Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (4)Реферативна база даних (46)Книжкові видання та компакт-диски (127)Журнали та продовжувані видання (7)
Пошуковий запит: (<.>U=Т5 в9$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 4
Представлено документи з 1 до 4

      
1.

Копцюх Б. Р. 
Місцинність племені як чинник в реконструкції етногенезу українців: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.05 / Б. Р. Копцюх ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 18 с. — укp.

Розглянуто давнє уявлення про етнічність племені і пов'язаний з ним місцинно-територіальний характер його укладу, відображення цього в етногенезі українців і можливості застосування у локалізації. З'ясовано розселення племен на території України у давній писемній історії. Виділено й уточнено територіальний контекст давньої обрядовості. Шляхом аналізу мікролокальності племені (поширення господарсько-територіальних підтипів) розкрито механізм формування великого етносу. Запропоновано локалізацію початку етногенезу на підставі прояву територіального чинника.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т5 в9
Шифр НБУВ: РА379801 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Гуцало Л.В. 
Національно-територіальне районування в УСРР (20-30-ті роки ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / Л.В. Гуцало ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 17 с. — укp.

Досліджено національно-територіальне районування в Україні у 1920 - 1930-х рр., визначено мету та мотиви утворення національних одиниць (сільських і селищних рад, районів). Розглянуто процес становлення та функціонування системи національного районування у контексті політики партії більшовиків. Проаналізовано діяльність національно-територіальних утворень щодо задоволення потреб національних меншин та їх залучення до більшовицьких експериментів у політичній, соціально-економічній, культурно-освітній сферах. Встановлено причини та часові межі ліквідації національних сільських і селищних рад і районів у контексті політики "нового курсу" та розгортання репресій, розглянуто процес об'єднання та перейменування національних районів, проаналізовано його наслідки. Проведено порівняльне дослідження становища етнічних груп у національних районах та поза ними, виявлено відмінності у реалізації тоталітарного режиму стосовно окремих етнічних спільнот. Зроблено висновок, що заходи партійно-державних органів у 1920-ті роки щодо освіти, культури, самоуправління національних меншин були тактичним маневром з метою їх радянізації. Доведено етнічну забарвленість репресивно-терористичних акцій і депортацій. Реалізацію сталінського експерименту кваліфіковано як злочин проти українського народу й інших етносів республіки. До наукового обігу введено значну кількість нових архівних документів і статистичних матеріалів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т5 в93 +
Шифр НБУВ: РА350500

Рубрики:

      
3.

Гутковська І. В. 
Трансформація концепції етнічності (кінець ХІХ - початок ХХІ ст.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.05 / І. В. Гутковська ; Прикарпат. нац. ун-т ім. В. Стефаника. — Івано-Франківськ, 2009. — 20 с. — укp.

Визначено проблему етнічності в історичній ретроспективі. Встановлено основні підходи до трактування етнічності. Проаналізовано складові та категорії етнічності: етнос, нація, етнічність, етнічна група, етнічна ідентичність. Вказано на важливість дослідження поняття "етнічна група" як базового компонента етнічності в сучасних концепціях. Встановлено, що етнічність виражається через ідентичність, яка певною мірою простежує процес ідентифікації та самоідентифікації особистості в межах етнічної групи. Описано особливості формування українського національного характеру. Обгрунтовано прояв національного характеру в духовній культурі українського етносу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т5 в9
Шифр НБУВ: РА369245 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Момрик А.П. 
Формування концепцій етногенезу українського народу (історіографія проблеми): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / А.П. Момрик ; НАН України. Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Уведено до обігу в україніці науковій значний масив чеської, польської, староукраїнської та російської історичної літератури пізньосередньовічної та ранньомодерної доби рукописного та раритетного характеру. Комплексно розглянуто етногенетичні міфи та концепції походження українського народу, сформульовані літописцями, хроністами, книжниками та дослідниками Центрально-Східної Європи XII - середини XIX ст. Виділено дунайський, сарматський, промосковський, хозарський варіанти біблійної етногенетичної легенди та їх підваріанти. Пояснено причини їх появи, розвитку та занепаду протягом XII - XIII ст. Визначено місце етногенетичних поглядів у світогляді освіченої людини даної доби. Систематизовано погляди інтелектуалів переднаукового періоду, що стосуються етимології найбільш уживаних етнонімів і назв, з якими індентифікувало себе населення України. Розглянуто перші спроби окреслення української етнічної території і визначення етнопсихологічної характеристики українців у творах кінця XVIII ст. Виділено та систематизовано українські етногенетичні концепції ранньонаукового періоду. Запропоновано їх поділ на києвоцентричну та московоцентричну. Окреслено проміжну етногенетичну концепцію польського походження. Виокремлено позанаукові ідеологічні чинники, що вплинули на процес генезису концепцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т5 в911 + Т52(23=УКР)-31 +
Шифр НБУВ: РА340399

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського