Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (1)
Пошуковий запит: (<.>K=Г'ЮМ<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 3
Представлено документи з 1 до 3

      
Категорія:    
1.

Кольцов М. О. 
Вплив І. Ньютона на формування британської моральної філософії в першій половині XVIII століття : автореф. дис. ... канд. філос. наук : 09.00.05 / М. О. Кольцов; Ін-т філос. ім. Г.С. Сковороди НАН України. - К., 2010. - 20 c. - укp.

Розглянуто значний вплив наукових і філософських ідей І. Ньютона на таких представників британської моральної філософії, як С. Кларк, Д. Г'юм і Д. Гартлі. Відзначено, що на початку XVIII ст. С. Кларк використовував погляди Ньютона на природу гравітації, його уявлення про абсолютний простір і методологічні розробки для обгрунтування теологічних проблем. Д. Г'юм наголошував на значущості для дослідження питань моралі експериментального методу, антигіпотетичність якого вказує на вплив ньютонівської методології. Д. Гартлі використовував теорію ефіру й експериментальну методологію Ньютона з метою фізіологічного обгрунтування моральної системи та релігії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4ВЕЛ)5-512 + Э210.33

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА379102 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Кулик О. В. 
Еволюція філософських стратегій взаємодії з хаосом : автореф. дис. ... д-ра філос. наук : 09.00.05 / О. В. Кулик; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О. Гончара. - Дніпропетровськ, 2015. - 33 c. - укp.

Виявлено, реконструйовано та пояснено вироблені в історії філософії шість філософських стратегій взаємодії з хаосом - упорядкування, перетворення, уникнення, запобігання хаосу, управління та злиття з хаосом. Показано, що у розробці цих стратегій взяли участь наступні мислителі: З. Бауман, М. Бердяев, Г. Гакен, П. Гассенді, Ф. Гваттарі, Т. Гоббс, Д. Г'юм, Ж. Дельоз, А. Камю, Я. А. Коменський, Е. де Кондільяк, Дж. Локк, К. Мейясу, Ф. Ніцше, X. Ортега-і-Гассет, І. Пригожин, Г. Риккерт, Ф. Шлегель. Встановлено, що вперше філософські стратегії взаємодії з хаосом розроблено у Новий час на основі переосмислення концептів, висловлених в епохи Античності, Середньовіччя, Відродження. Висвітлено основні етапи еволюції філософських стратегій взаємодії з хаосом, а також її закономірності. Проаналізовано перспективи розвитку кожної з шести наявних філософських стратегій взаємодії з хаосом.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(0)6

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА413455 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Малівський А. М. 
Антропологічний вимір філософських пошуків Рене Декарта : автореф. дис. ... д-ра філос. наук : 09.00.05 / А. М. Малівський; Національна академія наук України, Інститут філософії імені Г. С. Сковороди. - Київ, 2021. - 31 c. - укp.

Запропоновано цілісне бачення філософської спадщини Декарта, в основі якого лежить наскрізний антропологічний інтерес. Продемонстровано форми прояву інтересу до феномену людини на кожному з етапів його творчої еволюції. Аргументовано всезагальний характер антропологічного запиту епохи Нового часу під час звертання до вчень представників англійського емпіризму (Т. Гобс, Дж. Лок, Дж. Берклі, Д. Г'юм) та Б. Паскаля. Доведено опосередкований вплив наукової революції на спосіб тлумачення Декартом феномену людини. До чинників актуалізації антропології насамперед належать питання щодо спроможності людини виконувати роль вихідного пункту філософії й критерію істинності знань та питання про належні засади людської поведінки. Запропоновано власну періодизацію основних етапів творчості Декарта як розробника антропології, де своєрідність першого етапу (1619 - 1638 рр.) пов'язана з пошуком форм увиразнення антропологічного інтересу, що супроводжується осмисленням методології природознавства та викладом власної позиції у знеособленій формі. Обґрунтовано, що на другому етапі творчості Декарта (1639 - 1650 рр.) домінує посилений інтерес до метафізичної природи людини й вивчення умов можливості її свободи. Виявлено, що "Ранні записи" Декарта є першою формою увиразнення антропологічного запиту епохи. Продемонстровано важливе значення антропологічного мотиву в роботі над "Правилами для керування розумом" та обґрунтовано пріоритетність для автора "Дискурсії" антропологічно-етичного мотиву. Аргументовано правомірність характеристики позиції мислителя на сторінках "Медитацій" як метафізичної антропології, що поглиблюється у його більш пізніх творах у вигляді окреслення способів опанування пасій під час розбудови досконалої етики.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4ФРА)5-517

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА450784 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського