Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (417)Книжкові видання та компакт-диски (152)Журнали та продовжувані видання (6)
Пошуковий запит: (<.>U=Д221.3$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 12
Представлено документи з 1 до 12

      
Категорія: Науки про Землю   
1.

Наумова В. А. 
Вітро-хвильові аномалії в прибережній зоні морів України та їх зв'язок з великомасштабними атмосферними процесами: автореф. дис. ... канд. геогр. наук : 11.00.09 / В. А. Наумова ; НАН України ; Мор. гідрофіз. ін-т. — Севастополь, 2011. — 20 с. — укp.

Вперше розроблено в організаціях Державної Гідрометеорологічної служби спеціалізована підсистема контролю якості даних морських берегових спостережень у межах системи АССОКА. Вперше виявлено, що довготривалі зміни аномалій висоти хвиль в прибережній зоні Азово-Чорноморського регіону характеризуються квазіперіодичними коливаннями міждесятилітнього масштабу, що вказує на зв'язок з глобальними кліматичними процесами. Вперше проведено класифікацію великомасштабних синоптичних процесів, що призводить до штормів в Азово-Чорноморському басейні. Виявлено, що на десятилітньому-міждесятилітньому масштабі відзначено зміну вітро-хвильового режиму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д221.331 + Д237.260
Шифр НБУВ: РА380697 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
2.

Дулов В.О. 
Вітрові хвилі в неоднорідному океані: вплив довгих хвиль, течій, термічних фронтів: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 04.00.22 / В.О. Дулов ; НАН України. Мор. гідрофіз. ін-т. — Севастополь, 2001. — 36 с. — укp.

Досліджено вплив неоднорідностей океанського середовища на вітрові хвилі. Як неоднорідності розглянуто мезомасштабну фронтальну зону, струминну течію, внутрішні хвилі, зони конвергенції, а також самі вітрові хвилі, що впливають на хвилі меншого масштабу. Експериментально досліджено еволюцію хвиль околу спектрального піка на мезомасштабній течії, виявлено ефекти захоплення хвиль течією. Виконано теоретичне й експериментальне дослідження еволюції вітрових хвиль проміжного (рівноважного) інтервалу на неоднорідність океану різних масштабів. Основну увагу приділено реакції вітрових хвиль як варіацій інтенсивності їх обрушення. Виявлено ефекти модуляції інтенсивності обрушення енергонесучими поверхневими хвилями, вплив на обрушення горизонтальних зсувів швидкості течії, варіації температури поверхні океану, захоплені течією хвилі. Виконано теоретичне дослідження трихвильових взаємодій у гравітаційно-капілярному інтервалі вітрових хвиль. Показано, що взаємодії капілярних хвиль з гравітаційними набагато сильніше, ніж взаємодії лише між капілярними хвилями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д221.32
Шифр НБУВ: РА315357 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Науки про Землю   
3.

Букатов А.О. 
Вплив битого льоду на прогресивні поверхневі хвилі кінцевої амплітуди: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 04.00.22 / А.О. Букатов ; Мор. гідрофіз. ін-т НАН України. — Севастополь, 2002. — 16 с. — укp.

На базі методу багатомасштабних асимптотичних розкладань побудовано теоретичну модель поширення гравітаційних хвиль скінченної амплітуди. Отримано рівномірно придатне асимптотичне розкладання до величин третього порядку малості для потенціалу швидкості руху рідини і підвищення поверхні басейну. Шляхом визначення траєкторій руху часток рідини за допомогою Лагранжевих координат виведено рівняння, що визначає швидкість Стоксового дрейфу та величину повного середнього переносу маси. Досліджено залежність амплітудно-фазової структури збурень від глибини басейну, товщини льоду і нелінійності його вертикальних прискорень та частоти і крутості хвильових гармонік. Проаналізовано вплив льоду на нелінійне перенесення маси.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д221.5 + Д221.321 +
Шифр НБУВ: РА321188

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
4.

Матвєєв О.Я. 
Дослідження неоднорідностей морської поверхні методами багаточастотного дистанційного радіолокаційного зондування: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.03 / О.Я. Матвєєв ; НАН України. Ін-т радіофізики та електрон. ім. О.Я.Усикова. — Х., 2000. — 16 с. — укp.

Обгрунтовано фізичні принципи, розроблено та експериментально перевірено дистанційні багаточастотні радіолокаційні методи вивчення неоднорідностей морської поверхні, спричинених розлиттям поверхнево-активних речовин (ПАР), неоднорідностей, що виникають у акваторіях потужних морських течій. Доведено переваги багаточастотного радіолокаційного зондування для оцінки параметрів плівок ПАР на морській поверхні, моніторингу найбільш динамічних примежевих зон морських течій та визначення меж течії. Сформульовано вимоги до параметрів багаточастотних радіолокаційних систем для досліджень неоднорідностей морської поверхні, які реалізовані під час створення авіаційного комплексу "МАРС". Розроблено та експериментально перевірено за допомогою комплексу "МАРС" методики багаточастотних радіолокаційних досліджень вказаних неоднорідностей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д221.34с23 + Д23с141.28
Шифр НБУВ: РА310847 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
5.

Миронов О.С. 
Експериментальне дослідження статистичних і кінематичних характеристик обвалень вітрових хвиль: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 04.00.22 / О.С. Миронов ; Мор. гідрофіз. ін-т НАН України. — Севастополь, 2009. — 21 с. — укp.

На підставі аналізу результатів натурних досліджень, виконаних зі стаціонарної океанографічної платформи, проаналізовано статистичні та кінематичні характеристики обвалень вітрових хвиль (ВХ). Розглянуто статистичні особливості різних просторово-часових характеристик обвалень ВХ на морській поверхні, вивчено їх взаємозв'язок зі спектром і дисипацією енергії ВХ. Експериментальні дані оброблено за допомогою оригінальної методики автоматичного виділення обвалень ВХ з відеозаписів морської поверхні (близько 40 год. відеозаписів, що містять інформацію про більш, ніж 250 000 індивідуальних подій-обвалень, які відносяться до широкого набору метеохвильових ситуацій). Увагу приділено дослідженню статистичних і кінематичних індивідуальних обвалень, зокрема, оцінці частки запіненості морської поверхні, геометричним властивостям баранчиків і їх розподілу за швидкістю та напрямами руху, розподілу довжин гребенів, що обрушуються, а також розподілу тривалостей і просторово-часових об'ємів подій. Одержано оцінки спектральної та інтегральної дисипації вітрового хвилювання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д221.32 +
Шифр НБУВ: РА368314

      
Категорія: Науки про Землю   
6.

Шульга Т.Я. 
Математичне моделювання течій та перенесення домішки в мілководних морських басейнах: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 04.00.22 / Т.Я. Шульга ; Мор. гідрофіз. ін-т НАН України. — Севастополь, 2008. — 20 с. — укp.

Проведено числовий аналіз згинно-нагинних коливань рівня та просторово-часової мінливості течій в оз. Донузлав і Азовському морі, що виникають під дією характерних для цих районів полів вітру. Досліджено фізичні закономірності розповсюдження пасивної домішки в Азовському морі з урахуванням вітрових дій із застосуванням одно-, дво- та тривимірних нелінійних гідродинамічних моделей. Обгрунтовано необхідність використання нелінійності рівнянь руху для мілководних басейнів. Шляхом порівняння результатів числових експериментів і даних спостережень визначено коефіцієнт поверхневого тертя для Азовського моря. Проведено аналіз чутливості результатів моделювання у разі застосування в розрахунках різних представлень коефіцієнта поверхневого тертя через швидкість вітру. Прийнятну точність математичного прогнозу екстремальних характеристик вітрових збуджень рівня моря підтверджено шляхом порівняння результатів моделювання з даними спостережень на гідрометеорологічних станціях Генічеськ і Маріуполь.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д221.34 с18 +
Шифр НБУВ: РА362016

Рубрики:

      
7.

Ганджа І.С. 
Особливості розповсюдження крутих гравітаційних хвиль на поверхні рідини: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.02 / І.С. Ганджа ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Знайдено нове раніше невідоме сімейство сингулярних періодичних потенціальних гравітаційних хвиль з загостреними гребенями (нерегулярні хвилі), відмінні від відомих стоксових хвиль. Показано, що залежність фазової швидкості даних хвиль від амплітуди (амплітудно-частотна характеристика) має неоднозначний характер в області великих амплітуд, близьких до межової. За кожної амплітуди існують гравітаційні хвилі з двома різними конфігураціями профілю вільної поверхні: хвиля з округлим гребенем (стоксові хвилі) та хвиля з загостреним гребенем (нерегулярні хвилі). Установлено, що ці хвилі мають різні фазові швидкості, енергію, імпульс, що має місце і для субгармонічних гравітаційних хвиль - - модульованих періодичних хвиль великої амплітуди з гребенями різної висоти, які утворюються внаслідок нестійкостей стоксових хвиль. Розроблено новий спектральний метод розрахунку стаціонарних періодичних хвиль для випадку нескінченної глибини, оптимізований для ефективного обчислення крутих хвиль, що мають загострену форму, - узагальнений метод Фур'є розкладів. Запропоновано нову загальну реалізацію методу звичайних Фур'є розкладів для довільної глибини, зокрема для випадку субгармонічних хвиль.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В253.330.36 в73,022 + Д221.3 с18 +
Шифр НБУВ: РА337659

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
8.

Мельніченко О.В. 
Реконструкція і аналіз прибережних морських течій на основі декомпозиції Гельмгольца: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 04.00.22 / О.В. Мельніченко ; Мор. гідрофіз. ін-т НАН України. — Севастополь, 2005. — 15 с. — укp.

Розроблено новий метод реконструкції полів швидкостей течій у деякій прибережній області океану за експериментальними даними, одержаними на нерегулярній сітці, які можуть мати значні просторові пропуски і містять помилки, статистика яких у загальному випадку невідома. Метод базується на представленні, згідно з теоремою Гельмгольца, двовимірного векторного поля швидкостей течій через два скалярні потенціали - функцію току та потенціал швидкості. Поля функції току та потенціалу швидкості, що необхідно визначити, представляються у вигляді розкладань за базисними функціями, кефіцієнти яких оцінюються за даними вимірювань швидкостей течій. Запропоновано інформаційний критерій, що дозволяє здійснювати вибір оптимального рішення з ансамблю всіх можливих рішень, що узгоджуються з експериментальними даними. Розроблений метод верифіковано за допомогою числових тестових розрахунків. Наведено приклади практичного затосування нового методу й алгоритмів для обробки даних спостережень за течіями, одержаних з використанням різних вимірювальних засобів у певних прибережних регіонах Світового океану.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д221.34 с18 +
Шифр НБУВ: РА340118

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
9.

Греков О. М. 
Розробка акустичних диференціально-часових методів і засобів контролю динаміки природних вод: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.11.13 / О. М. Греков ; Мор. гідрофіз. ін-т НАН України. — Севастополь, 2011. — 16 с.: рис., табл. — укp.

Удосконалено акустичний диференціально-часовий метод контролю швидкості течії рідин, в якому компенсуються апаратні затримки сигналу та визначається швидкість звуку. Вперше запропоновано акустичний багатоканальний метод вимірювання профілю швидкості звуку та профілю вектора течії з використанням стаціонарних приладів. Розроблено математичну модель методу. Вперше запропоновано, досліджено та реалізовано акустичний метод вимірювання швидкості течії за дисперсією спектра пульсацій швидкості. Удосконалено метод "швидкість-рівень" вимірювання витрат вод шляхом акустичного контролю швидкості та рівня вод і додатково параметрів поверхневого хвилювання. Розроблено та створено універсальний акустичний прилад для цих цілей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д221.3
Шифр НБУВ: РА385440 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
10.

Запевалов О.С. 
Статистичні моделі морської поверхні у задачах розсіяння акустичного і електромагнітного випромінювання: автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 04.00.02 / О.С. Запевалов ; Мор. гідрофіз. ін-т НАН України. — Севастополь, 2008. — 32 с. — укp.

З використанням результатів натурних досліджень поля морських поверхневих хвиль вивчено особливості формування полів акустичного й електромагнітного випромінювання, розсіяних на межі океан - атмосфера. Одержано дані про ухили морської поверхні у взаємозв'язку зі швидкістю вітру. Побудовано статистичні моделі, що описують цю залежність. Виявлено зміни характеру анізотропії когерентності у вітрових хвилях за масштабів, наближених до масштабу домінантних хвиль. Запропоновано фізичні механізми даного явища. Одержано оцінки зміни характеристик розсіяних на морській поверхні акустичних і електромагнітних полів, зумовлених анізотропією коротких вітрових хвиль, а також нелінійними ефектами у полі вітрових хвиль, що призводять до відхилення розподілів ухилів морської поверхні від розподілу Гаусса. Зазначено, що результати досліджень є актуальними для інтерпретації даних дистанційного зондування океану з космосу, а також для досліжень океану у шельфовій зоні за методами акустичної томографії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д221.321 + З841-019 +
Шифр НБУВ: РА358786

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
11.

Слепишев О. О. 
Транспортні властивості внутрішніх та захоплених топографічних хвиль: автореф. дис. ... д-ра фіз.-мат. наук : 04.00.22 / О. О. Слепишев ; Мор. гідрофіз. ін-т НАН України. — Севастополь, 2010. — 35 с. — укp.

Вперше показано, що захоплені топографічні хвилі модуляційно нестійкі. Побудовано модель взаємодії захоплених топографічних хвиль із турбулентністю придонного шару. Одержано вертикальний розподіл густини енергії турбулентності, генерованої хвилею. Досліджено, що обертання Землі призводить до того, що в довгохвильовій межі внутрішні хвилі модуляційно нестійкі. Визначено середні течії, індуковані хвилею та поправку до середньої густини. Встановлено, що за наявності турбулентної в'язкості та дифузії вертикальна складова швидкості стоксового дрейфу відмінна від нуля та вносить визначальний вклад у хвильовий перенос.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д221.3
Шифр НБУВ: РА373363 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
12.

Бровченко І.О. 
Чисельне моделювання розповсюдження нафтопродуктів в прибережних зонах морів та внутрішніх водоймищ: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.02.05 / І.О. Бровченко ; НАН України. Ін-т гідромеханіки. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Розроблено нову числову модель приповерхневого турбулентного шару, що враховує спільну дію перекидання хвиль, циркуляції Ленгмюра та вертикального зсуву швидкості. Здійснено автомодельні розв'язки розповсюдження шару турбулентності, що виникає внаслідок одного перекидання хвилі. Сформовано числову лагранжеву модель розповсюдження поверхневої плями нафти, що враховує взаємодію між лагранжевими частками через поле тиску і дозволяє моделювати розтікання плям неправильної форми. Розроблено нову напівемпіричну модель формування граничного розподілу крапель нафти під час подрібнення вітровими хвилями, що перекидаються. Удосконалено тривимірну лагранжеву модель дисперсії нафти в морі, що дозволяє розв'язувати рівняння для концентрації нафти у воді та досліджувати еволюцію спектра розмірів нафтових крапель з глибиною та у часі. Об'єднано розроблені моделі різних фізичних і фізико-хімічних процесів у єдину прогностичну систему, що працює разом з моделлю хвиль, моделями гідродинаміки та прогнозу погоди.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д221,8 с18 + Д221.307 с18 +
Шифр НБУВ: РА339901

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського