Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>I=Ж29103<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 995
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Семенюк Н. Є. 
Різноманіття і структура автотрофної ланки Кардашинського лиману і піщаного кар'єра Дніпровсько-Бузької естуарної системи / Н. Є. Семенюк, В. І. Щербак, І. М. Шерман, П. С. Кутіщев // Гідробіол. журн. - 2020. - 56, № 1. - С. 33-49. - Бібліогр.: 28 назв. - укp.

Розглянуто різноманіття і структуру автотрофної ланки (фітопланктон, вищі водяні рослини, фітоепіфітон) Кардашинського лиману і штучно створеного піщаного кар'єра у межах Дніпровсько-Бузької естуарної екосистеми і розподіл потоків енергії в них. У кожній з підсистем сформувався властивий їй комплекс екологічних чинників, що пов'язано з різницею у морфологічних характеристиках водойм, температурних, світлових, гідрохімічних умовах; наслідком впливу специфічного антропогенного чинника на підсистему кар'єра і гідротехнічних робіт; а також часом існування підсистем, що розглядаються, оскільки кар'єр - "молодша" підсистема, ніж лиман. Угруповання водоростей різних екологічних груп і вищих водних рослин характеризуються більш високим різноманіттям у лимані, ніж у кар$єрі. У розподілі потоків енергії в автотрофній ланці лиману домінують фітопланктон і вищі водяні рослини, а для піщаного кар'єра спостерігається домінування фітопланктону. Виходячи з концепції "альтернативних стабільних станів", Кардашинський лиман можна розглядати як модель "режиму прозорої води". Так, у підсистемі лиману фотична зона охоплює всю водну товщу, і тому спостерігається інтенсивний розвиток як фітопланктону, так і ВВР. Підсистема кар'єра є значно "молодшою", ніж підсистема лиману. Не виключено, що в майбутньому, по мірі старіння і обміління кар'єра і, відповідно, його заростання, частка ВВР і фітоепіфітону у формуванні потоків енергії може підвищуватись.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*822.29 + Е0*820*801.631.3:Е5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Зоріна-Сахарова К. Є. 
Макробезхребетні-вселенці в Кілійській дельті Дунаю / К. Є. Зоріна-Сахарова, А. В. Ляшенко // Гідробіол. журн. - 2020. - 56, № 1. - С. 50-66. - Бібліогр.: 98 назв. - укp.

За результатами власних багаторічних досліджень та чисельних літературних свідоцтв проведено аналіз сучасного складу чужорідних макробезхребетних Кілійської дельти Дунаю. Встановлено, що за сторічний період досліджень в Кілійській дельті зареєстровано 17 видів макробезхребетних чужорідних фауністичних комплексів, які розподілено на натуралізовані (11) та випадкові (6) види-вселенці. За зоогеографічною приналежністю ці види належать до п'яти фауністичних комплексів: сіно-індійського - 6 видів, борео-пацифічного - 5 видів, неарктичного - 4 види, індо-пацифічного та австралійського - по 1 виду. Кількість видів-вселенців в регіоні досліджень в XXI ст. збільшилась в 2,4 разу, в першу чергу, за рахунок представників термофільного сино-індійського фауністичного комплексу, що може бути наслідком кліматичних змін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621*80 + Е0*822.29

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Романенко В. Д. 
Особливості адаптації Gammaridae літоральної зони водосховищ до підвищення температури води / В. Д. Романенко, Ю. Г. Крот, Т. І. Леконцева, А. Б. Подругіна // Гідробіол. журн. - 2020. - 56, № 1. - С. 3-14. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*801.1-652.26 + Е621.155.232.371*80

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
4.

Клоченко П. Д. 
Фітопланктон водойм із різним ступенем антропогенного забруднення / П. Д. Клоченко, Т. Ф. Шевченко, Г. Г. Ліліцька, О. П. Білоус, І. М. Незбрицька, З. Н. Горбунова // Гідробіол. журн. - 2020. - 56, № 1. - С. 15-32. - Бібліогр.: 32 назв. - укp.

Наведено дані щодо розподілу фітопланктону в ставках дендрологічного парку "Олександрія", які значно відрізняються за вмістом у воді неорганічних сполук азоту і фосфору, а також хлоридів і органічних речовин. Встановлено, що видове багатство, таксономічна структура, видовий склад, комплекс домінуючих видів і кількісні показники розвитку фітопланктону в досліджених ставках суттєво відрізнялися. Максимальні значення чисельності на порядок, а біомаси - на два порядки перевищували їх мінімальні значення. Середня величина коефіцієнта флористичної спільності Серенсена складала 32 %. Неоднорідність розподілу фітопланктону в досліджених ставках зумовлена значними відмінностями в хімічному складі води, яка надходить у водойми із різних джерел, включаючи забруднені грунтові води і джерела з чистою водою з глибоких водоносних горизонтів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*827.51 + Е0*820*801.631.3:Е5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Шарапова Т. А. 
Інвазивний тропічний рачок Stenocypris sp. (Ostracoda) у перифітоні водойми-охолоджувача (Західний Сибір) / Т. А. Шарапова, А. Г. Герасимов, А. А. Герасимова // Гідробіол. журн. - 2020. - 56, № 1. - С. 67-74. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.155.15*85 + Е0*852.121.42

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
6.

Медведь В. О. 
Особливості накопичення білків, вуглеводів і ліпідів у клітинах зелених водоростей за різної освітленості і тривалості фотоперіоду / В. О. Медведь, З. Н. Горбунова, Т. В. Вітовецька // Гідробіол. журн. - 2020. - 56, № 1. - С. 105-114. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Наведено результати досліджень щодо впливу освітленості різної інтенсивності і тривалості фотоперіоду на нагромадження білків, вуглеводів і ліпідів у клітинах зелених водоростей (Selenastrum gracіle, Desmodesmus brasіlіensіs і Scenedesmus obtusus). Встановлено, що зазначені види Chlorophyta характеризуються індивідуальною реакцією на зміну досліджених параметрів світла за нагромадження у клітинах біологічно цінних сполук. Показано, що збільшення тривалості темнового періоду позитивно впливає на нагромадження білків і вуглеводів у клітинах досліджених видів зелених водоростей. Відносно ліпідів цю особливість відзначено тільки для Selenastrum gracіle і Scenedesmus obtusus.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е521.28*72

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Плігін Ю. В. 
Перша знахідка олігохети Branchiura sowerbyi Beddard, 1892 (род. Tubificidae) у Канівському водосховищі (р. Дніпро) / Ю. В. Плігін, Н. І. Железняк // Гідробіол. журн. - 2020. - 56, № 1. - С. 115-118. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Надано інформацію про першу знахідку олігохети Branchiura sowerbyi Beddard, 1892 - тропічного виду з род. Tubificidae - на акваторії Канівського водосховища (р. Дніпро) в липні 2019 р. із зазначенням географічних координат і характеристики біотопу. Наведено кількісні дані про розвиток популяції B. sowerbyi на дослідженій ділянці водосховища.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.144.3 Tub + Е0*822.222

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Протасов О. О. 
Оцінка екологічного потенціалу водних техноекосистем на основі компаративного підходу / О. О. Протасов, А. А. Силаєва, Т. М. Новосьолова, Й. І. Узунов // Гідробіол. журн. - 2020. - 56, № 1. - С. 75-93. - Бібліогр.: 30 назв. - укp.

Розглянуто деякі принципові питання санітарної і технічної гідробіології щодо оцінки екологічного та пов'язаного з ним технічного стану різною мірою антропозалежних і техногенних водних екосистем. висвітлено питання застосування комплексних методів оцінки екологічного потенціалу водних об'єктів і якості водного середовища на основі принципів компаративної (порівняльної) оцінки поточного стану з комплексом екологічно і технічно прийнятних умов (ЕТПУ). Запропоновано методику оцінки екологічного потенціалу водних техноекосистем, що була апробована на прикладі техноекосистеми АЕС.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*801.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Домбровський К. О. 
Структурна організація перифітону волокнистого носія "ВІЯ" при очищенні зливових вод від нафтопродуктів / К. О. Домбровський, О. Ф. Рильський, П. І. Гвоздяк // Гідробіол. журн. - 2020. - 56, № 1. - С. 94-104. - Бібліогр.: 31 назв. - укp.

Досліджено структурну організацію перифітону волокнистого носія "ВІЯ" за очищення зливових вод від нафтопродуктів в умовах очисної споруди моторобудівного заводу АТ "Мотор Січ", м. Запоріжжя. Розглянуто таксономічну і трофічну структуру та сезонні зміни чисельності і біомаси перифітону волокнистого носія у весняно-осінній період 2014 р.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*801.637 + Е0*827.512.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Шелюк Ю. С. 
Закономерности формирования первичной продукции речных экосистем (бассейны рек Припяти и Тетерева, Украина) / Ю. С. Шелюк // Гидробиол. журн.. - 2019. - 55, № 2. - С. 39-55. - Библиогр.: 28 назв. - рус.

Результаты проведенных исследований свидетельствуют о том, что притоки больших равнинных рек Припяти и Тетерева существенно отличаются по интенсивности первичной продукции, которая определяется биомассой фитопланктона, содержанием общего азота и фосфора фосфатов, а также влиянием таких абиотических факторов, как солнечная радиация, температура воды. Установлена прямая достоверная связь между интенсивностью фотосинтеза и прозрачностью и содержанием растворенного в воде кислорода, а обратная - с цветностью. Это свидетельствует о том, что продукционные процессы в водотоках бассейнов Припяти и Тетерева влияют на условия среды, изменяя световой и газовый режимы рек. Автотрофная направленность функционирования большинства исследованных речных экосистем объясняется преобладанием мелководных зон, являющихся полностью эвфотическими, в отличие от пелагиали глубоких рек, больших водохранилищ и крупных озер. Представлена оценка сукцессионного состояния речных экосистем по соотношению первичной продукции и деструкции органического вещества.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*822.219(45УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Крахмальный А. Ф. 
Chimonodinium lomnickii (Wolosz.) Craveiro et al. (Dinoflagellata) - возбудитель зимнего "цветения" Одесского залива / А. Ф. Крахмальный, Г. В. Теренько // Гидробиол. журн.. - 2019. - 55, № 2. - С. 56-64. - Библиогр.: 25 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*803.211

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
12.

Медовник Д. В. 
Еколого-фізіологічні особливості аборигенного та інвазивного видів риб у малих річках за різного ступеня урбанізації / Д. В. Медовник // Гидробиол. журн.. - 2019. - 55, № 2. - С. 65-76. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Досліджено еколого-популяційні і морфофізіологічні особливості адаптації аборигенного виду риб - пічкура звичайного (Gobio gobio (L.), 1758) і інвазивного - карася китайського (Carassius auratus (L.), 1758), у малих річках урбанізованих територій. З'ясовано, що типовий для малих річок аборигенний короткоцикловий реофіл пічкур не зазнав істотних змін еколого-фізіологічних характеристик, у той час як інвазивний середньоцикловий лімнофіл карась китайський у досліджуваних водотоках був представлений короткоцикловою тугорослою формою. Встановлено значний адаптивний потенціал цих видів риб до порушень гідрологічного режиму на ізольованих гідроспорудами ділянках малих річок.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.33*85 + Е0*852.121.42

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Афанасьев С. А. 
Структура доминирования-разнообразия сообществ донных макробеспозвоночных в реках Карпат / С. А. Афанасьев, Е. Н. Летицкая // Гидробиол. журн.. - 2019. - 55, № 2. - С. 3-17. - Библиогр.: 15 назв. - рус.

Представлены результаты исследований структуры сообществ макробеспозвоночных горных рек Карпат. Установлено, что в реках разного типа формируются отличные друг от друга сообщества макробеспозвоночных. В градиенте высота-размер реки кривые доминирования-разнообразия закономерно меняются. Для больших рек на предгорье характерны кривые, близкие к распределению "перехвата ниш" Мотомуры, для малых рек на высокогорье более характерны кривые, которые условно можно отнести к форме, отвечающей гипотезе Престона, а для остальных рек форма кривых доминирования-разнообразия соответствуют кривым консортивного типа.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*822.219(45УКР,3) + Е621*80

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Говорин И. А. 
Вариации численности, размерно-массовой и фенотипической структуры донных поселений мидий Mytilus galloprovincialis в прибрежных районах северо-западной части Чёрного моря в зимний период / И. А. Говорин // Гидробиол. журн.. - 2019. - 55, № 2. - С. 18-26. - Библиогр.: 11 назв. - рус.

Приведены результаты изучения численности, размерно-массовой и фенотипической структуры донных поселений мидий Mytilus galloprovincialis (Lamarck, 1819) в трёх прибрежных акваториях северо-западной части Чёрного моря (район м. Аджияск, устье Григорьевского лимана, одесское побережье в районе биостанции Одесского национального университета) летом 2016 г. и в период с осени по весну (октябрь - апрель) 2016 - 2017 гг. Показано, что в зимний период года в основном варьирует численность моллюсков в поселении и их биомасса, которая может быть обусловлена как снижением численности особей, так и индивидуальной массы самих животных. Фенотипическая структура поселений и размерный состав моллюсков могут оставаться практически неизменными с октября по апрель (район м. Аджияск) либо претерпевать незначительные изменения. Доля массы сырого мягкого тела и его сухого остатка в общей массе моллюска в зимний период существенно не менялась во всех трёх исследованных районах, что может свидетельствовать о приблизительно одинаковых трофических условиях и упитанности животных. Вместе с тем, именно в районе м. Аджияск у мидий отмечалась самая низкая масса створок, что может быть следствием слабой минерализации прибрежных морских вод, находящихся в зоне опресняющего влияния стока рек Южный Буг и Днепр, и характеризующихся пониженной солёностью.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.166.21*80 + Е0*822.19(922.8)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Клоченко П. Д. 
Фитоэпифитон как биоиндикатор состояния верхнекаскадных днепрoвских водохранилищ / П. Д. Клоченко, Т. Ф. Шевченко // Гидробиол. журн.. - 2019. - 55, № 2. - С. 27-38. - Библиогр.: 37 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*822.222 + Е0820*801.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
16.

Протасов А. А. 
Cостав и структура зооперифитона на экспериментальных субстратах в Каневском водохранилище: многолетний аспект / А. А. Протасов, И. А. Морозовская, Н. Н. Ласковенко, С. П. Рогальский // Гидробиол. журн.. - 2019. - 55, № 3. - С. 3-19. - Библиогр.: 20 назв. - рус.

Рассмотрены результаты многолетних исследований зооперифитона на экспериментальных субстратах. В данном сообщении приведены материалы анализа сообществ, сформировавшихся при длительной экспозиции (от пяти месяцев до полутора лет) в одном из заливов Каневского водохранилища на р. Днепр ниже по течению от г. Киева. Установлено, что при длительной экспозиции формируются сообщества с доминированием Dreissena polymorpha Pallas, в которых заметную роль может играть мшанка Plumatella fungosa Pallas. Проведено сравнение с фоновыми (на антропогенных субстратах) сообществами зооперифитона. Рассмотрены причины изменений в структуре сообществ перифитона за последние десятилетия.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*801.637

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Щербак В. И. 
Зимнее подледное "цветение" Aphanizomenon gracile Lemmermann / В. И. Щербак, Н. Е. Семенюк, М. И. Линчук // Гидробиол. журн.. - 2019. - 55, № 3. - С. 20-36. - Библиогр.: 22 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*803.211

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
18.

Шевелева Н. Г. 
Зоопланктон внутренних водоемов о-ва Ольхон (оз. Байкал): таксономический состав, количественные характеристики / Н. Г. Шевелева, О. Г. Пенькова, И. Т. Евстафьева, Н. В. Макаркина, Н. И. Шабурова // Гидробиол. журн.. - 2019. - 55, № 3. - С. 37-45. - Библиогр.: 19 назв. - рус.

Представлены материалы сезонной динамики зоопланктона пяти внутренних водоемов о-ва Ольхон, два их которых изучены впервые. Пресноводное оз. Нур исследовано в многолетней динамике. Приведены данные общей численности, биомассы планктонной фауны по сезонам, соотношение таксономических групп и доминантных видов. Наибольшее разнообразие и количество зоопланктона отмечено в глубоководных и больших по размеру пресноводных озерах Нур и Ханхойское. Озера Шара-Нур, Хужирное и Узуры в настоящее время прекратили свое существование. Полученные данные по видовому составу, структуре и количеству зоопланктона в этих озерах можно считать уникальными.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*801.631.3:Е6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Горбатюк Л. О. 
Нафтове забруднення води і донних відкладів Канівського водосховища під впливом мегаполісу / Л. О. Горбатюк, О. О. Пасічна, М. О. Платонов, С. П. Бурмістренко, Дж. Н. Бхакта // Гидробиол. журн.. - 2019. - 55, № 2. - С. 77-83. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Екосистема Канівського водосховища зазнає постійно зростаючого антропогенного впливу потужного мегаполісу - м. Київ. За таких умов її стан і функціонування суттєво залежить від процесів надходження і трансформації токсикантів різної хімічної природи, серед яких нафта і нафтопродукти є одними з найбільш небезпечних. Дослідження нафтового забруднення води та донних відкладів київської ділянки Канівського водосховища показали наявність чисельних локальних зон забруднення і джерел надходження нафтових вуглеводнів в екосистему водосховища. Встановлено, що ступінь забруднення води і донних відкладів в багатьох місцях в декілька разів перевищував ГДК. На сьогоднішній день головним джерелом надходження нафтопродуктів є стічні води і поверхневий стік з техногенно забруднених територій м. Київ. Окрім негативних біологічних наслідків для гідробіонтів різних трофічних рівнів, це становить загрозу для збалансованого функціонування екосистеми в цілому.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*822.222 + Е0*827.512.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Кузьменко М. И. 
Радиорезистентность, радиоадаптация, сокращение продолжительности жизни и факторы, модифицирующие реакции водных биосистем на хроническое ионизирующее облучение / М. И. Кузьменко // Гидробиол. журн.. - 2019. - 55, № 2. - С. 84-100. - Библиогр.: 21 назв. - рус.

Изложен анализ реакций радиорезистентности, радиоадаптации и радиационно индуцированного преждевременного старения и сокращения продолжительности жизни водных биосистем в условиях хронического ионизирующего облучения и воздействия модифицирующих факторов. Разнообразные реакции биосистем на облучение, в конечном счете, проявляются в противоположно направленных и взаимосвязанных процессах поражения - восстановления. Пострадиационное восстановление биотических компонентов разных иерархических уровней осуществляется на основе их многоуровневой структурно-функциональной организации и механизмов адаптивных реакций.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*801.1-652.15

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29103 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського