Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Автореферати дисертацій (6)Книжкові видання та компакт-диски (114)Журнали та продовжувані видання (5)
Пошуковий запит: (<.>A=ГАПОНЕНК$<.>+<.>A=ЛАРИС$<.>+<.>A=ПЕТРІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 144
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Глобальна міждержавна конкуренція: компроміс між миром та війною : наук.-попул. зб. Центру дослідж. воєн. історії Збройних Сил України (політ.-екон. блок) / І. А. Косяк, О. В. Боков, Д. М. Ведула, О. В. Гапоненко, О. А. Дєгтяр, І. М. Живиця, А. А. Зморочко, І. І. Кулинич, О. М. Пагіря, О. А. Паламарчук, О. Ю. Полтораков, С. В. Сівков, Л. В. Скуріневська, М. А. Таран, М. Я. Ткач, С. Є. Хлонь; ред.: О. В. Боков; Генеральний штаб Збройних Сил України. - Київ : ЦДВІ ЗС України, 2024. - 179 c. - укp.

Проведено аналіз сучасних геополітичних та економічних процесів в умовах повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну. Визначено та розглянуто важливі напрями міждержавної економічної конкуренції, які впливають на інноваційно-технологічний розвиток держави. Розглянуто воєнну політику як складову політики національної безпеки України. Досліджено агресію росії проти України як каталізатор подальшої прагматизації економічних і технологічних відносин між США та КНР. Висвітлено тенденції глобального ринку озброєнь, зокрема розвитку ринку бойових дронів. Розглянуто штучний інтелект в системі світової економіки та перспективні напрями його використання в оборонній сфері держави.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.20-13 + У530.52 + Ф4(4УКР),30

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА870056 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Гірнича справа   
2.

Моркун В. С. 
Методи формування ультразвукових хвиль у практиці безконтактних неруйнівних вимірювань / В. С. Моркун, Н. В. Моркун, А. А. Гапоненко, Є. Ю. Бобров // Вісн. Криворіз. нац. ун-ту : зб. наук. пр. - 2023. - Вип. 56. - С. 54-62. - Бібліогр.: 28 назв. - укp.

Мета дослідження - аналіз методів формування ультразвукових хвиль для вимірювання характеристик феромагнітних гірських порід. Використані методи аналізу вітчизняного та зарубіжного досвіду, а також методи математичної статистики і теорії ймовірності для формування оцінки результатів дослідження. Наукова новизна полягає в обгрунтуванні використання електромагнітних ультразвукових перетворювачів та визначенні їх можливої конфігурації для вимірювання характеристик феромагнітних гірських порід. Практичне значення полягає в тому, що використання електромагнітних ультразвукових перетворювачів запропонованої конструкції дозволить створити вимірювальну систему для мінералогічного аналізу феромагнітних руд, для функціонування якої не потрібен контакт з досліджуваним середовищем. У практиці ультразвукових вимірювань найбільшого поширення знайшли п'єзоелектричні та електромагнітні перетворювачі (EMAT). Ці перетворювачі можуть працювати, як у режимі генерації ультразвуку, так і як його детектор, відрізняються порівняно невеликим споживанням енергії та малими габаритами, перекривають широкий частотний діапазон і здатні формувати різні види ультразвукових хвиль. Вимірювальні системи з EMAT мають усі переваги ультразвукових вимірювань у порівнянні з іншими методами неруйнівного контролю. Як і з п'єзоелектричними датчиками, за допомогою EMAT можуть бути реалізовані різні методи вимірювань: ехо-імпульсні, з тангажем, наскрізною передачею та ін. Порівняльна характеристика та аналіз різних методів генерації та прийому ультра звуку дозволяють зробити висновок про те, що при реалізації акустичних вимірювань характеристик феромагнітної руди доцільно використовувати електромагнітні перетворювачі EMAT з високоенергетичною імпульсною системою збудження без статичного магнітного зміщення. Це дозволить проводити вимірювання без фізичного контакту між перетворювачем та випробуваним зразком та простіше генерувати різні типи ультразвукових хвиль. Для спрощення налаштування геометрії вимірювального каналу та збільшення його функціональних можливостей, EMAT можуть бути виконані з використанням технології фазованих решіток.



Шифр НБУВ: Ж72501 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Підвищення ефективності процесів гірничого виробництва на основі ультразвукових технологій : [монографія] / В. С. Моркун, Н. В. Моркун, В. В. Тронь, Є. Ю. Бобров, А. А. Гапоненко, І. А. Гапоненко. - Кривий Ріг : Сінєльніков Д. А., 2023. - 140 c. - Бібліогр.: с. 138-140 - укp.

Розглянуто питання моделювання та розробки методів автоматизованого контролю та управління процесами видобутку та збагачення залізорудної сировини на основі сучасних комп'ютерно інтегрованих технологій. Викладено результати розробки систем ультразвукових неруйнівних вимірювань характеристик руди та продуктів її збагачення.


Індекс рубрикатора НБУВ: И41,3-6

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА869076 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Гірнича справа   
4.

Моркун В. С. 
Моделювання процесів гірничого виробництва із застосуванням характеристик акустичної емісії енергоємної контактної взаємодії / В. С. Моркун, Н. В. Моркун, А. А. Гапоненко, Є. Ю. Бобров // Вісн. Криворіз. нац. ун-ту : зб. наук. пр. - 2023. - Вип. 56. - С. 78-86. - Бібліогр.: 34 назв. - укp.

Мета дослідження - моделювання процесів гірничого виробництва, як контактної взаємодії породоруйнівного органу з середовищем, на прикладі буріння свердловин із застосуванням енергетичних характеристик технологічних агрегатів та параметрів акустичної емісії. Використані методи аналізу вітчизняного та зарубіжного досвіду, методи математичного моделювання та кепстрального аналізу, а також методи математичної статистики і теорії ймовірності для формування оцінки результатів дослідження. Наукова новизна полягає в обгрунтуванні застосування кепстральної технології обробки енергетичного спектру акустичної емісії енергоємної контактної взаємодії для визначення фізико-механічних властивостей гірської породи в процесі буріння свердловин. Практичне значення полягає у формуванні та аналізі комбінації інформативних характеристик процесу буріння свердловин для підвищення якості його моделювання та керування. Проблема підвищення якості моделей та ефективності процесу буріння свердловин пов'язана з дослідженням методу оперативного визначення чи уточнення (бажано безпосередньо в процесі буріння) фізико-механічних властивостей гірських порід, що складають родовище, яке розробляється. Мета моделювання процесу буріння є встановлення залежності режимних параметрів бурової установки та характеристик гірської породи, які б дозволили сформувати оптимальну з точки зору витрат швидкість проходки. Важливим етапом вирішення цієї задачі є вибір і аналіз інформативних параметрів, що характеризують процес. Для моделювання енергоємної контактної взаємодії породоруйнівного органу з гірською породою при бурінні свердловин використано комплекс енергетичних характеристик процесу та акустичної емісії. Для кількісної оцінки характеристики акустичної емісії застосовується технологія кепстрального аналізу, яка базується на результатах побудови дискретних значень часового ряду вимірювань амплітуди коливань. Розрахунково-аналітична модель забезпечує визначення обмеженої кількості результуючих сплесків енергії, рознесених по осі кепстрального часу. Отриманий результат не залежить від форми акустичного сигналу, його фази та напрямів поширення у досліджуваному середовищі. Модель реалізована за допомогою адаптивної нейро-нечіткої структури ANFIS, що навчається. Наведений метод може бути використаний також для оцінки стану бурового обладнання.



Шифр НБУВ: Ж72501 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Гальванохімічні функціональні покриття тернарними сплавами кобальту з молібденом та вольфрамом : монографія / Ю. К. Гапон, Є. Д. Слепужніков, М. А. Чиркіна-Харламова, І. М. Грицина, Ю. І. Гапоненко; Національний університет цивільного захисту України. - Харків : Панов А. М., 2023. - 132 c. - Бібліогр.: с. 115-132 - укp.

Розроблено технологію гальванохімічного синтезу покриттів тернарними сплавами Со-Mo-W з полілігандних електролітів для одержання матеріалів із поліпшеними фізико-механічними властивостями. Визначено константи нестійкості та склад моно- та білігандних комплексів кобальту та запропоновано цитратно-дифосфатну та амонійно-цитратну системи для осадження сплавів кобальту з вольфрамом та молібденом. На підставі аналізу кінетичних закономірностей встановлено механізм осадження сплаву. Обґрунтовано вплив складу електролітів та режимів осадження (стаціонарний та імпульсний) на вміст компонентів, морфологію, структуру, функціональні властивості та ефективність процесу. Запропоновано технологічну схему електролітичного формування функціональних покриттів сплавами кобальту з молібденом і вольфрамом та розроблено відповідні технологічні інструкції. Встановлено високу корозійну стійкість покриттів, а також нададитвне зростання мікротвердості та каталітичної активності порівняно з вихідними компонентами сплаву.


Індекс рубрикатора НБУВ: К663.054.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА871767 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
6.

Гапоненко Г. І. 
Сталий розвиток етнографічного туризму як засіб збереження та повоєнного відновлення етнокультурної спадщини України / Г. І. Гапоненко, О. В. Євтушенко, І. М. Шамара, І. С. Сичугова // Бізнес Інформ. - 2023. - № 10. - С. 216-226. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

На основі аналізу основних тенденцій розвитку туристичного ринку в контексті глобальної цифровізації, що активізувалася у сфері туризму та гостинності, обгрунтовуються структурні зміни ринку туристичних послуг України. Предметом дослідження є перспективи сталого розвитку етнографічного туризму як засобу збереження та повоєнного відновлення етнокультурної спадщини України. Мета статті - розробка концепції сталого розвитку етнографічного туризму задля повоєнного відновлення етнокультурної спадщини України. Досягнення зазначеної мети обумовило необхідність вирішення таких завдань: вивчити сутність поняття етнографічного туризму як форми презентації етнокультурної спадщини; визначити напрями забезпечення сталого розвитку етнографічного туризму; розробити концепцію сталого розвитку етнографічного туризму як засобу збереження та повоєнного відновлення етнокультурної спадщини України. Як методологічна основа був прийнятий комплексний підхід до проблематики, що вивчається. У процесі дослідження застосовувалися загальнонаукові прийоми та методи логічного та порівняльного аналізу, а також методи узагальнення та обробки інформації з використанням прийомів економічного, статистичного аналізу. Формування концепції етнографічного туризму в регіонах України запропоновано на основі використання шеринг-моделі як чинника підвищення сталості функціонування економіки. Застосування шеринг-моделі для об'єднання та просування послуг підприємців у сфері туризму та етнотуристичних ресурсів дозволить залучити велику кількість споживачів туристських послуг у регіон, зацікавить молодіжну аудиторію, знизить витрати на формування турпакетів.



Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Гірнича справа   
7.

Моркун Н. В. 
Визначення параметрів пульпи у робочій камері магнітного сепаратора на основі оцінки процесу розповсюдження хвиль Лемба / Н. В. Моркун, В. В. Тронь, О. Ю. Сердюк, А. А. Гапоненко, С. М. Грищенко, Є. Ю. Бобров // Гірн. вісн. : наук.-техн. зб. - 2022. - Вип. 110. - С. 172-177. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Мета дослідження - розроблення методу ультразвукового контролю параметрів потоку пульпи безпосередньо у робочій камері магнітного сепаратора. Математичний аналіз та моделювання процесу розповсюдження хвиль Лемба, що витікають з поверхні, по якій вони розповсюджуються у потік залізорудної пульпи. Запропонований метод відрізняється від відомих тим, що для вимірювань параметрів потоку пульпи у робочій камері магнітного сепаратора застосовуються хвилі Лемба, що витікають. Це дозволяє одночасно вимірювати характеристики потоку і параметри частинок твердої фази в ньому. Метод дозволяє при наявності одного компактного вимірювального каналу (джерело, приймач) отримати відокремлену інформацію стосовно загальних характеристик пульпи і частинок її твердої фази для налаштування робочих параметрів магнітного сепаратора. Запропонований метод ультразвукового вимірювання характеристик залізорудної пульпи в робочій камері магнітного сепаратора відрізняється від існуючих тим, що для його реалізації використовуються як хвилі Лемба, що поширюються у стінці ємності (робочої камери сепаратора), так і сформовані на їх основі витікаючі хвилі у контрольованому середовищі (потоці залізорудної пульпи). Це дозволяє при наявності одного компактного вимірювального каналу (джерело, приймач) отримати відокремлену інформацію стосовно загальних характеристик пульпи і частинок її твердої фази. На основі визначених числових характеристик вимірювального каналу виконано моделювання методу ультразвукових вимірювань параметрів твердої фази пульпи безпосередньо у ванні магнітного сепаратора. Моделювання та експериментальна апробація методу ультразвукового контролю параметрів пульпи у магнітному сепараторі свідчать про можливість отримання інформації про швидкість потоку у режимі реального часу з похибкою 1 - 1,2 %, а про концентрацію твердої фази та вміст контрольного класу крупності подрібненої руди в ній з похибкою, яка не перевищує 1,5 %.



Шифр НБУВ: Ж60802 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Фундаментальні та прикладні аспекти інтродукції і збереження рослин у Національному ботанічному саду ім. М. М. Гришка НАН України : [колект.] монографія / Н. В. Заіменко, Д. В. Рахметов, М. Б. Гапоненко, М. І. Шумик, М. О. Андрійко, Н. А. Андрух, О. Л. Андрущенко, Т. С. Багацька, О. Р. Баранський, Я. В. Бєлаєва, О. Б. Блюм, Н. М. Бойко, Р. В. Бойко, О. П. Бондарчук, Ю. В. Буйдін, П. Є. Булах, Л. І. Буюн, Т. Б. Вакуленко, В. С. Вахрушкін, О. М. Вергун, А. В. Вітер, М. О. Газнюк, В. М. Галушко, М. Б. Гапоненко, А. М. Гнатюк, І. М. Голубкова, Б. В. Гончаренко, І. В. Гончаровська, Г. О. Горай, В. К. Горб, О. М. Горєлов, О. О. Горєлов, В. Ф. Горобець, В. П. Грахов, А. В. Григоренко, О. В. Григор'єва, В. В. Гриценко, І. В. Гурненко, Н. І. Джуренко, О. І. Дзюба, С. Я. Діденко, Н. П. Дідик, Н. Е. Елланська, А. І. Жила, М. Ю. Журба, О. В. Закрасов, Б. О. Іваницька, Р. В. Іванніков, Н. С. Іваннікова, О. О. Ільєнко, А. П. Ільїнська, Т. М. Каюткіна, Н. І. Кикавська, Л. М. Кикоть, А. В. Клименко, Ю. О. Клименко, С. В. Клименко, О. В. Клюєнко, І. В. Коваль, Л. А. Ковальська, С. М. Ковтун-Водяницька, Т. І. Колодяженська, О. А. Корабльова, І.Л. Краснєнкова, Ю. М. Кругляк, М. С. Кузнецова, В. В. Кузнецов, Н. В. Кушнір, В. Ф. Левон, О. Ф. Левон, Н. Я. Левчик, В. В. Лоя, В. С. Льодок, А. В. Любінська, І. С. Маринич, М. М. Маринюк, С. П. Машковська, В. І. Мельник, Ю. М. Неграш, В. М. Остап'юк, Н. А. Павлюченко, О. П. Паламарчук, О. П. Перебойчук, В. Ф. Пилипчук, Н. І. Попіль, О. П. Похильченко, О. О. Рак, С. М. Рассоха, Д. Б. Рахметов, С. О. Рахметова, Н. В. Росіцька, О. Л. Рубцова, Г. І. Скрипка, Н. В. Скрипченко, Н. М. Смілянець, О. В. Сокол, Т. С. Счепіцька, О. Д. Тимченко, Ю. Г. Тютюнник, В. В. Фіщенко, І. П. Харитонова, О. В. Чернишов, С. О. Четверня, В. І. Чижанькова, Н. В. Чувікіна, О. О. Чудовська, О. О. Шиманська, О. І. Шиндер, М. І. Шумик, Т. О. Щербакова, О. П. Юношева, А. Ю. Яцкевич; ред.: Н. В. Заіменко, Д. В. Рахметов; Національна академія наук України, Національний ботанічний сад імені М. М. Гришка. - Київ : Ліра-К, 2022. - 538, [1] c. - Бібліогр.: с. 480-538. - укp.

Висвітлено історію створення та етапи становлення Національного ботанічного саду імені М. М. Гришка як наукової установи НАН України. Наведено результати з розробки наукових основ охорони флористичного різноманіття помірного поясу Євразії ex situ. Подано дані щодо розробки наукових основ ландшафтної архітектури й оптимізації міських і паркових культурфітоценозів і збагачення дендрофлори України в умовах кліматичних змін. Висвітлено наслідки досліджень рослин тропічних біомів: формування колекційного фонду, збереження ex situ, перспективи використання. Показано результати інтродукції та селекції квітниково-декоративних рослин. Розкрито важливі результати акліматизації та селекції нових і малопоширених плодових рослин. Висвітлено фундаментальні та прикладні засади інтродукції корисних рослин і збагачення культурфітоценозів в України. Наведено результати досліджень з біолого-екологічних та алелопатичних засад інтродукції рослин. Показано еколого-просвітницьку діяльність Національного ботанічного саду імені М. М. Гришка.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*852.121.41 + Е50*882(45УКР) + Е5 е(4УКР-2К) л615 + 58:069.029(477-25)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС70111 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Гірнича справа   
9.

Моркун В. С. 
Попереднє оброблення пульпи ультразвуком для очищення рудних зерен та дезінтеграції флокулоутворень на основі ефектів кавітації / В. С. Моркун, Н. В. Моркун, В. В. Тронь, О. Ю. Сердюк, О. О. Гапоненко, І. О. Гапоненко // Вісн. Криворіз. нац. ун-ту : зб. наук. пр. - 2022. - Вип. 54. - С. 3-7. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Мета дослідження - підвищення ефективності флотаційного доведення магнетитових концентратів шляхом дезінтеграції рудних флокулоутворень та очищення поверхні часток. При дослідженні процесу локулоутворення та дефлокуляції враховано залежність величини магнітної сприйнятливості часток рудної сировини від тривалості намагнічування. Результати експериментальних досліджень використання пристрою розмагнічування часток залізорудної пульпи, одержані із застосуванням ультразвукового гранулометра "Пульсар". На підставі дослідження закономірностей протікання кавітаційних процесів одержано залежності, які дозволяють визначити оптимальну частоту високоенергетичного ультразвуку для підтримання кавітаційних процесів у залізорудній пульпі у залежності від параметрів її складових. На основі результатів моделювання встановлено, що для підвищення якості очищення часток руди перед флотацією доцільно здійснювати просторовий вплив на залізорудну пульпу, який включає комбінацію високоенергетичного ультразвуку з частотою 20 кГц в кавітаційному режимі, модульованого високочастотними імпульсами з частотою від 1 до 5 МГц та імпульсного магнітного поля спадної напруженості. Запропоновано застосовувати нелінійні ефекти поля високоенергетичного ультразвуку та дослідити особливості формування кавітаційних режимів у залізорудній пульпі для дезінтеграції рудних флокулоутворень та очищення поверхні часток рудної сировини. На основі узагальненої моделі динаміки руху повітряних бульбашок, представленої у вигляді рівняння Релея-Плессета, розраховано параметри ультразвукового впливу для формування і підтримання у залізорудній пульпі кавітаційних процесів і акустичних течій. Для моделювання процесу поширення ультразвукового сигналу в рідкому середовищі в умовах зміни швидкості поширення звуку та зміни щільності використовують метод k-space першого й другого порядку, заснований на системі лінійних рівнянь першого порядку. Розрахунок потужності високоенергетичного ультразвуку, що дозволяє підтримувати кавітаційні режими у залізорудній пульпі, здійснювався на основі результатів дослідження поширення фронту ультразвукового імпульсу за допомогою комп'ютерного моделювання.


Індекс рубрикатора НБУВ: И413,3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72501 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Гірнича справа   
10.

Моркун В. С. 
Використання нелінійних ультразвукових вимірювань для оцінки параметрів осадження твердої фази пульпи у дешламаторі / В. С. Моркун, Н. В. Моркун, В. В. Тронь, О. Ю. Сердюк, О. О. Гапоненко, І. О. Гапоненко // Вісн. Криворіз. нац. ун-ту : зб. наук. пр. - 2022. - Вип. 54. - С. 46-50. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Мета дослідження - встановлення доцільності і розроблення методу застосування оцінювання нелінійності процесу поширення ультразвукових хвиль другого та третього порядків у пульпі, яка осаджується у дешламаторі, для оптимізації його роботи. У процесі дослідження застосовано такі методи: аналіз результатів вітчизняних і зарубіжних досліджень, системний аналіз, математичне моделювання, аналітичний синтез, комп'ютерне моделювання, чисельне моделювання, комп'ютерні інформаційні технології. В умовах змінної швидкості поширення ультразвуку та змінної густини випадково-неоднорідного середовища для моделювання даного процесу необхідно використовувати методи розшарованого простору першого та вищих порядків. На основі математичного моделювання процесу поширення ультразвуку у рудній пульпі встановлено, що змінення форми імпульсу акустичних коливань кінцевої тривалості є наслідком нелінійних характеристик процесу поширення ультразвуку в пульпі, які, своєю чергою визначаються її густиною та гранулометричним складом. Запропоновано використовувати нелінійні ультразвукові вимірювання для оцінки параметрів осадження твердої фазі пульпи у процесі її згущення у дешламаторі. Зазначене дозволяє враховувати коливання характеристик технологічного потоку пульпи, який подається на переробку при реалізації алгоритму змінення кількості флокулянту та продуктивності вихідного потоку згущеного продукту при керуванні процесом згущення у дешламаторі. У даному випадку змінення властивостей збагачуваної руди розглянуто як додатковий збурюючий фактор, для урахування якого здійснюють вимірювання та регулювання швидкості осадження твердої фази пульпи. Отримані результати дозволяють зробити висновок про те, що оцінки нелінійності процесу поширення ультразвукових хвиль другого та третього порядків у пульпі, яка осаджується у дешламаторі, необхідно застосовувати для оптимізації його роботи. Запропонований підхід дозволяє врахувати густину пульпі та характер розподілу часток твердої фази рудного матеріалу у дешламаторі за крупністю, встановити характеристики вихідного продукту дешламатора, та у відповідності до параметрів процесу осадження часток руди і за рахунок цього зменшити витрати води на 3,5 % і втрати корисного компонента на 0,6 - 0,7 %.


Індекс рубрикатора НБУВ: И41,3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72501 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Стійкість інтродукованих та рідкісних рослин за умов кліматичних змін в Україні : [колект.] монографія / Д. Б. Рахметов, Н. В. Заіменко, М. Б. Гапоненко, О. Р. Баранський, О. П. Бондарчук, Ю. В. Буйдін, Л. І. Буюн, О. М. Вергун, М. Б. Гапоненко, О. Г. Гиренко, А. М. Гнатюк, І. М. Голубкова, В. Ф. Горобець, О. В. Григор'єва, І. В. Гурненко, О. І. Дзюба, Н. П. Дідик, Б. О. Іваницька, Р. В. Іванніков, Н. С. Іваннікова, С. В. Клименко, Л. А. Ковальська, І. Л. Краснєнкова, В. Ф. Левон, Н. Я. Левчик, В. В. Лоя, А. В. Любинська, М. М. Маринюк, В. І. Мельник, О. П. Перебойчук, В. В. Фіщенко, О. В. Шиманська, О. І. Шиндер, Т. О. Щербакова; ред.: Д. Б. Рахметов, Н. В. Заіменко; Національна академія наук України, Національний ботанічний сад імені М. М. Гришка. - Київ : Ліра-К, 2022. - 326, [1] c. - Бібліогр.: с. 272-299. - укp.

Наведено результати багаторічних досліджень, які було проведено зусиллями колективу шести наукових відділів (природної флори, тропічних та субтропічних рослин, культурної флори, акліматизації плодових рослин, квітниково-декоративних рослин, алелопатії) Національного ботанічного саду (НБС) імені М. М. Гришка НАН України щодо розробки наукових основ підвищення стійкості інтродукованих і рідкісних рослин для упередження негативного впливу кліматичних змін в Україні. Висвітлено результати вивчення механізмів стійкості рідкісних видів рослин до дії екологічних факторів за умов кліматичних змін. Надано оцінку та зроблено прогноз впливу інвазійних видів на функціонування біотичної складової екосистем (на прикладі НБС імені М. М. Гришка НАН України). Наведено результати роботи щодо морфолого-анатомічних і фізіолого-біохімічних основ стійкості рослин тропічних біомів за умов стресу, індукованого в двох експериментальних моделях (in vivo та in vitro) (на прикладі представників порядку Asparagales). Наведено результати досліджень щодо розробки біолого-екологічних, біохімічних та алелопатичних основ адаптації і підвищення стійкості цінних інтродуцентів (представників роду Crambe L.) за впливу змін кліматичних умов для збагачення культурфітоценозів і ефективного використання нових рослинних ресурсів. Висвітлено результати наукових досліджень щодо біолого-екологічних особливостей, біохімічних властивостей, адаптації цінних плодових рослин роду Asimina (L.) Dunal., Chaenomeles L. та Prunus L. для збагачення видового потенціалу, збереження та використання генофонду цінних плодових рослин для органічного садівництва. Наведено результати інтродукційної та селекційної роботи щодо інноваційного підходу формування генофонду квітниково-декоративних рослин (роду Pulsatilla, підроду Limniris роду Iris L., сортів півоній Itoh Group) на основі мобілізації нових стійких для агрокліматичних умов України перспективних екологічно пластичних видів і сортів. Розкрито результати досліджень щодо наукових засад застосування природних кремнієвмісних біонаноматеріалів для підвищення адаптивного потенціалу та продуктивності агроекосистем за умов кліматичних змін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*852.121.41 + Е50*884(45УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС70112 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Фізика   
12.

Моркун В. С. 
Аналіз методів оцінки параметрів процесу зворотного розсіювання ультразвукових хвиль / В. С. Моркун, Н. В. Моркун, А. А. Гапоненко, Є. Ю. Бобров // Вісн. Криворіз. нац. ун-ту : зб. наук. пр. - 2022. - Вип. 55. - С. 3-9. - Бібліогр.: 30 назв. - укp.

Мета роботи - дослідження є аналізом методів оцінки параметрів процесу зворотного розсіювання ультразвукових хвиль, які розповсюджуються у випадково-неоднорідному середовищі, для визначення можливості їх використання в процедурі ідентифікації мінеральних різновидів залізної руди. Використані методи аналізу вітчизняного та зарубіжного досвіду, а також методи математичної статистики і теорії ймовірності для формування оцінки результатів дослідження. Наукова новизна полягає в обгрунтуванні використання параметрів зворотного розсіювання ультразвукових хвиль при їх розповсюдженні у досліджуваному середовищі для формування ідентифікаційних характеристик зразків залізної руди в процесі її видобутку і переробки. Практичне значення полягає в тому, що використання запропонованого підходу дозволяє оперативно отримати характеристичну інформацію про структурні ознаки мінеральних різновидів залізної руди. Як коефіцієнт загасання та швидкість поширення, коефіцієнт зворотного розсіювання є фундаментальною властивістю ультразвуку, що використовується для характеристики багатьох процесів. На жаль, в даний час існує набагато менше апробованих методів вимірювання зворотного ультразвукового розсіювання, ніж для двох інших параметрів. Вимірювання частотної залежності зворотного розсіювання більш послідовні, ніж вимірювання абсолютної величини. Коли розсіювачі малі порівняно з довжиною хвилі ультразвуку, експериментальні дані про частотно-залежний коефіцієнт зворотного розсіювання, зазвичай узгоджуються з очікуваною поведінкою релеєвського розсіювання (пропорційно до частоти в четвертому ступені). Однак існує велика потреба у стандартизації методів вимірювання цього параметра. Метод статистики огинаючої моделює амплітуду огинаючої прийнятих сигналів за допомогою статистичного розподілу. Метод частотної спектроскопії заснований на аналізі частотного складу сигналів, що змінюється в залежності від розміру та форми поглинаючих структур. Метод кепстрального аналізу використовує частотний склад сигналів з метою оцінки відстані між поглиначами. У поєднанні ці методи можуть використовуватися для оцінки варіацій концентрації та розміру неоднорідностей у досліджуваному середовищі. Існуючі моделі розсіювання ультразвуку дозволяють з інформації, що міститься в спектральній характеристиці розсіяного сигналу, одержати числові параметри, що описують кількість розсіювачів та їх просторовий розподіл, тобто охарактеризувати структурні та текстурні особливості досліджуваних зразків. Таким чином, обгрунтування можливості використання параметрів зворотного ультразвукового розсіювання для формування ідентифікаційних характеристик зразків залізної руди в процесі її видобутку та переробки є важливою науково-практичною проблемою, оскільки її вирішення дозволить покращити результати оперативної ідентифікації принаймні основних мінералого-технологічних різновидів залізної руди певного родовища.


Індекс рубрикатора НБУВ: В328.253

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72501 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Гірнича справа   
13.

Моркун В. С. 
Моделювання магнітної сепарації залізної руди / В. С. Моркун, Н. В. Моркун, С. М. Грищенко, О. Ю. Сердюк, А. А. Гапоненко, Є. Ю. Бобров // Вісн. Криворіз. нац. ун-ту : зб. наук. пр. - 2022. - Вип. 55. - С. 137-145. - Бібліогр.: 34 назв. - укp.

Мета дослідження - обгрунтування можливості прогнозування результатів магнітної сепарації залізної руди із застосуванням ультразвукових та магнітометричних вимірювань. Використані методи аналізу вітчизняного та зарубіжного досвіду, методи математичного та імітаційного фізичного моделювання, а також методи математичної статистики і теорії ймовірності для формування оцінки результатів дослідження. Наукова новизна полягає в обгрунтуванні методу визначення феромагнітної складової у залізорудній пульпі на основі вимірювання змін параметрів розповсюдження витікаючих хвиль Лемба під дією імпульсного магнітного поля та використанні отриманих результатів для прогнозування вилучення заліза у промпродукт магнітної сепарації. Практичне значення полягає в тому, що запропонований підхід дозволяє у безперервному режимі безконтактним способом отримувати інформацію стосовно основного показника якості ведення технологічного процесу магнітного збагачення залізної руди. Продуктивність магнітного сепаратора та якість розділення продуктів збагачення залежать від багатьох факторів, головними з яких є його конструктивні внутрішні параметри та властивості вхідного продукту. Оскільки поки що не має технічної можливості оперативно отримувати повну інформацію стосовно всіх змінних мережі. процесу магнітної сепарації, а взаємозв'язок між ними є важкоформалізуємим, для моделювання цього процесу доцільно використовувати апарат нечіткої логіки та штучні нейронні Для практичної реалізації такого підходу у представленому дослідженні застосовується адаптивна нейро-нечітка система ANFIS. Запропонований метод ультразвукового вимірювання концентрації твердої фази пульпи, крупності її частинок, вмісту феромагнітного компоненту та швидкості потоку з застосуванням витікаючих хвиль Лемба та імпульсного магнітного поля. Результати ультразвукових вимірювань використані для формування адаптивної нейронечіткої моделі магнітної сепарації та прогнозування вмісту заліза у промпродукті магнітного сепаратора. Середня абсолютна помилка (MAE) прогнозування становила 0,64, середньоквадратична помилка (RMSE) - 0,45 при коефіцієнті детермінації (R2) - 0,93. Оскільки результати проведених досліджень сформованої моделі добре узгоджуються з експериментальними даними, зроблено висновок, що пропонований підхід можна успішно використовувати для прогнозування якості та ефективності роботи магнітних сепараторів на залізорудних збагачувальних фабриках.



Шифр НБУВ: Ж72501 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Гапоненко Г. І. 
Цифровізація як нова парадигма управління розвитком туризму України в післявоєнний період / Г. І. Гапоненко, О. В. Євтушенко, І. М. Шамара, В. Ю. Василенко // Бізнес Інформ. - 2022. - № 10. - С. 114-125. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

На основі аналізу основних тенденцій розвитку туристичного ринку в контексті глобальної цифровізації, що активізувалася у сфері туризму та гостинності, обгрунтовуються структурні зміни ринку туристичних послуг України. Предметом дослідження є впровадження цифрових технологій у туристичну галузь України в повоєнний час. Досліджено особливості використання цифрових технологій у туристичній галузі України. Досягненню поставленої мети сприяло вирішення таких завдань: дослідити різноманітні форми прояву цифровізації в туристичній галузі України; запропонувати вдосконалену концепцію управління розвитком туризму України в післявоєнний період. Використано методи аналізу та синтезу - для узагальнення розвитку цифрових технологій у туризмі; метод порівняльного аналізу - для зіставлення досвіду розвитку міжнародного та національного цифрового туризму; прогностичні методи - для окреслення перспектив подальшого розвитку цифрового туризму України в повоєнний час. Авторами зроблено спробу прогнозування перспектив цифровізації туристичної галузі нашої країни на основі інтеграції кількох визначальних напрямів - AR (augmented reality - доповнена реальність), VR (virtual reality - віртуальна реальність), AI (artificial intelligence - штучний інтелект), а також роботи та блокчейн-технології. Розкрито питання цифрового забезпечення бізнес-процесів у сфері туризму, аналізуються можливості та перспективи туристичних BigData, які використовуються для аналізу інформації, складання прогнозів, сталого розвитку туристичної галузі. Продумане впровадження передового досвіду в галузі цифрових технологій може допомогти туристичній галузі нашої країни реалізувати стратегії, які стають можливими внаслідок ширшого використання цифрового контенту та платформ. Наявність сучасної бізнес-моделі допоможе стабілізувати робоче середовище в повоєнний час, одночасно стимулюючи інноваційний підхід у сфері туризму.


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.242.4 + У9(4УКР)424.30-21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Євтушенко О. В. 
Аналіз впливу складових нейромаркетингу на поведінку споживачів туристичного продукту / О. В. Євтушенко, Г. І. Гапоненко, І. М. Шамара // Бізнес Інформ. - 2022. - № 11. - С. 262-270. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Мета роботи - визначення ступеня впливу нейромаркетингових інструментів на споживача туристичного продукту. Проаналізовано вплив нейромаркетингу на органи чуття людини, так звані внутрішні фактори. Людина має п'ять основних органів чуття: очі (зір); язик (смак); вуха (слух); ніс (нюх) і шкіра (дотики). Найбільш важливим органом чуття для маркетологів є зір. Саме на нього націлена більшість рекламних кампаній. На другому місці за важливістю йде слух. Розрізняють чотири основні види нейромаркетингу: аромамаркетинг, маркетинг атмосфери, сенсорний маркетинг і звуковий дизайн. Сенсорний маркетинг - це найбільш дієвий інструмент для впливу на підсвідомість людини за допомогою кольору та зображення. Швидкість, з якою людина приймає інформацію за допомогою несвідомого, становить 11 млн біт на секунду, тоді як продуктивність свідомого сприйняття - всього 40 біт на секунду. Тому найбільш вдалою туристичною рекламою є реклама в галузевих виданнях. Саме звідти людина отримує найбільшу кількість інформації, яку запам'ятовує на довгий період часу. Кольорова гамма туристичного рекламного матеріалу має також велике значення. Найбільш ефективною вважається та, що використовує синьо-фіолетовий, темно-синій, бірюзовий та інтенсивно-лимонний у своїх картинках та фото. Саме колір знаходиться на першому місці серед усіх інших компонентів презентації туристичного підприємства. На другому місці знаходиться детальний опис, а далі - музика. Важливо використовувати й гарний аромат у приміщеннях туристичного підприємства. Найбільш доцільними є аромати свіжих трав, перцевої м'яти та грейпфруту, сандалу, герані та кориці, які варто розміщувати в кімнатах готелю, туалеті, холі, ліфті та коридорі. Запахи напряму пов'язані з пам'яттю: відчувши певний аромат, людина в мозку відтворює все, що з ним пов'язано. Отже, нейромаркетинг - це дуже важлива наука, використання якої дасть змогу туристичним компаніям, великим брендам, дестинаціям, готелям тощо приваблювати більшу кількість клієнтів, розробляти свої продукти залежно від їх потреб та отримувати більші прибутки, проводячи дослідження споживачів своїх послуг.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)424.3-803.81

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Гапоненко Г. І. 
Пріоритетні напрями забезпечення сталого розвитку туризму України в умовах пандемії / Г. І. Гапоненко, О. В. Євтушенко, І. М. Шамара // Бізнес Інформ. - 2021. - № 5. - С. 227-235. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Вирішено проблеми, що відбуваються з туристичною сферою в період пандемії. Мета роботи - науково-теоретичне обгрунтування перспектив сталого розвитку туризму України в умовах пандемії. Досягнення зазначеної мети обумовило необхідність вирішення таких завдань: встановити проблеми сталого розвитку туризму під час пандемії; розглянути напрями забезпечення сталого розвитку туризму; запропонувати вдосконалену концепцію сталого розвитку туризму України в період пандемії. Для реалізації поставленої мети дослідження використано загальнонаукові та спеціальні методи. Системний аналіз - метод, який являє собою послідовність дій по встановленню структурних зв'язків між різними елементами досліджуваної системи. Синтез - процес об'єднання окремих речей і понять в одне ціле. Індукція - метод дослідження, при якому загальний висновок будується на основі окремих елементів. Порівняння - за допомогою якого встановлюються схожість і відмінність об'єктів і явищ за істотними ознаками. Для ефективного управління сталим розвитком туризму в умовах пандемії, на думку авторів, необхідне співробітництво органів державної та місцевої влади, туристичних підприємств і суб'єктів туристичної інфраструктури. Такий механізм управління сталим розвитком туризму наведено у вигляді схеми. Виходячи з концепції сталого розвитку в роботі запропоновано напрями стратегії сталого розвитку туризму в період пандемії. Основою запропонованої програми є не просто стратегія виживання, а й випередження у зв'язку з майбутніми істотними змінами споживчих переваг. Успіх запропонованих напрямів буде позитивно впливати на зміну соціальної структури суспільства, дозволить зупинити процеси зростання соціальної напруженості та дестабілізації суспільної системи, сформує сприятливі умови для підвищення мобільності населення всередині країни.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)424.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Ниткін Д. М. 
Актуальні аспекти метафілактики кальцієвого уролітіазу: практичні рекомендації / Д. М. Ниткін, А. Д. Гапоненко // Здоров'я чоловіка. - 2021. - № 2. - С. 14-20. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р696.504.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24369 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
18.

Євтушенко О. В. 
Аналіз пропозицій провідних операторів на туристичному ринку Харківської області / О. В. Євтушенко, Г. І. Гапоненко, І. М. Шамара // Бізнес Інформ. - 2021. - № 7. - С. 153-160. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Мета роботи - полягає в аналізі пропозицій провідних операторів на туристичному ринку України, зокрема в м. Харків. Проведено аналіз чартерних пропозицій туристичних операторів на літній сезон-2020. Після проведеного аналізу можна констатувати той факт, що туроператорами планується суттєве підвищення обсягів по Туреччині (так, наприклад, заплановано два рейси на тиждень до турецького Даламану (в сезоні 2019 р. виконувався один рейс на тиждень)). Варто зазначити, що туроператорами також планується суттєве підвищення обсягів по європейських напрямах, зокрема в Італію. Крім запропонованих рейсів до купально-пляжних курортів, у літній навігації також будуть представлені прямі перельоти авіакомпанії Ernest, що дозволять розробляти цікаві екскурсійні маршрути, орієнтуючись на аеропорти прильоту в Римі та Мілані. Водночас доцільність нарощення обсягів польотів до Калабрії можна поставити під сумнів, адже два рейси на тиждень - це занадто багато для місця, яке ще не стало масовим курортом, а значить, має проблеми з розвитком інфраструктури та достатньою наявністю місць у засобах розміщення. Проведено аналіз пропозицій провідних операторів на туристичному ринку України, за результатами якого можна зазначити, що майже всі туроператори - лідери за кількістю обслугованих туристів розглядають Харківський регіон як привабливий ринок для розширення туристичних пропозицій. Лідерами за кількістю обслуговуваних туристів стали два туроператори, які мають власні авіакомпанії, а саме: Sky Up (Join Up) і Azur Air Ukraine (Anex Tour). Безперечним лідером за кількістю представлених ексклюзивних напрямів з гарантованим перельотом є Join Up, також наявна тенденція до нарощування обсягів у туроператора TUI. Після проведеного опитування були виявлені найкращі туристичні оператори за рейтингами agent-friendly та tourist-friendly, ними стали: Tez Tour, Join Up, Pegas Touristik, Coral Travel та TUI.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР-4ХАР)424.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Моркун В. С. 
Вимірювання параметрів процесу магнітної сепарації на основі методів ультразвукового контролю / В. С. Моркун, Н. В. Моркун, В. В. Тронь, О. Ю. Сердюк, І. А. Гапоненко, А. А. Гапоненко // Вісн. Криворіз. нац. ун-ту : зб. наук. пр. - 2021. - Вип. 52. - С. 10-15. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Мета дослідження - розроблення методу комплексного ультразвукового вимірювання параметрів потоку залізорудної пульпи (продуктивності, концентрації твердої фази, вмісту контрольного класу крупності часток твердої фази), який проходить через робочу камеру магнітного сепаратора. Використані наступні методи: аналіз вітчизняного та зарубіжного досвіду; методи аналітичного конструювання та комп'ютерного моделювання; методи чисельного моделювання для синтезу та аналізу математичної моделі; методи математичної статистики і теорії ймовірності для обробки результатів експериментів. Наукова новизна полягає в удосконаленні методу комплексного ультразвукового вимірювання характеристик потоку залізорудної пульпи, який проходить через робочу камеру магнітного сепаратора. Запропонований метод дозволяє оцінити продуктивність, концентрацію часток твердої фази і вміст контрольного класу крупності часток твердої фази. Практичне значення полягає в тому, що використання запропонованого підходу дозволяє отримати додаткову інформацію про параметри потоку залізорудної пульпи, який проходить через робочу камеру магнітного сепаратора. Розрахунок характеристичної функції дисперсії ультразвукового сигналу, що пройшов через контрольований об'єм пульпи, на основі вимірювання початкової інтенсивності та інтенсивності прийнятого сигналу дозволяє визначити вміст контрольного класу крупності часток твердої фази залізорудної пульпи. Для реалізації методу комплексного ультразвукового вимірювання параметрів потоку залізорудної пульпи, який проходить через робочу камеру магнітного сепаратора доцільно застосовувати джерело хвиль Лемба, що працює у режимі широкої діаграми спрямованості і підключене за V-подібною схемою. Зазначене дозволяє створити пучок когерентних хвиль, які поширюються як у стінці ємності (робочої камери сепаратора), так і у вимірюваному середовищі (залізорудній пульпі). Отримані з використанням запропонованого методу ультразвукових вимірювань дані дозволяють створити математичну модель процесу магнітної сепарації на основі рівняння Розіна-Раммлера.


Індекс рубрикатора НБУВ: И414.2,3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72501 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Козира С. А. 
Порівняльне вивчення елементного складу сировини рослин роду Geum L. / С. А. Козира, Т. М. Гонтова, С. І. Степанова, В. П. Гапоненко, В. В. Машталер, С. В. Романова // Фармацевт. журн. - 2021. - 76, № 2. - С. 70-77. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

У сучасній фармації актуальними залишаються питання раціонального комплексного використання відомих лікарських рослин, а також пошук нових джерел природних біологічно активних сполук із метою розширення списку офіцинальних лікарських рослин та сировинної бази. До перспективних джерел лікарської рослинної сировини для виробництва препаратів антимікробної, в'яжучої, протизапальної та кровоспинної дії належать види роду Geum L., які характеризуються наявністю низки біологічно активних речовин. Фармакологічна ефективність рослин роду Geum L. зумовлена їх багатим хімічним складом, наявністю дубильних речовин, флавоноїдів, макро- та мікроелементів тощо. Мета роботи - порівняльне визначення елементного складу трави і кореневищ з коренями G. urbanum L., G. aleppicum Jacq. і G. rivale L. флори України. Об'єктом дослідження були зразки трави і кореневищ з коренями G. urbanum L., G. aleppicum Jacq. і G. rivale L. (висушена сировина), які заготовляли на території Харківської обл. у с. Руські Тишки у червні - серпні 2018 - 2019 рр. Визначення якісного складу та кількісного вмісту елементів здійснювали на приладі КАС-120 (АТ "Selmi", м. Суми, Україна) з використанням методу атомно-абсорбційної спектроскопії з атомізацією у повітряно-ацетиленовому полум'ї. В досліджуваних зразках визначено 19 елементів, з яких 5 віднесено до макро- і 14 до мікроелементів. Спостережено таку закономірність щодо нагромадження елементів: у траві G. urbanum L., G. aleppicum Jacq. і G. rivale L. переважають K >> Ca >> Si >> Mg >> P >> Fe >> Al >> Na >> Sr >> Zn, a y кореневищах з коренями - K >> Si >> Ca >> Mg >> Fe >> P >> Al >> Na >> Sr >> Zn. Вміст таких токсичних елементів, як кобальт, кадмій, арсен і ртуть, перебуває в межах гранично припустимих концентрацій для сировини та харчових продуктів. Вперше виконано порівняльне дослідження макро- і мікроелементного складу трави та кореневищ з коренями G. urbanum L., G. aleppicum Jacq. і G. rivale L. За допомогою методу атомно-абсорбційного спектрального аналізу ідентифіковано та визначено вміст 19 елементів, серед яких переважно нагромаджуються K, Ca, Mg, Si, P, Fe, Al, Na, Mn, Sr, Zn.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р282.11 + Л66-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28227 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського