Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (8)Книжкові видання та компакт-диски (11)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш143.21-73$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 2
Представлено документи з 1 до 2

      
1.

Буренко Т.М. 
Когнітивно-прагматичні характеристики мовленнєвого акту вибачення в англомовному дискурсі XVI - XXI століть: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Т.М. Буренко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Вивчено когнітивно-прагматичну природу та функціонування мовленнєвого акту (МА) вибачення як системи, зумовленої психологічними та соціокультурними чинниками. Визначено вибачення як гібридний МА, що поєднує дві рівноправні складові іллокутивної сили та спонукальну - прохання про вибачення. Відзначено, що вибачення - конвенціональний МА, засіб утілення стратегій дистанціювання у дискурсі, що реалізується як простий або складний МА і здатний утворювати кластери вибачень у межах мовленнєвого ходу. МА вибачення базується на етичному лінгвокультурному концепті "вибачення" та моделюється у вигляді когнітивного сценарію. МА вибачення є системою превентивного та коригувального підтипів за прагмасемантичних різновидів останнього. Історично варіативними у МА вибачення виявлено його локуцію, конфігурацію прагматичного поля вибачення, принцип увічливості, окремі прагмасегмантичні різновиди.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-73 +
Шифр НБУВ: РА361640

Рубрики:

      
2.

Морозова І.І. 
Комунікативні стратегії ввічливості у стереотипній мовленнєвій поведінці вікторіанської жінки: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / І.І. Морозова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2004. — 20 с.: табл. — укp.

Вперше у вітчизняній лінгвістиці проведено комплексний аналіз мовленнєвої поведінки вікторіанської жінки, визначено прагмалінгвістичні особливості її дискурсу та набір типових для нього комунікативних ситуацій-стереотипів. Встановлено, що вікторіанська жінка як особистість є представником середніх/вищих класів, виразником вікторіанської ментальності, соціокультурних норм, носієм мовного стандарту епохи. Зазначено, що стереотипна мовленнєва поведінка вікторіанської жінки здійснюється у її дискурсі, де домінує принцип ввічливості: переважає позитивна ввічливість з пріоритетною стратегією стимулювання спільності інтересів; з негативних найбільш вживаною є стратегія запитання та ухильності. Визначено, що дискурс вікторіанської жінки включає ситуації: виявлення почуттів, світську бесіду, дискусії, плітки, флірт, розпорядження та повчання. Виявлено, що в екзостереотипі її мовленнєвої поведінки гендерний параметр має відносну значущість: позитивна ввічливість домінує в ситуаціях виявлення почуттів, світської бесіди і флірту; в інших випадках варіативність за ситуативним критерієм нейтралізується і залежить від моногендерного чи кросгендерного контексту спілкування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-73 + С5*423.21 + С5*681*332 +
Шифр НБУВ: РА330055

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського