Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Книжкові видання та компакт-диски (1)
Пошуковий запит: (<.>A=Шастун Н$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 6
Представлено документи з 1 до 6

      
Категорія:    
1.

Шастун Н. П. 
Вплив карбамазепіну та вальпроату натрію на поведінкові реакції у щурів / Н. П. Шастун // Запорож. мед. журн.. - 2013. - № 5. - С. 64-66. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Проблема выбора безопасного антиконвульсанта в лечении эпилепсии достаточно актуальна. Представлены результаты исследования влияния карбамазепина (125 мг/кг) и вальпроата натрия (80 мг/кг) на поведенческие, эмоциональные реакции и физическую работоспособность в условиях эксперимента. Показано, что применение этих антиконвульсантов значительно влияет на эмоциональное состояние и работоспособность крыс.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.704-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16789 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Шастун Н. П. 
Молекулярно-биохимические критерии прогноза и оценки безопасности проводимой противосудорожной терапии / Н. П. Шастун // Журн. клініч. та експерим. мед. дослідж.. - 2015. - 3, № 4. - С. 535-542. - Библиогр.: 18 назв. - рус.

Цель проведенного исследования - определение лабораторно-диагностического потенциала глутатиона и нитротирозина для оценки нейробезопасности противосудорожной терапии в эксперименте. Исследования проведены на нелинейных крысах обоего пола весом 180 - 220 г. Влияние антиконвульсантов на когнитивные процессы изучали на модели однократного обучения - условного рефлекса пассивного избегания (УРПИ) без применения амнезирующего фактора. Для оценки показателей окислительного статуса действия антиконвульсантов в качестве модели эпилепсии использовали коразоловый киндлинг. Анализ полученных результатов свидетельствует о активации реакций нитрозирующего стресса на фоне дефицита восстановленных эквивалентов глутатиона. В условиях эндогенной нейроинтоксикации уже на ранних сроках развивается нитрозирующий стресс, приводя к нитротирозированию тиолов, изменяя тиол-дисульфидное равновесие, приводящее к развитию нейроапоптоза. В группе контроля индекс соотношения нитротирозин/восстановленный глутатион увеличился в 6 раз по сравнению с группой интакта. Установлена зависимость индекса нитротирозин/восстановленный глутатион при коразоловом киндлинге и действия антиконвульсантов ка когнитивные процессы в норме: чем выше индекс, тем более негативные эффекты оказывают антиконвульсанты на когнитивные функции.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.709.2-52

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69231/мед. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Шастун Н. П. 
Сравнительная оценка влияния антиконвульсантов различных групп на когнитивные процессы в норме, морфофункциональные характеристики нейронов сенсомоторной коры и нейроапоптоз в условиях коразолового киндлинга / Н. П. Шастун, В. И. Опрышко, С. В. Павлов, Н. В. Бухтиярова // Фармакологія та лікар. токсикологія. - 2015. - № 3. - С. 40-48. - Библиогр.: 20 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.704-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100063 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
4.

Шастун Н. П. 
Аналіз механізмів співвідношення протисудомної активності та побічної дії антиконвульсантів різних груп : автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.03.05 / Н. П. Шастун; Нац. акад. мед. наук України, ДУ "Ін-т фармакології та токсикології НАМН України". - Київ, 2017. - 22 c. - укp.

Експериментально вирішено проблеми безпечності та ефективності протисудомної терапії. Встановлено співвідношення протисудомної активності антиконвульсантів (топірамат, карбамазепін, габапентин, вальпроат натрію, ламотриджин) з ГАМК- та глутаматергічною дією та їх побічних ефектів. Доведено, що антиконвульсанти з глутаматергічною дією мають менш виражені побічні ефекти по відношенню до когнітивних функцій, що на молекулярно-біохімічному рівні підтверджено підвищенням рівня відновлених еквівалентів тіол-дисульфідної системи, інгібуванням нітрозуючого стресу та антиапоптичною дією. Встановлена залежність індексу нітротирозин/глутутіон відновлений при коразоловому кіндлінгу та дії антиконвульсантів на когнітивні процеси - чим вищий індекс, тим більш негативний вплив мають антиконвульсанти на когнітивні функції. Встановлено нейрогістоморфологічні аспекти дії антиконвульсантів з різним механізмом дії з використанням імуногістохімічних методик. Узагальнення результатів досліджень на білих щурах дозволило виявити найбільш ефективні та безпечні протисудомні засоби.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.704

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА427909 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
5.

Нефьодов О. О. 
Нейропротекція при розсіяному склерозі: виклики сучасності : (огляд) / О. О. Нефьодов, О. І. Грицук, О. І. Кальбус, Н. П. Шастун, Л. О. Чобіток, О. В. Широков, В. П. Степура, М. К. Кравченко // Фармакологія та лікар. токсикологія. - 2023. - 17, № 1. - С. 3-11. - Бібліогр.: 35 назв. - укp.

Розсіяний склероз (РС) - хронічне запальне захворювання центральної нервової системи (ЦНС), що призводить до демієлінізації та нейродегенерації. Терапевтична стратегія РС сьогодні здебільшого грунтується на зменшенні запалення за допомогою імунодепресантів. Натепер не існує засобів з нейропротекторним впливом за прогресуючої форми захворювання. Мета дослідження - розглянути сучасні підходи до оцінки нейродегенерації при РС й можливі мішені, які можуть бути корисними для захисту аксонів від дегенерації. Серед них розглянуто інгібітори тирозинкінази Брутона, антиапоптотичні й антиоксидантні засоби, статеві гормони, статини, блокатори іонних каналів і молекули, що запобігають ексайтотоксичності глутамату. Дегенерація аксонів є характерною ознакою РС та переважає за його прогресуючої форми. Захист аксона від метаболічних змін, що спричинені запаленням, демієлінізацією або прямими метаболічними змінами, є головним завданням у найближчі роки щодо терапії РС. Сьогодні багато молекул проходять клінічні випробування як потенційні засоби нейропротекції. Доступні експериментальні моделі для пошуку нейропротекторів не повністю імітують прогресуючі форми РС, за яких стратегія нейропротекції може бути найефективнішою. Необхідні подальші серйозні зусилля для поліпшення існуючих і розробки нових експериментальних моделей відтворення патології на тваринах. Натепер нейропротекція залишається однією з найперспективніших ланок у концепції лікування РС.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.016.25-52

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100063 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
6.

Нефьодов О. О. 
Місце мікроглії при розсіяному склерозі: мішені та фармакологічна стратегія : (огляд) / О. О. Нефьодов, О. І. Кальбус, Н. П. Шастун, Л. О. Чобіток, А. О. Єфанова, О. П. Максименко, О. В. Широков, В. П. Степура // Фармакологія та лікар. токсикологія. - 2023. - 17, № 2. - С. 99-107. - Бібліогр.: 29 назв. - укp.

Розсіяний склероз (РС) - найпоширеніше автоімунне та демієлінізуюче захворювання центральної нервової системи (ЦНС), що характеризується в більшості випадків початковими рецидивами, які надалі переростають у прогресуючу нейродегенерацію, глибоко порушуючи рухові та когнітивні функції пацієнтів. Незважаючи на наявність імуномодулюючої терапії, ефективної для зниження частоти рецидивів та уповільнення прогресування захворювання, всі вони не змогли відновити мієлін ЦНС, необхідний для повного одужання при РС. Мета дослідження - розглянути та проаналізувати сучасні уявлення про роль мікроглії в патогенезі РС, а також мішені та фармакологічну стратегію щодо лікування цього захворювання. Мікроглія є первинними запальними клітинами, присутніми в осередках РС, тому значно сприяє демієлінізації та поширенню пошкодження. Таким чином, багато терапевтичних стратегій було спрямовано на мікроглію, а саме, пригнічення мікрогліального прозапального фенотипу та нейродегенеративного стану для зниження тяжкості захворювання. З іншого боку, внесок мієлінового фагоцитозу, що забезпечує нейропротекторну роль мікроглії при РС, є менш вивченим. Справді, незважаючи на наявність функціональних клітин-попередників олігодендроцитів (OPCs) у ділянках ураження бляшки РС, вони не можуть ремієлінізуватися внаслідок надмірного накопичення мієлін-токсичного дебрису, який має бути видалений мікроглією. Порушення регуляції цього процесу пов'язано з порушенням відновлення нейронів і недостатньою ремієлінізацією. У дослідженні розглянуто дані щодо мікрогліального мієлінового фагоцитозу та його участі в розвитку та відновленні стану за РС, потенціал фагоцитарно-опосередкованих терапевтичних підходів, а також їх модулювання як новий і раціональний підхід до лікування патології, пов'язаної з РС.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.016.25

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100063 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського