Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (344)Книжкові видання та компакт-диски (286)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>U=П072.2$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 41
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Єременок І.В. 
Удосконалення лущильної машини відцентрової дії: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.11 / І.В. Єременок ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2001. — 20 с.: рис. — укp.

Висвітлено питання вдосконалення лущильної машини відцентрового типу та обгрунтування схем лущильних процесів технологічних ліній переробки зерна круп'яних та насіння олійних культур за умов сільськогосподарського виробника. Уточнено математичну модель відцентрової лущильної машини з напрямними трубками довільної кривизни в площині обертання ротора з урахуванням таких нелінійних факторів як зміна напрямку нормальної реакції зернівки на напрямну та умови "заклинення" зерна в трубці від дії сил тертя ковзання, орієнтовану на розв'язання задачі оптимізації робочих органів. На підставі теоретичних та експериментальних досліджень обгрунтовано раціональні параметри робочого органу та режими роботи відцентрової лущильної машини, розроблено рекомендації щодо її удосконалення. Обгрунтовано двохетапну технологічну схему лущення насіння соняшнику обгумованими валками на першому етапі і відцентровими органами на другому заключному етапі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.23-1
Шифр НБУВ: РА314552 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Артьомов М.П. 
Підвищення стійкості руху орного агрегату при зміні технічних параметрів системи керування: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.11 / М.П. Артьомов ; Харк. нац. техн. ун-т сіл. госп-ва ім. П.Василенка. — Х., 2006. — 20 с. — укp.

Розроблено математичну модель сільськогосподарського комплексу "трактор-плуг" під час різних навантажень, яка відрізняється від відомих моделей орного агрегату (ОА) тим, що оцінка взаємодії трактора з плугом виконана з асиметрично прикладеним тяговим опором та різними тяговими зусиллями на колесах. Для змінних умов функціонування розроблено динамічну модель ОА з шарнірно-зчленованим колісним трактором, що дозволяє оцінити стійкість руху. Встановлено нові закономірності впливу технічного стану системи керування орним агрегатом на стійкість руху та напрямки забезпечення його функціональної стабільності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.218.0 +
Шифр НБУВ: РА344532

Рубрики:

      
3.

Балабуха О.В. 
Підвищення довговічності і ефективності роботи ріжучих елементів грунтообробних машин шляхом управління спрацюванням при дискретному зміцненні: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.11 / О.В. Балабуха ; Кіровоград. держ. техн. ун-т. — Кіровоград, 2001. — 17 с. — укp.

Проведено аналітичні дослідження розподілу зусиль на різальній частині органів грунтообробних машин. Встановлено форми природного зношування монометалевих і зміцнених робочих органів. Визначено керуючий вплив зміцнення на ефективність утворення роботоздатних пилкоподібних зубчастих лез. Експериментально досліджено динаміку спрацювання лемешів і запропоновано раціональну схему нанесення локального дискретного зміцнення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.21-5
Шифр НБУВ: РА315661 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Блозва І.Й. 
Формування у студентів коледжу професійних вмінь і навичок в процесі вивчення предмета "Сільськогосподарські машини": Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / І.Й. Блозва ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Встановлено та теоретично обгрунтовано комплекс дидактичних умов, який є важливим засобом ефективного формування професійних вмінь та навичок у студентів і позитивно впливає на їх професійну підготовку в цілому. На підставі результатів проведеного дослідження розроблено методику проведення практичних занять за циклами-модулями з використанням вдосконалених інструкційних карт. Завдяки впровадженню її до навчального процесу аграрного навчального закладу освіти I - II рівнів акредитації отримано позитивні результати.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.2р(4Укр)2
Шифр НБУВ: РА315886 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Географічні рубрики:

      
5.

Бондар С.М. 
Моделювання комплексів машин для основного обробітку грунту в системі сівозмін: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.11 / С.М. Бондар ; УААН. Нац. наук. центр "Ін-т механізації та електрифікації сільськ. госп-ва" (ННЦ "ІМЕСГ"). — Глеваха, 2005. — 22 с.: рис. — укp.

Розроблено математичну модель визначення структури посівних площ з метою обгрунтування раціонального складу машинних агрегатів та комплексів машин для основного обробітку грунту в системі сівозміни господарства. Запропоновано математичну модель продуктивності машинних агрегатів для обробітку грунту та розроблено градацію коректив для визначення коефіцієнтів складності умов їх використання. Удосконалено систему "Комплексне машиновикористання". Досліджено технологічні процеси, схеми машиновикористання, комплекси машин залежно від виробничого навантаження. Визначено оптимальні обсяги площ. Обгрунтовано застосування певних машин для основного обробітку грунту в системі сівозміни, здіснено прогнозну оцінку щодо ефективності впровадження розроблених методичних засад.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.2-1 + П143 +
Шифр НБУВ: РА338308

Рубрики:

      
6.

Бондарєв С.І. 
Обгрунтування оптимального міжремонтного наробітку стрілчастих лап культиваторних агрегатів: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.11 / С.І. Бондарєв ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2007. — 20 с. — укp.

З метою підвищення ефективності роботи культиваторів з полільними лапами запропоновано шляхи оптимізації їх міжремонтного наробітку. На підставі теоретичних та експериментальних досліджень встановлено вплив наробітку на ступінь спрацювання лез лап, а також вплив радіуса леза на тяговий опір та якісні показники. Аналітично визначено допустимий радіус спрацьованого леза залежно від твердості грунту та руйнівного напруження в процесі різання коренів бур'янів. Виявлено, що за даного радіуса леза лапи якісні показники не перевищують величини, встановлені агротехнічними вимогами. Доведено, що у разі дотримання оптимального наробітку між відновленнями у порівнянні з прийнятими у господарствах (80 - 100 км) економічна ефективність від застосування нового методу оптимізації міжремонтного наробітку (для культиватора КПС-4 за річного наробітку 400 га) становить у середньому 276 грн. на рік.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.248 +
Шифр НБУВ: РА353004

Рубрики:

      
7.

Бурдега В.Ю. 
Обгрунтування параметрів борони з гнутоштабовими зубами: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.11 / В.Ю. Бурдега ; Львів. держ. аграр. ун-т. — Л., 2004. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано можливість підвищення якості поверхневого обробітку грунту та зменшення його енергетичних затрат шляхом використання борони з гнутоштабовими зубами. Досліджено процес розпушування грунту на підставі вивчення явища об'ємної концентрації різноспрямованих напружень у грунтовій скибі. Вперше розроблено конструкцію гнутоштабового зуба, що забезпечує об'ємне різноспрямоване деформування грунтової скиби. Обгрунтовано раціональні геометричні параметри гнутоштабового зуба на базі врахування системних вимог щодо його функціонування у складі борони. Експериментально досліджено показники роботи різних варіантів борони з неоднаковою кількістю гнутоштабових зубів, визначено економічний ефект їх використання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.22 +
Шифр НБУВ: РА333426

Рубрики:

      
8.

Ветохін В. І. 
Системні та фізико-механічні основи проектування розпушувачів грунту: автореф. дис. ... д-ра техн. наук : 05.05.11 / В. І. Ветохін ; Ін-т механізації та електрифікації сільськ. госп-ва. — Глеваха, 2010. — 40 с. — укp.

Розроблено ієрархічну систему властивостей і параметрів стану грунту. Показано, що протиріччя між стабільністю в часі тривимірної геометричної форми робочого органу та динамічним у часі процесом деформування грунту усувається тим, що робочий орган і шар грунту утворюють систему з властивістю самоадаптації. Запропоновано модель кришення шару грунту в системі "джерело енергії - робочий орган - шар грунту". Показано роль проміжного тіла з ущільненого грунту, що реалізує механізм самоадаптації системи та виконує функції частини робочої поверхні, яка динамічно змінюється, та регулятора к.к.д. Розглянуто здатність долотоподібних робочих органів перетворювати локальне стискання грунту у деформації зсуву з розтягненням об'єму скиби, який призводить до зменшення енерговитрат за кришення. Виділено три класи розпушувачів грунту: долотоподібні, ножеподібні та долото-полицеві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.2-12
Шифр НБУВ: РА376021 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Гаврильченко О.С. 
Обгрунтування параметрів та розробка конструкції культиваторних лап з криволінійним лезом: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.11 / О.С. Гаврильченко ; УААН. Нац. наук. центр "Ін-т механізації та електрифікації сіл. госп-ва" (ННЦ "ІМЕСГ"). — Глеваха, 2005. — 20 с. — укp.

Наведено результати теоретичних і експериментальних досліджень щодо створення культиваторних лап з криволінійним лезом, здатних до самоочищення від налиплого грунту та бур'янів. Установлено явище пристінного ефекту та наявність зони застою грунту, що рухається, на кінці крила лапи, в якій зависають бур'яни. Запропоновано спосіб усунення пристінного ефекту шляхом виготовлення леза лапи у вигляді кривої лінії, зокрема логарифмічної спіралі. З'ясовано, що виготовлення леза за логарифмічною спіраллю дозволяє підсилити потік грунту пропорційно його переміщенню вздовж леза. Розроблено алгоритм конструювання й обгрунтування параметрів поверхні даних лап різних типорозмірів. Наведено результати порівняльних агротехнічних випробувань культиваторних лап з прямолінійним і криволінійним лезом, а також показано перевагу останніх.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.24-1 +
Шифр НБУВ: РА339080

Рубрики:

      
10.

Голій О.В. 
Обгрунтування процесу та параметрів знаряддя для механічного знищення бур'янів у посівах цукрових буряків: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.11 / О.В. Голій ; УААН. Нац. наук. центр "Ін-т механізації та електрифікації сіл. госп-ва" (ННЦ "ІМЕСГ"). — Глеваха, 2005. — 20 с. — укp.

Розроблено наукові засади процесу механічної вибірковості видалення сходів рослин під час обробітку грунту на посівах буряків. Запропоновано модель взаємодії пружинного зуба з грунтом, в якому є наявною коренева система сходів рослин. Синтезовано робочий елемент - пружинний зуб, з застосуванням якого реалізується процес механічної вибірковості видалення сходів рослин. Уперше розроблено математичну модель руху пружинного зуба оригінальної конструкції у грунті. Наведено розрахункові моделі його прогину та переміщення у грунті. Одержано аналітичні залежності процесу взаємодії пружинного зуба з елементами опору (сходи рослин, грунт). Виведено аналітичні залежності для визначення конструктивних і експлуатаційних параметрів пружинного зуба та борони.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П215.2-467 + П072.2-1 +
Шифр НБУВ: РА338954

Рубрики:

      
11.

Гончаренко О. О. 
Розробка технології і обгрунтування параметрів відновлення шліцьових валів сільськогосподарських машин: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.05.11 / О. О. Гончаренко ; Харк. нац. техн. ун-т с. г. ім. П. Василенка. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Проведено порівняльний розрахунок температурних полів і напружень за різних технологій відновлення шліцьових валів, яким підтверджено перевагу методу нанесення покриттів по гвинтовій лінії з подальшим зміцненням СВЧ. Наведено діаграму взаємозв'язку чинників. Проведено оцінювання надійності відновлених шліцьових валів згідно розробленої технології методом скінченних елементів, яка враховує зміни властивостей за умов експлуатації. Шляхом моделювання встановлено основні чинники, які впливають на технологічний стан вала.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.2-3 + П072.2-983
Шифр НБУВ: РА375908 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Гуков Я.С. 
Механіко-технологічне обгрунтування енергозберігаючих засобів для механізації обробітку грунту в умовах України: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.20.01 / Я.С. Гуков ; Ін-т механізації та електрифікації сіл. госп-ва УААН. — Глеваха, 1998. — 32 с. — укp.

В роботі викладені результати теоретичних та експериментальних досліджень пов'язаних з механізацією обробітку грунту, обгрунтування параметрів робочих органів технологічних конструктивних схем грунтообробних знарядь. На основі системного підходу розроблений комплекс грунтообробних знарядь для системи господарської одиниці, який дозволяє тратити мінімальну кількість енергії при приведенні коренемісткого шару грунту до стану, якого вимагає вирощувана культура на конкретному полі. Приведені дані про ефективність результатів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.2-12,022

Рубрики:

      
13.

Дюжаєв В.П. 
Обгрунтування технологічних та конструктивних параметрів пружної підвіски корпусу плуга: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.11 / В.П. Дюжаєв ; Тавр. держ. агротехн. акад. — Мелітополь, 2007. — 24 с. — укp.

Виконано якісну ідентифікацію коливальної системи - корпус плуга на пружній підвісці, що грунтується на дослідженні плуга за умов нормального функціонування та дозволяє визначити тип диференціального рівняння руху коливальної системи. Розроблено математичну модель динаміки взаємодії корпусу плуга на пружній підвісці з грунтом, що дозволяє здійснювати моделювання динамічної системи з урахуванням нелінійної характеристики пружного елемента, стохастичності вхідної дії, динамічних, кінематичних і технологічних параметрів системи. Проведено імітаційне моделювання динамічної системи корпус плуга на пружній підвісці - грунт, яке дозволяє досліджувати математичну модель на ЕОМ, змінювати у широких межах конструктивні та технологічні параметри системи. Обгрунтовано жорсткість пружного елемента підвіски, яка забезпечує раціональний режим роботи корпусу плуга, що забезпечує зниження тягового опору під час роботи плуга за різноманітних грунтових і технологічних умов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.21-12 +
Шифр НБУВ: РА349583

Рубрики:

      
14.

Замойська К.В. 
Обгрунтування параметрів ротаційного розпушувача грунту: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.11 / К.В. Замойська ; Львів. нац. аграр. ун-т. — Л., 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено питання підвищення якості виконання технологічного процесу передпосівного обробітку грунту ротаційним розпушувачем і зменшення енергетичних затрат на процес обробітку. Наведено результати теоретичних і експериментальних досліджень процесу роботи ротаційного розпушувача грунту. Обгрунтовано його раціональні конструкційно-технологічні параметри. Експериментально досліджено вплив цих параметрів і фізико-механічних властивостей грунту на якісні й енергетичні показники роботи розпушувача під час передпосівного суцільного обробітку грунту. Розроблено інженерну методику розрахунку ротаційних розпушувачів, перевірено їх роботоздатність для різних типів грунту. Проведено виробничі випробування ротаційного розпушувача під час передпосівного обробітку грунту та розраховано економічний ефект його використання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.24 +
Шифр НБУВ: РА357702

Рубрики:

      
15.

Кіяшко В.М. 
Обгрунтування технологічного процесу комбінованої грунтообробної машини: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.11 / В.М. Кіяшко ; Харк. нац. техн. ун-т сільськ. госп-ва ім. П.Василенка. — Х., 2005. — 17 с. — укp.

Розглянуто питання зниження енергоємності та покращання якості обробітку грунту комбінованої грунтообробної машини АГРО-3. Розроблено математичні моделі взаємодії з грунтом чизельних робочих органів та динамічного функціонування грунтообробної машини. Обгрунтовано відповідно в дво- та тривимірних просторах профілі долота та наральника, одержано залежності коливань рами машини від її маси та відстані від точки причепа до центра мас. Визначено якісні та енергетичні показники роботи комбінованої грунтообробної машини із запропонованими змінами технологічного процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.2 +
Шифр НБУВ: РА339692

Рубрики:

      
16.

Кованько В.В. 
Наукові основи створення підземнорухомих біонічно-синтезованих пристроїв підвищеної ефективності: автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.05.04 / В.В. Кованько ; Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт. — К., 2007. — 27 с. — укp.

Визначено механізм процесу переміщення у грунтовому середовищі тіл за статичного розпірно-дискретного проколу, зумовлений відсутністю бокового опору від сил тертя, суміщеного у часі з лобовим опором, що забезпечує його енергозберігальний характер. Побудовано математичну модель процесу взаємодії біологічного прототипу з грунтом та аналітично розкрито фізичну суть поступального розпірно-дискретного руху. Розроблено метод формування нових технічних рішень підземнорухових пристроїв (ПРП) шляхом синтезу механічних аналогів елементів цієї моделі й одержання раціональної конструкції, що забезпечує наближення їх властивостей до властивостей еволюційно-оптимізованої конструкції біологічного прототипу. Теоретично встановлено й експериментально доведено правильність основних закономірностей взаємодії біонічно-синтезованих ПРП з грунтом, а саме: залежність оптимальної геометрії носової частини та мінімальної сили опору грунту як пружно-в'язко-пластичного середовища від швидкості руху, його фізико-механічних властивостей та інших чинників; розмір утворюваної зони пружно-пластичних деформацій на величину контактного тиску грунту на еластичні оболонки фіксуючих камер; залежність їх лінійних параметрів від сили опору грунту носовій частині, його фізико-механічних властивостей та швидкості переміщення, залежність сили дії носової частини на грунт від тиску робочого тіла та кількості ступенів, що дозволяє підвищити ефективність застосування таких пристроїв за рахунок забезпечення необхідних параметрів. Удосконалено розрахунки й обгрунтовано доцільність і технічну можливість створення ПРП підвищеної ефективності за принципом біологічного прототипу. Розвинуто принципи, на базі яких класифіковано нові ПРП підвищеної ефективності, яка є підгрунтям їх розвитку та вдосконалення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.2-1 +
Шифр НБУВ: РА353356

Рубрики:

      
17.

Ковбаса В.П. 
Механіко-технологічне обгрунтування оптимізації взаємодії робочих органів з грунтом: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.05.11 / В.П. Ковбаса ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2006. — 35 с. — укp.

Обгрунтовано інтегральний показник оптимізації параметрів і режимів роботи просторових грунтообробних робочих органів. Розроблено механічну модель і фізичні рівняння зв'язку напружень з деформаціями грунту у двох фазах деформування: пружно-в'язного та в'язко-пластичного. На підставі розв'язку просторових контактних задач механіки суцільного середовища залежностей розподілу переміщень, деформацій і напружень у грунтовому напівпросторі перед робочими органами двох типів: пасивним і ротаційним. Виведено функціональні залежності розподілу тиску за поверхнею контакту робочого органу - грунту для пасивних робочих органів (просторова задача). Визначено інтегральну функцію оптимізації параметрів і режимів роботи грунтообробних робочих органів за різних властивостей грунту. Запропоновано нову ефективну методику визначення показників механічних властивостей грунту. Розроблено методику оптимізації параметрів і режимів роботи грунтообробних робочих органів пасивного типу для певних грунтових умов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.2 +
Шифр НБУВ: РА341951

Рубрики:

      
18.

Ковязин О.С. 
Обгрунтування конструктивно-технологічних параметрів лемішно-барабанного сепаратора грунту: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.11 / О.С. Ковязин ; Тавр. держ. агротехн. акад. — Мелітополь, 2007. — 16 с. — укp.

Запропоновано використовувати демішно-барабанний сепаратор для передпосівного обробітку грунту. За результатами теоретичних досліджень визначено максимальну швидкість руху сепаратора. Установлено, що мінімальна кутова швидкість барабанів за умов її визначення з урахуванням пропускної спроможності сепаратора, є найкращою для сепарації. Обгрунтовано параметри пруткового лемеша, активного котка, форми прутків, відносного розташування прутків барабанів. За результатами експериментальних досліджень одержано залежності, які характеризують вплив конструктивно-технологічних параметрів сепаратора грунту на пошаровий розподіл грунтових агрегатів за розмірами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.2 +
Шифр НБУВ: РА349551

Рубрики:

      
19.

Коломієць С.М. 
Підвищення сталості руху причіпного широкозахватного культиватора: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.11 / С.М. Коломієць ; Тавр. держ. агротехн. акад.. — Мелітополь, 2003. — 18 с. — укp.

Розроблено новий метод зміни довжини спиці причіпного культиватора без зміни його конструкції. Встановлено залежності кутових відхилень та кутової швидкості кутових коливань культиватора від статистичних параметрів нерівностей поверхні поля, конструктивних особливостей культиватора та швидкісних режимів його руху. Запропоновано оцінні показники ступеня сталості руху культиватора. Обгрунтовано оптимальні параметри тягово-зчіпного пристрою з перемінною довжиною спиці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.248.02 +
Шифр НБУВ: РА323002

Рубрики:

      
20.

Крижачківський Р.М. 
Обгрунтування конструктивно-технологічної системи й параметрів робочих органів машин для передпосівного обробітку грунту: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.11 / Р.М. Крижачківський ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Запропоновано нову методику створення грунтообробних машин для передпосівного обробітку грунту за умов зрошування з врахуванням агрофізичних властивостей орного горизонту. Наведено математичну модель процесу сепарації грунту двобарабанним грунтовим сепаратором та теоретично досліджено вплив його конструктивно-технологічних параметрів на умови сепарації та продуктивність, що надало змогу зменшити розміри конструкції. Розроблено та реалізовано у конструкції двобарабанного грунтового сепаратора нові конструктивно-технологічні рішення, за якими створено грунтообробний модуль для передпосівного обробітку грунту під просапні культури за умов зрошування. Базуючись на запропонованій методиці, одержано емпіричні залежності повноти розподілу пошарового агрегатного складу грунту у шарі 0 - 10 см від конструктивно-технологічних параметрів та режимів роботи двобарабанного грунтового сепаратора. За результатами теоретичних і експериментальних досліджень розроблено алгоритм, за яким визначено основні конструктивно-технологічні параметри грунтового сепаратора для грунтово-кліматичних умов зрошуваного землеробства півдня України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.2 +
Шифр НБУВ: РА337472

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського