Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (2)
Пошуковий запит: (<.>A=Безпалько В. В.$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 9
Представлено документи з 1 до 9

      
Категорія:    
1.

Фесенко А. М. 
Агроекологія : навч. посіб., признач. для студентів інж. спец. аграр. ВНЗ III - IV рівнів акредитації / А. М. Фесенко, О. В. Солошенко, Н. Ю. Гаврилович, Л. С. Осипова, В. В. Безпалько, С. І. Кочетова; ред.: О. В. Солошенко, А. М. Фесенко. - Харків : ХНТУСГ, 2013. - 290 c. - Бібліогр.: с. 288-290 - укp.

Розглянуто основні екологічні закони та умови формування агроекосистем. Розкрито вплив кліматичних факторів на культурні рослини, роль едафічних факторів для розвитку рослин. Проаналізовано дію біотичних факторів на сільськогосподарські культури. Висвітлено екологічні аспекти використання добрив і боротьби з шкідниками. Проаналізовано стан земельних ресурсів України та збалансоване їх використання. Показано сучасні напрями екологічно збалансованого аграрного виробництва, особливості сільськогосподарського виробництва в зонах значного антропогенного навантаження. Розглянуто проблеми використання генетично модифікованих сортів у рослинництві. Розкрито загальні принципи аграрного права України, особливості екологічної експертизи підприємств аграрного сектору.


Індекс рубрикатора НБУВ: П008 я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА783919 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Расмір: Східна нумізматика. III Міжнародна наукова конференція : зб. наук. пр. конф. / ред.: В. В. Безпалько; Сайт "Расмір: Східна нумізматика", Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, Oriental numismatic society. - Київ : Альфа Реклама, 2016. - 212 c. - укp. - рус. - англ.

Висвітлено особливості формування матеріальної культури Сходу від часів пізньої античності та доісламської Середньої Азії до Східної Європи ранньомодерної доби. Детально викладено положення карбування наслідувань у Тохаристані, нумізматики династій Аббасидів, Тимуридів. Наведено основи золотоординської нумізматики. Викладено опис нумізматичного зібрання Одеського археологічного музею. Увагу приділено темам матеріальних аспектів черняхівської культури; грошового обігу удільного періоду в контесті археологічних знахідок; нумізматиці прибалтійських земель XVII століття; грузинському карбуванню кінця XVIII - початку XIX століть.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т221(0) я431

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС61695 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Панкова О. В. 
Дія гамма-опромінення на генетичну мінливість пшениці / О. В. Панкова, А. М. Фесенко, В. В. Безпалько, М. В. Яковлєва // Інженерія природокористування. - 2016. - № 1. - С. 58-61. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Наведено результати вивчення генетичної мінливості різних сортів ярої твердої пшениці залежно від дії різних доз гамма-променів на насіння. Досліджено показники загальної частоти індукованих змін рослин пшениці в першому пострадіаційному поколінні та частки з них морфофізіологічних сприятливих змін. У проведених дослідах спектр індукованих змін був представлений змінами фертильності колоса, висоти рослин та будови колоса. Виникнення мутаційних змін підтвердилось визначенням хромосомних порушень в меристемах корінців. Найбільший їх процент зафіксовано у варіантах опромінення 100 - 150 гр. Переважна кількість морфологічних змін колосу спостерігалась в колосі першого порядку. Спостережено появу рослини з низьким або карликовим ростом, стійких до полягання. Негативним фактом було те, що чим низькоросліші були мутанти, тим дрібніше було в них зерно, а отже, і вага зерна з колоса, та вага 1000 зерен знижувалась. Відмічено, що оптимальною дозою, при якій одержана найбільша кількість морфофізіологічних сприятливих змін, є доза 150 гр. Стимуляція під впливом таких доз мутагенів захисно-відновлювальних систем рослин приводить до підвищення стійкості їх до стресових умов навколишнього середовища, що суттєво підвищує ефективність позитивного добору. Даний метод дозволяє одержати різноманітні генетично-змінені форми, які можуть використовуватись в якості вихідного матеріалу для селекції нових сортів. Аналіз одержаних результатів показав, що за загальною частотою індукованих змін, та часткою сприятливих з них найбільш мінливим є сорт твердої пшениці Харківська 27. Одним із найсучасніших методів селекції є індукований мутагенез, значення методів якого полягає в тому, що вони, змінюючи генетичну структуру організмів, сприяють виникненню нових мутацій, чим збагачують природні ресурси генетичної мінливості, даючи селекціонерам великий матеріал для проведення добору і створення нових сортів (Кулиев Р. А., 1996, Моргун В. В., Логвиненко В. Ф., 1995; Ahloowalia B. S., Maluszynski M., 2004). Накопичено великий фактичний матеріал, який свідчить про різноманітні реакції рослинного організму на дію іонізуючої радіації.


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.105-271.25

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101173 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
4.

Фесенко А. М. 
Оцінка впливу сільськогосподарського підприємства на якість повітря / А. М. Фесенко, О. В. Панкова, Р. А. Гутянський, М. Г. Цехместрук, В. В. Безпалько // Інженерія природокористування. - 2016. - № 1. - С. 131-135. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Проведено дослідження впливу на атмосферне повітря виробничого обладнання сільськогосподарських підприємств у рамках розробки системи екологічного управління відповідно до ДСТУ ISO 14004:2006. Встановлено, що забруднення повітряного середовища у сільськогосподарському виробництві перш за все викликане використанням викопних видів палива, зокрема природного газу. Найбільш потужним обладнанням визнано сушку зерна SUKUP TE 2052E, яка використовується в господарствах сезонно, але воно потребує значних обсягів природного газу. Проведені розрахунки надали змогу оцінити обсяг викидів основних шкідливих та парникових газів - продуктів горіння природного газу (діоксид азоту, оксиду вуглецю, ртуті та її сполук, діоксиду вуглецю, оксиду діазоту та метану), приземні концентрації цих домішок в повітрі та відстань, на якій спостерігається максимальна концентрація забруднюючих речовин. Встановлено, що експлуатація такого сільськогосподарського обладнання може призводити до перевищення допустимої приземної концентрації діоксиду азоту. Максимальна концентрація речовини за несприятливих метеорологічних умов спостерігається на відстані 82,5 м. Одержані результати свідчать про необхідність віднесення використовуваного обладнання до об'єктів четвертого класу небезпечності зі встановленим розміром санітарно-захисної зони 100 м. Такі умови не потребують корегування взаємного розміщення обладнання сільськогосподарського підприємства та сельбищної зони для території дослідження. Проведений аналіз свідчить про значимість впливу об'єктів сільськогосподарського призначення на якість повітря та важливість врахування розмірів санітарно-захисної зони при розміщенні виробничих об'єктів сільськогосподарських підприємств. Для зменшення тривалості використання обладнання, що викликає занепокоєння стосовно впливу на довкілля, необхідно забезпечити його використання у більш стислі терміни за найбільш комфортних метеорологічних умов.


Індекс рубрикатора НБУВ: П,9

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101173 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Панкова О. В. 
Гібридизація зернових залежно від гідротермічних умов / О. В. Панкова, В. К. Пузік, А. М. Фесенко, В. В. Безпалько // Інженерія природокористування. - 2017. - № 2. - С. 15-18. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Наведено результати гібридизації пшениці ярої м'якої з житом ярим залежно від метеорологічних умов. Відмінності погодних умов оцінювали за гідротермічним коефіцієнтом Г. Т. Селянінова (ГТК). Узагальнені результати свідчать, що в зоні Лісостепу України основним фактором, який визначає рівень реалізації потенціалу генотипу, є погодний. Віддалена гібридизація - метод створення принципово нових рослин, які об'єднують у своїй спадковій основі найбільш цінні риси і ознаки дикорослих і культурних рослин - продуктів тривалої еволюції природного та штучного добору. Багато сортів пшениці, що вирощуються в Україні, вже не задовольняють потреби сучасного агровиробництва, особливо за стійкістю до хвороб і несприятливих умов погоди - посухи, низьких і високих температур. У зв'язку з цим віддалена гібридизація є одним з перспективних шляхів створення сортів інтенсивного типу з широкою екологічною пластичністю, високим урожаєм і якістю. Саме тому експериментальна віддалена гібридизація стала необхідною та актуальною в селекції пшениці.


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.105-31

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101173 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Гутянський Р. А. 
Грамініциди в посівах нуту / Р. А. Гутянський, О. В. Панкова, А. М. Фесенко, В. В. Безпалько // Вісн. Полтав. держ. аграр. акад.. - 2017. - № 1/2. - С. 27-29. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Наведено результати трирічних досліджень щодо впливу гербіцидів, зокрема грамініцидів, на забур'яненість посіву та урожайність нуту в Східному Лісостепу України. Встановлено, що грамініцид "Міура" найбільше контролював кількість (на 98 %) і сиру масу (на 99 %) злакових однорічних бур'янів у посівах нуту. Застосування протизлакових гербіцидів на фоні грунтового гербіциду "Адвокат" створило передумови для зростання сирої маси дводольних багаторічних і окремих дводольних малорічних бур'янів у посівах нуту. Тому не виявлено оптимальної комбінації гербіцидів для забезпечення найбільшого рівня урожайності нуту.


Індекс рубрикатора НБУВ: П213.5-4 + П146.752.1

Рубрики:
 Нут 

Шифр НБУВ: Ж69944 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Бакум М. В. 
Лабораторно-польові дослідження ефективності впливу сортування насіння за розмірами на урожайність сафлору / М. В. Бакум, М. М. Крекот, А. Д. Михайлов, О. Б. Козій, М. М. Майборода, В. К. Пузік, О. С. Чалая, В. В. Безпалько, О. В. Панкова, В. О. Гробов // Інженерія природокористування. - 2020. - № 3. - С. 36-40. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Однією з перспективних культур для посушливих умов сходу України є сафлор красильний. Але технологія його вирощування в Україні розроблена недостатньо. Немає чітких рекомендацій виробництву за термінами, способами, нормами посіву та вимогами до посівного матеріалу, в тому числі і до фракційного складу насіння культури. Сортування насіннєвого матеріалу за розмірами - відома складова підготовки високоякісного посівного матеріалу, ефективність впливу якої на урожайність сафлору вивчена ще не повною мірою. Для визначення закономірності формування продуктивності сафлору красильного залежно від розмірів висіяного насіння виконані лабораторно - польові дослідження. Для перевірки впливу розмірів насіння на врожайність сафлору відсортовано 3 фракції: велике насіння (сходова фракція решета з круглими отворами діаметром 5,0 мм, яка становила 18,24 % від маси вихідного матеріалу), середнє (сходова фракція решета з прямокутними отворами шириною 3,0 мм, яка становила 58,21 % від маси вихідного матеріалу), дрібне (проходова фракція решета з прямокутними отворами шириною 3,0 мм, яка становила 23,55 % від маси вихідного матеріалу). На основі показників росту та розвитку, структури врожаю та врожайності, що були отримані при вирощуванні насіння сафлору різного фракційного складу, встановлено, що найбільш оптимальним є використання у сівбі середньої фракції насіння сафлору. Таке насіння мало найбільший показник врожайності, при достатньо високих показниках росту та продуктивних якостей і найкращий показник виживаємості рослин.


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.193-37

Шифр НБУВ: Ж101173 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Безпалько В. В. 
Екологічна безпека сучасних систем захисту рослин / В. В. Безпалько, Л. В. Жукова // Інженерія природокористування. - 2020. - № 4. - С. 133-138. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Проаналізовано існуючі різноманітні засоби захисту рослин для регулювання чисельності шкодочинних організмів. Вони є невід'ємним прийомом сучасних технологій вирощування сільськогосподарських культур (СГК). Для прийняття оптимального рішення по застосуванню будь-якого методу захисту рослин необхідно розглядати агроекосистему в цілому. За останні 2 десятиліття суттєві зміни погодних умов, розподіл їх по сезонам року, вплинули не тільки на якість та екологічну чистоту продукції, але і на збереження ресурсів при агроекологічних підходах ведення сільського господарства. Наведено переваги та недоліки застосування хімічного захисту рослин, який на сьогодні домінує в системі захисту рослин. Розкрито потенціал біологічного методу захисту рослин, який є альтернативою хімічному при вирощуванні СГК. Останнім часом цьому методу приділяють усе більшу увагу в зв'язку з тим, що широке застосування хімічного методу становить небезпеку для здоров'я людей і порушує екологічні процеси в природі, згубно впливає на корисну мікрофлору. Врахування екологічної шкоди, економічної доцільності та екологічної безпеки заходів хімічного захисту має бути обов'язковою. Технічна, господарська та економічна ефективність застосування пестицидів надають можливість оцінити результати захисту рослин. Екологічні проблеми, що виникають при застосуванні пестицидів спонукають до пошуку нових методів регулювання чисельності шкідливих організмів. Нова концепція інтегрованого захисту рослин - це управління динамікою популяцій шкідливих і корисних організмів на основі фітосанітарних прогнозів різної завчасності та цілеспрямованого застосування сучасних методів і засобів захисту рослин з урахуванням охорони навколишнього середовища та використання економічних порогів шкодочинності. Основним принципом природокористування має бути еколого-економічний принцип.


Індекс рубрикатора НБУВ: П4,9

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101173 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Безпалько В. В. 
Екологічно безпечні способи підвищення урожайності пшениці озимої та ячменю ярого в умовах східної частини Лісостепу України : автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.01.09 / В. В. Безпалько; Національна академія аграрних наук України, Інститут рослинництва імені В. Я. Юр'єва. - Харків, 2018. - 24 c. - укp.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове практичне вирішення важливого наукового завдання з удосконалення та підвищення екологічної :безпечності технологій вирощування пшениці озимої та ярого ячменю в зоні східної частини Лісостепу України шляхом передпосівного опромінювання насіння мікрохвильовим полем надзвичайно високих частот з подальшою його обробкою регуляторами росту рослин і протруйником насіння Вітавакс 200 ФФ. Установлено позитивний вплив на схожість насіння пшениці озимої за тотужності опромінення МХП НВЧ 1,8 кВт/кг насіння та експозиції 15 сек., а також :0,9 кВт/кг насіння та експозиції 45 сек.; а на насіння ячменю ярого - за потужності 11,8 кВт/кг насіння та експозиції 20 сек., а також 0,9 кВт/кг насіння та експозиції 45 сек. Обробка насіння МХП НВЧ у визначених режимах опромінення окремо або з додатковою обробкою регуляторами росту Марс ЕЬ (пшениці) і Радостим або Альбіт (ячмінь) зумовлює зниження рівня поширеності та розвитку кореневих гнилей в посівах цих культур. Урожайність пшениці озимої мала істотний тісний позитивний кореляційний зв’язок з кількістю продуктивних стебел (г = 0,91), а також тісний зв’язок із загальною кількістю стебел (г = 0,75). На ячмені ярому сорту Аспект з густотою «рослин, кількістю стебел всього, і в т.ч. продуктивних - коефіцієнт кореляції склав відповідно 0,62; 0,64 і 0,82; у сорту Виклик - з кількістю продуктивних стебел, коефіцієнт кореляції 0,74. і Найбільш ефективними способами передпосівної обробки насіння, які зумовлюють підвищення урожайності пшениці озимої є опромінення насіння МХП :НВЧ у режимі 0,9 кВт/кг, 45 сек. або опромінення насіння МХП НВЧ у режимі 1,8 |кВт/кг, 15 сек. з додатковою обробкою регулятором росту Марс ЕЬ, 0,2 л/т, надбавка урожайності 0,24 т/га, або 4,5 %, порівняно з контролем - 5,39 т/га, додатковий прибуток 1059-1073 грн/га. і Найбільш ефективними способами передпосівної обробки насіння, які ■зумовлюють підвищення урожайності ячменю ярого сорту Аспект є опромінення інасіння МХП НВЧ у режимі 0,9 кВт/кг, 45 сек. або у режимі 1,8 кВт/кг, 20 сек. юкремо або з додатковою обробкою регулятором росту Альбіт, 30 мл/т, надбака 017- г0,20 т/га або 4,9-5,8 % порівняно з контролем - 3,45 т/га, додатковий прибуток 743- і857 грн/га. А ячменю ярого сорту Виклик - опромінення насіння МХП НВЧ у .режимі 0,9 кВт/кг, 45 сек. або у режимі 1,8 кВт/кг, 20 сек. окремо або з додатковим протруєнням Вітаваксом 200 ФФ у половинній нормі 1,25 л/т або з обробкою регулятором росту Альбіт, ЗО мл/т, надбавка 0,14-0,32 т/га або 3,8-8,6 %, порівняно в контролем - 3,72 т/га, додатковий прибуток 606-1336 грн/га.


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-4 + П212.705-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА437949 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського