Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (14)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш143-3$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 5
Представлено документи з 1 до 5

      
1.

Попік І.П. 
Лексико-семантичне поле "жестикуляція" в мові та мовленні (на матеріалі англомовних словників і текстів): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / І.П. Попік ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2004. — 23 с.: рис. — укp.

Досліджено семіотичну проблему співвідношення вербального та паравербального кодів людської комунікації. Вивчено вербальне означення кінеми, що трактується як протознак. У семантичній структурі вербалізованої кінеми виділено три обов'язкових вузли, що входять в означуване вербалізованої кінеми: "що рухається", "як рухається" та "для чого рухається". Зазначено, що вербалізовані кінеми, зареєстровані в словниках, є конституентами мовного лексико-семантичного поля (ЛСП) "жестикуляція", мовленнєві позначення кінем, тобто знакових жестів, утворюють мовленнєві ЛСП "жестикуляція". Показано, що ядерно-периферійна будова поля у мові підпорядковується семантичному принципу гіперо-гіпонімічних відношень між його конституентами, а у мовленні - принципу комунікативної активності, попиту номінованих жестів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143-31 +
Шифр НБУВ: РА331295

Рубрики:

      
2.

Леськів А.З. 
Лінгвостилістичні особливості комічного відображення дійсності (на матеріалі американських романів "чорного гумору"): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / А.З. Леськів ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2005. — 19 с. — укp.

Проаналізовано мовні чинники створення комічного ефекту у романах письменників, що належать до школи "чорного гумору", диференційовано лігвостилістичні засоби комічного відображення дійсності у конвенційній та неконвенційній прозі. Досліджено реалізацію іронії, гротеску, пародіювання, пародоксу, мовної гри та інших засобів комізму на різних рівнях текстових фрагментів. Зауважено, що оскільки основними референтами висміювання "чорних гумористів" часто є негативні емоційно-психологічні та фізіологічні відчуття та стани людини, такі як страх, втома, кволість, відчай, смерть, найвищу абсолютну частотність уживання мають лексичні одиниці негативної конотації, що позначають зазначені відчуття та стани. Цю лексику об'єднано у лексико-семантичні поля та фрейми, у межах яких висвітлено їх стилістичне функціонування, прагматику та дискурсну актуалізацію. На підставі проведеного дослідження здійснено поглиблене трактування теорії комічного, що є наявним у романах "чорного гумору".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143-31 + Ш401.17 + Ш5(7СОЕ)-337 +
Шифр НБУВ: РА335630

Рубрики:

      
3.

Материнська О.В. 
Семантика найменувань частин тіла в англійській, німецькій, українській та російській мовах: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / О.В. Материнська ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2005. — 20 с. — укp.

Проведено дослідження семантики найменувань частин тіла (НЧТ) в англійській, німецькій, українській та російській мовах. Встановлено високий рівень полісемічності та частотності вживання аналізованих одиниць, виявлено спільність їх походження та велике соціо-когнітивне значення для людини. Здійснено комплексне вивчення семантичного потенціалу НЧТ на синхронічному та діахронічному рівнях, у стандартній літературній мові, у слензі та у галузі термінології. Встановлено кореляції між полісемією та лексичною стійкістю лексем, їх частотністю, розвитком первинних і вторинних значень, виявлено певні особливості когнітивних процесів у різних народів. Визначено типи походження та розповсюдження НЧТ, а також семантичних змін під час утворення прямих та переносних значень НЧТ. Досліджено рівень полісемічності НЧТ у стандартній мові, слензі та галузі термінології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.751 + Ш143-31 + Ш141-31 +
Шифр НБУВ: РА339999

Рубрики:

      
4.

Огуй О.Д. 
Системно-квантитативні аспекти полісемії в німецькій мові (синхронія, діахронія та панхронія): Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.04 / О.Д. Огуй ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 37 с. — укp.

На основі синтезуючого вивчення полісемії у різних часових аспектах з позиції мовця (концепція лексико-семантичного варіювання) та слухача (концепція невизначеності) запропоновано голістичне розуміння полісемії як складного мовносіткового процесу, що має певні кореляції зі структурами головного мозку та світом природних явищ. За даних умов полісемію розглянуто крізь призму експериментальних та кількісних досліджень у синхронії, що дозволяє переосмислити звичні семантичні процеси, пов'язані з полісемією. Вивчення полісемії за допомогою апроксимативно-квантитивних методик в діахронії як результату семантичної зміни та в панхронії як певної регулярності даного процесу допомагає визначити змінні, необхідні для створення неокласичної теорії мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143-311
Шифр НБУВ: РА310222 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Ситенко О.О. 
Функціонально-семантичне поле здрібнілості в слов'янських та германських мовах: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / О.О. Ситенко ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2008. — 20 с. — укp.

На матеріалі сучаних слов'янських і германських мов (української, російської, англійської, німецької) проведено загальнотеоретичний і типологічний аналіз функціонально-семантичного поля (ФСП) демінутивності. Визначено критерії виділення ядерних/неядерних площин ФСП демінутивності у слов'янських і германських мовах. Визначено структуру концентрично-кільцевої організації ФСП демінутивності та наповненість її кіл. Виявлено особливості парадигматичної структури ФСП демінутивності, встановлено ієрархію синтетичних та аналітичних засобів утворення демінутивно-ступеневих іменникових, прикметникових, займенникових, числівникових, дієслівних, прислівникових і вигукових форм у досліджуваних мовах. Особливу увагу приділено вивченню функціонально-стилістичних особливостей демінутивних одиниць у слов'янських і германських мовах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141-315.5 + Ш143-315.5 +
Шифр НБУВ: РА357262

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського