Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (382)Книжкові видання та компакт-диски (173)Журнали та продовжувані видання (21)
Пошуковий запит: (<.>U=Д249$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
Категорія: Науки про Землю   
1.

Воскресенська О.М. 
Глобальні процеси в системі океан-атмосфера та їх вплив на природні аномалії Атлантико-Європейського регіону: Автореф. дис... д-ра геогр. наук: 11.00.08 / О.М. Воскресенська ; Мор. гідрофіз. ін-т НАН України. — Севастополь, 2005. — 31 с. — укp.

Встановлено закономірності формування фізико-географічних особливостей у природних аномаліях Атлантико-Європейського регіону під дією великомасштабних процесів у системі океан - атмосфера Атлантичного та Тихого океанів. Вивчено природно-часову мінливість північноатлантичного коливання міжрічного та міждесятилітнього масштабів, надано оцінку її впливу на природні аномалії Атлантико-Європейського регіону. Проаналізовано роль різних чинників, що формують міждесятилітню мінливість взаємодії в системі океан - атмосфера Північної Атлантики. Розглянуто особливості мінливості кліматичних характеристик приморських курортів Чорного та Середземного морів під впливом глобальних процесів у системі океан - атмосфера та наведено рекомендації щодо раціонального використання рекреаційного потенціалу приморських курортів Європейського регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д245.12 + Д249(922:0)47 +
Шифр НБУВ: РА339652

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
2.

Дворецька І.В. 
Динаміка окремих хімічних складових та оптичних властивостей атмосфери над територією України: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.09 / І.В. Дворецька ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 18 с. — укp.

Вперше змодельовано сезонний хід загального вмісту атмосферного озону (ЗВО), альбедо та аерозольного індексу над Україною з високим просторовим розподілом. Побудовано поля впливу глобальних геофізичних факторів на ЗВО, альбедо та аерозольний індекс в Україні. Досліджено особливості впливу глобальних геофізичних факторів на хімічні складові та оптичні властивості атмосфери до та після виверження вулкану Пінатубо (1991 р.). Встановлено та визначено причину зростання впливу глобальних геофізичних факторів на аерозольний індекс після виверження вулкану.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д232 + Д249(45УКР)32 +
Шифр НБУВ: РА351226

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
3.

Барабанов В.С. 
Динамічне і статистичне моделювання атмосферної циркуляції для Чорноморського регіону: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 04.00.22 / В.С. Барабанов ; Мор. гідрофіз. ін-т НАН України. — Севастополь, 2006. — 19 с. — укp.

Досліджено мезомасштабні особливості клімату для Черноморського регіону з використанням лінійної та нелінійної числової моделі та статистичних методів. Виявлено фізичні механізми, які зумовлюють формування регіональних особливостей клімату. За даними реаналізу вивчено структуру поля приповерхневого вітру над Чорним морем, досліджено механізми її формування. Побудовано лінійну стаціонарну модель атмосферної циркуляції в регіоні, що відтворює прибережні циркуляційні осередки, спричинені температурним контрастом на поверхні. Вивчено проблему регіоналізації оцінок клімату України та Чорного моря. Виконано статистичне моделювання опадів для території України за методом канонічного кореляційного аналізу. Виділено визначальні взаємозв'язки опадів на Україні з атмосферною циркуляцією інтенсивності та траєкторій циклонів Північно-Атлантичним коливанням. На підставі адаптованої версії нелінійної мезомасштабної моделі одержано середньомісячні поля метеорологічних параметрів з розділенням 30 км для січня 1995 - 2000 рр. Показано, що за такого розділення термічний контраст суша - море і гірський рельєф є основними причинами формування мезомасштабних особливостей полів приповерхневого вітру й опадів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д247.22 + Д249(922.8)47 +
Шифр НБУВ: РА347510

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Науки про Землю   
4.

Свердлик 
Зміни великомасштабної атмосферної циркуляції повітря протягом ХХ століяття і перетворення погодних умов на території України: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.09 / Тетяна Олександрівна Свердлик ; Український науково- дослідний гідрометеорологічний ін-т. — К., 2000. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д245 + Д249(45УКР)45
Шифр НБУВ: РА311386

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
5.

Ткач Л.О. 
Комплексна оцінка сучасних кліматичних умов життєдіяльності людини на території України: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.11 / Л.О. Ткач ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2007. — 19 с. — укp.

Розроблено й апробовано конструктивно-географічний підхід щодо розв'язання комплексу завдань, пов'язаних зі змінами кліматичних умов життєдіяльності населення України у зв'язку зі змінами глобального та регіонального клімату. Запропоновано узагальнену графічну модель блок-схеми вивчення змін кліматичних умов життєдіяльності населення України, яка складається з двох розділів: конструктивно-розрахункового та логічно-інформаційного. Узгоджено просторову динаміку метеорологічних величин, які характеризують кліматичні умови проживання людини, з існуючим фізико-географічним районуванням території України (за О.М.Мариничем, П.Г.Шещенком) за допомогою кластерного та кореляційного аналізу з метою визначення завдань, пов'язаних зі змінами клімату, зокрема, емпірико-статистичного моделювання кліматичних умов життєдіяльності населення України у майбутньому (до 2030 р.). Здійснено діагностичну оцінку умов життєдіяльності населення в Україні на межі XX - XXI ст. на базі біокліматичних показників (температури повітря, відносної вологості, швидкості вітру), критеріями яких є класи та типи погоди для холодного та теплого періодів року, а також індекс суворості Бодмана. Вивлено, що похибка розрахунків цих показників перевищує оцінку часових змін. Обгрунтовано доцільність розгляду основної складової - температури повітря, яка є головним фактором формування кліматичних умов життя людини. Здійснено моделювання майбутніх кліматичних умов життєдіяльності населення України до 2030 р., що базується на сценаріях режиму температури з використанням середніх багаторічних характеристик за період, найближчий до прогнозованого. Запропоновано 4 варіанти сценарію зміни температурного режиму повітря до 2030 р.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д247(45УКР)6 + Д249(45УКР)47 +
Шифр НБУВ: РА351029

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Ходосовцева Ю. А. 
Ліхеноіндикація якості атмосферного повітря урбанізованих ландшафтів Ялтинського амфітеатру: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.16 / Ю. А. Ходосовцева ; Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова. — О., 2011. — 20 с. — укp.

Досліджено видовий склад, екологічні особливості та поширення лишайників у межах урбанізованих ландшафтів Ялтинського амфітеатру, на основі яких уперше для 134-х видів епіфітних лишайників встановлено біоіндикаторні властивості за умов середземноморського клімату південного узбережжя Криму. Уперше запропоновано виділяти індикатори високої, фонової, середньої та низької якості атмосферного повітря, які корелюють з синергетичною дією антропогенних і природних факторів на приземний шар повітря та включають біоіндикатори окремих параметрів атмосферного повітря, що уточнюють вплив того чи іншого полютанта. Проведено оцінювання атмосферного повітря урбанізованих ландшафтів Ялтинського амфітеатру та розроблено картосхему, на якій виділено шість ізотоксичних ліхеноіндикаційних зон та охарактеризовано приземний шар атмосферного повітря досліджуваної території як помірно чистий.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е521.6*801.636 + Д249(45УКР7-6КРИ)32
Шифр НБУВ: РА379182 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
7.

Балабух В.О. 
Особливості синоптичних процесів, що зумовлюють небезпечні і стихійні опади у теплий період на території України: автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.09 / В.О. Балабух ; Укр. н.-д. гідрометеор. ін-т. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Розроблено та реалізовано нові підходи щодо моніторингу та дослідження синоптичних процесів, що обумовлюють небезпечну та стихійну кількість опадів у теплий період. Досліджено синоптичні процеси, причинами виникнення яких є небезпечні та стихійні гідрометеорологічні явища (НЯ та СГЯ) в Україні у теплий період, визначено особливості локалізації й інтенсивності їх осередків залежно від типу синоптичного процесу. Проведено картографування повторюваності НЯ та СГЯ, виявлено найбільш опадонебезпечні зони. Доведено, що фронтальні процеси в усіх регіонах країни є більш небезпечними, ніж внутрішньомасові. Розроблено методику об'єктивної ідентифікації баричних систем синоптичного масштабу (ОІБС), за допомогою якої уточнено структуру атмосфери та баричного поля, кількісні величини складових бюджетів водяної пари та кінетичної енергії баричних утворень у нижній тропосфері. Виявлено їх особливості за різних синоптичних процесів і встановлено динаміку розвитку наприкінці XX - на початку XXI ст. Доведено, що періодичність повторюваності небезпечних і стихійних опадів аналогічна періодичності характеристик інтенсивності баричних утворень, що їх обумовлюють, виявлено коливальний характер даних змін. Визначено особливості циклонічної діяльності у теплий період наприкінці XX - початку XXI ст., що підтверджують результати, одержані за методикою ОІБС. З'ясовано, що об'єктивна ідентифікація баричних систем синоптичного масштабу реально відображає структуру атмосфери, її енергетику, вміст вологи та процеси, які у ній відбуваються, дозволяє глибше зрозуміти фізичний механізм утворення опадів і їх мінливість. Показано можливість використання методики ОІБС для дослідження та моніторингу даних факторів і визначення умов, сприятливих для виникнення НЯ - СГЯ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д245.8 + Д249(45УКР)416 +
Шифр НБУВ: РА355679

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
8.

Шевченко 
Оцінка та прогнозування сучасного стану забруднення атмосферного повітря у м. Києві: автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.09 / Ольга Григорівна Шевченко ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д249(45УКР-2К)32
Шифр НБУВ: РА365783

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
9.

Решетченко С. І. 
Просторово-часова зміна температурно-вологісного режиму Лівобережної України: автореф. дис. ... канд. геогр. наук : 11.00.09 / С. І. Решетченко ; Одес. держ. екол. ун-т. — О., 2011. — 19 с.: рис. — укp.

Проведено комплексне статистичне дослідження просторово-часових змін температурно-вологісного режиму (ТВР) лівобережної України протягом XX та на початку XXI ст. за умов глобальної зміни клімату. Проаналізовано зміну середньомісячної температури повітря, кількості опадів та атмосферного тиску на 38-ми станціях даного регіону за дванадцять місяців та індексів Північно-Атлантичного коливання та Північного Морського-каспійського коливання. За допомогою компонентного аналізу розв'язано задачу стиску вихідної інформації про поля температури повітря, опадів і приземного атмосферного тиску на мережі цих станцій. Визначено кількість головних компонент, що відбивають найбільш суттєві особливості структури множини вихідних векторів, які є узагальненими характеристиками ТВР досліджуваного регіону. За допомогою універсального адаптивного ітераційного методу кластерного аналізу обгрунтовано об'єктивну кластеризацію даної території за подібною термічною структурою, подібним режимом зволоження та розподілом атмосферного тиску. З застосуванням інтегрального перетворення Фур'є визначено періодичності, що "приховані" в часових рядах головних компонент температури повітря, опадів та атмосферного тиску. За допомогою косинус-фільтра одержано трендові та періодичні складові детермінованих основ випадкових процесів. Реалізація алгоритму дослідження стаціонарних випадкових процесів дозволила встановити особливості статистичної структури головних компонент і виявити характеристики низькочастотних коливань у спектральній щільності перших головних компонент, що характеризують ТВР лівобережної України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д249(45УКР)0
Шифр НБУВ: РА382554 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
10.

Бойченко С.Г. 
Реакція кліматичних умов України та повторюваності природних катастрофічних явищ на глобальне потепління: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.09 / С.Г. Бойченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 20 с.: рис. — укp.

Розроблено наукові основи сценаріїв можливих змін кліматичних умов України та повторюваності природних катастрофічних явищ і процесів на її території у близькому майбутньому (у XXI ст.). Досліджено особливості відносної трансформації кліматичних полів температур повітря та інтенсивності атмосферних опадів за останні 100 років на території України під впливом глобального потепління та характерні закономірності вікового ходу температурних аномалій Європи та повторюваності природних катастрофічних явищ і процесів на території України у останньому тисячолітті. Під час проведення дослідження використано матеріали інструментальних гідрометспостережень на метеостанціях України за останні 100 років, літописні свідчення про виникнення природних катастрофічних явищ і процесів на території України в останньому тисячолітті, результати опосередкованих оцінок аномалій приземної температури Європи в останньому тисячолітті та матеріали кліматичних палеореконструкцій для оптимуму голоцену та микулинського міжльодовиків'я.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д247.67 + Д249(45УКР)47
Шифр НБУВ: РА313816 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
11.

Остапчук В.В. 
Синоптико-статистичний метод прогнозу різких змін температури повітря всередині місяця на території України у теплий період року: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.09 / В.В. Остапчук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 20 с.: рис. — укp.

Визначено відмінність процесів у тропосфері та стратосфері, що зумовлюють різке потепління та різке похолодання в Україні в теплий період року. Розраховано та проаналізовано ймовірність положення баричних гребенів у північній півкулі та одержано найімовірніше та екстремальне положення баричного гребеня, що формує відповідно тривалі та корокочасні зміни температури в Україні, а також виявлено їх сезонні особливості. Запропоновано класифікацію атмосферних процесів у тропосфері північної півкулі відповідно до характеру зміни приземної температури повітря в Україні та одержано еталони атмосферних процесів на рівнях стандартних ізобаричних поверхонь, що формують хвилі тепла та холоду різної тривалості на території країни у кожному місяці теплого періоду. Досліджено випадковість аналогічних процесів за потепління та похолодання в Україні; удосконалено підхід до підбору аналогів шляхом уведення обов'язкового тестування їх щодо аналогічності передісторії. З використанням узагальнення традиційного поняття аналогічності та двомісячної квазіперіодичності атмосферних процесів у північній півкулі розроблено новий метод та запропоновано технологію деталізованого довгострокового прогнозу різких змін температури повітря в Україні в теплий період року на два наступні місяці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д246.8 + Д249(45УКР)468 +
Шифр НБУВ: РА322397

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
12.

Міщенко Н.М. 
Структура полів опадів та швидкості вітру в умовах блокування зонального переносу в Європейському секторі: автореф. дис. ... канд. геогр. наук : 11.00.09 / Н.М. Міщенко ; Одес. держ. еколог. ун-т. — О., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено спектри повторюваності інтенсивності середньої добової кількості опадів за градаціями модифікованого індексу блокування Леєнаса й Окланда для різних частин антициклонів. З'ясовано основні закономірності просторової структури розподілу поля опадів та їх анамалій, її кількісні характеристики у разі блокування зонального перенесення різними типами антициклонів. Визначено вид залежності та просторова структура зв'язку між значеннями аномалій середньої добової кількості опадів та індексом блокування. Проведено моделювання поля швидкостей, досліджено його характеристики для ситуацій блокування зонального перенесення з використанням властивостей хвиль солітонного типу. Наведено 73 випадки стаціонарних антициклонів тривалістю 7 і більше діб, з яких складено каталог блокуючих антициклонів. Проведено апробацію та модифікацію індексу блокування Леєнаса й Окланда для ідентифікації ситуацій блокування в атмосфері та побудови його просторового розподілу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д249(4)416
Шифр НБУВ: РА375665 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
13.

Конєва С.І. 
Формування та розподіл опадів у посушливі і зволожені теплі періоди року на території Поділля: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.09 / С.І. Конєва ; Одес. держ. екол. ун-т. — О., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Досліджено кліматичний режим кількості опадів теплого періоду року за піввіковий безперервний період спостережень, виявлено закономірність в їх розподілі за територіями. Проаналізовано основні закономірності розподілу вологовмісту у нижній половині тропосфери. За допомогою індексу посушливості А.Д.Педя визначено посушливі та зволожені теплі періоди року. Досліджено зв'язки вологовмісту повітряних мас, кількості опадів з формами циркуляції А.Л.Каца в атмосфері. Надано кількісну оцінку фронтальних і внутрішньомасових опадів за певних типових синоптичних ситуацій у різні за зволоженням дані періоди року.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д249(45УКР)416 +
Шифр НБУВ: РА323964

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського