Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (18)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>A=Котигоренко В$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 25
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Котигоренко В. О. 
Національно-громадянські цінності: регіональний вимір у загальноукраїнському контексті / В. О. Котигоренко // Укр. соціум. - 2021. - № 4. - С. 111-153. - Бібліогр.: 47 назв. - укp.

У 2019 р. Верховна Рада України ухвалила Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної". У цьому акті сформульовано іманентно суперечливий постулат, згідно з яким український соціум утворюють дві українські нації: етнічна та громадянська, де перша є системним складником другої. На відміну від термінів і понять науки, що допомагають пізнавати дійсність, терміни та поняття законодавства впливають на формування цієї дійсності. Відтоді всі гілки державної влади, політикум, науковці й широкий загал мусять шукати порозуміння щодо питань, які саме цінності українців слід вважати національними та їх захищати й культивувати: українські національні етнічні чи українські національні громадянські. Щоб запобігти такої потенційно конфліктної суперечливості, в статті вжито словосполучення "національно-громадянські цінності" як синонім терміна "національні цінності". Обидва вони похідні від уявляння й розуміння сучасної української нації як громадян української й усіх інших національностей (етнічностей), об'єднаних сумісними з етноукраїнською більшістю цінностями в спільноту, всередині якої зберігаються індивідуальні й групові етнічні, культурні, мовні, релігійні, регіональні, політичні та інші відмінності. Як аргументовано саме такукраїнську націю сприймає більшість населення країни. Ця позиція суголосна з Рекомендацією Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) 1735 (2006) від 26.01.2006 р. під назвою "Про поняття "нація". Джерелами інформації за темою дослідження стали матеріали репрезентативних щодо населення України та її регіонів результати масових опитувань, виконаних авторитетними соціологічними інституціями. За результатами аналітично-синтетичного опрацювання цих матеріалів сформовано масив фактів, які унаочнюють тенденції й специфіку загальноукраїнської та регіональної динаміки національно-громадянських цінностей з найбільшим інтегративним потенціалом. Такими є сама українська нація як багатоскладова громадянська спільнота з етноукраїнським осердям, українське громадянство, почуття патріотизму й гордості за належність до спільноти українських громадян, державна незалежність України.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*425*332.1-723.51 + Ф51(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24215 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Ієрархія цінностей населення Сходу та Півдня України: етнополітичний аспект в умовах російської агресії : монографія / В. А. Войналович, В. Є. Єленський, О. Я. Калакура, В. О. Котигоренко, В. М. Кулик, Ю. О. Ніколаєць, Ю. М. Поліщук, М. Ю. Рябчук; ред.: В. А. Войналович; Національна академія наук України, Інститут політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса. - Київ : ІПіЕнД ім І. Ф. Кураса НАН України, 2021. - 343 c. - Бібліогр. в підрядк. прим. - укp.

Здійснено аналіз сутнісного змісту, стану та динаміки ціннісних орієнтацій населення Сходу та Півдня України, його суспільної поведінки і суспільних практик в умовах російської агресії. На основі використання широкої емпіричної бази, результатів досліджень соціологічних служб проаналізовано основні ідеологеми "Руського мира", головні канали їх поширення в Україні та способи адаптації до специфічних українських реалій, стан поширення та динаміку національно-громадянських цінностей. Досліджено демографічний розподіл та еволюцію мовних ідентичностей і практик населення Сходу та Півдня України, динаміку релігійно-конфесійних преференцій населення, особливості й характер етнокультурної політики в регіоні, поведінку та мобільність основних акторів етнокультурної сфери. Сформульовано рекомендації щодо розробки та реалізації стратегії суспільної консолідації.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*25(4УКР) + С5*424*122.6 + С73(4УКР)64-23

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА867650 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Котигоренко В. О. 
Проблеми термінології законодавства, що регулює етнонаціональні відносини в Україні / В. О. Котигоренко, М. І. Панчук // Укр. соціум. - 2020. - № 1. - С. 9-40. - Бібліогр.: 25 назв. - укp.

Проаналізовано проблемні аспекти термінології законодавства, що регулює етнонаціональні відносини в Україні: це, зокрема, означення різними, а в певних випадках некоректними словами і словосполученнями одних і тих самих чи тотожних понять, відсутність або суперечливість дефініцій базових термінів. Така ситуація стримує ухвалення закону, який би окреслював мету, принципи та довгострокові завдання державної етнополітики та визначав концептуальні основи подальшого законотворення, управлінських рішень і практично-політичних дій, дає підстави для виникнення політичних і правових колізій. Аргументовано пропозицію імплементувати до українського законодавства такі дефініції термінів етнополітики: державна етнонаціональна політика (державна етнополітика) України - система ідей, цілей, завдань, принципів, правових регуляторів, рішень і дій держави у сфері етнонаціональних відносин; етнонаціональні відносини в Україні - це відносини між особами, групами осіб, організаціями, установами та іншими суспільними утвореннями з приводу питань консолідації та розвитку української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, а також розвитку етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України; українська нація (український народ) - громадяни всіх національностей, які продовжують багатовікову історію українського державотворення, дбають про забезпечення прав і свобод людини та гідних умов її життя, піклуються про зміцнення громадянської злагоди на землі України, прагнуть розвивати та зміцнювати демократичну, соціальну, правову Українську державу; національність - усвідомлення особою своєї належності до певної групи, об'єднаної схожими уявленнями про її (групи) етнічну, культурну, мовну та релігійну самобутність і подібність громадянських інтересів і цінностей та яка має спільну історичну самоназву; українці - особи, які усвідомлюють свою належність до найчисленнішої серед населення України етнічно самобутньої групи, історична самоназва якої відповідає традиційній назві простору, що є територією держави Україна, а також особи всіх національностей, які є громадянами України; до національних меншин України належать групи громадян, які не є етнічними українцями, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою, підтримують давні, міцні та безперервні зв'язки з Україною; корінні народи України - групи громадян, чиї почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою відображають генезис цих груп на просторі, що є територією Української держави, де проживає більшість осіб, які належать до цих груп і які не є етнічними українцями.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х809(4УКР=...)341 + С5*4*414

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24215 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Національні меншини України в політичних процесах XX - XXI століть: стан і проблеми дослідження : [монографія] / В. О. Котигоренко, Н. І. Кочан, В. В. Коцур, О. Я. Калакура, Л. Л. Ковач, Ю. О. Ніколаєць, В. В. Новородовський , О. О. Ляшенко, М. І. Панчук; ред.: В. О. Котигоренко, О. О. Рафальський В. О Котигоренко,; Національна академія наук України, Інститут політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса. - Київ : ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2020. - 622 c. - Бібліогр. в підрядк. прим. - укp.

Представлено результати дослідження досвіду формування, тенденцій, проблем і актуальних завдань розвитку наукового знання про місце і роль національних меншин України в політичних npoцecax XX - XXI століть, а саме: а) на початку XX століття, б) у роки Першої світової війни, Української революції та державотворення, в) у міжвоєнний період, г) під час Другої світової війни, д) в Українській PCP 1945 - 1990 років, е) у сучасній Україні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9А/Я)6/64 + Ф51(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА853854 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Політичні аспекти кризи на Донбасі: діагностика стану та напрями врегулювання : аналіт. доп. / О. О. Рафальський, В. А. Войналович, А. М. Дегтеренко, В. О. Котигоренко, Н. І. Кочан, Л. О. Кочубей, О. В. Лісничук, Ю. О. Ніколаєць, М. І. Панчук; ред.: О. О. Рафальський, В. О. Котигоренко, М. І. Панчук; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І.Ф. Кураса. - Київ : ІПіЕНД ім. І.Ф. Кураса НАН України, 2015. - 266 c. - укp.

Викладено результати дослідження внутрішньо- та зовнішньополітичних умов, причин і чинників суспільної кризи на українському Донбасі в її зв'язку з агресією Російської Федерації проти України. Розглянуто соціокультурні параметри регіональної ідентичності жителів Донбасу. Висвітлено особливості політичних переваг і поведінкових орієнтацій жителів зазначеного регіону. Простежено динаміку національно-громадянської ідентичності в українському соціумі та її зв'язок із подіями на Донбасі. Обгрунтовано пропозиції щодо ініціатив, напрямів і механізмів політичного врегулювання ситуації із забезпеченням національних інтересів України.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(4УКР55)133.1 + Ф4(4РОС),9(4УКР),03

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА808279 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Котигоренко В. 
Донбас в етнополітичному вимірі / В. Котигоренко, О. Калакура, Л. Ковач, В. Коцур, Н. Кочан; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І.Ф. Кураса. - Київ, 2014. - 579 c. - укp.

Досліджено політичні умови та чинники формування специфіки етнічної, етносоціальної і поселенської структури населення та культурного простору українського Донбасу від давніх часів до розпаду СРСР. Описано роль поліетнічного населення Донбасу в процесах суверенізації Української РСР. З'ясовано чинники і тенденції змін в етнодемографічній етнопрофесійній та етносоціальній структурі населення Донецької і Луганської областей України в пострадянський період. Проаналізовано етнополітичні аспекти сучасного стану та перспективи розвитку культури, освіти, мовної і релігійної сфер Донбаського регіону України. Досліджено зв'язок етнічного і політичного в суспільній поведінці та особливостях регіональної самоідентифікації населення сучасного українського Донбасу. Обгрунтовано висновки і пропозиції, актуальні для етнополітичної науки, оптимізації освітнього процесу та діяльності центральних і регіональних властей, а також органів місцевого самоврядування в сфері етнонаціональних відносин.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР55)6-56 + Ф51(4УКР55) + С73(4УКР5)6-234

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА798488 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Панчук М.  
Етнополітичні процеси в Україні: регіональні особливості : монографія / М. Панчук, В. Євтух, В. Войналович, В. Котигоренко, О. Калакура, Н. Кочан, Н. Макаренко, Т. Горбань, О. Ляшенко, Л. Ковач; ред.: Ю. Левенець; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І.Ф. Кураса. - К., 2011. - 394 c. - укp.

Висвітлено теоретико-методологічний інструментарій вивчення етнополітичних процесів в Україні та їх регіональні специфіки. Наведено результати дослідження історичних умов, політичних, економічних, соціальних, демографічних, культурних, конфесійних аспектів етнополітичної регіоналізації суспільного простору України. Проаналізовано тенденції сучасної етнополітичної динаміки українського соціуму і його регіональних сегментів та роль державного етнополітичного менеджменту в оптимізації етнонаціональних відносин і національно-громадянської консолідації поліетнічного, поліконфесійного та полікультурного населення країни.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф51(4УКР-4)

Шифр НБУВ: ВА745460 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Котигоренко В. С. 
Етнічний аспект політичних відносин в Україні: фактори конфліктогенності / В. С. Котигоренко // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. - 2010. - Вип. 28. - С. 289-293. - Бібліогр.: 3 назв. - укp.

Розглянуто деструктивні аспекти феномену етнічності в політиці. Продемонстровано їх загрози для соціальної стабільності українського суспільства та зпрогнозовано два основні сценарії подальшого розвитку етнічних відносин. Зроблено висновок, що мінімізація деструктивного характеру етнічних відносин потребує відповідальної політичної поведінки правлячого класу сучасної України.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф51(4УКР)

Шифр НБУВ: Ж69253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Котигоренко В. О. 
Конфліктогенні зони політичної системи України / В. О. Котигоренко // Сучас. укр. політика. Політики і політологи про неї. - 2009. - Вип. 17. - С. 15-19. - укp.

Викладено авторську версію конфліктогенних щодо політичної системи України чинників.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(4УКР)12

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72461 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Котигоренко В.  
Бути чи не бути етнічним конфліктам в Україні? / В. Котигоренко // Політ. менеджмент. - 2008. - № 5. - С. 85-103. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Розкрито потенційно етноконфліктогенні фактори суспільних відносин в Україні. Розглянуто роль держави і її правлячого класу в мінімізації загроз соціальній стабільності, пов'язаних з цими факторами.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф51(4УКР) + Ф088

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24488 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Котигоренко В.  
Соціальна адаптація кримськотатарських репатріантів: контекст політичних відносин / В. Котигоренко // Наук. зап. Ін-ту політ. і етнонац. дослідж. НАН України. - 2006. - Вип. 30, кн. 1. - С. 226-247. - Бібліогр.: 25 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф51(4УКР) + С5*328.934 + С5*425

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69635 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
12.

Котигоренко В.  
До питання про концептуальні засади етнонаціональної політики / В. Котигоренко // Політ. менеджмент. - 2006. - № 4. - С. 20-43. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Наведено проект Закону України "Про Основи державної етнонаціональної політики" та пояснення до нього. Матеріал запропоновано як основу для дискусії з проблематики етнонаціональних відносин в Україні з метою одержання напрацювань, які дозволять внести на розгляд парламенту якісний законопроект.


Ключ. слова: етнонаціональні відносини, державна політика
Індекс рубрикатора НБУВ: Ф088 + Ф51(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24488 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Котигоренко В. О. 
Етнічні протиріччя і конфлікти в сучасній Україні: політологічний концепт : Автореф. дис... д-ра політ. наук : 23.00.05 / В. О. Котигоренко; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. - К., 2005. - 39 c. - укp.

Наведено результати досліджень етнічних протиріч і конфліктів в Україні, природа, зміст та динаміка яких зумовлені спадщиною комуністичної системи, специфікою розвитку етнодемографічної та етносоціальної структури українского суспільства, особливостями вітчизняної економіки і політики, культури та суспільної свідомості й психології, геополітичних і цивілізаційних викликів сучасності, активізацією етнічних спільнот у демонструванні та обстоюванні своїх інтересів у процесі та після здобуття Україною незалежності. Обгрунтовано теоретико-методологічні засади даного дослідження, сформульовано рекомендації щодо шляхів і механізмів розв'язання етнічних протиріч, запобігання їх переростанню у відкриті конфлікти та врегулювання конфліктних ситуацій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф088 + Т3(4УКР)64-56

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА335115 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Котигоренко В. О. 
Кримськотатарські репатріанти: проблема соціальної адаптації : Моногр / В. О. Котигоренко; Ін-т політ. і етнонац. дослідж. НАН України. - К. : Світогляд, 2005. - 224 c. - укp.

Наведено результати досліджень проблеми соціальної адаптації кримських татар, які повернулися й повертаються на батьківщину з місць депортації. Обгрунтовано шляхи розв'язання даної проблеми на засадах відновлення та забезпечення громадянських прав репатріантів. Досліджено питання їх інтеграції в спільну для всього багатоетнічного населення України систему економічних, культурних, соціально-психологічних, політичних і правових відносин, а також адаптації цих відносин до появи й активної ролі в них громадян кримськотатарської національності.

Приведены результаты исследований проблемы социальной адаптации крымских татар, которые вернулись и возвращаются на родину из мест депортации. Рассмотрены пути разрешения данной проблемы на основе обеспечения гражданских прав репатриантов. Исследованы вопросы их интеграции в общую для всего многонационального населения Украины систему экономических, культурных, социально-психологических, политических и правовых отношений, а также адаптации этих отношений до появления и активной роли в них граждан крымскотатарской национальности.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф51(4УКР-6КРМ) + Т3(4УКР-6КРМ)64-56 + С5*328.934

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА672828 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Котигоренко В. О. 
Етнічні протиріччя і конфлікти в сучасній Україні: політологічний концепт : Моногр. / В. О. Котигоренко; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. дослідж. - К. : Світогляд, 2004. - 722 c. - Бібліогр.: с. 653-720. - укp.

Наведено результати дослідження етнічних протиріч і конфліктів в Україні. Розкрито правові засади реалізації етнонаціональних інтересів, наведено рекомендації щодо шляхів і механізмів розв'язання етнічних протиріч, запобігання їх переростання у відкриті конфлікти та врегулювання конфліктних ситуацій. Визначено чинники змін етнічної структури населення, а також суспільні статуси етнічних спільнот. Висвітлено проблему депортованих за національною ознакою.

Приведены результаты исследования этнических противоречий и конфликтов в Украине. Раскрыты правовые основы реализации этнонациональных интересов, приведены рекомендации о путях и механизмах решения этнических противоречий, предотвращении их перерастания в открытые конфликты и урегулировании конфликтных ситуаций. Определены факторы изменений этнической структуры населения, а также общественные статусы этнических общин. Освещена проблема депортированных по национальному признаку.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф51(4УКР)64 + Ф088

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА656690 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Котигоренко В.  
Тенденції в етнічній та етномовній динаміці населення України у 1959 - 2001 рр. (за матеріалами переписів) / В. Котигоренко // Людина і політика. - 2003. - № 2. - С. 12-24. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

За даними переписів 1959 - 2001 рр. проаналізовано основні тенденції в етнічній та етномовній динаміці населення України.


Ключ. слова: етнос, рідна мова, самоідентифікація громадян
Індекс рубрикатора НБУВ: Ф51(4УКР)6

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Котигоренко В.  
Національне питання у владних відносинах в СРСР після Сталіна / В. Котигоренко, М. Панчук // Наук. зап. Ін-ту політ. і етнонац. дослідж. - 2003. - Вип. 24. - С. 55-70. - Бібліогр.: 28 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф51(2)6

Шифр НБУВ: Ж69635 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
18.

Котигоренко В.  
Висвітлення у вітчизняній політологічній та історичній літературі сучасної кримськотатарської проблеми / В. Котигоренко, М. Панчук // Наук. зап. Ін-ту політ. і етнонац. дослідж. - 2003. - Вип. 23. - С. 180-202. - Бібліогр.: 93 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф51(4УКР-6КРМ) + Т3(4УКР-6КРМ)64-56

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69635 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
19.

Майборода О. М. 
Політична історія України. XX ст. : У 6 т. Т. 6. Від тоталітаризму до демократії (1945-2002) / О. М. Майборода, Ю. І. Шаповал, О. В. Гарань, В. О. Котигоренко, Ф. М. Рудич, В. П. Андрущенко, В. К. Баран, О. Д. Бойко, О. В. Гарань, О. П. Дергачов; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. дослідж. - К. : Генеза, 2003. - 696 c. - укp.

Висвітлено процес саморозпаду радянської системи від закінчення Другої світової війни у 1945 р. до початку 1990-х рр., а також першого десятиліття української незалежності. Проаналізовано історичну закономірність розпаду Радянського Союзу та краху всіх його елементів: комуністичної ідеології, однопартійної системи, єдиного народногосподарського комплексу, пролетарського інтернаціоналізму.

Освещен процесс самораспада советской системы от окончания Второй мировой войны в 1945 г. до начала 1990-х гг., а также первого десятилетия украинской независимости. Проанализирована историческая закономерность распада Советского Союза и крушения всех его элементов: коммунистической идеологии, однопартийной системы, "единого народнохозяйственного комплекса", "пролетарского интернационализма".


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф085 + Т3(4УКР)6

Рубрики:

Шифр НБУВ: В346883 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Котигоренко В.  
Формування сучасного українського законодавства у сфері етнонаціональних відносин: єдність і протилежності концептуальних засад / В. Котигоренко // Наук. зап. Ін-ту політ. і етнонац. дослідж. - 2003. - Вип. 22. - С. 64-111. - Бібліогр.: 92 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х809(4Укр)341 + Ф088

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69635 Пошук видання у каталогах НБУВ 


...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського