Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (9)Автореферати дисертацій (45)Книжкові видання та компакт-диски (142)Журнали та продовжувані видання (8)
Пошуковий запит: (<.>K=ВОДОВІДВЕДЕННЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 395
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Гідротехнічні водозабірні споруди : навч. посіб. для студентів галузі знань 19 "Архітектура та будівництво" спец. 194 "Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології" та 192 "Будівництво та цивільна інженерія" освіт.-проф. програми "Гідротехнічне будівництво" та "Водопостачання та водовідведення" / С. В. Величко, О. В. Дупляк, А. М. Рокочинський, Л. Р. Волк; Київський національний університет будівництва і архітектури. - Київ : КНУБА, 2023. - 256 c. - Бібліогр.: с. 251-256 - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Н774 я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА862867 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
2.

Хільчевський В. К. 
Гідроекологічні аспекти водопостачання та водовідведення : навч. посіб. / В. К. Хільчевський, М. Р. Забокрицька, В. Ю. Стельмах; Волинський національний університет імені Лесі Українки. - Київ : ДІА, 2023. - 227 c. - Бібліогр.: с. 223-227 - укp.

Висвітлено роль компонентів хімічного складу води у процесах життєдіяльності людини. Охарактеризовано проблеми водних ресурсів і водокористування у світі та в Україні. Розглянуто питання цілей сталого розвитку (ЦСР-6 "Чиста вода і належна санітарія"). Висвітлено основні технологічні аспекти систем водопостачання та водовідведення з певною їх ілюстрацією на прикладі міст Києва і Луцька. Доведено роль компонентів хімічного складу води у життєдіяльності людини. Охарактеризовано традиційні й альтернативні джерела водних ресурсів. Досліджено технологічні аспекти водопостачання та водовідведення. Розглянуто санітарно-показові організми води та контроль за їх вмістом. Проаналізовано основні технологічні процеси очищення води. Увагу приділено біохімічним процесам на очисних спорудах стічних вод. Розкрито положення охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами. Охарактеризовано водопостачання та водовідведення в деяких містах України (Київ, Луцьк). Оцінювання якості води водних об'єктів для різних цілей.


Індекс рубрикатора НБУВ: Н761 я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС70958 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Будівництво   
3.

Гребінь В. В. 
Навчальний посібник з гідроекологічних аспектів водопостачання та водовідведення - спільний проєкт двох університетів (2023 р.) / В. В. Гребінь // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. - 2023. - № 4. - С. 79-86. - Бібліогр.: 22 назв. - укp.

Представлено та проаналізовано навчальний посібник "Гідроекологічні аспекти водопостачання та водовідведення", виданий у 2023 р. В. К. Хільчевським (Київський національний університет імені Тараса Шевченка), М. Р. Забокрицькою та В. Ю. Стельмах (Волинський національний університет імені Лесі Українки). У навчальному посібнику висвітлено роль компонентів хімічного складу води у процесах життєдіяльності людини, охарактеризовано проблеми водних ресурсів і водокористування у світі та в Україні, питання цілей сталого розвитку (ЦСР-6 "Чиста вода і належна санітарія"), висвітлено основні технологічні аспекти систем водопостачання та водовідведення з певною їх ілюстрацією на прикладі міст Києва і Луцька. Навчальний посібник призначено для студентів, які навчаються за освітніми програмами "Гідрологія" та "Управління та екологія водних ресурсів" спеціальності 103 "Науки про Землю". Він може бути корисним й для студентів інших освітніх програм спеціальностей 103 "Науки про Землю" та 106 "Географія", в яких вивчають питання водних ресурсів, водопостачання та водовідведення.



Шифр НБУВ: Ж70590 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

II Міжнародна науково-технічна конференція "Якість води: біомедичні, технологічні, агропромислові і екологічні аспекти" : зб. матеріалів, 24-25 трав. 2023 р. / Тернопільський національний технічний університет імені Івана Пулюя, Тернопільський національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського, Інститут медицини праці імені Ю. І. Кундієва, Інститут молекулярного водню, Європейська академія досліджень молекулярного водню в біомедицині, Вармінсько-Мазурський університет, Японська асоціація медичних і біологічних досліджень молекулярного водню, Словацький аграрний університет, Національний університет водного господарства та природокористування, Національний університет "Львівська політехніка", Польська академія здоров’я. - Тернопіль : Паляниця В. А., 2023. - 108 c. - укp. - англ.

Розглянуто сучасні технології аналізу води, водопідготовки, водоочищення, водопостачання та водовідведення. Вивчено можливості використання морденіту для очищення питної води від важких металів. Охарактеризовано пасивні й активні антивірусні поверхні для очищення питної води. Наведено результати впровадження технології комбінованого знезараження питної води діоксидом хлору та гіпохлоритом натрію. Розкрито питання виробництва жировмісних продуктів підвищеної антиоксидантної стійкості. Охарактеризовано способи підвищення хліба до зберігання. Обгрунтовано перспективність збагачення кисломолочних напоїв селерою. Увагу приділено перспективності використання бактеріофагів для забезпечення мікробіологічної стійкості харчових продуктів. Розкрито вплив води на якість напоїв. Висвітлено перспективи використання суспензії з наночастинок срібла для створення протимікробних і противірусних медичних масок.


Індекс рубрикатора НБУВ: Н761 я431(0)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА869249 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Науково-практичні аспекти водопостачання та водовідведення в об'єднаних територіальних громадах : монографія / С. О. Куницький, В. М. Волков, О. П. Галкіна, Н. В. Іванчук, С. В. Шатний, Н. В. Давиденко, М. О. Куницький; Національний університет водного господарства та природокористування. - Луцьк : Вежа-Друк, 2022. - 363 c. - Бібліогр.: с. 345-363 - укp.

Висвітлено проблеми підготовки природніх вод, їх постачання споживачам та очищення стічних вод об’єднаних територіальних громад. Розглянуто методи водопідготовки, технологічні схеми та системи водопостачання, основні споруди на них; запропоновано оборотні схеми водопостачання промислових підприємств та обробки їх осадів, методи вдосконалення роботи очисних споруд шляхом застосування раціональних технічних рішень й обладнання. Наведено наукові та практичні результати досліджень підготовки природніх вод та очищення стічних вод, вдосконалено технологічні схеми водопостачання підприємств та особливості експлуатації споруд в сільській місцевості.


Індекс рубрикатора НБУВ: Н761.1 + Н761.2 + Х819(4УКР)011.201

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА862044 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
6.

Дуб А. Р. 
Індустріальні парки як інструмент формування регіональних полюсів зростання / А. Р. Дуб // Бізнес Інформ. - 2022. - № 7. - С. 79-85. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Економічне відновлення України в повоєнний період має будуватися на основі регіональних полюсів зростання, якими повинні стати територіальні громади. Одним із інструментів, який здатний сприяти перетворенню територіальних громад на регіональні полюси зростання, можуть стати індустріальні парки. Мета роботи - виявити проблеми, які перешкоджають територіальним громадам із наявними індустріальними парками перетворитись на регіональні полюси зростання, та пошук шляхів їх вирішення. Простежено зміщення акцентів у державній регіональній політиці щодо формування центрів економічного зростання на період повоєнного відновлення з агломерацій і міст на територіальні громади, які повинні стати регіональними полюсами зростання. Розкрито теоретичну основу формування регіональних полюсів зростання. Сконцентровано увагу на індустріальних парках як інструменті, який може сприяти перетворенню територіальних громад на регіональні полюси зростання. Охарактеризовано напрями державного сприяння розвитку та функціонуванню індустріальних парків. Наведено переваги повноцінного функціонування індустріального парку для територіальної громади. Проведено аналіз розташування та функціонування індустріальних парків в Україні з огляду на воєнну агресію з боку РФ. Виявлено проблеми, які гальмували розвиток і функціонування індустріальних парків упродовж останніх 7 років. Критично оцінено індустріальні парки як інструмент перетворення територіальних громад на регіональні полюси зростання в коротко- та середньостроковій перспективі. Вказано на необхідності концентрації зусиль органів державної влади та місцевого самоврядування на формуванні на території індустріальних парків умов для функціонування промислових підприємств (забезпечення електрифікації, водопостачання та водовідведення, газифікації, під'їзних доріг, сприянні будівництву необхідних виробничих будівель тощо), а також надання бізнесу державних безпекових гарантій.


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР)630

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Науки про Землю   
7.

Наконечна Ю. О. 
Сучасні морфологічні та гідроекологічні характеристики р. Березань / Ю. О. Наконечна // Агроекол. журн. - 2022. - № 4. - С. 16-26. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225,8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23660 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія: Будівництво   
8.

Кізєєв М. 
Визначення температурного режиму стічних вод у каналізаційних мережах за допомогою програми "TEMPEST" з метою рекуперації теплової енергії / М. Кізєєв, М. Куницький // Техн. науки та технології. - 2022. - № 2. - С. 146-161. - Бібліогр.: 27 назв. - укp.

Розглянуто стічні води систем водовідведення як джерело теплової енергії для потреб гарячого водопостачання. Кількість теплової енергії в стічних водах залежить насамперед від їх витрати і температури. Застосовано програму "TEMPEST" для аналізу й моделювання процесів тепломасопередачі в стічних водах каналізаційних мереж. Проаналізовані математичні моделі температурного режимустічних вод. На основі програми "TEMPEST" проведено моделювання температурного режиму стічних вод та розрахунки потенційної кількості теплової енергії, яку можна вилучити з стічних вод на різних ділянках внутрішньодворової мережі каналізації за допомогою теплових насосних установок.



Шифр НБУВ: Ж101341 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Гірнича справа   
9.

Sinchuk I. 
Modelling basic parameters to control a local power complex of water drainage facilities at iron ore mines = Моделювання базових параметрів для управління локальним електроенергетичним комплексом водовідведення залізорудних шахт / I. Sinchuk, Т. Веridzе, V. Fedotov, V. Baranovskyi, K. Budnikov, I. Peresunko // Електромех. і енергозберігаючі системи. - 2022. - № 1. - С. 33-38. - Бібліогр.: 19 назв. - англ.

Водовідливні процеси мають значний вплив на загальні витрати щодо добутку залізної руди. Математичне моделювання дозволяє проаналізувати процеси водовідливу та прийняти відповідні управлінські рішення. Мета роботи - розробка математичної моделі водовідливу як стохастичного процесу з метою оцінювання енергоефективності. Досліджені загальні методологічні підходи щодо формування моделей, в яких пов'язані як показники споживання електричної енергії водовідливними комплексами, так і відповідні вартісні показники. Методи поєднання стохастичного моделювання із застосуванням сучасних цифрових методів моделювання. Використано принципи побудови нечітких регуляторів, а також алгоритми їх роботи в умовах багатоканального управління. Синтезована модель дозволила визначити такі стохастичні характеристики процесу водовідливу як середні і дисперсії потужності енергозатрат на водовідлив, обсягів накопичення води на підземному горизонті шахти і енергозатрати на водовідлив із заданої глибини підземного горизонту шахти за визначений час. Доведено, якщо ординати швидкості накопичення води на підземному горизонті шахти мають нормальний закон розподілу, тобто відома щільність її розподілу, то нормальний закон розподілу мають і здобуті по моделі потужності енергозатрат на водовідлив, обсягів накопичення води на підземному горизонті шахти і енергозатрат на водовідлив із заданої глибини підземного горизонту шахти за визначений час. Побудована математична модель щодо швидкості накопичення води на підземному горизонті шахти "Тернівська". Отримані результати дозволяють характеризувати водовідлив не тільки по середнім величинам, але й по дисперсіям, тобто по їх розкиду. В разі, якщо відомо, що ординати швидкості накопичення води на підземному горизонті шахти мають нормальний закон розподілу, то можливо повністю характеризувати водовідлив як стохастичний процес. Проведення аналізу отриманих моделей дозволяють бути підгрунтям при прийнятті ефективних управлінських рішень щодо розв'язання питаннь оптимізації енергоспоживання на конкретних залізорудних підприємствах.


Індекс рубрикатора НБУВ: И17,3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100119 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Гідравліка: практичний курс із застосуванням MATHCAD : підручник / А. М. Онищенко, І. В. Башкевич, М.В. Гаркуша, М. Н. Цивін, С. В. Кожарін; Національний транспортний університет. - Київ : Людмила, 2022. - 263 c. - Бібліогр. в кінці гл., с. 254-256 - укp.

Розглянуто основи курсу гідравліки для студентів навчальних закладів вищої освіти, які навчаються за спеціальностями "Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології" й "Будівництво та цивільна інженерія" та ін. Презентовано інноваційний методологічний підхід до вивчення курсу "Гідравліка", заснований на сучасному підході до вирішення основних прикладних завдань гідравліки. Вміщено значну кількість прикладів гідравлічних розрахунків (безнапірних труб систем водовідведення, спряження б’єфів, гасителів енергії водного потоку, перепадів, швидкотоків, малих мостів, дорожніх труб та ін.), які реалізуються комп’ютерними програмами макромовою Mathcad. Розглянуто різновид сил гідростатичного тиску, що діє на плоску фігуру будь-якої форми, зокрема, положення центру надлишкового тиску, основні випадки тиску на плоскі фігури, епюри тиску, силу гідростатичного тиску, що діє на циліндричні поверхні. Окреслено проектну та експлуатаційну діяльність систем гідротехніки, меліорації та дорожнього водовідведення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж123 я73-1

Шифр НБУВ: ВА856174 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Науки про Землю   
11.

Хільчевський В. К. 
Значення річок Дніпра і Десни у водопостачанні Києва - до 150-річчя київського централізованого водопроводу (1872 - 2022 роки) / В. К. Хільчевський // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. - 2022. - № 2. - С. 6-21. - Бібліогр.: 37 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225 + Н761.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70590 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
12.

Інженерні системи водопостачання та водовідведення населених пунктів та підприємств : навч. посіб. для студентів спец. 101 "Екологія", 183 "Технології захисту навколишнього середовища", 263 "Цивільна безпека" / М. А. Цейтлін, В. Ф. Райко, О. В. Шестопалов, Т. Б. Новожилова, Д. І. Нечипоренко; Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут". - Харків : Панов А. М., 2022. - 117 c. - Бібліогр.: с. 114-116 - укp.

Розглянуто технології, апаратурне оформлення та інженерні рішення, що застосовуються у системах водопостачання та водовідведення населених пунктів та підприємств. Детально розглянуто всі теми відповідної навчальної дисципліни, а також висвітлено ряд додаткових питань та напрямів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Н761.1 я73-1 + Н761.2 я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА860213 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Лудин А. М. 
Компонування технологічного обладнання : навч. посіб. для студентів спец. 161 "Хімічні технології та інженерія" та 181 "Харчові технології" стаціонар. та заоч. форм навчання / А. М. Лудин; Національний університет "Львівська політехніка". - Львів : Левада, 2022. - 149 c. - Бібліогр.: с. 5 - укp.

З'ясовано, що усі підприємства технологічних галузей народного господарства, які включають нафтохімічну та хімічну, харчову та бродильну промисловості, характеризуються великою насиченістю технологічного обладнання, що встановлюється на відкритих майданчиках, на металевих висотних етажерках, а також на різних позначках усередині виробничих корпусів. Виробничі цехи таких підприємств відрізняються протяжністю технологічних трубопроводів та складністю апаратури, які експлуатуються в різноманітних умовах, перебувають під дією значних тисків і температур, піддаються корозії. Зазначено необхідність проводити інтенсифікацію виробничих процесів на основі впровадження нових досягнень науки й техніки. Констатовано, що будівництво нових та реконструкцію діючих виробництв здійснюють на основі затвердженої проектної документації, що складається із текстових та графічних матеріалів, специфікацій на замовлення обладнання та кошторисних документів. Зауважено, що важливе місце в підготовці такої документації займає об'ємно-планувальне вирішення виробництва, під час якого готують компонувальні креслення технологічного обладнання, монтажно-складальні креслення трубопроводів та арматури, специфікації на замовлення різноманітних деталей та ін. Розглянуто підбір основного технологічного обладнання, насосного обладнання, розробку технологічної схеми виробництва, експлуатацію обладнання та вибір конструктивного матеріалу. Окреслено склад трубопровідних систем, трубопровідну арматуру та монтаж й експлуатацію трубопроводів. Охарактеризовано промислові споруди, цехове підйомно-транспортне обладнання, загальні відомості про промислові споруди. Увагу приділено проектуванню санітарної техніки: систем опалення, вентиляції, водовідведення та каналізації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л11-5-02 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА858081 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Бригада О. В. 
Шляхи запобігання надзвичайним ситуаціям на бетонних спорудах водовідведення : монографія / О. В. Бригада; Національний університет цивільного захисту України. - Харків : Бровін О. В., 2022. - 130, [1] c. - Бібліогр.: с. 116-130 - укp.

Присвячено вирішенню однієї з найактуальніших проблем - запобігання великомасштабним аваріям на бетонних і залізобетонних мережах водовідведення та забрудненню природних середовищ токсичними сполуками. Проведено аналіз надзвичайних ситуацій під час експлуатації мереж водовідведення, наведено методи діагностики їх стану, контролю складу атмосфери підсклепінного простору каналізаційних трубопроводів. Охарактеризовано особливості приладу - корозиметра бетону - для оперативного неруйнуючого контролю стану бетонних трубопроводів водовідведення, експериментально визначено основні коефіцієнти для розрахунку глибини та швидкості корозії бетону. Проведено обстеження ділянок каналізаційних мереж Харкова, кількісно визначено концентрацію сірководню в атмосфері підсклепінного простору двома методами. Визначено ефективність захисних покриттів різного складу в захисті бетону від біогенної сірчанокислотної агресії. Проаналізовано основні причини нещасних випадків на спорудах водовідведення під час ремонтно-відновлювальних робіт.


Індекс рубрикатора НБУВ: Н761.201-082

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА863225 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Проєктування та будівництво аеродромних комплексів : монографія / Г. М. Агєєва, Л. Г. Гуртіна, О. М. Дубик, В. В. Карпов, К. В. Краюшкіна, О. С. Кушнір, О. І. Лапенко, М. В. Павленко, О. В. Родченко, С. М. Скребнєва, О. В. Скрипченко, О. В. Степанчук, С. Ю. Тімкіна, Т. Ю. Химерик, Л. М. Черевко; ред.: В. В. Карпов; Національний авіаційний університет. - Херсон : Олді плюс, 2022. - 335 c. - Бібліогр.: с. 323-335 - укp.

Викладено теоретичні та практичні основи проектування, будівництва аеродромних комплексів, а також науково-технічного супроводу цих робіт. Наведено приклади складних науково-технічних задач розвитку аеродромів Києва, Одеси та Вінниці, вирішених науково-педагогічним персоналом факультету архітектури, будівництва та дизайну Національного авіаційного університету. Висвітлено інженерні вишукування для будівництва аеродромів, вимоги до приаеродромної території, елементи та розміри приаеродромної території, просторово-планувальну організацію земель аеропорту та аеродрому тощо. Описано вплив перспективи розвитку та характеристик нових повітряних суден на планування аеродромів, надано перелік обов’язкових креслень проекту планування аеродрому. Розкрито особливості проектування аеродромних покриттів та основ у складних інженерно-геологічних умовах, окреслено розрахунок армування ґрунтової основи аеродромних покриттів геоґратками, розрахунок двошарових жорстких аеродромних покриттів, підходи до вдосконалення методів розрахунку та проектування жорстких аеродромних покриттів, водовідведення та дренаж аеродромів тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: О513-02 + О513-06

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА864229 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Babych Yu. 
The research of levels of description of modern critical application systems = Дослідження рівнів опису сучасних систем критичного застосування / Yu. Babych, M. Babych, A. Pavlyshko, A. Mamedova // Пр. Одес. політехн. ун-ту. - 2022. - Вип. 2. - С. 110-115. - Бібліогр.: 12 назв. - англ.

На сучасному етапі економічного та технічного розвитку, однією з найбільш важливих проблем є підтримка надійності та відмовостійкості систем критичного застосування, які використовуються в управлінні атомними електростанціями, повітряними, залізничними та автотранспортними перевезеннями, технологічними агрегатами в металургії, нафтогазовій промисловості та ін. Загальну тенденцію розвитку систем критичного застосування характеризують такі фактори: зростання ступеня складності об'єктів управління, розширення складу та рівня складності розв'язуваних функціональних завдань, скорочення часу на прийняття рішення, зростання ціни помилок і ймовірності виникнення масштабних аварійно-небезпечних ситуацій (АНС). Основними причинами ескалації виникнення АНС - є відмови в системах критичного застосування. Розглянуто поняття системи критичного застосування; досліджено питання рівнів опису систем критичного застосування; розглянуто питання взаємозалежних підсистем на основі концепції потенціалу та інформаційних технологій підтримки надійності та відмовостійкості систем критичного застосування. Для таких систем (системи електроживлення та енергопостачання, водопостачання та водовідведення і т.ін.), актуальною проблемою є забезпечення об'єктивності, достовірності та адекватності прогнозування та попередження аварійно-небезпечних і можливих каскадних ефектів, які можуть призвести до техногенних аварій і катастроф. Це може суттєво вплинути на функціонування, стійкість і живучість систем критичного застосування, еколого-техногенну безпеку прилеглих територій і безпеку життєдіяльності населення України. У разі ураження системи критичного застосування, які можуть бути раптовими та інтенсивними, це призведе до надзвичайної ситуації техногенного характеру.



Шифр НБУВ: Ж69121 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Екологічний паспорт підприємства : навч. посіб. [для студентів за спец. "Екологія та охорона навколишнього середовища"] / П. Г. Кирієнко, О. В. Бетін, К. П. Мсаллам, Д. М. Макаренко, Л. П. Пушкарьова; Національний аерокосмічний університет імені М. Є. Жуковського "Харківський авіаційний інститут". - Харків : ХАІ, 2022. - 127 c. - Бібліогр.: с. 125 - укp.

Розглянуто основні вимоги до структури, правових норм, оформлення і змісту екологічного паспорта промислового підприємства для визначення впливу підприємства на навколишнє середовище і дотримання природоохоронного законодавства. Найбільш негативного впливу навколишнє середовище зазнає від промисловості. Для запобігання негативному впливу на природу необхідно дотримуватись природоохоронного законодавства. Однією з таких форм є складання екологічного паспорта промислового підприємства. Складання екологічного паспорта промислового підприємства потребує знань з багатьох галузей. Для підприємства - це правові форми екологічних взаємовідносин самого підприємства і навколишнього середовища, технології виробництва і довідки про продукцію, балансову схему матеріальних потоків, характеристику сировини, матеріальні та енергетичні потоки, характеристику викидів в атмосферу, характеристику водоспоживання та водовідведення, характеристику відходів, довідку про транспорт підприємства, рекультивацію забруднених земель, інвентаризацію викидів забруднювальних речовин. Розглянуто способи і технології очищення викидів в атмосферу, використання водних ресурсів, очищення забруднених вод. Складання екологічного паспорта промислового підприємства - це екологічний захист навколишнього середовища від техногенного впливу промисловості.


Індекс рубрикатора НБУВ: У530.1-28 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА867442 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Кравчук А. М. 
Гідравліка напірних перфорованих трубопроводів очисних споруд систем водопостачання та водовідведення : монографія / А. М. Кравчук, Д. О. Чернишев, О. А. Кравчук; Київський національний університет будівництва і архітектури. - Київ : КНУБА, 2021. - 203 c. - Бібліогр.: с. 171-187 - укp.

Розглянуто диференційні рівняння, які описують рух рідини зі змінною витратою в напірних розподільних і збірних трубопроводах. Запропоновано інженерні методики розрахунку параметрів цих систем. Подано результати експериментальних досліджень гідравлічних характеристик таких труб.


Індекс рубрикатора НБУВ: Н761.106-022.82 + Н761.201-022.82

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА854069 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Сибірна Р. 
Законодавче регулювання санітарно-гігієнічних вимог до водопостачання у контексті благоустрою населених місць / Р. Сибірна, А. Сибірний, О. Зарічна // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". Сер. Юрид. науки. - 2021. - 8, № 1. - С. 138-144. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Забезпечення сприятливих умов життєдіяльності населення й охорона громадського здоров'я безпосередньо пов'язані з комплексним розробленням архітектурно-планувальних, інженерно-будівельних та еколого-гігієнічних заходів і здійсненням державного санітарного нагляду за плануванням, забудовою та благоустроєм міських і сільських поселень. Відповідно, проєктування населених місць повинно спиратися на закони України та регіональні програми щодо розв'язку найважливіших соціальних, архітектурних, економічних, екологічних і гігієнічних проблем. На сьогоднішньому етапі в детальних планах сільських поселень необхідно передбачати ділянки, на яких потенційно можуть бути розміщені водозабірні свердловини, насосні станції, очисні споруди. В іншому випадку при виготовленні проєктної документації часто виникає проблема з недотриманням санітарних зон споруд, будівництва в стиснених умовах. Поліпшення якості водопостачання у контексті благоустрою місць проживання населення є серйозною гігієнічною проблемою, яка вимагає врегулювання на законодавчому рівні. У зв'язку з цим, до участі у проєктних розробках нових і реконструкції існуючих населених місць треба одночасно з архітекторами, економістами, екологами та іншими спеціалістами широко залучати фахівців юридичного профілю. З метою підвищення вагомості правових чинників щодо регулювання санітарно-гігієнічних вимог до водопостачання населених місць потрібно практикувати активну співпрацю державних структур, органів місцевого самоврядування та громадських організацій із правоохоронними органами та Національною поліцією України, що забезпечить ефективне здійснення правоохоронної діяльності у цьому напрямку роботи. Для гарантії екологічно безпечного середовища проживання необхідно вдосконалити в цьому аспекті законодавство України, а у нормативно-правових актах передбачити посилення відповідальності за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері санітарно-гігієнічних вимог до водопостачання та водовідведення у населених пунктах із урахуванням національного та міжнародного досвіду.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х859(4УКР)18 + Н761.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409:А:Юрид.науки Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Соларьов О. О. 
Основні фактори, які впливають на побудову транспортних розв'язок / О. О. Соларьов, М. О. Мікуліна, О. В. Таценко // Вісн. Вінниц. політехн. ін-ту. - 2021. - № 1. - С. 102-107. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Розглянуто фактори, які впливають на побудову транспортних розв'язок, та програмне забезпечення для проєктування. Важливо пам'ятати, що для дорожнього руху необхідною складовою є безпека переміщення, тому всі компоненти, які описані у статті та елементи транспортної розв'язки необхідної ділянки, повинні відповідати загальним вимогам. На сьогодні вимоги до побудови технологічних розв'язок постійно змінюються. Перш за все цьому сприяє конструктивний розвиток транспортних засобів та відповідно до цього зміна режимів руху. Питання проєктування транспортних розв'язок є достатньо складним, позаяк необхідно також враховувати інтенсивні темпи зростання кількості автомобілів на дорогах нашої країни. Ключовим питанням під час проєктування транспортної розв'язки є безпека руху, тому всі роботи з проєктування повинні проходити з чітким дотриманням нормативних документів. Ключовими факторами, які необхідно враховувати при проєктуванні транспортної розв'язки є: швидкість руху транспортних засобів по прилеглих автомобільних шляхах та на з'їздах; ширина смуг для руху та їх кількість; наявність схилів; необхідна пропускна здатність для задоволення потреб регіону. Важливо також приділяти значну увагу якості виконання проєкту, а в подальшому і будівництву транспортної розв'язки. Існує велика кількість прикладів, які показують, що недотримання вимог технічної документації та якості будівельних робіт призводить до зменшення терміну безремонтного використання споруди. Загальноприйнята методика проєктування транспортної розв'язки включає в себе такі кроки: вибір основи типу перетинів транспортних шляхів; проєкт та розробка схеми руху, підготовка технічної документації; розрахунок технічних параметрів перетину транспортних шляхів; проєктування допоміжних споруджень (вузла водовідведення, освітлення); проєктування профілів. На сьогодні існує велика кількість програмного забезпечення, яке дозволяє виконати необхідні розрахунки та побудувати схеми транспортної розв'язки. Найвідомішими є такі програми, як: IndorCAD, AutoCad, MXROAD.


Індекс рубрикатора НБУВ: О113

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68690 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського