Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (7)Реферативна база даних (249)Книжкові видання та компакт-диски (20)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=КОРОЗІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 10
Представлено документи з 1 до 10

      
1.

Черкас К.В. 
Корозійно-електрохімічна поведінка металів та сплавів в озонованій сірчаній кислоті та модельних розчинах синтезу органічних кислот: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.17.14 / К.В. Черкас ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2007. — 20 с. — укp.

Показано, що вплив озону корозійну стійкість та електрохімічну поведінку нікелю, хрому, молібдену і сплавів (12Х18Н10Т, Н70М27Ф, 06ХН28МДТ) залежить від природи металу, температури та концентрації сірчаної кислоти. Виявлено, що на поверхні досліджених нержавіючих сплавів і сталей відбувається загальна корозія основного металу та корозія його зварних з'єднань. Вплив озону на корозію металів змінюється за умов збільшення температури середовища за рахунок зниження його розчинності та визначається основними регувальними компонентами сплавів Cr, Mo, Ni. Визначено стійкість до міжкристалічної корозії, межі й умови використання досліджених матеріалів в озонованих середовищах, наведено практичні рекомендації щодо їх використання. Показано, що у 30 - 40 %-вих розчинах сірчаної кислоти інгібувальна дія бензазолів на кислотну корозію сталей і сплавів неоднозначна, що зумовлено різним ступенем протонізації речовин та різними їх адсорбційними властивостями. У досліджених середовищах ступінь захисту металів від кислотної корозії вищий за наявності бензотриазолу, ніж бензимідазолу. Розроблено та вроваджено в ЗАТ "Сєвєродонецьке об'єднання Азот" і ТОВ "ДонбасТеплоПроект" газові витратомірні установки з необхідним класом точності на базі методу витиснення газу рідиною для подачі й виміру еталонної кількості озоно-повітряної суміші.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К66-141 +
Шифр НБУВ: РА352078

Рубрики:

      
2.

Татарченко Г. О. 
Корозія та захист металів і сплавів в озонових синтезах кисневмісних сполук: автореф. дис. ... д-ра техн. наук : 05.17.14 / Г. О. Татарченко ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2011. — 40 с. — укp.

Встановлено, що дія озону базується не тільки на деполяризації катодного процесу, але й на специфічному впливі його на анодне розчинення металів за рахунок відновлення через активні форми кисню за участю водню. Вплив озону може бути як захисним, пасивуючим, так і активуючим із переводом металів у транспасивний стан. Визначено існування двох областей потенціалів з різними механізмами відновлення озону. Висока початкова теплота адсорбції кисню на поверхні перехідних металів, відповідна малим покриттям, сприяє розкладанню озону, у разі збільшення покриття теплота адсорбції кисню зменшується та створюються умови для стабілізації молекулярного озону. Продукти, які утворюються в озонових синтезах кисневмісних сполук стимулюють корозію за рахунок відновлення їх на металах. Для зварних з'єднань у середовищах, що озонуються, характерне збільшення густини анодних струмів у всьому діапазоні потенціалів, сформульовано умови використання зварних з'єднань. Практично реалізовано використання озонування як способу захисту нержавіючих сталей, титану й його сплавів від корозії. Розроблено газову витратовимірювальну установку для подачі та вимірювання зразкової кількості газу, експериментально-аналітичну методику визначення концентрації озону у водних розчинах кислот. Запропоновано спосіб захисту нержавіючої сталі в сірчаній кислоті, що озонується, шляхом збагачення її поверхні хромом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К66-141 + Л612.3/6
Шифр НБУВ: РА384047 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Алейнер О.Б. 
Низьковипалювані гіпсові і змішані в'яжучі із техногенних продуктів та композиційні матеріали на їх основі: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.17.11 / О.Б. Алейнер ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 1999. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л456.2-32

Рубрики:

      
4.

Калда Г.С. 
Процеси контактної взаємодії та циклічна міцність металів при фретингу: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.02.04 / Г.С. Калда ; Технол. ун-т Поділля. — Хмельницький, 2000. — 36 с. — укp.

Дисертацію присвячено вивченню направлення дослідження фретинг-зносу та фретинг-втоми металів, що зумовлені реологічними явищами, які характеризують релаксаційну здатність матеріалу. Встановлено нові наукові закономірності та ефекти, на підставі яких розроблено засоби щодо підвищення надійності та довговічності вузлів тертя машин. Експериментально доведено, що фретинг-корозія контролюється структурними та механічними факторами. Корозійні процеси виникають лише на більш пізніх етапах циклічного навантаження. Адгезія є основною причиною формування поверхневих розтягуючих напруг, яких достатньо для зародження тріщин. Розрахунковим шляхом визначено інтенсивність зношування металів і температуру поверхонь, що контактують за умов фретингу. Розглянуто вплив амплітуди, навантаження, кількість циклів вібрації на фретинг-втомну довговічність та міцність металів. Запропоновано методи обробки поверхонь тертя металів з метою підвищення їх фретинг-втомної міцності та довговічності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К206.223 + К413.1
Шифр НБУВ: РА308278 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
5.

Вороненко В.О. 
Розробка технологічних та організаційних рішень ремонту та відновлення оглядових шахт каналізаційних мереж з використанням армованих шлаколитих конструкцій: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.08 / В.О. Вороненко ; Харк. держ. техн. ун-т буд-ва та архіт. — Х., 2006. — 13 с. — укp.

Обгрунтовано технологічні, технічні й організаційні рішення ремонту та відновлення оглядових шахт на каналізаційних мережах глибокого залягання із застосуванням армованих панелей із шлакового лиття. Розглянуто конструктивні рішення оглядових шахт, запропоновано шляхи підвищення їх експлуатаційної довговічності. Проаналізовано чинники, які впливають на надійність роботи конструкцій шахт, встановлено, що найбільш впливовими з них є корозія бетонних стін, спричинена біогенними процесами в колекторах із стічними водами. Показано значне зростання сірководню в колекторах за останні роки. Розглянуто основні вимоги щодо оглядових шахт, які необхідно враховувати у процесі їх будівництва та ремонту. Наведено основні методи ремонту та відновлення оглядових шахт і колодязів в Україні та за кордоном, розглянуто відповідні будівельні матеріали та конструкції. Виявлено високу ефективність використання кераміки та шлакового лиття за умов агресивного середовища. Досліджено адгезійну міцність шлакового лиття та бетону, розроблено методику розрахунку кріплення армованих шлаколитих панелей в оглядових шахтах. Запропоновано технологічні цикли виконання робіт з необхідною послідовністю. Рекомендовано матеріали для покриття стиків після закінчення монтажних робіт.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н761.201.2-047 +
Шифр НБУВ: РА347998

Рубрики:

      
6.

Посувайло В.М. 
Розроблення плазмоелектролітних зносо- та корозивнотривких покриттів на магнієвих сплавах: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.02.01 / В.М. Посувайло ; Фіз.-мех. ін-т ім. Г.В.Карпенка НАН України. — Л., 2007. — 22 с. — укp.

Розроблено та досліджено властивості плазмоелектролітних оксидокерамічних покриттів на магнієвих сплавах. З використанням спектральних методів визначено концентрацію електронів та їх температуру у плазмі розрядного каналу. На підставі цих результатів проведено розрахунки виходу продуктів синтезу покриттів за різних температур і тисків. Установлено вплив вольт-амперних параметрів процесу синтезу та складу електроліту на мікротвердість, товщину та поруватість покриттів. З'ясовано, що вольт-амперні параметри та склад електроліту впливає на фазовий склад і мікротвердість покриттів. За результатами електрохімічних досліджень показано, що оксидокерамічні покриття підвищують корозійну тривкість у розчині 0,3 % NaCl у порівнянні з незахищеними на 1 - 2 порядки. Виявлено, що корозія та кавітація відбувається через пори у покриттях. За однакової густини струму оксидуванням більша густина пор властива покриттям, одержаним з використанням низькоконцентрованого електроліту, оскільки супроводжується високим спадом напруги у приелектродній області. Установлено високу ефективність оксидокерамічних покриттів стосовно підвищування опору корозивно-ерозивному руйнуванню за низьких амплітуд кавітації, коли руйнування поверхневого шару відбувається внаслідок корозії та вимивання металу основи через наскрізні пори. За високої інтенсивності кавітаційного навантаження має місце відлущування оксидокерамічного покриття від основи, що нівелює позитивний ефект поверхневої обробки. Показано, що ефективним способом досягнення високого опору зношуванню, корозії та корозивно-ерозивному руйнуванню є створення комбінованих оксидокераміка - тефлон покриттів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К663.033.057.2 +
Шифр НБУВ: РА351859

Рубрики:

      
7.

Степова О. В. 
Наукові основи запобігання забрудненню довкілля внаслідок внутрішньої та зовнішньої корозії сталевих нафтопроводів / О. В. Степова. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація присвячена вирішенню науково-технічної проблеми розв'язання актуальної наукової проблеми створення наукових основ запобігання забрудненню довкілля внаслідок внутрішньої та зовнішньої корозії сталевих нафтопроводів. У результаті проведення комплексу теоретичних і експериментальних досліджень у дисертації запропоновано та обґрунтовано нові наукові положення, висновки та рекомендації, які дозволяють запобігти підвищенню ризиків забруднення довкілля нафтопродуктами, продуктами їх горіння або вибуху внаслідок процесів внутрішньої та зовнішньої корозії сталевих нафтопроводів шляхом застосування розроблених екологічно та економічно прийнятних інгібіторів корозії та осадковідкладень, а також запропонованої методики оцінювання залишкового ресурсу їх експлуатації.Розроблені рекомендації та пропозиції щодо застосування запобіжних заходів задля унеможливлення забруднення довкілля внаслідок корозії сталевих нафтопроводів, шляхом застосування розроблених екологічно та економічно прийнятних інгібіторів корозії та осадковідкладень, а також запропонованої методики оцінювання залишкового ресурсу їх експлуатації.Ключові слова: екологічна безпека, охорона довкілля, сталевий нафтопровід, електрохімічна корозія, тріщини в ізоляційному покритті, залишковий ресурс, інгібітор осадковідкладень, інгібітор корозії^UThe dissertation is devoted to the solution of the scientific and technical problem of solving the actual scientific problem of developing scientific bases for the prevention of environmental pollution due to internal and external corrosion of steel oil pipelines.As a result of complex theoretical and experimental research in the dissertation, new scientific provisions, conclusions and recommendations are proposed and substantiated to prevent the increase of risks of environmental pollution by petroleum products, products of their combustion or explosion, due to internal and external corrosion processes of steel oil pipelines, through the application of environmentally and economically acceptable corrosion inhibitors and sediment inhibitors, as well as a proposed method for estimating the residual life of their operation.Recommendations and suggestions for preventive measures to prevent environmental pollution due to corrosion of steel oil pipelines, through the application of environmentally and economically acceptable corrosion inhibitors and sediment, as well as a proposed method for estimating the residual life of their operation.Keywords: environmental safety, environmental protection, steel pipeline, electrochemical corrosion, cracks in insulation, residual life, sediment inhibitor, corrosion inhibitor


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Бардах О. Ю. 
Довговічність бетону в умовах дії сульфатних розчинів і температури / О. Ю. Бардах. — Б.м., 2021 — укp.

Викладено науково-обґрунтовані результати досліджень, спрямованих на розв'язання актуальної задачі забезпечення довговічності бетону в умовах дії сульфатних розчинів з урахуванням температури середовища.Запропоновано математичні залежності, що описують кінетику процесу та розроблено алгоритм прогнозування зміни міцності бетону при сульфатній корозії з урахуванням температури середовища. Запропоновано математичну модель прогнозування руйнування захисного шару бетону продуктами корозії арматури. Встановлено зв'язок між геометричними параметрами конструкції, механічними властивостями бетону і ступенем корозії арматури, що викликає руйнування захисного шару. Для прогнозування довговічності бетону при сульфатній корозії в ґрунтах запропонована розрахункова модель розподілу температури ґрунту по глибині. Приведені результати довготривалих експериментальних досліджень корозійної стійкості бетону на карбонатних заповнювачах. На прикладі улаштування пальового фундаменту для малоповерхового індивідуального житлового будинку встановлено, що застосування бетону на карбонатному піску дозволяє знизити вартість бетону на його виготовлення на 8 %, порівняно з використанням бетону на кварцовому піску, що підтверджує ефективність запропонованих заходів із забезпечення необхідної довговічності. Ключові слова: довговічність, бетон, сульфатна корозія, температура.^UThe thesis is devoted to the solution of actual problem of maintenance of durability of concrete in the conditions of sulphate corrosion taking into account temperature of environment. Features of penetration of aggressive substances are considered by introduction of effective coefficient of diffusion in a solid body which reflects influence of parameters of structure of concrete, and also temperature on advance of diffusion ions. Based on Arrhenius' law, the dependence of the diffusion coefficient of ions in liquid solution on temperature and the dependence of the diffusion coefficient of sulfates in concrete on the ambient temperature are obtained. It is established that the diffusion coefficient of ions strongly depends on temperature. At temperatures close to zero, diffusion is practically absent. In the temperature range from 1 to 15 ºC the diffusion coefficient increases intensively. At values of 20-30 ºC, the effect of temperature on the diffusion process becomes less significant. To predict the change in the strength of concrete during sulfate corrosion taking into account the temperature of the environment, an algorithm for predicting the change in the strength of concrete during sulfate corrosion taking into account the temperature of the environment was developed. A mathematical model for predicting the destruction of the protective layer of concrete by reinforcement corrosion products is proposed. The dependences were obtained between the geometric parameters of the structure, the mechanical properties of concrete and the degree of corrosion of the reinforcement, which causes the destruction of the protective layer. The prescription of a rational value of the protective layer of concrete, measures to ensure the design value of the protective layer in the manufacture of reinforced concrete and increase the tensile strength of concrete in the protective layer, along with concrete density, are crucial to increase the durability of reinforced concrete structures. Estimation of the optimal size of the protective layer, made on the basis of the conditions of its destruction of the accumulated corrosion products of reinforcement, coincides with the normalized thicknesses of the protective layers, which are installed on the basis of long-term operation of reinforced concrete structures. The main factors of soil temperature regime formation, which include the processes of heat supply, transfer, accumulation and heat transfer, are analyzed and systematized. The equation of soil heat balance is formulated. Based on the known data on the total thermal balance of the soil surface, an analytical calculation model of soil temperature distribution over depth is proposed. The model considers long-wave radiation, short-wave radiation (solar radiation absorbed by the surface), soil thermal conductivity (soil heat dissipation), convective heat transfer and evaporation effect. To predict the durability of concrete with sulfate corrosion in soils, a calculated model of soil temperature distribution by depth is proposed. Taking into account the temperature distribution along the depth of the soil on the example of Dnipro, isofields of damage to the protective layer of concrete after 10, 50 and 100 years of operation in conditions of sulfate corrosion at a concentration of 15, 30 and 50 g/l were obtained. The assessment of the load-bearing capacity of pile in the conditions of sulfate corrosion was conducted. Theoretical bearing capacity after 100 years of operation decreases by 29 – 33,3 % at a concentration =15–50 g/l, respectively. The results of long-term experimental studies of corrosion resistance of concrete on carbonate aggregates are presented. The content of carbonate sand and dust particles varied in concrete mixtures. A series of samples for comparative analysis, which were kept in water, was prepared separately. A visual inspection and compression test of the samples after 30 years of exposure to a sulfate solution of Na2SO4 with a concentration of 5 % and water. It was found that after 30 years of testing the compressive strength of samples on carbonate sand is 1,7–3,4 times higher than samples on quartz sand. As a result of the numerical experiment, data on the durability of concrete on carbonate aggregates were obtained considering the environment temperature. It was found that the use of carbonate sand as an aggregate leads to a decrease in the predicted depth of damage to 2,3–2,7 cm at a temperature of 25 ºC and a concentration =30 g/l and 3,0–3,5 cm at a concentration =50 g/l; respectively, at a temperature of 15 ºC to 2,1–2,4 cm and 2,7–3,1 cm. Numerical experiment was performed to assess the durability of concrete on carbonate aggregates based on the environment temperature and showed that the use of carbonate sand as an aggregate leads to a decrease in the predicted depth of damage by 22 – 23 %. Keywords: durability, concrete, sulphate corrosion, temperature.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Левченко С. В. 
СИНЕРГІЧНІ КОМПОЗИЦІЇ ІНГІБІТОРІВ КОРОЗІЇ І ПОВЕРХНЕВО-АКТИВНИХ РЕЧОВИН ДЛЯ ПРОЦЕСІВ ОБРОБКИ СТАЛІ / С. В. Левченко. — Б.м., 2021 — укp.

Дана робота присвячена розробці технологічних рідин на основі створення синергічних сумішей інгібіторів корозії і ПАР для електроіскрового механічного методу підготовки сталевих поверхонь за допомогою електричних шліфувальних машин. Антикорозійна ефективність синергічних сумішей пасиваторів оксидної і сольової дії залежить від природи компонентів, механізму їх дії, а також від співвідношення молярних концентрацій складових в синергічних сумішах. Результати поляризаційних досліджень електрохімічної поведінки сталі показали перевагу інгібуючої ефективності синергічних композиції порівняно з ефективністю окремих компонентів, що підтверджується наявністю зони пасивації в широкому діапазоні потенціалів (0,8-1 В) і мінімального значення густини струму повної пасивації (1-2*10-6 А/см2), що свідчить про повний захист сталі від корозії. Показано, що зниження поверхневого натягу водних розчинів створених сумішей ПАР на межі повітря - рідина і зниження мікротвердості сталі на межі рідина-метал мають подібний характер. Введення розроблених технологічних рідин в зону обробки дозволяє знизити енергетичні витрати процесу на 30-40%, і підвищити клас чистоти поверхні на 3 і більше одиниць за рахунок ефекту пластифікації поверхні (ефект Ребіндера). Електроіскрова обробка оцинкованою щіткою дозволяє наносити на поверхню металу цинкові протектори, які разом з синергічними сумішами інгібіторів виявляють явище нададитивності, забезпечують майже стовідсотковий антикорозійний захист сталі навіть в сильно агресивних середовищах (3% NaCl), і збільшує період післяопераційного зберігання. Особливо високі показники захисту сталевих поверхонь отримано при використанні оцинкованої щітки з наступним нанесенням лакофарбового покриття, де реалізуються ефект взаємного посилення (синергізму) між протекторним електрохімічним захистом з лакофарбовим покриттям. Ключові слова: корозія, сталь, синергізм, поверхнево-активні речовини, адсорбція, синергічні суміші ПАР, мікротвердість сталі.^UThe work is devoted to the development of process fluids based on synergistic mixtures of surfactants and corrosion inhibitors for the electric-spark mechanical method steel surfaces preparing using electric grinders. The use of individual representatives of inhibitors and surfactants usually does not allow to obtain high efficacy. More effective are mixtures, the composition of which is characterized by a synergism in the action of their components. Nowadays, studies devoted to elucidating the mechanism of action of highly effective synergistic mixtures of metal corrosion inhibitors and surfactant compositions, same as related to the uncertainty of if effectiveness influence on the nature of components, as well as concerning the ratio of their concentrations in solutions remain developed insufficiently. The influence of additives on the qualitative characteristics of the prepared surfaces and energy costs of the process are also studied insufficiently. Such situation requires to develop research aimed on the increasing the corrosion resistance of metals during their postoperative period of storage, and also on improving of its protective properties after the paints and varnishes application. To prevent an occurrence of corrosion processes during electrospark machining of steel, technological fluids specifically containing synergistic mixtures of corrosion inhibitors with different mechanism of action oxide and salt passivation or adsorption were developed, their effectiveness depends on the ratio of components and is characterized by an extremum where attained maximum level of inhibitory effect of additives on the kinetics of electrochemical corrosion processes of steel and full protection is achieved. Anticorrosive efficiency of synergistic mixtures of the passivator oxide action (sodium nitrite) and the salt action (sodium silicate) depend on the nature of the components, the mechanism of their action, and also on the ratio of its molar concentrations constituting in synergistic mixtures and is characterized by a synergistic extremum of inhibitory action at a ratio of sodium nitrite concentrations and sodium silicate, as 1:2. The results of polarization studies of the electrochemical behavior of steel have revealed an advantage of the inhibitory efficiency of the synergistic compositions compared to the efficiency of individual components, and is confirmed by the existence of a passivation zone in a wide range of potentials (0.8-1 V) and by minimum values of the full passivation (1-2*10-6 A/cm2) current density, which indicates the comprehensive corrosion protection of steel. The introduction of such process fluids into the processing zone allows the treatment energy costs reducing by 30–40% and increasing the surface cleanliness class by 3 and more units due to the surface plasticization effect (Rehbinder effect). Synergistic mixtures of surfactants contain molecules with oppositely charged functional groups, between which the forces of mutual attraction arise that allows to achieve high surface activity at the phase boundaries: air - liquid and liquid - metal. It was found that a decrease of the surface tension in aqueous solutions of the developed surfactant mixtures at the air-liquid interface and a decrease in the microhardness of steel at the liquid-metal interface have a similar nature and demonstrate efficiency extremes with a similar ratio of molar concentrations of anionic and cationic active components of order 1:1. The thermodynamic characteristics of the formation of an adsorption layer surfactant at the interface of the aqueous solution-air were determined. It is shown that the dependences of surface tension, changes in entropy and enthalpy on the ratio of molar concentrations of cationic and anion active surfactants have a parallel extreme character, and the positive value of ΔS> 0 indicates that the driving force of the direct adsorption process is the entropy factor. The electro-spark treatment with a galvanized brush allows to apply zinc protectors to the metal surface, which, together with the synergistic mixtures of inhibitors, demonstrate the phenomenon of additivity and provide almost one hundred percent corrosion protection of steel even in strong corrosive media (3% NaCl), and enlarges the period of postoperative storage. Especially high rates of steel surfaces protection are obtained using a galvanized brush with the subsequent application of a paint and varnish coating, where the effect of mutual reinforcement (synergism) between the sacrificial electrochemical protection with a paint coating is realized. Due to the formation of zinc hydroxide inside the paint coating, the ohmic resistance is enlarged, the adhesion and protective properties of paint coatings are improved.Keywords: corrosion, mild, surfactants, adsorption, synergistic mixtures of surfactants, microhardness of steel, synergism.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Погребова І. С. 
Наукові основи створення синергетичних адсорбційних інгібіторів корозії поліфункціонального призначення / І. С. Погребова. — Б.м., 2021 — укp.

Погребова І.С. Наукові основи створення синергетичних адсорбційних інгібіторів корозії поліфункціонального призначення. - Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису (дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.17.14. - Хімічний опір матеріалів та захист від корозії. - Національних технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Київ, 2021). Дисертація присвячена вирішенню важливої науково-технічної проблеми: підвищенню корозійної стійкості та експлуатаційно-технічних властивостей металевих виробів, устаткування та пристроїв шляхом використання синергетичних адсорбційних інгібіторів корозії широкого спектру захисної дії. Розроблено науково-обґрунтований підхід до створення ефективних інгібіторів корозії на основі поліфункціональних органічних сполук та комбінацій органічних сполук і солей металів. Підхід базується на комплексному дослідженні процесів адсорбції, встановленні взаємозв'язку між будовою органічних сполук, їх адсорбційними захисними властивостями, визначенні особливостей кінетики парціальних реакцій конкретних видів корозії і шляхів впливу на них інгібіторів, врахуванні ефектів внутрішньомолекулярного і міжмолекулярного синергізму, які виникають при інгібуванні корозії. Досліджено закономірності адсорбції та захисної дії при кислотній корозії заліза та вуглецевих сталей різних за хімічним складом монофункціональних і поліфункціональних органічних сполук. Виявлена роль амінних, піридинієвих, карбонільних, тіокарбонільних, карбоксильних груп в захисній дії цих інгібіторів. Розвинені сучасні наукові положення щодо механізму захисної дії органічних інгібіторів корозії та ролі різних частинних ефектів її інгібування. Запропоновано і експериментально обґрунтовано рівняння, яке встановлює взаємозв'язок між кінетичними параметрами корозійних процесів, захисною дією інгібіторів та їх адсорбційними властивостями з урахуванням механізму анодного розчинення заліза. Досліджено і науково обґрунтовано ефекти внутрішньомолекулярного і міжмолекулярного синергізму, які виникають при інгібуванні корозії металів поліфункціональними органічними сполуками з атомами Нітрогену, Оксигену, Сульфуру та сумішами органічних і неорганічних сполук різного механізму захисної дії. Встановлено, що амінні та піридинові фрагменти поліфункціональних органічних сполук забезпечують їх захисну дію за енергетичним механізмом при невисоких температурах, а тіокарбонільних та карбоксильних – при підвищених. Висвітлено взаємозв'язок між характером сил взаємодії між адсорбованими частинками та їх захисною дією при кислотній корозії заліза. Запропоновано новий тип синергетичних інгібіторів кислотної, сольової та лужної корозії цинку на основі сумішей органічних сполук і катіонів металів. Встановлено роль модифікації поверхневих властивостей цинку, що відбувається внаслідок протікання різних електрохімічних процесів в захисній дії цього типу інгібіторів корозії. Розроблена модель адсорбції органічних сполук на металах, заснована на уявленнях про утворення комплексів з частинним переносом заряду та прогнозуванні її протікання з використанням принципу ЖМКО Пірсона. На підставі застосування запропонованої моделі адсорбції розроблено напрямки створення нових ефективних інгібіторів корозії, засновані на врахуванні адсорбційних властивостей металів, специфіки механізмів корозії, ефектів синергізму їх захисної дії.Розроблено нову серію органічних інгібіторів корозії на основі четвертинних піридинієвих солей з карбонільними групами широкого спектру дії і поліфункціонального призначення (кислотна корозія, мікробна корозія металів в умовах бактеріальної сульфатредукції, кислотне корозійно-механічне руйнування сталей). Досліджено взаємозв'язок між захисною дією органічних сполук, електронними та стеричними властивостями їх замісників та природою додаткових функціональних угрупувань, схильних до безпосередньої адсорбції на сталі. Виявлено роль біологічного та електрохімічного факторів при інгібуванні корозії металів в умовах бактеріальної сульфатредукції. Науково обґрунтовано ефект синергізму захисної дії органічних сполук під впливом продуктів метаболізму бактерій (HS-, H2S).Досліджено вплив інгібіторів на саморозряд, електричні та розрядні характеристики цинкових та кадмієвих анодів хімічних джерел струму. На підставі використання розроблених інгібіторів корозії запропоновано удосконалені свинцево-цинкові та свинцево-кадмієві елементи з кислотними електролітами, марганцево-цинкові елементи водно-сольової та водно-лужної системи. Встановлена перспективність застосування комбінованого протикорозійного захисту вуглецевих сталей в водних агресивних середовищах на основі сумісного використання дифузійних покриттів та інгібіторів корозії. Ключові слова: інгібітори, кислотна, сольова, лужна корозія, корозія в умовах сульфатредукції, нітроген-, оксиген-, сульфурвмісні органічні сполуки, гальванічні елементи, дифузійні покриття.^UPogrebova I.S. The scientific basis for the creation of synergistic adsorption corrosion inhibitors multifunctional purposes. - Qualifying scientific work on the rights of the manuscript (dissertation for the degree of Doctor of Technical Sciences in specialty 05.17.14. - Chemical resistance of materials and corrosion protection. - National Technical University of Ukraine “Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute”, Kyiv, 2021).The dissertation is devoted to the solution of an important scientific and technical problem namely increase of corrosion resistance and operational and technical properties of metal products, equipment and devices by use of synergistic adsorption corrosion inhibitors of a wide range of protective action. A scientifically substantiated approach to the creation of the effective corrosion inhibitors based on polyfunctional organic compounds and combinations of organic compounds and metal salts has been developed, which is based on a comprehensive study of adsorption processes and the role of the structure of organic compounds in its course. The features the kinetics of partial reactions of specific types of corrosion and the ways of influencing them by inhibitors, taking into account the effects of intra- and intermolecular synergism which occur at the process of the corrosion inhibition was determined.The regularities of adsorption and protective action in case of acid corrosion of iron and carbon steels of monofunctional and polyfunctional organic compounds of different chemical composition have been studied. The role of amine, pyridinium, carbonyl, thiocarbonyl, carboxyl groups in the protective action of these inhibitors is revealed. Modern scientific provisions on the mechanism of protective action of organic corrosion inhibitors and the role of various partial effects of its inhibition have been developed. An equation is proposed and experimentally substantiated, which establishes the relationship between the kinetic parameters of corrosion processes, the protective action of inhibitors and their adsorption properties, taking into account the mechanism of anodic dissolution of iron.The effects of intra-and intermolecular synergism arising from the inhibition of metal corrosion by polyfunctional organic compounds with nitrogen, oxygen, sulfur atoms and mixtures of organic and inorganic compounds of different protective action have been studied and scientifically substantiated. The relationship between the nature of the forces of interaction between the adsorbed parts and their protective effect in acid corrosion of iron is highlighted. A new type of synergistic inhibitors of zinc acid, salt and alkaline corrosion based on mixtures of organic compounds and metal cations is proposed. The role of modification of surface properties of zinc, which occurs due to various electrochemical processes in the protective action of this type of corrosion inhibitors, has been established.The developed model of adsorption of organic compounds on metals is based on the notions of the formation of complexes with partial charge transfer and prediction of its course using Pearson's Hard–Soft Acid–Base Principle. Based on the application of the proposed adsorption model, the directions of creation of new effective corrosion inhibitors are developed, based on taking into account the adsorption properties of metals, the specifics of corrosion mechanisms, the effects of synergism of their protective action.A new series of organic corrosion inhibitors based on Quaternary pyridinium salts with carbonyl groups with a broad spectrum of action and multifunctional purpose (acid corrosion, microbial corrosion of metals under conditions of bacterial sulfate reduction, acid corrosion-mechanical destruction of steels) has been developed. The relationship between the protective effect of organic compounds, electronic and steric properties of their substitutes and the nature of additional functional groups prone to direct adsorption on steel has been studied. The effect of synergism of protective action of organic compounds under the influence of products of bacterial metabolism (HS-, H2S) is scientifically substantiated.The influence of inhibitors on self - discharge, electrical and discharge characteristics of zinc and cadmium anodes of chemical current sources has been studied. Based on the use of the developed corrosion inhibitors, improved lead-zinc and lead-cadmium elements with acid electrolytes, manganese-zinc elements of water-salt and water-alkaline system are proposed. The prospects of combined anticorrosion protection of carbon steels in water aggressive environments on the basis of joint use of diffusion coatings and corrosion inhibitors are established. Key words: inhibitors, acid, salt, alkaline corrosion, corrosion in the conditions of sulfate reduction, nitrogen-, oxygen-, sulfur-containing organic compounds, galvanic elements, diffusion coatings.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського