Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Наукова електронна бібліотека (28)Реферативна база даних (235)Книжкові видання та компакт-диски (141)Журнали та продовжувані видання (5)
Пошуковий запит: (<.>K=ГІГІЄНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
1.

Омельчук С.Т. 
Гігієна застосування пестицидів і агрохімікатів на територіях, що зазнали радіоактивного забруднення, та у зонах надзвичайних екологічних ситуацій: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.02.01 / С.Т. Омельчук ; Нац. мед. ун-т ім. О.О. Богомольця. — К., 2001. — 35 с. — укp.

Експериментально-теоретично обгрунтовано розроблені концепції та методичні основи гігієнічного регламентування пестицидів у ході їх застосування на радіоактивно забруднених територіях і зонах екологічного ризику для збереження та зміцнення здоров'я населення, захисту навколишнього середовища від додаткового екзогенного забруднення. За умов натурно відтвореного експерименту та під час епідеміологічних досліджень вивчено основні ланки патогенезу та залежності "доза - час - ефект" за тривалої поєднаної дії на організм малих доз іонізуючого випромінювання (ІВ) і фосфорорганічних пестицидів (ФОП). Вивчено вплив малих доз ІВ і ФОП на стан чоловічої репродуктивної системи. Науково обгрунтовано теоретичні, методологічні та практичні аспекти оцінки потенційного екологічного ризику виникнення захворювань шлунково-кишкового тракту та серцево-судинних захворювань у населення. Надано гігієнічну оцінку потенційному ризику для працюючих і населення 56 нових закордонних пестицидів. Створено теоретичні основи та методичну базу для корекції допустимої добової дози надходження пестицидів до організму людини за умов їх використання на радіоактивно забруднених територіях. Запропоновано нові методи підвищення адаптаційних реакцій організму та зниження поглинутої дози за умов комбінованого навантаження радіонуклідами та пестицидами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р124.541
Шифр НБУВ: РА317152 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

П'ятниця-Горпинченко Н.К. 
Гігієна праці в азбестоцементному виробництві: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / Н.К. П'ятниця-Горпинченко ; Держ. установа "Ін-т медицини праці АМН України". — К., 2009. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано профілактичні заходи щодо оптимізації умов праці робітників основних професій шиферних заводів. Досліджено умови праці, розраховано стажові експозиційні дози пилових навантажень (ЕДП) та контрольні пилові навантаження, допустимий стаж роботи та визначено темпи старіння робітників. Відзначено, що головним виробничим фактором є азбестовмісний пил, робота за шкідливих умов спричиняє їх прискорене постаріння. На підставі розрахованих ЕДП (групи ризику виникнення азбестозумовлених захворювань) і функціональних класів біологічного віку зроблено висновок, що робітники мають певний ризик виникнення патології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р124.515-4 + Р124.511-4 +
Шифр НБУВ: РА363498

Рубрики:

      
3.

Терещенко В.Г. 
Гігієна та фізіологія праці при вирощуванні та переробці соняшника за індустріальними технологіями: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / В.Г. Терещенко ; Ін-т медицини праці АМН України. — К., 2005. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Здійснено комплексну фізіолого-гігієнічну оцінку умов праці на основних етапах технологічного циклу вирощування та переробки соняшника. Установлено, що під час виконання земляних сільськогосподарських робіт на технічно зношених тракторах оператори зазнають впливу шкідливих виробничих чинників (шуму, вібрації, пилу, мікроклімату), рівні яких у деяких випадках наближаються до екстремальних і на 10 % - 70 % перевищують значення, що реєструвалися 1980 - 1990 рр. За умов застосування пестицидів як неодмінної складової інтенсивних технологій у рослинництві, працівники зазнають їх шкідливої дії за різних шляхів надходження до організму (інгаляційним, перкутанним), за цього розрахункові ризики шкідливої дії є високими для будь-якого шляху. Відзначено, що застосування новітніх технологій ультрамалооб'ємного обприскування за допомогою надлегких літальних апаратів (НЛА) має гігієнічні переваги у порівнянні з традиційними повнооб'ємними технологіями. Зазначено, що використання НЛА потребує спеціальної підготовки, високої кваліфікації пілотів і застосування комплексу заходів щодо безпеки польотів і засобів захисту від впливу шкідливих виробничих чинників (високої напруженості праці, шуму, вібрацій, пестицидів). За результатами фізіологічних досліджень установлено залежність вираженості біологічної реакції організму від інтенсивності впливу шкідливих виробничих чинників різної природи за різних видів робіт. Запропоновано комплекс профілактичних заходів, зокрема: цільове застосування способів захисту під час виконання конкретних видів робіт, діяння раціональних режимів праці, визначення санітарно-захисних зон за умов ультрамалооб'ємного застосування агрохімікатів за допомогою НЛА. Наведено пропозиції з питань "захисту часом" працюючих на сільськогосподарських машинах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р124.518 + Р124.541 +
Шифр НБУВ: РА338471

Рубрики:

      
4.

Ганіч І.Г. 
Поверхнева герметизація композитних реставрацій фронтальних зубів залежно від гігієнічного стану порожнини рота: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / І.Г. Ганіч ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему підвищення ефективності профілактики вторинного карієсу шляхом використання розробленого способу диференційованої поверхневої герметизації композитних реставрацій з кратністю проведення, що залежить від гігієічного стану ротової порожнини. За результатами проведених досліджень установлено найбільш часті ускладнення у разі використання композитних матеріалів за умов лікування неускладнених форм карієсу - порушення крайового прилягання (37,8 % та виникнення вторинного карієсу (20,8 %) - у більшості випадків до цього призводить низька гігієна ротової порожнини. Розроблено спосіб проведення поверхневої герметизації композитних реставрацій фронтальних зубів у разі лікування неускладнених форм карієсу. Установлено кратність проведення диференційованої поверхневої герметизації композитних реставрацій залежно від гігієнічного стану ротової порожнини. За цього запропоновано використовувати спосіб для профілактки вторинного карієсу під час виконання композитних реставрацій. Проведено мікробіологічні та електронно-мікроскопічні дослідження та встановлено деструктивний процес поверхні пломбувального композитного матеріалу з покриттям герметиком і без нього, зумовлений асоціацією оральних стрептококів. За цього більш виразне ушкодження виявлено на поверхні пломбувального матеріалу без покриття герметиком.прилягання на 60 % у каріозних порожнинах III і IV класів за Блеком.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.21-5 +
Шифр НБУВ: РА357428

Рубрики:

      
5.

Кокот В.Р. 
Токсиколого-гігієнічна характеристика пестициду "Полікарбацин" і гігієна праці в умовах його виробництва та застосування: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / В.Р. Кокот ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Д.Галицького. — Л., 2004. — 20 с. — укp.

Доведено негативний вплив умов праці під час виробництва та застосування полікарбацину на стан здоров'я працівників. Вперше встановлено показники токсичності препарату за інгаляційного надходження в організм і його негативний вплив на структурні та функціональні характеристики щитовидної залози. Наведено результати експериментальних досліджень щодо гонадотоксичної дії полікарбацину за інгаляційного надходження. Одержано нові дані про ризик виникнення мутацій під його впливом. Доведено алергенний характер дерматитів, які виникають і розвиваються у працівників за умов виробництва полікарбацину. Експериментально встановлено, що за умов сільськогосподарського застосування препарату прояви алергічного дерматиту посилюються під впливом ультрафіолетового опромінювання. Науково обгрунтовано ГДК полікарбацину у повітрі робочої зони та встановлено терміни безпечного виходу працівників сільського господарства на оброблені ділянки. Запропоновано комплекс санітарно-технічних, гігієнічних і лікувально-профілактичних оздоровчих заходів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.6 +
Шифр НБУВ: РА334333

Рубрики:

      
6.

Смолякова І.Д. 
Формування здорового способу життя студентів у системі фізичного виховання вищого технічного навчального закладу: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.02 / І.Д. Смолякова ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 21 с. — укp.

Вперше визначено структуру та зміст компонентів здорового способу життя студентів, які навчаються у технічних ВНЗ. Із використанням кореляційного та факторного аналізу встановлено кількісний зв'язок між окремими компонентами здорового способу життя та показниками дієздатності студентів. Визначено ступінь реального використання студентами технічних спеціальностей основних компонентів здорового способу життя (раціональна праця, харчування, рухова активність, загартовування, особиста гігієна, добовий режим, психогігієна, відмова від шкідливих звичок). Обгрунтовано принципи та методику формування мотивації до ведення здорового способу життя у межах базового курсу фізичного виховання, обгрунтовано умови її ефективного впровадження, розкрито можливості використання комп'ютерних засобів у даному процесі. Розроблено методики формування умінь і навичок програмування раціональної рухової активності, профілактики розумової та фізичної втоми та перевтоми. Доведено суттєву роль активних занять фізичною культурою та спортом у формуванні мотивації студентів до ведення здорового способу життя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.354.5 + Ч511.143
Шифр НБУВ: РА372525 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Кубатко А. І. 
Формування культури здоров'я майбутніх фахівців економічних спеціальностей у процесі прикладної фізичної підготовки / А. І. Кубатко. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт дослідження – процес професійної підготовки майбутніх фахівців економічних спеціальностей. Мета дослідження – теоретично обґрунтувати, розробити та експериментально перевірити модель формування культури здоров'я майбутніх фахівців економічних спеціальностей у процесі прикладної фізичної підготовки. Наукова новизна отриманих результатів дослідження полягає у тому, що: уперше теоретично обґрунтовано, розроблено й експериментально перевірено модель формування культури здоров'я фахівців економічних спеціальностей у процесі прикладної фізичної підготовки як відкриту динамічну систему, що включає аналітико-методологічний (соціальне замовлення, мета, завдання, підходи, принципи), організаційний (педагогічні умови, зміст, форми, методи й засоби) та результативний (компоненти, критерії, показники, рівні, результат) блоки; розроблено критерії (аксіологічний, гносеологічно-діяльнісний та поведінковий), показники (мотивація здорового способу життя; обізнаність у сфері культури здоров'я; уміння оцінити стан здоров'я; фізкультурно-оздоровчі вміння; емоційно-вольова регуляція; прагнення до саморозвитку), за якими схарактеризовано рівні (пасивний, елементарний, базовий, високий) сформованості культури здоров'я фахівців економічних спеціальностей у процесі прикладної фізичної підготовки; визначено педагогічні умови формування культури здоров'я фахівців економічних спеціальностей у процесі прикладної фізичної підготовки (формування ціннісного ставлення до власного здоров'я через урахування біологічних (генетичні), фізичних (зовнішнє середовище), соціальних (оточення, умови життя, професійна діяльність) та індивідуальних (шкідливі звички, харчування, особиста гігієна, фізичні навантаження, режим праці й відпочинку тощо) чинників; розвиток навичок подолання негативних впливів на здоров'я у професійній сфері (стресові ситуації, розумова втома, перевтомлюваність, низька рухова активність тощо); сприяння рефлексії, самоконтролю і самооцінці культури здоров'я); уточнено поняття «культура здоров'я майбутніх фахівців економічних спеціальностей» та «формування культури здоров'я майбутніх фахівців економічних спеціальностей у процесі прикладної фізичної підготовки».^UThe object of research is the process of professional preparation of future specialists in economic specialties. The purpose of the study is to substantiate theoretically, develop and test the model of formation of a health culture of future specialists in economic specialties in the process of applied physical training. The scientific novelty of the obtained results is that: for the first time the model of formation of a health culture of future specialists in economic specialties in the process of applied physical training was developed, substantiated theoretically and tested experimentally as an open dynamic system that includes analytical and methodological (social order, purpose, tasks, approaches, principles), organizational (pedagogical conditions, content, forms, methods and means) and effective (components, criteria, indicators, levels, results) blocks; criteria (axiological, epistemological-activity and behavioral), indicators (motivation for a healthy lifestyle; awareness in the field of health culture; the ability to assess health; fitness skills; emotional and volitional regulation; the desire for self-development) are developed, according to them the levels (passive, elementary, basic, high) of the formation of a health culture of specialists in economic specialties in the process of applied physical training are characterized; pedagogical conditions of formation of a health culture of specialists in economic specialties in the process of applied physical training are determined (formation of values to one's own health through consideration of biological (genetic), physical (external environment), social (environment, living conditions, professional activity) and individual (bad habits, nutrition, personal hygiene, physical activity, work and rest, etc.) factors; development of skills to overcome the negative effects on health in the professional sphere (stressful situations, mental fatigue, fatigue, low physical activity, etc.); promoting reflection, self-control and self-assessment of health culture); the concept of " a health culture of specialists in economic specialties " and "formation of a health culture of specialists in economic specialties in the process of applied physical training" are specified.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Яремко О. В. 
Імунофізіологічний статус організму та інтенсивність розвитку телят молочного періоду вирощування за дії піридоксину гідрохлориду / О. В. Яремко. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт дослідження: фізіолого-біохімічні процеси в організмі, імунний статус та показники росту і розвитку телят молочного періоду вирощування за дії піридоксину гідрохлориду.Мета роботи: з'ясувати особливості формування імунофізіологічного статусу, росту та розвитку телят у молочний період вирощування за дії піридоксину гідрохлориду.Методи дослідження: фізіологічні (кількість еритроцитів та їх популяції, кількість лейкоцитів, кількість тромбоцитів, швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ), еритроцитарні індекси); імунологічні (загальна кількість лімфоцитів, кількість Т- і В-лімфоцитів, бактерицидна активність сироватки крові (БАСК), лізоцимна активність сироватки крові (ЛАСК), фагоцитарна активність нейтрофілів (ФАН); біохімічні (вміст загального протеїну, протеїнові фракції, аспартатамінотрансфераза (АсАТ), аланінамінотрансфераза (АлАТ); фізико-хімічні (хімічний склад молозива і молока, вітамін В6); зоотехнічні (інтенсивність росту та розвитку молодняку); економічні (економічна ефективність, рентабельність, чистий прибуток); статистичні (середнє арифметичне (М), його похибка (m) та рівень вірогідності (р≤0,05) за критеріями Стьюдента-Фішера (t).Наукова новизна: Вперше проведено комплексні дослідження особливостей формування фізіологічних, імунологічних показників та метаболічного гомеостазу, що характеризують функціональний стан організму, клітинні та гуморальні фактори природної резистентності, імунологічної реактивності й інтенсивності розвитку телят з першої до 90-ої доби за дії піридоксину гідрохлориду.Встановлено відмінності у механізмах, які забезпечують метаболічний гомеостаз і становлення первинної та вторинної ланки імунного захисту організму телят молочного періоду вирощування за дії піридоксину гідрохлориду. Виявлено залежний від дози вплив піридоксину гідрохлориду на вміст загального протеїну та його фракцій, особливо альбумінів, у сироватці крові телят від народження до 90-ої доби життя. Доведено, що у первинній ланці імунного захисту організму екзогенний піридоксину гідрохлорид забезпечує високу активність гуморальних факторів неспецифічної резистентності на 60- і 90-у доби життя телят, тоді як клітинні фактори проявляли високу активність, починаючи з 21-ої доби досліду.Уперше визначено особливості формування Т- і В-клітинної ланки імунітету за випоювання телятам піридоксину гідрохлориду в критичний період постнатальної адаптації. Доведено, що піридоксину гідрохлорид зумовлює збільшення кількості Т-лімфоцитів на тлі зменшення В-лімфоцитів. Виявлено позитивну динаміку вмісту сироваткового ІgА у 60- і 90-добових телят за впливу піридоксину гідрохлориду.Встановлено, що випоювання телятам піридоксину гідрохлориду з молозивом і молоком підвищує еритроцитопоез та вміст гемоглобіну з 21- до 90-ої доби життя. Зростання кількості еритроцитів відбулося, в основному, за рахунок популяції «молодих» еритроцитів, що сприяло покращенню оксиген-транспортної функції крові у телят цього періоду вирощування та їх фізіологічного стану в цілому.Встановлено, що збільшення маси тіла та вірогідне зростання абсолютних приростів телят залежить від дози піридоксину гідрохлориду та найбільш виражене за дози 3 мг/кг маси тіла з 21- до 90-ої доби життя. Наукову новизну досліджень підтверджено патентами України на корисну модель №№ 25348, 97923. Запропоновано: Піридоксину гідрохлорид використовувати телятам впродовж 60-ти діб постнатального онтогенезу у дозі 3 мг/кг маси тіла. Піридоксину гідрохлорид застосовувати згідно розроблених методичних рекомендацій «Показники гемопоезу у телят молочного періоду вирощування за дії піридоксину гідрохлориду» і згідно деклараційних патентів № 25348 та № 97923. Впроваджено: Наукові розробки впроваджено у тваринницьких господарствах Тернопільської області - ППАФ «Медобори» Тернопільського району та Львівської області - ППАФ «Україна» і ФГ «Богданович КБО» Кам'янка-Бузького району.Отримані дані експериментальних досліджень з застосування піридоксину гідрохлориду телятам молочного періоду вирощування розширюють і поглиблюють наявні відомості про його вплив на фізіологічні, імунологічні та господарські показники, а також можуть бути використані для фізіологічного обґрунтування нових способів ведення молочного скотарства та вдосконалення існуючих технологій годівлі телят на ранніх етапах постнатального розвитку. Одержані результати позитивної дії екзогенного піридоксину гідрохлориду на організм телят вказують на доцільність його використання для покращення їх імунофізіологічного статусу та інтенсивності росту. Економічно обґрунтовано перевагу випоювання телятам 3 мг/кг маси тіла піридоксину гідрохлориду. Матеріали дисертаційної роботи використовуються в освітньому процесі за вивчення дисципліни «Фізіологія сільськогосподарських тварин» та науково-дослідницькій роботі студентів спеціальностей 204 «Технологія виробництва та переробки продукції тваринництва», 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» і 211 «Ветеринарна медицина» провідних закладів вищої освіти України.^UObject of research: physiological and biochemical processes in the body, immune status and indicators of growth and development of calves of the dairy period of rearing under the action of pyridoxine hydrochloride.Purpose of the work: to find out the peculiarities of the formation of immunophysiological status, growth and development of calves in the dairy period of rearing under the action of pyridoxine hydrochloride.Research methods: physiological (study of hematological parameters); immunological (determination of the number of lymphocytes, bactericidal and lysozyme activity of blood serum, phagocytic activity of neutrophils); biochemical (determination of protein content and its fractions and enzyme activity); physico-chemical (determination of the chemical composition of colostrum and cow's milk and vitamin B6 in milk and blood); zootechnical (determination of the intensity of growth and development of calves); statistical (determination of average values and their errors, level of probability).Scientific novelty: For the first time a comprehensive study of the formation of physiological and immunological parameters of calves from the 1st to the 90th day under the action of pyridoxine hydrochloride. It provides the activity of humoral factors of nonspecific resistance on the 60th and 90th days of life of calves, and cellular from the 21st day of the experiment.Pyridoxine hydrochloride causes an increase in the number of T-lymphocytes against the background of a decrease in B-lymphocytes. Feeding calves pyridoxine hydrochloride with colostrum and milk increases erythrocytopoiesis and hemoglobin content from the 21st to the 90th day of life.The increase in the number of erythrocytes was mainly due to the population of "young" erythrocytes, which contributed to the improvement of oxygen transport function of blood in calves of this rearing period and their physiological condition in general.The increase in body weight and the probable increase in absolute gains of calves depends on the dose of pyridoxine hydrochloride and is most pronounced at doses of 3 mg / kg body weight from 21 to 90 days of age.Proposed: Comprehensive studies of the formation of immunophysiological status, growth and development of calves in the lactation period under the action of pyridoxine hydrochloride. Pyridoxine hydrochloride is recommended for use in calves for 60 days of postnatal ontogeny at a dose of 3 mg / kg body weight.Implemented: Scientifically substantiated and proven the effectiveness of pyridoxine hydrochloride in dairy calves and implemented in practice in livestock farms of Ternopil region PPAF "Medobory" Ternopil region and Lviv region PPAF "Ukraine" and FE "Bogdanovych KBO".The obtained data of experimental researches on application of pyridoxine hydrochloride to calves of the dairy period of cultivation expand and deepen the available data on its influence on physiological, immunological and economic indicators, and also can be used for physiological substantiation of new ways of conducting dairy cattle breeding and improvement of existing technologies. postnatal development.The main provisions of the dissertation are introduced into the educational process and research work of the departments of Stepan Gzhytskyi National University of Veterinary Medicine and Biotechnologies Lviv, Sumy National Agrarian University, Poltava State Agrarian Academy, Kharkiv State Zooveterinary Academy, Dnipro National Agroeconomic University, Bila Tserkva National Agrarian University, Podilsk State Agrarian Technical University, National University of Life and Environmental Sciences of Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Кириченко В. М. 
Ветеринарно-санітарна експертиза продуктів забою курчат-бройлерів за збагачення раціону комплексом наномікроелементів / В. М. Кириченко. — Б.м., 2020 — укp.

Наукова робота виконувалась згідно індивідуального плану аспіранта кафедри ветеринарно–санітарної експертизи та судової ветеринарної медицини Харківської державної зооветеринарної академії (2016–2020 рр.) за спеціальністю 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза». Робота є частиною наукової теми: «Експертиза якості й безпечності та критерії ветеринарно–санітарного оцінювання продуктів забою тварин за збагачення раціону комплексом наномікроелементів», яка виконується на базі кафедри ветеринарно–санітарної експертизи та судової ветеринарної медицини Харківської державної зооветеринарної академії (номер державної реєстрації 01114U004951, 2015–2025 рр.). У дисертаційній роботі уперше науково обґрунтовано використання комплексу наномікроелементів Zn, Cu, Ag, Co, Ge, Mg у дозах – 1, 10 та 20 см3/дм3 води, 5 діб поспіль з інтервалом у 5 діб для відгодівлі курчат–бройлерів. Експериментально доведено, що оптимальною дозою, серед досліджуваних, є 1 см3 препарату на 1 дм3 води. Проведеною ветеринарно–санітарною експертизою продуктів забою птиці встановлено покращення органолептичних, мікроскопічних, бактеріологічних показників і хімічного складу м'яса, що свідчить про підвищення біологічної та харчової цінності продуктів забою курчат–бройлерів.Роботу виконували відповідно до «Європейської конвенції про захист хребетних тварин, яких використовують для експериментальних та наукових цілей» (Страсбург, 1995), «Загальних етичних принципів експериментів на тваринах» (Україна, 2010), що відповідає положенням Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження». Годували курчат повноцінними комбікормами – основний раціон. Доступ птиці до корму та води не обмежувався. Параметри мікроклімату в приміщенні регулювалися автоматично.^UThe scientific work was performed according to the individual plan of a graduate student of the Department of Veterinary Sanitary Examination and Forensic Veterinary Medicine of the Kharkiv State Veterinary Academy (2016–2020) in the specialty 212 «Veterinary Hygiene, Sanitation and Examination». The work is part of the scientific topic: «Examination of quality and safety and criteria for veterinary and sanitary evaluation of slaughter products for enrichment of the diet with a complex of nanomicroelements», which is performed on the basis of the Department of Veterinary Sanitary Examination and Forensic Medicine of Kharkiv State Veterinary Academy (state registration number 01114U004951, 2015–2025).In the dissertation work for the first time it was scientifically substantiated use of a complex of nanomicroelements Zn, Cu, Ag, Co, Ge, Mg in the doses – 1, 10 та 20 cm3/dm3 water, 5 consecutive days with an interval of 5 days for fattening broiler chickens. It is experimentally proved that the optimal dose, among the subjects, is 1 cm3 of the drug per 1 dm3 of water. The veterinary and sanitary examination of poultry slaughter products revealed an improvement in organoleptic, microscopic, bacteriological parameters and chemical composition of meat, which indicates an increase in the biological and nutritional value of broiler slaughter products.The work was performed in accordance with the «European Convention for the Protection of Vertebrate Animals Used for Experimental and Scientific Purposes» (Strasbourg, 1995), «General Ethical Principles for Animal Experiments» (Ukraine, 2010), which corresponds to the Law of Ukraine ill–treatment. « Chickens were fed complete feed – the main diet. The bird's access to feed and water was not restricted. The parameters of the microclimate in the room were adjusted automatically.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Верхолюк М. М. 
Санітарно-гігієнічне обґрунтування розробки та застосування засобу на основі ортофосфатної кислоти із полігексаметиленгуанідином для обробки доїльного обладнання / М. М. Верхолюк. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація на здобуття освітньо-наукового ступеня доктора філософії галузі знань 21 «Ветеринарна медицина» за спеціальністю 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза». – Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького, Львів, 2020.Дисертаційна робота присвячена комплексному вивченню особливостей санітарної обробки доїльного устаткування, розробці ефективного кислотного мийно-дезінфікуючого засобу та режимів його застосування, санітарно-гігієнічній оцінці молока.За результатами моніторингу «Переліку зареєстрованих ветеринарних препаратів, кормових добавок, готових кормів та преміксів» отримано нові дані про стан виробництва засобів для санітарної обробки доїльного обладнання в Україні та узагальнено потребу у них на внутрішньому ринку. Для розробки кислотного мийно-дезінфікуючого засобу «Мілкодез» був вибраний прототип, проведений підбір діючих речовин, визначено їх сумісність, фізико-хімічні властивості, оптимальну концентрацію, а також досліджено фізико-хімічні, бактерицидні й токсичні властивості готового препарату. За результатами проведених досліджень доведено, що створюваний мийно-дезінфікуючий засіб у своєму складі повинен містити не менше 30 % ортофосфатної кислоти.Дослідженнями величини і швидкості корозії нержавіючої сталі та алюмінію за дії 30 % розчину ортофосфатної кислоти (ІSO 8044:1986) встановлено, що в якості інгібітору корозії до складу створюваного кислотного засобу необхідно вводити нітрат амонію, кількість якого повинна становити 5 %, що забезпечить зменшення корозійної дії кислоти в 2,5 раза. Визначенням мінімальної бактерицидної концентрації полігексаметиленгуанідину до мікроорганізмів було встановлено, що для забезпечення належної дезінфікуючої дії вона повинна становити не менше 2 % у створюваному кислотному мийно-дезінфікуючому засобі, оскільки припинення росту E. coli 055К59 №3912/41 відзначено за концентрації 0,5 %, P. aerоginosa 27/99 – за 0,7 %, а S. aureus ATCC 25923 – за 1,9 %.На підставі одержаних результатів розроблений кислотний мийно-дезінфікуючий засіб для санітарної обробки доїльного обладнання «Мілкодез», який містить у своєму складі ортофосфатну кислоту (30 %), полігексаметиленгуанідин (2 %), нітрат амонію (5 %) і дистильовану воду –100 % Відсутність росту S. аureus ATCC 25923 та E. coli 055К59 №3912/41 на середовищах із концентрацією препарату «Мілкодез» 0,07 і 0,035 %, що була меншою за мінімальну бактерицидну концентрацію, через 47 і 48 пересівів свідчить про відсутність резистентності вказаних мікроорганізмів до діючих речовин засобу і можливість його довготривалого використання для санітарної обробки доїльного обладнання.Дослідженнями кількості МАФАнМ у змивах із доїльного обладнання і молочного інвентарю доведено, що «Мілкодез» необхідно застосувати гарячим (70±5 ℃), у концентрації 0,5 % після попередньої обробки лужним засобом «Hyprochlor», експозиція для молочного інвентарю і переносних доїльних апаратів повинна становити не менше 5 хв, охолоджувача молока – 10 хв, установки доїльної в молокопровід УДМ 200 «Брацлавчанка» та доїльного залу «Ялинка» – 15 хв.Бактеріологічним дослідженням молока, одержаного після санації обладнання «Мілкодезом», встановлено, що його застосування упродовж 5 –15 хв, після попередньої обробки лужним засобом «Hyprochlor», дозволяє одержати молоко сире коров'яче із вмістом МАФАнМ до 100 тис. в 1 см3.Новизна роботи полягає в тому, що отримані нові дані про стан виробництва засобів для санітарної обробки доїльного обладнання в Україні та визначено потребу в них на внутрішньому ринку. Встановлено, що препарати власного виробництва покривають потребу на 40 %, серед них лише 17,4 % становлять кислотні мийно-дезінфікуючі засоби. Вперше на основі ортофосфатної кислоти розроблений мийно-дезінфікуючий засіб «Мілкодез», який, для підвищення ефективності санітарної обробки доїльного устаткування, містить дезінфектант полігексаметиленгуанідин, а для попередження корозії нержавіючої сталі та алюмінію – інгібітор нітрат амонію. Розроблені, теоретично обґрунтовані й апробовані ефективні та безпечні режими застосування засобу «Мілкодез» для санітарної обробки доїльного обладнання та молочного інвентарю, які забезпечують добрий санітарний стан устаткування, видалення молочного каменю та одержання молока екстраґатунку.Ключові слова: молоко, доїльне обладнання, молочний інвентар, мийно-дезінфікуючі засоби, санітарна обробка, діючі речовини, ортофосфатна кислота, полігексаметиленгуанідин, нітрат амонію, «Мілкодез».^UDissertation for the degree of Philosophy Doctor in the field of knowledge 21 «Veterinary medicine», specialty 212 «Veterinary hygiene, sanitation and expertise». – Stepan Gzhytskyi National University of Veterinary Medicine and Biotechnologies Lviv, 2020.The dissertation is devoted to the complex study of the features of sanitary processing of milking equipment, the development of effective acid detergent and modes of its application and sanitary and hygienic evaluation of milk.According to the results of the monitoring of the «List of registered veterinary preparations, feed additives, prepared feeds and premixes», new data on the state of production of means for sanitary processing of milking equipment in Ukraine were obtained and the need for them in the internal market was generalized. For the development of the acid detergent «Milkodez» was selected prototype, conducted the selection of active substances, determined their compatibility, physico-chemical properties, optimal concentration, as well as investigated the physico-chemical, bactericidal and toxic properties of the finished drug. According to the results of the conducted researches it is proved that the created detergent-disinfectant in its composition must contain not less than 30 % of orthophosphate acid.Studies of the magnitude and rate of corrosion of stainless steel and aluminum by the action of 30 % solution of orthophosphate acid (ISO 8044: 1986) found that as a corrosion inhibitor in the composition of the acid is necessary to introduce ammonium nitric acid, the amount of which should be 5 %, which will reduce corrosion action of acid in 2.5 times.Determination of the minimum bactericidal concentration of polyhexamethyleneguanidine to microorganisms has been found that in order to ensure proper disinfectant, its concentration in the created acid detergent should be at least 2 %, since the termination of the growth of E. coli 055К59 No. 3912/41 41 %, P aeroginosa 27/99 by 0.7 %, and S. aureus ATCC 25923 by 1.9 %.Based on the obtained results, an acid detergent for sanitary treatment of «Milkodez» milking equipment was developed, which contains orthophosphate acid – 30 %, polyhexamethyleneguanidine – 2 %, ammonium nitric acid – 5 % and distilled water. The absence of growth of S. aureus ATCC 25923 and E. coli 055K59 No. 3912/41 on media with a concentration of the drug «Milkodez» of 0.07 and 0.035 %, which was lower than the minimum bactericidal concentration, after 47 and 48 siftings indicates the absence of resistance of these microorganisms to the active substances of the tool and the possibility of its long-term use for sanitary processing of milking equipment.Investigations of MAFANM quantity in washes from milking equipment and dairy equipment have shown that Milkodez should be applied hot (70 ℃), at a concentration of 0.5 % after pre-treatment with alkaline «Hyprochlor», and exposure for dairy equipment and portable milking machines the apparatus should be at least 5 minutes, the milk cooler – 10 minutes, the installation of milking in the UMM 200 «Bratslavchanka» milking parlor and the milking room «Fir-tree» – 15 minutes.Bacteriological examination of the milk obtained after reconstruction of the equipment with «Milkodez» revealed that its use within 5-15 minutes, after pre-treatment with alkaline «Hyprochlor», allows to obtain raw cow's milk with MAFANM content up to 100 thousand in 1 cm3.The novelty of the work is as follows. New data on the state of production of sanitary equipment for milking equipment in Ukraine have been obtained and the need for them in the internal market has been identified. It has been established that self-made preparations cover the need for 40 % and among them only 17.4 % are acid detergents.For the first time, the detergent «Milkodez» was developed on the basis of otophosphate acid, which contains a disinfectant of polyhexamethyleneguanidine in order to improve the efficiency of sanitary processing of milking equipment, and to prevent corrosion of stainless steel and aluminum ammonium inhibitor.Effective and safe regimens of the use of mildew for the development, theoretically substantiated and tested sanitary processing of milking equipment and dairy equipment, which ensure the good sanitary condition of the equipment, removal of milk stone and obtaining milk of extra grade.Keywords: milk, milking equipment, dairy equipment, detergents, sanitary treatment, active ingredients, orthophosphoric acid, polyhexamethyleneguanidine, ammonium nitric acid, «Milkodez».


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Шевченко Т. С. 
Трихуроз великої рогатої худоби (поширення, патогенез, діагностика і лікування) / Т. С. Шевченко. — Б.м., 2021 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Чжан Л. .. 
Організаційно-педагогічні засади професійної підготовки вокалістів у системі вищої музичної освіти Китаю та України / Л. .. Чжан. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація є комплексним дослідженням, у межах якого з'ясовано теоретичні та практичні засади професійної підготовки вокалістів у системі вищої музичної освіти Китаю та України. У межах з'ясування стану розробленості проблеми професійної підготовки вокалістів у системі вищої музичної освіти в науково-педагогічних дослідженнях виявлено, що професійна освіта вокалістів у закладах вищої освіти є предметом наукового інтересу широкого кола українських та китайських учених. Установлено, що проблема професійної підготовки вокалістів у системі вищої музичної освіти Китаю та України не знайшла достатнього цілісного висвітлення. Результатом структурно-логічного аналізу наукових розвідок із досліджуваної проблеми українських і китайських учених стало виокремлення окремих аспектів розгляду проблеми професійної підготовки вокалістів у системі вищої музичної освіти Китаю та України, а саме: специфіка академічного співу; провідні положення теорії співацького голосу; особливості вокально-хорової підготовки студентів-вокалістів з урахуванням особистого досвіду практикуючих педагогів; методологічні та методичні аспекти різноманітних напрямів вокально-педагогічної підготовки китайських студентів; загальні проблеми вокально-виконавського мистецтва; проблеми та специфіка оволодіння вокальною виконавською технікою; вокальна підготовка в Україні; вокальна підготовка в Китаї; техніка постановки голосу та фізіологія цього процесу; формування й розвиток фахових здібностей; фізіологічні основи постановки голосу; дослідження в галузі фоніатрїї; акустичні особливості процесу голосоутворення; орфоепічні норми звуковидобування; гігієна співацького голосу. У результаті системно-структурного аналізу змістових особливостей професійної підготовки вокалістів у системі вищої музичної освіти Китаю та України визначено спільні та відмінні риси професійної підготовки вокалістів у закладах вищої музичної освіти досліджуваних країн. З'ясовано, що в навчальних програмах українських та китайських консерваторій спільним є набір спеціальних та загальногуманітарних і загальнопрофесійних предметів. Констатовано, що в обох країнах випускники консерваторій можуть працювати солістами в театрах, філармоніях та інших музичних об'єднаннях, а державні іспити за спеціальністю «Академічний спів» складаються в індивідуальній або концертній формі. Водночас після отримання диплома про закінчення консерваторії українські випускники отримують кваліфікацію оперного співака, камерного або концертно-камерного виконавця та інші, а так само мають можливість педагогічної діяльності, у той час, як китайські випускники не отримують будь-якої кваліфікації, вони отримують тільки диплом про закінчення закладу вищої освіти за даною спеціальністю. До того ж, китайські ЗВО не мають загального державного стандарту для всіх ЗВО з однаковою спеціальністю, як в Україні. У межах характеристики основних форм професійної підготовки вокалістів у системі вищої музичної освіти Китаю (індивідуальні, колективні, лекційні, тематичні заняття, показові відкриті уроки, майстер-класи, конкурси, фестивалі) та України (індивідуальні, лабораторні, лекційні, практичні заняття. Семінари, майстер-класи, курсова, бакалаврська, магістерська робота, заняття творчості, творчі проекти, науково-дослідна робота, олімпіади, вивчення й узагальнення педагогічного досвіду, концерти, концерти-лекції, конкурси, фестивалі, творчі зустрічі, тематичні вечори та вечори відпочинку, свята, обряди, огляди художньої самодіяльності). Визначено сучасні технології професійної підготовки вокалістів у системі вищої музичної освіти Китаю (музично-комп'ютерні, вокального виконавства, перевернутого класу) та України (інформаційно-комп'ютерні, комп'ютерно-мультимедійні, інтерактивні, фонопедичного розвитку співацького голосу (В. Ємельянов), резонансної теорії та техніки (В. Морозов)). Виявлено прогностичний потенціал взаємодії систем професійної підготовки вокалістів у закладах вищої музичної освіти Китаю та України. Прогностичний потенціал проведеного дослідження зумовлюється можливістю використання отриманих результатів для здійснення подальшої науково-дослідницької роботи в даному напрямі у процесі модернізації китайської та української системи вищої музичної освіти.^UThe thesis is a comprehensive study, which clarifies the theoretical and practical foundations of vocalists professional training in the system of higher music education in China and Ukraine. Within the framework of revealing the state of elaboration of the issue of vocalists professional training in the system of higher music education in scientific and pedagogical research it has been found out that professional training of vocalists in higher education institutions is the subject of research interest of a wide range of Ukrainian and Chinese scientists. It is established that the problem of vocalists professional training in the system of higher music education in China and Ukraine has not found a sufficient comprehensive coverage. The result of structural-logical analysis of scientific research on the problem under investigation of Ukrainian and Chinese scientists was selection of certain aspects of the problem of vocalists professional training in the system of higher music education in China and Ukraine, namely: the specifics of academic singing; leading provisions of the theory of the singing voice; peculiarities of vocal and choral training of students-vocalists taking into account personal experience of practicing teachers; methodological aspects of various areas of vocal-pedagogical training of Chinese students; general problems of vocal-performing art; problems and specifics of mastering vocal performance technique; vocal training in Ukraine; vocal training in China; voice technique and physiology of this process; formation and development of professional abilities; physiological bases of voice production; research in the field of phoniatrics; acoustic features of the voice production process; orthoepic norms of sound production; hygiene of the singing voice. As a result of the systems-structural analysis of content features of vocalists professional training in the system of higher music education of China and Ukraine the common and distinctive features of vocalists training in the institutions of higher music education of the studied countries are determined. It has been found that the curricula of Ukrainian and Chinese conservatories have a common set of special, general humanities and general professional subjects. It is stated that in both countries graduates of conservatories can work as soloists in theaters, philharmonics and other musical associations, and state exams in the specialty “Academic Singing” are taken an individual or concert form. At the same time, after graduating from the conservatory, Ukrainian graduates receive the qualification of an opera singer, chamber or concert-chamber performer, etc. as well as have the opportunity to teach, while Chinese graduates do not receive any qualification, they receive only a diploma of graduation from a higher education institution in this specialty. In addition, Chinese higher education institutions do not have a common state standard for all HEIs with the same specialty as in Ukraine. Within the characteristics of the main forms of vocalists professional training in the system of higher music education in China (individual, collective classes, lectures, thematic classes, demonstration open lessons, workshops, competitions, festivals) and in Ukraine (individual, laboratory classes, lectures, practical classes, workshops, course projects, bachelor's and master's qualification works, art classes, creative projects, research work, Olympiads, study and generalization of pedagogical experience, concerts, concerts-lectures, competitions, festivals, creative meetings, thematic evenings, events, rites, reviews of amateur performances) have been characterized. Modern technologies of vocalists professional training in the system of higher music education of China (music-computer, vocal performance, inverted class) and Ukraine (information-computer, computer-multimedia, interactive, phonopedic development of singing voice (V. Yemelianov), resonant theory and technnique (V. Morozov)) are defined. The prognostic potential of the interaction of the systems of vocalists professional training in the institutions of higher music education of China and Ukraine is revealed. The prognostic potential of the study is determined by the possibility of using its results for further research work in this area in the process of modernization of the Chinese and Ukrainian systems of higher music education.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Сливка Л. В. 
Теорія та практика здоров’язбережувального виховання учнів загальноосвітніх шкіл Польщі (ХХ – початок ХХІ століття): автореферат дис. ... д.пед.н. : 13.00.01 / Л. В. Сливка. — Б.м., 2023 — укp.

Визначено теоретико методологічні засади дослідження. Систематизовано його поняттєво-категорійний апарат: обґрунтовано авторське визначення поняття «здоров’язбережувальне виховання учнів»; пояснено категорії «загальноосвітні школи Польщі» та «учні загальноосвітніх шкіл Польщі».З’ясовано стан дослідженості генези теорії і практики здоров’язбережувального виховання учнів загальноосвітніх шкіл Польщі в історико-педагогічній літературі. Розроблено періодизацію розвитку здоров’язбережувального виховання учнів загальноосвітніх шкіл Польщі (ХХ ‒ початок ХХІ ст.) у контексті суспільно-політичних, соціокультурних, освітніх і науково-педагогічних чинників:и виокремлено такі періоди: «передумови» (ХІ ст. ‒ 1918 р.); «розвиток» (1918–1939 рр.); «інтенсивне формування» (1945‒1989 рр.); «модернізація і стандартизація» (1989 р. ‒ початок ХХІ ст.).Схарактеризовано творчий доробок польських учених, громадських діячів, педагогів у ділянці теорії та практики здоров’язбережувального виховання учнів у кожному з виокремлених періодів. Основна увага вчених спрямовувалася: впродовж періоду «передумови» ‒ на проблеми управління фізичним та психічним розвитком дитини, надання фізичному вихованню статусу обов’язкової дисципліни в закладах освіти, проєктування змісту гігієнічного виховання в школах; за міжвоєнного періоду ‒ на проблеми концептуальної ідеї виховання для здоров’я учнів, варіанти практичної організації цього напряму виховання в школі, введення у науковий обіг понять «пропаганда гігієни», «гігієнічне виховання», «культура здоров’я», значення рухливих ігор та забав як засобів збереження здоров’я учнів, роль учителя як головного промоутера культури здоров’я у школі; впродовж 1940 х рр. ‒ початку ХХІ ст. ‒ на проблеми утвердження категорії «здоров’я» у педагогіці, введення у науковий обіг поняття «здоров’язбережувальне виховання», пошук алгоритмів його реалізації в школі. Проаналізовано зміст, методи, засоби і форми реалізації здоров’язбережувального виховання учнів загальноосвітніх шкіл. Початки систематичного фізичного виховання і гігієнічної освіти в навчальні плани закладів освіти припадають на другу половину ХІХ ст. В 1918‒1939 рр. уважно ставляться до тематичної градації змісту «пропаганди гігієни» окремо для базових шкіл, гімназій та ліцеїв. Після Другої війни і до сьогодні розробляються нові програми здоров’язбережувального виховання з чітким розподілом тем для кожного рівня освіти, зміст цих програм перманентно модернізується. З 2008 р. основною навчальною дисципліною у реалізації здоров’язбережувального виховання учнів загальноосвітньої школи стає «Фізичне виховання».Виявлено особливості підготовки реалізаторів здоров’язбережувального виховання учнів. За міжвоєнного періоду ХХ ст. означена підготовка здійснюється в учительських семінаріях, педагогіумах, педагогічних ліцеях і «учительських» інститутах. З 1960 х рр. підготовку «вихователів здоров’я» здійснюють у 3 річних заочних «напіввищих» Вчительських Студіях санітарної освіти, з 1970 х рр. простежується урізноманітнення формату цієї підготовки. Проаналізовано зміст цієї підготовки за окремими роками часового відтинку 1970 і ‒ 2005 рр. в закладах освіти, які готували спеціалістів напряму підготовки «Фізичне виховання» і напряму підготовки «Педагогічна освіта». Обґрунтовано низку рекомендацій і перспективних напрямів творчого використання польського досвіду здоров’язбережувального виховання учнів загальноосвітніх шкіл за сучасних умов реформування української системи освіти.Ключові слова: загальноосвітні школи, здоров’язбережувальне виховання, культура здоров’я, Польща, учні загальноосвітніх шкіл, фізичне виховання, шкільна гігієна.^UThe methodological principles of the research are defined. Its categorical apparatus is systematized: the author’s definition of the concept of «health-preserving education of students» is substantiated; the categories «general education schools of Poland» and «pupils of general education schools in Poland» are explained.The state of research of the genesis of the theory and practice of health-preserving education of students of secondary schools in Poland in the historical and pedagogical literature has been clarified. The periodization of the development of health-preserving education of students of secondary schools in Poland (XX ‒ beginning of the XXI century) was developed in the context of socio-political, socio-cultural, educational and scientific-pedagogical factors: the following periods were distinguished: «prerequisites» (XI century ‒ 1918); «development» (1918–1939); «intensive formation» (1945‒1989); «modernization and standardization» (1989 ‒ the beginning of the 21st century).The creative output of Polish scientists, public figures, and teachers in the field of theory and practice of health-preserving education of students in each of the selected periods is characterized. The main attention of scientists was directed: during the «prerequisites» period ‒ to the problems of managing the physical and mental development of the child, giving physical education the status of a mandatory discipline in educational institutions, designing the content of hygienic education in schools; during the interwar period ‒ on the problems of the conceptual idea of education for the health of students, options for the practical organization of this direction of education at school, the introduction into scientific circulation of the concepts of «hygiene promotion», «hygienic education», «health culture», the importance of mobile games and entertainment as means of preserving the health of students, the role of the teacher as the main promoter of health culture at school; during the 1940s ‒ the beginning of the 21st century ‒ on the problems of establishing the category «health» in pedagogy, introducing the concept of «health-preserving education» into scientific circulation, searching for algorithms for its implementation in school.The content, methods, means and forms of implementation of health-preserving education of secondary school students are analyzed. The beginnings of systematic physical education and hygienic education in the curricula of educational institutions date back to the second half of the 19th century. In 1918‒1939, attention was paid to the thematic gradation of the content of «hygiene propaganda» separately for basic schools, gymnasiums, and lyceums. After the Second World War and to this day, new health education programs are being developed with a clear distribution of topics for each level of education, the content of these programs is permanently modernized. Since 2008, «Physical education» has been the main educational discipline in the implementation of health-preserving education of secondary school students.Features of the training of implementers of health care education of students have been revealed. During the interwar period of the XX century this training is carried out in teacher seminaries, pedagogies, pedagogical lyceums and «teacher» institutes. Since the 1960s, the training of «health educators» has been carried out in 3-year extramural «semi-higher» Teachers’ Studios of sanitary education, since the 1970s, the format of this training has been diversifying. The content of this training was analyzed for individual years of the time span of 1970 and ‒ 2005 in educational institutions that trained specialists in the field of «Physical Education» and the field of «Pedagogical Education».A number of recommendations and promising directions for the creative use of the Polish experience of health-preserving education of secondary school students under the modern conditions of reforming the Ukrainian education system are substantiated.Key words: secondary schools, formation of a healthy lifestyle, health-preserving education, health culture, education, health pedagogy, Poland, pupils of secondary schools, physical education, school hygiene.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Богатирьова Д. І. 
Клініко-лабораторне обґрунтування конструкцій повних знімних протезів у пацієнтів cтаречого віку з складними анатомо-фізіологічними умовами: автореферат дис. ... д.філософ : 221 / Д. І. Богатирьова. — Б.м., 2023 — укp.

Протягом життя людина поступово втрачає зуби. Причиною цього є такі патологічні захворювання, як карієс, парадонтит, соматичні хвороби, незадовільна гігієна порожнини рота, травми щелепно-лицевої ділянки. З віком відбуваються інволютивні процеси щелепно-лицевої ділянки, які різко прогресують при повній втраті зубів. Втрата жувального навантаження на ділянку обличчя, відсутність зубів антагоністів веде до зниження висоти прикусу, перепрограмуванню жувальних м’язів, появі значних змін в скронево-нижньощепних суглобах. Наслідком повної втрати зубів є значна атрофія кістки верхньої та нижньої щелеп, яка витончується, втрачається її об’єм, що значно зменшує ретенційні можливості для ПЗП. В першу чергу це відбувається з альвеолярною кісткою, яка має автономний розвиток і зберігає форму при наявності постійних зубів. Такі анатомо-топографічні зміни щелепно-лицевої ділянки негативно впливають на фіксацію ПЗП і можливість мати повноцінну функцію мовлення, жування, ковтання та інше. В зв’язку з цим порушується стан людини в соціальному середовищі. Ці процеси стають особливо вираженими у пацієнтів з віком, які значно раніше втратили постійні зуби і неодноразово виготовляли ПЗП. Відновлення функції порожнини рота вимагає сучасної діагностики, яку практично провести людям в старечому (75 та більше років) віці досить складно через неможливість виконати умови їх проведення. В зв’язку з цим запланована наукова робота для визначення особливостей діагностики, клініки повної відсутності зубів, ускладнень, які супроводжують таких пацієнтів і надання їм ортопедичної допомоги. На основі проведених досліджень у дисертацій роботі встановлені нові теоретичні та практичні результати по обґрунтуванню конструкцій повних знімних протезів у пацієнтів старечого віку з складними анатомо-топографічними умовами. Визначені та розроблені нові критерії діагностики та особливості тактики лікування. Мета - підвищити ефективність діагностики, лікування пацієнтів старечого віку, які користуються ПЗП, за рахунок вивчення анатомо-топографічних особливостей щелеп, стану жувальних м’язів та СНЩС. Об’єкт дослідження - клінічні, лабораторні, функціональні дослідження жувального апарату пацієнтів старечого віку з повною втратою зубів. Предмет дослідження - ефективність діагностики, лікування пацієнтів старечого віку з складними анатомо-топографічними умовами. Згідно поставленої мети та завдань було досліджено та визначено стан ретенційних умов фіксації ПЗП при повній втраті зубів на верхній та нижній щелепах у пацієнтів старечого віку. Крім того, вивчено функціональні особливості жувальної мускулатури та визначено вікові особливості стану СНЩС та їх вплив на рухи нижньої щелепи при функції жуванні, мовленні, ковтанні. Оптимізовано жувальну функцію за рахунок удосконалення клініко-лабораторних етапів виговлення ПЗП та запропонованих оклюзійних схем у відповідності до результатів досліджень. Для виконання поставлених задач використовували: клінічні методи, електроміографію скроневих, власне жувальних, мімічних - колового м’яза рота, підіймач верхньої губи та підіймач кута рота, ортопантомографію, КТ, ТРГ у прямій та бічній проекціях, JVA, функціографію, статистичний аналіз, дослідження моделей в середньоанатомічному артикуляторі. Аналіз результатів проводився в пакеті ЕZR v. 1.54. Проводили перевірку розподілу на нормальність за критерієм Шапіро-Уілка. Для представлення кількісних показників у випадку нормального закону розподілу розраховувалось середнє значення (Х) та стандартне відхилення (±SD), у випадку закону розподілу, відмінного від нормального розраховувалось медіанне значення (Ме) та міжквартильний інтервал (QI -QIII). Для представлення якісних показників розраховувалась частота (%) та вірогідний інтервал (95% ВІ). При проведенні порівняння зміни кількісних ознак у випадку нормального закону розподілу використано критерій Стьюдента для пов’язаних вибірок, у випадку закону розподілу відмінного від нормального використовувався критерій Т-Вілкоксона для пов'язаних вибірок. Для проведення статистичного порівняння у всіх випадках були використані критерії з двосторонньої критичною областю, критичний рівень значимості прийнятий рівним 0,05. Для аналізу зв’язку між кількісними ознаками використовували метод кореляційного аналізу, розраховували показник рангової кореляції Спірмена.^UPathological conditions including caries, periodontitis, somatic diseases, inadequate oral hygiene, and injuries to the maxillofacial region contribute to this. Over time, permanent teeth wear down and are subsequently removed. Age-related involutive processes occur and progress quickly with complete tooth loss. As a result, the pressure of chewing, which stimulates elastic deformations and microcirculation, no longer maintains the contour of the face. The absence of antagonist teeth leads to a loss of the occlusal vertical dimension, resulting in the reprogramming of the masticatory muscles and significant changes in the temporomandibular joints. Partial and particularly complete tooth loss causes maxillary and mandibular bone atrophy, which is characterized by bone deterioration. The alveolar bone is primarily affected as it has autonomous development and retains its shape in the presence of permanent teeth. All these factors prevent adequate fixation of complete removable dentures (CRDs) and interfere with speaking, chewing, swallowing, etc. In this context, a person starts to encounter some social challenges. These processes become particularly pronounced in elderly patients, who usually lose their permanent teeth much earlier and are repeatedly provided with CRDs. Oral cavity reconstruction requires modern diagnostic procedures, which are quite difficult to carry out for people of gerontological age (75 years and older), as it is almost impossible to fulfill the conditions for their implementation due to patient age characteristics. In this regard, the dissertation presents original research on the diagnostic peculiarities, clinical pattern, and complications of complete tooth loss and orthopedic care for edentulous patients. On the basis of the conducted research, new theoretical and practical results have been obtained. The findings demonstrate the efficiency of our complete removable denture construction in elderly patients with complicated anatomical and topographic conditions. New diagnostic criteria and treatment strategies have been identified and developed. The purpose of the research is to improve the effectiveness of treatment in edentulous elderly patients who use complete removable dentures by studying the anatomical and topographic characteristics of their jaws, the state of their masticatory muscles, and their TMJ. The object of the research is clinical, laboratory, and functional investigations of the masticatory apparatus of edentulous patients of gerontological. The subject of the research is effectiveness of diagnosis and treatment in patients of gerontological age with complex anatomical and physiological conditions . According to the established objectives and tasks, we identified the retention conditions of CRD fixation in elderly patients with edentulous upper and lower jaws. In addition, we studied the functional peculiarities of the masticatory musculature and determined the age-related features of the TMJ and their influence on the mandibular movements during chewing. According to the research findings, the masticatory function was enhanced due to improved clinical and laboratory stages of CRD production and suggested occlusal schemes.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Репецька О. М. 
Патогенетичні особливості клінічного перебігу, профілактики та лікування захворювань тканин пародонта в осіб молодого віку на тлі первинного гіпотиреозу: автореферат дис. ... д.філософ : 221 / О. М. Репецька. — Б.м., 2023 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Риган М. М. 
«Медико-соціальне обґрунтування оптимізації системи безпечного лікарняного середовища»: автореферат дис. ... д. мед. н. : 14.02.03 / М. М. Риган. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.02.03 – «Соціальна медицина» (галузь знань 22 Охорона здоров’я). – ДВНЗ «Національний університет фізичного виховання і спорту України» МОН України, Київ, 2023.Дисертація захищається в спеціалізованій вченій раді Д 61.051.09 в ДВНЗ «Ужгородський національний університет», МОН України, Ужгород, 2023.У дисертаційній роботі наведено узагальнення наукового підґрунтя формування безпечних і здорових умов праці медичних фахівців, підвищення безпеки пацієнтів у повсякденних умовах та надзвичайних ситуаціях, а також забезпечення мінімального впливу ЗОЗ на навколишнє середовище. Запропоновано принципово нове вирішення науково-практичної проблеми через обґрунтування парадигми безпечного лікарняного середовища. Парадигма розроблена на основі критичного аналізу сучасних підходів до мінімізації негативного впливу на людину чинників виробничого середовища в різних сферах економічної діяльності, забезпечення безпеки пацієнтів, а також отриманих власних даних щодо недооцінки у вітчизняній охороні здоров’я на всіх рівнях проблеми безпеки пацієнтів, стабільного зростання стаціонарної та післяопераційної летальності в ЗОЗ, формального підходу до попередження ненавмисної шкоди пацієнтам, існування звинувачувальної культури в керівної ланки в реагуванні на помилки медичного персоналу, тенденцій до зростання показників виробничого травматизму через недостатню оцінку проблем безпеки та гігієни праці медичних працівників, нечутливість системи охорони здоров’я до кращих практик створення безпечних і здорових умов праці для медичних працівників і захисту пацієнтів від небажаних наслідків медичної допомоги.Обґрунтовано прості організаційні підходи до впровадження парадигми безпечного лікарняного середовища на рівні лікарняного стаціонару.Запропоновано також концептуальні підходи до формування стратегії попередження дефектів надання медичної допомоги у вітчизняній системі охорони здоров’я.Ключові слова: безпека пацієнтів, безпека і гігієна праці медичних працівників, дефекти надання медичної допомоги, культура безпеки, медичні помилки.^UDissertation for obtaining the scientific degree of Doctor of Medical Sciences in the specialty 14.02.03 - "Social medicine" (22 Healthcare). - "National University of Physical Education and Sports of Ukraine", Kyiv, 2023.The dissertation is defended in the specialized academic council D 61.051.09 at the "Uzhgorod National University", Uzhhorod, 2023.The dissertation presents the generalization of the scientific basis for the formation of safe and healthy working conditions of medical specialists, improving the safety of patients in everyday conditions and emergencies, as well as ensuring the minimum impact of POPs on the environment. A fundamentally new solution to the scientific and practical problem is proposed through the substantiation of the paradigm of a safe hospital environment.The paradigm was developed on the basis of a critical analysis of modern approaches to minimizing the negative impact on human factors of the industrial environment in various fields of economic activity, ensuring patient safety, as well as obtained own data on the underestimation at all levels of the problem of patient safety, the rapid increase in inpatient and postoperative mortality in healthcare facilities health, a formal approach to preventing unintentional harm to patients, the existence of an accusatory culture in the management unit when responding Errors and medical staff, to trend growth of industrial injuries due to neglect security issues and occupational health medical professionals, health system insensitivity to the best practices of creating safe and healthy working conditions for health workers and protect patients from adverse effects of medical care.Simple organizational approaches to implementation of the paradigm of safe hospital environment at the hospital hospital level are substantiated.Conceptual approaches to formulating a strategy for preventing defects in the delivery of health care in the national healthcare system are also proposed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Рубльова Н. О. 
Формування цифрової компетентності педагогів в інформаційно-освітньому середовищі неперервної освіти.: автореферат дис. ... д.філософ : 011 / Н. О. Рубльова. — Б.м., 2024 — укp.

У дисертації запропоновано вирішення актуальної науково-педагогічної проблеми – формування цифрової компетентності педагогів в інформаційно-освітньому середовищі неперервної освіти, а також розроблено, теоретично обґрунтовано та здійснено експериментальну апробацію структурно-функційної моделі формування цифрової компетентності педагогів в інформаційно-освітньому середовищі неперервної освіти, ядром якої є комплекс відповідних педагогічних умов. Експериментально перевірено ефективність запропонованих методів формування цифрової компетентності педагогів в інформаційно-освітньому середовищі неперервної освіти. Запропоновано навчально-методичне забезпечення для формування цифрової компетентності педагогів у міжкурсовий в інститутах післядипломної педагогічної освіти у рамках проходження курсів підвищення кваліфікації.Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що ВПЕРШЕ:-? ОБҐРУНТОВАНО ТА ВИЗНАЧЕНО СУКУПНІСТЬ педагогічних умов формування цифрової компетентності педагогів;-?розроблено структурно-функційну модель формування цифрової компетентності педагогів в ІОС неперервної освіти, що складається з трьох блоків (компонентний, функційний, критеріальний); -? конкретизовано компоненти як базові інваріанти цифрової компетентності педагогів у вигляді таких здатностей: особистісно-спонукальний; пізнавально-комунікативний; інструментально-рефлексивний;-?уточнено сутність ключових понять дослідження («цифровізація», «цифровізація освіти», «цифрові технології», «цифрова компетентність педагога», «інформаційно-освітнє середовище», «рамка цифрової компетентності», «педагогічні умови», «неперервна освіта»);-?удосконалено змістове наповнення та методичний супровід процесу формування цифрової компетентності педагогів в ІОС неперервної освіти; -?набули подальшого розвитку теоретико-методичні та технологічні аспекти формування цифрової компетентності педагогів в ІОС неперервної освіти на засадах компетентнісного підходу та цифровізації освіти.Практичне значення одержаних результатів. Розроблено методичні рекомендації («Формування цифрової компетентності педагогів: від теорії до практики») і спецкурси («Цифрова компетентність та інформаційна гігієна – складові фахової майстерності педагога», «Цифрові вміння педагогів: онлайн навчання – розширюємо можливості GOOGLE MEET») для фахових дисциплін, що спрямовані на формування цифрової компетентності педагогів у ІОС неперервної освіти з інтеграцією предметної підготовки й урахуванням міжпредметних зв’язків на основі використання цифрових засобів навчання.Матеріали дисертаційного дослідження можуть бути впроваджені в освітній процес закладів післядипломної педагогічної освіти, які здійснюють підвищення кваліфікації педагогів. розроблення навчальних і методичних посібників для вдосконалення теоретико-методичної й технологічної складової формування цифрової компетентності педагогічних працівників в умовах неперервної освіти.Означені спецкурси було апробовано та включено в освітній процес закладів післядипломної педагогічної освіти.Мета дослідження полягає в теоретичному обґрунтуванні педагогічних умов, проєктуванні структурно-функційної моделі формування цифрової компетентності педагогів в інформаційно-освітньому середовищі неперервної освіти та експериментальній перевірці їх ефективності.Завдання дослідження:1. Проаналізувати стан опрацювання проблеми формування цифрової компетентності педагогів в ІОС неперервної освіти у педагогічній теорії й практиці; уточнити сутність та зміст ключових понять дослідження.2. Схарактеризувати компонентну структуру феномену «цифрова компетентність педагогів», рівні її розвитку, критерії прояву та показники сформованості.3. Розробити дієву структурно-функційну модель формування ЦК педагогів в ІОС неперервної освіти.4. Виокремити, обґрунтувати та експериментально перевірити педагогічні умови формування ЦК педагогів в ІОС неперервної освіти.5. Підготувати й упровадити в освітній процес закладів ППО навчально-методичне забезпечення для формування цифрової компетентності педагогів в ІОС неперервної освіти.Матеріали дослідження можуть бути використані у закладах системи післядипломної педагогічної освіти, в яких здійснюється підвищення кваліфікації педагогів.^UIn the dissertation is proposed a solution to an actual scientific and pedagogical problem - the formation of digital competence of teachers. in the information and educational environment of continuing education, and also developed, theoretically substantiates and experimentally tested a structural and functional model of the formation of digital competence of teachers in the information and educational environment of continuing education, the core of which is a complex of appropriate pedagogical conditions. The effectiveness of the proposed methods of forming the digital competence of teachers in the information and educational environment of continuing education where experimentally tested. The educational and methodological support for the formation of digital competence of teachers in the intercourse period of advanced training in institutes of postgraduate pedagogical education is proposed.The scientific novelty of the results obtained is that for the first time: - is substantiated and defined a set of pedagogical conditions for the formation of teachers' digital competence;- is developed a structural and functional model for the formation of digital competence of teachers in IES of non-tertiary education, consisting of three blocks (component, functional, criterion);- are specified the components as basic invariants of teachers' digital competence in the form of the following abilities: personal and motivational; cognitive and communicative ; instrumental-reflective;- is clarified the essence of the key concepts of the study ("digitalization", "digitalization of education", "digital technologies", "digital competence of a teacher", "information and educational environment", "digital competence framework", "pedagogical conditions", "continuing education");- is improved the content and methodological support of the process of forming the digital competence of teachers in the IEE of continuing education;- are developed the theoretical, methodological and technological aspects of the formation of digital competence of teachers in IEE of continuing education on the basis of competence-based approach and digitalization of education.Practical significance of the results. Methodological recommendations ("Formation of Digital Competence of Teachers: From Theory to Practice") and special courses ("Digital Competence and Information Hygiene - Components of Professional Teaching Skills", "Digital Skills of Teachers: Online Learning - Expanding the Possibilities of GOOGLE MEET") for professional disciplines have been developed, aimed at forming the digital competence of teachers in IEE of continuing education with the integration of subject training and the implementation of systemic interdisciplinary links based on the use of digital learning tools.The materials of the study can be used in the educational process of postgraduate pedagogical education institutions that provide advanced training for teachers, development of training and methodological manuals to improve the theoretical, methodological and technological component of the formation of digital competence of teachers in the context of continuing education. These special courses were tested and included in the educational process of postgraduate pedagogical education institutions.The research purpose is scientifically and theoretically substantiate pedagogical conditions, design an effective structural and functional model for the formation of teachers' digital competence in the information and educational environment of continuing education, and experimentally test their effectiveness.Оbjectives were formed:1. To study the state of development of the problem of forming teachers' digital competence in IEE of continuing education in pedagogical theory and practice; to clarify the essence of the key concepts of the study.2. To analyze the actual state of formation of teachers' digital competence in the information and educational environment of lifelong learning; to characterize the component structure of the phenomenon of "teachers' digital competence", to determine the criteria, indicators and levels of its formation.3. To develop a structural and functional model for the formation of digital competence of teachers in the information and educational environment of continuing education.4. To identify, substantiate and experimentally test the pedagogical conditions for the formation of teachers' digital competence in IES of continuing education.5. To prepare and introduce into the educational process of institutions of postgraduate pedagogical education the educational and methodological support for the development of teachers' digital competence in IEE of continuing education. The materials of the study can be used in the institutions of postgraduate pedagogical education, where teachers' qualification is improved.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Барабаша О. Я. 
Нітрозо-оксидативний, про-/антиоксидантний та кальцієвий гомеостаз ротової рідини з урахуванням віку, за умов часткової або повної втрати зубів та при заміщенні дефектів зубних рядів: автореферат дис. ... д.філософ : 221 / О. Я. Барабаша. — Б.м., 2024 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського