Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (5)Реферативна база даних (32)Книжкові видання та компакт-диски (88)Журнали та продовжувані видання (36)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш140/159$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 5
Представлено документи з 1 до 5

      
1.

Борщевський С. В. 
Доіндоєвропейський субстрат у лексиці слов'янських, германських і романських мов (на матеріалі української, польської, англійської, німецької та італійської мов): автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.15 / С. В. Борщевський ; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Запропоновано новий підхід до загальнолінгвістичного, порівняльно-історичного та типологічного вивчення субстрату в контексті лінгвістичної контактології з опорою на позамовні свідчення суміжних із лінгвістикою дисциплін. Розроблено методичний алгоритм дослідження та надано схему хронологічної стратифікації та генеалогічної ідентифікації гіпотетично субстратної лексики. Введено в науковий обіг термінологічне сполучення "реліктивна контактема" на позначення лексеми субстратного походження. Встановлено, що слов'янські, романські та германські лексеми невідомого походження успадковані з гетерогенних доіндоєвропейських субстратних мов, які входили до складу доіндоевропейського мовного союзу. Визначено типи авторських етимологічних гіпотез із неіндоєвропейським компонентом та обгрунтовано правомірність перенесення принципів міжродинного порівняльно-історичного дослідження мов в аспекті віддаленої спорідненості на вивчення субстратної лексики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.731 + Ш140/159-3
Шифр НБУВ: РА379048 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Пономаренко В.П. 
Еволюція засобів звертання в індоєвропейських мовах: компаративно-типологічний аспект: автореф. дис. ... д-ра філол. наук: 10.02.17 / В.П. Пономаренко ; Київ. нац. лінгвіст. ун-т. — К., 2010. — 32 с. — укp.

Розкито співвідношення, що склалося внаслідок впливу специфічної вторинної номінації, стосовно особових займенників між значенням нейтральності (неформальності) й увічливості (формальності) засобів звертання. Доведено відносну роль генеалогічного фактора у формуванні зіставлюваних алокутивних систем і своєрідність їх еволюції в індоєвропейських мовах. Виявлено значне різноманіття структур звертання та корпусу його засобів у різних мовах, а також чергування етапів, позначених зростанням або зменшенням кількості форм звертання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш140/159-212.4 + Ш100.751 +
Шифр НБУВ: РА370881 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Коваленко І.Д. 
Індоєвропейські корені на позначення непрямого руху з кореневим архетипом I(S)KER(T)/I- та їх рефлекси: Автореф. дис... канд. філол. наук / І.Д. Коваленко ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2002. — 20 с. — укp.

Проаналізовано особливості семантичного розвитку індоєвропейської лексики, утвореної від споріднених праформ на позначення непрямого руху з кореневим архетипом (S)KER(T)-, представлено фонетичну та морфологічну характеристики сегментів індоєвропейського кореневого архетипу (S)KER(T)-, семантичну класифікацію його рефлексів. Широкий значеннєвий спектр континуантів досліджуваного архетипу пояснюється активністю семи кривизни, смисловою полівалентністю дій звивання, згинання, обертання у матеріальній і духовній культурі індоєвропейців. На матеріалі рефлексів індоєвропейського кореневого архетипу (S)KER(T)- встановлено потенціал семантичного зближення значень "гнути" та "різати", визначено типи семантичних мотивацій, що реалізуються за допомогою механізмів метафоризації, метонімізації, табуїзації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш140/159-21
Шифр НБУВ: РА317633 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Басиров 
Словотвір дієслів із рефлексивним комплексом в індоєвропейських мовах: автореф. дис... д-ра. філол. наук: 10.02.17 / Шаміль Рафаїлович Басиров ; Київський національний лінгвістичний ун-т. — К., 2006. — 32 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш140/159-212.5*20
Шифр НБУВ: РА351502

Рубрики:

      
5.

Василевська О.П. 
Структурні зміни у пізньолатинському реченні: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.14 / О.П. Василевська ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено структуру пізньолатинського речення, в якій відображено зміни, зумовлені поступовим переходом від синтетичної до аналітичної конструкції. Наведено погляди римських риторів та граматиків щодо послідовності елементів речення, які дозволяють зрозуміти той факт, що порядок слів у класичній латині був відносно вільним, не мав граматичного значення і належав до сфери стилістики. Вивчення структурних змін у пізньолатинському реченні здійснено на базі вербоцентричної концепції, тобто порядок послідовності елементів визначається їх положенням щодо дієслова-присудка. Досліджено позицію дієслова-присудка у головному та підрядному реченні, а також її зміни у порівнянні з положенням у реченні класичної латинської мови. Розглянуто положення щодо дієслова-присудка підмета, прямого та непрямого додатків, обставин й обставинних конструкцій різного типу у головному та підрядному реченні. Розглянуто розвиток конструкції - іменник і його означення: прикметник, займенник, числівник, дієприкметник, атрибутивний генетив. Визначено чинники, що зумовили зміни у структурі речення, зокрема, закономірний внутрішній розвиток мови, вплив класичної конструкції й екстралігвістичних факторів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш102.21 + Ш140/159-022 +
Шифр НБУВ: РА338629

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського