Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (22)Тематичний інтернет-навігатор (7)Наукова електронна бібліотека (336)Реферативна база даних (10065)Книжкові видання та компакт-диски (1961)Журнали та продовжувані видання (42)
Пошуковий запит: (<.>K=ЦИФРОВ$<.>+<.>K=ДОКУМЕНТООБІГ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 990
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Ларченко Л.В. 
Структурний синтез функціонально-орієнтованих пристроїв з числоімпульсним кодуванням: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.12 / Л.В. Ларченко ; Харк. держ. техн. ун-т радіоелектрон. — Х., 1998. — 18 с. — укp.

Запропоновано метод обчислення та відтворення у технічних пристроях ступінчастих функцій одного класу з цілочисловою формою зображення аргументу, оптимальний з точки зору точності та часу обчислення. На основі запропонованого методу для прикладу розроблено математичні, операторні, структурно-функціональні моделі та алгоритми функціонування ступінчатих апроксиматорів для обчислення та відтворення дробово-ірраціональних, дробово-раціональних, ступеневих та гіперболічних функцій; цифрових пристроїв, виконуючих арифметичні дії над частотно-імпульсними сигналами, і багатофазових генераторів імпульсів. Наведена оцінка похибок запропонованих технічних рішень, частотних можливостей та надана інженерна методика їх розрахунку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З973-044.421

Рубрики:

      
2.

Монжаренко І.В. 
Структурно-функціональні алгоритми проектування процедур діагностування цифрових модулів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.12 / І.В. Монжаренко ; Харк. держ. техн. ун-т радіоелектрон. — Х., 1998. — 16 с. — укp.

Досліджуються питання проектування алгоритмів аналізу цифрових структур для побудови безумовних і умовних процедур діагностування. Для мінімізації матеріальних і тимчасових витрат відновлення працездатності цифрових об'єктів спільно використовуються алгоритми безумовного і умовного діагностування несправностей. Базовою інформацією є багатозначні таблиці несправностей, структура об'єкта діагностування, еталонні сигнатури. Запропоновані алгоритми реалізовані у вигляді програмних засобів проектування багатозначних таблиць несправностей, умовних і безумовних процедур діагностування константних несправностей і мікродефектів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З972-07-5-05

Рубрики:

      
3.

Залєвскі Ю. 
Компресія і відтворення сигналів мови за допомогою екстремального аналізу і цифрової фільтрації: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Ю. Залєвскі ; Держ. НДІ інформ. інфраструктури. — Л., 1998. — 17 с. — укp.

Дисертація присвячена розробленню методів компресії та відтворення мовних сигналів з використанням екстремального аналізу, а також ефективних спецпроцесорів для реалізації цих методів. Розглянуто моделі мовних сигналів та фонових шумів у телекомунікаційних каналах. Висвітлено загальний метод екстремального аналізу з використанням дельта-модуляції стосовно до екстремального аналізу мовних сигналів. Розроблено оригінальний метод підвищення точності відтворення сигналу в часовій та частотній областях. Розглянуто особливості комп'ютерного моделювання екстремального аналізу та відтворення сигналів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.64-01

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
4.

Сєріков С.А. 
Синтез системи обробки інформації стосовно до вимірювань прискорення сили тяжіння в умовах рухомої автомобільної платформи: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.03 / С.А. Сєріков ; Харк. держ. техн. ун-т радіоелектрон. — Х., 1998. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням синтезу системи обробки інформації стосовно до задачі визначення параметрів гравітаційного поля, а саме вимірювань прискорення сили тяжіння в умовах рухомої автомобільної платформи у реальному масштабі часу. У роботі розвивається новий напрямок у виділенні інфранизькочастотного корисного сигналу на тлі заважаючих збурень великої інтенсивності методом частотної фільтрації на основі використання принципів цифрової обробки сигналів. У результаті досліджень отримана математична модель і структурна схема оптимального цифрового фільтру (ЦФ) виділення корисного сигналу при виконанні гравівимірювань в умовах рухомої автомобільної платформи, а також синтезована структурна схема системи обробки інформації у вигляді послідовного з'єднання попереднього ЦФ, призначеного для обмеження спектру вхідного сигналу, компресора частоти дискретизації і оптимального ЦФ. Синтезована система обробки інформації забезпечує значне поліпшення точності і детальності вивчення вектору прискорення сили тяжіння.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д212.11

Рубрики:

      
5.

Шульжик Ю.О. 
Системи автоматичного суміщення фарб на рулонних друкарських трафаретних машинах: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.07 / Ю.О. Шульжик ; Держ. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 1998. — 17 с. — укp.

Розроблено математичні і структурні моделі стрічкопровідних систем і процесу зміщення фарб на рулонних друкарських трафаретних машинах та методику їх цифрового моделювання на ЕОМ, які є своєрідним багатомірним об'єктом регулювання. Створено методику синтезу систем суміщення фарб на основі пристрою, який формує управління в середині інтервалу дискретності. Розроблено алгоритм управління мікропроцесорною системою автоматичного суміщення фарб на чотирифарбових рулонних друкарських трафаретних машинах з компенсацією основних взаємних впливів регулюючої дії. Представлено результати цифрового моделювання та впровадження системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М867.02-5

Рубрики:

      
6.

Мінтус А.М. 
Цифрові системи регулювання електроприводу з комбінованим керуванням: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.09.03 / А.М. Мінтус ; Донец. держ. техн. ун-т. — Донецьк, 1999. — 19 с. — укp.

Дисертація присвячена питанням створення швидкодіючих електроприводів із безпосереднім цифровим керуванням. Розроблено та теоретично обгрунтовано засоби технічної реалізації комбінованих за задавальним впливом багатократних цифрових систем регулювання швидкості та положення, швидкодію яких доведено до рівня процесів кінцевої тривалості. Запропоновано спосіб компенсації запізення у дворазовоінтегрувальних контурах регулювання швидкості без порушення астатичних властивостей останніх за збурювальним впливом. Ефективність запропонованих рішень підтверджено результатами математичного моделювання та експериментальних досліджень. Отримані результати можуть використовуватись при розв'язанні задач підвищення ефективності роботи як діючих приводів, так і тих, які знов проектують.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З965-047.3

Рубрики:

      
7.

Войтко В.В. 
Дослідження і розробка алгоритмів і пристроїв неперервно-дискретного відображення цифрової інформації: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.05 / В.В. Войтко ; Вінниц. держ. техн. ун-т. — Вінниця, 1999. — 18 с. — укp.

Сформульовано, досліджено і вирішено ряд науково-технічних завдань, які пов'язані з проектуванням пристроїв відображення інформації та вибором способу кодування і зображення даних у процесі розробки інформаційної моделі, а саме: розроблена методика багатокритеріальної оцінки характеристик засобів відображення інформації та методика визначення межових змінень параметрів оцінюваної функції, за якою проводиться настроювання параметрів експериментальних досліджень. Проводиться порівняння характеристик пристроїв відображення цифрової інформації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З973-044.62-01

Рубрики:

      
8.

Садовий К.В. 
Забезпечення ефективної автономної роботи задаючих кварцових генераторів систем тактової синхронізації цифрових мереж зв'язку на основі модуляційного методу: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.12.02 / К.В. Садовий ; Харк. держ. акад. залізн. трансп. — Х., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертація присвячена питанням досліджень по забезпеченню ефективної автономної роботи (стабілізації частоти) задаючих кварцових генераторів систем синхронізації цифрових мереж зв'язку на основі використання модуляційного методу. Основна увага при цьому приділена вивченню модуляційних характеристик кварцових генераторів, на основі яких формуються сигнали ангармонійних датчиків, що використовуються для управління основною частотою. Розроблені рекомендації по використанню складних схем управління частотою, до складу яких входять лангаситові п'єзофільтри.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З848-041.3-52

Рубрики:

      
9.

Воробель Р.А. 
Цифрова обробка зображень на основі теорії контрастності: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.13.06 / Р.А. Воробель ; Нац. агентство з питань інформатизації при Президентові України. Держ. НДІ інформ. інфраструктури. — Л., 1999. — 33 с. — укp.

Дисертацію присвячено обробці зображень в реальному масштабі часу. В ній розроблено новий науковий напрямок - цифрову обробку зображень на основі теорії контрастності, що полягає у використанні локальних контрастів з властивостями відстані метричного простору як для незалежної від суб'єктивного сприйняття кількісної оцінки характеристик зображень різної фізичної природи, так і для побудови методів обробки з метою поліпшення їх візуальної якості. Встановлено вираз для визначення узагальненого контрасту сюжетного зображення та лінійна залежність між локальним контрастом і лапласіаном. Показано, що локальний контраст є основою побудови методів підвищення візуальної якості зображень. Розроблено узагальнені методи глобального та ковзного розтягу діапазону яскравостей і узагальнені методи гістограмних перетворень, що використовують перетворення компонент гістограми та кумулятивної гістограми з застосуванням перетворень Ейлера, бета-функцій, кусково-лінійних і кусково-нелінійних функцій. Побудовано узагальнений метод ковзних зважених рангових перетворень, нові класи різницевих методів (нерізкого маскування), що використовують нелінійне перетворення фонової складової, та методи нелінійного перетворення локального контрасту. Запропоновані технології обробки зображень та створені проблемно-орієнтовані системи впроваджено у виробництво.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.32,022

Рубрики:

      
10.

Гайворонська Г.С. 
Дослідження параметрів об'єднаних потоків викликів у інтегральних цифрових мережах зв'язку: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.12.02 / Г.С. Гайворонська ; Укр. держ. акад. зв'язку ім. О.С.Попова. — О., 1999. — 15 с. — укp.

Зроблено аналіз особливостей і загальних закономірностей ймовірнісно-тимчасової структури потоків викликів на існуючих мережах електрозв'язку. Розроблено алгоритм та імітаційна модель генератора потоків, близьких до реальних, імітуючих потоки викликів, які зустрічаються реально на мережах зв'язку. Розроблено алгоритм та імітаційну модель суперпозиції потоків. Запропоновано метод оцінки параметрів об'єднаного потоку, який відрізняється введенням коефіцієнта суперпозиції і дозволяє оцінити нерівномірність цього потоку в порівнянні з нерівномірністю пуассонівського потоку. За допомогою моделювання досліджені залежності характеристик результуючого потоку від коефіцієнта суперпозиції потоку, його сумарної інтенсивності й інших параметрів. Досліджено параметри об'єднаних потоків викликів за допомогою імітаційного моделювання для вибору оптимальних співвідношень інтенсивностей потоків різноманітного виду при їхньому об'єднанні з метою зменшення нерівномірності результуючого потоку. Отримано результати, що дозволяють визначити оптимальні співвідношення інтенсивностей об'єднуваних потоків різноманітної ймовірнісно-тимчасової структури за критерієм мінімальної нерівномірності об'єднаного потоку. Визначені оптимальні співвідношення інтенсивностей потоків, що об'єднуються.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З882-01 + З970.34-01

Рубрики:

      
11.

Медведєв М.Г. 
Дослідження та розробка обчислювальних схем, базованих на комутаційних елементах: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.05.03 / М.Г. Медведєв ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертація орієнтована на дослідження та розробку обчислювальних схем, базованих на комутаційних елементах (КЕ) та на їх застосування при розробці функціональних моделей апаратних схем. Вводиться поняття комутаційного елемента, досліджуються його функціональні властивості, доводяться переваги використання КЕ замість логічних елементів при розробці цифрових схем. Запропоновано алгоритм побудови обчислювальної схеми на КЕ, яка реалізує довільну арифметичну та логічну функцію. Досліджено роботу схем багаторозрядного додавання, множення та порівняння на КЕ. Наводиться використання КЕ при побудові багатостанових мереж та розв'язку задач маршрутизації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З973-042

Рубрики:

      
Категорія:    
12.

Черкасов Д.І. 
Розробка та дослідження високопродуктивних систем просторової обробки з регулярною структурою: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Д.І. Черкасов ; НАН України. Ін-т пробл. моделювання в енергетиці. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Розроблено підходи до проектування багатопроцесорних систем просторової обробки реального часу, які включають формальне відображення графу алгоритму обробки в граф структури системи. Запропоновано шляхи організації управління багатопроцесорною системою на основі цифрових процесорів сигналу (ЦПС), міжпроцесорної взаємодії, обміну даними, що обробляються. Представлені кількісні критерії для оцінки рівня регулярності та однорідності систем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: з875

Рубрики:

      
13.

Яблонь В.П. 
Синтез релейних систем слідкуючого електроприводу підвищеної точності з низькою чутливістю до параметричних і координатних збурень: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.09.03 / В.П. Яблонь ; Донец. держ. техн. ун-т. — Донецьк, 1999. — 19 с. — укp.

Розглядаються оригінальні методи синтезу релейних слідкуючих систем керування, що базуються на встановленому в роботі незаперечному зв'язку коефіцієнтів релейної функції керування з коефіцієнтами характеристичного поліному замкненої системи. Розглянуті властивості алгорітмів керування, що синтезовані в різних координатних фазових просторах та наведені структурні схеми систем керування, засновані на цих алгоритмах. Розроблена методика побудови математичних моделей таких систем, що дозволяє аналізувати їх основні властивості та вплив на них координатних та параметричних збурень. Синтезовані регулятори для аналогових та цифрових систем релейного слідкуючого приводу з низькою чутливістю до координатних та параметричних збурень і заданим спектром збуреного руху. Ефективність побудованих систем проілюстрована результатами математичного моделюванняя і лабораторно-стендових випробувань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З965-047.3

Рубрики:

      
14.

Зєлик Я.І. 
Цифрові системи керування реального часу для відтворення стаціонарних віброакустичних полів: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.13.03 / Я.І. Зєлик ; НАН України. Нац. косм. агентство України, Ін-т косм. дослідж. — К., 1999. — 40 с. — укp.

Здійснено теоретичне обгрунтування і практичну реалізацію нового концептуального вирішення акустичних випробувальних систем, що забезпечує відтворення полів з заданою просторовою кореляцією в широкому частотному діапазоні, створене алгоритмічне та програмне забезпечення, виконані дослідницькі і промислові випробування цифрових систем керування реального часу для відтворення і активної компенсації стаціонарних віброакустичних полів. Розвинуті методи розв'язання обернених задач випромінювання в акустиці, що базуються на застосуванні скінченновимірних математичних моделей віброакустичних трактів як об'єктів керування за умов невизначеності параметрів об'єкту керування (ОК) та дії неконтрольованих збурень. Розроблені і досліджені матричні алгоритми ідентифікації та керування з зворотним зв'язком і реалізовані в інформаційно-керуючих системах віброакустичних випробувань реального часу, запроваджених на низці підприємств.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З965.987

      
15.

Грень Я.В. 
Вимірювання та аналіз нестаціонарних вібрацій методами цифрової обробки сигналів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.11.01 / Я.В. Грень ; Держ. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 1999. — 20 с. — укp.

Розроблено методи аналізу нестаціонарних вібрацій обертових машин у режимі реального часу з використанням різниць. Розглянуто моделі сигналів нестаціонарних вібрацій. Розроблено методи вибору ділянок локальної стаціонарності та методи визначення різниць кореляційних функцій і спектрів потужності з метою використання останніх як діагностичних ознак. Шляхом комп'ютерного моделювання досліджено похибки визначення ділянок локальної стаціонарності розробленими методами. Виявлено нові діагностичні ознаки обертових машин, які під час використання різницевого кореляційно-спектрального аналізу дозволяють виявити перекіс прилягаючої поверхні другого підшипника турбіни типу К-200-130 ЛМЗ, обрив болта кріплення бічної колодки до обойми першого підшипника турбіни типу К-160-130 ХТЗ та нерівномірність затягування болтів півмуфт роторів високого та низького тисків цієї турбіни. Виявлено також діагностичні ознаки, які дозволяють встановлювати наявність тріщин у лопатках турбін. На підставі запропонованих методів та алгоритмів розроблено ефективні структури та програмне забезпечення для адаптивного кореляційного аналізу нестаціонарних вібрацій механічного обладнання та його елементів у режимі реального часу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З363-012с116
Шифр НБУВ: РА308798 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
16.

Сальман Абдуль Карим 
Розробка та моделювання систем керування розподілом повітря в шахтних вентиляційних мережах: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.07 / Сальман Абдуль Карим ; Донец. держ. техн. ун-т. — Донецьк, 1999. — 18 с. — укp.

Дисертація присвячена розв'язанню актуальних задач проблеми автоматизованого керування вентиляцією вугільних шахт. Розроблено принцип та алгоритм автоматичного керування шахтними вентиляційними мережами (ШВМ) з урахуванням ієрархічного розташування керуючих засобів на u рівнях. Запропоновано методику синтезу дільничних систем керування вентиляцією, що мають змінну структуру та забезпечують оптимальну швидкодію переводу об'єкта керування в потрібний режим роботи. Розроблено ієрархічну структуру загальношахтної системи керування відповідно до принципу та алгоритму функціонування. Розроблено та досліджено цифрові математичні моделі ШВМ та системи керування ними. Запропонована системна організація моделей у вигляді напівнатурного моделюючого комплексу з використанням апаратно-програмних засобів вирішення задач реального часу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И181-13

Рубрики:

      
17.

Хюбенталь Франк 
Синтез алгоритмів параметричної оптимізації цифрових систем керування: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.03 / Хюбенталь Франк ; Херсон. держ. техн. ун-т. — Херсон, 1999. — 19 с. — укp.

Вирішено задачу синтезу адаптивних алгоритмів параметричної оптимізації законів керування для стохастичних нестаціонарних об'єктів за умов апріорної невизначеності про параметри та завади. Розроблено комплекс адаптивних рекурентних алгоритмів настроювання параметрично оптимізованих регуляторів фіксованої структури, адаптивних рекурентних алгоритмів параметричної ідентифікації, призначених для роботи в умовах корельованих завад, адаптивних координованих алгоритмів керування та ідентифікації нестаціонарних стохастичних об'єктів. Програмна реалізація розроблених алгоритмів та проведений машинний експеримент довели їх працездатність та ефективність. Запропоновані алгоритми дозволяють успішно вирішувати широкий клас задач керування в умовах апріорної і поточної невизначеності і при цьому інваріантні до конкретного типу об'єкта керування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З965.984
Шифр НБУВ: РА306689 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Онацький О.В. 
Підвищення ефективності передачі телефонних сигналів по цифровим трактам методом вибіркової дискретизації: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.12.13 / О.В. Онацький ; Укр. держ. акад. зв'язку ім. О.С.Попова. — О., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню підвищення ефективності передачі мовних сигналів цифровими трактами. Проведено аналіз існуючих у даний час методів підвищення ефективності для зниження швидкості цифрового потоку зі зберіганням прийнятих якостей мовного сигналу. Запропонований метод формування канального сигналу шляхом взяття відліків у локальних екстремумах передаваної функції часу і доведено, що можливе відновлення первинного сигналу по відлікам у локальних екстремумах функції. Такий канальний сигнал названий екстремо-дискретизированим, або ЕД-сигналом. Досліджена і зроблена оцінка виродження локальних екстремумів. Вперше розроблена комп'ютерна модель для відновлення ЕД-сигналу. Визначено середню швидкість цифрового потоку ЕД-сигналу. Розроблена технічна реалізація апаратних засобів для передачі і приймання ЕД-сигналу. Отримані результати можуть бути використані при створенні апаратури, призначеної для передачі мовних сигналів по безпроводовим і супутниковим каналам зв'язку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З882-013

Рубрики:

      
19.

Кадацька О.Й. 
Методи та засоби перетворення однократних часових інтервалів в системах вимірювання та керування: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.05 / О.Й. Кадацька ; Харк. держ. техн. ун-т радіоелектрон. — Х., 1999. — 19 с. — укp.

Робота є розвитком теоретичних і практичних досліджень по створенню аналого-цифрових перетворювачів частотно-часової групи, принцип роботи яких заснований на методі збігу імпульсів. Встановлено, що масштабно-часове перетворення однократного часового інтервалу призводить до появи пакету збігів двох регулярних імпульсних послідовностей близьких частот проходження, визначення тривалості якого на низькій частоті здійснюється з високим ступенем точності. Запропоновано методи перетворення однократного часового інтервалу, які мають малу методичну похибку, алгоритми і структури для їхньої реалізації. Визначені основні дестабілізуючі чинники і досліджені основні похибки перетворення, кількісні оцінки яких свідчать про високу точність перетворення запропонованих методів, а також можливість використання таких перетворювачів в системах автоматичного керування просторовим місцеположенням об'єктів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З965-044.381-01

Рубрики:

      
20.

Савчук Т.О. 
Методи та алгоритми покомпонентного діагностування цифрових пристроїв, що базуються на реконфігурації їх структури: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.11.16 / Т.О. Савчук ; Вінниц. держ. техн. ун-т. — Вінниця, 1999. — 18 с. — укp.

Дисертаційна робота присвячена питанням удосканалення й подальшого розвитку методів й алгоритмів бездефектного контролю циврових об'єктів дослідження за рахунок розробки ефективних машинних процедур пошуку дефектів й апаратних засобів тестування, що спрямовані на збільшення глибини діагностування, а також реконфігурації структури об'єкту дослідження на час проведення діагностичного експерименту при недопущенні вторинних дефектів. В дисертації розроблено моделі процесу непошкоджуючого тестування, що дозволяють прискорити процес бездефектного тестування всього цифрового пристрою. Запропоновано алгоритм аналізу тестопридатності цифрових пристроїв. Основні результати роботи знайшли впровадження в проектуванні нових типів цифрових пристроїв із покращеною спроможністю до діагностування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З972-02

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського