Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (6)Реферативна база даних (256)Книжкові видання та компакт-диски (111)Журнали та продовжувані видання (8)
Пошуковий запит: (<.>A=Капустян$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
1.

Капустян О.В. 
Глобальні атрактори неавтономних многозначних данамічних систем: автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.01.02 / О.В. Капустян ; НАН України. Ін-т математики. — К., 2007. — 33 с. — укp.

Побудовано теорію глобальних атракторів багатозначних неавтономних і випадкових динамічних систем. Розроблено теорію глобальних атракторів багатозначних неавтономних і випадкових динамічних систем. Створено теорію у загальних топологічних просторах, на базі якої досліджено властивості компактності, інваріантності, зв'язності, стійкості та залежності від параметру глобальних атракторів. Доведено теореми про існування глобального атрактора для деяких класів нелінійних еволюційних рівнянь і включень з трансляційно-компактною за часовою змінною правою частиною, для деяких каскадних частинок, а також для еволюційних рівнянь і включень, розв'язки яких зазнають імпульсних збурень у фіксовані моменти часу. Розроблено абстрактну теорію випадкових атракторів багатозначних випадкових динамічних систем. Одержано результати про існування випадкового атрактора для деяких випадково збурених евоційних систем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В161.618.1,0 + В171.505.18 +
Шифр НБУВ: РА354792

Рубрики:

      
2.

Капустян 
Експресія гена молекулярного шаперону HSP60 в тканині серця при дилятаційній кардіоміопатії: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.03 / Любмила Миколаївна Капустян ; НАН України; Інститут молекулярної біології та генетики. — К., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.1-29
Шифр НБУВ: РА367387

Рубрики:

      
3.

Капустян А.В. 
Ізоферментний склад пероксидази озимих зернових за умов низькотемпературного стресу: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / А.В. Капустян ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2002. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.03-275.9 + Е522.912.25*730*112.4
Шифр НБУВ: РА319121 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Капустян О.В. 
Існування та апроксимації глобальних атракторів нелінійних еволюційних рівнянь: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.02 / О.В. Капустян ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Розроблено теорію багатозначних напівпотоків (багатозначних аналогів однопараметричних напруг), а також доведено теореми про існування у них напівпотоків глобальних атракторів. Досліджено їх залежність від параметра. Дану теорію застосовано до нелінійних еволюційних рівнянь у випадку, коли для останніх не вдається довести єдиність розв'язку. Багатозначний напівпотік породжується розв'язками, що задовольняють певну глобальну за часом оцінку. З'ясовано існування глобального компактного атрактора у фазовому просторі для багатозначних напівпотоків, що породжуються системою фазово-польових рівнянь, рівнянням Хана - Хіларда та нелінійним гіперболічним рівнянням. Встановлено, що зазначений атрактор є напівнеперервною зверху функцією параметра. Іншим об'єктом дослідження є диференціальне включення у банаховому просторі з напівнеперервною зверху правою частиною. Всі сильні розв'язки такого включення породжують багатозначний напівпотік, для якого існує глобальний, компактний, інваріантний атрактор. Розглянуто можливість апроксимації даного атрактора в метриці Хаусдорфа та доведено теорему про неперервну залежність атрактора від параметра.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В161.627,022
Шифр НБУВ: РА310060 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Капустяник В.Б. 
Оптико-спектральні і діелектричні властивості фероїків з алкіламін-катіоном: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.10 / В.Б. Капустяник ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2002. — 32 с.: рис. — укp.

Вивчено закономірності впливу катіон-аніонного заміщення, іонізуючого випромінювання, електричного поля та механічних напружень на поведінку оптико-спектральних і діелектричних параметрів, динаміку гратки та послідовність фаз у фероїках з алкамін-катіоном. Встановлено, що у більшості фероїків фазові переходи за пониженої температури пов'язані з поступовим упорядкуванням структури. Простежено специфічні прояви неспівмірної модуляції в електронних і коливних спектрах кристалів. Досліджено особливості прояву ефектів параметричної кристалооптики, явищ термохронізму, протонної провідності та радіаційних змін у різних фазах фероїків з алкіламін-катіоном. Встановлено залежність характеру та сили екситон-фотонної взаємодії від хімічного складу та структурної організації даних фероїків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.7,022 +
Шифр НБУВ: РА322511

      
6.

Капустянська А. А. 
Особливості комплексного лікування подагричного артриту у хворих з ожирінням шляхом застосування кріоконсервованого екстракту плаценти: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.02 / А. А. Капустянська ; Харк. нац. мед. ун-т. — Х., 2011. — 19 с.: табл., рис. — укp.

Уперше в Україні запроваджено метод комплексного лікування подагричного артриту (ПА) у хворих з ожирінням шляхом застосування кріоконсервованого екстракту плаценти на фоні базисної терапії. Визначено клініко-лабораторні особливості перебігу ПА у таких хворих на різних стадіях захворювання та в динаміці лікування. Доведено наявність змін рівня сироваткового тестостерону у разі ПА у хворих з ожирінням і встановлено, що його вміст змінюється залежно від стадії захворювання та рівня гіперурикемії. З'ясовано, що за прогресування ПА спостерігається зниження вмісту тестостерону в крові хворих. Встановлено зворотній взаємозв'язок між рівнями сечової кислоти та тестостерону, вплив останнього на перебіг та прогноз захворювання. Показано, що вираженість розбалансованості даних показників сприяє тяжкому перебігу хвороби з частими загостреннями та розвитком ускладнень. Обгрунтовано використання кріоконсервованого екстракту плаценти в комплексному лікуванні ПА у хворих з ожирінням, доведено його вплив на андрогенний стан, пуриновий, ліпідний обмін у таких хворих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р418.12
Шифр НБУВ: РА383370 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Капустян О.А. 
Регулятори та мінімаксні оцінки для параболічних рівнянь зі швидкоосцилюючими коефіцієнтами: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.05.04 / О.А. Капустян ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 16 с. — укp.

Наведено обмежене оптимальне синтезоване керування в параметричній формі, коли керований процес описується параболічною крайовою задачею та напіввизначеним критерієм якості. Ядро оператора оберненого зв'язку та точка переключення визначаються через деякі ряди Фур'є вихідних функцій. Обгрунтовано наближені синтезованих керування, коли дані ряди урізаються. Наведені результати розповсюджено на системи зі швидкоосцилюючими коефіцієнтами. Розглянуто аналогічні проблеми для задачі оптимальної стабілізації, а також нові постановки задач мінімаксного оцінювання для параболічного рівняння та керування за умов невизначеності на основі побудованих законів параметричного синтезу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З965.92-01 + В161.626.63-3,022
Шифр НБУВ: РА319187 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Капустян О. Є. 
Підвищення механічних і службових властивостей зварних з'єднань спеченого конструкційного титану / О. Є. Капустян. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт досліджень - процеси структуроутворення в зварному шві, зонах термічного і термомеханічного впливу у виробах з порошків титану. Предмет досліджень - закономірності впливу структури на механічні властивості та корозійну стійкість зварних з'єднань титанових виробів, отриманих методом порошкової металургії. Мета роботи - підвищення механічних і службових властивостей зварних з'єднань спеченого титану в виробах складної конфігурації, отриманих за комплексною технологією і призначених для роботи в агресивних середовищах. Методи дослідження: визначення хімічного складу здійснювали рентгеноспектральним і хімічним методами, механічних властивостей - за стандартними методиками при статичних і ударних навантаженнях, корозійної стійкості - масовим методом. Дослідження структури і зламів проводили енергодисперсійним рентгеноспектральним аналізом та з використанням оптичного та растрового електронного мікроскопів, електрохімічні випробування - з використанням потенціостата IPC-Prо в потенціодинамічному режимі. Вперше встановлено закономірності формування структури з'єднань спеченого титану, що отримані методами зварювання тиском: контактним стиковим оплавленням, конвекційним тертям і тертям перемішуванням. Вперше встановлено вплив структури зварних з'єднань порошкового титану, що отримані конвекційним зварюванням тертям, на опір корозійним процесам в водних розчинах неорганічних кислот. Дістало подальшого розвитку уявлення про вплив фракційного складу вихідних порошків титану на формування структури, в тому числі пористості, а також на рівень механічних властивостей спеченого титану. Розширено уявлення про розподіл газових домішок азоту і кисню в структурних складових зварних з'єднань спеченого титану при зварюванні контактним стиковим оплавленням та конвекційним тертям в повітряній атмосфері. Встановлено, що при зварюванні на технологічних режимах не відбувається газонасичення металу шва і колошовної зони більше основного металу. Результати дисертаційної роботи впроваджені в ПАТ "Інститут Титану" та на трьох промислових підприємствах м. Запоріжжя - ТОВ "Авіа Січ", ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" і ДП "Кремнійполімер".^UThe object of research is the process of structure formation in the weld, thermal and thermo-mechanical influence zones in products made of titanium powders. The subject of research is the patterns of the influence of structure on the mechanical properties and corrosion resistance of welded joints of titanium products obtained by powder metallurgy. The aim of the work is to increase the mechanical and service properties of welded joints of sintered titanium in products of complex configuration, obtained by complex technology and designed to work in corrosive environments. Research methods: improving the mechanical and service properties of welded joints of sintered titanium in products of complex configuration obtained by complex technology and designed to work in corrosive environments. Research methods: determination of the chemical composition was carried out by X-ray spectral and chemical methods, mechanical properties - by standard methods with static and shock loads, corrosion resistance - by the mass method. The study of the structure and fractures was performed by energy dispersive X-ray analysis and using optical and scanning electron microscopes, electrochemical tests using an IPC-Pro potentiostat in a potentiodynamic mode.For the first time, regularities were established for the formation of the structure of sintered titanium compounds obtained by pressure welding methods: contact butt fusion, convection friction and friction by mixing. For the first time, the influence of the structure of welded joints of titanium powder, obtained by friction welding by convection, on the resistance to corrosion processes in aqueous solutions of inorganic acids has been established. The idea of the influence of the fractional composition of the initial titanium powders on the formation of the structure, including porosity, as well as on the level of mechanical properties of sintered titanium was further developed. The understanding of the distribution of gaseous impurities of nitrogen and oxygen in the structural components of welded joints of sintered titanium during welding by contact butt fusion and convection friction in air is expanded. It was established that during welding at technological conditions gas saturation of the weld metal and the heat-affected zone is greater than the base metal. The results of the thesis were introduced in Public joint stock company "Titanium Institute" and at three industrial enterprises of Zaporozhye - LLC "Avia Sich", LLC "Zaporozhye Titanium & Magnesium Combine" and SE "Kremnypolymer".


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Капустянський А. О. 
Підвищення енерго-екологічної ефективності котельних установок при спалюванні непроектних видів палива / А. О. Капустянський. — Б.м., 2019 — укp.

Капустянський А.О. Підвищення енерго-екологічної ефективності котельних установок при спалюванні непроектних видів палива. – На правах рукопису.Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.14.06 – технічна теплофізика та промислова теплоенергетика – НТУУ «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Київ, 2018.Дисертацію присвячено дослідженню впливу виду, якості та режимів спалювання непроектного вугілля на показники надійності та економічності роботи енергетичних котлів ТЕС та ТЕЦ з розробленням відповідних заходів для забезпечення їх оптимальної роботи.Розроблено метод оцінювання збитку нанесеного електростанції через погіршення теплотехнічних характеристик палива. Введено поняття коефіцієнту енергетичного потенціалу вугілля та досліджено його залежність від якості НТП. Досліджено вплив динаміки перехідних процесів та теплотехнічних характеристик вугілля на вміст горючих в золі виносу. Експериментально доведено, що подача каталізатора в котел суттєво впливає з позитивним ефектом на характеристики спалювання вугілля марок П та АШ у всьому діапазоні робочих навантажень. Проведено дослідження на котлах ТП-15 та ТПП-210А, що дозволили безпечно спалювати бінарні суміш вугілля АШ та П, П та летку золу АШ, вугілля П та ПАР без погіршення якісних показників роботи котлоагрегатів. На основі лінійного програмування розроблено нову методику визначення економічності роботи котлів шляхом складання та розрахунків розширених енергетичних матриць. Запропоновано нові способи інтенсифікації процесу спалювання та переведення антрацитових котлів на НТП.Ключові слова: теплова електрична станція, котел, непроектне вугілля, каталізатор горіння, бінарна вугільна суміш, механічний недопал.^UKapustyansky A.O. Increase of energy-ecological efficiency of boiler units during combustion of non-projected fuels. – Manuscript.The thesis for the obtaining a scientific degree of Candidate of Technical Sciences in specialty 05.14.06 – technical thermal physics and industrial thermal engineering. – National Technical University of Ukraine «Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute», Kyiv, 2018.The thesis is devoted to the study of the influence of the type, quality and regimes of combustion of non-projected coal on the reliability and economic performance of power boilers in TPPs (thermal power plants) and CHPs (combined heat and power plants), while at the same time developing of appropriate measures to ensure their optimum operating conditions (optimal outputs).The new methodology for estimating damage done to power plant caused by the deterioration of the fuel characteristics was developed. The concept of the ratio of coal power-generation capacity was introduced and its dependence on the quality of the NSF (non-projected solid fuel) was investigated. The influence of the dynamics of transitional processes and coal properties on the maintenance of combustible materials in the ash of drainage is studied. It has been experimentally proved that the catalyst feed to the boiler significantly influences the positive effect on coal burning characteristics of grades lean coal (L) and anthracite coal (A) grades in the entire range of workloads. The research was carried out on boilers TP-15 and TPP-210A , which allowed to safely burn a binary mixture of coal mixtures A and L, L and fly ash A, coal L and South Africa coal without decreasing of the quality performance of boiler units. On the basis of linear programming, a new method for determining the efficiency of boiler operation has been developed by compiling and calculating expanded energy matrices. New ways of intensifying the process of combustion and conversion of coal-fired boilers for combustion NSF are proposed.Key words: thermal power station, boiler, non-project (low ranke) coal, combustion catalyst, binary coal mix, mechanical incomplete combustion.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Лобода Н. А. 
Вплив ізоморфного заміщення іона металу на діелектричну дисперсію, магнітоелектричні взаємодії і оптико-спектральні властивості кристалів NH2(CH3)2Me(SO4)2×6H2O (Me=Al, Ga, Cr) / Н. А. Лобода. — Б.м., 2019 — укp.

Робота присвячена цілеспрямованій модифікації структури, електрофізичних, магнітних і оптико-спектральних властивостей кристалів NH2(CH3)2Me(SO4)2×6H2O (DMAMeS, де Me=Al, Ga) шляхом ізоморфного заміщення іонів Me хромом з метою отримання ефективних сегнетоелектричних і магнітоелектричних матеріалів для функціональної електроніки і комп'ютерної техніки.Отримано кристали DMAAl1-xCrxS зі значною магнітоелектричною взаємодією та продемонстровано можливість модифікації величини та зміни знаку коефіцієнта такої взаємодії шляхом варіації концентрації Cr3+.Показано, що ізоморфне заміщення іонів алюмінію іонами хрому помітно впливає на температуру переходу в сегнетоелектричну фазу, величину спонтанної поляризації і характер діелектричної дисперсії, спричиненої рухом доменних стінок в кристалах DMAAl1-xCrxS. Виявлений ефект зумовлений тим, що іони хрому генерують виникнення локальних деформацій гратки, які через п'єзоелектричний ефект впливають як на величину спонтанної поляризації і температуру сегнетоелектричного фазового переходу, так і на параметри діелектричної дисперсії. Водночас, ізоморфне заміщення іона металу практично не змінює відповідні параметри для DMAGа1-xCrxS. Це пояснюється ближчими розмірами іонів Cr3+ і Ga3+ на відміну від випадку пари Cr3+ і Al3+.На основі оптико-спектральних досліджень встановлено, що комплекси [Cr(H2O)6]3+ в усіх досліджуваних кристалах мають помітно спотворену октаедричну форму. Відповідно до проведеного симетрійного аналізу, усі метал-гідратні комплекси в досліджених твердих розчинах та у вихідних кристалах мають центр інверсії при кімнатній температурі. На основі аналізу температурної еволюції спектрів поглинання, з врахуванням даних спектроскопії КРС, зроблений висновок про те, що фазовий перехід у сегнетоелектричну фазу супроводжується значною деформацією комплексу [Cr(H2O)6]3+ та навіть відхиленням його симетрії від центросиметричної.^UThe work is devoted to the purposeful modification of the structure, electrophysical, magnetic and optical-spectral properties of NH2(CH3)2Me(SO4)2×6H2O (DMAMeS) crystals (where Me = Al, Ga) by isomorphous substitution of Me ions with chromium in order to obtain the effective ferroelectric and magnetoelectric materials for the functional electronics and computer technique.The single crystals of NH2(CH3)2Al0,8Cr0,2(SO4)2×6H2O solid solutions were found to grow mainly in a polydomain state. It was shown that the value of chromium concentration in the two groups of ferroelastic domains with different signs of mechanical stress differs significantly – 17.6% and 20% respectively. Such are feature is caused by difference in the thermodynamic conditions of crystal growth due to the different signs of a mechanical stress in two groups of domains accompanied by different degrees of the metal ion substitution. The investigations of the nanoscale and microcrystalline structures formation on the surface of DMAAl0,8Cr0,2S single crystals kept under the conditions of high environment humidity were performed and the corresponding model was proposed. It was shown that the partial isomorphous substitution of the metal ion is followed by the nontrivial change of the ferroelectric phase transition temperature in DMAAl1-xCrxS crystals. The largest shift of this temperature was observed for the samples with a lower chromium concentration (x = 0.065). The detected effect is caused by the fact that chromium ions generate the local lattice deformations that through the piezoelectric effect affect both the spontaneous polarization and phase transition temperature as well as the size and the dynamics of the dipole clusters responsible for the dielectric dispersion. At the same time, no noticeable changes were found in the dielectric properties and the ferroelectric phase transition temperature Tc for DMAGa1-xCrxS crystals. This is explained by the closer sizes of the Cr3+ and Ga3+ ions, contrary to the case of the Cr3+ and Al3+ pair.DMAAl1-xCrxS crystals with a significant magnetoelectric interaction were created and there was demonstrated the possibility to modify the magnitude and to change the sign of the coefficient of such an interaction by variation of the Cr3+ concentration. The obtained results suggest that the magnetoelectric effect may exist in the paramagnetic compounds without the noticeable magnetic anomalies near the ferroelectric phase transition.The model explaining the nontrivial dependence of the parameters of the dielectric dispersion caused by the domain walls dynamics on the chromium concentration was proposed. Chromium ions may be considered as the sources of local lattice deformations, that lead to formation of the massive dipole clusters in vicinity of the ferroelectric phase transition at lower concentrations of chromium. Increasing of its concentration is followed by fragmentation of the clusters and corresponding decrease of the dispersion of the relaxation times distribution and Vogel-Fulcher temperature, that correlates with the Curie temperature decrease. At the same time, the aforementioned local deformations hinder reorientation of the DMA dipoles responsible for the domain walls motion. This leads to increasing of the relaxation time and activation energy with increasing of Cr3+ ions concentration.It is shown that DMAAl0,8Cr0,2S crystals possess a significant proton conductivity. It was concluded that similarly to initial DMAAlS crystals, the conductivity is realized through the Grotthus mechanism. A detailed analysis of absorption spectra of DMAMe1-xSrxS crystals (Me = Al, Ga) allowed to refine the energy diagram of Cr3+ ions in the octahedral coordination and to calculate the parameters of the crystal field and the Racah parameters. It has been shown that [Cr(H2O)6]3+ complexes in all investigated crystals possess a considerably distorted octahedral shape. The determined parameters describing the crystalline field, as well as electron-electronic repulsion, were found to be very close for all considered compounds. This allowed to conclude that [Cr(H2O)6]3+ octahedra in considered DMAMe1-xCrxS crystals are very similar by sizes (metal-distance distances) and even by a character of distortion. This conclusion is confirmed by investigations of Raman spectra. According to the performed analysis of symmetry, all metal-hydrate complexes in the investigated solid solutions and in the initial crystals possess an inversion center at room temperature. On the basis of analysis of the absorption spectra temperature evolution and the Raman spectroscopy data it was concluded that the ferroelectric phase transition is associated with a significant distortion of the [Cr(H2O)6]3+ complex and even with removing of the inversion centre.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Йонак П. К. 
Модифікація структури та оптико-фізичних властивостей кристалів з метал-галогенними комплексами шляхом катіон-аніонного заміщення / П. К. Йонак. — Б.м., 2019 — укp.

Робота присвячена дослідженню впливу ізоморфного заміщення органічних катіонів та неорганічних аніонів на структуру, магнітні та оптико-спектральні властивості кристалів, що містять комплекси іонів перехідних металів, та розробці програмного забезпечення для інтерпретації їхніх спектрів оптичного поглинання.Розроблене програмне забезпечення, що дає змогу на основі оптико-спектральних даних визначати важливі фізико-хімічні параметри кристалів з комплексами іонів перехідних металів з довільною електронною конфігурацією при симетріях кристалічного поля Td, Oh, D4h, C4v, D2d, C2v. Встановлено, що наявність в сполуці IPACCC іонів Cu2+ супроводжується помітним зміщенням температур фазових переходів. Cтруктура [(CH3)2CHNH3]4Cd3Cl10:Cu (IPACCC) є близькою до структури «вихідного» кристала [(CH3)2CHNH3]4Cd3Cl10 (IPACC) без домішки міді. Отримані значення метал-галогенних відстаней корелюють з рентгеноструктурними даними. Вперше виявлено існування сегнетоеластоелектричної фази та iстотний вплив легування iонами Cu2+на електрон-фононну взаємодію i температурну еволюцiю краю оптичного поглинання у кристалах IPACCС. Показано, що низькоенергетичний край смуги перенесення заряду у цих кристалах сформований з участю внутрiшнiх коливань метал-галогенного комплексу. Водночас, край власного поглинання в кристалах IPACC и IPACCС формується або внутрiшнiми коливаннями метал-галогенного комплексу або скелетними чи трансляцiйними коливаннями органiчного комплексу IPA. В кристалах [N(C2H5)4]2CoClBr3 (TEACCB) виявлене співіснування магнітного впорядкування та спонтанної поляризації при температурах, нижчих від Тс1=8 К, що дає підстави віднести їх до мультифероїків. Встановлено, що величини параметрів кристалічного поля та параметрів Рака істотно залежать від ізоморфного катіонного заміщення, а саме збільшення молекулярної маси органічного катіона при такому заміщенні в кристалах групи A2CoCl4 супроводжується зменшенням величини КрП.^UThe work is devoted to study of influence of the isomorphous substitution of organic cations and inorganic anions on the structure, electrophysical, magnetic and optical-spectral properties of crystals with transition metal ions complexes and elaboration of the program package for interpretation of their absorption spectra.It was found that the structure of [(CH3)2CHNH3]4Cd3Cl10:Cu (IPACCC) is close to the structure of the initial [(CH3)2CHNH3]4Cd3Cl10 (IPACC) crystal without copper adding. The anionic complex was found to possess a similar symmetry and consists of the three metal-halogen octahedra with different orientation of their axes relatively to the main crystallographic directions. As it follows from the analysis of the crystal field spectra, the intermediate phase II (T2-T3) is characterised by a less pronounced tetragonal distortion of the metal-halogen octahedra of type І, whereas the octahedra of type ІІ are characterised by increasing of all metal-halogen distances in comparison with other phases. The values of the metal-ligand distances, obtained in our calculations, were found to be 1-5 % higher in comparison with the X-ray diffraction data for initial IPACC crystal. The reason for this difference consists in the statistical substitution of cadmium ions with copper in the investigated crystals. On the basis of the performed investigations of the optical birefringence temperature increments at heating we detected the jump-like anomaly characteristic of the first order phase transitions in IPACCC crystals at Т1 = 358 К and the second anomaly at Т2 =293 К. On the basis of the Landau theory analysis the phase transition at T2=293 K was related to the first order close to the second order one. Using the atomic force microscopy existence of the ferroelastoelectric phase in these crystals was revealed and the corresponding domain structure was visualized for the first time. On the basis of the performed dielectric investigations of [N(C2H5)4]2CoClBr3 (TEACCB) crystals the anomaly of dielectric permittivity characteristic of the proper ferroelectric phase transition was observed at Tc= 258 K. The dielectric dispersion observed in TEACCB solid solution first of all is connected with ordering of the distorted metal-halogen complexes. It has been found that TEACCB crystals are characterized by magnetic ordering below 8 K coexisting with the spontaneous polarization. This allows to relate these crystals to the multiferroics. It was shown that the absorption spectra of IPACCC crystal obtained at room temperature for different polarizations of incident light are characterized by clear pleochroism of the absorption edge caused by distortion of Cu2+ ion coordination. At lower energies the broad intense bands, connected with the internal transitions in Cu2+ ion, in the field of low symmetry were observed.There was elaborated the program package, which allows to analyze on the basis of the optical spectroscopy data the important physical and chemical parameters of the crystals with transition metal ions complexes and various electronic configuration of the valence shell at the crystalline field symmetries Td, Oh, D4h, C4v, D2d, C2v.Performed spectral investigations ascertained a noticeable influence of the doping with Cu2+ ions on the electron-phonon interaction (EPI) and respectively on the temperature evolution of the optical absorption edge of IPACC crystals. Due to this interaction, for the phases II and III of both IPACC and IPACCC crystals the low energy tails of the edge bands are described by the empirical Urbach's rule. The only exception concerns the phase II in IPACCC for the light polarised along a axis, when lnα = f(E) lines were found do not cross in a single point. Such a behaviour is explained by overlapping of the mentioned absorption edge with the charge transfer (CT) bands. It has been found that parameters of Urbach's rule show anomalous behaviour at the phase transition point T2. The anomalies are much more pronounced for IPACCC than in the case of IPACC crystal that implies more considerable corresponding change of EPI character for the crystals doped with copper. It has been also found that the low energy tail of the CT band in IPACCC is formed with participation of the internal vibrations of the metal-halogen complex. On the other hand, the low energy tail of the fundamental edge for both crystals is formed with participation of the internal vibrations of the metal-halogen complex or skeletal (or translational) vibration of IPA complex.It was also shown that partial metal ion substitution is followed by increasing of the EPI strength that is inversely proportional to o constant. It has been found that the Racah's and crystal field parameters considerably depend on the isomorphous cation substitution. Indeed, increasing of the organic cation mass in A2CoCl4 crystals is followed by diminishing of the crystal field.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Семак С. І. 
Оптико-фізичні властивості просторово модульованих і низькорозмірних фероїків з комплексами іонів перехідних металів / С. І. Семак. — Б.м., 2020 — укp.

Робота присвячена дослідженню впливу катіон-аніонного заміщення, просторової модуляції і розмірних ефектів на кристалічну структуру, діелектричну дисперсію, магнітоелектричні та оптико-спектральні властивості кристалів з алкіламонієвими катіонами і комплексами іонів перехідних металів з метою отримання ефективних сегнетоелектричних і магнітоелектричних матеріалів для функціональної електроніки і комп'ютерної техніки.У результаті дослідження діелектричних властивостей твердих розчинів DMAМе1-xCrxS, Me = Al, Ga було встановлено вплив заміщення металу хромом на температури сегнетоелектричного фазового переходу та на параметри динаміки доменних стінок. Виявлений значний магнітоелектричний ефект у кристалах DMAAl1-xCrxS та запропоновано його пояснення в рамках феноменологічної теорії та на мікроскопічному рівні. Встановлено, що кристал ЕАСС є магнітним мультифероїком, у якому співіснують спонтанна поляризація і домінуючі феромагнітні взаємодії. Виявлено магнітодіелектричний ефект у кристалі ТЕАССВ-3. Створено п'єзоелектричний перетворювач гігагерцового діапазону з нанокомпозитом ТЕАССВ-2 + РММА в ролі п'єзоелемента. Проведено дослідження температурних залежностей абсорбційних спектрів кристалів DEACC та ТЕАССВ-2 в області краю поглинання і внутрішнього поглинання іона кобальту та відповідний аналіз в рамках теорії кристалічного поля.^UThe work is devoted to study of impact of the cation-anion substitution, spatial modulation and size effects on the crystalline structure, dielectric dispersion, magnetoelectric and optical-spectral properties of the crystals with alkylammonium cations and complexes of transition metal ions in order to obtain effective ferroelectric and magnetoelectric materials for the functional electronics and computer technique.The investigations of NH2(CH3)2Ме1-xCrx(SO4)2×6H2O (DMAМе1-xCrxS, Me= Al, Ga) solid solutions revealed influence of substitution of the metal ion on the phase transitions and dielectric properties of the crystals. In particular, on the basis of the calorimetric studies there was confirmed the nonlinear dependence of the phase transition temperature on the chromium concentration x in DMAAl1-xCrxS crystals, simultaneously with practical absence of such an influence of the gallium-chromium substitution in DMAGa1-xCrxS solid solutions.DMAGa1-xCrxS crystals are characterized by two types of dispersion in the ferroelectric phase associated – the fundamental ferroelectric one and the dispersion caused by motion of the domain walls. Substitution of gallium with chromium substantially affects the parameters of the domain wall dynamics. In particular, this leads to an increase in the relaxation time, the activation energy and the half-width of the Gaussian describing the relaxation times distribution, and to a significant decrease of the domain walls freezing temperature.The significant influence of the magnetic field on the temperature dependences of the spontaneous polarization of DMAAl1-xCrxS crystals has been found, that allows to create the material with controlled magnetoelectric properties. The analysis of the temperature and the field dependences of ЕАСС crystal magnetization clearly showed the key role of the ferromagnetic interactions in the magnetic phase transition at Тс = 10,2 К. It was found that (C2H5NH3)2CuCl4 (ЕАСС) undergoes the transition into the ferroelectric phase at Т5 = 247 К. The ferroelectric properties are observed at cooling down to the temperature of 5 K. So, it was shown that EACC crystal is a magnetic multiferroic with coexisting of spontaneous polarization and dominant ferromagnetic interactions. The magnetodielectric effect was observed in [N(C2H5)4]2CoClBr3 (ТЕАССВ-3) solid solution. It was created a piezoelectric transducer in a gigahertz frequency region with a TEACCB-2 + PMMA nanocomposite as a piezoelectric element. The operating frequency of the device can be controlled by changing the size of the nanocrystals during the manufacturing of the piezoelectric element.It was found that the potential multiferroic [NH2(C2H5)2]2CоCl4 (DEACC) crystal at room temperature belongs to P2/n space group with the lattice parameters: a = 10,667(1), b = 11,501(2), c = 7,4053(8) Å, β = 90,939(3)°; V = 908,33 Å3; Z = 2. The optical absorption spectra of DEACC and ТЕАССВ-2 crystals in the region of the intraion absorption of the cobalt ion and optical absorption edge were investigated. It was found that the symmetry of metal-halogen complex is lower than tetrahedral, that is confirmed by removal of the certain energy levels degeneration.The thermochromic nature of the ferroelastic phase transition at Т1 = 326 К has been revealed. The low temperature anomalies at Т2 = 255 К, Т3 = 216 К, Т4 = 165 К, Т5 = 110 К and Т6 = 45 К were observed in the temperature dependences of thermal dilatation and optical-spectral parameters of DEACC crystal. They were related to the previously unknown phase transitions, which can be connected with ordering of diethylammonium cations and reorientation of the metal-halogen complexes, that are accompanied by a different degree of distortion of the latter and corresponding changes in the metal-ligand distances. The analysis of the temperature evolution of the absorption spectra of TEACCB crystal confirmed existence of the first-order phase transitions at the temperatures Т1 = 244 К and Т2 = 228 К (in a cooling run). Besides, the additional anomaly corresponding to the early unknown phase transition, probably of the second order, was observed at Т3 = 200 K. The detected anomalies of the absorption spectra parameters are related to the change in the degree of [CoCl2Br2]2- complex deformation.Performed spectral investigations confirmed a strong influence of the electron- phonon interaction (EPI) on the position and shape of the absorption edge both in DEACC and ТЕАССВ-2 crystals. As a result, in two high-temperature phases (Т > T2) for both crystals the low energy tails of the edge bands are described by the empirical Urbach's rule. The values of σ0 constant testify to a quite small strength of the EPI in the investigated crystals that is characteristic of the charge transfer edge bands. Nonfulfillment of the Urbach's rule in the low temperature phases would be related to overlapping of the edge bands of different nature.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Капустян О. А. 
Оптимальне керування та гарантоване оцінювання у розподілених системах з малим параметром. / О. А. Капустян. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація присвячена побудові та обґрунтуванню наближених оптимальних керувань у формі оберненого зв'язку та мінімаксних оцінок для широких класів розподілених систем з малим параметром.Розв'язані задачі оптимального керування тепловими і хвильовими процесами в мікронеоднорідних середовищах.Розв'язані задачі конструювання та обґрунтування наближеного зосередженого оптимального керування у формі оберненого зв'язку для дифузійних і хвильових процесів із нелінійними та многозначними збуреннями.^UThis thesis is devoted to the construction and substantiation of approximate optimal controls in the feedback form and guaranteed estimates for wide classes of distributed systems with small parameter.In Chapter 1, the analysis of literature sources on the topic of the thesis research is carried out.Іn Chapter 2, it is presented the basic concepts and results of evolutionary equation theory, optimal control of distributed systems and the homogenization theory for differential operators used in the thesis.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Капустян М. В. 
Селекційна цінність інбредних ліній кукурудзи, створених на основі різноманітного вихідного матеріалу / М. В. Капустян. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження: особливості інбредних ліній кукурудзи за морфо-біологічними ознаками, продуктивністю, мінливістю й комбінаційною здатністю в залежності від генетичного походження та експериментальних гібридів, створених на їх основі. Мета дослідження: встановлення селекційної цінності інбредних ліній кукурудзи різного генетичного походження за цінними господарськими ознаками та комбінаційною здатністю; обґрунтування добору ліній для гетерозисних гібридів залежно від їх генетичного походження та особливостей формування продуктивності; встановлення оптимального поєднання генотипів для створення високоврожайних гібридних комбінаційи. Методи дослідження: загальнонаукові, польові, спеціальні, лабораторні, математично-статистичні. Новизна полягає у встановленні особливостей інбредних ліній за комплексом цінних господарських ознак з високим і стабільним їх проявом залежно від генетичного походження. Визначено селекційну цінність інбредних ліній, створених на основі різноманітного вихідного матеріалу за морфотипом, продуктивністю та її елементами, комбінаційною здатністю, стійкістю до біо- та абіотичних чинників, виділено лінії, придатні до механізованого збирання та донори цінних господарських ознак; установлено взаємозв'язок між ознаками продуктивності у ліній кукурудзи; визначено шляхи формування продуктивності у ліній кукурудзи та гібридів, створених за їх участю; виявлено лінії з природним проявом ознак ЦЧС (закріплювачі стерильності, відновлювачі фертильності пилку). Результати: на основі проведених досліджень сформовано та зареєстровано в Національному центрі генетичних ресурсів рослин України дві робочі колекції за довжиною качана та продуктивністю рослини. Виділено джерела групової стійкості до збудників хвороб. Зареєстровано в Національному центрі генетичних ресурсів рослин України (НЦГРРУ) Інституту рослинництва ім. В. Я. Юр'єва НААН лінії УХЛ 226, УХЛ 257, УХК 364. Виділено лінії з високою комбінаційною здатністю: за продуктивністю – УХЛ 257, УХЛ 337, УХК 364; за кількістю зерен на качані – УХС 57, УХЛ 289; за масою 1000 зерен – УХС 226, УХЛ 218, УХ 1008; за комплексом ознак продуктивності – УХЛ 373. Виділено чотири відновлювачі фертильності пилку (УХ 144, УХ 1008, Харківська 803, УХЛ 303); 28 закріплювачів стерильності М-типу. Створено три середньоранні гібриди кукурудзи Любчик (ФАО 240), Ставр (ФАО 290), Вектор (ФАО 270), які внесено до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні. Кваліфікаційну експертизу в державному сортовипробуванні проходять два гібриди: середньоранній ХА Болід (ФАО 280) і середньостиглий Новатор (ФАО 320), у 2020 році на кваліфікаційну експертизу передано два гібриди – середньоранній Гарт (ФАО 280) та середньостиглий Арго (ФАО 300). Ступінь впровадження: кращі за комплексом ознак інбредні лінії залучено до селекційних програм Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр'єва НААН, Синельниківської селекційно-дослідної станції ДУ ІЗК НААН, Закарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції НААН, Інституту зрошуваного землеробства НААН, створено три середньоранні гібриди, які внесено до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні. Сфера впровадження: наукові установи НААН, НАН і Мінагрополітики України, навчальні заклади, агроформування АПК України.^UObject: Peculiarities of inbred corn lines in terms of morpho-biological traits, performance, variability and combining ability depending on their genetic origin and of experimental hybrids derived from them. Objective: To evaluate the breeding value of inbred corn lines of different genetic origin for valuable economic traits and combining ability; to justify selection of lines for heterotic hybrids depending on their genetic origin and performance features; to establish optimal combinations of genotypes to create high-yielding hybrids. Methods: general scientific, field, special, laboratory, mathematical/statistical. Novelty consists in establishing the peculiarities of inbred lines for a set of valuable economic traits with their high and stable expression depending on genetic origin of lines. The selection value of inbred lines derived from starting material, which was diverse in morphology, performance and its elements, combining ability, resistance to bio- and abiotic factors, has been assessed; lines suitable for mechanized harvesting and donors of valuable economic traits have been identified; relationships between the performance characteristics in the corn lines have been determined; ways of the performance formation in the corn lines and hybrids derived from these lines have been outlined; lines with natural expression of CMS traits (sterility fixers, pollen fertility restorers) have been identified. Results: Based on the study results, two working collections by cob length and plant performance have been built up and registered with the National Center for Plant Genetic Resources of Ukraine. Sources of group resistance to pathogens have been identified. Lines UKhL 226, UKhL 257 and UKhK 364 have been registered with the National Center for Plant Genetic Resources of Ukraine (NCPGRU) of the Plant Production Institute named after VYa Yuriev of NAAS. The following lines with high combining ability have been distinguished: for performance (UKhL 257, UKhL 337 and UKhK 364); by the kernel number per cob (UKhS 57 and UKhL 289); by 1000-kernel weight (UKhS 226, UKhL 218 and UKh 1008); by a set of performance traits (UKhL 373). Four pollen fertility restorers (UKh 144, UKh 1008, Kharkivska 803 and UKhL 303) and 28 M-type sterility fixers have been found. Three mid-early corn hybrids (Liubchyk (FAO 240), Stavr (FAO 290) and Vektor (FAO 270)) have been created and included in the State Register of Plant Varieties Suitable for Dissemination in Ukraine. Two hybrids are being tested in the state variety trials (under the qualification examination): mid-early KhA Bolid (FAO 280) and mid-ripening Novator (FAO 320); in 2020, two hybrids were submitted for the qualification examination: mid-early Hart (FAO 280) and mid-ripening Arho (FAO 300). Degree of Implementation. The best inbred lines have been involved in breeding programs of the Plant Production Institute named after VYa Yuriev of NAAS, Synelnykove Breeding Experimental Station of the Institute of Irrigated Agriculture of NAAS, Transcarpathian State Agricultural Experimental Station of NAAS, Institute of Irrigated Agriculture of NAAS; three mid-early hybrids have been bred and included in the State Register of Plant Varieties Suitable for Dissemination in Ukraine. Scope of Implementation: research institutions of NAAS, NAS and Ministry of Agrarian Policy and Food of Ukraine, educational institutions, Ukrainian agrarian enterprises.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Капустян А. І. 
Наукові основи розробки технологій функціональних імунотропних інгредієнтів та харчових продуктів на основі сполук бактеріального походження / А. І. Капустян. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено науковому обґрунтуванню та розробленню технології імунотропних функціональних інгредієнтів, дієтичних добавок та продуктів харчування на основі сполук бактеріального походження, призначених для подолання проблеми порушення функції імунної системи людини шляхом корекції харчового статусу із застосування у раціонах харчування імунотропних компонентів мікробіального походження, які є об'єктами для розпізнавання рецепторами імунної системи, та наноконструйованих на їхній основі хелатних структур есенціальних біометалів. У дисертаційній роботі теоретично та експериментально обґрунтовано вибір об'єкту для отримання імунотропних пептидів, а саме, Lactobacillus delbrueckii subs. bulgaricus В-3964, розроблено методологічні підходи до деструкції пептидогліканів бактеріальної сировини з метою отримання імунотропних муропептидів, що передбачають використання потенціалу ендогенних автолізинів бактеріальної маси та екзогенних ферментних композицій із широким ареалом субстратної специфічності, залучення комбінованих методів ізоляції із застосуванням фізичних факторів впливу. Раціональними режимами автолізу є:рН 6, температура 50°С, час 120 год; ультравукової обробки: 300 с, 35 кГц; ферментолізу: C L = 5,00·10 -2 мг/см 3, C P =11,67·10 -2 мг/см 3 , τ = 13,21 год, рН=5,5, Т=37°С. За визначених умов накопичується 6,58 мг/см 3 низькомолекулярних пептидів, у тому числі, 4,35 мг/см 3 НММП з молекулярною масою в діапазоні 300–700 Да. У роботі обґрунтовано наукові основи отримання біодоступних форм есенціальних біометалів шляхом наноконструювання органічних комплексів біоелементів, в яких низькомолекулярні продукти деструкції бактеріальних пептидогліканів та продукти метаболізму виконують роль змішанолігандних систем. Доведено, що отримані форми металів мають хелатну структуру, є стійкими до дії агресивних значень рН середовищ та високих температур, що обумовлює перспективу їхнього використання у складі харчових систем, отримання яких передбачає високотемпературну обробку та стабільність до діїсередовищ шлунково-кишкового тракту. Обґрунтовано наукові основи технологій імунокоригувальних харчовихінгредієнтів та дієтичних добавок на основі низькомолекулярних продуктів деструкції бактеріальних пептидогліканів та органічних комплексів есенціальних біометалів, наведено технологічні режими їхнього отримання та розробленонормативну документацію для впровадження у виробництво, включаючи технічні умови, технологічні інструкції та процедури, що засновані на принципах НАССР. Фізіологічну активність розроблених дієтичних добавок та функціональниххарчових інгредієнтів доведено у дослідах in vivo, визначено їхню токсичність та ефективну дозу, згідно чого надано рекомендації щодо дозування для введення розроблених інгредієнтів у певні категорії харчових продуктів. Обґрунтовано технології харчових продуктів з вмістом розроблених функціональних харчових інгредієнтів, розраховано собівартість продукції та економічну ефективність розроблених технологій.^UThe dissertation is devoted to the scientific substantiation and development of technology of immunotropic functional ingredients, dietary supplements and food products based on compounds of bacterial origin, designed to overcome the problem ofhuman immune system dysfunction by correcting the nutritional status with using immunotropic components of microbial origin as the objects for recognition by receptors of the immune system, and nanoconstructed on their basis chelated structuresof essential biometals. The dissertation theoretically and experimentally substantiates the choice of the object for obtaining immunotropic peptides, namely, Lactobacillus delbrueckii subs. bulgaricus B-3964, which meets the criteria determining the suitability of the bacterial object as a source of muropeptides: the presence in the structure of the peptidoglycancell wall fragments capable of activating NOD 1 and NOD 2 receptors, the ability to disintegrate and enzymatic destruction. Methodological approaches have been developed to the destruction of peptidoglycans of bacterial raw materials in order to obtain immunotropic muropeptides, involving the use of the potential of endogenous autolysins of bacterial mass and exogenous enzyme compositions with a wide range of substrate specificity, involving combined methods of isolation factors using. Rational modes of autolysis are: pH 6, temperature 50°C, time 120 h; ultrasonic processing: 300 s, 35 kHz. Rational modes of enzymatic hydrolysis of biomass autolysate with the participation of lysozyme and papain, which provide maximum accumulation of low molecular weight muropeptides, have been determined by the method of mathematical modeling of multifactor experiments: CL = 5.00·10 -2 mg/cm 3 , C P = 11.67·10 -2 mg/cm , τ = 13.21, pH=5.5, T=37°C. Under certain conditions, 6.58 mg / cm3 of low molecular weight peptides are accumulated, including 4.35 mg/cm 3 of low molecular weight muropeptides with a molecular weight in the range of 300–700 Da. The scientific bases of obtaining bioavailable forms of essential biometals bynanoconstruction of organic complexes of bioelements in which low - molecular products of destruction of bacterial peptidoglycans and products of metabolism play the role of mixed ligand systems are substantiated in the work. It is proved that theobtained forms of metals have a chelated structure, are resistant to aggressive pH values and high temperatures, which determines the prospects of their use in food systems, obtaining which involves high-temperature processing and stability to thegastrointestinal tract. Technologies of immunotropic dietary supplements "Immunocorrect" and "Vitapostum Fe ", functional food ingredients "Immunocorrect*ingredient" and "Vitapostum Fe *ingredient" based on low molecular weight products of destruction of bacterial peptidioglycans of organosilicons and organics have been developed. Technological modes of their receipt are given and normative documentation for introduction into production is developed, including technical conditions, technologicalinstructions and procedures based on HACCP principles. The biological activity of the developed dietary supplements and ingredients in vivo has been proven, their toxicity and effective dose are determined. It is established that at intragastric administration the dietary supplement "Immunocorrect" belongs to the 4th class of toxicity – low-toxic substances (LD more than 10000 mg/kg of body weight). According to the hematological and biochemical parameters of the blood ofexperimental animals, the state of the immunological organs, the activity of peritoneal exudate cells, the effective dose of supplement was determined, which is 12.5 mg/kg body weight. Comprehensive toxicological studies of the safety and efficacy of the dietary supplements "Vitapostum Fe 50 " in the in vivo experiments have proven the effectiveness of this iron-containing drug as an antianemic, antioxidant and antihypoxant agent based on a daily dose of 15 mg of iron. The technologies of food products with the content of the developed functional food ingredients are substantiated, the prime cost of productionand economic efficiency of the developed technologies are calculated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Грицак Л. Р. 
Синтез і характеризація матеріалів з різною розмірністю на основі ZnO / Л. Р. Грицак. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена цілеспрямованій модифікації оптико-спектральних, електричних, теплопровідних та фотокаталітичних властивостей оксиду цинку шляхом пониження розмірності системи і змін технологічних процесів для отримання ефективних багатофункціональних матеріалів для оптоелектронних приладів. В результаті досліджень електричних і теплопровідних властивостей композитів на основі нано- та мікропорошків оксиду цинку, встановлено, що підвищення коефіцієнта теплопровідності композиту при використанні нанопорошку замість мікропорошку ZnO зумовлене балістичною теплопровідністю, зростанням екситонної теплопровідності та зменшенням контактного теплового опору. Проведено дослідження низькотемпературних спектрів фотолюмінесценції наноструктур ZnO, вирощених гідротермічним методом. Виявлено та інтерпретовано два чітко виражені піки: більш інтенсивний з максимумом при 3,36 еВ і менш інтенсивний при 3,32 еВ. На основі проведених досліджень термостимульованої люмінесценції (ТСЛ) наноструктур ZnO, вирощених з парової фази на сапфіровій підкладці, отримана інформація про природу їхньої “зеленої” смуги випромінювання. Визначено параметри центрів прилипання: енергію іонізації пасток, переріз захоплення носіїв заряду пасткою та частотний фактор. Отримані результати досліджень люмінесценції наноструктур ZnO є важливими для створення ефективних світлодіодів та лазерів на їхній основі. Досліджено вплив іонного бомбардування на фотокаталітичні властивості наноструктур оксиду цинку, вирощених з парової фази та гідротермічним методом. Встановлено, що для наностержнів ZnO, вирощених з парової фази, переважаючими дефектами поверхні є вакансії цинку, а для наностержнів, вирощених гідротермічним методом ‒ висока концентрація гідроксильних груп. Виявлений значний ефект підвищення швидкості розкладання барвника під дією електричного поля зумовлений ефективнішим перерозподілом зарядів та більшою кількістю гідроксильних радикалів на поверхні каталізатора. Проведено фрактальний аналіз поверхні синтезованих нано- і мукроструктур оксиду цинку. Розроблено технологію отримання нанокомпозитних фотокаталізаторів на основі оксиду цинку та поруватого кремнію (ZnO/p-Si). Продемонстровано, що “наноквiти” ZnO мають бiльш розвинену поверхню порiвняно з плiвками чи вертикально орiєнтованими наностержнями оксиду цинку. Розроблено технологію отримання нанокомпозитних фотокаталізаторів на основі нанастержнів оксиду цинку та бішару оксиду графену (ZnO/rGO). Оцінено поглинання відновленого оксиду графену у видимому спектральному діапазоні та розрахована мінімальна енергія електронного переходу. Досліджено каталітичні властивості нанокомпозита при деградації метилоранжу та здійснено порівняльний аналіз з характеристиками окремо взятих бішару rGO та наноструктур ZnO.^UThe dissertation is devoted to the purposeful modification of the optical-spectral, electric, heat conductivity and photocatalytic properties of zinc oxide by means of lowering of system dimensionality and changes of the technological processes in order to obtain the effective multifunctional materials for the optoelectronics. The investigations of the electrical and thermal conductive properties of composites based on nano- and micropowders of zinc oxide established that growth of the thermal conductivity of the the nanocomposites of ZnO in comparison with the microcomposites was caused by ballistic thermal conductivity, increasing of the exciton thermal conductivity and a decreasing of the contact thermal resistance. The low temperature photoluminescence spectra of ZnO nanostructures grown by hydrothermal method were investigated. There were observed and interpreted the two distinct peaks: more intensive one with a maximum at 3,36 eV and less intensive at 3,32 eV. Study of the thermally stimulated luminescence (TSL) of ZnO nanostructures grown from a vapor phase on a sapphire substrate provided information about the nature of their green emission band. The parameters of the adhesion centers are determined: the trap ionization energy, the trap carrier trapping cross section and the frequency factor. The investigations of ZnO nanostructures luminescence are important for creating of the effective LEDs and lasers based on them. The effect of ion etching on the photocatalytic properties of zinc oxide nanostructures grown from a vapor phase and by the hydrothermal methods have been investigated. It was found that zinc vacancies were predominant for ZnO nanorods grown from a vapor phase, whereas for ZnO nanorods grown by hydrothermal method ‒ a high concentration of hydroxyl group plays the most important role. A significant effect of the dye decomposition rate increasing under the action of an electric field has been found, which was associated with a more efficient charge redistribution and more high hydroxyl radicals' concentration on the catalyst surface. The fractal analysis of the surface of the synthesized nano- and microstructures of zinc oxide was performed. The technology of producing of the nanocomposite photocatalysts based on zinc oxide and porous silicon (ZnO/p-Si) have been developed. ZnO nanowires are characterized by a more developed surface in comparison with the films composed of the vertically oriented zinc oxide nanorods. The technology of production of the nanocomposite photocatalysts based on zinc oxide nanoparticles and graphene oxide bilayer (ZnO/rGO) have been developed. The absorption of reduced graphene oxide in the visible spectral range was estimated and the minimal electron transition energy was determined. The catalytic properties of the nanocomposite in the degradation of methyl orange were investigated and the comparative analysis of bilayer rGO and ZnO nanostructures was carried out.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Капустян І. В. 
Інформаційно-аналітичні інструменти формування рекламних стратегій та маркетингових комунікацій фармацевтичних підприємств. / І. В. Капустян. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт – процеси формування рекламних стратегій та маркетингових комунікацій фармацевтичних підприємств; мета – полягає в розробці та обґрунтуванні методичних підходів та інформаційно-аналітичних інструментів формування оптимальних рекламних стратегій фармацевтичних підприємств з урахуванням специфіки галузі; методи – абстрактно-логічного узагальнення, статистичного аналізу, нормативний, структурно-логічного аналізу, параметричний, оптимізаційний (за вбудованими алгоритмами), імітаційного моделювання, графічний; новизна – полягає в створенні інформаційно-аналітичного інструментарію визначення оптимальних рекламних стратегій і ефективних маркетингових комунікацій, що забезпечує формування аналітичної бази прийняття управлінських рішень щодо рекламної діяльності фармацевтичних підприємств; результати – розробка науково-обґрунтованого інформаційно-аналітичного інструментарію формування рекламних стратегій та маркетингових комунікацій і методичних рекомендацій щодо їх використання фармацевтичними підприємствами та установами; впроваджено ФОП «Феняк І.М.» (довідка від 15.12.2020 р.); ФОП «Романюк Н.Ф.» (довідка від 20.01.2021 р.); ФОП «Мовчанюк В.Б.» (довідка від 04.02.2021 р.); Колективне сільськогосподарське сервісне підприємство «Вознесенська ветеринарна аптека» (довідка від 08.02.2021 р.); в навчальному процесі Одеського національного політехнічного університету МОН України при підготовці навчальних програм і навчально-методичних матеріалів з дисциплін: «Економіко-математичні методи і моделі», «Інформаційні та комунікаційні технології в економіці», «Моделі економічної динаміки», «Прогнозування соціально-економічних процесів», «Імітаційне моделювання економічних процесів», «Комп'ютерне моделювання складних економічних систем» (довідка № 2457/67-07 від 31.12.2020 р.).^UObject - the processes of formation of advertising strategies and marketing communications of pharmaceutical companies; goal - is to develop and substantiate methodological approaches and information-analytical tools for the formation of optimal advertising strategies of pharmaceutical companies, taking into account the specifics of the industry; methods - abstract-logical generalization, statistical analysis, normative, structural-logical analysis, parametric, optimization (according to built-in algorithms), simulation modeling, graphic; novelty - is to create information and analytical tools to determine the optimal advertising strategies and effective marketing communications, which provides the formation of an analytical basis for management decisions on advertising activities of pharmaceutical companies; results - development of scientifically-based information-analytical tools for the formation of advertising strategies and marketing communications and guidelines for their use by pharmaceutical companies and institutions; FOP "Fenyak IM" was introduced (certificate dated 15.12.2020); FOP "Romanyuk NF" (reference dated January 20, 2021); Private individual "Movchanyuk VB" (reference dated 04.02.2021); Collective agricultural service enterprise "Voznesenskaya veterinary pharmacy" (reference from 08.022.2021); in the educational process of Odessa National Polytechnic University of MES of Ukraine in the preparation of curricula and teaching materials in the disciplines: "Economic and mathematical methods and models", "Information and communication technologies in economics", "Models of economic dynamics", "Forecasting of socio-economic processes","Simulation of economic processes","Computer modeling of complex economic systems" (reference № 2457 / 67-07 from 31.12.2020).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Чорній Ю. В. 
Вплив модифікації метал-галогенних комплексів та катіонного заміщення на природу фазових переходів в органічно-неорганічних фероїках / Ю. В. Чорній. — Б.м., 2022 — укp.

Робота присвячена дослідженню впливу модифікації неорганічних аніонів та ізоморфного заміщення алкіламонієвих катіонів на структуру, фазові переходи, оптико-фізичні і магнітні властивості кристалічних фероїків, які містять у своїй структурі комплекси іонів перехідних металів. На основі рентгеноструктурних досліджень підтверджено хімічний склад монокристалів [(CH3)3NH]MnC13×2H2O (TrMAMnCl) і уточнені параметри їхньої кристалічної гратки. Вимірювання температурної та польової залежності магнітних параметрів показали, що TrMAMnCl є одновимірним антиферомагнетиком з прихованим нахилом спінів вздовж осі b. На основі дослідження температурної залежності спонтанної поляризації встановлено існування невласної сегнетоелектричної фази в кристалі [N(C2H5)4]2CoCl2Br2 (ТЕАССВ-2) нижче температури Т2=227,7 K. Наявність аномалій магнітної сприйнятливості при Т2 підтверджує як феромагнітні взаємодії в околі цієї точки, так і спонтанний магнітоелектричний ефект. Запропоновано модель ємнісного датчика магнітного поля на основі кристала [N(C2H5)4]2CoClBr3, який володіє магнітодіелектричним ефектом. Методом атомно-силової мікроскопії продемонстровано, що кристали [(CH3)2CHNH3]4Cd3Cl10 (IPACC) характеризуються сегнетоеластоелектричною (СЕЕ) доменною структурою. Виявлено специфічне травлення зразка IPACC з різною швидкістю для сусідніх СЕЕ доменів, зумовлене вологою, яка конденсується з атмосфери на поверхні кристала. Встановлено, що морфологія поверхні кристалів IPACC, які зберігаються протягом тривалого часу на відкритому повітрі, зазнає значних змін порівняно зі свіжосколотими зразками. Зокрема, на першому етапі спостерігається ріст нанокристалів, які перетворюються у мікрокристали на наступних стадіях старіння зразка. Інший тип елементів, які ростуть на поверхні монокристала – це нано- або мікростержні. На основі дослідження коливних спектрів кристала IPACCC зроблено висновок, що його структура близька до структури вихідного кристала IPACC. В обох випадках аніонний комплекс має однакову симетрію і складається з трьох метал-галогенних октаедрів з різною орієнтацією їхніх осей відносно головних кристалографічних напрямів. Іон Cu2+ у кристалі IPACCC статистично заміщує іон Cd2+. Аналіз частот та інтенсивності коливних мод при різних температурах підтвердив наявність фазових переходів в ІРАССС при T1 = 358 К, T2 = 293 K і T3 = 253 K. Проведений аналіз молекулярних спектрів як вихідних кристалів ІРАСС, так і кристалів, легованих міддю, дозволив однозначно ідентифікувати реальні фонони, переважно залучені у формування краю поглинання. Проведені спектральні дослідження засвідчили істотний вплив електрон-фононної взаємодії на положення та форму краю поглинання в кристалах (NH4)2CuCl4×2H2O та підтвердили існування сегнетоеластоелектричного фазового переходу при температурі Tc = 200,5 К. В результаті, для фази, яка лежить вище від Tc, і температурної області нижче 100 К, низькоенергетичний «хвіст» крайової смуги описується емпіричним правилом Урбаха. На основі дослідження абсорбційних спектрів з використанням теорії кристалічного поля проаналізовані температурні зміни форми і симетрії октаедра, сформованого навколо іона Cu2+ в кристалах (NH4)2CuCl4×2H2O. Показано, що сегнетоеластоелектричний фазовий перехід супроводжується аномальною зміною ступеня тетрагонального і ромбічного спотворення октаедрів. Теоретичні розрахунки аb initio в рамках теорії функціоналу густини методом GGA+U забезпечили адекватну ідентифікацію смуг поглинання та відповідних електронних переходів. Проведено дослідження прояву розмірних ефектів у спектральних властивостях нано- та мікрокристалів [NH2(C2H5)2]2CuCl4 (DEACC), впроваджених у полімерні матриці. Встановлено, що композит з середніми розмірами нанокристалів 160 нм зазнає неперервного термохромного ФП. Продемонстровано, що мікрокомпозити на основі кристалів DEACC мають термохромні властивості, дуже подібні до властивостей монокристала. Вони зазнають дещо розмитого термохромного ФП першого роду в околі 316 К (при нагріванні) у випадку латексної матриці. Мікрокомпозити з полістирольною матрицею демонструють дуже різкий термохромний ФП при значно вищій температурі ‒ 337 К. Запропоновано спосіб отримання термохромного мікрокомпозита на основі кристалів DEACC.^UThe work is devoted to study of the influence of inorganic anions' modification and isomorphic substitution of alkylammonium cations on the structure, phase transitions, optical-physical and magnetic properties of the crystalline ferroics, containing complexes of the transition metal ions in their structure. X-ray diffraction study confirmed the chemical composition and symmetry of the investigated [(CH3)3NH]MnC13×2H2O (TrMAMnCl) single crystals and refined their lattice parameters. Measurements of the temperature and field dependences of the magnetic parameters have shown that TrMAMnCl behaves as a canted one-dimensional antiferromagnetic with a hidden canting of the spin along the b axis. Investigations of the temperature dependence of spontaneous polarization confirmed existence of the improper ferroelectric phase in [N(C2H5)4]2CoCl2Br2 (ТЕАССВ-2) crystal below T2=227,7 K. Presence of the anomaly of magnetic susceptibility at T2 confirms both ferromagnetic interactions around this point and the spontaneous magnetoelectric effect. A model of a capacitive magnetic field sensor based on [N(C2H5)4]2CoClBr3 crystal, which possesses a magnetodielectric effect, was proposed. Using the AFM methods it was confirmed that [(CH3)2CHNH3]4Cd3Cl10 (IPACC) crystals are characterized by the ferroelastoelectric domain structure. The observed specific etching of a sample with a different rate for the neighboring domains is caused by water condensed from atmosphere on the crystal surface. It has been found that the surface morphology of IPACC crystals kept for a long time in the open air undergoes the considerable changes in comparison with the freshly cleaved samples. Particularly, the samples are characterized by growth of the nanocrystals on the first stage and larger microcrystals on the next stages of the sample aging. Another type of the elements observed on the surface would be considered as nano- or microrods. On the basis of the investigation of vibrational spectra of IPACCC crystal, it has been found that it`s structure is very similar to the structure of initial IPACC crystal. In all cases the anionic complex possesses the same symmetry and consists of the three distorted metal-halogen octahedra with different orientation of their axes in respect to the main crystallographic directions. Cu2+ ion in IPACCC crystal statistically replaces Cd2+ ion. The analysis of frequencies and intensities of the vibration modes at different temperatures confirmed the phase transitions in ІРАССС at T1=358, T2=293 K and T3=253 K. Performed analysis of the vibrational spectra of the initial IPACC and doped with copper crystal allowed identification of the real phonons most of all involved into formation of the absorption edge. Performed spectral investigations confirmed a strong influence of the electron-phonon interaction on the position and shape of the absorption edge in (NH4)2CuCl4×2H2O crystals and existence of the ferroelastoelectric phase transition at temperature Tc=200,5 K. As a result, for the phase lying above Tc and the temperature region below 100 K the low energy tail of the edge band follows the empirical Urbach's rule. On the basis of study of (NH4)2CuCl4×2H2O crystals' absorption spectra the temperature changes of the shape and symmetry of the octahedron formed around Cu2+ ion were analyzed using the crystal field theory. It was shown that the ferroelastoelectric phase transition is accompanied by an anomalous change of the level of tetragonal and rhombic distortion of the octahedra. Ab initio theoretical calculations within the density functional theory using GGA+U method provided adequate identification of the absorption bands and corresponding electronic transitions. The detailed study of the size effects' manifestation in the spectral properties of the nano- and microcrystals of [NH2(C2H5)2]2CuCl4 (DEACC) embedded into the polymer matrices were performed. It has been found that the composite with the average nanocrystals' sizes of 160 nm undergoes a continuous thermochromic PT. It was shown that the microcomposites on the basis of DEACC crystals possess the thermochromic properties very similar to those in a bulk crystal. They undergo clear but a little diffused thermochromic PT of the first order in vicinity of 316 K (at heating) in the case of a latex matrix. The microcrystals with a polystyrene matrix show a very sharp thermochromic PT at 337 K. A method of producing of the thermochromic microcomposite based on DEACC crystals was proposed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського