Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (113)Книжкові видання та компакт-диски (7)
Пошуковий запит: (<.>K=З'ЄДНАНІ<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

      
1.

Цабаньска-Плачкевич К. 
Вільні та вимушені коливання неоднорідних в'язкопружних механічних систем: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.02.09 / К. Цабаньска-Плачкевич ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2003. — 39 с.: рис. — укp.

Подано нове вирішення проблеми розробки ефективного методологічного та математичного апарата дослідження та установлення закономірностей вільних і вимушених коливань неоднорідних механічних систем із пружних несучих елементів у вигляді тросів, балок, валів, пластин та оболонок, що з'єднані в'язкопружним заповнювачем, під дією стаціонарних і рухомих навантажень, зосереджених і розподільних сил. Запропоновано загальний методологічний підхід до розв'язання задач динаміки неоднорідних в'язкопружних механічних систем (НВМС), що створює можливість на основі фундаментальної матриці розв'язків задач динаміки лінійних механічних систем аналізувати за допомогою згорток Коші та Дюамеля перехідні процеси руху механічних систем за різних видів зовнішнього динамічного впливу. Розроблено математичні моделі неоднорідних дисипативних механічних систем із залученням гіпотез Бернуллі - Ейлера, Кірхгофа - Лява, моделі типу Тимошенка та урахування внутрішнього тертя у несучих елементах і в'язкопружного демпфуючого заповнювача на основі моделі Фойхта - Кельвіна. Розглянуто пакет прикладних програм ефективного розрахунку вільних і вимушених коливань НВМС, що дозволяє у процесі інтерактивного режиму на етапі проектування конструктивних елементів швидко та надійно вибирати раціональні коефіцієнти в'язкості, геометричні, фізико-механічні параметри реальних конструктивних елементів інженерних споруд і складних виробів сучасної техніки за різних видів динамічного впливу. Наведено прикладні задачі динаміки НВМС під дією нерухомих і рухомих зосереджених сил і розподілених навантажень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К412.024 +
Шифр НБУВ: РА324702

Рубрики:

      
2.

Батир Е. І. 
Малі коливання зчленованих гіростатів: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.01.02 / Е. І. Батир ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І. Вернадського. — Сімф., 2011. — 19 с. — укp.

Досліджено початково-крайові та спектральні задачі про малі рухи системи гіростатів, які послідовно з'єднані один з іншим сферичними шарнірами. Зазначено, що кожен гіростат має порожнину, цілком заповнену ідеальною або в'язкою нестисливою рідиною. Розглянуто початково-крайову та спектральну задачі про малі рухи зчленованих тіл з порожнинами, які повністю заповнені ідеальною рідиною. Доведено теорему існування розв'язків задачі Коші, описано властивості нормальних коливань. Відому теорему М. Є. Жуковського про рух твердого тіла з ідеальною рідиною перенесено на випадок руху n тіл. Описано задачу про малі коливання зчленованих гіростатів з порожнинами, які заповнені в'язкою рідиною. Доведено теорему про існування сильного розв'язку початково-крайової задачі, описано властивості нормальних коливань. Розглянуто задачу про малі рухи та нормальні коливання частково дисипативної гідромеханічної системи із зчленованих гіростатів, доведено теорему про існування сильного розв'язку початково-крайової задачі для цього випадку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В213.36 в641,022 + В162.13,0
Шифр НБУВ: РА385668 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
3.

Лучко Й.Й. 
Методи оцінки тріщиностійкості та довговічності залізобетонних елементів конструкцій: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 01.02.04 / Й.Й. Лучко ; НАН України. Фіз.-мех. ін-т ім. Г.В.Карпенка. — Л., 1999. — 34 с. — укp.

Розглянуто ефективні методи оцінки несучої здатності, тріщиностійкості та напружено-деформованого стану у залізобетонних балкових елементах, досліджених на підставі концепцій пружно-пластичної механіки руйнування і механіки залізобетону. Розроблено теоретичні методи визначення характеристик граничного стану залізобетонних елементів під час коротко- та довготривалих навантажень. Подано розрахункові моделі й розв'язано задачі утворення та докритичного розвитку тріщин у нестаціонарній постановці. Проведено дослідження сумісної роботи бетону та арматури, а також зчеплення арматурних стержнів, що з'єднані трубчастими елементами. Розв'язано задачі з розподілу дотичних напружень між бетоном та арматурою. Розроблено модель корозійної деградації бетону, розкрито вплив напруження на його корозійну стійкість. Наведено результати експериментальних досліджень, які співставлено з розрахунковими даними.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н539.1-021.1 + Н539.1-028.013
Шифр НБУВ: РА307784 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Шкробанець А.А. 
Розвиток органів і структур очної ямки та становлення їх топографічних взаємовідношень в пренатальному періоді онтогенезу людини: автореф. дис. ... канд. мед. наук: 14.03.01 / А.А. Шкробанець ; Терноп. держ. мед. ун-т. — Т., 2010. — 20 с. — укp.

Вивчено особливості закладки, розвитку, динаміки формоутворення структур органа зору (ОЗ) та стінок очної ямки в пренатальному періоді онтогенезу людини. Досліджено 136 зародків, передплодів та плодів людини за допомогою адекватних морфологічних методів. Визначено, що розвиток ОЗ починається на 4-му тижні з появи очних міхурців (ОМ) як випинів нервової пластинки та кришталикових плакод (КП) як потовщень ектодерми; впродовж 5-го тижня послідовні перетворення ОМ і КП призводять до формування зачатків очних яблук (ОЯ), які з'єднані з головним мозком зоровими ніжками. Вказані утворення оточені недиференційованою мезенхімою, в якій на початку 6-го тижня, навколо зорових ніжок визначаються локальні ущільнення спільних зачатків м'язів ОЯ; у навколоочнояблукову мезенхіму вростають зачатки нервів: очного, окорухового, відвідного та блокового; наприкінці зародкового періоду визначаються ознаки формування верхньої стінки очної ямки. Зазначено, що у передплодовому періоді формуються всі стінки даної ямки, зовнішні м'язи ОЯ; м'язи поділяють очноямковий простір на два топографічні відділи - зовнішньо- та внутрішньоконусний з певним порядком розташування нервів та судин. Доведено, що впродовж плодового періоду елементи ОЗ набувають дефінітивних ознак; наприкінці даного періоду кістки стінок очної ямки повністю сформовані; визначаються варіанти будови і топографії нервів та судин даної ямки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*699.21*33 +
Шифр НБУВ: РА370301 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Горященко С.Л. 
Розробка пристроїв для автоматизованого складування плоских заготовок верху взуття: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.10 / С.Л. Горященко ; Київ. держ. ун-т технологій та дизайну. — К., 2001. — 17 с. — укp.

Досліджено процес складання заготовок верху взуття у плоскому вигляді. На підставі використання комбінованого методу фіксації пакету деталей верху взуття проаналізовано силову взаємодію між деталями у багатошаровому пакеті, які з'єднані за допомогою адгезиву та самого пакету, зафіксованого у технологічно гнучкому пристрої. Це дозволило визначити необхідні показники сил фіксації та максимально допустимі значення прискорення та швидкості міжопераційного транспортування зафіксованого пакету деталей. Розроблено методику проектування механізмів для фіксації, нанесення адгезиву та транспортування пакету деталей верху взуття. Запропоновано спосіб і розроблено технологічно гнучкі пристрої для автоматизації складання заготовки верху взуття у плоскому вигляді, захищених охоронними документами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М550.3-51-05
Шифр НБУВ: РА315358 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Турій О. П. 
Термонапружений стан шаруватих пластин за теплового опромінення: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.02.04 / О. П. Турій. — Л, 2010. — 20 с. — укp.

Запропоновано математичну модель, що описує на основі феноменологічної теорії випромінювання та теорії квазістичної термопружності, термопружний стан опромінюваних плоско-шаруватих ізотропних тіл за врахування впливу теплового випромінювання на поверхнях, в частково прозорих областях і на межах контакту складників. Здійснено постановки контактних задач теплопереносу та термопружності для опромінювання нескінченних три- та двошарових пластин за різних комбінацій радіаційних властивостей складників. Одержано наближені співвідношення для визначення характеристик поля випромінювання, температури та напружень в пластині, шари якої з'єднані через тонкий проміжковий шар, і в пластині з тонким покриттям.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В251.630.65-01,022 + В251.630.6-01
Шифр НБУВ: РА374654 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Кісіль Т.Ю. 
Ультразвуковий метод, п'єзоелектричні перетворювачі та пристрої контролю в'язкості рідини підвищеної точності для систем керування: Автореф. дис. канд. техн. наук: 05.13.05 / Т.Ю. Кісіль ; Одес. нац. політехн. ун-т. — О., 2003. — 18 с.: рис. — укp.

Побудовано і досліджено математичну модель п'єзоелектричного перетворювача. Запропоновано новий ультразвуковий метод контролю в'язкості шляхом збудження в п'єзоелектричному п'єзотрансформаторі затухаючих коливань і контролю числа коливань, що перевищують фіксований рівень. Встановлено залежність затухання коливань від глибини занурення. Наголошено на необхідності фіксування глибини занурення вібратора для забезпечення точності контролю. Досліджено можливість використання ультразвукових концентраторів у п'єзоелектричних перетворювачах в'язкості рідини для підвищення потужності коливального процесу і, отже, розширення діапазону контролю в'язкості. Розглянуто можливість підвищення точності контролю в'язкості шляхом поділу коливального перетворювача на дві, з'єднані жорсткою тягою, частини - зонд, що рухається в рідині, і власне вібратор, що приводить у рух зонд; виключення безпосереднього контакту випромінювача (вібратора) з рідиною; застосування вібраторів, що забезпечують зворотно-поступальний рух зонда.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В361.2,022 + З843.413 +
Шифр НБУВ: РА327825

Рубрики:

      
8.

Маслов В.П. 
Фізико-технологічні основи створення мікро- і нанорозмірних з'єднань прецизійних деталей оптико-електронних приладів: автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.02.01 / В.П. Маслов ; Ін-т монокристалів НАН України. — Х., 2009. — 36 с. — укp.

Досліджено закономірності міцності та стабільності взаємного положення з'єднаних прецизійних деталей оптико-електронних приладів. Розвинуто фізичні уявлення про міцність крихких твердих тіл з різною структурою (кристали, склокераміка, аморфні тіла). Виявлено, що процес їх руйнування є критичною подією, яка починається з мікропластичної деформації в поверхневих порушених шарах. Розглянуто нові мікро- та нанорозмірні клейові та безклейові з'єднання оптичних деталей з високими експлуатаційними характеристиками. Показано, що мікро- та нанонаповнювачі в кремнійорганічному епоксидному клеї дозволяють підвищити міцність і температуропровідність з'єднання. Деталі зі склокераміки, які з'єднані за безклейовою технологією з використанням нанорозмірних (100 - 200 нм) покриттів на основі алюмінію, мають високу міцність і зберігають взаємне положення під впливом екстремальних факторів в діапазоні 1 - 10 кут. сек. На підставі результатів промислового впровадження доведено високу ефективність і перспективність запропонованих мікро- та нанотехнологій з'єднання прецизійних деталай оптико-електронних приладів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З861-04 +
Шифр НБУВ: РА368333

Рубрики:

      
9.

Ляпунов О.Ю. 
Флуоренонокраунофани і катенани на їх основі: синтез, структура і властивості: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.03 / О.Ю. Ляпунов ; НАН України. Фіз.-хім. ін-т ім. О.В.Богатського. — О., 2005. — 22 с. — укp.

Синтезовано краунофани, що містять два фрагменти флуоренону, або флуоренон та фрагмент стильбену, азобензену або нафталену, з'єднані залишками ді-, три-, тетра- і пентаетиленгліколю. Вивчено структуру одержаних катенанів у кристалічному стані та розчині. На прикладі флуоренонокрайнофану, в якому фрагменти флуоренону й нафталену взаємозв'язані залишками триетиленгліколю, вперше показано можливість існування катенану у вигляді одного "замороженого" трансляційного ізомеру за кімнатної температури. З'ясовано, що збільшення розміру циклу краунофану призводить до прояву динамічних процесів, спричинених переміщенням окремих молекулярних фрагментів катенанів одне відносно іншого.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г213.7,0 + Г252.1,0 +
Шифр НБУВ: РА341205

Рубрики:

      
10.

Лушнікова І. В. 
Міжклітинні взаємодії та ендогенні механізми нейропротекції у гіпокампі при моделюванні ішемічного пошкодження / І. В. Лушнікова. — Б.м., 2019 — укp.

У роботі представлене комплексне дослідження різних типів гіпокампальних клітин, міжклітинних взаємодій та ендогенних механізмів нейропротекції при моделюванні ішемічного ушкодження in vitro з використанням культур гіпокампа та киснево-глюкозної депривації (КГД). Показано, що в умовах, коли пірамідні нейрони ушкоджуються і гинуть, інтернейрони зберігають життєздатність, а астро- та мікроглія активуються. Проаналізовані зміни пластичності збудливих і гальмівних синапсів та гліальних відростків у найбільш чутливій СА1 зоні культивованих зрізів при КГД. Виявлено, що інтернейрони є ацетилхолінчутливими та з'єднані електричними контактами, що може обумовлювати їх КГД-резистентність. Ушкодження СА1 нейронів в умовах КГД може бути пов'язане з редукцією гліцинових рецепторів. Показано, що нейронні молекули клітинної адгезії (NCAM) задіяні у порушеннях синаптичної пластичності. Синаптичні трансмембранні білки пресенілін-1 і синаптотагмін-1 координують ефективність синаптичної передачі. Показана важлива роль гіпоксія-індукованих факторів (HIF) у життєздатності нейронів при КГД. Нейропротекторний вплив аноксичного прекондиціювання асоціюється з підвищеним рівнем експресії HIF у нейронах та опосередкований стабілізацією роботи Са2+-АТФаз. Виявлений взаємозв'язок NCAM- та HIF-опосередкованих механізмів. Мультипотентні мезенхімальні стромальні стовбурові клітини мають нейропротекторний вплив при контактному і безконтактному кокультивуванні зі зрізами після КГД. Досліджені молекулярні механізми ішемічного пошкодження можуть бути новими фармакологічними мішенями при ішемії мозку.Ключові слова: гіпокамп, ішемічне пошкодження in vitro, нейропротекція^UThe dissertation presents the results of a comprehensive study of various types of hippocampal cells. The intercellular interactions and some endogenous mechanisms of neuroprotection have been studied for ischemic damage in vitro model using hippocampal organotypic and cell cultures, as well as oxygen-glucose deprivation (OGD). It is revealed that when pyramidal neurons are damaged and die, interneurons retain their viability, and astro-and microglial cells are activated. Changes in the plasticity of excitatory and inhibitory synapses and glial processes in the most sensitive CA1 area cultured slices were analyzed in the initial period after OGD. It was revealed that the inhibitory GABA-ergic interneurons are acetylcholine-sensitive and interconnected by electrotonic contacts. These properties can cause their OGD-resistance to a great extent. The damage of pyramidal neurons may be associated with the glycine receptors reduction in OGD. It is shown that neuronal cell adhesion molecules (NCAM) are involved in synaptic plasticity disorders. Synaptic transmembrane protein presenilin-1 and synaptotagmin-1 coordinate the effectiveness of synaptic transmission. The important role of hypoxia-induced factors (HIF) in maintaining the viability of nerve cells has been shown in OGD. Neuroprotective effects of anoxic preconditioning are associated with an increased level of HIF expression in neurons and is mediated by the stabilization of Са2+ATPases. The functional interrelationship of NCAM- and HIF-mediated mechanisms has been identified. The neuroprotective effect of multipotent mesenchymal stromal stem cells was shown in contact and non-contact cocultivation with slices in OGD. The molecular mechanisms of ischemic injury may be new pharmacological targets for brain ischemia.Keywords: hippocampus, ischemic damage in vitro, neuroprotection.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Щербій А. Б. 
Гранична рівновага пологих оболонок з тріщинами за наявності гнучкого покриття. / А. Б. Щербій. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації досліджено вплив одностороннього гнучкого покриття на напружено-деформований стан та граничну рівновагу пологих оболонок з тріщинами. В рамках класичної теорії оболонок Кірхгофа-Лява тріщина в оболонці з гнучким покриттям трактується як розріз, береги якого з'єднані шарнірно у лицьовій поверхні оболонки. Сформульовано задачу статики пологої оболонки із взаємопов'язаними крайовими умовами на розрізі. Методом сингулярних інтегральних рівнянь побудовано асимптотичні розв'язки для оболонок довільної форми з тріщиною вздовж лінії кривини та числові розв'язки для сферичної та циліндричної оболонок. Визначено діапазон застосовності асимптотичних результатів. Досліджено взаємодію колінеарних тріщин у оболонках з покриттям. Для оцінки граничної рівноваги вкритих оболонок з тріщинами запропоновано використовувати два критерії: енергетичний критерій крихкого розтріскування оболонки та класичний критерій міцності покриття. Виявлено, що підкріплення оболонок ззовні є вигіднішим, ніж зсередини.^UThe influence of the one-sided flexible coating on the stress-strain state and the limit equilibrium of cracked shallow shells are studied in the thesis. Within the framework of the classical Kirchhoff-Love theory of shells, a crack in a shell with a flexible coating is interpreted as a cut, the edges of which are hinged at the front surface of the shell. The problem of statics of shallow shell with connected boundary conditions on the cut is formulated. The asymptotic solutions for coated shells of arbitrary shape with a crack along the line of curvature and numerical solutions for a spherical shell with a meridional crack and a cylindrical shell with a longitudinal or circumferential crack are constructed by singular integral equations method. The range of applicability of the asymptotic results is determined. The interaction of collinear cracks in shells with a coating is investigated. To assess the limit equilibrium of coated cracked it is proposed to use two criteria: the energy criterion for brittle fracture of the shell and the classical criterion for the coating strength. It was found that the reinforcement of the shell from the outside is more advantageous than from the inside.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Семак П. М. 
Оцінювання стану приповерхневих шарів матеріалів за швидкістю хвиль Релея різної частоти / П. М. Семак. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню актуальної науково-технічної задачі діагностики матеріалів і конструкцій, а саме – розробці методу оцінювання неоднорідного приповерхневого стану матеріалу по товщині на основі вимірювання швидкості поширення поверхневої хвилі Релея різної частоти. Проведено оцінку товщини шару матеріалу, яку можна характеризувати на основі визначення швидкості релеївської хвилі певної частоти. В основу цього аналізу покладено розподіл енергії релеївської хвилі за глибиною та запропоновано критерій, згідно якого для хвилі довжиною Λ її швидкість визначається шаром матеріалу товщиною 0,6 Λ. Для забезпечення необхідної роздільної здатності вимірювання змін параметрів поверхневої акустичної хвилі Релея по товщині обгрунтовано використання довготривалих зондуючих радіоімпульсів, які є вузькосмуговими. Проаналізовано ширину допустимого спектру акустичного імпульсу релеївської хвилі і його зв'язок із розділенням по глибині та показано, що для високого розділення необхідно використовувати зондуючі акустичні імпульси з тривалістю більшою на півтора порядка за період високочастотного заповнення сигналу. Розроблена методика вимірювання швидкості поверхневих акустичних хвиль Релея на основі використання довготривалих зондуючих радіоімпульсів. Для вимірювання швидкості поверхневих акустичних хвиль Релея використовуються жорстко з'єднані п'єзоперетворювачі, а вимірювання проводиться шляхом визначення часового зміщення зондуючого сигналу по відношенню до опорного синусоїдального сигналу. Запропонована методика апробована на двох типах об'єктів контролю – парогонах та об'єктах з абразивно-струменевою обробкою, що підтвердило технологічність і ефективність її використання. Розроблено методику дослідження матеріалу парогону на основі визначення швидкості ПАХ. Виявлено локальні ділянки парогону, в яких швидкість релеївської хвилі зменшується на величини в межах -0,6..-1,8%. Ще однією особливістю цих ділянок є залежність зміни швидкості ПАХ від частоти. На основі металографічних досліджень зроблено висновок про наявність деградаційних процесів в ділянках з аномальним зменшенням швидкості ПАХ. Розроблено методику оптимізування технології абразивно-струменевої обробки металу за частотною залежністю величини швидкості ПАХ. На основі проведених досліджень показано, що основні зміни в металі при цьому відбулись в приповерхневому шарі товщиною не більше 0,2 мм за режимів обробки: тиск стиснутого повітря 0,6 МПа, діаметр абразивного потоку 2 мм, відстань від сопла до поверхні обробки 10 см.^UThe dissertation work is aimed at solving important scientific and technical problems of materials and designs diagnostics, namely – development of methods for estimating the inhomogeneous near-surface layer of material for thickness based on measuring the propagation speed of Rayleigh waves with different frequencies. An analytical review and systematic analysis of literature sources about modern methods and means of measuring the parameters of surface acoustic Rayleigh waves was done. Restriction on the use of surface acoustic Rayleigh waves of different frequencies to determine the parameters of inhomogeneous near-surface layers in thickness was set. It is estimated the thickness of the material layer, which can be characterized by determining the velocity of the Rayleigh wave of a certain frequency. This analysis is based on the depth distribution of the Rayleigh wave energy. A criterion is proposed according to which wave velocity is determined by a layer of material with a thickness of 0.6 λ (λ is the wavelength). To ensure the required resolution of measuring of changes in the surface acoustic Rayleigh wave parameters in thickness, it is justified the use of long-term probing radio pulses, which are narrowband. The width of the allowable spectrum of Rayleigh wave acoustic pulse and its connection with depth separation are analyzed. It is shown that for high separation it is necessary to use probing acoustic pulses with duration one and half orders of magnitude for the period of high-frequency signal filling. A method for measuring the velocity of surface acoustic Rayleigh waves based on the use of long-term probing radio pulses has been developed. Rigidly connected piezoelectric transducers are used to measure the speed of Rayleigh surface acoustic waves, and the measurement is performed by determining the time offset of the probing signal relative to the reference sinusoidal signal. To determine the distribution of surface layer parameters by thickness based on probing surface acoustic Rayleigh waves with different frequencies, the inverse problem is solved, which includes determining the effective penetration depth of the surface acoustic Rayleigh wave and the algorithm for determining surface layer thickness parameters which is based on velocity changes of acoustic surface Rayleigh wave with different frequency. This method has been tested on two types of control objects - sills and objects with abrasive blasting, which confirmed the manufacturability and efficiency of its use. A method for studying the parogon material has been developed and local sections of the parogon in which the Rayleigh wave velocity decreases have been identified, and the dependence of this decrease on the wave frequency is also observed. The presence of degradation processes in these areas was also confirmed by metallographic studies. A method for optimizing the technology of the metal abrasive blasting by the frequency dependence of the surface acoustic Rayleigh wave velocity is developed. Based on the research, it is shown that the main changes in the metal occurred in the near-surface layer with a thickness of not more than 0,2 mm in the next treatment modes: compressed air pressure 0,6 MPa, abrasive flow diameter 2 mm, distance from the nozzle to the treatment surface 10 cm . Developed technologies for assessing the metal condition were used in a small state enterprise "Gazothermik" (Lviv) in the form of a method for evaluating the results of abrasive blasting on the magnitude of the Rayleigh waves. The proposed technologies, which are based on determining the speed of Rayleigh waves of different frequencies, were implemented at the enterprise "Techmal" (Lviv). They were used to determine the changes in the state of the metal surface layers under the action of shot blasting in order to improve its strength characteristics, as well as to optimize the technological regime.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Орленко С. П. 
Динаміка тришарових оболонок обертання з дискретно неоднорідним заповнювачем / С. П. Орленко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено розробці розрахункових моделей несиметричних тришарових оболонок обертання з дискретно-симетричним легким, армованим ребрами заповнювачем, вдосконаленню ефективності скінчено-різницевого методу і розвитку скінчено-елементних методів для розв'язку відповідних початково-крайових задач математичної фізики, оцінці напружено-деформованого стану (НДС) тришарових оболонкових структур в залежності від їх геометричних і фізико-механічних параметрів при різних видах нестаціонарного навантаження. У вступі обґрунтовано актуальність обраної теми дисертації, дано загальну характеристику роботи, доведено необхідність проведення наукових досліджень, сформульовано мету і задачі дослідження, вказано на зв'язок роботи з науковими програмами, темами, планами. У першому розділі висвітлені загальні питання розвитку методів розв'язку задач напружено–деформованого стану шаруватих оболонкових конструкцій, наведених у працях і монографіях відомих вчених. Ці роботи залишаються ґрунтовною математичною базою для вибору відповідних гіпотез при побудові розрахункових моделей тришарових оболонкових елементів і визначення застосування аналітичних і чисельних методів розрахунку реальних конструкцій. На основі ґрунтовного аналізу виконаного огляду сучасного стану проблеми визначення характеру нестаціонарних коливань і НДС тришарових оболонок з заповнювачем складної геометрії і значно різними фізико-механічними властивостями, визначене місце даної роботи серед проведених раніше розробок і обґрунтовано вибір напрямків досліджень. У другому розділі викладена постановка задачі, створена розрахункова модель і виведені розв'язувальні системи рівнянь коливань несиметричних тришарових оболонок обертання з дискретно-симетричним легким, армованим ребрами заповнювачем при вимушених динамічних навантаженнях. Армуючі елементи закріплені на відстанях, які значно перевищують їх поперечні розміри, і розташовані вздовж головних ліній кривизни оболонки. В третьому розділі досліджені закономірності протікання хвильових процесів в несиметричних тришарових циліндричних оболонкових структурах з дискретно-симетричним легким, армованим ребрами заповнювачем при нестаціонарних навантаженнях. В четвертому розділі досліджена дискретно–симетрична неоднорідна по товщині пружна структура конічного типу, яка являє собою систему, що складається з внутрішньої і зовнішньої гладких конічних оболонок (внутрішній і зовнішній несучий шар) з відповідними товщинами і радіусами. Покладається, що серединні лінії цих оболонок паралельні, тобто кут конусності загальний. Оболонки жорстко з'єднані між собою дискретними ребрами і легким заповнювачем. Вважається, що тришарова конічна структура навантажена внутрішнім вісесиметричним розподіленим нестаціонарним нормальним навантаженням. В п'ятому розділі досліджені задачі вісесиметричних коливань тришарових сферичних оболонок з дискретно-симетричним заповнювачем різної структури і при різних видах граничних умов і нестаціонарних навантажень.^UThe dissertation is devoted to the development of computational models of asymmetric three-layer shells of rotation with discrete-symmetric lightweight, rib-reinforced filler, improvement of numerical finite-difference methods and development of finite-element methods for solving corresponding initial-boundary value problems of mathematical physics, stress-strain state assessment of three-layer shell structures depending on their geometric and physico-mechanical parameters under different types of non-stationary loading. The introduction substantiates the relevance of the chosen topic of the dissertation, gives a general description of the work, proves the need for scientific research, formulates the purpose and objectives of the study, indicates the relationship of work with research programs, topics, plans. The first chapter covers general issues of the development of methods for solving problems of the stress–strain state of layered shell structures, given in the works and monographs of well-known scientists. These works remain a solid mathematical basis for selecting suitable hypotheses for constructing computational models of three-layer shell elements and determining the application of analytical and numerical methods for calculating real structures. Based on a thorough analysis of the current state of the problem of determining the nature of nonstationary oscillations and stress-strain state of three-layer shells with filler of complex geometry and significantly different physical and mechanical properties, the place of this work among previous developments is determined and the choice of research directions is substantiated. In the second section the problem statement is presented, the calculation model is created and the solving systems of equations of oscillations of asymmetric three-layer shells of rotation with discrete-symmetric lightweight, rib-reinforced filler at forced dynamic loads are derived. Reinforcing elements are fixed at distances that significantly exceed their transverse dimensions, and are located along the main lines of curvature of the shell. In the third section, the regularities of the flow of wave processes in asymmetric three-layer cylindrical shell structures with a discrete-symmetric lightweight, rib-reinforced filer under nonstationary loads are investigated. The fourth section investigates a discrete-symmetric inhomogeneous in thickness elastic structure of conical type, which is a system consisting of inner and outer smooth conical shells (inner and outer bearing layer) with corresponding thicknesses and radiuses. It is assumed that the midlines of these shells are parallel, ie the angle of taper α is common. The shells are rigidly connected by discrete ribs and a lightweight filler. It is believed that the three-layer conical structure is loaded by an internal axisymmetric distributed non-stationary normal load. In the fifth section, the problems of axisymmetric oscillations of three-layer spherical shells with a discrete-symmetric filer of different structure and at different types of boundary conditions and nonstationary loads are investigated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Кизимишин Я. В. 
Раціональне керування газотранспортним комплексом з урахуванням підземних сховищ газу / Я. В. Кизимишин. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації розглядається проблема розрахунку складної газотранспортної системи, яка містить ряд газопроводів, що утворюють лінійну частину, та ряд компресорних станцій, які в сукупності представляють послідовно та паралельно з'єднані ланки і від характеристик яких залежить величина пропускної здатності. Для розрахунків і побудови характеристик лінійної частини запропоновано метод еквівалентного діаметру газотранспортної системи довільної складності, який визначається за допомогою системи рекурентних рівнянь. Дані рівняння представлені в аналітичній формі характеристиками лінійних ділянок і компресорних станцій.Математична модель для прогнозування й оптимізації стаціонарних режимів базується на використанні характеристик лінійних ділянок і компресорних станцій. Шляхом виключення проміжних тисків отримано залежність для визначення продуктивності системи. Модель включає також обмеження по тисках.В результаті реалізації моделі показано можливість здійснювати регулювання продуктивності газотранспортної системи шляхом виключення з режиму роботи окремих компресорних станцій. Встановлено ступінь впливу параметрів роботи КС на режим експлуатації системи. Запропонована математична модель рекомендується для використання при прогнозуванні роботи газотранспортної системи в комплексі з підземними сховищами газу.^UThe dissertation considers the problem of calculating a complex gas transmission system, which contains a number of gas pipelines that form a linear part, and a number of compressor stations, which together represent series-connected and parallel-connected and the characteristics of which depend on the capacity. To calculate and construct the characteristics of the linear part, a method of equivalent diameter of the gas transmission system of arbitrary complexity is proposed, which is determined using a system of recurrent equations. These equations are presented in analytical form by the characteristics of linear sections and compressor stations.The mathematical model for forecasting and optimization of stationary modes is based on use of characteristics of linear sites and compressor stations. By excluding intermediate pressures, a dependence is obtained to determine the performance of the system. The model also includes pressure limits.As a result of the implementation of the model, the possibility of regulating the performance of the gas transmission system by excluding individual compressor stations from the operating mode is shown. The degree of influence of CS operation parameters on the system operation mode is established. The proposed mathematical model is recommended for use in forecasting the operation of the gas transmission system in combination with underground gas storage.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Чемеровський В. О. 
Клініко-експериментальне обґрунтування імплантації кальцій-фосфатної кераміки, легованої кремнієм, за осколкових переломів кісток у собак. / В. О. Чемеровський. — Б.м., 2022 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського