Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (25)Автореферати дисертацій (3)Книжкові видання та компакт-диски (47)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>K=НКВД$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 44
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Шаповал Ю. І. 
Україна ХХ століття: Особи та події в контексті важкої історії / Ю. І. Шаповал; Центр істор. політології Ін-ту політ. і етнонац. дослідж. НАН України. - К. : Генеза, 2001. - 557 c. - укp.

Вивчено недоступні раніше архівно-документальні джерела та висвітлено невідомі аспекти історії України у драматичному XX ст. Досліджено діяльність яскравих особистостей, долі яких у добу комуністичної диктатури склалися трагічно. На підставі використання матеріалів колишнього партійного та інших архівів, а також унікальних архівів ЧК - ГПУ - НКВД - КГБ, відтворено сторінки біографії М.Грушевського, К.Осьмака, Ю.Бачинського, Д.Ісаєвича, Є.Рихлика.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)6,02

Шифр НБУВ: ВА604246 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Коцур В. П. 
Історичні дослідження: упереджені та об'єктивні оцінки (соціальні зміни і політичні процеси в Україні 1920-х - 30-х рр.: історіографія) / В. П. Коцур. - К. : Наук. думка, 1998. - 505 c. - Бібліогр.: с. 419-503. - укp.

На основі синтезу сучасних методів дослідження зроблено аналіз радянської і пострадянської історіографії соціальних змін і політичних процесів в Україні 1920-30-х рр. Здійснюється історіографічний аналіз масиву літератури з проблем впливу тоталітарного режиму на соціум, його дегуманізацію, деінтелектуалізацію та моральну деградацію. Історіографія соціально-політичного життя України визначеного періоду аналізується в двох аспектах - об'єктивізму та персоналізму, при цьому простежуються характерні тенденції їх взаємовпливу та взаємозумовленості. Історична наука розглядається як соціальний феномен, який, з одного боку, впливає на розвиток суспільства, а з іншого - сам змінюється під впливом політичних, економічних, соціокультурних факторів. Розкривається роль вченого-історика в суспільстві через призму морально-етичного портрету тоталітарної і посттоталітарної систем, визначається його соціальна відповідальність за долю народу. Виявлені основні фактори, які негативно впливали протягом багатьох десятиліть на розвиток науки в цілому, розробку історії соціальних змін і політичних процесів 1920-30-х рр.: культ особи, ідеологічний тоталітаризм і остракізм; подавлення інакомислення, підпорядкованість дослідницької практики політиці правлячої партії, авторитарний тиск на історіографію офіційних оцінок і теоретичних положень тощо. Розглядаються найновіші публікації, які практично ще не підлягали історіографічному аналізу. Розкривається їх важливе історіографічне значення для концептуального переосмислення історії соціальних змін і політичних процесів в Україні вказаного періоду. Обгрунтована інша, порівняно з існувавшою до початку 1990-х рр.

,періодизація основних етапів вивчення історії соціально-політичних перетворень перших десятиріч радянської влади. Показано, що середина 80-х років не може вважатися рубежем в історичній науці, з яким раніше пов'язувалось створення нової концепції соціально-політичного розвитку довоєнних десятиріч, оскільки в цей час зберігались марксистсько-ленінські методологічні підходи, за допомогою яких робилися спроби модернізації історії доби тоталітаризму через призму "відродження історичної правди про ленінську модель соціалізму". Автор намагається в узагальнюючому вигляді представити на основі нових концептуальних підходів історіографію нових конкретних питань, пов'язаних з новими соціальними змінами і політичними процесами в тоталітарному суспільстві 1920-30-х рр.: розробку проблем історії українського робітництва, селянства, інтелігенції, інших соціальних верств суспільства в умовах здійснення соціальних експериментів авторитарного режиму, вивчення ролі комуністичної партії, рад, профспілок, комсомолу, інших громадських організацій, а також силових органів ЧК-НКВД у формуванні антидемократичного, репресивного ладу. Використовуються сучасні методи дослідження масових джерел - кореляційний і контент-аналіз, подається класифікація історіографічних досліджень.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61 + Т1(4УКР)61

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА589751 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Горбаль М.  
Довідник-пошуківець. Реєстр осіб, пов'язаних з визвольною боротьбою на теренах Дрогобиччини 1939 - 1950 (за архівними документами) = Search Guide. Register of persons connected to the liberation struggle in Drohobych Oblast 1939 - 1950 (Based on archival documents) / М. Горбаль. - Л.; Торонто : Літопис УПА, 2005. - 1310 c. - (Літопис Укр. Повст. Армії. Б-ка; Т.6). - укp.

На підставі опрацювання ахівних документів та звітів партійних органів районного рівня та різних силових структур СРСР (НКВС, НКДБ, МВС, МДБ) та показань агентури розглянуто основні етапи боротьби комуністичного режиму проти національного визвольного руху на території Дрогобиччини в 1939 - 1950 рр. Наведено відомості про історичні факти, події, явища та процеси, а також ідентифікаційні дані про учасників визвольних змагань. Проаналізовано масштаби та характер українського національного руху, наведено відомості про персоналії обох протидіючих сторін. Висвітлено криваві репресії, факти винищення мирного населення, розгрому та ліквідації Греко-Католицької Церкви, а також ідеологічні засади, методи та приклади комуністичного терору. Наведено додаткові відомості та поправки щодо матеріалів т. 36 "Літопис УПА".

На основе изучения архивных документов и отчетов партийных органов районного уровня и различных силовых структур СССР (НКВД, НКГБ, МВД, МГБ) и показаний агентуры рассмотрены основные этапы борьбы коммунистического режима против национального освободительного движения на территории Дрогобицкой области в 1939 - 1950 гг. Приведены сведения об исторических фактах, событиях, явлениях и процессах, а также идентификационные данные об учасниках освбодительного движения. Проанализированы масштабы и характер национальной борьбы, приведены сведения о персоналиях противодействующих сторон. Освещены кровавые репрессии, факты уничтожения мирного населения, разгрома и ликвидации Греко-Католической Церкви, а также основные идеологические принципы, методы и примеры коммунистического террора. Приведены дополнительные сведения и поправки к материалам т.36 "Летописи УПА".


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф513(4УКР)6-8 я2

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА662331 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Наукові праці Миколаївського державного гуманітарного університету ім. П.Могили / ред.: Л. П. Клименко. - Миколаїв, 2004. - 150 с. - (Історія; Т. 32, вип. 19). - укp.

Проаналізовано економічний розвиток південноукраїнського села в роки нової економічної політики. Розглянуто питання підготовки дошкільних працівників в УСРР у 1920 - на початку 1930-х рр., репресивної політики радянської держави проти працівників НКВС в часи великого терору 1936 - 1938 рр., податкової політики німецької влади на окупованій території Півдня України у 1941 - 1943 рр. Висвітлено економічне становище жінок України у 1990-х рр., питання про становлення та реалізацію української моделі громадянського суспільства.

Проанализировано экономическое развитие южноукраинского села в годы новой экономической политики. Рассмотрены вопросы подготовки дошкольных работников в УССР в 1920 - начале 1930-х гг., репрессивной политики советского государства против работников НКВД в годы большого террора 1936 - 1938 гг., налоговой политики немецкой власти на оккупированной территории южной Украины в 1941 - 1943 гг. Освещены экономическое положение женщин Украины в 1990-х гг., вопросы о становлении и реализации украинской модели гражданского общества.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т.я54(4Укр)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69683 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Потильчак О. В. 
Радянський військовий полон та інтернування в Україні (1939 - 1954 рр.) : Моногр. / О. В. Потильчак. - К. : Вид-во Нац. пед. ун-ту ім. М.П.Драгоманова, 2004. - 482 c. - Бібліогр.: с. 173-200. - укp.

Проаналізовано організаційно-структурну діяльність радянських органів НКВС (МВС) у контексті створення та функціонування режимних установ і об'єктів військових таборів на території України в роки Другої світової війни та повоєнний період. Висвітлено передумови, причини, практичні завдання, особливості, форми і методи організації, розбудови, функціонування і ліквідації управлінських структур, стаціонарних таборів і робочих батальйонів для військовополонених, окремих робочих батальйонів "інтернованих і мобілізованих осіб", спеціальних шпиталів у системі радянських військових таборів на території України в 1939 - 1954 рр. Наведено дані про чисельність, дислокацію та контингентно-кількісний склад режимних установ і місць поховань військовополонених та інтернованих на території України у 1943 - 1954 рр.

Проанализирована организационно-структурная деятельность советских органов НКВД (МВД) в контексте создания и функционирования режимных учреждений и объектов военных лагерей на территории Украины в годы Второй мировой войны и послевоенный период. Освещены предпосылки, причины, практические задания, особенности, формы и методы организации, развития, функционирования и ликвидации управленческих структур, стационарных лагерей и рабочих батальонов для военнопленных, отдельных рабочих батальонов "интернированных и мобилизированных лиц", специальных госпиталей в системе советских военных лагерей на территории Украины в 1939 - 1954 гг. Приведены данные о численности, дислокации и контингентно-количественном составе режимных учреждений и мест погребений военнопленных и интернированных на территории Украины в 1943 - 1954 гг.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)62-49 + Ц35(2)626-92(2УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА658679 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Чайковский А. С. 
Плен. За чужие и свои грехи (Военнопленные и интернированные в Украине 1939 - 1953 гг.) / А. С. Чайковский. - К. : Парлам. изд-во, 2002. - 503 c. - Библиогр.: 26 назв. - нім.

На основе архивных фондов Украины и России освещены малоизвестные факты о содержании охраняемого контингента немецких, австрийских, румынских, венгерских, польских военнопленных и интернированных в лагерях и отдельных рабочих батальонах НКВД (МВД) СССР на территории Украины в период войны и послевоенные годы. Особое внимание уделено вопросам учета военнопленных (интернированных), их использовании на работах, медицинского и санитарного обслуживания, агентурно-оперативной разработки и следствия, репатриации.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)62-68...6 + Т3(0)62-68...6 + Х919.829(4УКР) + Ц35(0)62-92-4(2)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС36376 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Політичні репресії на Поділлі в ХХ столітті : Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (Вінниця, 23 - 24 листоп. 2001 р.) / ред.: А. Т. Давидюк; Вінниц. облдержадмін., Вінниц. обл. рада. - Вінниця : Велес, 2002. - 211 c. - укp.

Розглянуто питання про періодизацію більшовицького терору в Україні. Описано механізми арештів і допитів в НКВД-МГБ у 1930 - 1940-х рр. Розкрито політично-психологічні наслідки комуністичного терору в Україні. Проаналізовано репресивну політику щодо церкви в 1930-х рр. Наведено документи про арешти свідків розкопок 1943 р. у Вінницькому парку. Охарактеризовано державну політику насильницького виселення селянства наприкінці 1940-х - на початку 1950-х рр.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР348)6-49

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА622288 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Шаповал Ю.  
ГПУ - НКВД в Україні у 20 - 40-ві роки ХХ ст.: роль, місце, шляхи подальшого дослідження / Ю. Шаповал // Пробл. історії України: факти, судження, пошуки: Міжвід. зб. наук. пр. - 2003. - Вип. 8. - С. 201-216. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68307 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
9.

Нікольський В. М. 
Репресивна діяльність органів державної безпеки СРСР в Україні (кінець 1920-х - 1950-ті рр.). Історико-статистичне дослідження : Моногр. / В. М. Нікольський; Донец. нац. ун-т. - Донецьк, 2003. - 623 c. - Бібліогр.: с. 457-488. - укp.

Проаналізовано діяльність органів державної безпеки СРСР в Україні з кінця 1920 до 1950 рр. на основі кількісних показників. Наведено документи статистичної звітності ГПУ - НКВД - НКГБ - МГБ - КГБ, що зберігаються у Державному архіві Служби безпеки України. Визначено основні напрямки репресивної діяльності органів державної безпеки, її реальну спрямованість, соціальні та національні аспекти.

Проанализирована деятельность органов государственной безопасности СССР с конца 1920 до 1950 гг. на основании количественных показателей. Приведены документы статистической отчетности ГПУ - НКВД - НКГБ - МГБ - КГБ, сохраняющиеся в Государственном архиве Службы безопасности Украины. Определены основные направления репрессионной деятельности органов государственной безопасности, ее реальная направленность, социальные и национальные аспекты.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)6-49,01 + Х819(4УКР)112.01-1я3 + Х621.162.012(2УК)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА638182 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Марочко В. І. 
Голод 1932-1933 років в Україні: причини та наслідки / В. І. Марочко, С. І. Білокінь, О. М. Веселова, Т. В. Вронська, О. І. Ганжа; НАН України. Ін-т історії України. - К. : Наук. думка, 2003. - 888 c. - Бібліогр.: с. 862-880. - укp.

На підставі узагальнення зарубіжної та вітчизняної літератури, документальних видань, архівних джерел розглянуто історію голодомору 1932 - 1933 рр. в Україні, простежено руйнівні наслідки голодного лихоліття для українського етносу й української культури. З використанням документів і матеріалів колишніх силових структур (ДПУ, НКВС, Наркомп'юсту, Верховного Суду) розкрито факти масового канібалізму, терору голодом, репресій селян і "саботажників", причетності посадових осіб партійно-державного керівництва до політики нищення українського народу. Визначено основні причини та соціально-демографічні наслідки голоду. Висвітлено боротьбу за повернення українцям і всьому світові правди про голодомор, викладено заходи з увічнення пам'яті жертв тогочасного лихоліття.

На основе обобщения зарубежной и отечественной литературы, а также документальных изданий, архивных источников рассмотрена история голодомора 1932 - 1933 гг. в Украине, прослежены разрушительные последствия голодного лихолетия для украинского этноса и культуры. С учетом документов и материалов бывших силовых структур (ГПУ, НКВД, Верховного Суда) охарактеризованы факты массового канибализма, террора голодом, репрессий крестьян и "саботажников", причастия служебных лиц партийно-государственного руководства к политике уничтожения украинского народа. Определены основные причины и социально-демографические последствия голода. Освещена борьба за возвращение украинцам и всему миру правды о голодоморе, изложены меры по увековечиванию памяти жертв лихолетия тех времен.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)614-209

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС38470 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Реабілітовані історією : Зб. наук. ст. і матеріалів міжнар. наук.-практ. конф. "Реабілітовані історією". Луцьк, 5 - 6 груд. 2002 р. / упоряд.: М. М. Кучерепа; Волин. обл. рада, Волин. держ. ун-т ім. Л.Українки, Ред.-вид. група "Реабілітовані історією". - Луцьк : Надстир'я, 2003. - 166 c. - укp.

На підставі достовірних архівних документів, а також свідчень очевидців розглянуто історію українського народу, який пережив війни та перевороти, голодомори, сталінські гулаги та репресії радянського тоталітарного режиму. Висвітлено досвід роботи обласної комісії в справах поновлення прав реабілітованих. Розглянуто методи та форми боротьби НКВС проти ОУН і УПА.

На основе достоверных архивных документов, а также свидетельств очевидцев рассмотрена история украинского народа, пережившего войны и перевороты, голодоморы, сталинские гулаги и репрессии советского тоталитарного режима. Освещен опыт работы областной комиссии по делам возобновления прав реабилитированных. Рассмотрены методы и формы борьбы НКВД против ОУН и УПА.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)6-49 я431

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА644992 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Військово-історичний альманах. Річник 8, чис. 1(14) / ред.: В. Карпов; Центр. музей Збройн. Сил України. - К., 2007. - 160 с. - укp.

Проаналізовано чисельність армії УНР доби Директорії в червні - листопаді 1919 р., проект формування Норманської бригади в Армії, описано стяги штабів, частин та підрозділів. Розглянуто питання історії УПА, підробки документів для компроментації ворогів у практиці НКВС-МДБ.

Проанализированы численность армии УНР эпохи Директории в июне - ноябре 1919 г., проект формирования Норманской бригады в Армии, описаны знамёна штабов, частей и подразделений. Рассмотрены вопросы истории УПА, подделки документов для компроментации врагов в практике НКВД-МДБ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц4,8(4УКР)6-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70481 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Держава і закон: теорія, практика, методика : зб. наук. пр. Вип. 2 / ред.: С. Д. Сворак; Львів. держ. ун-т внутр. справ. Прикарп. юрид. ін-т. - Івано-Франківськ, 2007. - 416 с. - укp.

Розглянуто питання впровадження правового механізму Європейської Конвенції про захист прав і основних свобод людини в Україні. Висвітлено ідеї державотворення в концепціях національно-демократичних партій Західної України наприкінці ХІХ - першій половині ХХ ст. Проаналізовано становлення та діяльність органів НКВС на Станіславщині (Івано-Франківська область) в 1939 - 1941 рр., протидію органів радянської влади збройним формуванням ОУН та УПА в даному регіоні в 1940 - 1950 рр., а також діяльність винищувальних батальйонів у 1944 - 1945 рр. Описано модель державного устрою України в конституційному процесі 1990 - 1996 рр. Наведено економіко-правову характеристику оподаткування, викладено основні напрямки правового регулювання аудиторського фінансового контролю банків. Розкрито аспекти криміналістичної характеристики хабарництва.

Рассмотрены вопросы внедрения правового механизма Европейской Конвенции о защите прав и основных свобод человека в Украине. Освещены идеи государственно-созидательного развития в концепциях национально-демократических партий Западной Украины конца ХІХ - первой половины ХХ ст. Проанализированы становление и деятельность органов НКВД на Станиславщине (Ивано-Франковская область) в 1939 - 1941 гг., противодействие органов советской власти против вооруженных формирований ОУН и УПА в данном регионе в 1940 - 1950 гг., а также деятельность истребительных батальйонов в 1944 - 1945 гг. Описана модель государственного строя Украины в конституционном процессе 1990 - 1996 гг. Приведена экономико-правовая характеристика налогообложения, изложены основные направления правового регулирования аудиторского финансового контроля банков. Раскрыты аспекты криминалистической характеристики взяточничества.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х001.012я43 + Х819(4Укр)112я43 + Х881.9(4Укр)я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж73355 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Державотворення та правотворення в Україні: проблеми та перспективи : матеріали II звіт. наук. конф., 29 лют. 2008 р., Львів / упоряд.: Т. В. Курило. - Л., 2008. - 424 c. - укp.

Розкрито роль органів НКВС у карально-репресивних акціях проти населення західних областей УРСР (1939 - 1945 рр.). У контексті ідей З.Бжезінського досліджено наслідки Помаранчевої революції для України. Висвітлено правові проблеми взаємодії органів місцевого управління та самоврядування у країні. Описано систему освіти за сучасних умов державотворення. Розглянуто вербальний біхевіоризм як метод маніпулювання свідомістю, "візантизм" як ідеологічну основу рецепції Київською Руссю церковного (канонічного) права, естетичне виховання як засіб розвитку естетичної культури юристів, політику й ідеологію держави як чинник її економічної безпеки.

Раскрыта роль НКВД в карательно-репрессивных акциях против населения западных областей УССР (1939 - 1946 гг.). В контексте идей З.Бжезинского исследованы последствия Оранжевой революции для Украины. Освещены правовые проблемы взаимодействия органов местного управления и самоуправления в стране. Описана система образования в современных условиях созидания государства. Рассмотрены вербальный бихевиоризм как метод манипулирования сознанием, "византизм" как идеологическая основа рецепции Киевской Русью церковного (канонического) права, эстетическое воспитание как способ развития эстетической культуры юристов, политика и идеология государства как фактор ее экономической безопасности.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х8(4УКР) я431

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА696316 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Іщук О. С. 
Діяльність молодіжних структур ОУН(Б) на території східних та центральних областей України у 1944 - 1954 рр. / О. С. Іщук, Н. Б. Ніколаєва. - К., 2006. - 29 c. - укp.

На підставі документів ЦК КП(б) України, органів державної безпеки УРСР та інших джерел проаналізовано діяльність молодіжних структур ОУН(Б) на території Наддніпрянщини, охарактеризовано процес їх ліквідації органами НКВС, НКДБ, МДБ, МВС, КДБ УРСР у 1944 - 1954 рр.

На основе обобщения документов ЦК КП(б) Украины, органов государственной безопасности УССР и других источников проанализирована деятельность молодежных структур ОУН(б) на территории Надднепрянщины, охарактеризован процесс их ликвидации органами НКВД, НКГБ, МГБ, МВД, КГБ УССР в 1944 - 1954 гг.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф513(4УКР 0/9)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р108168 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Іщук О. С. 
Ліквідація органами державної безпеки УРСР підпільних типографій Організації українських націоналістів у 1944 - 1954 рр. / О. С. Іщук, Н. Б. Ніколаєва. - К., 2007. - 38 c. - укp.

На підставі документів ЦК КП(б) України, органів державної безпеки УРСР та інших джерел охарактеризовано процес ліквідації органами НКВС, НКДБ, МДБ, МВС, КДБ УРСР підпільних типографій ОУН і УПА в період 1944 - 1954 рр.

На основе обобщения документов ЦК КП(б) Украины, органов государственной безопасности УССР и других источников охарактеризован процесс ликвидации органами НКВД, НКГБ, МГБ, МВД, КГБ УССР подпольных типографий ОУН и УПА в период 1944 - 1954 гг.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф513(4УКР)6'2 я5 + Х819(4УКР)112.011.012-1 + Х621.162.012(2УК)-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р108170 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Науковий часопис Національного педагогічного університету ім. М.П.Драгоманова / ред.: В. П. Андрущенко. - К., 2006. - 241 с. - (Сер. 6. Іст. науки; Вип. 3). - укp.

Проаналізовано умови зародження національного освітнього руху на Лівобережній Україні на рубежі ХІХ - ХХ ст. Розглянуто питання історії становлення соціології літератури в країні в другій половині ХІХ ст. - 1920-ті рр. Висвітлено розвиток системи місцевих органів соціального забезпечення в УСРР в 1919 - 1929 рр., участь освітян в політико-ідеологічних кампаніях 1920 - 1930 рр., репресії проти військовослужбовців та працівників органів ДПУ - НКВС України в період тоталітаризму в 1920 - 1950 рр., агітаційну політику рейху щодо вербування українців на роботи в Німеччину на початку Великої вітчизняної війни. Описано процес формування та розвитку українського державотворення в 1990-ті рр.

Проанализированы условия зарождения национального образовательного движения на Левобережной Украине на рубеже ХІХ - ХХ ст. Рассмотрены вопросы истории становления социологии литературы в стране во второй половине ХІХ ст. - 1920-е гг. Освещены развитие системы местных органов социального обеспечения в УССР в 1919 - 1929 гг., участие учителей в политико-идеологических кампаниях 1920 - 1930 гг., репрессии против военнослужащих и сотрудников органов ГПУ - НКВД Украины в период тоталитаризма в 1920 - 1950 гг., агитационная политика рейха относительно вербовки украинцев на работу в Германию в начале Великой отечественной войны. Описан процесс формирования и развития украинского государства в 1990-е гг.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*682

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72786/c.6 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Шевченко А. Є. 
Організаційно-правові аспекти становлення та адміністративної діяльності спеціальних підрозділів НКВС України на транспорті у кінці 20-х - середині 40-х рр. ХХ ст. : Моногр. / А. Є. Шевченко; НАН України. Ін-т історії України. - К., 2005. - 468 c. - Бібліогр.: с. 363-399. - укp.

На підставі вивчення відомчих та державних архівних матеріалів, нормативно-правових документів радянського уряду та правоохороних органів, а також мемуарів та періодичних видань досліджено організаційно-правові аспекти становлення та адміністративної діяльності спеціальних підрозділів НКВС України на транспорті у кінці 1920 - середині 1940 рр. Розглянуто юридичні засади функціонування державної системи організації транспортних комунікацій у 1920 - 1930 рр. Охарактеризовано нормативну базу формування спеціальних підрозділів в органах внутрішніх справ на залізничних і водних шляхах. Визначено адміністративні функції спеціальних підрозділів міліції та специфіку їх правового статусу. Висвітлено організаційно-правову діяльність органів внутрішніх справ України за умов війни на неокупованій території республіки в 1941 - 1942 рр., розглянуто процес їх відродження та особливості функціонування у повоєнний період. На підставі теоретичного аналізу та об'єктивної оцінки державотворчих процесів першої половини XX ст. здійснено моделювання управлінських і виконавчих органів, які максимально відповідають своєму призначенню та гарантують виконання покладених на них завдань. З урахуванням історичного досвіду діяльності спеціальних підрозділів НКВС України на транспорті обгрунтовано шляхи удосконалення форм і методів роботи правоохоронних структур за сучасних умов.

На основе изучения ведомственных и государственных архивных материалов, нормативно-правовых документов советского правительства и правоохранительных органов, а также мемуаров и периодических изданий исследованы организационно-правовые аспекты становления и административной деятельности специальных подразделений НКВД Украины на транспорте в конце 1920 - середине 1940 гг. Рассмотрены юридические основы функционирования государственной системы организации транспортных коммуникаций в 1920 - 1930 гг. Охарактеризована нормативная база формирования специальных подразделений в органах внутренних дел на железнодорожных и водных путях. Определены административные функции специальных подразделений милиции и специфика их правового статуса. Освещена организационно-правовая деятельность органов внутренних дел Украины в военное время на неокупированных территориях республики в 1941 - 1942 гг., рассмотрен процесс их восстановления и особенности функционирования в послевоенный период. На основе теоретического анализа и объективной оценки государственнообразовательных процессов первой половины XX ст. проведено моделирование управленческих и исполнительных органов, которые максимально соответствуют своему назначению и гарантируют исполнение возложенных на них заданий. С учетом исторического опыта деятельности специальных подразделений НКВД Украины на транспорте обоснованы пути усовершенствования форм и методов работы правоохранительных структур в современных условиях.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)112.011.013.1-1 + Х621.162.012(2Ук)010.4-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА668529 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Пам'ятки : археогр. щорічник. Т. 8 / ред.: І. Б. Матяш; Держ. ком. арх. України. Укр. НДІ арх. справи та документознавства. - К., 2008. - 334 с. - укp.

Висвітлено аспекти розвитку архіво- та бібліотекознавства в Україні, історію установ і громадських об'єднань. Розглянуто питання заснування та ліквідації Науково-академічної книгозбірні Волинського науково-дослідного музею в 1925 - 1928 рр. Проаналізовано державно-конфесійні відносини Свято-Успенської Києво-Печерської лаври в історичному аспекті. Розкрито причини та наслідки передачі архівної системи НКВС в 1938 р.

Освещены аспекты развития архиво- и библиотековедения в Украине, история учреждений и общественных объединений. Рассмотрены вопросы основания и ликвидации Научно-академической библиотеки Волынского научно-исследовательского музея в 1925 - 1928 гг. Проанализированы государственно-конфессиональные отношения Свято-Успенской Киево-Печерской лавры в историческом аспекте. Раскрыты причины и последствия передачи архивной системы НКВД в 1938 г.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч73я53 + Ч81я53 + Т212я53

Шифр НБУВ: Ж69828 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Михайлуца М. І. 
Православна церква на Півдні України в роки Другої світової війни (1939 - 1945) : монографія / М. І. Михайлуца. - О. : ВМВ, 2008. - 392 c. - Бібліогр.: с. 339-350. - укp.

Розглянуто проблему існування Православної церкви на південних територіях України за умов воєнного протиборства під час Другої світової війни. На підставі аналізу археографічного масиву документів радянського й окупаційного походження, результатів наукових досліджень вітчизняних і зарубіжних істориків висвітлено питання церковно-релігійного життя в контексті особливостей політики щодо православ'я радянської держави та румунської влади. Показано трансформації в соціоконфесійному середовищі півдня країни, визначено характер "християнського місіонерства" румунської окупаційної влади в Південній Бессарабії та "Трансністрії", розкрито суперечливість процесів, що відбувалися в церковно-православному житті після звільнення регіону у 1944 - 1945 рр. Подано мартиролог репресованого органами НКВС у 1930 - 1940-і рр. православного духовенства.

Рассмотрена проблема существования Православной церкви на южных территориях Украины в условиях военного противостояния во врямя Второй мировой войны. На основании анализа археографического массива документов советского и оккупационного происхождения, результатов научных исследователей отечественных и зарубежных историков освещены вопросы церковно-религиозной жизни в контексте особенностей политики, касающейся православия, советского государства и румынской власти. Показаны трансформации в социоконфессиональной среде юга страны, определен характер "христианского миссионерства" румынской оккупационной власти в Южной Бессарабии и "Транснистрии", раскрыта противоречивость процессов, происходящих в церковно-православной жизни после освобождения региона в 1944 - 1945 рр. Приведен мартиролог репрессированного органами НКВД в 1930 - 1940-е гг. православного духовенства.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.09(4УКР7)-36

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА701774 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського