Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (42)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (288)Автореферати дисертацій (549)Книжкові видання та компакт-диски (1520)Журнали та продовжувані видання (49)
Пошуковий запит: (<.>K=ПОЛІТИЧНА$<.>+<.>K=СВІДОМІСТЬ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 2958
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Ex professo : Зб. наук. пр. вчен. Придніпров'я / ред.: В. Д. Нарівська; Дніпропетр. держ. ун-т. - Д. : Арт-Прес, 1999. - 218 c. - укp.

Розглянуто актуальні проблеми філологічної науки, деякі питання української, російської та зарубіжної літератур, журналістики, а також сучасні комунікативні технології. Досліджено особливості комунікаційного впливу на масову свідомість, психологічні аспекти впливу реклами. Викладено типологію літературного процесу, культурологічні аспекти вивчення художньої творчості, історико-культурні дослідження тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(0) я43 + Ш4 я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА597380 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Требін М.  
Армія на політичній авансцені / М. Требін // Людина і політика. - 2001. - № 1. - С. 3-19. - Бібліогр.: 48 назв. - укp.

Вивчено питання взаємодії армії та політичної влади. Встановлено, що за різних політичних умов армія впливає на політику диференційовано: або це реакційна політична роль, або патріотична, або миротворча. Наведено приклади проявів самостійності армії в різних країнах і в різні часи, висвітлено динаміку військових переворотів за період з 1963 по 1985 рр., їх причини.


Ключ. слова: армія, політика, цивільний контроль над армією, військові перевороти
Індекс рубрикатора НБУВ: Ф083 + Ц1,8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Тихомиров С.  
Білоруська версія політичного розвитку / С. Тихомиров // Людина і політика. - 1999. - № 5. - С. 37-39. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.

Розглянуто модернізаційні процеси в Білорусії, їх відмінності від подібних процесів у Росії та Україні. Досліджено білоруську політичну систему, розвиток економіки в порівнянні з сусідніми країнами, становище Білорусі з огляду на зовнішньополітичні та внутрішні умови.


Ключ. слова: інформаційно-ентропійний цикл, політична система, "неплюралістичний режим"
Індекс рубрикатора НБУВ: Ф024

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Аніщенко В. О. 
Вдосконалення екологічної підготовки фахівців сфери туризму в умовах безперервної освіти / В. О. Аніщенко // Наук. зап. КІТЕП. Псих.-пед. пробл. удоскон. проф. підготов. фахівців сфери туризму в умовах неперервн. освіти. - 2001. - № 1. - С. 184-187. - Бібліогр.: 3 назв. - укp.

Висвітлено питання необхідності екологізації процесу навчання на основі нових освітніх та інформаційних технологій. Доведено, що ці технології повинні формувати екологічний світогляд, свідомість і культуру поведінки, сучасний стереотип мислення. Надано рекомендації щодо вдосконалення процесу навчання в галузі екологічної освіти спеціалістів у сфері туризму.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч518.1р + Ю943 + Е70*80р(4Укр)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70938 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Лозинська Л. О. 
Громадсько-політична діяльність В.К.Винниченка в дореволюційний період / Л. О. Лозинська. - К. : Знання, 1999. - 31 c. - укp. - рус.

Висвітлюється діяльність видатного громадсько-політичного діяча України В.К.Винниченка в період революційних потрясінь на початку XX ст. Розробка і відстоювання В.Винниченком оригінальної концепції необхідності вирішення соціальних і національних проблем українства в їх нерозривному взаємозв'язку і поєднанні стало одним з лейтмотивів його політичних переконань в передреволюційні роки. Цей період започаткував новий, дуже бурхливий, суперечливий та важливий етап діяльності Володимира Кириловича, в якому ідея національного відродження України, створення власної держави стане домінуючою.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)6-8 Винниченко

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р87093 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Вегеш М. М. 
Громадсько-політична, церковна і культурно-освітня діяльність митрополита Андрея Шептицького / М. М. Вегеш, Ю. О. Остапець, О. В. Хоменко; Ужгород. держ. ун-т. Каф. політології. Каф. філос. - Ужгород, 1998. - 149 c. - Бібліогр.: 85 назв. - укp.

Простежується життєвий шлях митрополита А.Шептицького на фоні загальної характеристики епохи, в якій він творив. Висвітлюються головні віхи церковної діяльності Шептицького, звертається увага на його екуменічні погляди. Зроблений грунтовний аналіз основних теологічних праць ("Культ Христової любові", "Про милосердя", "До вірних", "Не убій" та інших), простежується еволюція його релігійних поглядів. Дана оцінка діяльності А.Шептицького в галузі освіти і культури, а також зроблена спроба об'єктивно і без упереджень проаналізувати політичну орієнтацію митрополита, з'ясувавши мотиви його відношення до різноманітних режимів (польського, німецького, радянського). Характеризується релігійна ситуація в Закарпатті в 20-30-х рр. ХХ ст. і позиція щодо неї А.Шептицького.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э377.109(4УКР)-36-028 Андрей (Шептицький)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587694 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Гуманізм та освіта: сучасні реалії / ред.: Т. Біленко; Дрогоб. держ. пед. ін-т ім. І.Франка . - Дрогобич, 1998. - 340 c. - (Матеріали людинозн. філос. читань; Вип. 5). - укp. - рус.

Містяться матеріали наукової конференції "Гуманізм. Людина. Освіта", що відбулася в Дрогобичі у травні 1994 року. Розглядаються аспекти взаємозв'язку освіти і просвітництва, проблема філософії символу в європейському образотворчому мистецтві Нового часу, психологічний механізм прийняття особистістю обов'язків, гуманістичний зміст моральної відповідальності особистості в екзистенціалізмі. Характеризуються людське існування та мовна картина світу, національний зміст космополітичного світогляду, висвітлюється національна свідомість у контексті загальнолюдських цінностей та культурний субстрат національної свідомості. Визначається роль філософії в системі вищої освіти, а національної специфіки естетичного виховання - в українській школі. Приводяться етнопедагогічні основи сучасного навчання і виховання, а також шляхи застосування мистецтва у розвитку культури майбутнього вчителя. Підкреслюється доцільність формування національної свідомості молодших школярів засобами рідної мови та інше.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:430 + Ю6*328.95 я431 + Ч111.156 я431(4УКР) + А8 я431

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342485/5 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Демократичний вибір як філософська і соціально-політична проблема : Зб. наук. пр. / ред.: О. М. Соломаха; Черніг. обл. від-ня Ком. виборців України. - Чернігів, 1999. - 101 c. - укp.

Проаналізовано історичні, філософсько-методологічні, соціальні та політичні проблеми демократичного вибору влади, узагальнено окремі аспекти виборів народних депутатів Верховної Ради України, що відбулися 1998 р. Розглянуто архетипи вибору в європейських народів, універсалізм як метафілософію сучасної політичної ментальності, діяльність опозиційних партій у політичній боротьбі, а також проблему співпраці провідних українських партій під час перших демократичних виборів в Україні тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф052(4УКР) + Х809(4УКР)526"1998" + Ю212.73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА596471 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Борисов С. Л. 
Державотворчі тенденції в діяльності українського козацтва (до другої половини XVI ст.) / С. Л. Борисов; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К. : Знання, 1999. - 45 c. - укp. - рус.

Відображається політична ситуація і становище українських земель в XIV - на початку XVI ст. Розглядаються державотворчі тенденції діяльності українського козацтва на початковому етапі його існування та елементи державотворення в діяльності Дмитра Вишневецького.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р86451 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Брехаря С.  
Детермінанта політичного процесу: суб'єктивний фактор чи об'єктивна необхідність? (історіографічний аналіз) / С. Брехаря // Людина і політика. - 2001. - № 4. - С. 97-106. - Бібліогр.: 36 назв. - укp.

Досліджено чинники, які визначають траєкторію та вектор політичного розвитку. Виділено в історіографії даного питання три групи теорій, кожна з яких формувалася за різних історичних умов: визначальна роль у політичному процесі належить об'єктивним, незалежним від волі людини факторам (Ф.Аквінський, Ж.Боден, Д.Віко, К. Маркс та ін.); людський фактор є вирішальним у впливі на політичну дійсність (Г.Сковорода, В.Парето, З.Фрейд та ін.); політична дійсність є функцією, залежною від двох змінних - об'єктивної та суб'єктивної (Н.Макіавеллі, Ш.Монтеск'є, В.Винниченко, М.Вебер та ін.).


Ключ. слова: детермінізм, політичний процес, особистість
Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(0) + Ф016

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Дослідження світової політики: Проблеми і судження : Зб. пр. вчених / ред.: Є. Є. Камінський; Ін-т світ. економіки і міжнар. відносин НАН України. - К. : Знання, 1998. - 55 c. - укp.

Висвітлюється політична культура і суспільні зміни на латиноамериканському континенті, особливості європейського курсу Великої Британії. Повідомляється про єврорегіональне співробітництво етносів, характеризується бразильська криза.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф0 я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА590555 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Матусевич М. К. 
Економічна теорія. Ч. 1. Політична економія / М. К. Матусевич; Рівнен. ін-т слов'янознавства Київ. слов'ян. ун-ту. - Рівне, 1998. - 64 c. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Розглядається предмет і метод політичної економії, характеризуються докапіталістичні способи виробництва. Аналізується товарна організація виробництва, теорія капіталу та шляхи його нагромадження. Висвітлюється кругооборот та оборот капіталу, розподіл додаткової вартості і утворення прибутку. Дається характеристика позичкового та акціонерного капіталу.


Індекс рубрикатора НБУВ: У01я73-2

Шифр НБУВ: В342506 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Гвоздик-Пріцак Л.  
Економічна і політична візія Богдана Хмельницького та її реалізація в державі Військо Запорозьке / Л. Гвоздик-Пріцак; ред.: О. Мишанич; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. - К. : Обереги, 1999. - 215 c. - Бібліогр.: 168 назв. - укp.

Досліджено українсько-молдавські економічні зв'язки середини XVII ст. Значну увагу приділено торгівлі Львова з Молдавією. Висвітлено питання Військового скарбу та реконструкції потенційного бюджету держави Війська Запорозького. Обгрунтовано економічну та політичну візію Гетьмана Богдана Хмельницького.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)442-2 + У03(2УКР)44

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА595871 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Савчук Б.  
Жіноцтво в суспільному житті Західної України (остання третина ХIХ ст. - 1939 р.) / Б. Савчук. - Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 1998. - 278 c. - укp.

Досліджено процес розвитку українського жіночого руху та роль жіноцтва у різних сферах суспільного життя. Показано суть та етапи організаційного та ідеологічного поступу національного фемінізму в Західній Україні, з'ясовано його спільні риси й особливості в порівнянні з Наддніпрянщиною, а також різними європейськими країнами. Під час розгляду головних сфер прояву та піднесення суспільної активності жіноцтва - участь у масових громадських товариствах та підпільному націоналістичному русі, політична та господарсько-просвітницька діяльність, здобутки на терені освіти, літератури, мистецтва тощо - було зроблено акценти на його ролі як самостійного творчого фактора в історичному процесі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР33)5-297 + Ф74(4УКР33)04

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА594003 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Передирій В. А. 
Жіноча доля на тлі доби: (Літопис жіночого руху у світлі українських видань) / В. А. Передирій, Н. М. Сидоренко, Т. В. Старченко; Дослід. центр історії укр. преси. - К., 1999. - 120 c. - Бібліогр.: с. 112-115. - укp.

Показано роль українського жіноцтва у державотворчому процесі й національному відродженні, його вплив на культурно-просвітницьке життя суспільства з кінця ХІХ - до кінця ХХ ст. Розкриваються передумови виникнення організованого жіночого руху, створення різних гуртків і товариств ("Товариство руських жінок" на Галичині, гурток Олени Доброграєвої у Києві та ін.), простежується жіноча діяльність у Східній Україні на початку ХХ ст. Аналізується літературно-наукова, педагогічно-виховна та громадсько-політична діяльність найкращих представниць жіночого руху (Н.Кобринської, Л.Українки, О.Кобилянської, С.Русової, Х.Алчевської, М.Омельченко та ін.). Значну увагу приділено аналізу галицької періодики для жінок на початку ХХ ст. як джерела дослідження історії жіночого руху.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.3(4УКР) + Ч612.113 + Ф74(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА588249 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Кочерган М. П. 
Загальне мовознавство : Підруч. для студ. філол. спец. вузів / М. П. Кочерган. - К. : Акад., 1999. - 288 c. - (Альма-матер). - Бібліогр.: с. 257-267. - укp.

Висвітлюються такі вузлові проблеми курсу "Загальне мовознавство", як предмет мовознавства та його місце в системі наук, знакова природа мови, мислення і свідомість, мова і мовлення, структура мови, фонологічна, граматична та лексико-семантична системи мови, характеристика основних рівнів мовної структури, мова і суспільство, мова й історія (розвиток мови). Значне місце приділено методам дослідження мови, серед яких - описовий, порівняльно-історичний, зіставний, структурний методи, метод лінгвістичної географії, соціолінгвістичні та психолінгвістичні, а також математичні методи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш10 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА592467 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Закарпаття в складі Чехословаччини: проблеми відродження і національного розвитку : Доп. наук. семінару, присвяч. 80-ій річниці утворення Чехословаччини, Ужгород, 28 жовт. 1998 р. / ред.: І. Гранчак; Ужгород. держ. ун-т. Іст. ф-т. - Ужгород, 1999. - 251 c. - укp.

Розглядається процес утворення Чехословаччини та її вплив на долю народів Центральної Європи. Висвітлюється економічна і соціальна політика уряду Чехословаччини на Закарпатті у 1919-1939 рр., показані особливості аграрного розвитку регіону у цей період. Описуються перші кроки правового регулювання соціально-політичної сфери та економіки в домюнхенській Чехословаччині, політична система Словаччини у 1945-1947 рр., територіально-адміністративні відносини Підкарпатської Русі і Словаччини. Розкриваються соціальні аспекти розвитку освіти та охорони здоров'я у 20-30-х роках ХХ ст. на Закарпатті. Простежується вплив етнічного оточення та історичних подій на семантику слів говірок Закарпатського регіону, досліджується розвиток декоративно-прикладного образотворчого мистецтва на Закарпатті в умовах Чехословацької республіки (1919-1939 рр.) тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР333)5 + Т3(4ЧЕХ)5-56

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА589427 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Збірник наукових праць / ред.: В. Г. Кузь; Уман. держ. пед. ун-т ім. П.Тичини. - К. : Знання, 1999. - 243 c. - укp.

Висвітлено питання формування основ цілісної наукової картини світу у молодших школярів, соціальної відповідальності працівників освіти, психолого-педагогічні основи застосування дидактичних ігор у початкових класах. Запропоновано операційно-знаковий підхід до проектування наступності в інтелектуальному розвитку дошкільників і молодших школярів. Розглянуто проблеми вивчення, узагальнення і впровадження передового педагогічного досвіду на діагностико-прогностичних засадах, перспективи розвитку нових форм організації продуктивної праці старшокласників. Проаналізовано педагогічну свідомість як феномен реальної дійсності та категорію професійної педагогіки. Наведено історичний аспект індивідуального і диференційованого навчання учнів, охарактеризовано стан екологічної активності молодших школярів тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч30 я43(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА592362 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Збірник праць Науково-дослідного центру періодики. Вип. 5 / ред.: М. М. Романюк; НАН України. Львів. наук. б-ка ім. В.Стефаника. - Л., 1998. - 506 с. - рус.

Аналізується розвиток преси XIX-XX століть, розглядаються проблеми становлення та функціонування сучасної української журналістики, досліджується творчість українських публіцистів. Серед висвітлених питань - українська преса Північної Буковини доби національно-культурного поступу (1885-1900 рр.); періодичні видання українських студентів у Празі (20-30 рр. XX ст.); "Український вісник" (1970-1974 рр.) в контексті історії української нелегальної періодики; преса як засіб міжнародного спілкування (журналістика і дипломатія); українська суспільно-політична думка початку ХХ ст. і проблема збройної боротьби; соціально-економічне реформування ідеології українського націоналізму та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч61(4Укр)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69017 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Войтович Л. В. 
Князівські династії Східної Європи (кінець ІХ - початок ХVІ ст.). Склад, суспільна і політична роль : Іст.-генеал. дослідж. / Л. В. Войтович; ред.: Я. Д. Ісаєвич; Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича НАН України. - Л., 2000. - 649 c. - Бібліогр.: с.517-592. - укp.

Досліджено історію правлячої еліти Східної Європи IX - XVI ст. Визначено генеалогію династій Рюриковичів і Гедиміновичів та інших, їх персональний склад, визначено їх роль у розвитку суспільства та політичних подіях. Детально охарактеризовано взаємини всередині князівських верств. Проаналізовано питання демографії, спадкового права та шлюбної політики, стосунки з іншими верствами суспільства, церквою, містами, а також вплив князів на розвиток військової справи, культури тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т214(2РОС)4-1 + Т214(4УКР)4-1 + Т214(4ПОЛ)4-1 + Т211(2)4 + Т211(3/8)4

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС34878 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського