Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (17)Реферативна база даних (723)Книжкові видання та компакт-диски (559)Журнали та продовжувані видання (162)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш103$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 39
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Ільченко В.І. 
Експресія власних назв як засіб публіцистики: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / В.І. Ільченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 2003. — 20 с. — укp.

На базі матеріалів українських, російських та англомовних засобів масової інформації (ЗМІ) показано, що актуалізація стилістичних можливостей онімії є одним з найпопулярніших засобів публіцистики. Розглянуто особливості творення соціальних конотацій власних назв у ЗМІ залежно від екстралінгвальних чинників. Проаналізовано прийоми актуалізації соціального складника у значенні реального імені, побудовані за різних способів тропеїчного вживання онімів, а також синтаксичних фігур. Досліджено особливості експресивного вживання імен у заголовкових комплексах та на рівні тексту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.16 + Ш107.715 +
Шифр НБУВ: РА328256

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
2.

Абкадиров Р.Р. 
Геотопонімічна індикація господарсько-культурних типів освоєння Криму: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.02 / Р.Р. Абкадиров ; НАН України. Ін-т географії. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Наведено визначення геотопонімічної системи, сформульовано її особливості, відмінні від інших типів суспільно-географічних систем. Розкрито механізм взаємодії геотопонімічної системи з процесом господарського освоєння територій. Здійснено спеціалізоване геотопонімічне районування території Криму за оригінальною авторською методикою. Обгрунтовано геотопонімічну індикацію господарсько-культурних типів освоєння територій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д8в4(45УКР7-6КРМ) + Ш103.161 + У049(4Укр-6Кри)
Шифр НБУВ: РА316928 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
3.

Білоусова В.В. 
Типологія формально-семантичних змін англо-американських запозичень з формантом -ing у різносистемних мовах: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / В.В. Білоусова ; Донецьк. Нац. ун-т. — Донецьк, 2009. — 21 с. — укp.

Досліджено типології формально-семантичних змін англо-американських запозичень з полісемічним формантом -ing у різносистемних мовах з позицій сучасних мовних універсалій та унікалій. Визначення типології універсальних, фреквентальних та унікальних формально-семантичних змін англомовних запозичень на -ing базовано на зіставленні формальних і змістових виявів дериваційного значення. Досліджено процес утворення похідних з формантом -ing в англійській мовній системі за типовими сталими (словотворення) та потенційними моделями (формотворення), визначено підтипи основних словотвірних значень, які запозичуються мовами-реципієнтами у процесі запозичення. Встановлено універсальні типи англомовних запозичень на -ing у різносистемних мовах-реципієнтах, визначено унікальні формально-семантичних змін англомовних запозичень на -ing, які досліджено на базі структурних та семантичних трансформацій. Проаналізовано словотвірну потенцію англомовного полісемічного форманта -ing та описано мовні та позамовні чинники, що сприяють активізації англомовної експансії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.22 + Ш143.21-322 +
Шифр НБУВ: РА363727

Рубрики:

      
4.

Бакай 
Формування фразеології в переломні моменти історії народів Європи (на матеріалі української, російської, англійської, німецької, французької мов у періоди Першої та Другої світових воєн): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / Б.Я. Бакай ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 16 с. — укp.

Висвітлено склад фразеологічних інновацій за час Першої та Другої світових воєн, запропоновано їх порівняльно-зіставний аналіз на матеріалі східнослов'янських (українська, російська), германських (англійська, німецька), романської (французька) мов; визначено гносеологічні та онтологічні фактори формування їх загальних і специфічних рис. Встановлено тематичні групи, джерела, шляхи виникнення стійких словесних комплексів (ССК).Здійснено тематичну класифікацію ССК вказаних мов за часів Першої та Другої світових воєн. Визначено функціональні типи неологічних ССК і тенденції фразеоформування, подальший розвиток фразеологізмів у аналізованих мовних системах. Результати дослідження можна використовувати під час укладання словників, а також для подальших наукових досліджень і викладання вказаних мов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.3
Шифр НБУВ: РА311463 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Балабан О.О. 
Метафора як семантична універсалія: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / О.О. Балабан ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2006. — 20 с. — укp.

Уточнено зміст поняття семантичної універсалії. Визначено роль і місце метафори в системі семантичних універсалій. Представлено семантико-кореляційну типологію метафор. Встановлено лексико-семантичні закономірності творення метафор в англійській, французькій, російській та українських мовах. Показано специфіку семантичних трансформацій метафор на рівні архісем та диференційних сем. Визначено когнітивно-прагматичні особливості метафор у художньому мовленні на рівні еквівалентності/лакунарності, концептосфер, семіотичних опозицій, а також фреймової ієрархії. Семантико-кореляційну типологію представлено такими типами метафор, як прозора, полісемічна, антропоморфна, синонімічна, синестетична та семантичних полів. Виявлено, що в структурі лексичного значення метафори відбуваються такі явища, як заміна архісеми і актуалізація, додавання нових, генералізація або випадіння диференційних сем. Виявлено, що у досліджуваних мовах мають місце три типи метафоричних концептів: еквівалентні, частково-еквівалентні та метафоричних лакун. З'ясовано, що в когнітивному аспекті метафорі притаманні такі риси, як інтерактивність, універсальність і національна специфіка, які проявляються у наступних концептуальних фреймах: предметноцентричному, фізичному, антропометричному, анімальному, антропоморфному, синестетичному та фреймі семантичного поля.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.1 + Ш103.1 + Ш103.1
Шифр НБУВ: РА346632

Рубрики:

      
6.

Баран Я.А. 
Фразеологія у системі мови: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.15 / Я.А. Баран ; Ін-т укр. мови НАН України. — К., 1998. — 32 с. — укp.

Дисертація присвячена проблемі визначення системного і рівневого статусу фразеології: доведено належність фразеологізмів до лексичної системи і до лексичного рівня мови, а також відсутність фразеологічного рівня, визначено місце фразеології у системі лінгвістичних дисциплін. Запропоновано новий підхід до визначення системи, в основі якого лежать поняття функціонального поля, функціональної вичерпності, правил функціонування і регулярності взаємодії одиниць. Визначено онтологічні і функціональні властивості фразеологізмів як знаків мови, дано визначення фразеологізму, незалежно від його структурно-граматичної будови, як віртуального знака мовної системи з позиції загальної фразеології. Доведено, що фразеологізмам не притаманна модельованість як поєднання типової структури з типовим значенням.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.3

Рубрики:

      
7.

Безпаленко А. М. 
Слово в аспекті гештальт-теорії. Принцип суміжності: автореф. дис. ... д-ра філол. наук : 10.02.15 / А. М. Безпаленко ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2010. — 34 с. — укp.

Досліджено мінливість плану вираження та плану змісту слова з метою виявлення й опису психічного механізму, яке призводить до цієї мінливості. Зазначену проблематику вперше у вітчизняному мовознавстві системно розглянуто з позицій Гештальт-теорії. В основі зародження деформацій у плані вираження та змісту слова лежить гештальтний принцип: дві суміжні фігури в гештальті слова спочатку несвідомо не розрізняються і тому легко субституються одна одною. Згодом, в результаті повторювання, така субституція стає фактом мовної норми. Істинність зазначеного положення доведена аналізом синхронічних і діахронічних змін у плані змісту та вираження слів різноструктурних мов - української, російської, іспанської, англійської та німецької, які є базовими у дослідженні, а також слів інших мов індоєвропейської сім'ї. Звукові та семантичні зміни у слові мають квантові характеристики. Поняття суміжності характеризується як найменша різниця (відстань) між двома квантовими станами. Введення поняття кванта та семантичної енергії у мовний аналіз дає можливість екстраполювати постулати Бора на лінгвістику.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.11
Шифр НБУВ: РА376811 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Бойчук І.В. 
Адаптація французьких онімів в українській та російській мовах: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / І.В. Бойчук ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто основні ономастичні поля, значну увагу приділено антропонімії та топонімії. Встановлено, що сучасний французький ономастикон, який пройшов довгий шлях свого розвитку, охоплює крім французьких онімів, значний алогенний прошарок, що необхідно враховувати під час адаптації французької онімної лексики. Запропновано рубрикацію для антропонімії та топонімії у французкій мові. Описано особливості французьких особових імен та варіанти їх адаптації. Вивчено лінгвальні та екстралінгвальні умови запозичення французької онімної лексики в українській та російській мовах. Подано характеристику ролі традицій в адаптації французьких онімів. Запропоновано періодизацію їх адаптації. Детально розглянуто фонетичну адаптацію та графічну реалізацію французьких онімів у сучасних українській та російській мовах: субституції в системі голосних, напівголосних, приголосних, а також передачу гемінат. Під час передачі французьких онімів засобами української або російської мов у деяких випадках виникають несправжні омоніми (проблема несправжньої омонімії). Описано морфологічну та структуру адаптацію онімних галицизмів. Особливу увагу приділено морфологічній адаптації хоронімів, ойконімів, відмінювання онімних галицизмів, родовій приналежності запозичуваних ойконімів, особливостям передачі ойконімів pluralia tantun, морфологічній адапатації оронімів, гідронімів, антропонімів. Висвітлено проблему родової приналежності запозичуваних гідронімів та антропонімів. Описано передачу демінутивної конструкції "le (la) + petit(e) + антропонім", передачу конструкції "прийменник de + ойконім", "прийменник de + хоронім", передачу антропонімів pluralia, передачу артиклів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.16
Шифр НБУВ: РА317837 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Брагіна Е.Р. 
Структурно-компонентний аналіз термінів кібернетики в англійській мові у зіставленні з українською та російською: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / Е.Р. Брагіна ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2001. — 18 с. — укp.

Виявлено загальні закономірності формування термінологічного фонду та встановлено схожість і відмінність у способах і засобах номінації у двох споріднених та одній неспорідненій мовах. Визначено номінативний характер термінології кібернетики, а також синтаксичний спосіб термінотворення, характерний для трьох мов. Визначено специфіку термінотворення у термінологічній системі (ТС) кібернетики, виражену у її циклічності. З одного боку, створення дво-, три- та полікомпонентних термінів - явище закономірне для будь-якої системи, що динамічно розвивається. Тип мови впливає на процес утворення таких термінів. Якщо для української та російської мов ТС властиве праве розширення, то для англійської - ліве, що пов'язано з синтетичним характером української та російської мов і з аналітичним характером англійської мови. З іншого боку, процес творення ТС у термінології йде паралельно з іншим, типовим для науки процесом - утворенням термінологічних стягнень, семантичної конденсації та абревіатур. Причому, останні виявляють також активність у термінотворенні, що свідчить про безперервний процес термінотворення у термінології кібернетики. Визначено присутність системних відношень (парадигматичних і синтагматичних) термінів кібернетики у різних галузях знань. Парадигматичний ряд є незамкнутим, а парадигматичні відношення не завжди мають регулярне вираження. У синтагматиці в одному лінійному ряду термінів кібернетики - різнорідні елементи. Виконано семантичну та морфологічну класифікацію компонентів різних структурних типів. Семантична визначеність терміна у трьох мовах досягається дефініцією поняття та роллю контексту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.4:З81
Шифр НБУВ: РА313877 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Бушаков В.А. 
Історична топонімія Криму: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.13 / В.А. Бушаков ; НАН України. Ін-т сходознав. ім. А.Кримського. — К., 2005. — 36 с. — укp.

Визначено та охарактеризовано основні етапи розвитку історичної топонімії Криму. Уперше висвітлено основні тенденції розвитку топонімічної системи кримськотатарської мови у контексті розселення, міграцій, господарської діяльності населення півострова. Досліджено питання щодо відродження цієї системи. Доведено відсутність у кримській історичній топонімії індоарійських реліктів, постульованих О.Трубачовим. Уперше всю кримську топонімію розглянуто в історичній динаміці та семантико-топологічному аспекті. Проаналізовано лексичний склад, семантичну базу, словотвірну структуру тюркської топонімії Криму у її повному обсязі. Зроблено спробу дослідити закономірності утворення й розвитку топонімії як релігійної топонімічної системи з використанням відповідних матеріалів щодо Криму. Запропоновано ряд етимологій кримських топонімів, регіональних термінів та етнонімів з залученням екстралінгвістичних даних та генетичних і семантичних паралелей з різних мов і регіонів. З використанням топонімічного матеріалу вивчено етногенез кримськотатарського народу, а також на підставі даних топонімії виявлено етногенетичні зв'язки кримських татар з іншими етносами. За результатами вивчення ойконімії з'ясовано схему еволюції тимчасових поселень татар-кочовиків у постійні селища. До наукового обігу введено значний топонімічний матеріал. Укладено картосхему кадиликів й каймакамств у Кримському ханстві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.161 + Ш163.291-316.1 + Д8 в(45УКР7-6КРИ)4 +
Шифр НБУВ: РА335162

Рубрики:

      
11.

Вакулик І.І. 
Запозичення з класичних мов у науковій термінології сучасних європейських мов (на матеріалі юридичних та економічних термінів української, російської, німецької, французької, англійської мов): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / І.І. Вакулик ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка, Ін-т філології. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Проведено аналіз системно-мовного і мовленнєвого функціонування термінів греко-латинського походження у межах термінологічних одиниць, що належать сучасним терміносистемам юридичних і економічних наук індоєвропейських і фінно-угорських мов. Описано відбиття у відповідних термінах ряду мов (української, російської, німецької, французької, англійської) семантичних процесів: синонімії, полісемії, антонімії. Вивчено участь у цих процесах терміноелементів класичного походження. Афікси та афіксоїди розглянуто як компоненти повного або часткового обрамлення сучасних термінів, структурна будова яких утворює ініціально-фінальний формантний код.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.4 + Ш12-34 +
Шифр НБУВ: РА332189

Рубрики:

      
12.

Вигівський 
Структурно-семантичні, стилістичні та прагматичні особливості військових омофраз (на матеріалі англомовної військової фразеології): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Валерій Лук'янович Вигівський ; Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.3 + Ш143.21-33
Шифр НБУВ: РА366153

Рубрики:

      
13.

Гамзюк М.В. 
Емотивність фразеологічної системи німецької мови (досвід дослідження в синхронії та діахронії): Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.04 / М.В. Гамзюк ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2001. — 31 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.3 + Ш143.24-33
Шифр НБУВ: РА315153 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Головчак Н.І. 
Німецькі прізвища Закарпаття: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Н.І. Головчак ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2003. — 20 с. — укp.

Комплесно досліджено німецькі прізвища Закарпаття. До наукового обігу введено та проаналізовано 1520 німецьких прізвищ не досліджуваного раніше антропонімічного матеріалу. Відзначено, що прізвищевий фактичний матеріал є першою спробою укладення повного списку німецьких прізвищ Закарпаття. Нетрадиційним є підхід до аналізу німецьких антропонімів у порівнянні до їх трактування в німецькій ономастичній літературі, зокрема пояснення допрізвищевої семантики твірних основ прізвищ, їх лексико-семантичної класифікації на категорії особових і неособових назв та їх поділу в межах цих категорій. У монографічних дослідженнях провідних німецьких ономастів (А.Баха, Й.-К.Брехенмахера, Г.Бауера, М.Горнунг, М.Готтшальда, В.Зайбіке, К.Кунце, В.Флейшера, Е.Шварца) німецькі прізвища проаналізовано переважно за мотивами номінації, що базується, здебільшого, на метафоризації та метонімізації. Досліджено вплив кількох офіційних мов на графічні варіанти німецьких прізвищ Закарпаття.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-316.2 + Ш103.162 +
Шифр НБУВ: РА325792

Рубрики:

      
15.

Жуйкова М.В. 
Генеза образної предикації в етнолінгвістичному аспекті: автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.01 ; 10.02.02 / М.В. Жуйкова ; Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні НАН України. — К., 2009. — 36 с. — укp.

Розглянуто внутрішньослівну семантичну деривацію предикатів української та російської мов у етнолінгвістичному аспекті. Виявлено зумовленість процесів семантичного розвитку традиційною культурою українського та російського народів. Показано вплив ціннісної картини світу на формування оцінних предикатів і метафоричних моделей. Уточнено суть поняття "символ метафори" завдяки проведеним когнітивним дослідженням. Розглянуто роль магічної практики у формуванні образних значень предикатів. Проаналізовано зв'язки між лексичною та фразеологічною підсистемами мови, побудовано когнітивно-генетичну типологію фразеологічних одиниць.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.3 + Ш141.12-33 + Ш141.14-33 +
Шифр НБУВ: РА363980

Рубрики:

      
16.

Забуранна О.В. 
Антропоцентризм фразеологічної семантики (на матеріалі фразеологічних одиниць української, перської, японської мов зі значенням відносного часу): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / О.В. Забуранна ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 18 с. — укp.

Зроблено спробу відмежувати антропоцентризм від інших явищ у сфері дії людського чинника, зокрема, антропометризму, антропоморфізму, суб'єктивності. Теоретично обгрунтовано антропоцентризм функціонально неантропоцентричних фразеологічних одиниць (ФО). Для виявлення багаторівневої присутності суб'єкта фразеологічної концептуалізації застосовано метод макрокомпонентного аналізу в поєднанні з фреймовим. З метою проведення аналізу введено суб'єкта як учасника сцени, початковий та кінцевий фрейми поєднані постаттю концептуалізатора (когнітивні та прагматичні перетворення). Фреймовий аналіз застосовано до ФО-неідіом, у цьому випадку відбувається переакцентування слотів. Встановлено спільні антропоцентричні принципи концептуалізації часової реальності в українській, перській та японській фразеології та відмінності, зумовлені особливостями мовних картин світу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.3 +
Шифр НБУВ: РА322668

Рубрики:

      
17.

Зикань Х.І. 
Георафічні назви м. Ужгорода та його околиць: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.09 / Х.І. Зикань ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2002. — 20 с. — укp.

З використанням описового, лінгвогеографічного та порівняльно-історичного методів проаналізовано географічні назви Ужгорода та його околиць в аспектах етимології та соціолінгвістики. Розглянуто культурологічну значущість, науково-теоретичне та практичне значення дослідження географічних назв та їх варіантів (фонетичних, морфологічних), а також їх першої фіксації угорськими та українськими писемними пам'ятками. З застосуванням порівняльно-історичного методу дослідження зіставлено старі назви, зафіксовані у письмових пам'ятках та географічних картах, з сучасними.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.161 + Д8в(45УКР3-43Ак)4
Шифр НБУВ: РА320241 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Канна В.Ю. 
Структура, функції та лексикографія конотативної топонімії: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / В.Ю. Канна ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2009. — 17 с. — укp.

Розглянуто структурні та функціонально-семантичні особливості різних за характером, причинами виникнення й умовами функціонування груп конототивних топонімів у російській, українській і англійській мовах. Комплексно досліджено структуру та функції відомих інтра- й інтерлінгвальних тополексем, виявлено у них компоненти, які визначають конототивний зміст семантичної аури. Вивчено досвід онімографії конототивних топонімів з метою його узагальнення та визначення перспектив розвитку цієї сфери ономастичної лексикографії у слов'янських (українській та російській) мовах. Виявлено фактори, які сприяють формуванню конототивної сфери та подальшій узулізації конототивної топонімії. Проведено критичний аналіз досвіду лексикографії власних назв - топонімів у аспекті виявлення "фонових" сем (або культурного компонента) у різних мовах і на цьому фоні проведено аналіз розвитку онімографії конототивної онімної лексики у працях Є.С. Отіна, зокрема, його Словнику конототивних власних імен. На підставі вивчення цієї онімографічної праці визначено його потенційну цінність для функціональної ономастики та показано напрямки подальшого розвитку та практики словникової роботи у сфері опису "фігуративної" онімії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.161 + Ш12-316.1 +
Шифр НБУВ: РА363912

Рубрики:

      
19.

Карпенко У.О. 
Концептний зміст фрейму "Збройне протистояння" у російській культурно-мовній традиції: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / У.О. Карпенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т філології. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено концепти у структурі фрейму "Збройне протистояння" російської культурно-мовної традиції. Уточнено первісне значення слова "концепт", етапи та підходи до його вивчення, структуру, а також проаналізовано наявні у сучасній науці визначення цього феномену та поняття концептосфери. Здійснено відмежування концепту від суміжних понять і термінологічних синонімів. На підставі аналізу теоретичних даних виведено три антиномії концепту. Обгрунтовано фреймовий підхід до аналізу концептів. Виявлено понятійні значення та з'ясовано зміст концептів ядра фрейму "Збройне протистояння" - позиції ім'я дії (сформованої концептами "Война", "Бой", "Сражение", "Битва", "Брань", "Поединок", "Набег"), а також визначено концептне наповнення периферійних фреймових позицій актант-суб'єкт ("Воин", "Герой", "Товарищ", "Молодец", "Брат", "Сын"), актант-об'єкт ("Враг"), мотив ("Родина", "Мир", "Победа", "Свобода", "Слава", "Месть"), властивості антанта ("Отвага", "Смелость", "Удаль", "Мужество"). За допомогою зіставлення виведених значень з англійським та італійським матеріалом виявлено типові та специфічні для російської культури концепти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.10 + Ш103.10 + Ш103.10
Шифр НБУВ: РА342031

Рубрики:

      
20.

Кислицина Н.М. 
Прикметники зі значенням узагальненої позитивної оцінки як фрагмент мовної картини світу (на матеріалі російської, української та англійської мов): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / Н.М. Кислицина ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2002. — 20 с. — укp.

У контрастивному аспекті досліджено лексико-семантичні підгрупи загальнооцінних позитивних прикметників (ЗПП) у російській, англійській та українській мовах як фрагмент мовної картини світу (частина цілого, ієрархічно організованого системного утворення). Запропоновано формалізовану метамову - ієрархію сем - як основу для проведення синхронно-порівняльних досліджень, як tetrium comparationis. Внаслідок вивчення семантики ЗПП виявлено типологічні закономірності та наведено типологічну характеристику фрагментів мовної картини світу в російській, українській та англійських мовах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.156
Шифр НБУВ: РА319285 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського