Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Книжкові видання та компакт-диски (3)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>A=ДІЯНОВА$<.>+<.>A=ЛЮДМИЛ$<.>+<.>A=ГРИГОРІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 7
Представлено документи з 1 до 7

      
Категорія:    
1.

Білявська Л. Г. 
Нові неопушені селекційні лінії сої / Л. Г. Білявська, А. О. Діянова, О. В. Пилипенко // Вісн. Полтав. держ. аграр. акад. - 2009. - № 4. - С. 78-79. - Бібліогр.: 4 назв. - укp.

Висвітлено значення генетичних ресурсів рослин у створенні сортів сої нового покоління. На основі неопушеного зразка Кобра з Національного центру генетичних ресурсів рослин України шляхом гібридизації створено новий вихідний матеріал. У результаті досліджень, проведених у різних грунтово-кліматичних умовах, відібрано цінні лінії, які можуть бути родоначальниками нових кормових сортів. Відсутність опушення - надзвичайно рідкісне і нетипове явище для культурних рослин сої. У Реєстрі сортів рослин України відсутні неопушені сорти сої. Відібрані в різних грунтово-кліматичних умовах цінні лінії можуть бути родоначальниками нових високоврожайних кормових сортів.


Індекс рубрикатора НБУВ: П213.6-31

Рубрики:
 Соя 

Шифр НБУВ: Ж69944 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Білявська Л. Г. 
Високоадаптивний сорт сої Аквамарин / Л. Г. Білявська, Ю. П. Васецький, О. В. Пилипенко, Ю. В. Білявський, А. О. Діянова // Вісн. Полтав. держ. аграр. акад.. - 2018. - № 1. - С. 67-69. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Показано цінність білкової культури сої, універсальність її використання, генетичний потенціал, вимоги споживача та переробника. Розглянуто шляхи та перспективи формування сортових ресурсів сої в Україні. До державного Реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, занесено значну кількість різноманітних сортів сої. Відмічено зростання частки скоростиглих сортів. Відповідно до сучасних вимог, сорт сої повинен бути високоврожайним, адаптивним, із високим генетичним потенціалом та мати відповідний рівень захисту рослин від біотичних та абіотичних факторів середовища. Базуючись на довготривалому практичному досвіді в селекції сої, у полтавському селекцентрі створено сорти з підвищеним базовим потенціалом. Серед них особливу цінність має сорт Аквамарин, занесений до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні в 2013 р. Представлено окремі вимоги до елементів агротехніки.


Індекс рубрикатора НБУВ: П213.6-36

Рубрики:
 Соя 

Шифр НБУВ: Ж69944 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Білявська Л. Г. 
Скоростиглий сорт сої Авантюрин / Л. Г. Білявська, Ю. П. Васецький, Ю. В. Білявський, А. О. Діянова // Вісн. Полтав. держ. аграр. акад.. - 2018. - № 2. - С. 66-69. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Головна мета дослідження - створення скоростиглих і високоврожайних сортів сої для всіх зон України з високою технологічністю, тривалістю періоду вегетації 80 - 95 днів, урожайністю насіння 3,0 - 4,0 т/га, вмістом протеїну 40 - 43 %, вмістом жиру 22 - 26 %. Для створення сортів і впровадження їх у Полтавській, Харківській, Сумській, Дніпропетровській областях використано джерела адаптивності до лімітуючих факторів (шляхом гібридизації) з метою оцінки на посухостійкість, стійкість проти хвороб, до кислих грунтів і комплексу кліматичних чинників. Базуючись на довготривалому практичному досвіді в селекції сої, методом гібридизації джерел адаптивності до стресових чинників довкілля виведено скоростиглий сорт з підвищеним базовим потенціалом - Авантюрин. Сорт занесено до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні. Представлено окремі вимоги до елементів агротехніки даного сорту.


Індекс рубрикатора НБУВ: П213.6-36

Рубрики:
 Соя 

Шифр НБУВ: Ж69944 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Білявська Л. Г. 
Сорти сої для Степу та Лісостепу України / Л. Г. Білявська, Ю. В. Білявський, А. О. Діянова, М. В. Мирний // Вісн. Полтав. держ. аграр. акад. - 2021. - № 1. - С. 135-140. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.

Наведено результати аналізу сучасного стану виробництва сої. Виявлено кращі компанії-виробники насіння сої в Україні. Показано, що серед національних наукових селекційних установ, високий рейтинг мають наукова селекційно-насінницька фірма "Соєвий вік", Національний науковий центр Інститут землеробства НААН, Селекційно-генетичний інститут - Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення НААН та Полтавська державна аграрна академія МОН. Надано показники врожайності сої в усіх областях України через глобальні зміни клімату необхідно випробовувати сорти різного еколого-географічного походження у виробничих умовах, встановлювати їх особливості та господарсько-цінні ознаки, які характеризують відповідність до конкретних кліматичних зон України. За результатами аналізу багаторічних етеоспостережень встановлено, що кліматичні характеристики Полтавської області, яка розташована в Лісостепу України, стали більш посушливими. Проаналізована динаміка показників валових зборів сої в Полтавській області за період 2002 - 2020 рр. на тлі кількості опадів за вегетаційний період. У сучасних умовах ринкових перетворень та інноваційних процесів у агропромисловому комплексі залишаються проблеми з подальшою стратегією розвитку та підвищення ефективності національної системи насінництва сої в Україні. Зменшується кількість паспортизованих господарств із виробництва насіння сої в Україні. У науково-дослідній лабораторії "Селекції, насінництва та сортової агротехніки сої" Полтавської державної аграрної академії створено сорти сої Алмаз, Антрацит, Адамос, Александрит, Аквамарин, Авантюрин, які занесені до Державного Реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні. Представлені показники сільськогосподарської придатності цих сортів та їхні переваги. Сорти полтавської селекції вирізняються посухостійкістю, стійкістю до хвороб і шкідників, не вилягають, при достиганні насіння боби не розтріскуються. Особливістю сортів є швидка віддача вологи на час достигання насіння, високий вміст протеїну та олії. Ці сорти є гарантованими попередниками для озимих культур у Степу і Лісостепу України. За результатами виробничого випробування в умовах ФГ "Грига", що в Полтавському районі Полтавської області, встановлено, що сорти ПДАУ добре конкурують з новими сортами іноземної селекції.


Індекс рубрикатора НБУВ: П213.6-36

Рубрики:
 Соя 

Шифр НБУВ: Ж69944 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
5.

Білявська Л. Г. 
Нові селекційні форми сої для кормовиробництва / Л. Г. Білявська, Ю. В. Білявський, А. О. Діянова, Ю. Є. Гарбузов // Вісн. Полтав. держ. аграр. акад. - 2021. - № 3. - С. 58-65. - Бібліогр.: 33 назв. - укp.

Соя - одна з перспективних, але недостатньо вивчених культур у кормовиробництві. Висока продуктивність, скоростиглість і різностороннє її використання (борошно, зелений корм, жмих, шрот, сіно, силос, білкові концентрати, соєве молоко) підтверджує високі можливості у зміцненні кормової бази тваринництва. Відсутність опушення у рослин сої - надзвичайно рідкісна й цінна властивість для ефективного використання таких форм у кормовиробництві. Висвітлено значення унікального вихідного матеріалу сої без опушення для створення сортів нового покоління для різних напрямів використання. Важливими господарсько-цінними ознаками при цьому є кількісні та якісні показники насіння. Застосовано загальноприйняті методи: наукові, спеціальні, лабораторні та математично-статистичні. Шляхом гібридизації неопушених форм із кращими лініями та сортами полтавської селекції отримані неопушені лінії сої, які мають комплекс господарськи-цінних ознак і властивостей (високу врожайність, крупне насіння, боби не розтріскуються при достиганні). Проведено аналіз якісного складу їх насіння та зеленої маси (білок, олія, протеїн, клітковина, зола та ін.) порівняно з національними стандартами (Устя, Юг-30, Аннушка). Наведено результати досліджень з вивчення новостворених неопушених ліній сої, що мали вищі, ніж у стандартів, показники господарської придатності. Особливу увагу приділили жирнокислотному складу олії в насінні досліджуваних сортів і ліній. Надано результати оцінювання сортів за співвідношенням жирних кислот, що є важливим для отримання більш якісної сировини у кормовиробництві. Так, 50 неопушених ліній перевищують за показниками господарської придатності сорти-стандарти Алмаз і Адамос, зокрема і за жирнокислотним складом олії. На основі детального вивчення якісних показників насіння та зеленої маси неопушених ліній та кращих сортів визначені особливості і селекційна цінність новоствореного вихідного матеріалу без опушення у виведенні сортів для годівлі тварин і птиці. У Реєстрі сортів рослин України сорти без опушення відсутні.


Індекс рубрикатора НБУВ: П213.6-31

Рубрики:
 Соя 

Шифр НБУВ: Ж69944 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Захист і відновлення екологічної рівноваги та забезпечення самовідновлення екосистем : колект. монографія / Н. І. Адамчук-Чала, H. Lipińska, W. Lipiński, А. М. Атарщикова, М. О. Багорка, О. А. Барсукова, Л. Г. Білявська, Ю. В. Білявський, Л. Ю. Божко, С. Л. Бойченко, М. Б. Бузовська, О. В. Василишина, О. В. Вольвач, О. О. Галенко, К. В. Гончар, В. В. Дереза, А. О. Діянова, І. Ф. Дудар, І. З. Дуць, Н. М. Єфимиш, О. Г. Жукова, Т. С. Ігнатійчук, В. В. Ісаков, Г. В. Кицун, О. В. Климчук, В. В. Колосовська, І. Б. Кордуба, О. В. Корнійчук, І. В. Короткова, Г. М. Корпіта, А. С. Кузьменко, А. С. Лімонт, З. А. Лімонт, О. П. Луцюк, В. В. Ляшенко, Г. В. Ляшенко, Т. В. Марусей, М. В. Мельник, Н. В. Негода, А. І. Новоселець, Г. К. Попова, О. М. Пузняк, Т. В. Сахно, Т. Ю. Сенчук, А. О. Соколова, О. В. Тригуб, Т. О. Чайка, Г. В. Черевко, І. В. Черевко, В. Ю. Шаповалов, Ю. А. Шимко, І. А. Шувар, С. О. Юшин, О. І. Яременко; ред.: Т. О. Чайка; Академія наук технологічної кібернетики України. - Полтава : Астрая, 2023. - 308 c. - Бібліогр. в знесках - укp. - англ.

У колективній монографії викладено результати досліджень щодо захисту і відновлення екологічної рівноваги та забезпечення самовідновлення екосистем. Розглянуто питання щодо відновлення деградованих і забруднених земель та фунтів з використанням інноваційних технологій. Розкрито питання розвитку та впровадження альтернативних джерел енергії. Наведено напрями екологізації сільськогосподарського виробництва та переробки продукції. Досліджено стан і напрями подолання екологічного забруднення екосистем через воєнні дії в Україні.


Індекс рубрикатора НБУВ: П008

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА862066 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Соя: модель сорту, новостворені неопушені лінії, насінництво, фітосанітарний стан посівів : колект. монографія / Л. Г. Білявська, Ю. В. Білявський, Ю. Є. Гарбузов, А. О. Діянова, О. В. Пилипенко; ред.: Л. Г. Білявська; Полтавський державний аграрний університет. - Полтава : Астрая, 2023. - 187 c. - Бібліогр.: с. 178-184 - укp.

Розкрито теоретичні та практичні аспекти розробки моделі сорту сої для умов Лісостепу України. Зауважено, що у розділі, присвяченому новоствореним лініям сої без опушення, детально подано інформацію про їх систематичне положення, можливі напрями використання в селекції. Проведено критичний аналіз сучасного стану насінництва в Україні та наведено пропозиції щодо його оптимізації з урахуванням біологічних особливостей і генетичного потенціалу сортів сої, а також виробництва добазового насіння сої. Охарактеризовано фітосанітарний стан посівів сої та сучасний шкідливий ентомокомплекс. Наголошено, що завдяки створенню та впровадженню у виробництво нових, добре адаптованих до зональних умов сортів, значно зросла врожайність і валовий збір зазначеної культури.


Індекс рубрикатора НБУВ: П213.6

Рубрики:
 Соя 

Шифр НБУВ: ВА867471 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського