Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Наукова електронна бібліотека (29)Автореферати дисертацій (40)Книжкові видання та компакт-диски (78)
Пошуковий запит: (<.>K=ГЕТЬМАНАТ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 275
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Яременко О. І. 
Адміністративна реформа гетьмана Павла Скоропадського / О. І. Яременко; Вінниц. держ. пед. ун-т ім. М.Коцюбинського. Каф. історії слов'ян. народів. - Вінниця, 1998. - 39 c. - Бібліогр.: 82 назв. - укp. - рус.

На основі документальних джерел висвітлюються основні аспекти адміністративної реформи гетьмана П.Скоропадського у 1918 р. Головна увага приділяється визначенню правового статусу центральних та місцевих органів державного управління, а також управлінській діяльності гетьмана та уряду Української Держави. Підкреслюється, що в період гетьманату було закладено основи реформи органів місцевого самоврядування. Таким чином, організаційна структура та компетенція органів державного та місцевого управління дозволяли виконувати управлінські функції перехідного періоду.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)611/612-5 + Т3(4УКР)611-34

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р85774 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Вісник Львівського університету. Сер. Юридична. Вип. 35 / ред.: В. Т. Нор. - Л., 2000. - 551 с. - укp.

Збірник присвячено актуальним проблемам теорії та історії держави і права, питанням удосконалення інститутів конституційного, цивільного, трудового, адміністративного, фінансового, екологічного, кримінального та інших галузей права України. Значну увагу приділено угодам київських князів з візантійськими імператорами Х ст., а також організації військових судів у період Гетьманату. Досліджено роль українського етносу в національному відродженні Галичини за умов австрійської державно-правової системи. Детально проаналізовано діяльність К.Трильовського, М.Павлика, В.Старосольського, М.Лозинського, С.Дністрянського та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х.я54(4Укр)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/ю Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Тимощук О.  
Державна варта Української Держави (історико-юридичний аналіз) / О. Тимощук; ред.: І. Б. Усенко; Вищ. шк. права при Ін-ті держави і права ім. В.М.Корецького НАН України. - К., 1998. - 71 c. - укp.

Книга присвячена малодослідженій проблемі історії вітчизняної державності - юридичним аспектам діяльності Державної варти. Вона була створена 18 травня 1918 р. у складі МВС і складалася із відділів з чітко розмежованими функціями: загальний, інспекторський, легітимаційний і секретний. Автор детально висвітлює організаційну побудову і функції Державної варти: забезпечення громадського порядку, оперативно-розшукова та контррозвідувальна діяльність; питання кадрової роботи і матеріального забезпечення службовців. Неупереджений авторський підхід і використання раніше невідомих архівних першоджерел дозволяють об'єктивно визначити роль цієї охоронної структури в системі влади останнього українського гетьманату. У додатках наведено ряд документів, серед них: Устав про організацію департаменту Державної варти; Штати департаменту Державної варти Міністерства Внутрішніх справ та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)611/612-621.112 + Т3(4УКР)611-5

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА586398 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Царенко О. М. 
Економічна історія України і світу : Курс лекцій: Навч. посіб. / О. М. Царенко, А. С. Захарчук. - Суми : Унів. кн., 2001. - 308 c. - (Б-ка екон. наук). - укp.

Розглянуто формування та становлення первіснообщинного ладу на території України, а також економічний розвиток людської цивілізації в епоху рабовласництва. Визначено основні аспекти соціально-економічного розвитку земель Київської Русі у період феодальної роздробленості (XII - XIV ст.). Детально охарактеризовано становище українського селянства у другій половині XVII ст. Значну увагу приділено економічній політиці Центральної Ради, Гетьманату та Директорії. Висвітлено основні закономірності господарського розвитку країн світу у післявоєнний період, а також головні напрямки діяльності радянського керівництва на міжнародній арені у 1950 - 1960-ті рр. Досліджено причини кризового стану економіки нашої держави у першій половині 90-х рр.


Індекс рубрикатора НБУВ: У03(0) я73 + У03(4УКР) я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА604051 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Лановик Б. Д. 
Економічна історія України і світу : Підруч. для студ. вищ. навч. закл. / Б. Д. Лановик, З. М. Матисякевич, Р. М. Матейко; ред.: Б. Д. Лановик. - 4-е вид., випр. і доп. - К. : Вікар, 2001. - 477 c. - (Вища освіта XXI ст.). - Бібліогр.: 122 назв. - укp.

Проаналізовано економічні зв'язки населення Північного Причорномор'я з грецькими містами-полісами, розташованими на території України. Розкрито особливості становлення феодального господарства Франції, Англії, Німеччини, Візантії та скандинавських країн. Значну увагу приділено землеволодінню та сеньйоріально-селянським відносинам, агрокультурі та сільськогосподарській техніці в епоху середньовіччя. Охарактеризовано основні аспекти господарського розвитку українських земель у другій половині XIV - XV ст. у складі Польського королівства та Великого князівства Литовського. Окремі розділи присвячено аграрним реформам 1848 і 1861 рр., передумовам виникнення української кооперації, а також характерним рисам Російської та Австро-Угорської імперій. Детально розглянуто економічну політику урядів Центральної Ради, Гетьманату, Директорії та ЗУНР.


Індекс рубрикатора НБУВ: У03(0) я73 + У03(4УКР) я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА603267 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Овсій І. О. 
Зовнішня політика України: від давніх часів до 1944 року : Навч. посіб. для студ. гуманіт. спец. вищ. закл. освіти / І. О. Овсій. - К. : Либідь, 1999. - 238 c. - укp.

На підставі нетрадиційного підходу до викладу та оцінки фактів, подій, явищ по-новому трактується широке коло питань зовнішньої політики України впродовж тривалого періоду її історії. Основну увагу зосереджено на аналізі трьох періодів української державності, висвітленні міжнародного становища й зовнішньополітичних акцій тодішніх урядів. Проаналізовано зовнішню політику Київської Русі, дипломатію Запорізької Січі й козаччини, участь України в міжнародних подіях періоду Визвольної війни 1648-1657 рр., дипломатію Української Центральної Ради, Гетьманату, Директорії тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)0-6 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА594224 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Бевз Т. А. 
Між романтизмом і реалізмом (сторінки історії УПСР) / Т. А. Бевз; Ін-т політ. і етнонац. дослідж. НАН України. - К., 1999. - 271 c. - Бібліогр.: с. 268-270. - укp.

Здійснена спроба відтворити передумови виникнення перших груп і організацій, простежується процес підготовки до організаційного оформлення партії. Висвітлені основні програмні положення, відтворена діяльність Української партії соціалістів-революціонерів (УПСР) в добу Центральної Ради, Гетьманату і Директорії. На основі недоступних раніше "закритих" архівних матеріалів, спогадів, періодики проаналізовано основні напрямки політичної діяльності УПСР і здійснена спроба з'ясувати місце і роль партії в українській революції. В додатках подаються відомості про склад Центральних Комітетів УПСР, списки ЦК кандидатур до Українських Установчих Зборів, а також окремі партійні документи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф69(4УКР)5/6*5

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА589863 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Панчук М. І. 
Національні меншини України у ХХ столітті: політико-правовий аспект / М. І. Панчук, В. А. Войналович, О. Галенко, М. Геник, Т. Горбань, О. Жерноклєєв, Ю. Зінченко, О. Калакура, В. Котигоренко; ред.: І. Ф. Курас; Ін-т політ. і етнонац. дослідж. НАН України. - К., 2000. - 358 c. - укp.

Розкрито зміст політико-правового статусу національних меншин України у ХХ ст., проаналізовано законодавчі та нормативні акти, що визначали участь іноетнічного населення України в соціально-економічному та суспільно-політичному житті за часів Російської та Австро-Угорської імперій, Української Народної Республіки, гетьманату та Директорії, Української Радянської Соціалістичної Республіки та незалежної України. Досліджено історію та культуру національних меншин у контексті політичного і культурно-національного життя українського народу. Наведено рекомендації щодо подальшої активізації участі інонаціональних груп у державотворчому процесі, визначено шляхи забезпечення міжнаціонального миру і злагоди в Україні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)6-56 + Х809(4УКР)34-1 + Ф51(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА603521 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Тимощук О. В. 
Охоронний апарат Української Держави (квітень - грудень 1918 р.) / О. В. Тимощук; Ун-т внутр. справ. - Х. : Вид-во Ун-ту внутр. справ, 2000. - 460 c. - Бібліогр.: с. 423-449. - укp.

Вивчено історичні передумови та нормативно-правові засади створення охоронного апарату Української держави, визначено сутність гетьманської охоронної концепції. Висвітлено організаційний устрій, функції, особливості комплектування особового складу та його матеріального забезпечення, головні напрями діяльності охоронних органів. Проаналізовано роль і місце військового контингенту Центральних держав в українській охоронній системі, з'ясовано основні причини невідповідності охоронних планів до реальної дійсності, що призвело до загибелі гетьманату П.Скоропадського.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)611/612-621.162 + Т3(4УКР)611-34

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА598303 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Пам'ятки. Т. 1 / Укр. держ. НДІ архів. справи та документознавства. - К., 1998. - 227 с. - рус.

Подано хроніку архівного будівництва в Україні 1917-1921 рр., документи та матеріали про розвиток архівної справи важливого і малодослідженого періоду вітчизняної історії. Включені архівні документи з фондів центральних державних архівів України, державних архівів областей України, Державного архіву м.Києва, Державного архіву при Раді Міністрів Автономної Республіки Крим, Інституту рукопису Національної бібліотеки України ім. В.І.Вернадського, відозви, звернення, повідомлення з питань архівної справи, опубліковані в періодичних виданнях 1917-1921 рр., архівознавчі статті, що стали бібліографічними раритетами. Хроніка репрезентує перебіг подій в архівній галузі періодів Української Центральної Ради, Гетьманату, Директорії УНР, радянської влади в Україні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч81я53(4УКР) + Т212я53

Шифр НБУВ: Ж69828 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Горобець В.  
Політичний устрій українських земель другої половини ХVІІ - ХVІІІ століть: Гетьманщина, Запорожжя, Слобожанщина, Правобережна Україна (спроба структурно-функціонального аналізу) / В. Горобець; НАН України. Ін-т історії України. - К., 2000. - 96 c. - укp.

Розглянуто інституційну модель та політичний режим Гетьманату (Генеральна рада, Рада старшини, Інститут гетьманства, Генеральна старшина, центральні органи виконавчої та судової влади, місцеві органи управління, структура міського самоврядування, а також типологія політичного режиму Гетьманщини). Детально проаналізовано особливості функціонування політичного організму Запорозької Січі, козацького устрою Слобожанщини та політичної системи Правобережної України.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)46-5 + Х2(4УКР)46-51

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА601476 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Спеціальні галузі історичної науки : Зб. на пошану М.Я.Варшавчика / ред.: Я. С. Калакура. - К., 1999. - 211 c. - (Історія арх. справи: Спогади, дослідж., джерела; Вип.2). - укp.

Висвітлюється доробок визначного вченого, професора Київського університету ім. Т.Шевченка - М.Я.Варшавчика. Подано праці його колег та учнів, що працюють в галузі джерелознавства, архівознавства, спеціальних галузей історичної науки. Серед розглянутих питань - проблеми теоретичного джерелознавства у творчості В.С.Іконнікова; документознавство та його роль і місце в системі історичної науки; періодична преса як джерело вивчення проблем політико-правового становища національних меншин в УНР (1917-1918 рр.); питання зовнішньої політики Української Держави гетьманата П.Скоропадського в українській історіографії та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т2 я434(4УКР) + Т1(4УКР)6-8 Варшавчик + Т3(4УКР)я434

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587903 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Горобець В.  
Спроба імплантації козацького гетьманату в соціо-політичну структуру Речі Посполитої в контексті сеймової боротьби 1661 р. / В. Горобець // Київ. старовина. - 2001. - № 3. - С. 108-118. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Пол)44-5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
14.

Реєнт О. П. 
У робітнях історичної науки / О. П. Реєнт; ред.: П. Т. Тронько; Пер.: П. Т Тронько; Ін-т історії України НАН України. - К. : Пошук.-видавн. агенство "Кн. Пам'яті України": Видавн. центр "Просвіта", 1999. - 349 c. - Бібліогр.: 28 назв. - укp.

Дана характеристика українського визвольного руху початку ХХ ст., можливості його розвитку, які з'явилися з початком Лютневої революції в Російській імперії. Розглядається діяльність Української Центральної Ради. Подається аналіз подій на теренах України. Брестський мир, прихід австро-німецького війська в Україну, гетьманського перевороту та створення Української держави П.Скоропадського, згодом - повалення гетьманату і утворення Директорії УНР, антиукраїнська діяльність місцевих більшовиків та їхніх московських патронів і врешті-решт поразка українських визвольних змагань внаслідок, насамперед, слабкості та внутрішніх суперечностей у національному політичному таборі - подаються в контексті тогочасних драматичних міжнародних подій, коли із завершенням Першої світової війни невпізнанно змінювалася політична мапа Європи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА590289 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Рубльов О. С. 
Україна крізь віки : В 15 т. Т. 10. Українські визвольні змагання 1917-1921 рр. / О. С. Рубльов, О. П. Реєнт; ред.: В. А. Смолій; НАН України. Ін-т археол. - К. : Альтернативи, 1999. - 319 c. - Бібліогр.: 33 назв. - укp.

На підставі широкого кола джерельно-документального матеріалу, новітньої історіографічної літератури висвітлено добу українських визвольних змагань 1917 - 1921 рр. Охарактеризовано український визвольний рух початку XX ст., можливості його розвитку, обумовлені вибухом Лютневої революції в Російській імперії. Період стрімкого піднесення національного руху яскраво втілився у створенні та перших кроках діяльності Української Центральної Ради, яка за перебігом історичних подій призвела до проголошення незалежності Української Народної Республіки в січні 1918 р. Проаналізовано події Брестського миру, приходу австро-німецького війська в Україну, гетьманського перевороту та створення Української Держави П.Скоропадського, повалення гетьманату й проголошення Директорії УНР, антиукраїнської діяльності московських більшовиків та їх місцевих підголосків. Поразки українських визвольних змагань внаслідок, насамперед, слабкості та внутрішніх суперечностей у національному політичному таборі - подано в контексті тогочасних міжнародних подій, зумовлених завершенням Першої світової війни, що докорінно змінила геополітичну ситуацію, а відтак - і політичну мапу Європи, але, на жаль, без незалежної України. Окремо висвітлено складний і напрочуд яскравий епізод історії національних визвольних змагань - проголошення на західних теренах нашої Батьківщини Західноукраїнської Народної Республіки, драматичну історію її самоорганізації та перманентної боротьби з переважаючими силами зовнішнього супротивника - відродженої Польщі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)611 + Т3(4УКР)612

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342481 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Смолій В. А. 
Україна крізь віки : В 15 т. Т. 7. Українська національна революція XVII ст. (1648-1676 рр.) / В. А. Смолій, В. С. Степанков; ред.: В. А. Смолій; НАН України. Ін-т археол. - К. : Вид. Дім "Альтернативи", 1999. - 351 c. - Бібліогр.: с. 348-349. - укp.

Розглядається українська революція 1648-1676 рр., що започаткувала нову епоху в боротьбі народу за незалежнісь, а її головною метою стало створення соборної незалежної національної держави. На теренах козацької України стався революційний вибух, традиції якого зберігали своє значення протягом наступних десятиліть, справляючи помітний вплив на всі сторони життя українського народу. Відображається становище українського народу в останній третині XVI - першій половині XVII ст. та вивчаються причини революції. Висвітлюється початок революції та її найвище піднесення (1648 р.), показано пошуки виходу з глухого кута геополітичного становища держави, а також встановлення спадкового гетьманату. Розкривається сутність громадянської війни (1658-1663 рр.) та її політичні наслідки. Простежується боротьба за возз'єднання козацької України. Аналізується криза і поразка революції (липень 1668 - вересень 1676 рр.), показано особливості революції, її історичне значення та місце в контексті європейського революційного руху XVI-XVIII ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)442-452 + Т3(4УКР)461

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342481 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Четвертий міжнародний конгрес україністів. Історія : Доп. та повідомл., Одеса, 26-29 серп. 1999 р. Ч. 2. ХХ століття / ред.: С. Кульчицький, В. Даниленко; Міжнар. асоц. україністів, Міжнародний конгрес україністів (4; 1999; Одеса). - О.; К.; Л., 1999. - 634 c. - укp.

Розглянуто методологічний і джерелознавчий аспекти кризи сучасної історичної науки, формування та особливості київської історичної школи М.С.Грушевського, шляхи оновлення методології української історіографії на сучасному етапі. Проаналізовано питання концептуалізації українознавчих історико-екологічних досліджень, реформування системи управління закладів культури України у сучасний період, мовні аспекти у зародженні інформаційного простору України. Особливу увагу приділено проблемам історії України ХХ ст., зокрема, реформуванню системи управління освітою в країні у 1917 - 1920 рр., питанням військового будівництва в діяльності Центральної Ради, українізації державних установ міністерства шляхів за гетьманату П.Скоропадського, українському національно-визвольному руху 1940 - 1950 рр. тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)6 я431

Рубрики:

Шифр НБУВ: В343213 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Актуальні проблеми держави і права : Зб. наук. пр. Вип. 23 / ред.: С. В. Ківалов; Одес. нац. юрид. акад. - О. : Юрид. л-ра, 2004. - 351 с. - укp.

Розглянуто актуальні проблеми рецепції римського приватного права та його вплив на розвиток права України. Розкрито суть понять цінних паперів з використанням основних законодавчих і доктринальних підходів, юридичних осіб у новому Цивільному кодексі України. Висвітлено особливості становлення та розвитку державного управління у Стародавньому Римі, захисту цивільних прав та інтересів, правового регулювання інституту у римському праві та Сімейному кодексі України, захисту права власності у період Гетьманату П.Скоропадського. Проаналізовано сучасні французькі юридичні терміни, утворені регресивним способом.

Рассмотрены актуальные проблемы рецепции римского частного права и его влияние на развитие права Украины. Раскрыта сущность понятий ценных бумаг с учетом основных законодательных и доктринальных подходов, юридических лиц в новом Гражданском кодексе Украины. Освещены особенности становления и развития государственного управления в Древнем Риме, защиты гражданских прав и интересов, правового регулирования института в римском праве и Семейном кодексе Украины, защиты права собственности в период Гетманата П.Скоропадского. Проанализированы современные французские юридические термины, образованные регрессивных способом.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х.я54(4УКР-2ОДЕ)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69995 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Заруба В. М. 
Архів Іллі Новицького. Опис колекції документів останньої чверті ХVІІ століття / В. М. Заруба; Юрид. акад. М-ва внутр. справ України. Каф. теорії та історії держави і права. - Д., 2004. - 140 c. - Бібліогр.: 33 назв. - укp.

Наведено стислі історичні відомості про життєдіяльність активного політика, представника вищого ешелону урядовців лівобережного гетьманату, компанійського полковника І.Новицького. Вміщено опис його колекції документів останньої чверті XVII ст., в яких висвітлено складні історичні події та найрізноманітніші сторони буття українського народу.

Приведены краткие исторические сведения о жизнедеятельности активного политика, представителя высшего эшелона чиновников левобережного гетьманата, компанийского полковника И.Новицкого. Представлено описание его коллекции документов последней четверти XVII ст., в которых освещены сложные исторические события и разнообразные стороны бытия украинского народа.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(4УКР)46 л6 + Т3(4УКР)46,01

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА657270 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Гай-Нижник П.  
Власна канцелярія Гетьмана Скоропадського / П. Гай-Нижник // Київ. старовина. - 2004. - № 6. - С. 41-52. - Бібліогр.: с. 52. - укp.

Розглянуто склад, функції та повноваження Власної канцелярії Гетьмана Скоропадського в період існування Української Держави у формі Гетьманату в 1918 р. Наведено відомості про генерального писаря І.Полтавця-Остряницю.

Рассмотрены состав, функции и полномочия Собственной канцелярии Гетмана Скоропадского в период существования Украинского Государства в форме Гетманата в 1918 г. Приведены сведения о генеральном писаре И.Полтавце-Острянице.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)611-34

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського