Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Автореферати дисертацій (5)Книжкові видання та компакт-диски (107)Журнали та продовжувані видання (10)
Пошуковий запит: (<.>A=КОСОВСЬК$<.>+<.>A=ВОЛОДИМИР$<.>+<.>A=ІВАНОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 64
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Управління та моніторинг бізнес-структур в системі цінностей сталого розвитку : монографія / Т. І. Данько, І. В. Коновалюк, В. В. Косовська, Ю. Є. Тиркало, Н. П. Яворська; Національний університет "Львівська політехніка". - Львів : Растр-7, 2023. - 351 c. - Бібліогр. в підрядк. прим. - укp.

Досліджено теоретико-методичні основи управління підприємницькими ризиками в системі цінностей сталого розвитку. Проаналізовано сучасний стан управління бізнес-структурами. Виявлено основні виклики, які постають перед бізнес-структурами в контексті сталого розвитку, а також розроблено методи й інструменти для оцінювання результатів діяльності бізнес-структур, зокрема в сфері інтернет-торгівлі, з урахуванням цілей сталого розвитку.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-131.1-21

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС71441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
2.

Волянська Л. А. 
Значення вітаміну D у перебігу SARS-CoV-2-інфекції та long COVID у дітей (огляд літератури) / Л. А. Волянська, Е. І. Бурбела, Т. М. Косовська, В. О. Перестюк, О. Р. Боярчук // Здоров'я дитини. - 2023. - 18, № 3. - С. 225-230. - Бібліогр.: 62 назв. - укp.

Тривале спостереження за пандемією SARS-CoV-2 у дитячій популяції виявило наявність стійких симптомів з частотою від 1 : 4 до 1 : 10 через 4 і більше тижні після початку цієї інфекції. Питання про роль вітаміну D у перебігу COVID-19 і розвитку тривалого порушення стану здоров'я досі залишається дискусійним. Мета роботи - узагальнення й уточнення впливу вітаміну D на перебіг COVID-19 і постковідного періоду в дітей. Проведено електронний пошук наукових досліджень у відомих базах даних PubMed, Scopus, ResearchGate, Wiley Online Library і Google Scholar з 2019 по лютий 2023 р. Аналіз досліджень COVID-19, постковідного періоду і впливу гіповітамінозу D на їх перебіг засвідчує неоднозначність оприлюднених результатів у педіатричній когорті. Низка дослідників пов'язали дефіцит вітаміну D з вищою смертністю, вищими показниками госпіталізації та більшою тривалістю останньої. Гіповітаміноз D погіршує функціонування імунної системи в інфікованому пандемічним коронавірусом організмі, що збільшує ризики тяжкого перебігу хвороби і смерті. Але ця гіпотеза ще потребує поглибленого вивчення для розуміння суті впливу вітаміну D на перебіг коронавірусної інфекції та long COVID. Гіпотеза про взаємозв'язок між гіповітамінозом D та імуносупресією при інфікуванні пандемічним корнавірусом і його потенційна роль у формуванні тривалих порушень стану здоров'я після гострого COVID-19 ще перебувають у стадії перманентного вивчення.



Шифр НБУВ: Ж25721 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Організаційно-методичні аспекти участі здобувачів вищої освіти в конкурсах наукових і кваліфікаційних робіт : навч. посіб. для здобувачів I - II рівнів вищ. освіти галузі знань 07 "Управління та адміністрування" спец. 076 "Підприємництво та торгівля" / Р. Л. Сопільник, С. В. Князь, Ж. В. Семчук, Т. І. Данько, В. В. Косовська, Р. М. Скриньковський. - Львів : Растр-7, 2023. - 127 c. - Бібліогр.: с. 101-109 - укp.

Розглянуто нормативне забезпечення участі студентів у конкурсах наукових і кваліфікаційних робіт. Наведено критерії оцінювання робіт, представлених студентами, й етапи конкурсного відбору, планування участі студентів у конкурсах наукових робіт і проєктів. Увагу приділено виконанню наукових робіт і проєктів, які подаються на конкурс; підготовці виступів студентів перед конкурсною комісією та типовим зауваженням членів конкурсних комісій до представлених наукових робіт. Наведено рекомендації із уникнення недоліків змістового та формального характеру.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч481.268 я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА869676 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
4.

Парфенюк А. І. 
Кореневі екзометаболіти, як екологічний чинник у взаємодії культурних рослин з грунтовими мікроорганізмами / А. І. Парфенюк, Н. А. Косовська, В. В. Бородай, Ю. А. Туровнік // Агроекол. журн. - 2022. - № 3. - С. 62-74. - Бібліогр.: 34 назв. - укp.

Викладено результати аналізу джерел наукової літератури щодо ролі кореневих екзометаболітів у взаємодії між культурними рослинами тагрунтовими мікроорганізмами. Доведено, що кореневі екзометаболіти розпізнаються ризосферними мікроорганізмами, які, своєю чергою, продукують сигнальні молекули та ініціюють різні реакції рослин у відповідь на колонізацію. Розглянуто основні функції кореневих екзометаболітів та наведено їхні специфічні особливості залежно від виду рослин та стадії їхнього розвитку. Викладено результати досліджень щодо позитивного впливу мікробіому ризосфери на ріст і розвиток рослин, який обумовлено секрецією гормонів росту рослин рістстимулювальних бактерій, солюбілізацією поживних речовин, антагонізмом до патогенів та індукцією імунної системи рослин. Описано компоненти захисних метаболічних систем рослин відгрунтових фітопатогенних мікроорганізмів, що забезпечують біомолекули фенольних сполук. Висвітлено механізми регуляції взаємодії як на рівні молекулярних та ультраструктурних змін клітини, так і на рівні біохімічних та фізіологічних процесів. Показана участь білків-транспортерів у синтезі та ексудації захисних фітохімічних речовин, які можуть бути модифіковані мікробіомомгрунту. Сигнальні молекули рослин індукують гіфальне розгалуження мікроміцетів і запускають морфогенез гіф грибів, що передує успішній колонізації. Розглянуто особливості везикулярно-арбускулярної мікоризи, індуковані кореневі ексудати якої сприяють як розвитку мікробних асоціацій у ризосфері, так і росту рослин. Взаємодія рослин із грунтовими мікроорганізмами відіграє важливу роль у стійкості рослин до важких металів, наприклад за рахунок зменшення їх біодоступності в грунті за допомогою різних механізмів. Дослідження кореневих екзометаболітів рослин дасть змогу краще зрозуміти взаємодію рослин із мікроорганізмами та її екологічну роль у мікробно-рослинних асоціаціях.


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.51

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23660 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
5.

Бородай В. В. 
Вплив біопрепаратів ФітоХелп і МікоХелп на мікробіоту грунту за вирощування сої (Glycine max (L.) Merr.) / В. В. Бородай, Н. А. Косовська, А. І. Парфенюк, О. В. Тертична // Агроекол. журн. - 2022. - № 1. - С. 99-109. - Бібліогр.: 25 назв. - укp.

Досліджено особливості взаємодії в системі: рослини соя (Glycine max) - МікоХелп (Bacillus subtilis, Azotobacter, Enterobacter, Enterococcus) та рослини сої (Glycine max) - ФітоХелп (Bacillus subtilis). Доведено, що застосування біопрепаратів МікоХелп та ФітоХелп підвищує ефективність функціонування системи рослини сої-біопрепарати. Це супроводжується змінами основних еколого-трофічних груп мікробіому грунту та сприяє підвищенню його мікробіологічної активності. Біопрепарати сприяють підвищенню чисельності бактерій, які використовують переважно органічні сполуки азоту (біопрепарат МікоХелп в 3,3 раза на сорті сої Кент, а біопрепарат ФітоХелп порівняно із еталонним та контрольним варіантами в 5,3 - 18,8 разів, відповідно, на рослинах сої сорту Сузір'я). З'ясовано, що за оптимізації функціонування системи, яке простежувалось за обробки насіння біопрепаратами, в грунті спостерігається істотне зниження чисельності неактивних спорових форм мікроорганізмів (біопрепарат МікоХелп в 2,9, ФітоХелп в 5,0 разів, порівняно із контролем, відповідно, на рослинах сої сорту Кент). З'ясовано, що за використання біопрепаратів відбувається послаблення процесів деструкції органічної речовини і переважання її синтезу згідно із значеннями коефіцієнтів оліготрофності, мінералізації та іммобілізації азоту, а також педотрофності. Встановлено, що кореневі екзометаболіти рослин сортів сої призводять до зміни структури мікробних угруповань у ризосфері і можуть змінювати характер та інтенсивність впливу грунтових мікроорганізмів на рослини. В системі рослини сорту Кент - біопрепарат ФітоХелп чисельність олігонітрофільних бактерій знижувалась на 48,7 %, порівняно із контролем. У той час як за вирощування сої сорту Сузір'я, із додаванням біопрепаратів ФітоХелп та МікоХелп, чисельність олігонітрофільних бактерій залишалась на рівні контрольного варіанта.


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.33 + П213.6-272.53

Рубрики:
 Соя 

Шифр НБУВ: Ж23660 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Височанська М. Я. 
Міжнародні системи оцінки "зеленого" будівництва / М. Я. Височанська, Є. О. Косовський // Збалансов. природокористування. - 2022. - № 2. - С. 9-13. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

"Зеленому" будівництву приділено велику увагу на початку XXI ст. через зростання занепокоєння щодо екологічного стану навколишнього середовища. Зростання попиту на "зелені" будівлі призвело до необхідності певної їх оцінки, а саме сертифікації цих будівель за набором визначених критеріїв. Це сприяло появі численних систем оцінки "зеленого" будівництва. Порівняно 3 найпоширеніші системи оцінки "зеленого" будівництва, щоб визначити їх схожість та відмінності для майбутнього застосування. Нині нараховується 6 критеріїв оцінки як база для порівняння у кожній із досліджуваних систем оцінювання. Зазначено, що найпоширенішими критеріями оцінки є енергоефективність, ефективність використання води, управління відходами, вплив на навколишнє середовище, безпека життєдіяльності та комфорт. Цей огляд сприяє як теоретичній, так і практичній оцінці "зеленого" будівництва.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1 в2:Н

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100860 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Парфенюк А. І. 
Вплив екзометаболітів рослин різних сортів сої на агресивність та інтенсивність споруляції Fusarium graminearum Schwabe / А. І. Парфенюк, Л. В. Гаврилюк, Н. А. Косовська, І. В. Безноско, М. В. Драга // Збалансов. природокористування. - 2021. - № 1. - С. 59-66. - Бібліогр.: 27 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: П213.6-27 + П213.6-4

Рубрики:
 Соя 

Шифр НБУВ: Ж100860 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
8.

Безноско І. В. 
Патогенний мікобіом насіння сортів культурних рослин / І. В. Безноско, Т. М. Горган, Л. В. Гаврилюк, Ю. А. Туровнік, Н. А. Косовська // Агроекол. журн. - 2021. - № 1. - С. 81-87. - Бібліогр.: 26 назв. - укp.

Визначено чисельність фітопатогенних мікроміцетів у насінні сортів культурних рослин: сої, соняшнику, гірчиці жовтої, гречки та розторопші, які вирощені за органічною технологією. Показано, що чисельність мікроміцетів у насінні різних культурних рослин істотно різниться і коливається в межах 0,2 - 1,3 тис. КУО/г насіння. Це залежить від властивостей рослин сорту і гібриду, які характеризуються певним набором фізіолого-біохімічних ознак, що впливали на формування мікобіому насіння та його кількісного складу. У насінні сортів перелічених культур ідентифіковано види фітопатогенних грибів: Alternaria alternate Fr., Fusarium oxysporum Schleht, Cladosporium herbarum Lket Gray, Bolrytiscinerea Pers. Ex Fr., Ascochyta fagopyri Bres., Alternaria tenuissima (Kunze) Wiltshire, Aspergillus P. Micheliex Haller, Penicillium Link. Встановлено, що видовий склад фітопатогенних мікроміцетів у насінні сої сорту Кент та сорту розторопші Рішес значно різноманітніший порівняно із насінням інших культур, де домінували гриби A. alternate і F. oxysporum, які характеризуються різною частотою трапляння. Вказані фітопатогенні гриби можуть викликати захворювання рослин на різних етапах онтогенезу, продукувати мікотоксини та спричиняти зниження якості рослинної продукції. У мікобіомі насіння гречки сортів Софія, Син та гібридів соняшнику Оскар і Олівер домінували плісняві гриби роду Penicillium та Aspergillus (60 - 90 %). Сапротрофні гриби, які домінують у насінні, істотно погіршують його якість під час зберігання і спричиняють небезпечні хвороби рослин в агрофітоценозах за вирощування вказаного сорту/гібриду. Це потребує застосування додаткових профілактичних заходів захисту рослин. Мікобіом насіння гірчиці жовтої сорту Фордж представлений незначною кількістю фітопатогенних мікроміцетів. Це може свідчити про його екологічну безпечність в органічному виробництві. Таким чином, проаналізовані результати досліджень свідчать про значну диференціацію сортів за видовим складом та чисельністю фітопатогенних видів мікроміцетів у мікобіомі насіння. Тому з метою уникнення екологічних ризиків та біологічного забруднення агроценозів необхідно тестування насіння, як за щільністю мікобіому, так і за частотою потрапляння в ньому фітопатогенних мікроміцетів.


Індекс рубрикатора НБУВ: П21-37

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23660 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Довідник товарознавця і споживача продовольчих товарів : навч. посіб. / М. Т. Бець, Л. І. Богун, Н. Г. Георгіаді, Т. В. Гринько, Т. І. Данько, І. В. Ємченко, А. Г. Загородній, О. В. Князь, С. В. Князь, В. В. Косовська, Г. Й. Лучко, В. П. Мартинюк, В. М. Мацук, О. І. Мороз, Е. І. Плешаков, М. В. Римар, Р. Р. Русин-Гриник, Р. М. Скриньковський, П. М. Скрипчук, Р. А. Слав'юк, О. Ю. Судук, О. П. Тупісь, О. В. Фарат, О. Є. Федорчак, Л. Ю. Холявка, Н. Р. Чорна, О. Є. Шайда, С. Г. Швачко, Р. В. Шуляр, Н. П. Яворська, С. Г. Ягольник; ред.: С. В. Князь; Національний університет "Львівська політехніка" . - Львів : Вид-во Львів. політехніки, 2021. - 795 c. - Бібліогр.: с. 676-704 - укp.

Охоплено ключові категорії та поняття сфери комерційної діяльності й експертизи якості продовольчих товарів. Визначено стандартизацію у сфері експертизи якості товарів. Розглянуто класифікацію і властивості товарів. Зазначено захист прав інтелектуальної власності у сфері комерційної діяльності. Визначено питання пакування і зберігання товарів. Розглянуто питання реалізації і транспортування товарів. Визначено питання експертизи товарів. Охарактеризовано питання торговельно-технологічного обладнання товарознавства вин і сирів. Наведені означення розглянуто відповідно до ДСТУ та ЕО.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л80-9 я2 + У9(4УКР)421

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС68414 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Мочульська О. М. 
Системна терапія алергодерматозів у дітей (огляд літератури) / О. М. Мочульська, Т. М. Косовська // Сучас. педіатрія. Україна. - 2021. - № 1. - С. 62-67. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Алергічна патологія шкіри є однією з найактуальніших проблем сучасної педіатрії. Найпоширеніші алергодерматози: простий та алергічний контактні дерматити, атопічний дерматит, різні форми екземи, гостра та хронічна алергічна кропив'янка, набряк Квінке, токсикодермія, багатоформна ексудативна еритема (синдром С. Джонсона), гострий епідермальний некроліз (синдром Лаєлла). Багато аспектів системної терапії алергодерматозів у дітей є складними та дискусійними. Сучасна стратегія лікування алергодерматозів у дітей заснована на принципах доказової медицини. Відповідно до міжнародних програмних документів EAACI (European Academy of Allergy and Clinical Immunology), AAAAI (American Academy of Allergy, Asthma & Immunology), PRACTALL (Practical Allergology Consensus Report), лікування алергодерматозів складається з: контролю за довкіллям по усуненню алергенних і неалергенних факторів, догляду за шкірою, фармакотерапії системної та місцевої. Системна фармакотерапія передбачає застосування лікарських засобів таких груп: антигістамінні, глюкокортикостероїди, мембраностабілізувальні (кромони), антагоністи лейкотрієнових рецепторів, анти-IgE препарати, цитостатики, сорбенти, гепатопротектори, пробіотики, вітаміни та мікроелементи, антиоксиданти, седативні, ферменти, антибактерійні, протигрибкові та противірусні, імуномодулювальні та імуносупресивні препарати. Мета роботи - підвищити інформативність щодо сучасних можливостей системної терапії алергодерматозів у дітей. Встановлено, що системна фармакотерапія алергодерматозів має бути етіопатогенетичною і впливати на системні механізми формування алергічного запалення, що сприятиме контролю над клінічним перебігом захворювання, зменшенню інвалідизації, підвищенню якості життя пацієнтів. Автори заявляють про відсутність конфлікту інтересів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.601.3-52

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24603 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Гудим В. І. 
Техніко-економічне обгрунтування доцільності реконструкції трифазної дугової сталеварної електропечі / В. І. Гудим, В. В. Косовська, Н. П. Яворська, Т. І. Данько // Техн. електродинаміка. - 2021. - № 1. - С. 61-67. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Технологічні агрегати електродугового перетоплення металобрухту відносяться до найбільш енергомістких споживачів, для яких проблема енергозбереження є надзвичайно актуальною. Запропонована реконструкція електропечі, спрямована на скорочення обсягів споживання електричної енергії, вимагає техніко-економічного обгрунтування. Результати моделювання реконструйованої електропечі показали, що за рахунок оптимального розміщення електричних дуг у просторі електропечі вдається скоротити тривалість стадії розтоплення приблизно на 18 хв. Економічні розрахунки впровадження інноваційного рішення показали, що внаслідок скорочення тривалості стадії розтоплення металобрухту у реконструйованій печі зменшується обсяг споживання електроенергії приблизно на 28 % на один технологічний процес. У даному випадку враховано лише скорочення обсягів споживання електроенергії, але не враховано можливості підвищення продуктивності електропечі, за рахунок збільшення кількості технологічних процесів за зміну.


Індекс рубрикатора НБУВ: К327.410.3-51-09

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14164 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Металеві конструкції : [підручник]. Т. 2. Конструкції металевих каркасів промислових будівель / С. І. Білик, О. В. Шимановський, О. О. Нілов, Л. І. Лавріненко, В. О. Володимирський; ред.: О. В. Шимановський, С. І. Білик, О. О. Нілов. - Кам'янець-Подільський , 2021. - 455 c. - Бібліогр.: с. 455 - укp.

Розглянуто питання компонування та проектування будівель із сталевим каркасом. Широко представлено одноповерхові каркаси з опорними мостовими кранами, у тому числі будівлі із застосуванням суцільних рам. Детально подано розрахунок і конструювання колон та наскрізних ригелів промислових будівель, а також підкранових конструкцій. Окремо розглянуто полегшені конструкції одноповерхових рамних каркасів і багатоповерхові каркаси малої та середньої поверховості для промислових будівель. Усі розрахункові положення проілюстровано числовими прикладами. Додатки у вигляді таблиць містять нормативні матеріали, необхідні для навчального проектування.


Індекс рубрикатора НБУВ: Н720.210.34 я73 + Н720.120.34 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: В358491/2 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Мочульська О. М. 
Клінічні та параклінічні особливості перебігу алергодерматозів у дітей / О. М. Мочульська, Т. М. Косовська // Сучас. педіатрія. Україна. - 2020. - № 8. - С. 33-39. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.601.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24603 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
14.

Безноско І. В. 
Ріст і розвиток фітопатогенних мікроміцетів за впливу суміші ефірних олій / І. В. Безноско, В. О. Мінералова, Н. А. Косовська, В. В. Козін, О. І. Мінералов // Збалансов. природокористування. - 2020. - № 4. - С. 193-198. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Створення нових біологічних препаратів на основі рослинних олій є перспективним напрямом у підвищенні ефективності органічного виробництва рослинної продукції в Україні. Їх екологічна доцільність полягає в безпечності для людини, навколишнього середовища, тварин, ентомофагів, що дає можливість отримувати екологічно безпечну продукцію. Вивчено чутливість фітопатогенних грибів Fusarium graminearum, Alternaria alternata, Trichoderma voride до суміші ефірних олій базиліку та кориці. Показано, що суміші ефірних олій базиліку та кориці здатні пригнічувати ріст, розвиток та споруляцію фітопатогенних грибів родів Fusarium graminearum, Alternaria alternata, Trichoderma voride на екологічно безпечному рівні. Це свідчить про їх високу перспективність у створенні біологічних препаратів для застосування в органічному виробництві, що сприятиме зниженню собівартості рослинної сировини та підвищенню її якості.



Шифр НБУВ: Ж100860 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Іванович М. 
Сингулятиви у сучасній українській мові / М. Іванович // Лінгвіст. студії : зб. наук. пр. - 2020. - Вип. 40, т. 1. - С. 36-49. - Бібліогр.: 25 назв. - укp.

Розглянуто засоби вираження сингулятивності у сучасній українській мові. Окрім словотвірних сингулятивів, виділяються і засоби на інших мовних рівнях: лексичному, лексико-синтаксичному та граматичному. Найбільше уваги приділено центральним засобам - словотоворчим і лесксико-синтаксичним. Запропоновано семантичну класифікацію словотвірних сингулятивів на власне сингулятиви, сингулятиви-фрагментизатори, парні сингулятиви та сингулятиви-підсилювачі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-212.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69181 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Косовська Т. М. 
Випадок Лайм-бореліозу в дитини / Т. М. Косовська, В. О. Косовська // Актуал. инфектология. - 2019. - 7, № 1. - С. 42-45. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Хвороба Лайма (синоніми: Лайм-бореліоз, іксодовий кліщовий бореліоз) - інфекційне трансмісивне природно-вогнищеве захворювання, збудниками якого є спірохети, а переносниками - іксодові кліщі. Про перші випадки захворювання людей на Лайм-бореліоз в Україні відомо з 1994 р. Західна Україна, у тому числі Тернопільська область, є ендемічним вогнищем хвороби Лайма, оскільки розташована в зоні з родючими урунтами, помірним континентальним кліматом, лісними ландшафтами, що сприяє збереженню в природі основного резервуара борелій - іксодових кліщів. Вогнища іксодових кліщових бореліозів виявлено в 57 населених пунктах 14 районів області та м. Тернополі. Відповідно кожен житель Тернопільщини є потенційно інфікованим. Кліщі часто заражені кількома інфекціями, що становлять загрозу для здоров'я й життя людини. Випадок Лайм-бореліозу було зафіксовано в Тернопільській обласній дитячій клінічній лікарні в дитини 7 років, яка надійшла зі скаргами матері на генералізовані тоніко-клонічні судоми упродовж близько 2 годин, що виникли раптово на фоні задовільного стану, втрату свідомості. Після введення сибазону судоми припинилися. Близько місяця тому відмічався укус кліща в ділянці передньої черевної стінки зліва нижче від пупка й утворення в місці укусу невеликої сверблячої папули діаметром 1 см, що збільшувалася з кожним днем і утримувалась близько 2 тижнів. Краї еритеми були чіткими, яскравими. Дитина отримувала антибактеріальну терапію (цефтріаксон) протягом 1 дня. У результаті клінічного й лабораторного обстеження дитини було виставлено діагноз: хвороба Лайма, рання інфекція, дисемінована стадія: нейробореліоз і лівобічний підщелепний лімфаденіт, середній ступінь тяжкості, гострий перебіг. Після проведеного лікування дитина виписана додому в задовільному стані. Отже, Лайм-бореліоз є актуальною проблемою в Україні, зокрема в Тернопільській області. З метою запобігання укусу кліщів обов'язковим є використання закритого одягу, репелентів при відвідуванні лісопаркових зон. Після повернення з лісу необхідно проводити ретельний огляд шкірних покривів з метою своєчасного виявлення укусу кліщів. У випадку укусів кліщів необхідно правильно видаляти членистоногих, доцільно проводити специфічну лабораторну діагностику. Обов'язкове спостереження за хворим на Лайм-бореліоз протягом 1 місяця.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.514.83

Шифр НБУВ: Ж101103 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Гаврилюк Л. В. 
Вплив екзометаболітів рослин різних сортів сої на швидкість радіального росту Fusarium graminearum / Л. В. Гаврилюк, Н. А. Косовська, А. І. Парфенюк, І. І. Мостов'як // Агроекол. журн.. - 2019. - № 4. - С. 55-59. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Наведено результати впливу екзометаболітів рослин сої сортів Сузір'я і Кент та технологій їх вирощування на швидкість радіального росту міцелію ізолятів гриба Fusarium graminearum. Досліджено, що найвищою антифунгальною дією щодо швидкості радіального росту колоній гриба F. graminearum характеризуються екзометаболіти, виділені із рослин сої сорту Сузір'я, вирощених за дії препаратів протегер і роколта. Виявлено, що найвищою антифунгальною дією серед екзометаболітів рослин сої сорту Кент щодо швидкості радіального росту міцелію гриба F. graminearum характеризуються екзометаболіти, вирощені за технологією "БТУ-Центр". Встановлено, що екзометаболіти рослин різних сортів сої та технології їх вирощування суттєво впливають на фізіолого-біохімічні властивості фітопатогенного та мікотоксичного гриба F. graminearum.


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.139 + П213.6-4

Рубрики:
 Соя 

Шифр НБУВ: Ж23660 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Гаврилюк Л. В. 
Вплив екзометаболітів рослин різних сортів сої на швидкість радіального росту Fusarium graminearum / Л. В. Гаврилюк, Н. А. Косовська, А. І. Парфенюк, І. І. Мостов'як // Агроекол. журн.. - 2019. - № 4. - С. 55-59. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Наведено результати впливу екзометаболітів рослин сої сортів Сузір'я і Кент та технологій їх вирощування на швидкість радіального росту міцелію ізолятів гриба Fusarium graminearum. Досліджено, що найвищою антифунгальною дією щодо швидкості радіального росту колоній гриба F. graminearum характеризуються екзометаболіти, виділені із рослин сої сорту Сузір'я, вирощених за дії препаратів протегер і роколта. Виявлено, що найвищою антифунгальною дією серед екзометаболітів рослин сої сорту Кент щодо швидкості радіального росту міцелію гриба F. graminearum характеризуються екзометаболіти, вирощені за технологією "БТУ-Центр". Встановлено, що екзометаболіти рослин різних сортів сої та технології їх вирощування суттєво впливають на фізіолого-біохімічні властивості фітопатогенного та мікотоксичного гриба F. graminearum.


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.139 + П213.6-4

Рубрики:
 Соя 

Шифр НБУВ: Ж23660 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Іванович Я. І. 
Генетичне профілювання для маркер-опосередкованого добору сортів черешні (Prunus avium L.) української селекції : автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.22 / Я. І. Іванович; Національна академія наук України, Інститут харчової біотехнології та геноміки. - Київ, 2018. - 23 c. - укp.

Вивчення генетичного різноманіття українських сортів черешні з використанням ДНК-маркерів важливо для проведення цілеспрямованих селекційних досліджень, контролю сортової ідентичності та генетичної стабільності клонів, управління колекціями генетичних ресурсів та захисту прав селекціонерів. Генетичне профілювання українських сортів та форм черешні (всього 110 генотипів) з використанням молекулярних маркерів (MM: IRAP, REMAP, ISSR, SSR) кількох типів було проведено для оцінки їх дискримінаційних можливостей, вибору найбільш придатних ММ для рутинного використання та підбору мінімально необхідних наборів мікросателітних локусів для ідентифікації генотипів, формування генетичних профілів сортів та доповнення паспортів сортів, оцінки генетичної спорідненості генотипів. Аналіз генетичної структури вибірки з 94 генотипів дозволив виявити десять генетичних пулів, чотири з яких виявились раніше неописаними. До пулів 4 та 10 ввійшли сорти при створенні яких, імовірно, було використано ряд ландрас та інших форм місцевого походження. Генетичні пули 6 та 9 сформовані переважно Fr F3 нащадками сортів Дрогана жовта та Валерій Чкалов. Дослідження генів господарсько-цінних ознак полягало в ідентифікації алельних варіантів гена PavCNR12 та генів S-локусу. Запропоновано новий метод ідентифікації алельних варіантів гена PavCNR12 із застосуванням кодомінантних CAPS-маркерів. З використанням розробленого методу встановлено алельний стан гена PavCNR12 у 70 сортів черешні та виявлено суттєве переважання частоти бажаного алеля PavCNRl2- 1 над алелями -2 та -3. Для 70 сортів черешні української селекції та десяти форм ідентифіковано 14 відомих апелів самонесумісності, 5-генотипи та 17 груп перехресної несумісності. Серед українських сортів черешні найбільш поширеними є алелі S], S3, S4, 5s, Se та Sg. Характерним є домінування апелів S$ та Sg, що відрізняє українські сорти від інших європейських.


Індекс рубрикатора НБУВ: П256.12-31

Шифр НБУВ: РА435618 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Косовська В. В. 
Управління виробничо-господарською діяльністю підприємства на засадах розвитку трансферної системи : автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / В. В. Косовська; Мукачівський державний університет. - Мукачево, 2018. - 20 c. - укp.

Виконано теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення наукового завдання з удосконалення наявних і розроблення нових теоретико-методичних положень і практичних рекомендацій щодо управління виробничо-господарською діяльністю промислових підприємств на засадах розвитку трансферної системи. Обґрунтовано поняття "трансферна система" та сформовано основні засади її побудови. Удосконалено підхід до ідентифікування критеріїв вибору окремих напрямів розвитку трансферної системи. Розроблено коефіцієнти трансферу сировинних (металобрухту) й енергетичних (електроенергії) ресурсів, які показують рівень залежності підприємства від постачальників у випадку змішаного способу трансферу ресурсів і на цій основі вдосконалено метод розрахунку собівартість продукції. Здійснено оцінювання інноваційного рішення, що спрямоване на економію витрат виробництва.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.51-21 + У9(4УКР)305.851.1-21

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА433659 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського