відмічали хронічний біль в пахвинній ділянці на момент включення (досліджувана група 1) та 54 здорових футболістів (досліджувана група 2). Встановлено можливість прогнозування ризику появи хронічного пахвинного болю у футболістів при різних генотипах за алельним поліморфізмом цих генів.^UThe dissertation presents the original research on an important medical problem of modern sports, specifically the diagnosis of sports hernia in football players and the optimal method of its surgical treatment. In most cases, exercise-related inguinal pain is the main manifestation of sports hernia in football players. Painful sensations are induced by high-intensity explosive rotational movements of the torso and lower extremities, followed by a hard kick. The dissertation highlights diagnostic criteria, optimization of the choice of the most effective surgical techniques and prediction of sports hernia in football players.The purpose of the study is to increase the effectiveness of surgical treatment of football players with sports hernia by introducing the established diagnostic criteria and optimizing the choice of minimally invasive hernia repair technique.The scientific substantiation of the stated goal requires the completion of the following tasks:1. To conduct a retrospective analysis of unfavourable outcomes of surgical treatment of sports hernia in football players.2. To investigate and specify the main diagnostic MRI and ultrasound criteria for a sports hernia in order to verify its diagnosis in football players.3. To determine the most optimal way of surgical treatment of sports hernia in football players.4. To assess the timeline of professional rehabilitation and quality of life after surgical treatment of football players with sports hernia.5. To identify changes in the biomechanics of specific movements of football players after surgical treatment of sports hernia.6. To investigate the association between gene polymorphisms COL1A, MCT1, COL12A1 and increased risk for developing chronic inguinal pain and the possibility of its prediction.The research consisted of five stages.The first stage included a retrospective analysis of unfavourable outcomes of surgical treatment of 36 professional and amateur football players with sports hernia.The second stage was designed to carry out clinical, laboratory and instrumental examination of 62 football players. Diagnostic MRI and ultrasound criteria were specified to verify diagnosis of sports hernia in football players. Ultrasound examination of football players with sports hernia on one side of the groin helped to establish ultrasound criteria for predicting its occurrence on the opposite side.The third stage included the application of laparoscopic surgical procedures in the treatment of 36 football players who, according to the diagnostic findings, met the established set of diagnostic criteria for a sports hernia. Intraperitoneal hernia repair (IPOM) of the inguinal canals was performed in 10 (27.8%) football players. Subsequently, the method, developed in the course of the study, was used in the treatment of 8 (22.2%) football players and included IPOM with subcutaneous suturing of the inner inguinal rings as their width increased. In 18 (50%) football players, bilateral transabdominal preperitoneal (TAPP) repair was chosen as surgical treatment of sports hernia.The analysis of surgical treatment outcomes for sports hernia was performed in 2 groups of football players. The main group included 36 (50%) football players who underwent laparoscopic hernia repair with the application of different techniques. The comparison group included 36 (50%) football players who underwent open hernia repair with the reconstruction of the anterior or posterior wall of the inguinal canal. Pain intensity, limitations in motor activity, length of stay in the hospital, terms of rehabilitation (full resumption of professional activities) and the impact on the quality of life of football players were analysed. The career achievements of professional football players were also studied. Based on the surgical treatment outcomes, the optimal method for sports hernia repair in football players was chosen.The fourth stage included a study of the peak force of the muscles of the anterior abdominal wall (rectus abdominis, external oblique abdominal muscles of the both sides) and adductor muscles of both thighs in order to determine changes in the biomechanics of specific movements in football players with sports hernia after surgery. The first group of the study consisted of 15 professional football players with ARS-syndrome, the second group included 36 football players who underwent bilateral laparoscopic hernia repair, and the third group included 54 healthy professional and amateur football players aged 17 to 33 years and 11 U-13 youth players. In the fifth stage, to predict the risk of chronic inguinal pain, the frequency of allelic variants of COL1A1 rs1800012 (G/T), MCT1 rs1049434 (A/T), COL12A1 rs240736 (A/G) genes was determined in 41 football players, who noted chronic pain in the groin area at the time of inclusion (study group 1), and in 54 healthy players (study group 2).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського