Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Автореферати дисертацій (2)Книжкові видання та компакт-диски (2)
Пошуковий запит: (<.>K=КОЕВОЛЮЦІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 21
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Нгуен Нгуен Хонг 
Коеволюція соціально-культурного стану суспільства і католицької церкви у В'єтнамі : Автореф. дис... канд. філософ. наук : 09.00.03 / Нгуен Нгуен Хонг; АПН України. Ін-т вищ. освіти. - К., 2003. - 17 c. - укp.

Обгрунтовано положення, що хоча історично поширення католицизму у В'єтнамі пов'язане з колоніальною експансією європейців, водночас це був неоднозначний, суперечливий процес, бо руйнувалися традиційні культурні цінності, але разом з тим відбувалася взаємодія з іншою культурою, яка несла світоглядні засади та гуманістичні цінності європейської цивілізації. З використанням компаративістських методик розглянуто особливості сприйняття світу, світовідчуття та праксеологію цінностей католицизму, буддизму, конфуціанства та традиційних народних релігій В'єтнаму. Визначено причини релігійних конфліктів, особливості національної ментальності та соціально-політичних позицій прихильників та противників католицизму в контексті подій, що мали місце в переломні періоди історії В'єтнаму. Розкрито на прикладі в'єтнамської історії проблеми, що виникають у зв'язку з толерантною плюралістичною позицією представників державної влади стосовно релігійних інститутів, соціальної поведінки представників різних релігій, а також доведено можливість поширення принципів толерантності та плюралізму на міжрелігійні відносини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*324.21 + Э375.09(5В'ЄТ)

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА323044 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Наумкіна О. А. 
Роль теорії самоорганізації в осмисленні феномену коеволюції суспільства та природи : Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.09 / О. А. Наумкіна; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. - К., 2001. - 16 c. - укp.

Досліджено роль теорії самоорганізації в осмисленні феномена коеволюції суспільства та природи. Використання світоглядного та методологічного потенціалів даної теорії дозволило визначити плідність та перспективність синергетичної концепції коеволюції, яка обгрунтовує можливість переходу глобальної соціоприродної системи до ноосферного атрактора. Розкрито синергетичний зміст поняття "коеволюція суспільства та природи", експліковані особливості процесів самоорганізації в соціоприродній системі на сучасному етапі, визначено умови та передумови реалізації коеволюційної стратегії розвитку даної системи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю223.2 + Ю6*63 + А73

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА313012 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Мотрук Р. В. 
Коеволюція етнопсихотипу і етнокультури як чинник професійного самовизначення особистості / Р. В. Мотрук // Прикарпат. вісн. НТШ. Сер. Думка. - 2011. - № 3. - С. 97-106. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Наведено типологію етнопсихотипів, за Ю. Липою: трипільський, понтійський, готський і києво-руський; типологію етнічних соціотипів, за Д. Донцовим, Ю. Липою, О. Кульчицьким, В. Липинським: нордійський, понтійський, динарський, остійський. Показано їх коеволюцію в процесі антропо- й історіогенезу українського етносу з урахуванням архетипів колективного несвідомого та геопсихічних чинників формування особистості.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю958 + Т597

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж73616 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Ісаєв В. Д. 
Коеволюція філософсько-психологічних інтенцій душі людини у витоках української та західноєвропейської філософської школи (290 років від дня народження засновника української філософської школи, педагога - Григорія Савича Сковороди) / В. Д. Ісаєв, О. Ом. Левченко // Освіта на Луганщині. - 2012. - № 2. - С. 42-51. - Бібліогр.: 27 назв. - укp.

Розглянуто красу, добро, істину в чотирьох провідних сферах діяльності: у природі, рукотворному світі, людстві та власне у собі - це ті цінності, на які спрямоване й екологічне виховання, що не можна розглядати у відриві від цілісного соціального виховання. Висвітлено "зріз" домінуючих цінностей у суспільстві "нижчого рангу", де домінуючі цінності роблять вплив на екологічну свідомість людини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.26 + Ю3(4УКР)46-8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14958 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Рудишин С. 
Інтеграція біологічних знань у змісті нормативних начальних дисциплін при підготовці майбутніх екологів / С. Рудишин // Педагогіка і психологія проф. освіти. - 2011. - № 1. - С. 117-124. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Охарактеризовано спосіб насичення біологічним змістом фахової підготовки майбутніх екологів шляхом інтеграції біологічних знань у змісті нормативних навчальних дисциплін. Необхідність застосування знань і формування умінь із біології у процесі навчання майбутнього еколога аргументовано свідченням практики про те, що біологічні знання студентів-екологів мають недостатню професійну спрямованість, що рівень біологічної підготовки цих фахівців не є адекватним вимогам сучасної коеволюційної парадигми сталого розвитку тощо. Визначено формування когнітивного компонента інтегрованих біологічних знань у межах вивчення фахових дисциплін "Економіка природокористування", "Утилізація та рекуперизація відходів", "Екологічне інспектування" та "Основи екологічної культури". Зазначено, що екологічна освіта у ХХІ ст. стає сенсом, філософією і метою сучасного освітнього процесу як можливого засобу збереження, продовження і розвитку людської цивілізації.

Охарактеризован способ насыщения биологическим содержанием профессиональной подготовки будущих экологов. Необходимость применения знаний и формирования умений по биологии в процессе обучения будущего эколога аргументирована свидетельством практики о том, что биологические знания студентов-экологов имеют недостаточную профессиональную направленность, что уровень биологической подготовки этих специалистов не является адекватным требованиям современной коэволюционной парадигмы устойчивого развития и т. п. Представлено формирование когнитивного компонента интегрированных биологических знаний в рамках изучения специальных дисциплин "Экономика природопользования", "Утилизация и рекуперизация отходов", "Экологическое инспектирование" и "Основы экологической культуры". Утверждается, что экологическое образование в XXI в. становится смыслом, философией и целью современного образовательного процесса как возможного средства сохранения, продолжения и развития человеческой цивилизации.

The article considers the way of filling the future ecologists' professional training with biological contents by the integration of biological knowledge into educational disciplines contents.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1 р3 + Е. р3-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15641 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Філіпчук Г. 
Природо - і людиноцентризм у контексті екоосвіти сталого розвитку / Г. Філіпчук // Освіта і упр.. - 2010. - 13, № 2/3. - С. 79-85. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Проаналізовано природо - і людиноцентризм у контексті екоосвіти сталого розвитку. Зазначено, що глобальна ситуація, в якій нині перебуває людство, - це криза споживацького ставлення людини не лише до природних, соціальних, але й моральних ресурсів. Відзначено, що перспектива розвитку та безпеки полягає в тому, що людина не може бути виключена з екосистеми, а екосистема не може бути позбавлена присутності в ній людини. Наголошено, що освіта має бути початковим і основним елементом трансформації суспільства для сталого розвитку. Вказано на необхідність збереження і реалізації двох стратегічних функцій екоосвіти - професійної й світоглядної, поєднання яких уможливить творення екоцентричного типу людини, коли відбувається екологізація мислення і поведінки закладаються етичні норми у стосунках з природним середовищем.

Проанализированы природо - и человекоцентризм в контексте экообразования устойчивого развития. Указано, что глобальная ситуация, в которой сейчас находится человечество, - это кризис потребительского отношения человека не только к естественным, социальным, но и моральным ресурсам. Отмечено, что образование должно быть начальным и основным элементом трансформации общества для устойчивого развития. Указано на необходимость сохранения и реализации двух стратегических функций экообразования - профессиональной и мировоззренческой, сочетание которых позволит создать экоцентричесий тип человека, когда происходит экологизация мышления и поведения, закладываются нравственные нормы в отношениях с природной средой.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1 р

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15566 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Акопян В. 
Феномен екологічної свідомості в царині сучасного наукового дискурсу / В. Акопян // Вища освіта України. - 2011. - № 1. - С. 27-31. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Проаналізовано уявлення про екологічну свідомість (ЕС) в контексті сучасного наукового дискурсу. ЕС визначено як сферу суспільної та індивідуальної свідомості, пов'язану з віддзеркаленням природи як частини буття. Охарактеризовано специфіку екологічної свідомості. Антропоцентричному типу ЕС протиставлено екоцентричний тип ЕС, у якій вищою цінністю є не людина, а гармонійний розвиток людини і природи, коли природне, навіть шкідливе для людини, має право на існування "просто так", а етичні правила поширюються як на взаємодію між людьми, так і на взаємодію з природою, коли правильним і дозволеним є лише те, що не порушує екологічної рівноваги, природа і все природне є повноправним суб'єктом взаємодії із людиною. Розглянуто класифікацію різних типів ЕС, структуру індивідуальної та суспільної ЕС.

Проанализированы представления об экологическом сознании (ЭС) в контексте современного научного дискурса. ЭС определена как сфера общественного и индивидуального сознания, связанная с отражением природы как части бытия. Охарактеризована специфика экологического сознания. Антропоцентрическому типу ЭС противопоставлен экоцентрический тип ЭС, в котором высшей ценностью является не человек, а гармоничное развитие человека и природы, когда естественное, даже вредное для человека, имеет право на существование "просто так", а этические правила распространяются как на взаимодействие между людьми, так и на взаимодействие с природой, когда правильным и разрешенным является лишь то, что не нарушает экологического равновесия, природа и все естественное является полноправным субъектом взаимодействия с человеком. Рассмотрена классификация различных типов ЭС, структура индивидуального и общественного ЭС.

In the field of contemporary philosophical discourse which is being analyzed in the article, ea a part of general consciousness.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1 в05

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23569 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Ляшенко О. М. 
Системоутворення економічної безпеки підприємства: коеволюція, комплементаризм, гармонізація / О. М. Ляшенко // Економіка. Менеджмент. Підприємництво : зб. наук. пр. - 2013. - 25 (I). - С. 195-201. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Понятійно-категоріальний апарат науки про економічну безпеку є неусталеним. Наразі існують принципово різні, непов'язані між собою підходи до розуміння економічної безпеки підприємства. Тому вивчення системи економічної безпеки підприємства потребує розширення горизонтів її дослідження з позиції ко-еволюційного підходу, комплементаризму та гармонізції. Мета роботи - поглиблення теоретичних засад системотворення економічої безпеки підприємства. Використано методи наукового спостереження, логічного і порівняльного аналізу. Концептуалізація безпеки як форми розвитку суб'єкта, що грунтується на постулатах теорії розвитку як поступального процесу, дозволила пояснити генезу економічної безпеки підприємства й уточнити визначення поняття "економічна безпека підприємства", яке тлумачиться як результат керованих процесів досягнення тріади цілей управління економічною безпекою підприємства, що забезпечує набуття певної міри його економічної свободи в межах наявних об'єктивних і суб'єктивних обмежень. Висновок: під системою економічної безпеки підприємства запропоновано розуміти цілісну сукупність взаємопов'язаних і взаємозалежних процесів, реалізацію яких має необхідно скеровувати на досягнення певної міри економічної свободи підприємства.


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.357.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Шестопалов В. 
Керована коеволюція як стратегія подолання глобальної екологічної кризи / В. Шестопалов // Вісн. НАН України. - 2008. - № 5. - С. 3-9. - укp.

Діяльність людини призвела до суттєвих негативних змін у біосфері, утворення техносфери з деформацією верхніх шарів літосфери, грунтів, забруднення ландшафтів, вод, повітря тощо. Доведено, що запропоновані на сьогодні глобальні й національні заходи щодо стабілізації та покращання екологічних умов є недостатніми і потребують створення нової ідеології та стратегії існування цивілізації, які б базувалися на принципах керованого спільного розвитку людства і біосфери, активного впровадження в основні сфери життя екологічних засад і вимог, досягнень біологічних й інших природничих наук, зокрема ДНК-біотехнологій і біобезпеки, поступової екологізації виробництва та інших видів діяльності людства.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1(4УКР)в05

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж20611 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Бєльська Т. В. 
Держава і громадянське суспільство в концепті універсального епохального циклу / Т. В. Бєльська // Публ. урядування : збірник. - 2016. - № 2. - С. 59-68. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Визначено, що держава та громадянське суспільство перебувають у діалектичній єдності, проаналізовано їх особливості становлення та розвитку, вказано на циклічність відносин держави і громадянського суспільства. Обгрунтовано, що цикл складається із чотирьох структурних елементів: революція, інволюція, коеволюція, еволюція. Визначено, що антична історія (Давня Греція та Давній Рим), Середньовіччя, Відродження й Просвітництво, Модерн і Постмодерн складають цикли соціально-історичного розвитку.

Определено, что государство и гражданское общество находятся в диалектическом единстве, проанализированы их особенности становления и развития, указано на цикличность отношений государства и гражданского общества. Обосновано, что цикл состоит из четырех структурных элементов: революция, инволюция, коэволюция, эволюция. Определено, что античная история (Древняя Греция и Древний Рим), Средневековье, Возрождение и Просвещение, Модерн и Постмодерн составляют циклы социально-исторического развития.

The article stipulates that the state and civil society are in dialectical unity; analysis of the features of formation and development, shown in recurrence between the state and civil society, proved that the cycle consists of four structural elements: revolution, involution, co-evolution, evolution; determined that the ancient history (Ancient Greece and Ancient Rome), the Middle Ages, the Renaissance and the Enlightenment, Modern and Postmodern up cycles of social and historical development.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х001.01

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101371 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Коляда Ю. В. 
Аналітичне моделювання коеволюції офіційної й нелегальної економік / Ю. В. Коляда, К. А. Семашко // Актуал. проблеми економіки. - 2016. - № 3. - С. 345-352. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Розглянуто механізм взаємодії офіційної (легальної) та нелегальної (тіньової) економік, який описано площинною динамічною моделлю - системою двох нелінійних звичайних диференційних рівнянь. Одержано аналітичний розв'язок цієї моделі. Сформульовано умови співіснування легальної та тіньової економік.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-962 в611

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23291 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Ягодзінський С. М. 
Соціокультурний потенціал глобальних інформаційних мереж : автореф. дис. ... д-ра філос. наук : 09.00.03 / С. М. Ягодзінський; Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова. - Київ, 2016. - 34 c. - укp.

Дисертацію присвячено концептуалізації феномену соціокультурного потенціалу глобальних інформаційних мереж, дослідженню механізмів інтеграції інноваційно-комунікаційних мережевих технологій у соціальний простір глобалізованого соціуму. Виявлено культурно-цивілізаційні характеристики глобальної мережевої архітектоніки й обгрунтовано, що її культурно-історичною основою є соціальні мережі. На базі обраного методологічного інструментарію уточнено зміст ключових для дисертації понять. Їх кореляції дозволили визначити соціокультурний потенціал глобальних інформаційних мереж як систему соціально-політичних, економічних і науково-технічних суспільних відносин, що виникають у заснованому на інноваційно-комунікаційних технологіях соціумі з метою досягнення інформаційної рівноваги. Встановлено, що за умов соціальної самоорганізації основою стратегій утілення соціокультурного потенціалу інформаційних мереж є коеволюція системи суспільство - природа. Соціальним атрактором початку XXI ст. є потенціалістський дискурс глобальних інформаційних мереж. Його легітимність залежить від соціального оцінювання механізмів утілення соціокультурного потенціалу глобальних інформаційних мереж. Показано, що встановлення інформаційної рівноваги є константою суспільства як нерівноважної системи й умовою розкриття соціокультурного потенціалу інформаційних мереж як нової форми буття соціального.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*671 + Ч62 с51

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА420771 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Бутенко Н. В. 
Трансформація конкурентних відносин в умовах глобалізації / Н. В. Бутенко, О. В. Богуславський // Бізнес Інформ. - 2018. - № 12. - С. 32-38. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Досліджено основні напрями трансформації конкурентних відносин в умовах глобалізації. Проаналізовано теоретичний внесок у формування й розвиток теорії конкуренції та конкурентних переваг представників поведінського, інституціонального, неоінституціонального та неокласичного напрямів економічної теорії. Зроблено висновок, що під впливом глобалізації набувають поширення такі типи партнерських відносин, як кооперація, коеволюція, консолідація. Визначено передумови переходу від стратегії суперництва до партнерських відносин. Охарактеризовано конкурентні переваги, які отримують суб'єкти підприємництва внаслідок розвитку партнерських відносин. Наведено приклади світових компаній, що переорієнтували свою конкурентну стратегію на кооперентну взаємодію; розглянуто приклади стратегічних союзів, що укладаються глобальними конкурентами внаслідок такої взаємодії. Запропоновано концептуальну модель забезпечення конкурентоспроможності національної економіки на засадах трансформації конкурентних відносин від суперництва до співробітництва; визначено основні конкурентні переваги, пов'язані зі встановленням довгострокових партнерських відносин.


Індекс рубрикатора НБУВ: У50-13

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Сіра О. В. 
Трансформаційні контури сучасного екологічного знання: проблеми ідентичності, пошуки та виклики / О. В. Сіра // Проблеми соц. роботи: філософія, психологія, соціологія. - 2018. - № 1. - С. 86-94. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Надано аналітичний огляд ключових моментів трансформації екологічної науки (запитів, принципів, підходів, поглядів, концептів) щодо новітніх викликів сучасності: суспільної практики та потреб наукового пізнання у проекції постнекласики. З розгортанням та поширення нової пізнавальної парадигми - коеволюційної, екологічна наука, набуваючи мегатеоретичну роль у постнекласичному етапі розвитку наукової системи, виявляє у власній трансформації коеволюційні маркери.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1в

Шифр НБУВ: Ж74279 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Калетник Г. М. 
Вектори подолання трансформацій еколого-економічної та соціальної безпеки сталого розвитку на основі модернізації / Г. М. Калетник, С. М. Лутковська // Агроекол. журн.. - 2020. - № 2. - С. 15-23. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Представлено вектори подолання трансформацій еколого-економічної та соціальної безпеки на основі модернізації. Модернізація сектора безпеки - важлива складова комплексної модернізації України. У суспільно-політичному й соціально-економічному розвитку країни сектор безпеки виконує важливу життєву функцію - продукує одне з основних суспільних благ, а саме - безпеку, використовуючи для цього людські, матеріальні та фінансові ресурси країни. Наведений індекс міжнародного екологічного виміру EPI (Environmental Performance Index) і його індикатори визначають здатність тієї чи іншої країни захищати своє навколишнє природне середовище як у теперішньому часі, так і у довготерміновій перспективі, зважаючи на стан національної екологічної системи, можливість протидії екологічним впливам і зниження залежності людей від екологічних проявів, соціальних та інституціональних можливостей країни відповідати на екологічні виклики, спроможності глобального контролю над екологічним станом тощо. Визначено, що компонента безпеки життя - це інтегрована оцінка, яка враховує сумарний вплив сукупності глобальних загроз на сталий розвиток країн світу. У сучасних умовах складовою стратегії соціоприродного розвитку є екологічна модернізація. Кінцевою метою цього процесу є гармонізація всього комплексу відносин у соціально-екологічній системі, її стійкий, збалансований розвиток, що надасть змогу у підсумку уникнути глобальної екологічної катастрофи й забезпечити процес коеволюції людини, суспільства й природи. Одним з основних чинників низької ефективності сектора екобезпеки України є його недостатнє фінансування і низьке матеріально-технічне забезпечення, а це - основні складові процесу технологічної модернізації. Проте реформування сектора безпеки залежить не тільки від збільшення фінансування. Модернізація екологічної безпеки передбачає свідомо організований процес і соціальну практику, що в сукупності сприяють поліпшенню стану навколишнього природного середовища та здоров'я людини й реалізуються через конкретні соціальні інститути та їх взаємодію.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)28 + У9(4УКР)0-94

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23660 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Прохорова В. В. 
Коеволюційна основа управління економічною безпекою підприємств / В. В. Прохорова, С. А. Мушникова // Бізнес Інформ. - 2020. - № 12. - С. 440-445. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Мета роботи - формування уявлення про процес коеволюції як основу управління економічною безпекою підприємства. Зазначено, що сучасний стан розвитку соціально-економічних систем, до яких належать і підприємства, знаходяться на етапі постіндустріального розвитку. Розвиток будь-якого підприємства залежить від його здатності адаптуватися до змін екзогенних факторів впливу, що зумовлює переосмислення та новітні підходи до управління економічною безпекою окремих підприємств як попереджувальних заходів до адаптації. При цьому управління економічною безпекою має розглядатися з урахуванням істотних змін, що тісно повіязані з процесом коеволюції, який має своє походження з біології та розуміється як взаємообумовлена дія зміни елементів, що складають цілісність системи, що розвивається. Зазначено, що протягом кінця ХХ ст. - початку ХХI ст. відбувалася трансформація розвитку соціально-економічних систем від індустріальної до ноосфери, де центральним елементом є людина, а центральною науковою платформою для досліджень - економіка знань. У цих умовах коеволюція розглядається як основа управління економічною безпекою підприємств з визначенням мети, об'єктів та суб'єктів управління економічною безпекою, зі специфічним забезпеченням системи управління та формуванням відповідних принципів управління. Центральним елементом системи управління економічною безпекою підприємства є підходи до управління на коеволюційній основі, формування яких базується на синтезі загальнонаукових і специфічних підходів управління, а саме: еволюційному, системному, ресурсному, ресурсно-функціональному. Результатом запропонованих аспектів є отримання більш ефективного результату від процесу управління економічною безпекою підприємств.


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.357.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Фрейдліна В. В. 
Феномен цілісності та соціокультурна взаємодія / В. В. Фрейдліна // Укр. культура: минуле, сучасне, шляхи розвитку. Напрям: Культурологія : наук. зб. - 2019. - Вип. 33. - С. 48-54. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Проаналізовано проблему співвідношення особливостей сприйняття феномену цілісності з розвитком соціокультурної взаємодії у суспільстві. Розглянуто трансформування погляду на категорію цілісності у різні історичні періоди формування наукового мислення. Виявлено розбіжності у східній та західній моделях сприйняття феномену цілісності. Окремо висвітлено трансформацію розуміння цілісной картини Всесвіту на основі теорій взаємоузгодженості, взаємопроникнення всіх явищ і речей, набування стійкості як природних, так і культурних систем завдяки коеволюції, пристосуванню один до одного. Простежено глобальну тенденцію перетворення людства у полісуб'єктивну цілісну культурну єдність в процесі соціокультурної діяльності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч111.16

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69407 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Соціологія   
18.

Клешня Г. М. 
Коеволюція системи "людина - суспільство - природа" / Г. М. Клешня // Вісн. Нац. авіац. ун-ту. - 2021. - № 2. - С. 32-38. - Бібліогр.: 22 назв. - укp.

Осмислено місце людини у системі "людина - суспільство - природа" в аксіологічному просторі постсучасності, обтяженому економічними, соціальними та політичними кризами глобалізованого світу, що обумовлюють різноманітні екологічні загрози. Суперечності всередині досліджуваної системи виявляються в хибній ціннісній орієнтації людини, спрямованій виключно на задоволення власних потреб. Здійснена спроба переосмислення біологічної ролі людства як частини природи та оновлення на цих засадах світоглядно-аксіологічних установок відповідно до викликів сучасності.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*63*33

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70861:Філос.Культур. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Дротянко Л. Г. 
Трансформація людської природи в контексті системи "людина - природа" / Л. Г. Дротянко // Вісн. Нац. авіац. ун-ту. - 2022. - № 1. - С. 5-10. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Досліджено проблему збереження людської ідентичності як представника Homo sapiensу в контексті системи "людина - природа" в умовах поглиблення глобальної екологічної кризи на рубежі ХХ і ХХI століть. Здійснюється аналіз різних точок зору в сучасних науках і філософії на проблему природи людини, природних і соціокультурних факторів, що ведуть до трансформації людської природи. Окреслюються позитивні й негативні тенденції трансформацій, пов'язаних із застосуванням новітніх біотехнологій, інструментарію генної інженерії, фармакології тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: А7 + Б13 + Е71*22

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70861:Філос.Культур. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Тарасевич В. М. 
Про загальну і спеціальні теорії цінності / В. М. Тарасевич // Економіка України. - 2022. - № 12. - С. 13-33. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.

Подано ретроспективу класичних і новітніх концепцій і теорій вартості й цінності. Висунуто гіпотезу про всезагальність і складність ціннісних відносин. Визначено філософсько-загальнонауковий і економічний зміст цінності. Охарактеризовано тріалектику її загального, особливого й унікального. Розглянуто історичну коеволюцію діяльності та цінності в контексті співіснування й зміни еріепох розвитку людства. Запропоновано концептуальну і фундаментальну теоретичну модель (схему) загальної теорії цінності.


Індекс рубрикатора НБУВ: У018.511

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28099 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського